Verkoopinsren, enz. LAATSTE BERICHTEN. BUITENLAND. Belgische Vereeniging van penningvcrzavtelaars be sloot in 1910 een internationaal congres van ponningvorzamelaars te houden. Verder zullen waarschijnlijk modorne penningen worden ge- oxposeerd. Verschillende Berichten. Door den Bond van Inspecteurs van Ge meentelijke Polttie in Nederland is besloten tot het instellen van een examen voor adspirant- inspecteur van politie, dat eenmaal per jaar by voldoendo deelname zal worden gehouden. Uit het reglement voor dat examen blykt onder meer dat het zal worden afgenomen door oene door hot bestuur te kiezen com missie, bestaande uit ten hoogste 9 leden. Tot lid dor Provinciale Staten van Zuid- Holland is te Briello gekozon de heer s. C. Korte weg mot 1585 stommen. De heer G. van Andel kreeg 842, mr P. J. Troelstra 452 stemmen. De Kamor van Koophandel en Fabrieken te Loiden noodigde, zooals men weet, de ove- rigo Kamers uit gezamonljjk b|j de Tweede Kamer aan te dringen op eenheid van tjjd, welke dan ook. Zjj heeft nu een adres by dezelfde Kamer ingezonden, waarby wordt te kennen gegeven dat 25 Kamers, waaronder die te Middelburg, zich zonder voorbehoud hebbon uitgesproken voor die meening. Zy verzoekt nu, met den meoston aandrang, in behandeling te nemen bet by de Kamer ingekomen wetsontwerp betredende >de invoe ring van den wetteljjken tjjd". De hoer mr. Putjjn moet zich bereid ver klaard hehbon de benoeming tot lid van het hoofdbestuur der schippersvoreeniging Schutte- vaer nan to nemen. - De Koningin bracht Donderdagmiddag een bezook van rouwbeklag by de douairière baronesse Clifford en familie. Een sigarenfabrikant te Eindhoven hoeft al zyn mannelijk personeel ontslagen wegens sabotage, ilorhaaldeljjk had op de fabriek vernieling plaats zonder dat het gelukto den dader of de daders te ontdekken. Toen dit Donderdag weer gebeurde, liet de firma de gelegenheid open voor den dader om zich be kend te maken. Toen dit met gebeurde, werd bet werk op staanden voet beëindigd. Een groot aantal personou zjjn nu door do handelingen van den sabotour of do saboteurs broodeloos geworden. De jaarvergadering van het Ned. ./ongel. Verbond, dio in Apeldoorn zou worden gehou den, zal niet daar, doch op Hemelvaartsdag te Dovontor plaats hebben. Er worden een 1500 afgevaardigden verwacht en geen der Apeldoornscho zalen is groot genoeg. Eensdeels m verband mot het voor enkele weken goleden door den burgemeester van 's Hertogenbosch gegeven verbod om in de sociëteit Casino voor het publiok te doen op voeren het bokeade Zyn Edelachtbare, anderdeels mot het oog op do pogingen, van do zyde der vereeniging Voor Eer en Deugd aangewend om het carnaval voor het publiok reeds te doen eindigen te middernacht van Dinsdag op Woens dag vóór de groote vasten, welko regeling, naar het societeitBbestuur meent, belangryke schade voor de sociëteit zou tongevolgo heb ben, beeft dat bestuur den leden voorgesteld het algemeen reglement der sociëteit in dien zin to wyzigen, dat aan het bestuur de macht worde gegeven om voor bjjzondero gelegen heden stadgonooton niet-leden voor den tyd van 24 uren in de societeits-lolralen te intro- dnCeeren. De meerderheid der leden heeft zich eohter tegen bedoeld voorstel verklaard en het bestuur der sociëteit heeft daarin aanlei ding gevonden om gezamentljjk ontslag te nemen. Een nieuw bestuur zal 7 Februari ge kozen worden. Hot huis van wjjlen mej. Catbnrina Al- berdingk Thjjm, to Bergen-op-Zooin, is aan gekocht door het Roomscli-Katholieke kerkbe stuur aldaar, om daarin een patronaat en be waarschool te stichten. te redden. Do andore drie verdronken voor de oogen der omstanders, zonder dat hulp kon gobodon worden. De firma Cohen, in bladgoud en edele metalen te Rotterdam, miste by het opmaken der balans een waarde van f 1000. Een on derzoek leidde tot de arrestatie van een jarigen bediende die goud en platina stal, dit met behulp van medeplichtigen liet opsmelten tot staafjes en aan de Disconto maatschappij verkocht. Een dorde gedeelte werd n. b. door derden aan dc firma Cubon zelf opnieuw ver kocht; een waarde van f 300 was op den zolder dor firma verstopt. De Cullinan-diainant, die, zooals men weet, op bot oogen blik in bewerking do firma I. J. Asschor te Amsterdam, is voor don tyd van dón jaar, dat is zoo lang als do bewerking dnurt, verzekerd voor een bedrag van drie millioen gulden. Ongelukken. De electrische tram te Rot terdam heeft wedor een slachtoffer gooischt. In het ziekenhuis is aan de bekomen verwon dingen overleden een 69 jarige gehuwde vrouw uit IJsselmonde, die Dinsdagmorgen op het Beursplein door de tram werd overreden on daarbij ernstige inwendige kwetsuren bad be komen, benevens een gebroken dijbeen. Een arbeider, die poogde een geit uit een brandend perceel te Noordwolde te redden, is daarby zelf verbrand. Te Soest is een tuin knecht, die aan toevallen leed, in een vyver verdronken. Hy laat een weduwe met kinderen na. Omtrent het ongeluk, te Made voorge vallen en waarvan in ons vorig nommer on der Laatste berichten melding werd gemaakt, wordt nader bericht dat de drie verdronken kinderen, waaronder twee broertjes, 13 en 11 jaar oud waren. Een meisje had don bowon- derenswaardigen moed op het hulpgeroep dier kinderen over het ys toe te snellen om zoo mogelijk nog hen te redden, doch by hot ne men van een der handjes der ongelnkkigen brak het ys en viel zy te water. Inmiddels kwam hulp opdagen on door het grijpen van nou toegoworpen touw heeft zy zich nog woten Volgons de Gazette ran Gent is Ffcibvro- do te Gent uit do gevangenis ontanapto boef, daarin goslaagd dank zy den dikkon luist. Hy werkto mot cenigo makkers op de bin nenplaats van de gevangenis en heeft tegen den avond ongemerkt zich weten te verwjj- doren. Door oon raam geraakte hy op oen dak, waarover eenige telefoondraden liepen. Faibvre greep ze vast en liet zich tot aan den eersten paal glydon, on was toen gered. Faibvre, die trouwens eon gewezon telefoon legger waB, had alles voorzien en zich de handen met lappen omwikkeld, ten einde zich niot te kwetsen of door kortsluitingen te ver branden. Men heeft nog niets over hem ver nomen. Terwyl do echtgenooton Tourwenis van Flöne by Luik naar hun gewone werk waren, de kinderen alleen thuis latende, onder de hoedo van den 12jarigen Einiel, kwamon deze op do godachton »jagortje" te spelen. Euiiol nam vadors geweer uit een kast en legde op zeker oogenblik aan op zyn broeder Fernand, drie en oon half jaar oud. Het schot knalde en do kloine werd, in do borst getroffen, op slag gedood. Euiiel is daarop bet huis uitge vlucht en was den volgendon avond nog niot teruggevonden. Men vreest voor oon tweede ongeluk. Tongevolgo van hot plotseling ingetreden dooiweder zyn do rivieren in Thunngen cn het Frankonwald sterk gewassen. De Main is met sterken jjsgang buiten haar oevers getre den. De brug over dio rivier tussehen het station te Koburg on hot plaatsje Michelau is door ysschotson vorniold, zoodat liet ver keer vorspord is. Gok in Wost-Duitschland staat hot water zeer hoog. Do Ruhr en do Emscher zjjn bui ten baar oevors getreden cn bobben uitge strekte oppervlakton onder water gezet. Do bekende tenor Caruso heeft bij do krach van do New Amsterdam Bank te Now- York, die dezer dagon haar betalingen staakte, 40.000 dollars verloren. Hy kreeg het bericht tjjdens een voorstelling in de Metropolitan Opera, en werd daarover zoo opgewonden, dat men eerst vreesde dat de voorstelling zou moeten gestaakt worden. - Zonder ook maar eon klein deel van de sensatie te hebben verwekt van het eerste ge ding, hooft het tweede procOB-Thaw het nu al gebracht tot do pleidooien. Littloton, die ditmaal de vordediging leidt, steldo voorop dat hot voor de verdediging niet absoluut noodig is, hot bewys te leveren dat do beklaagde op 't oogenblik van 't plegen van don moord krankzinnig waa. Het is om- gekoerd aan de vervolging om te bewyzen, dat de dader op dat oogenblik gezond van geest was. Echter vertrouwde hij te hebben aan- gotoond, dat Thaw op 't oogenblik dat by den moord pleegde, zwakhoofdig was. De houding, by hot getuigenverhoor door don ambtoDaar van 'tO. M. Jerome, aangeno men tegen mevrouw Thaw, wordt door pleitor scherp gelaakt ou wreed genoemd. Eon ingeslikte veiligheids speld. In een van de ziekenhuizen te Kdin- burg werd onlangs oen kind van vyf maanden opgonomon, dat oen veiligheidsspeld had in geslikt. Door middel van Röntgen-photo graph ie werd aangetoond dat de speld open midden in den slokdarm zat, met de punt naar boven. Het was dus onmogelijk ze te voorschjjn te brengen, en bet eenige wat er opzat, was ze verder naar beneden te duwen en dan te hopen dat ze langs den natuurljjken weg het lichaam weer verlaten zou. Dit geschiedde en op een volgende photo kon men zien dat de speld in do maag terecht was gekomen. Het kind werd nu zoo rustig mogelyk gehouden en na vier dagen kreeg hot wat wonderolie. Op don zesden dag kwam de speld goed cn wel van zelf te voorschyn. HOOttWATEK. te Vliaaingen. Zaterdag 1 Febr. nm 0.30 Zondag 2 1.17 Maandag 3 2.10 Dm-dag 4 2.57 Woensdag 5 3.47 Donderdag 6 4.33 Vrgdag 7 5 21 POSTBKIJE.V. Op 2 Februarie o. k. zal met den trein van 7.1 ui. van Amsterdam naar Antwerpen oene brievenmaal worden ver zonden aan Hr. Ms. pautserdekschip Zeeland te Algiers. In deze brievenmaal zullen alleen worden opgenomen de voor genoemd scbip bestemde brieven on andere stukken welke voldoende zyn gefrankeerd en van de gebrutkelyke aan duiding (twee elkander snjjdende Ijjnen over het adres) zyn voorzien. Verzending en laatste buslicntmg der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. OOST-lNDIË- Alles plaatselijke tijd.) Marseille (Fr. dienst). 1 Feb. 6.02 'smorg Genua (Nederl.) 4 Feb. 6.49 'snam. AinBterdam(Nedorl.)C>) 7 Feb. 6.49 snam. BrindiBi (Eng. dienst) 7 Feb. 6.02 'smorg Napels (Duitschedat.) 1) Feb. 1.— 'snam. Marseille (Lloyd) (a) U Feb. 6.49 'snam. Rotterdam (Lloyd) (b) 14 Feb. 6.49 'snam, WEST-INDUS. Curasao over Queen- town4 Feb. 10.13 's avonds Suriname via Sout- thampton 4 Feb. 6.02 'sinoig. Curasao met K. W. 1. maildienst. (Op ver langen.)6 Fob. 6.49 'ammid Suriname via Amster dam 6 Feb. 6.49 'a nan id. Suriname via St. Na- znire, .8 Feb. 6.02 'smorg. Donderdagavond word door don architect Huson in het café Bulterijs te Vlissingon nanbestoodbot bouwen van twee woonhuizen, aan don Boulevard Kankert aldaar. Ingeschreven word door do heoron J. Loois Hzn, Vlissiugen, f 15.150; J. Warren, idem, f 16.400 Dekker en Jongepier, Middelburg, f 17.656 on Beckers cn Sandorse, idem, f 17.900. DIERENBESCHERMING. In een der lokalen van de sociëteit St. Joris alhier werd heden middag de jaarlyksche algemoene vergadering gehouden van loden der afdeeling «Zeeland" van de Nederlandsclie eeniging tot bescherming van dieren Zy was, als gewoonljjk, niet talrjjk bezocht. Naar aanleiding van do gelezen notulen van het verhandelde in de vorige vergadering deelde do voorzitter, jhr mr W. H. Snouck Hatgronjo, mede dat aan do in die bjjeenkomst genomen besluiten uitvoering is gegeven. Aan het jaarverslag is het volgende ontleend Hot ledental der afdeeling vermeerderde met zes. In het bostuur kwam geen wyziging de twee periodiek aftredende bestuursleden toch worden herkozen. De gowono distributie der bekende wand- kalonders had weder plaats aan de openbare on bijzondere lagere scholen in deze provincie. Evonzoo ontving de heer Hugenholtz te Axel oene bydrage uit do afdeelingskas ten behoeve dor verspreiding van doelmatige hon- denmuilkorvcn. Van do verschillende drukwerkjes en vlug- schriftjes worden een aantal exemplaron ver spreid. Eon request word verzonden aan don gemeon- toraad van Axel, mot verzook de politio-vor- ordening aldaar zoodanig te wyzigen of aan te vullen, dat hot verboden zal zjjn aan moer dan één persoon, togolykertyd, plaats te nomen op één on hotzolfdo voertuig, getrokkon door één hond.r Do afdeeling Middelburg van don Kinderhand ontving oen subsidie van f 10, evenals het voorafgaande jaar. Aan het comité voor oon universeel roclame- biljot, inzake Dierenbescherming, werd een bydrage van f 5 toegezegd. In verband mot hot feit, dat veeverzekoring dikwijls aanleiding geeft tot dierenmishande ling. ontving de Paardenverzekering, goves- tigd te Veere, een schryven waarin gewezen wordt op de noodzakelijkheid van controle op de verzekerde dieren, zoowel in hun bolang, als in dat der Maatschappij. Met het dringend verzoek om dit namens do Vereeniging den Minister van Justitie aan te bieden, werd aan bet Hoofdbestuur ingezonden een concept-request, strekkende tot invoering eener Rjjkswet, waarby bet slachten op een humane wyze zal zyn voorgeschreven. Verder had nog verzending aan de diverse afdeelingen plaats van een copio van bedoeld request, met uitnoodiging, by het Hoofdbe stuur ndhaoBie te willen, betuigen met het streven dor afdeeling. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek dat in 1907 do ontvang sten hebben bedragen 377.83® on de uitgaven 155.85, zoodat de rekening een goed Blot oplevert van f 221.98*. Verder was aan de orde de verkiezing van twee bestuursleden, noodig door do periodieke aftreding van de heeren H. Jonker en H. J van Adrichom Boogaert. Beide heeren, die herkiesbaar zjjn, werden door het bestuur aanbevolen en met alge- meene stemmen herkozen. Van het hoofdbestuur iB oen schryven ont vangen. houdende wenken oiu aan notarissen een circulaire te richten inzake erfstellingen ten bate der afdeeling. Door een dor leden werd het verkeerd ge acht dat notarissen influonceeron op orllaters en hot grootste doel der vergadering bleek het daarmede eens te zjjn. Besloten werd dus niot op hot schryven in te gaan. Van do afdeeling Renkum was een circu laire ontvangen, houdende bezwaren tegen de huidige organisatie dor Vereeniging. Zij geeft daarom oen plan tot reorganisatie in overweging. Bjj instemming met het denkbeeld vraagt Renkum daaromtrent bericht, teneinde dan eene vergadering te kunnen beleggen. Met de meeste punten, door Renkum aange voerd, bleek de vergadering zich te kunnen voroenigen over een enkel achtte zy zich onbevoegd te oordeelen. In dien geest zal aan die afdeeling worden bericht. De heer jhr. Van Panhuys besprak de won- acheljjkheid van meer toezicht op het niet op noode'oos pynlyke wijze vervoeren van runderen naar Rotterdam, zoowol onderweg als bjj aankomst. By voorkomende gevallen zal aan den hoofd commissaris van politie to Rotterdam worden verzocht daarop te willen doen toezien. Hot bestuur stelde voor om met de verzen ding van kalenders aan de scholen te eindigen en dit te veranderen in het zonden van een aflevering van de De Kleine Androcles. Het bestuur werd gemachtigd m overleg te treden mot de hoofden der Bcholen en naar bevind van zakon te handelen. Hierna werd de vergadering gesloten. ie Honden Aannesteuingen. Zaterdag 1 Februari. Koudekerk e. Secr. Landbouw vereen. Koudekerkelevering van kunstmeststoffen. Inl. secretaris. Zaterdag 8 Februari. Middelburg. Soc. St. Joris ll'^i u. verharden van wegen in den polder in bet Slaak. Aanw. 4 Febr. Inl. o. a. hoofdopziener der Domeinen te Middelburg. Woensdag 12 Februari. Nieuw en St. J o o u 1 an d. Secr. Landj bouwvefeenfgtnglevering van kunstmeststoffen, jnl. socr. Polderdyk, aldaar. EXPORT. lieden is te Middelburg opgoricht oen vereeniging tot bevordering van don oxport van groenton cn fruit uit Walclioron. EENE BENOEMING. Tot commios-rcdacteur tor gemeente-secre tarie van V lis si ngen is benoemd de heer mr H. J. Bunschoten, tbans workzoam ter secretarie te Wageningon. BENOEMD tot adjunct-generalen brandmeester te G o e de heer S. Dnvekot Cz. AANGEHOUDEN Door de recherche te Rotterdam is in zjjn woning aangehouden de koperslager, L,, die herkend is als de persoon die gouden voorwerpen verkocht, afkomstig van don be langrijken diofstal bjj mej. Hopykaas aan den Gostzeedyk. Hy weigerde zich over te geven, zoodat do arrestatie mot geweld plaats had. Er werden by hem geen voorwerpen van waarde gevonden, wel inbrekerswerktuigen. De man is aan de justitie overgeleverd. DE CRISIS. Naar verzokerd wordt, zal wegens een beden plotseling opgekomen bezwaar, in verband mot een medisch advies omtrent do gezondheid van een der voor een portefeuille aangezochte heeren, eenige vertraging in de oplossing der miniaterieele crisis ontstaan. Dr B. Reiger, f in don afgeloopen nacht is, na eene ernstige ziekte, overleden de heer dr B. Reiger, bur gemeester van Utrecht. Dr Bernard Reiger werd in 't jaar 2845 te Groningen geboren en voelde zich geroepen tot de officieraloopbaan, waarom hy de Kon. Mil. Academie te Breda bezocht. In 1864 werd hy bevorderd tot officier en in 1870 tot eersto- luitenant. Spoedig daarop verkreeg hy, op zyn verzook, eorvol ontslag uit don militairen dienst, waarna hy zich te Utrecht als industrieel vestigde en ondermeer directeur eener suikerfabriek was. Den 18 December 1877 word de heer Reiger tot lid van den Gemeenteraad gekozon, ver volgens in 1885 tot wethouder. In October 1891 werd hy benoemd tot opvolger van den burgemeester mr Boer, welke betrekking hy den 1 November d.a.v. aanvaardde. Op ver schillend gebied heeft burgemeester Reiger zich bijzonder verdienstelijk gemaakt. De ver fraaiing der stad ging hem zeer ter harte cn dank zy zyn bewind is Utrecht dan ookgeworden wat het thanB iseen der schoonste plaatsen van Nederland. Ook op sociaal hygiënisch gebied beeft de overledene zyn sporen verdiend, terwyl het onderwjjs te Utrecht zeer veel aan hom ver plicht is. De regeering erkende zyn verdiensten door hem een Koninklijke onderscheiding te beurt te doen vallen, terwyl de wetenschap pelijke wereld hem huldigde door het doctoraat honoris causa. Dr. Reiger was curator der Ryksuniversiteit en commissaris van meerdere instellingen. Met hem is ongetwijfeld een groote figuur VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN IN ZEELAND. Datum Plaats. Voorwerpen. Information. 4 Febr. Middelburg, Dwarsliggers, Vervaat. 4 Middelburg, Tapjjten, Vervaat. 6 Middelburg, Huizen, Verhuist. 11 Veere, Houtw. enz., De Groot- Hondius. 12 St. Philipal., Workhout, Del Cauapo, Renesae. 13 Middelburg, Tjalk, De Groot- Hondius. 13 Middelburg, Huizon enz-, Vorhulst. 14 Serooskerke, Bouwl. enz., Hiooien. 18 Vlissingen, Houtw., enz., DeGroot- Qondius. 20 Middelburg, Huizen, Van Nim- wegon. 25 Serooskerke, Inspan, Van Nim- wegen. 26 N. St. Joosl., Inspan, Hosang. 28 Westkap., Korenmolen, Van Nim- wegon. 3 Maart. Arnemuiden, Iospan, Hosang. 4 N. St. Joosl., Inspan, Hosang. 18 Veere, Inspan, Hosang. Middelburg, Bouw- en Weiland, Van Nim- wegon. 29 April. W. Souburg, Inspan, HoBang. 1 Mei. Aagtekerke, Inspan, Rosong. Poortvliet, Olmen, Gem. HERIJK. Do boryk in 1908 is bepaald als volgt: Middelburg, ook voor St. Laurens en voor Nieuw- en St. Joosland 4, 5, 6, 7, 11, 12,13, 14, 18,19, 20,21, 25,26 27 en 28 Februari, 8, 4, 5 en 6 Maart. Voor Middelburg in 't bjjzonder is die jjk voor de bewoners der verschillende wyken aldus bepaald; G den 4 Febrnari H den 5 Februari; I den 6, 7 en 11 Februari Een ernstig woord is Donderdag gesproken in het Pruisische Heerenhuis, toen daar de in den Landdag aangenomen Polenwetton in behandeling kwamen. Als eerste spreker vorroes nl. de bejaarde kardinaal Von Kopp, do aartsbisschop van JJreslau, die in zeor bezadigde ivoorden op zachton, bjjna smeekenden toon, zooals de Kiiln. Ztg zegt, maar daarom zakelyk toch nog zeer scherp kritisch, aan de regeering in overweging gaf hot ontwerp nog cons rjjpeljjk te ovorwegen. Hot ligt voor de hand, dat dit nooit ge beuren zal, maar wat hy zei, blyft toch van bolang omdat het eon waarschuwing is voor hetgeen kan gebeuren. »Het werk," zoo begon hy, «waarmee wjj nu een aanvang maken, heeft tot nu toe geen enkele party aangestaan. Allen zyn er met een zekere onbehaagelykheid en schuwheid aan begonnen en hebben het met een zwaar hart «afgehandeld. Die gevoelsuiting is op zich zelf eorvol, maar toch zonder eenige be- teekenis. Voor de staatsiegeering kan het hetzelfde zyn of zjj mot een zwaar hart of een licht hart toestemming krjjgt voor haar maatregelen. Maar het is zelfbedrog om te meenen dat men door die gevoelsuiting de verantwoordelijkheid van zich kan af schuiven op de staatsregoering. Door toestem ming te geven, neemt men de gehoelo ver antwoordelijkheid op zich." (zeer juist). De kardinaal erkende dat het de heiligste plicht der regeering is do grenzen van het rjjk te beschermen en ervoor te zorgen, dat daar een rustige, vertrouwbare bevolking woont, die zich innerlijk en uiterlyk bewust is tot dien staat te hooren. Er zyn verschijnselen die duen twjjfelon aan de zekerheid daarvan en alB do stomming van de gehecle bevolking dier streken zoo was, dan zou de regeering do ornstigste maatregelen moeten nemen om dio stemming te veranderen. Maar van verschillende zjjdon wordt beweerd dat de stemming van de bovolking over het geheel loyaal, trouw aan don staat is. Als dat zoo is, dan is het ook verkeerd de bevol king onder dwangmaatregelen te stellen. Zjj zal zicb dan in baar Dationaal go voel verdrukt achten, en in do armen van het radicalisme worden govoord, dat voel govaarljjker is dan dat nationaal gevool. Do regeering heoft ontkend dat zy door politie-maatrogolen en door gewold de bevol king wil drangsalieren. Dat is zelfbedrog der regeering. Zal de onteigende niet weigeren huis en bof te verlaten, zal hy zich niet ver zotten, en zullen zyn vrienden hem niet be klagen en zich misschien tot onwettige daden laten verleiden Zonder politie-maatregelen en misschien grootero maatregelen van geweld zal het niet gelukken de onteigenden uit hun huis te zetten. De kardinaal wees er ook op dat godsdienst- gebouwen en kerkhoven met name worden uitgesloten. Maar daaruit volgt ook, dat do overige kerkeljjke bezittingen, de pastorieën, de liefdadigheidsgestichten enz., wel onder de onteigening vallen. De kolonisatie-commissie kan ze onteigenen. De vertegenwoordigers der kerk zullen daar over niet zwjjgen. Het verzet zou zich uit strekken tot de hoogste leiding der kerk. Twintig jaar geleden beeft men do grootste moeite gehad den kerkely ken stryd bjj te leggen Er wordt nu een nieuw KulUirkampf verwekt Op die wyze zal de regeering haar doel niet bereiken, de rijksgrenzen niet beveiligen maar de onrust tussehen Polen en Duitschers vergrooten, en de tussehen hen bestaande kloof verbroeden. Het samenleven van Polen en Duitschers is nu reeds moeilyk. Het zal nog moeilijker worden als dat ontwerp wet wordt. En die beweging zal zich uitbreiden van het Oosten tot aan den Rjjn, want de Pool- Bclie arbeiders gaan naar alle deolen van he ryk. Ten slotte stelde do kardinaal voor het ont werp in handen van een commissie te stellon. Tydens do redevoering van don kardinaal kwam Von Biilów, dio blykbaar gewaarschuwd was, binnen, on dadeljjk na Von Kopp diende bjj dozon van antwoord. Hy begon met het laatste deel van diens rede door te vorklaron, dat bjj nooit de rechtmatig verkregon reebten der kathtioko kerk had aan getast en dat hy zorg zou dragen, dat zulks niot geschieden zou. Do Oostmark echter ia een pars minoris resistentiae, waarin tydig ver betering dient te worden aangebracht. Het werk van Frederik den Groote moet voortge zet worden en tegenover de Polen moeten daarom Duitsche kolonisten worden gesteld. Deze wet kan nooit worden beschouwd als een precedent voor onteigening van hot grond bezit. Er wordt een uitzonderingsmaatregel toegepast op een uitzonderingstoestand. De bedoeling is blyvend te verzekeren wat de Duitsche beschaving tot stand heoft go- bracht. Er moet voor worden gezorgd, dat de vrucht van don arbeid van Duitsche vaders aan Duitsche kleinzoons ten goede komt. Nog andere sprekers voerden het woord. Dat de Pool Radziwil togen bet ontwerp was, spreekt van zelf. Maar van veel beteekenis was bot dat ook de Eerste burgemeester van Königsberg Körte, en graai Von Tiele Winckler uit Opper- Silezie, dus twee Duitschers uit de betrokken grensstreek, zich tegen het ontwerp verklaar den, en den daarin aangegeven weg gevnarljjk achtten. Ook de burgemeestor van Breslau schaarde zich, al miste hjj bjj de Polen een heldere verklaring dat zy niets tegen de Pruisische staat in het schild voeren, aan de zydo van kardinaal Von Kopp. Alleen de Eerste burgemeester van Frank fort en de vroegere president van het Landcs- gericht, dr Hamm, gingen met de regeering mee. Wat al deze uitspraken nog een bijzondere beteekenis geeft, is dat men daar in het Hoe renhuis veel minder merkt van de party- politiek dan in den Landdag. Het slot der diaoussies was dot het ontwerp den gewonen weg ging, nl. in handen van een commissie van 25 leden werd gOBteld.

Middelburgsche Courant | 1908 | | pagina 2