HIDDELBURGSCHË COURANT. Dinsdag 27 April. Sprokkelingen. ïlit Stad en Provincie. 98 132* Jaargang. 1909. Deze courant verschijnt dag ei ij les, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advortentiën by abonnement op voordeeligo voorwaarden. Prospectussen daarvan zyn aan bet bureau te bekomen Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóér n uur aan hot bureau bezorgd zjjn. Advertentiën20 oeut per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen»! Tot de plaatsing van ndvortentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Ny verheid en Goldwezen, is gereohtigd het Algemeen Advertentie-Bnrenn A. DE LA NAB Az., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. Bij deze courant behoort een bijvoegsel, De opgaaf van don spoordienst komt in dit nommer voor op de gebruikelijke plaats. Yoor de stemming in het district Goes, voor een lid der Provinciale Staten op Dinsdag 4 Mei bevelen wij ton drin- genste aan den hoer W. KAKEBEEKE. Middelburg 26 April. Hoe bedenkelijk en gevaarljjk het wee 't leven roepen van de antithese is, blykt wel uit de stemmen in het antirevo- lutionnaire kamp die daarover hunne ingeno menheid betuigen en tevens den indruk weer geven welke de daarop betrekking hebbende woorden van dr. Kuyper op de deputatenver- gadering maakten. «Het was" zoo schrjjft de antirevolution- naire Rotterdammer »het was klaurbljjkeljjk te bemerken, dat vooral toen «naar het hart van Jeruzalem" werd gesprokenen de liberale pers moge bet vreemd vinden, doch de sym pathie, die by dit onderwerp voor de woor den van den spreker zichtbaar was, kwam voort uit de diepe overtuiging dezer honder den mannenbjj deze gingen is het leven onzer zieldeze dingen worden door ons erva ren in de pracljjk onzer Cbristelyke samen- loving." Daarin das schuilt de kern van don strjjd die ons in Juni wacht. Dweeperjj en vjjandscbap jegens andersden kend en geestdrijverij spreken uit die woorden. Aan de ajjde der vryzinnigen achte men dit gevaar niet licht. Opmerkelijk ia wat oen orgaan der Bondge- nooten, De Tijd, schrjjft over dr Kuyper's rede PP dit punt: Wilden wjj ingaan op hetgeen door dr Kuyper in die rede gezegd wordt omtrent het historisch karakter van Calvjjn en den invloed van het Calvinisme op onze Nedorlandsche volksgeschiedenis, wy zouden in zeer veel, zoe niet in alle opzichten met hem moeten ver schillen. Alleen het idealiseeren van de per soonlijkheid van Calvyn en alleen het bezien van onze vaderlandsche geschiedenis vau een bepaald, hoogst partijdig standpunt kan er o. i. toe leiden te verklaren, dat »de doorwerking van Calvjjn's geest Nederland vrjj, Nederland groot gemaakt heeft, of dat «in het Calvinisme de oorsprong en den waarborg ligt van onze constitutioneele vryheden." Zou ook de eohte, de onvervalschto geest van Calvyn over Nederland heerschappij er langen, wy gelooven, dat voor hen, die niet tot zyn geestverwanten en volgelingen be hoorden, van constitutioneele of andere vry heden zeer weinig sprake zou wezen. Wjj, Nederlandeche Katholieken, hebben daarom trent zekere ervaringen opgedaan in de oeuwon, 1800 onmiddellijk voorafgaande. Eu nog werden door «libertjjnsch" gezinde magistraten en door eene omkoopbare justitie en politie do wen- schen van Calvinistische predikanten, wat de onderdrukking van «Roomsche superstitiën" on »paapsohe stoutichheden" aangaat, maar zeer traag en zeer onvolledig ten uitvoer gelogd. Maar de tegenwoordige anti-revolutïonnairen mogen zich al met Groen van Prinsterer >issus de Calvin" noemen, van het onverdraag zaam karakter van hun geestelijke voorouders valt voor ons niet moer te duchten. De noodzakelijkheid van samenwerking tegen don gemeenschappeljjken vjjand op godsdien stig en maatschappelijk gebied doet zich daartoe al te zeor gevoolen." Eene kosteljjke verklaring van die zjjdo En toch verzekerde dr Kuyper dat de anti these, rustend op het Calvinisme, het cement is van de coalitie. Hy zal zelf ook wel beter weten. Het is slechts partybelang, ieder voor zich, dat de verbonden bjjoen houdt. En de verdraagzaamheid in ons land zal daardoor in de verdrukking geraken- Vooral uit dat oogpunt is eene overwinning van die coalitie zoo gevaarljjk. Vóór wjj nu vorder gaan, mogen wjj wel voorzichtig zyn. Er is n.l. iemand die zioh de liefhebberjj veroorlooft over ons als mentor op te treden. En dat wel zekere L. Edie in De- Baan breker aan zjjn grieven tegenover ons lucht geeft. Hjj vindt dat wy ook wel eens mochten sprokkelen in het bosoh van onze eigen party, de vryzinnig democratische, en verwyst ons daartoe naar de mededeoling in liet Volk dat te Uithuizen een vryzinnig democratische kiesvereeniging ia waarvan het Unie liberale Eerste Kamerlid Dojes voorzitter is. Toen wjj dit bericht lazen, kwam het ons zoo zonderling voor dat wy aan de juistheid ervan twijfelden. Eu vooral omdat wy het nergens anders zagen vermeld dun iu Hetulk, wiens medodeelingen, vooral waar het de vryzinnig democraten geldt, nu juist niet altjjd uitmunten door onpartijdigheid en juistheid, en daarom niet zeer vertrouwbaar zyn. is het bericht waar, dan vinden wjj de hou ding van den heer Dojes, den Unie-liberaal, al even zonderling als die van do Vereeniging. Maar men treft in 't Noorden wel m toestanden aan die wjj erg vreemd vinden. Duar heeft men bv. een der hoofdmannen van de S. D. A. P., den heer J. H. Schaper, in hoogst eigon persoon, die zich onlange, even als in 1905, liet candidaat stellen door een allegaartje van verschillende werklieden verenigingen, waarvan verscheidene niet sociaal democratisch, bv. een afdeeling het Algemeen Nederlandsch Werklieden Verbond, waarop Het Volk zoo vaak heeft afgegeven. Schaper is daar de candidaat van de «Voor uitstrevende werklieden." Vreemd van die afdeeling. Maar nog vreemder, op 't kantje van be ginselloos af, die van Schaper zeiven. Druk spreken en uitpakken over den «klas sen stryd", over den «stryd tusschen kapitaal en arbeid" waar het bjj de a. verkiezingen omgaan zou, en dan zoo beginselloos mogeljjk zich candidaat laten stellen door een «Vry zinnig" en «Vooruitstrevend" mengelmoes, waarbjj een bootje socialistisch rood Eu dat nog wel een voorman van de party E denke ook eens aan de afdeoling Alkmaar der S. D. A. P., die bjj een gemeenteraads verkiezing allergenoeglijkst met de Vrijzinnig- Democraten do actie voerde. Dit alles zal hem misschien aansporen in 't vervolg voorzichtig te zyn met zyn opmer kingen. Hjj ziet nu hoe 'n gevaarlijk, lastig werk het is, te oordeelen over anderen. In eigen tuin is meestal nog heel wat te wieden. Op zyn verder schrjjven aan ons adres gaan wjj niet in. Wjj erkennen hem niet als keur meester van onze meeningen verdedigen ons niet tegenover opmerkingen, die getuigen van miskenning onzer bedoeling, en van een zucht om, zonder grond, verdacht te maken. Dat is geen nobele manier van polemiseeren. Het Volk maakte kort gelodon gewag van; het volgende vermakelijk geval. De Tijd nam dezer dagen kennis van een amende honorable, afgelegd door Mr. Valokenier Kips, redakteur van het Utrechüsch Dagblad. Dit blad had eenige jaren geleden, toen dr. Kuyper zekeren ds. H. Visscher tot professor in de filosofie benoemde, gemeend dat dat een party- benoeming was en dat die dominee van filosofie geen verstand had. Nu echter had die professor redevooring als brochure uitgegeven en daaruit was den heer Kips gebleken, dat de professor meer van filosofie wist dan bjj zelf. En nu verklaarde hjj dat hy op de be noeming niets meer tegen had. Doch nu had De Tijd kennis genomen van den inhoud dor brochure en daarop de wenk brauwen gefronst. De heer Visscher gelooft nl. aan een eeuwige materie en aan een eeuwige beweging en zegt dat de kracht- en stof-theorie van Büohner en van de moderne monistenschool van Haeokel niet anders leert. Bovendien gelooft de heer Vis scher aan de eeuwigheid van elkander opvol gende generaties van eindige levende wezens. Kortom, De Tijd vindt dat het mefe het geloof van professor Visscher niet in orde is en vraagt giftig of ook misschien dAArom de liberale heer Kips zoo gemakkeljjk tot zjjn amende honorable kwam. Maar o wee, nadat dit geschreven was, las het Roomsohe blad dat diezelfde professor Visscher, aohtor wiens christelijk geloof bet blad daar net een groot vraagteeken zotte, op de nominatie staat van het centraal comité van do antirevolutionaire party. Een coalitie genoot dua 1 Een coalitie-genoot, oen Kuypo- riaan, en dan zyn geloof niet in orde Dat gaat niet. Eu fluks schroef De Tijd onder hot stuk een «Naschrift", waarin werd uitgespro ken, dat do vergissing toch ook by hem kan liggen. Jawel, en ze bestaat daarin, dat het blad andere dau politieke kehtoekenen van zuiver ■geloof meende te mogen eischen. Het zuiverste kenmerk van het zuiverste geloot is lid van de Coalitie te zyn en cle- 'rikale politiek te dry ven. Heel de rest is lari!" Sinds dien is prof. Visscher als lid van het centraal comité gekozen. Reden te meer voor De Tijd om de kwestie maar voor goed te laten rusten. Als men zooveel te ontzien heeft, ter wille van bondgenooten, is het erg lastig voor zjjn meenicg uit te komen. Het is weêr een zeer lezenswaardig geschrifti hot jongste blaadje, onder den titel «zuiver opportuniteit" door de Vereeniging Het Vrije Ruilverkeer in 't licht gegeven Het heeft ten doel te wjjzen op den nadee- ligen invloed, dien de politiek der bescherming op den duur uitoefent op de moreelo eigen schappen van een volk. Nadat daarin gewezen is op het bekende feit dat do eerste stap op den weg dor protectie zoo uitermate gevaarlijk is, omdat zjj nood wendig door andere moet worden gevolgd, be gunstiging van den een bevoorrechting van ander kweekt en behartiging van allerlei private belangen in den grond voert tot wet geving ten behoeve van, zelfs niet van zekere klaBBen, doch van particuliere personen, wordt het volgende betoogd. Bovendien dreigt biervan gevaar in nog ander opzicht. Die begunstiging van bepaalde bedrjjven gesteld dat de Staat, d. i. in de praktjjk do ambtenarij, inderdaad by machte was te kunnen beoordeelen welk bodrjjf wèl en welk niet bescherming «verdient" zal op den duur ook in dit opzicht verzwakking van de volkskracht meebrengen, dat in industrieels en handelskringen de wetgever als de groote steun wordt beschouwd, van wiens bescher ming het slagen der onderneming afhankelyk is. Do energie-doodende opvatting wordt aldus gekweekt, dat men, om stoffelyke welvaart deelachtig te worden, het zonder protectie van de wetgevende macht niet kan stellen. De idee der self-help, het de personljjkheid vormend besef de vruchten te plukken van eigen arbeid, loopt door een streDg doorge voerd beschermend stelsel gevaar te worden verzwakt, on in de plaats daarvan begint men zioh vertrouwd te maken met do meening dat men zonder de gunst van de wetgevende macht goen kans heeft van slagen. Het zelf vertrouwen der natie loopt derhalve gevaar bescherming loopt uit op oen speculatie in 't groot op de gunsten der wetgevende macht, d. i. in laatste instantie op eon Btreven en een gekon kel om de leden der Staten-Goneraal voor par ticuliere belangen te winnen. Zoo voert protectie' op den duur tot onderschatting van persoon lijke veerkracht, verslapping van het particulier initiatief, vermindering van den ondernemings geest. Leer het tegenwoordig geslacht loopen op krukken, het volgend zal niet anders meer kannen j geef het thans levend één steun, het nakomend zal er twee meenen noodig te hebben. Anderzijds wordt een element in het leven geroepen, dat voeren moot tot gevaar yoor corruptie en bederf in het openbare en poli tieke bedrjjf. De praktyk bewyat dat de diepere geschiedenis van de wjjze, waarop de moderne tarieven van beschermende rechten gowoonljjk tot stand worden gebraoht, er een is van com- mercieele corruptie en politiek verval. Nu spreekt het van zelf, dat men zoekt to verbloemen de naakte waarheid, dat protectie in den grond niet anders is dan begunstiging van private belangen. Men traoht argumenten te vindon ontleend aan het algemeene belang van do natie, men maakt er van een «stelsel tot bevordering van den nationalen arbeid." Dit verbloemen van het juiste motief, behar tiging van particuliere belangen door middel van de wetgeving des lands, is op zich zolf roods een bewjjs, dat protectie gevaar meebrengt voor de zodolyke eigenschappen der natie. Of wordt niet soms ook het rechts bewustzijn des volks bedreigd als het zietdat juist de BterksteD gaan strjjken met de groot sten buit, dat het juist do maebtigsten zyn die zich den steun konden verzekeren van de wetgevende macht en in ruil daarvoor de sterkste bescherming wisten te bedingen Ziet naar Amerika; om het protectionistisch tarief daar te handhaven en ervan te profi- toeren, is het voor fabrikanten voordeelig ge bleken zich te vereonigen in trusts, wier in vloed op de wetgeving on bestuur van het laad niet is te ontkennen. Eu om den invloed te kunnen bestendigen, is het noodzakelijk geworden voor do beschermde mdustrioelen en hunne vertegenwoordigers in de wetgevende macht enorme sommen gelde beschikbaar te stellen by elke erkiezmg, is de politiek uit- geloopen op een do-ut-des politiek van de grofst denkbare soort. Behoeft nog te worden betoogd dat zulks geen voortgang kan hebben zonder te kwetsen en te verminderen het gevoel voor wat recht is en billjjk Wy zwjjgen hier nog van de gevaren ook in moreel opzicht van het moedwillig verzwaren van bet leven der arbeidende klassen door het duurder worden der eerste levensbehoeften tengevolge van beschermende rechten. Het springt in het oog, dat, naarmate zjj meer moeten betalen voor bevrediging van materieele behoeften zooals levensmiddelen, kleeren, woning, gereedschap. er minder beschikbaar zal zjjn om hun toch reeds gering deel te verwerven in de onstoffeljjke zaken die strek ken om het zedeljjk peil te verhoogen en do geesteljjke ontwikkeling te helpen bevorderen. En wat de beloofde verhoogiDg van loonen betreft, door protectioniaten in uitzicht ge steld, de arbeiders weten heel goed dat die meestal niet vrjj willig wordt gegeven, dat ook de vermeerdering van loon, noodig om de meerdere duurte te kunnen bestrijden, veelal niet dan na strjjd met de patroons kan wer den verkregen Ook in dit opzicht wordt dus het leven der arbeidende klasse door protec tie, die ook hen heet te «beschermen", met zwaarderen druk nog bedreigd, niet slechts tot gevaar voor beide betrokken partjjen, doch ook tot nadeel van den socialen vrede des lands. De kostbaarste bezittingen van eene natie zjjn zelfvertrouwen, integriteit en een kraobiig bowustzyn voor recht. Met die kwaliteiten is een volk zeker van te zullen Blagen. Niet op vermindering, op versterking daarvan zy hot Btreven gericht, ook van de Regeering des volks. Ook by het vraagstuk der handelspoli tiek van ons land zyn zy in sterke mate be trokken. Het systeem der protectie, dot de handelswetgeving beschouwt oIb een zaak van louter «opportuniteit", is in moreel opzicht in stryd met het einddoel der wetten, de zedc- Ijjke opvoeding des volks." Het klokkenspel op den Abdjjtoren zal, te beginnen met heden of morgen, doen hooren B heel uur Les Cloches de St. Malo W. Rimmer ball uur Connais tu le pays, uit de opera Mignon, Thomasby kwartieren Entr' acte Mignon en Di Afrikaanse Pop, lied uit den Zuid-Afnkaan- schen Liederbundel van dr. N. Mansvelt. Op de 5e internationale hondententoonstol- ling te Rotterdam werden al de inzenders uit Middelburg bekroond, en wel mevr. Al berts— Salberg voor een Cocker Spaniel met 2en pr., de beer F. A Hiller voor een Engeieche Setter met 1 eersten, 1 tweeden, 2 derde prjjzen en een zeer eervolle vermelding en do heer I. Salberg voor een Springer Spaniel met een 3en prjjs. Zondagmiddag werd op een terrein achter de meelfabriek alhier een vriendechappe- lyke wedstrjjd gespeeld tusschen De Mosschen I i Victoria I. beiden van hier. De Victorianen wonnen den stryd met 21. Tjjdens de rust was de Btand 1—0 in het oordeel van De Mosschen. Uit viissingen. Zondag namiddag viel het vierjarig zoontje van A. K,, spelende op den zeedyk nabjj Oranje molen te water. Ofschoon het ventje spoedig werd gered en pogingen door een arts werden gedaan om de levensgeesten op te wokken, kon niet anders dan den dood geconstateerd worden. Door den heer J. A. Rompu, lid van Ged. Staten van Zeeland, is een verguld zilveren medaille beschikbaar gesteld voor den van wege de Kon. Scherpsohuttersvereeniging Vlis smgen aldaar te houden nationalen schiotwed- stryd. De heer N. Haas te Rotterdam heeft voor een nader te vermelden maatschappij aan de Konmkljjke Maatschappij De üchetde, aldaar, den bouw opgedragen van een stoomschip, groot 5100 ton. Dit stoomschip, dat in April 1910 moet worden afgeleverd, zal volgens het lsherwood systeem worden gebouwd en in de algemeene vrachtvaart worden gebrach.t De kapitein G. van Munster van het 8e regt infanterie, die, zooals gemeld, verplaatst is naar het 6e regt. van dat wapon, is toege voegd aan den bovelhebber van de 3e mili taire afdeeling te Breda. De voorwaarden, waarop de ryks concessie wordt verleend voor den aanleg en do exploi tatie van een electrische tram Middelburg Vlissingen, zjjn thans door den Minister van Waterstaat en de stoomtrammaatschappy VlissingenMiddelburg geteekend. De zomer van 1909 laat zich voor D o m- burg goed aanzien. De particuliere huizen zyn, naar men ons meldt, verhuurd en ook bjjna alle grootere- pensions zyn vol, zoodat de kleinore, voor zoover echter nog niot bezet, aan de beurt liggen. Zelf in Mei en Juni worden hier en daar reeds logó's verwacht. Zaterdagnamiddag vergaderde te Seroos- kerke de gemeenteraad. Een voorstel van Burg. en Weth. om by de vervulling der bljjde verwachting f 40 uit te trekken, om de kinders van de openbare schooi, bewaarschool en byzundere school te onthalen, werd mot algemeene stemmen aan- oraen. Vastgesteld werd nog het kohier van 't schoolgeld over 1909. De graskanten der wegen werdon gratis onder ingezetenen verdeeld Het bloeiende bloembollenveld te N i b o e, ongeveer 1 H. A. groot, had Zondag veel bekjjks. Gansche drommen fietsrijders en rjjdstors kwamen er om bet voor Zuid- Beveland zeldzame gezicht te bewonderen. Wie de Holiandsche bloemvelden gezien heeft, was wel wat teleurgesteld, daar hot terrein nog betrekkeljjk klein is. De commies te water 2o klasse bjj de belastingen G. Dubbelt, aan boord van het recherchevaórtuig Albatros te Hansweert, is met ingang van 26 dezer verplaatst naar de ambulante recherche te Hellevoetsluis. In de Zaterdag to Stavenisse gehou den raadszitting werd afwjjzend beschikt op een veTzoek van de vergunninghouders om wjjeiging te brengen in de verordening tot heffing van de vergunningsrechten. Eervol ontslag, op verzoek, werd verleend aan mej. P. Hont als hulptelofonisto en be- stelster. Ingekomen was de koninkljjke goedkeuring op de heffing van haven- en kadogold tot 1 Juli 1912. Gunstig werd beschikt op een verzoek van de antirevolutionnaire kiesvereeniging aldaar voor hare vergaderingen gebruik te mogen maken van een dor schoollokalen. Als ambtenaar van den burgerlijken stand belast met het voltrokken der huweljjken werd aangewezen de heer A. F. Hanssens, tot op heden belast met alle werkzaamheden van den burgerljjken stand, behalve de huwelijks voltrekkingen. Verder werd tot ambtenaar van den burgerljjken stand benoemd de heerJ. W Doorninek, burgemeester. Te O u d-V ossemeor werden Zaterdag nacht een dertigtal konynen gedood. Was men van gedachte, dat hier van diefstal sprake was, het bleek weldra dat de dieren onder den grond gestopt waren en naar alle waarschijn lijkheid is oen losloopende hond de dader geweest. Bjj een weduwvrouw waren er 12-tal vedwenen, een koopje dat in een arbeidersge zin allesbehalve prettig is. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. schryft men ons Zooals meermalen voorkomt, ia men aan be kende zjjde weer voorbarig geweest. Men heeft al een ljjstjo van candidaten vo ir de a. Tweede Kamerverkiezingen in ZeelaDd openbaar ge maakt en daarop als vryzinnig candidaat voor bet district Oostburg genoemd den heer G. A. Vorsterman van Oyen. Do berichtgever ziet daarbjj echter over het hoofd dat dezo nog slechts de candidaat van een deel der vryzinnigen ia. De kiesvereeni- gingen te Neuzen, Axel en Zaamslag, aange sloten bjj do Centrale ten ooBten van den Brakman, hebben ovbr de candidaatstelling nog niet vergaderd, en onder deze heerscht ont stemming over de wjjze waarop de kiesver eeniging te Oostburg, in stryd met genomen gezamenlijke besluiten, tot candidaatstelling is overgegaan.

Middelburgsche Courant | 1909 | | pagina 1