BUITENLAND, Ingezonden Mededeelingen. Burgerlijke Stand. LETTEREN EN KUNST. Uit Goes schryft men ons Voor een alleen op den eersten rang goed bezette zoal gaven de HageBpolers, onder leiding van Eduard Verkade, Vrijdagavond alhier in De Prins van Oranje een voorstelling van Candida, mysterie in drie bedrjjven, van den veelbesproken en veelveroordoelden Shaw. De flngespelers hadden hun eigen decor medegebracht en ons tooneel had daardoor een ander en betor aanzien dan we gewoon zjjn. Niet alleen hot uiterljjke echter was anders en beter. De opvoering zelve droeg den Btempel van ernstig willen en reeds veel kunnen. Vanaf het oogenblik, dat het gordjjn voor het eerst opging was hot publiek geboeid en heel den avond is dat contact tusschen tooneel en zaal gebleven. Niet dat er goen opmerkingen zouden te maken zjjn. Zoo was ons de jonge diohter van Eduard Verkade wol iets te béte en te weinig naif-dichterljjk. Wat niet dat toch ook Verkade een créatie gaf respect voor te hebben. Het werk, schitterend van geest en vernuft, vol zinnen als vuurpijlen, deed het verlangen, ontwaken meer van Shaw te leeren kennon Laten we hopen dat, als de Hagespelors wederkomen, de belangstelling ook op de andere dan den eersten rang uit oen druk bezoek bljjke. De Hagespelers verdienen het. De Wereldkroniek van deze week bevat o. m. een photo van do inzinking van oen ge deelte /eedjjk van het calamiteuze waterschap Scherpenisse, en een paar kiekjes betreffende de eerste steenlegging voor hot krankzinnigen gesticht Vrederust by Bergen op Zoomhet eeno geoft de verwelkoming van de gonoodig- den door ds Donner, het andore de eere-com- misaie en het bestuur. Verder worden in dit nommer weer vole actualiteiten in woord en beeld behandeld. Mej. U. G, Kramers te Rotterdam zal Maandagavond te Gent, op verzoek der Union des Jemmei Gantoises, in de feestzaal dor Cercle artislique et litteraire, over de rol der vrouw in de moderne maatschappij spreken. @NDBRWU& Donderdag zjjn van de zeevaartschool te Vlissingen nog geslaagd voor het machinisten- examen programma A de heeren J. B. Bour- drez en F. Zevenhuizen, beiden te Middel burg, en C. van den Berg te Harlingen. De heer C. Karolso te Vlissingen slaagde voor hot examen voor derden stuurman, groote stoomvaart, en de heer K. Blom te IJmmden voor derden stuurman, groote stoom- en zeilvaart. Door den heer P. Barentsen to Oostburg is tegen 1 Januari a. eervol ontslag aange vraagd, als directeur van en onderwijzer aan de normaallessen aldaar. Vrydag zjjn te B r e d a geslaagd voor de akte vrjje- en orde-oefeningen der gymnastiek de heeren P. de Groot, E. Francken, G. Penning, A. A. Kole en J, J. Rozendal, allen van M i d- d e 1 b u r g. Tot onderwflzeros te Hoedekens- keTke is benoemd mej. J. M. de Reus te Maasdam. Voor de scholen met den bjjbel is dit jaar gecollecteerd teYerseke met Yersekedam f 73 98'/i< Meliskerke met Mariönkerke f28 22, Oostkapelle (Kerken) t 49.58'/, en teZierikzee (G. K. en per lyst) f 81.56. Het dertigjarig jubilé van prof. Hugo de VrieB als hoogleeraar aan de Amsterdamsche universiteit is Donderdag heel kalm voorbjj geneeskundige behandeling geweest te zyn, kwam hy weder bfi kennis en kon perrytuig naar Amersfoort vervoerd worden. De auto was geheel onklaar geworden en de inzitten den moesten per rjjtuig hun weg naar Bussom vervolgen. Als een bewys, dat de schok hevig is gewoest, diene, dat de vooras van de auto geheel verbogen was. De auto reed in zeer matige vaart. Ongolukken. Te Texel is een man tus schen een kar met zand en een muur bekneld geraakt. Toen men hem vond waren de levens geesten roedB geweken. Te Njjmegen is by het verrichten van grondwerk voor een riool de grond ingestort. Een dor werklieden werd er onder bedolven en een uur later levenloos opgegraven. De man laat eon groot gezin achter. Ziektetoestand bij de manoeuvres. In tegenstelling met de verklaring van Minister Sabron, in antwoord op de vraag van den heer Thomson, verzekert »Een milicien met groot verlof" in do Prov. O ver ijs. en Zwol- eche Crt dat de gezondheidstoestand by 't 5e en 9e regiment infanterie, manoeuvreerendo op do Zeisterheide, niet gunstig was. Zoo ston den er 's avonds van den 3en September, dus reeds voor den eigenlyken manoouvretyd, 14—24 Sept., by het 5e tusschen 500 en 600 man op het ziekenrapport. 1 Een oorzaak van de voetziekten noemt do schryver de «onbenulligheid" van den model schoen, een diDg. waarin iemand, die twintigste- eeuwsch schoeisel gewoon is, geen uur kan loopen zonder pyn, laat staan 25 KM. zooals de Minister wil. «Laat zoo schryft hy, de Minister eens een proetbataljon uitrusten met een soort burgerschoen; dat bataljon zal beslist een goed figuur maken op 't gebied van rnarsch- vaardigheid, en de Minister zal met 't ziekte- cyfer, wat voetziekte aangaat, voor den dag kunnen komen 1 Dat over 't algemeen de gezondheidstoestand niet nog ongunstiger was, is wel te verwon deren by oefeningsdagen, die b.v. 's nachts 2 uur begonnen om den volgenden dag's mid dags 4 uur te eindigen. Dat de manschappei doorloopend uitgeput waren, bleek wel den 23en September, toen ze na een zware oofe- ning gebruikt worden om een tydlang in de houding te staan by een orde-uitreikings- pleohtighoid. By 't 2e bataljon van 't 5e re giment vielen er zooveel flauw, dat één der compagnies-commandanten met ammonia li quida rondging om hier en daar eens te laten ruiken 1" De oudere studenten boden don professor wat bloemen aan, terwyl een hunner een kleine speech afstak. Overigens gingen de dagolyk- sche werkzaamheden van den professor hun gewonen gang. Het onderwys in toegopaste mechanica en wiskunde aan de Technische Hoogeschool is van 3 Oct. 1908 tot 35 Mei 1909 opgedragen aan den heer F. K. Th. van Iterson, werk tuigkundig ingenieur by de gemeente gasfa brieken te 's Gravenhage. Met 1 Januari 1909 zyn aan de R. H. B. school te Meppel te vervullen de betrekkingen van leeraar ia de wiskunde en in het boek houden, en aan de R. H. B. School te Assen de betrekking van leeraar in het boekhouden. Voor nadere bijzonderheden zie men de St. Crt. no. 244. VersGbillentle Berichten Dr Kuyper heeft het lidmaatschap der Tweede Kamer voor het district Ommen aan genomen en voor Snoek bedankt. Het hoofdbestuur der schippersvereni ging Schuttevaer verzond een adres aan den Minister van Binnenlandsche zaken, met ver zoek het daarheen te leiden, dat ook de schip perskinderen in de Leerplichtwet worden opgenomen en dat bovendien, waar zulks noodig mocht blyken, de staat ondersteuning geeft, om die kinderen het bezoek der school mogelyk te maken. Te Rotterdam is Vrydagavond een con fectiefabriek aan de Poortstraat, een pand van drie verdiepingen hoog, grootendeels door brand vernield. Alleen het benedengedeelte werd behouden. Verzekering dekt de schade. Een heer uit Amersfoort kwam Vrydag avond per motorfiets te Soest. Op een plaats, waar de weg een scherpe bocht maakt, stond een vrachtwagen. Toen de motorrijder om den wagen heen wilde gaan, kwam van de tegen overgestelde zyde een automobiel die den mo torryder niet had zien aankomen. De fietl vloog tegen de auto aan en de fietser kwam door do ruit der auto weer op straat terecht. Bewusteloos werd hy by een caféhouder binnengedragen, terwyl hy aan het hoofd ernstig gekwetst was. Na eenigen tyd onder een bericht in do Kölnische Ztg den nacht van Donderdag op Vrydag, tegen half twee, tusschon Kiipperstog en Miil- vermoedelyk tengevolge van een mis- dadigen toeleg (er lag een spoorstaaf dwars over het spoor) van den D-trein 44, uit Neder land naar Keulen, de locomotief met bagage wagon en drie rijtuigen met vier assen van het spoor geloopen. Do rytuigen woelden zich tot aan de treeplank in het zand, maar bleven, daar de weg vlak ligt, voor omvallen bewaard. Verscheidene personen werden licht gewond. De vrouw van een crimineelen commissaris te Keulen kreeg ernstige kneuzingen in de linkerzij. Verscheidene dokters waren spoedig na hot ongeluk ter plaatse. Een hulptrein uit Opladen bracht de reizigers naar Realen. Het verkeer was langen tyd gestremd. Een drinkebroer ziet den Zwitserschen ballon Cognac in de lucht, met zyn naam op het hulsel. «Dat is nog eens een verstandige vulling 1" (Ulk.) De Balkan-crisis. Algemeen ib de indruk over het program en over de overeenstemming, daaromtrent tus schen Engeland, Rusland en Frankryk ver kregen, zeer gunstig. De Engelscho bladen zyn natuurlijk niet het minBt daarmee inge nomen en prjjzen Rusland vooral om zyn zelf opoffering, vooral inzake de kwestie van den Bosporus, -en geven te konnon, dat de Engel- ache regeering daartegenover Rusland moet helpen de knellende beperkingen aan den Bosporus zoo spoedig mogelyk uit den weg te ruimen. Toch stelt men tevens in het licht, dat alle moeilijkheden met de conferentie nog niet uit den weg zyn, al mogen Frankryk, Rusland en Engeland het nu voorloopig eens zyn. De Daily Chronicle wyst erop, dat, indiende mogendheden het voorgestelde program ten uitvoer kunnen leggen, zy er in zullen slagen een vraagstuk, haast even moeilyk als de kwadratuur van den cirkel, op le lossen. De bekende prof. Van Martitz, hoogleeraar in het Btaats- en volkenrecht aan de Hooge school te Berlijn, heeft, in verband met deze crisis, na uiteenzetting van de histor'Bche feiten der laatste jaren, de stelling verkondigd dat naar de beginselen van het volkenrecht iedere gebeurtenis recht iB die door de mogend heden wordt erkend. Door de jongste voorvallen-is volgens zyne meening niets gewyzigd en van een weten schappelijk standpunt is er volstrekt niets ernstigs gebeurd. De mogendheden zullen thans in congres byeenkomen, de gebeurtenissen goed keuren en van het verdrag van Berlyn, dat door de feiten al lang gewyzigd was, thans de artikelen 2, 10, 21, 27 en 29 ook formeel vertegenwoordiger van Boelgarjje te Parjjs toonde zich ook door het program be vredigd; en toen hem werd opgemerkt, dat niet spreekt over de inlyving van Oost- Roemeliè', gaf hy te kennen, dat dit woord in de BoelgaarBche taal niet meer bestaat en dat het vanzelf spreekt, dat Oost-Roemelië thans eenvoudig als Zuid-Boolgarye wordt aangeduid. Daar tegenover toonde het Jong-Turksche comité zich met het programma alles behalve ingenomen te zyn. Het verklaarde dit te be schouwen als oen slag in het aangezicht der constitutioneele party, en tevens dat het de integriteit van het ryk aantast. Het zal het nooit aanvaarden. «Wy meenden eerst", zoo wordt in eene verklaring van dat comité ge zegd, «dat de conferentie de beide rogeeringon die zich niet hebben ontzien den vrede van Europa in gevaar te brengen, zou wijzen op het volkenrecht en thans wil men ons alle kosten van die rechtsschending laten betalen. Do ons aangeboden schadeloosstellingen hebben niets te beteekenen, want die krjjgen wy mettertijd toch wel en zonder dat wy daarby de hulp van wien dan ook zullen noodig heb ben. Wy rekenen er stellig op, dat de mogend heden met dit afgekondigde program hun laatste woord nog niet zullen hebben gespro ken en dat zy by nader inzien zullen begrypen, dat zy het slechts met geweld aan het Turk- sche volk zullen kannen opleggen. Het volk zal er niet in willen berusten, dat het anders wordt behandeld dan andere beschaafde staten van Europa. Geen enkel volk zou zich een be- rooving laten welgovallen, zooals die thans voorbereid wordt. Ons comité en met ons de geheelo Jong-Turksche party verklaren reeds by voorbaat, dat wy niet by machte zullen zyn, de beweging tegen te houden, die alleen de afkondiging van dit program in Turkye teweeg zal brengen." Wegens de wanordelijkheden van den vorigen nacht te Praag zyn Vrydag de zit tingen van den Boheemschon Landdag ver daagd. De Skoepsjtinn van Servië stond met algemeeno Btemmen op één na een krediet van 16 millioen dinars toe. Een sociaal-democraat sprak tegen elke oorlogshandeling, die een zelfmoord zou be teekenen. Wegens het hierop gevolgde tumult moest de zitting worden geschorst. Na horopening zeide de rapporteur dat de annexatie van Bosnië en Herzegowina nog geen feit is daar niemand haar nog goedkeurde. Volgens bericht uit Cettinje zyn er onder handelingen aangeknoopt tusschen het te Bel grado opgerichte vrijwilligerslegioen en ge wapende benden te Cettinje, voor de bevryding van Bosnië bijeengebracht, met het doel ge meenschappelijk op te treden. Do stemming voor koning Peter te Bel grado wordt or niet gunstiger op. De Za Otacbinu noodigt Z. M. in een hoofdartikel uit afstand te doen ten gunste van n.b. den kroon prins, die niet betrokken is in de konings- moordgeschiodenis en daarom wel aan do Europeesche hoven ontvangen kan worden, en die dan bovendien alle samenzweerders uit de Staatsbetrekkingen kan verwijderen, waardoor do verhoudingen met het buitonland beter zullen worden. De recruten uit Bosnië zullen dit jaar niet in hun geboorteland, doch in Oostenryk- Hongarye worden gedrild. De soldaten uit Bosnië, die anders na afloop van hun driejarigen dienBttyd met groot ver lof zouden gaan, worden dit jaar onder de wapenen gehouden. Buitendien heeft men be sloten, dat dit jaar de gebruikelijke garni- zoenswisseling van officieren uit do gean nexeerde provincies achtorwege zal blyven. In het Lagerhuis. In de Vrydag door hot Engelsche Lagerhuis gehouden zitting had weer een incident plaats- Te midden der beraadslagingen over do drankwet verscheen de afgevaardigde Grayson, die Donderdag om zyn warm maar minder practisch optreden in 't belang der workloozen verwyderd was, weer tor vergadering. Hy protesteerde tegen de behandeling van het aanhangige ontwerp in plaats van zich te wijden aan de quaestie der werklooaheid. Hy weigerde dit protest te staken, en daar hy zich bleef verzotten tegen de bevolen van den voor zitter, stelde minister Aeqnith voor, dat Gray son zou worden uitgesloten van het deelnemen aan de werkzaamheden van het Huis. Dit voorstel werd met algemeeno stemmen aange nomen. Spottend riep Grayson: «Waar is nu do arbeidersparty Na de stemming werd Grayson gelaBt het Huis te verlaten, waaraan hy voldeed onder den uitroep«Ik verlaat het Huis met genoegen 1" Speculatie aan de Londensche Beurs. We weten by eigen, ervaring en uit de meedeoling van anderen, dat er ook hier door de Londensche zwendelfirma's weer ijverig gehengeld wordt naar geldlustigen, die een kansje op de Beurs willen wagen, en daarom meenen we goed te doen met de aanhaliBg van een brokstuk uit een waarschuwend arti kel, dat Woensdagmorgen in Kölnische Ztg. verscheen onder bovenstaanden titel. Do schryver van dat opstel wyst op de plotselinge daling der koersen, die een stijgende markt afbrak, toen de Balkan-crisis ont bond, en vervolgt dan «Het is daarom vooral noodig een waarschu wing en toelichting te geven aan de met de toestanden minder vertrouwde kapitalisten, die toch de verleiding geen weerstand kunnen bieden om in Londen hun geluk te beproeven. Ten eerste moet hun in herinnering worden gebracht dat in zulke tyden de Londensche zwendel firma'8, die er op uit zyn den oner varene te bewegen tot zoogenaamde «beurs zaken" waarby by onvermydelyk zyn geld ver liezen moet, een byzonderen y ver ontwikkelen. Deze bucket-shops, die door sluw en overredend gestelde circulaires, advertenties,brochures en dergelijke «litteratuur", aanwijzingen geven hoe de vreemdeling, voor zoover hy maar ver trouwen in hen heeft, door dekkings- of pre mie-zakon het snelst ryk kan worden, zyn weer levendiger dan te voren aan £et werk. Als iedere Duitsche kapitalist onnatuur lijk ook ieder Noderlandsche slechts altyd in gedachten zou willen houden, dat iedere uit- noodiging tot deelneming aan-beurszaken die uit Londen tot hem komt, al is zy ook nog zoo vertrouwenwekkend, in de hoogste mate verdacht is. Het doet er niet toe, onder welke firma-naam de verleider zich aanmeldt; deze menschen verwisselen hun namen en firma-bordjes sneller dan hun ondergoed. Het doet er niet toe tot welke soort zaken zy opwekkende aard dier zaken is altyd, dat de winst van de Londensche firma het verlies van don klant is. Natuurljjk zal men den nieuweling, naar welbeproefde kwartjesvinders-manier, eerst een kleine winst laten makenmen krjjgt dan immers dos te zekerder grootere bedragen door hem toege zonden. Hot einde is echter altyd verlies. Die firma's het zy nog eens in herinne- zing gebracht werken in het geheel niet aan de Beurs, waarvan zy ook niet hd zyn. Ze beloven immers de zaken zonder commissie te zullen uitvooron, wat ze in hot geheel niet zouden kunnen doen, als ze aan do Beurs kwamen, en daar door oen makelaar moesten koopen. Een andore wyze om beurszaken te doen iB er niet voor niet-leden van de Beurs. De aanbevelingen van deze firma's gaan altyd tegen het belang van de klanten in, want anders zouden die firma's niets verdienen. Heeft de reëele makelaar er belang by zyn klanten goed te bedienen, omdat hy slechts 9zen is op de commissie, deze moeten verliezen, zoodra de koersen ten gunste van do klanten zyn. Dat overkomt hen echter niet, als,ze slechte papieren, die ze voor eon appel en een ei per pak verkregen hebben, op hun klanten afladonmaar by andere waarden kunnen ze werkelyk by een algemeen herstel van de markt ook wel in de positie komen, aanzienljjke verschillen schuldig te zyn aan hun clientèle. Zulke gevallen zyn herhaaldelijk voorgeko men en hebben het gevolg gehad, dat die firma's bankroet gingen. Meestal weten zy zich echter van dergelyke verplichtingen te bovryden door 6t van het tooneel te verdwynon, en op een andere plaats van de City weer onder een nieuwe vlag op te duiken, öf een voudig niet te betalen en het te laten aanko men op hot bezwaar van speelschuld. Deze gevaren dreigen nu weer voor den onervaren kapitalist, en hoe ernstig die geva ren zyn, leert hot feit dat een groot Londenscb financioel blad dezer dagen op in het oog val lende plaats onder den titel The Bucket shop revival een waarschuwingsartikel publiceerde, en dat, volgens een bericht in de pers, in de laatste twee wekon niet minder dan zeven bevelen tot inhechtenisneming door donrechter van de City zyn uitgevaardigd tegen dergeljjke firma's op grond van de talrijke klachten welke er waren ingekomen togen het werken dier menschen vrienden Bygevolgin den prullemand met die tot beurszaken aansporende circulaires De reëele makelaars, die leden vun de Beurs zyn, en met wio men onbezorgd zaken kan doon, mogen niet adverteeren: hun adressen kan men van den secretaris van het beurscomité krygen." DOKTER L. D06NIAUX SPECIALIST 7-5T' BREUKEN, ADERBREU- uru zonder hand, voor 't leven; appendicitis; AEIV, persoonlijke techniek, bewijzen 17jaar. Ont- - vangt Maandag, Woensdag, tot 3, in zijn gesticht, 79, r. Instilut, Jumet-Heigne, bij Charleroi (BelgiC). Neemt U dagolyk% eon likeurglaasje Dr. Hom] mel's Haematogen onmiddellijk véér den hoofdmaaltijd I Uw eetlust wordt flinker, uw zenuwstelsel versterkt, de loomheid verdwijnt en heel spoedig zult gy U lichamelyk prettig gevoelen. Men verlange echter uitdrukkelijk het echte „Dr. Qonimcl's" Haematogen, en weigere namaaksels! Je Vlaamsche bladen zyn zeer teleurge steld over bet feit, dat onze Kamer het voor de Brusselsche tentoonstelling aangevraagde crodiet van f 400.000 verwierp. Men had op schitterende deelneming van den noorder broeder gerekend en daarvan zooveel goeds voor de entente verwacht. - Bjj de Franache Kamer is een aanvraag der regeering ingekomen om haar nog 20 millioen francs extra toe te staan voor de krijgsverrichtingen in Marokko. Over deze krijgsverrichtingen hadden natuur lijk tal van leden een appeltje met het minis terie te schillen, zoodat verschillende inter pellaties in uitzicht waren gesteld. ~e regeering verkroeg echter uitstel tot haar geelboek over de Marokko-kwestie, dat in den maak is en zeor nauwkeurig bijgewerkt belooft te worden, verschenen is. Zy wil liefst geep inlichtingen geven over dingen die in dat regeeringBboek voldoende tot klaarheid wor den gebraoht. Volgens bericht nit Colom Bechar van Vrydag haalde een verkenningBtroep, uitge zonden om de Marokkanen, die -500 kameelen by Ainsefra wegnamen, te achtervolgen, dezen by Eglaberda in. Na een gevecht van twee uren ging de vjjand de vlucht, 25 dooden, al de gestolen kameelen en het meerendeel van zyn eigen rijdieren achterlatende. Gekwetst werden luitenant Humbert, een der bevelhebbers van den troep, en 5 soldaten van den Sabaratroep, van wio twee doodelyk. Te Lubeck is overleden dr. Schön, de eerste burgemeester, president dier vrye Hanze stad. In 1843 geboren, werd hy eerst voor ad vocaat opgeleid. Van 1895 af was Schön lid van den Senaat en van dat jaar af trad hjj op als president-burgemeester. Zoowel van Keizer Wilhelm als van den Rijkskanselier, ontving de Lubecksche Senaat telegrammen van deelneming. De koning van Griekenland kwam Vrydag avond te negen uur te Berlyn dan om een par ticulier bezoek aan den keizer te brengen. Deze ontving hem aan het station. In Japan maakt men groote toebereid selen voor een schitterende ontvangst van de Amerikaansohe vloot. De zestien slagschepen worden heden te Yokohama verwacht. Groote feesten zullen tor eere van de Amerikanen te Yokohama en Tokio gegeven worden. Den 20en dezer zullen admiraal Sperry en de voornaamste officieren der vloot te Tokio ton paleize worden ontvangen door den keizer. Van 13-17 Oct. Vlissingen. OndortrouwdS. Meerman, jm. 27 j met M. Bruinooge, jd. 22 j. H. F. Daal- ïyzen, jm. 21 j. met A. van der Meer, jd. 20 j. Getrouwd W. ScherpeniBse, jm. 23 j. met M. Montezaan, jd. 23 j. H. Potjewyd, jm. 46 j. met R. Veenstra, jd. 40 j. BevallenE. L. Dewasmo, geb. Kroothoep, U. J. de Ridder, gob. Cornó, z. T. de Bruyne, gob. Reynhout, z. C. M. Pape, geb. Sies, d. Overleden: M. Goedbloed, d. 6 m. T, de Nooyer, vrouw van K. Bruinsma, 34 j. S. L. Jonasse, ongeh. d. 68 j. J. de Willigen, man van J. P. de Brakke, 70 j. A. Wever, z. 7 d. Van 916 Oct. Goes Getrouwd: J. J. de Jongh, jm. 35 j. met J. C. L. Labeur, jd. 25 j. J. A. Rooze, jm. 22 j. met G. J. Nagelkerke, jd. 22 j. Bevallen: L. F. Somer, gob. Jongbloed, d. G. Zuidjjk, geb. De Kunder, z. P. Veryzer, geb. Van Hoorn, z. C. Sinke, geb. Minnaar, d. Mrtroteen es aangekomen Aangekomen: 14 Oct. te Suez het s.s. Prinz Ludwig. van Bremen naar Oost-Aziëte Penang het s.s. Kleist, van Hamburg naar Oost-Aziëte Genua het s.s. Skulari, van Ba- toem naar Barcelona; te Suez hot s.s. Prinz Eitel Friedrich, van Oo3t-Azië naar Bremente Brindisi hot a.s. Osiris, van Port Said 16 Oct. te Lissabon het s.s. Rindjani, van Rot terdam naar Javate Rotterdam het s.s. Sta tendam, van New-York; te Bahia het s.s. Maasland, van Buenos-Ayres naar Amsterdam. Vertrokken: 14 Oct. van Baltimore het s.s. Rhem, naar Bremenvan Marseille het s.s. Schleswig, naar Alexandriavan Cherbourg het s.s. Kronprinzessin Cecilie, van Bre men naar New-York; 15 Oct. van Penang het s.s. Lfttzow, van Oost-Azië naar Hamburgvan Southampton het s.s. Derfflingervan OoBt-Azië naar Hamburgvan Rio de Janeiro het s.s Eemland, van Amsterdam naar Buenos-AyreB van Perim het s.s. Eedi i, van Rotterdam naar Japanvan Piraeus het s.s. Bayernvan Mar seille naar Batoem 16 Oct. van Colombo het Oranje, van Batavia naar Amste rdam van Perim het s.s. Qedévan Java naar Rot- amvan Amsterdam het s.s. Prins Fre- derik Hendrik, naar Paramaribo. 388e STAATS-LOTERIJ. 5e klasse. Laatste lyst. Trekking van Vrydag 16 October. Prijs v. 1000 proniio 30.000No. 13020 Promie v. f 300020083 Prijs 400: 13598 200: 2647 18048 19019 19548 - 100: 8413 14069 17463 PRDZEN VAN*/70. 9845 NIETEN. 9832 18468 HANDELSBERICHTEN. GRAANMARKTEN ENZ. Harktpryz» ras Tarws si Hul. Vrijdag 16 October. Antwerpen. Tarwe kalm. Pa r jj s. Tarwe flauw per Oct. fr 22.75 Boeda Pest. Tarwe beter gestemd. New-York. De termynmarkt voor tarwe opende traag, '/i c- lager< °P teleurstellende telegrammen, daalde verder zoowel qp mee- ningsverkoopen als op contramineaanbod en doordat do in hot Zuid-Westen zoo hoog noo- dige regenB zyn gevallen, verbeterde daarna in sympathie met mais, op vermeerderde vraag voor loco te Minneapolis, op contramme- dekkingen, op groote uitklaringen, in verband met den politieken toestand in Europa en op ongunstige Argentynache oogBtberichten en sloot vast. Loco vast. Chicago. De tarwemarkt opende nau welijks prijshoudend, c. lager, had hetzelf de verloop als de New-Yorkache markt en sloot vast. Bekendmakingen. Raadscommissieën. Burgemeester en Wethouders van Middel burg maken, ter voldoening aan het bepaalde in het eerste lid van artikel 54 der Gemeen tewet bekend, dat door den Gemeenteraad voor het jaar 1909 zyn benoemd a. tot leden der Commissie voor de Straf verordeningen de heeren jhr. mr.E. P. Schorer, jhr. mr. W. H. Snouck Hurgronje, mr. A. A. de Veer en L. K. van der Harst JJz. b. tot voorzitter der Commissie van Fabri cage de heer J. H. C. Heyse, en tot leden de heeren jhr P. J. Boogaert on J. G. Ermerms; tot voorzitter der Commissiè van Finan- de heer J. F. van Danné en tot leden de hoeren P. Dumon Tak en mr R. Fruin. Verder maken zy bekend dat benoemd zyn a, tot leden der Oommissie bedoeld by art. 11 der verordening tot heffing van eene be-

Middelburgsche Courant | 1908 | | pagina 6