Mill BIJVOEGSEL Middeliiurg 16 September. DE OPENINGSREDE. FEUILLETON. Benoemingen enz. Vei'scliïllentle Berichten Woensdag 17 Sept. 1908, no. 220. Wat de bladen daarvan zoggen Wjj zullen niet te veel in bijzonderheden treden over al het geschrevene en slechts enkele grepen daaruit doen. Land en Volk wyst ook, evenals wy, op do inconsequentie van den heer Kolkman, die als Kamerlid den Minister De Meester mot felheid te ïyf ging ter zake van de voorgestelde op centen op vermogens- en bedrijfsbelasting en zich met de algemeene inkomstenbelasting, ter vorvanging van de vermogens- en bedrijfsbelas ting, maar absoluut niet kon verecnigen en nn als Minister hetzelfde voorstelt. Verder schrijft genoemd bladgeen grond wetsherziening, noch toegezegd, noch besproken, geen «christelijke" wetgeving. Dit bljjft alleen voor het echte wagenschot weggelegd. Men beweegt zich op neutraal terrein. Eenigszins zonderling klinkt zulk een troon rede u tegen van den kant der mannen, die op zoo velerlei hoofdzaken tegen het Kabinet, dat zjj kwamon vorvangen, oppositie voerden. En het blad eindigt zjjno beschouwing met deze regelen Voor wie het in zich voelt gisten en koken, voor wie vooruit wil, biedt deze troonrede weinig aantrekkelijks. En de cry voor de ver kiezingen van 1909 zal van elders moeten komen. Dit dezen bureau-arbeid is die niet distilleeron. De Amhemsche Courant, ook een Vrjjzinnig democratisch orgaan, mist in de rode elke vin gerwijzing omtrent do methode waarnaar de afwerking van het programma ter hand geno men zal worden. Er wordt buitensporig veel beloofd, maar wat zal daarvan terecht komen Op de bijzondere boteekenis van den oenen of anderen toegozegdon wotgevenUen maatregel te wijzen, torwjjl de kans zoer groot is, dat by in het nieuw ingetreden zittingjaar toch niet tot stand komt, heeft al zeer weinig nut- Ook dit blad wjjst op het noodzakelijke dat do leuze der Vrijzinnigen steeds moet bljjven eene afdoende kiesrechthervorming. Het Vaderland schrjjft in denzeliden geest als Landen Volk en maakt ook de opmerking dat het gehoole financieelo plan door dit Kabinet, in de wereld geroepen door aan het leven van hot voorafgaande oen oind te makon, in zgn eerste openingsrede ontvouwd, niets andera is danhet financieelo werkplan van zjjne voorgangers. Hoe is 't mogelijk, vraagt het blad, dat deze openingsrede wordt aangeboden door een kabinet, dat oen half jaar geleden is voort gekomen o. a. uit do vinnige critiek op een financieelo politiek, die het nu zelf aanvaardt Het blad denkt, dat de voorgangers van de ne gen Ministers by het lezen van doze openingsre de glundere gezichten zullen zetten, en dat de heer De Meester zich niet van lachen zal kunnen onthouden. Wy zouden zeggenlaat do vorige premier maar lachen, liever dan zich te ergeren, waar voor alle reden is. De rechterzijde, die in deze rede toch al weinig vindt dat met hare idealen overeen komt, zal, meent Het Vad., wel niet bereid zjjn met dit Kabinet rechts omkeer te maken. Er heoft, tenzy in Portugal of mogeljjk te Abdera, nog nimmer een staatkundige party bestaan die een dergelyke volte Jace van zjjne voormannen heeft geduld en goedgekeurd. En verder: «Geen woord in dit staatsstuk verraadt, dat het is opgesteld als het werk plan van eon Ministerie der rechterzyde. Geen specifiek Christelijke wet wordt er in aange kondigd, geen geloofsovertuiging er in uit- gedrakt. Zelfs do sehyn van een Christelijke woordenkeus ontbreekt. En de, ook onder liberale Ministeries gobruikelyke aanroeping van hooger bijstand op het werk dor Staten- Goneraal, luidt zoo kil en kleurloos als zelden te vo.en-" De Zutpli. Orl., eveneens een Liberale Unie or gaan, laat zich in denzelfden zin uit on schryft ton slotte: JEROME K. JEROME. Wy benadeelen, zoo wordt verder beweerd, de gezondheid van het Kind door het tot stilzwijgendheid te dwingen. Wy volgen het domme gezegde, dat Kinderen moeten worden gezien maar niot mogen wordon gehoord. We ontzeggen het oefening van zyn longen. Wy ontmoedigon zyn natuurlyke en prijzenswaar dige nieuwsgierigheid, door het te zeggen dat het ons niet mag lastig vallen en ons niet zooveel moet vragen. Zou niet iemand zoo goed willen zyn om aan den jongen man, pas van de universiteit, oen klein en gezond kind te leenen, vooreen woek of zoo, onder voorwaarde dat hy er al dien tyd mee zal Barnen zyn 'i Deze jonge man' l>tt' 7an de universiteit, denkt zeker dat we een kind het zwijgen op leggen, wanneer Op eon Troonrede geljjkt deze Openingsrede overigens in zoover dat ze even bedaard van toon en even ryk is aan beloften, welker ver vulling gemeenlyk grootendeels uitblijft. Het Volk meent dat deze troonrede het heele land, alle partyon, zal verrassen. Het kabinet, dat op 10 Maart zich heeft aangekondigd als een ministerie van rechts, treedt thans op ah een zuiver konservatief bewind. Hot ontpopt zich, goljjk wjj van den aanvang af voorspelden, als een echt kabinet-Heemskerk Jzn. De mate van zyn konservatismo wordt alleen door zyn brntaliteit geëvenaard, zoo Bchryft het socialistisch orgaan. Terwjjl in 1905 nog verhooging der invoerrechten aan de erkenners van de opperhoogheid Gods in het staatsrecht als do hoogste wijsheid op het gebied der financioelo politiek was geopenbaard, laat Kolkman de ontwerpen van Staatsraad Harte in het stof der archieven liggen, en belooft by De Meester's liberalistische belasting-ont werpen, ontdaan van hot debiotrocht op tabak, en met voorloopig uitstel der verlaging van den suikeraccyns, opgepoetst, en met oen verhooging dor successie-belasting gekalefaterd, als middel om de schatkist te vullen. Het heet nu niet meer: er moeten invoer rechten komen, om de kosten dor sociale her vormingen te dekken. Dat geluid van 1905 iB verstomd. Van Bociale hervormingen wordt zelfs niet gerept in deze troonrede. In dien geest vervolgt het blad zijne be schouwing. Do overige oordeelvellingen luidon over het geheel nogal gunstigdie door de Nieuwe Rot ter damsche Courant en het Handelsblad in de eerste plaatB. De eerste verklaart dat de rede oprechtheid teekent en merkt op dat veel van wat aan hangig gemaakt zal worden behoort tot de nalatenschap van het vorig kabinet. Het blad geeft den heer Kolkman ook oen steek onder water door de opmerking dat deze vroeger niot zeer gebrand was op vorhooging der directe belastingen. Het Handelsblad vindt dat do rede zich door weinig onderscheidt van die der laatste jaren wel van die uit dr Kuyper's tjjd. Het is een openingsrede van een Ministerie dat wil trach ten in het ééne jaar, dat het voor zich heeft, natuurlijk in de eerste plaats met de Staten- Geneiaal te werken in 'a lands belang, opdat de parlementaire machine wat nuttig product afievere, maar dat dit blykbaar doen wil op zóó velen bevredigende manier, dat men in Juni 1909 er nog zoo algemeen mogelyk moe ingenomen zijn zal. Een programma van eon ministerie dat van de gegeven omstandigheden het beste gebruik maakt, zoo in 's lands be lang als in dat zyner medestanders, van het ministerie van een zoo handig en bekwaam man als mr. Th. Heemskerk. Volgens het Nieuws van den Dag moet vóór alles erkend worden dat de frisBche, onderne mende geest, die het ministerie Heemskerk van zyn optreden af ook by «anders denken den" sympathie bezorgde, ons ook uit de Troonrede van dit jaar tegenwaait. Het is een belangryk stuk, welks zwaartepunt ligt niet in politieke, noch in economische, maar in financieelo maatregelen, en waarin de party-toon in 't geheel niet wordt gohoord. Alleen morkt ook dit blad op dat van do financieelo plannen niets te zeggen is zoolang daarvan nog niot meer bekend is on dat regeling van het kiesrecht dozo troonrede niet spreekt. Het «eerlang", dat de aankondiging der kieswetplannen van do vorige rogoering in de troonrede van 1907 vergezelde, betee- konde dus wel een «lange baan". Het Utrechtsch Dagblad is zeer ingenomen met het staatsstuk, waaruit haar inziens we derom blykt, dat het Ministerie is gevormd uit bozadigde, ernstige en kundige mannon, die, al moge hunne meerderheid in principi- eele vraagstukken de beginselon van oene zjjde der volksvertegenwoordiging belgden, in do praktische politiek kennolyk naar behartiging van het landsbelang boven den strjjd der partyen streven. Leuk is de Nieuwe Arnh. Crt. in haar oor deel. Zjj schryft oenige merkwaardige wat deze rede bezit is, dat, zy hoegenuamd niet merkwaar dig is. Zy bevat niets Christolyks, niets Rechts, zelfs de traditioneele «bescherming van eigen nijverheid" door vorhooging dor invoerrechten ontbreekt. Het meest Linksoho kabinet zou haar kunnen aanvaarden. Of zy er ons niet lievor om ia, zeker en ongetwyfeld geeft dit Kabinet bljjk, eon goeden kjjk op den politieken toestand te hebben. Maar als mr Heemskerk iets weet van zulke wereldscke dingen als Madame Angot, dan zou den we hom willen herinneren aan hot daarin voorkomende liedje «Ce nest pas la peine, assurément, De changer de gouvernement of, om het in goed «Volksch" te vertalen «Rechts of Links", 't is alleB lood om oud ijzer". De Prov. Groninger Courant vindt dat de regeering sedert 10 Manct is gegroeid. Toen was haar verklaring narzolend, tastend, tam en dientengevolge ook litterair een weinig slap. En nu is er in de eerste Troonrede van dit kabinet, zooal geen poëtische verheiling dan toch minder aarzeling en meer zelfbe wustzijn. Ja dezelfde regeoring die toen stil en mot neergeslagen oogen kwam vragen om samenwerking, deelt nu wetsontwerpen uit als waren hot even zooveel goschonken van oen groot heer. Zy spreekt althans van wets ontwerpen, die «toegezegd" zjjn. Verder bepaalt het blad zich tot oone op somming van al hetgeen in do rode wordt we onder aan de trap roepen, dat als we i) de oer8to twee uur nog óén geluid boven hooren, we zelf eens boven zullen komen om dingen to doen waarvan de gedachte alleen het Kind moet doen heven. Do jonge man beseft zeker niet, dat twee minuten later het Kind weer gilt zoo hard hot kan, en alleB vergeten is wat wy gezegd hebben. Het Kind van de fantasie. Ik weet wat voor Boort Kind de rouwdragorB over het aan do Kinderen aangedaan onrecht in hun gedachten hebben. Dat Kind hoeft diepe, smachtende oogen. Hot loopt zacht door het huis, on verspreidt een atmosfeer van geduldige berusting. Hot zegt: «Ja, papa." «Neen, lieve mama." Hot heeft slechts één doel waar het voor leeft goed en nuttig te zyn. Het heeft mooie gedachten over do storten. D woet niet of het thuis of uit is. 0 vindt het voor een raam, met zjjn klein gezichtje tegen de ruit gedrukt om naar den gouden zonsondergang to kjjken. Niemand begrjjpt het. Het zegent de oude mensohen en sterft. De rechtscho bladen zjjn bjjzonder kalm over dezo rede. Zy geven eon overzicht van haar inhoud mot hier en daar ocno enkele, woinig zeggende opmerking. De Standaard wjjst or ook op dat Minister Kolkman het wil aanleggen zooals zyn voor ganger hot doed en dat verlaging van den suikeraccyns nog toekomstmuziek is. Het blad verwacht ook dat er niet voel tot stand zal komen van het beloofde en merkt op, dat het Kabinet posoert niet voor maar tot do stombus. Eerst als de stembus gespro- kon heeft, zal men verder zien. Dan maakt het terecht de opmerking dat deze openingsrede niet Marokkaansch is, wat styl betreft, d. w. z. alles behalve keurig en met ongemeene zorg gestyleord. Volgens De Nederlander is de rede niet on belangrijk, integendeel openhartig en zaakrjjk. Over het principieele zwjjgt hot blad maar. Het toegezegde noemt het gematigd vooral op sociaal gebied. De Tijd noemt de rede, die in het toeken van de bolastingverhooging staat, betrekkelijk sober wat betreft aankondiging van grootc sociale wotsontwerpen. Voor hot overige is dio redactie in bare beschouwing even kalm als do regeoring over de kwostio met Venezuela, en handelt zy daarmee van haar standpunt zeker oven ver standig. De weinige ingenomenheid dier redactie van dit blad mot die rede blykt eebtor uit do vol gende verzuchting, waarmee zjj haar beschou wing eindigt«Deze openingsrede doet ons uit zien naar een andere, welke door de aankon diging van een nieuw tarief van invoerreohton eindelijk eons het afdoende middel aanwyst, om zoowol onzo berooido schatkist to vullen als de nationale nijverheid op hooger peil te brengen. Zoolang do directe belastingen de noodige middelen moeten verschatten om ons te redden uit de financieelo ongolegonheden, door economische crisissen ontstaan, en eene dure sociale wotgeving te bekostigen, bljjft het tobben en sukkelen." Prettig voor den geestverwant Kolkman! Ook do redactie van De Maasbode is ver wonderd niets over de tariefsherziening te vernomen en zy zegtWaarom geen herzie ning van hot tarief? Iets principieels, iots wat herinnert aan de boginselen, levendo in do Rechterzyde" wordt in dezo openingsrode niet gevonden in zoovor bly ven de Ministers zich geljjk met hun eerste egeeringsverklaring eu schynen zy het alleen er op too te leggen de loopende zaken af te doou en in nieuwe, dio het uieeat dringend zyn, to voorzien. De Gelderlander vindt de redo, sober en som ber. De vorhooging van het successierecht heoft do sympathie van dit blad; mits do algemeene inkomstenbelasting progressief zy waarover do rode niets laat doorschemeren rust zjj op zuiverder grondslag dan do vormogons- en bodrjjfsbelastingen. De ovorige aangekondigde wetsontwerpen liggen, volgens dit blad, alle binnen do neutrale zóne en zullen de rustige rust van onzen binnenlandschon politieken toestand niet ver storen. Zjjn redactio mist echter de aankondiging van voorstellen betredende do onzedelijke uit stallingen on reclames. Wjj ineenon dat die al 10 Maart zyn toe- Nedcrland en Venezuela. Volgens berichten uit Willemstad heoft de Venezolaansche regeering het verbod op het vertrek van reizigers uit Venezuela naar Cu rasao opgeheven. Door don minister van buitenlandsche zaken zyn aan den voorzitter der Tweede Kamer 100 exemplaren toegezonden van eene verzameling bescheiden, betredende de tusschon Nederland en Venezuela gerezen moeilykhoden, om dezo aan de loden der Tweede Kamer uit te reiken, mot verzoek den inhoud voorloopig als geheim en als voor hunne persoonljjke kennisnoming bestemd, to willen beschouwen. TWEEDE KAMEft. De toespraak, waarmoe de heer Lieftinck het tydelyk voorzitterschap aanvaarddo, luidde in haar gohoel als volgt «Niet zonder leodwezen neem ik dozen zetel in. Gaarne had ik dezen weder gegund ons pas afgetreden modelid uit Ommen, den heer Van Alphenhem dien wjj om zjjn scherp oordeel hoogachtten on dien wy om zyn karakter ten zeerste waardeerden. Laat ik den wonsch uiten dat bjj spoedig hersteld, geheel genezen van zyn legerstede zal opstaan en nog langen tyd van zyn welverdiende rast zal genieten. (Applaus). Aan don andoren kant ben ik ten hoogste dankbaar voor het grooto voorrecht, mjj ge schonken oni als oudste in jaren nw tydeljjk voorzitter te mogen zjjn. Er valt weer veel voor ons te doen. Wo hebben het voor een paar uren kunnen ver nomen uit de openingsredo. Veel zal van onze krachten worden gevorderd. Aan lust en jjver zal het de Kamer niot ontbreken. Hot zittingjaar zal buitengewoon kort zjjn. Laat ik hopen dat ons geheugen ons in staat zal stellen ons dit bjj onze debatten en dis cussies te herinneren. Moge onze gemeenschappelijke arboid en onze werkzaamheden strekken ton zegen van het land." (Applaus.) Do Residentiebode is mot de redo nog al in genomen en brengt liet kabinot lof voor zyn besliste openhartighoid naast vermyding van verbiage. Bjj kon. besluit is bepaald dat, ter zake van zgn gedrag in Atjeh en Ondcrhoorigheden in do jaron 1905 en 1906, inzonderheid bjj het afslaan van een klewangaanval aan de Kroeë'ng Neuarn (Seunagan) op 6 Juni 1905, bij afzon- derljjke dagorders, zoo in Indio als in Nodor- land, alsnog eervol zal worden vermeld de sergeant van hot korps marechaussee bjj het leger in Ned.-Indië G. J. B. H. Terbeost. Bjj resolutie van den Minister van Koloniën zjjn J, G. van Thull, H. J. van der Jagt, H. Schroo en C. Noordenbos gestold ter beschik king van den Gouverneur-Generaal van Ned.- Indië, om to worden benoomd tot onderwijzer der dorde klasse by het openbaar Eutopemh lager onderwjjs daar te laude. OOST-1ND1Ë. De Dowa-feesten te Ivarang-Asem zjjn na het machtsvertoon zonder vorzet afgoloopeD, Ovoroenkomstig den oisch van don resident word de stedehouder Goesti Gedo Pectoe Hetoot uitgeleverd. Do stedehouder Goesti Gede Dj elantik treedt af en wordt opgevolgd door zyn zoon. ONDERWIJS. Voor de burgeravondschool en de avond school voor handwerkslieden to Middelburg zyn voor het schooljaar 1908—1909 ingeschre ven te zamen 152 leerlingen, nl-: voor de burgeravondschool lo leerjaar 52, 2o loorjaar 37, to zamen 89 leerlingenen voor do avondschool voor handwerkslieden le leerjaar 31. 2e leerjaar 21, 3e loerjaar 11, samen 63 leerlingon. Een getal van 47 oudleerlingon von on ns- piranton voor do avondschool, die dos daags do ambachtsschool bezoeken, word voor do eerste maal niet meer voor do avondscholen inge schreven. Dinsdag 29 September zal de Ambachts school te Oostburg met eenige plechtig heid geopond wordeD. Er nobben zich oon 20-tal leerlingon aangemeld. Te 'sGravenhage werd Dinsdag een gewoon politie-diploma behaald door H. Abrahamse to Vlissingen, on oen diploma mot aan- tookening door M. van dor GieBson to Mid delburg. LETTEREN EN KUNST. De boor Dick Ljjson van Middelburg is voor hot a. s. winterseizoen verbonden als solo-cellist, aan het Otto-Albort-OrcheBtor te Bremerhavon. Op een goeden dag zal dio jonge man van de universiteit, naar ik hoop, oen oigen kind hebben een echt kindon dan heeft hy net wat hy verdient! Op hot oogonblik staat hy onder den in vloed van een verkeerd begrip van het artikel. Hy zegt dat wy het te veel opvoeden. Wo stoppen het wonderbaarlijk broin van het Kind vol mot oen massa niet-belangwekkondo feiten en dwaze formules die we kenniB noemen. Hy woet niot dat het Kind al dien tyd levendig is en schopt. Hy heeft het wanbegrip dat hot Kind dat alles berustend met zich laat geschieden. Wjj zeggen hot Kind dat het stil moet zyn, of dat wo het anders don nok om zullen draaien. De jonge man van do uni versiteit stelt zich voor dat hot Kind van dat oogonblik af als een stillen goest zonder een woord zich voortbewoogt naar het graf. Wy nomen 's morgens het Kindmakon liet schoon, binden oen pakje boeken op zjjn rug, en sturen het weg naar school. En de onge trouwde kindervriendin stelt zich dan dat Kind als een stakker, die de al te korte periode van de jeugd verkwist door zich zelf vol te stoppen mot konnis. Mjjn waarde juffrouw, neem van mjj do ver zekering aan dat uw tranen verkeerd hosteod zjjn. Droog uw oogon af on vrooljjk woer wat op. Hot lieve kind zal niet overwerkt raken Daar zal hot zelf wel voor zorgen. werkelijkheid heeft het Kind van don togenwoordigen tyd hot veoleer to good. Ik zal voor dit gezegdo beschouwd wordon als oon man zonder hart, maar ik donk aan de toekomst van hot Kind, on ïnjjn mcening is dat wy hot to voel inbeelding van zich zelf ivon. Do botoogon dio men nu hoort komen hierop noor, dat do ouders eenvoudig bestaan voor do Kinderen. De ouders tollon niot iuoo. Het is alsof een tuinman zei «Wat kunnen my die bloemen schelen. Laat ze verrotten. Hoe eorder ze weg zjjn, hoe beter. Het zaad is het eenige wat my belang inboezemt." Men kan goen fatsoenlyk zaad kwookon, dan van zorgvuldig gecultiveerde bloomen. Do miskende ouders. De philosoof die roept om verbetering van Gerard Arbous en Trans Post zullen, na een succesvolle kunstreis door Zuid Afrika, een tourneo door Holland en België houden met oen uitgobreid répertoire. Zy zullen zoowel samen, als ieder afzonder lijk, voordrachten houden. LANDBOUW. TeZierikzee wordt Dondordag 24 Sept. vanwege de vorooniging Landbouwbelang de gobruikelyke tentoonstelling van zaaigranen gehouden. Inlichtingen verstrekt de hoer M. C. Mulock Houwer aldaar. Bly kens een in do Gaecla de Madrid van 27 Augustus 1908 voorkomend boricht is het kon. besluit van 27 Decombor 1907, waarby voor den invoer van Nederlandsch veo in Spanje een quarantaino-tgd van 10 dagen werd voorgeschroven, ingetrokken. Het in te voeren vee is thans weer onderworpen aan de bepalingen van hot kon. besluit van 8 Januari 1906, volgens hetwelk volstaan wordt met een eenvoudig veoartsenykundig ondorzoek. IJlt liet kaiup. Uit het kamp by Kyk in den Pot meldt ion ons: Tot nu toe treilen hot do kampoerende bataljons uitstekend met het weder nog steeds bljjft do gezondheidstoestand goed. Maandag werd door het geheele regiment onder bevel van den kolonel Buhlmnn een oorlogsmarsch gehouden van 25 kilometer, Dinsdag een manoeuvro op de Woensdrecht- scho heide, waarby uitgerukt word zonder ransel on heden voormiddag velddienstoefening nabjj Borgen op Zoomdo namiddag wordt benut tot in orde maken voor het vertrok dat morgen vroeg (Donderdag) plaats vindt. Van Bergen op Zoom uit wordt gemarcheerd naar de verschillende kantonnementen, tenteu- kamp of voorposten, waarvan de afstanden van hier uit varieeron tusschon 26 en 29 K.M. een zware dag dus, doch in de beide laatste dagen zyn geen vermoeiende oefeningon ge houden, zoodat liet regiment in goede conditie verkeert. De teruguinrseh op Donderdag 24 September geschiedt als volgt: uit het kamp bjj Rjjon wordt gemarcheerd naar het station Breda. De bataljons uit Bergen op Zoom stappen in Roosendaal weer uit en innrcheeren van daar naar hun bestemmingdie uit Zeeland gaan per spoor tot Middelburg, waarna het 4e bataljon van daar naar Vlissingen marcheert. Blykbaar wordt dus naar do grootst moge- ljjko zuinigheid gestreefd. De voreeniging liet vrije Ruilverkeer heeft in haar serie vlugschriften een uitvoerig ver slag van het eerste internationale vryhandels- congres het licht doen zien. Duitsche Greet is Dinsdag door de recht bank te Arnhem wegens bedriegeljjko bankbreuk veroordeeld tot tien woken gevangenisstraf met aftrek der voorloopige hechtenis. Bjj de manschappen, die zich in de na- bjjheid van Ede op manoeuvre bevinden, zjjn niet mindor dan 800 ziektegevallen. Algemeen klaagt men zeer over de onvol doende beschutting des nachts in dit gure regengety. Het hoog zioktecjjfor wordt dan ook toegscbreven aan het feit, dat do man schappen te zeer zyn blootgesteld aan de nadeelige werking van den door den regen geheel doortrokken draBsigen bodem. veel valscb zilvergeld Te Rotterdam in omloop. Een verpleegde in het krankzinnigen gesticht Sint Joris te Delft heeft zich Zondag- ddag op oen wandeling aan zyn geleide weton te onttrekken en is sedert spoorloos verdwenen. Te Schoten by Haarlem zyn twee jongens ziek geworden, vermoedelijk ten gevolge van het eten van giftigo beBsen. Een is reeds be zweken. De Amsterdamscho politie beeft de band gelegd op een Duitsche dievenbende, die sedert eenigon tyd de stad onveilig maakte. Twee mannen en hunne vrouwen zyn gearresteerd benevens een tweetal hunner lnndgenooten. Bjj de huiszoeking werden vele der by inbraken vermiste voorwerpen gevonden. Zondag ontstond te Nutterden in een herberg twist tusscben oenige jongens. Een pus aangekomen bezoeker uit Mook, die zich tusscben hen mongde, tenoinde de twistenden te scheiden, kreeg onverwachts een slag met oen bierglas op hot hoofd, waardoor hjj buiten do herborg, toen hy zyn fiets wilde grypen, de Kinderen, zal later hel feit begrypen, dat de ouders ook van beteokenis zyn. Dan zal bjj van taktiok verandoren en de Kinderen toespreken, on dan zullen wij onzen tyd krjjgen. Hjj zal hun dan duidelijk maken hoe noodig het is dat zy zorgvuldig voor ons zyn. Dan krjjgen wo boeken over de miskende onders, die door zorg vroeg in hun graf daalden. Dan zullen er Vacantio-fondsen worden ge sticht oui de ouders naar het strand te sturen, of naar vriendelijke jonggozellen, die iu af- ■.ondorlyk staando huizen wonen, rnjjlen ver van Kinderen. Dan zullen er boeken geschro- worden om ons een wereld te schildereni waarin nooit schoolgeld gevraagd wordt en waarin do Kinderen nooit 's nachts huilen. Dan zullen er Veroenigingen tot Bescherming van Ouders worden opgericht. En dan zullen de meisjes, die hour haar in de war maken, en al hear kleoren zoek hebben gemaakt, juist vóór zo naar een party gaan, en de jongens die gaten schoppen in hun boste schoenen, een pak slaag krjjgen op publieke kosten. EINDE.

Middelburgsche Courant | 1908 | | pagina 5