MIDDELBURGSCIIE COURANT. w ïsi* Jaargang. l!>08 Zaterdag 11 April. Middelhnrg 10 April. De jongste verkiezing te Vlissingen. Kameroverzicht. Uiï Stad en Provincie. Benoemingen enz. N°. 87. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor allo plaatsen in Nederland franco pp. f2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Therm. alhVoi en tel. -weerbericht van het K. N. Met. lnetit. te Bilt. 10 April 8 u. ra. 47 gr., 12 u. 50 gr., av.4 u. 49 gr. Hoogste barom. itand 771.5 ïe Horta, laagste 753.7 te Seydisljord. Verwachting tot den avond van 11 April: zwakke N. tot W. vind, meest betrokken lucht, regenachtig en dezelfde temperatuur. Advertontiön: 20 cent por regel. Bij abonnement veel lagoi. Geboorte-, dood- en alle andoro familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel moer 20 cent. Reclames 4D cent per regel. Groote lotters naar de plaats, die zjj innemen. Tot do plaatsing van advortontiën en reclames, niot afkomstig uit Zeoland, botroffonde Handel, Njjverhoid on tioldwozcn, is gorochtigd hot Algemeen Advertentle-Bureua A. OU LA HAB An., N-S. Voorburgwal 3<10, Amsterdam. T.av met Die verkiezing geeft stof tot eene nabe trachting, niet zoozeer om don uitslag, maar wel om hetgeen aan de herstemming vooTaf ging. De uitslag was den vrijzinnigen niet guustig. "De heer H. J. Tichelman, de antirevo- lutionnaire eandidaat, verkreeg de meer de: huidzijn stemmencijfer op 31 Maart vermeerderde Donderdag mot 67, en be droeg 317de heer L. van Aartsen ver kroeg er 248, terwijl bij eerste stemming 147 kiezers zich op hem vereenigdon. Hij verwierf dus 101 stemmen meer. 31 Maart stemden 131 sociaal-democra ten op hun eandidaat P. W. Hendrikse. Hierop dient wel uitdrukkelijk gewezen. De kiesvoreenigiug Algemeen Belting is in dat distriet in den laatstcn tijd niet ge lukkig. Na de periodieke verkiezing verleden jaar, toen mr. J. Smit Azn. met 250 van de 51)4 stemmen plaats moest maken voor iemand, wiens keuze eene vergissing scheen te zijn, is de vrijzinnige eandidaat daar steeds in de minderdheid. En dat in een district waarvoor in den Raad de liberale hoeren Van Raalto, Rot tier, Auer, Van Niftrik en Taat zitting hebben. De Anti-revolutionnairen en Roomsch- Katholieken oofenen thans daar samen de macht uit, al is die, naar onze meening, niet zoo sterk dat hunne meerderheid niet zou te breken zijn. Maar dan dient men bij de keuzo van candidaten met voorzichtigheid en takt te werk te gaandan moet, o. a. ook daar door vooral, meer de belangstelling bij de kiezers, die zioh zoo licht door persoonlijke sympathieën laten beïnvloeden, worden gaaude gemaakt. Ook ditmaal bleven nog veel te veel hunner thuis, en wel 241 van de 819. Daar onder schuilen zeker wel vele vrijzinnigen. v Wij gaven vóór do herstemming een wenk aan de besturen der beide partijen, die tegen den anti-revolutionnairen eandidaat moesten optreden, om te overleggen in hoever samenwerking mogelijk was. Die wenk is opgevolgd. Door het bestuur der afdceling van do D. A. P. is aan dat van Algemeen Belang een overeenkomst voorgelegd, be vattende de voorwaarden waarop hot ge neigd was de sociaal-democratische kiezers aan te sporen op den heer Van Aartsen to Btommen. Het bestuur van die Eiesvereeniging kon het over de vraag of zij op dat voorstel zou ingaan niet eens wordon en het besloot de beslissing daaromtrent aan do algemeene vergadering over te laten. Wij beseffen dat het een hoogst moeilijk geval was voor eene kiosvereeniging als Algemeen Belangtellende leden van ver schillende schakeoringen in de vrijzinnige partij. Maar daarom te meer was er allo reden om de overleggingen te doen plaats hebben in comité generaal. Men had dan de gevallen beslissing kunnen mcedeelen aan het bestuur dor afdeeling van do S. D. A. P., dat dan ranzolf aan hare partijgenooton het wachtwoord kon geven. Voor die ven Algemeen Belang was eene kennisgeving vóór de herstemming over bodig hun gedragslijn was vanzelf aange wezen zij konden en mochten niet anders dan op den heer Van Aartsen stemmen. Zoo doende had men voorkomen dat allerlei voorbarige en ongemotiveerde ge volgtrekkingen waren gemaakt en do tegen partij door onjuiste voorstellingen hare winst deed. Geen strijd of geen moeilijkheden iD eigen boozem waren dan ontstaan, die nadeelig konden werken op don uitslag der herstem ming. Bovendien haddon do bestuurders dan nog boter met eene beslissing omtrent al of niet bedanken kunnen wachten tot eene volgende vergadering waarin de kwestie verder kon besproken worden. Uit oen politiek oogpunt is onzes inziens de nu gevolgde weg niet te verdedigen en is er, het valt niet tegen te Bpreken, met weinig of' geen takt gehandeld. m En wat nu do groote vraag betreft, of de Eiesvereeniging kon ingaan op bet voorstel van hot bestuur der S. D. A. P., daaromtrent dit. Hot lag voor de hand dat van die zijde voorwaarden gesteld zouden worden wanneer medewerking werd toe ezegd om de ver kiezing van don heer Van Aartsen te helpen bevorderen. Dat geschiedt ook wel bij groote politieke herstemmingen, behalve dat men de can didaten zeiven polstwaarom zou men dat niet bij zulk eene stemming voor een lid van den raad mogen doen Dit brengt het partijbelang mee. En welke waren nu de in dit geval gc- stelde voorwaarden Wij hebben met opzet, om overwegende redenen, ze niet genoemd, maar dcelen ze nu wel mee. Ze zijn even eenvoudig als van de zijde, die ze stelde, begrijpelijk. Algemeen Belang zou zich verbinden Bij eene eventueele herstemming voor eon raadslid tusschen een Antirevolution- nair en een Sociaal-democraat krachtig laatstgenoemde te steunen of wanneer dit vóór dien niet het geval mocht zijn geweest, en bij de a. volkstel ling blijken mocht dat het aantal loden van den raad vermeerderd moet worden, een zetel over te laten voor de S. D. A. P. En nu begrijpen wjj ons niet dat tegen zulk een overeenkomst ernstig bezwaar kon bestaan. Voldoening aan het eerste verlangen ligt vo^r de hand, zelfs zonder dat daaromtrent vooraf eeoigo afspraak is gemaakt. Ia de eerste plaats is eon S. D. A. P. man, bij eeno herstemming tusschen hem en een antirevolutionnair, als lid van den raad van Vlissingen te verkiezen omdat daarin reeds antirevolutionnairen zitting hebbon, en in de tweede plaats omdat ver sterking van hunne gelederen bedonkolijk is mot het oog op menig vraagstuk van algemeen belang. Wij noemen alleen maar het openbaar onderwijs, de z g. Zondagsheiligingpunten waarover wij wezenlijk niet behoeven uit te weiden, om het nut van meewerking in vrijzinnigen geest aan te toonen. En wat de tweede voorwaarde betreft, ook daaraan te voldoen komt ons aanbevelens waardig voor. In den raad van Vlissingen heeft nog een lid der S. D. A. P. zitting. En waar de andere partijen daarin wel hunne vocalon kunnen doen hooi-on, brengt de billijkheid mee de socialistische partij ook een stem in het kapittel te geven. Men moge het niet met die partij en hare beginselen eens zijn, men late haar zich daar uiten. En de ervaring heeft in gemeenteraden, en ook in hoogere colleges als de Tweede Earner, geleerd dat dit zeer nuttig isdat daardoor een goede invloed vaak wordt uitgeoefend maar tevens ook dat de zwakke zijden van de theorieën der partij, alsmede de onuitvoerbaarheid daarvan in de praktijk vaak aan het licht komen. Wie dus bevreesd zich toont voor het optreden van zulk een vertegenwoordiger mag kortzichtig en onverstandig heeten Bovendien, het gaat toch niet aan om bij herstemmingen voor de Tweede Earner, Provinciale Staten of Gemeenteraden altijd maar te speculeeren op de Blemmon der Sociaal-democraten voor den vrijzinnig n eandidaat en niet woderkeorig hen te willon steunen. Men zal nu conmaal mot de S. D. A. P. als politieke partij rekening moeten houden, of men wil of niot. En de methode om alleen naar zich toe te rekenen en niets terug te geven zal den oud-libe ralen in de toekomst niet veel meer baten. Do ledenvergadering, door Algemeen Be lang gehouden, besloot mot 15 tegen 11 stemmen in te gaan op hot voorstel der S. D A. P. Maar nu doet zioh hot eigenaardig ver- schjjnsel voor dat dit besluit niet wettig i«, omdat hot vereischte aantal, een zesde deel der leden van de Vereeniging, op verrona niot aanwezig was. Ons dunkt, dat men dan geen voorste'. stemming had mogen brongen. Hot is waarde tijd drong, het was kort dag, maar wanneer het reglement geen recht geeft tot afwijking ervan in zulk -poedeisohende gevallen, dan mocht men niot handelen zooals nu is geschied. Maar aan den anderen kant, men heeft nu eenmaal toeh bij stemming uitgemaakt dat de Vereeniging zou ingaan op het voorstel van de S. D. A. P.-mannen ea zou, zegt mon, dit feit niot op zich zelf staan maar vroeger ook aldus zijn gehandeld In elk geval is men nu als eerlijk man gebonden Een man een man, een woord een woord. Letten wij op den uitslag dor herstem ming, dan valt het niet te ontkennen dat een groot, zoo niet het grootste deel der 101 stemmen, die do heer Van Aartsen Donderdag meer kreeg dan op 31 Maart, afkomstig is van socialistische kiezers. Zij hebben zioh dus trouw aan de afspraak gehouden. Wij willen hopen dat er bij de stombas nteekening is gedaan van hen, die hun kiezerspHcht vervuldendan heeft men zelf controle kunnen uitoefenon en is er gemakkelijk na te gaan of onze bewering al of niet juist is. Het zou ons ook zeer benieuwen hoeveel liberalen op den anti-revolutionnairen ean didaat hun stem uitbrachten. Want datdit is geschied, lijkt ons zeer waarschijnlijk, al komt het ons zoor onbegrijpelijk en niet te verdedigen voor. Hot bij deze verkiezing voorgevallene mag voor do toekomst van Algemeen Belang groot gewicht heeten en kan ook voor andere kiosvereonigingen zeer leerzaam zijn. Het is daarom noodig dat men de feiten goed onder de oogen zie en er zijn winst mee doe. Laat het bestuur der Vereeniging toonen Jat te begrijpen, als flinke, degelijke man nen, als goede stuurlui, thans nu er moei lijkheden te wachten zijn, niet hun ontslag nrmen, maar, lettende op do teekenon des tijd8, voorlichten on helpen den weg te banen voor het vervolg en in gevallen, als zich nu een voordeed, Je juiste gedragslijn aan te wijzen die de Vereeniging heeft te volgen. Met hot oog op do verkiezingen in het a. jaar, o a. voor de Tweede Earner, is dit vooral zeer gewenscht. Een flink en openlijk kleur bekennen op het stuk van beginselen, is daarbij een eerste vereischto. De kiosvereeniging is bij do Liberale Unie aangeslotenschrijft dus, moet dus in haar vaandel b. v. algemeen kiesrecht schrijven. Het staren in demo cratische richting is alzoo haar plicht. En ook in die richting alleen ligt heil voor de vrijzinnigen. Eiezen zij die richting niot, dan zal meer en meer bij den stembusstrijd óf do anti revolutionnair óf do sociaal-democraat de zege behalen. Gaat de Vereeniging den weg, haar van zelf d'oor de Liberale Unie aangewezen uit, dau zullen tal van bezwaren en onaange naam heden op ongelegen oogenblikken wordon voorkomen. Des ie meer aanleiding om bij tijds werkzaam te zijn iu de door ons aange geven richting. En wie zich niet met don nieuwen koers kan vereenigon, heef1", wanneer Algemeen Belat g op nieuwe leest geschoeid is, nog alle ge legenheid zich terug te trekken. Zitting van Donderdag. Vandaag hebben wjj het zonder visch gednan. De Minister van Landbouw, de heor Talnia, die ook de visscherjj onder zjjn behoor heeft, was wel bjjna den geheelen dag in de Kamer tegenwoordig, echter zonder den hoeren iota voor te dienen. De vischschotel word tot mor gen, Vrjjdng, bowaard. Daarentegen hnaldon de heeren drie uren lang de geheelo morgenzitting werd er aan besteed hun hart op aan een ongelukkige miliciens-kwestie. Zekere Alberts, die niet minder dan 37 straffen opgeloopen had, werd door 2jjn Papa in bescherming genomen. Deze reclameorde bg de Kamer, dat zjjn zoon door -pesten" van zjjn superieuren telkens straf op liep, met ziekte en overspanning tot gevolg. De bezorgde vader vroeg of do Kamer niet kon bewerken, dat do Minister van Oorlog het roodo paspoort" introk Heelo verbalen werden opgehangon over de loopbaan van dezen zoo merkwaardigen mili- boe hg van het Inatructio-bataiUon naar verschillende regimenten werd overgeplaatst, g bet Depot van Discipline terecht kwam, ook daar weder werd ontslagen enz. enz. De beer Ter Laan kende den levensloop van dit jongmonach haarfijn en spaarde de Kamer niet ééne bjjzonderheid desbetreffende. Na eenige opmerkingen over onregelmatig heden, die bg het straften van Alberts mochten zjjn gepleegd, stelde de commissie voor de verzoekschriften voor, den Minister dank te zeggen voor de gegeven inlichtingen, aange zien zjj zich niet in staat achtte uit te maken, of die 37 straffen eenigormate aan sarren" door meerderen te wjjten waren. Hoe zou dat ook mogeljjk zjjn Wèl word de meening uitgesproken, dat het beter geweest ware, dezen jonkman tjjdig uit in dienst te verwjjderen. Do Minister van Oorlog, die zelf ook het -n en ander had aan te merken op de toe gepaste straffen, kon natuurlijk niet toegeven dat er van sarren" door superieuren sprake kon zjjn. Tegenover den heer Ter Laan nam Z.Ex. den kapitein Van Schilfgaarde in be scherming, die, volgens den afgevaardigde voor Hoogezand, voor één der »postende" supe rieuren werd gehouden. De hoer Thomsom vond aanleiding om hior- j een klacht aan te heffen over de zoo ge brekkige militaire rechtspleging. Zonder stemming werd de conclusie van de commissie voor de verzoekschriften goedge keurd. Intusschen had de Kamer toch als oppersten Militair gerechtshof gezeten. Nadat nog eenige conclusies waren aange nomen, werd met 54 tegen 17 stemmen een wetsontwerp aangenomen (vorhooging begroo ting van Waterstaat) betreffende bet toevoegen van een ingenieur aan hot Bureau van den Raad van Toezicht op do spoorwegen, noodig voor den aanleg van een spoorweg Heerlen- Valkenburg. Do hoeren Plate en Van Karnebeek bleken bior vierkant tegen te zjjn, daar het volgens hen niet aanging dat deze Raad van Toezicht togeljjk Raad van Uitvoering zou worden. Waar bleef dan het toezicht Zelfs bjj algeheelo s taats-exploitatie zou iots niet mogen voorkomen. Minister Bevers en de heer Rugs waren het n beginsel" met deze beide tegenstanders eens; doch door do toevoeging zou het werk bespoedigd worden on bovendien kon, zoo de Kamer dit ingenieurs-salaris weigerde, ook bet contract met de Mpij tot Exploitatie van SU spoorwegen niet doorgaan. Na repliek en dupliek kreeg do Minister echter zijn zin en ging ook dit wetsontwerp onder den voorzittershamer door. Lang werd er nog gediscussieerd over do overeenkomst tusschen Nederland en Pruisen, te Berijjn gesloten, aangaande de normalisoe- ring van de Dmtel en do Vecht. De heer Van Karnebeek zeide, dat uit dit verdrag geldeljjke verplichtingen voortvloeiden de minister van Buitenlandsche Zaken be- woerdo eohter dat dit geenszins het geval was. Slot van do geschiedenis waseen verkla ring van den Minister van Buitenlandsche Za ken, dat hg voor het vervolg zjjn voordeel zou doen mot de »hoogst gewichtige" opmerking van den »zeer geachten heor Van Karnebeek." De laatBtebewogen door de middendeur af Morgen zal er beslist wordon of de Kamer ook Zaterdag a.s. zal vergaderen. mondaal, J. H. Wildorvanck de Blécourt, thans notaris to Almeloen is op non-activiteit gesteld do ritmeester II. E. Ort, van het 3de reg. huzaren, ter zake van tijdelgke ongesteldheid. Wy herinneren belanghebbenden er aan dat nog slechts tot Woensdag a. 15 dozer de gelegenheid bestaat, zoo noodig, verbotering op de kiezerslijsten to vragon. Na dion datum wordt aan geen reclame meer gevolg gegeven. Een ieder vergewissc zieh daarom ten spoe digste, of hg op de Igst voorkomt, indien hg daarop aanspraak meent te hebbenook is nog slechts tot dien datum verzet toegelaten voor 't geval een ander dnarop ten onrechte wel of niet mocht voorkomen. De achietvereoniging Middelburg alhier ontving voor haren, op 17—26 April a.s. te houden wedstrijd van den Burgemeester van Middelburg een zilveren medaille. - In de afgeloopen week zjjn door de keurmeesters van vee en vleescli alhier af- keurd een koe en een geit, beideu ljjdende aan baarmoederontstoking. Verder werden voor de comsumptie ongeschikt verklaard een kalf, dat een natuurljjke dood was gestorven en een vet geslacht varken, uit Oost-Souburg ingevoerd, dat lgdende was geweest aan alge meene tuberculoze. Het afgekeurde is op de gebruikeljjke wjjze, onder politietoezicht ver nietigd. Uit V li ingen Bjj kon. besluit: is benoemd tot notaris binnen het arrond.- Haarlem, ter standplaats de gemeente Bloe- Donderdagavond werd aldaar weder oen ver gadering van huiseigenaren gehouden, uitge schreven door het in de vergadering van 2 Ma^rt jl. gekozen comité. De samenkomst was ditmaal belegd in de zaal van het hotel Cosmopolitain. Do voorzitter, de heer A. Huson, heette de aanwezigen welkom en drukte tevens zjjn leedwezen uit, dat zooveel heeren, die ter vorige vergadering kwamen, nu niet aanwezig waren. Hjj hoopte echter dat deze zich met te nemen besluiten homogeen zullen ver klaren. Verder deelde hij mede, dat het comité zich in verbinding had gesteld met dat te Middel burg, om samen middelen te beramen die tot vermindering van de grondbelasting kunnen leiden. Reeds is rechtskundig advies ingewonnen omtrent den te volgen wog. Op de vorige vergadering is druk besproken de vraag, of men zich tot de regeoring zou wonden om herschatting. Dit zal evenwel geen succes hebben daar de schatters, naar gebleken is, goheel volgens de wet gehandeld hebben en ook niet onbevoegd werkzaam zjjn geweest. Een verandering van de wjjze van schatting zou met een wetswgziging gepaard gaan, iets waar de regeering, wegens de kosten, niet aan wil. Wel kan men zich, volgens het advies, tot de regoering wenden met het verzoek Vlis singen, dat tot oen van de hoogst aangeslagen plaatsen behoort, in een lagere klasse over te brengen. Ook Middelburg behoort tot die categorie, maar daar bedragen de verhoogingeD, door verschillende omstandigheden, niet zooveel als in Vlissingen. Ook zjjn wellicht resultaten te verkrijgen, wanneer Vlissiugen en Middelburg sainon zich tot de regeering richton, met het verzoek de percentage te vormindoren, daar dit kan ge schieden zonder wetswgziging. Dan gaf de voorzitter te kennen, steeds vol gens hot ingewonnen advies, dat men de ge meenteraden van Vlissingen en Middelburg zou kunnen verzoeken het aantal opcenten op de grondbelasting zoodanig te verminderen, dat do ontvangsten daarvan dezelfde zullen zgn als in 1907. De gomeente Vlissingen die nu f 6000 metr zal ontvangen, moet dan zooveel opcenten la ten vallen, dat die som geöquivaleerd wordt. Het comité zou dan door een advocaat be doeld verzoekschrift loton opmaken en, voor zien van do noodige handteekeningen, ver zenden. De kosten daarvan zullen f 30 a f 40 be dragen. Tenslotte zeide de voorzitter nog, dat het comité van meening veranderd was wat betreft de verhooging van de huurprgzen. Het vreest n.V., dat bjj een eventueele herziening met de verhoogde huren rekening gehouden zal wor den en daarvan ineordere grondbelasting het gevolg zal zgn. Op voorstel van het comité werd daarom besloten een ieder vrjj te laten, wat het al of niet verhoogen van de huur aangaat.

Middelburgsche Courant | 1908 | | pagina 1