IUIDDELRURGSCIIE COURANT. N°. 272. IK O' Jaargang. 1907. Maandag 18 November. Middelburg 16 November. Zeeuwsche Omtrekken. Kameroverzicht. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Therm, alhier en tel. weerbericht van het K. N. Met. lnstit. te Bilt. lö Nov. 8 u. vm. 50 gr., 12 u. 51 gr., av.4 n. 51 gr. Hoogste barom. stand 773.0 te Hernosand, laagste 740.9 te Seydisfjord. Verwachting tot denavond van 17 Nov.: meest matige Z.W. tot AV. wind, heden opklarend, later toenemende bewolking, waarschjjnljjk regen, en dezelfde temp. Advertentiün J 20 cont por regel. Bij abonnemont veel lager. Geboorte-, dood» en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50olke regol meer 20 cent. Reclames 40 cent per regol. Groote lettors naar de plaats, dio zij innemen. Tot de plaatsing van advortontiën en roclamos, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Ueldwezon, ia gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. I(E LA MAR Ai., N.X. Vowrburgvfttl 2UO, Amsterdam. Dit nummer bestaat nit twee bladen. De tijd der behandeling van de respec tieve gemeente-begroofingen is weer voorbij. Ka ons plan om, in verband met het daarbij voorgevallene, in deze rubriek eene opmerking te maken, hebben wij, vooral tengevolge van zoovele andere onderwerpen, wior bespreking de plaatsruimte in ons blad in beslag nam, nog niet kunnen vol voeren. Daarom thans enkele regelen daarover. Veel belangrijks viel er bij die gelegen heid niet voor in de raadszittingon in odzo naaste omgeving. De begrootingen eischten èn te Middelburg èn te Ylissingen weinig tijd ditmaal, althans minder dan vorige jaren. En zeer gewichtige beslissingen werden niet genomen. Dat iu Middelburg het ergernis gevend Bcbouwspel van het wieden door bejaarde armlastigen van de straat zal verdwijnen, mag een voorrecht keeten en een succes voor hen, o a. den heer P. Dumon Tak, die daarop herhaaldelijk aandrongen. Dio beslissing viel met tien stemmen voor en drie tegen, die der hoeren Yan Tejjlingen, Scborer eu Sprenger. De boeren Tak en San nes hadden (lus in dezen eene groote meerderheid aan hunne zjjdo. liet eerste optreden van laatstgenoemde heeft zeker in 't algemeen een goeden in druk gemaakt. Wij hadden ook niet anders verwacht. Waartoe en waarom zou het anders moeten geweest zijn? Een aanhanger der Sociaal Democra tische boginselen behoeft toch niet per se op onheusche wijze van zijn gevoelen te doen blijken, en wij zien ook geen enkele reden waarom overleg met collega's raads leden niet op hoffelijke manier zou kannen geschieden-, al valt het tegendeel dikwijls waar to nemen, getuigen o.a. de raadszit tingen in Den Haag, toen ook daar de begrooting aan de orde was. Wij willen nu maar hopen dat iu onzen raad op dezelfde wijze worde voortgegaan en, bij verschil van meening, samenwerking voor den vervolge steeds mogelijk zal blijven. Het jongste raadslid heeft 30 October zijn standpunt tegenover eenige gemeente belangen uiteen gezet. Dat was, nu hij voor het eerst de be handeling der begrooting bijwoonde, zijn recht en zijn plicht. Zijn recht als raadslid, zijn plicht tegen- ovor hen, die hem als zoodanig aanwezen en vooral jegens allen die, al kozen zjj hem niot als sociaal democraat, hem toch hun stom gaven, en tegenover zijne medeleden. Maar vraagt men ons nu of de heer Hannes veel nieuws heeft verkondigd, of hij op veel heeft aangedrongen waarvoor niot reeds vroeger is gepleit, èn in den raad èn elders, wij zouden daarop geen bevestigend antwoord kunnen geven. Op het vroeger ter visie leggen, of liever op tijdiger openbaarmaking van stukken drongen wij meermalen aan. Yoor sociale politiek braken wij ook vaak oen lans; wij noemen o. a. verzekering tegen werkloosheid, waarbij wij vooral op ho t praotische van het Gentsohe stolsel wezen. Progrossie bij de inkomstenbelasting be- -ploitten wij herhaaldelijk, reeds in 1899 en op woningtoestanden, die zoo dringond verbetering eiachen, wezen wij evenzeer. Zoo is er meer, ook door anderen op gemerkt. Dit neemt echter niet weg dat wij het nut erkennen van eene herhaling van zulke dringende eischen en bepleiting daarvan in ODzen Baad. Het is nu maar te wenschen dat het bespreken ervan meer en meer onuoodig zal worden, als gevolg van het vervuRèn der geuite wenschen. Wat den hoofdelijken omslag betreft, eene verandering daarin is zeker ook hoog noodig. Men wacht nog steeds op hot handelend optreden der Regeering tot verbetering van den dnancieelen toestand der gemeenten en in dozen wordt nog gewacht op het rapport der commissie die tot onderzoek is aan gewezen. Zeker is hot een der meest urgente zaken om in don nood der gemeenten te voorzien. En wij voreenigen on3 daarom ten volle mot het verzoek der Algemeene Winkeïiers- vereeniging te Amsterdam, gericht tot de Tweede Kamer, om er bij de Ministers van Binnenlandsobe Zaken en Financiën op aan te dringen, het einde van het onderzoek naar de regeling der verhouding van de finan- oiën van het rijk tot die der gemeenten te verhaasten, teneinde de zaak in kwestie zelve ter hand te nemen, om dan, zoo spoedig dat doenlijk is, tot eene wettelijke oplossing te kannen geraken. Nu is voor Middelburg de groote vraag of mon met eene herziening van den hoof delijken omslag zal blijven wachten totdat zulk een regeling ten opzichte der gemeente- financiën door do Regeering is tot stand gebraoht. Ons komt dit eene onmogelijkheid voor. Do drnk is voor de belastingschuldigen al zwaar en wordt steeds zwaarder. Het is daarom noodzakelijk dat de Raad oenebetereen billijker regeling make en bij de behandeling der motie-Sannes besluite Burg. en Weth. uit te noodigon voorstellen te doen om de verordening voor den hoof- deljjken omslag te wijzigen in dien zin dat de belasting moer naar draagkracht worde goheven door aftrok voor kinderen en meerdere progressie. Dat de posten voor de Yereeniging Kin dervoeding en Vreemdelingenverkeer nog zoo veel tegenkanting blijven ondervinden, ver wondert ons zeer. Men moge bij de eerste nog zoo'n voor stander zijn van het particnlier initiatief, ook in dezen is voor bijzonderen steun een grens. In elk geval is deze onvol doende gebleken. De Vereeniging komt veel te kort; dit jaar begint het verstrek ken van voeding, uit geldgebrek, weer veel later dan anders. En waar de wet dit nu toelaat, is hulp van gemeentewege zeer zeker hoogst nuttig eu gewenscht. Zooals men weet, stemden tegen dien post van f 700 de beeren De Rijeke, Ver- hago, Sehorer, Sprenger en Boogaert. Dat liet aanmoedigen van Vreemdelingen- bezoek op don weg der gemeente ligtdat. do Vereeniging, die daarvoor zich beijvert, steun verdient en een gemeente-bijdrage hare rente ruimschoots opbrengt, schijnen enkele leden, de heeren Ermerins, Tak. Sohorer, Heijse en Fruin, nog niet in te zien. Dit standpunt komt ons, om vroeger meer uitvoerig meegedeelde redenen, niet juist voor. Aan die beide vereenigingen zouden wij gaarne een flinke bijdrage verleenen, liever dan onze atom te geven aan f 800 onge veer voor een minuutwijzer op den toren. De noodzakelijkheid daarvan zien wij nog niet in. Hoe velen of liever hoe weinigen zien naar den toren om precies den tijd te weten Bovendien, onze Lange Jan kondigt, volgens menigeen zelfs tot vervelens toe, telkens do verschillende onderdoelen van een uur aan, met voorslag erbij, en men kent de ver schillende melodieën genoeg om te weten of het kwartier vóór of na is. Waarlijk, wij blijven in Middelburg op dat punt voldoende op de hoogte. In elk gevalde beslissing is gevallen met één stem meerderheid, 7 voor en 6 tegen. Wij zeggen nu maarhet zal aardig en gemakkelijk zijn, maar strikt noodzakelijk was het niet. In Ylissingen hadden bij de behandeling der begrooting geen gewichtige bespre kingen plaats. Maar in verband met die gemeente heb ben wij iets anders op te merken. Daar zal spoedig weer een gemeenteraads verkiezing plaats hebben, gevolg van een zeer zonderling geval. Een pas gekozen raadslid, die nog slechts tweemaal een zitting bijwoonde, heeft reeds weer bedankt. En hiermee is geëindigd eene bewoging, in een oogenblik van onnadenkendheid door eenigen op tonw gezet, niet hun tot eer. Eq van dat onwaardig spel zijn dupe geworden do gemeente, dio daardoor een uitstekend raadslid verloor, eon man dio, behalve op ander gebied, zich voor eene hater nuttigste in stollingen hoogst ver dienstelijk maaktedit raadslid zelf, dat op zeer onaangename wijze een plaats moest verlaten waarop hij had kunnen en moeten blijven zitten en tevens de man, dien men een ambt opdroeg waarvoor bij niet geschikt was on dien men tot eon voorwerp van spotternij maakte. Wie de beweging op tonw zetten, voor zagen stellig niet welken loop zij nemon zon. Maar wel konden zij nagaan dat het succes slechts te behalen was door den raad van een zijner beste krachten te berooven. Dat kon niet anders. En daartoe had menig ontwikkeld kiezer niet moeten meewerken, welke grieven hij ook moge gehad hebben. Wat zal er nu bij de n. verkiezing ge beuren Men zal zich dan zekor wel wachten voor eene herhaling van hetgeen in Juni is gebeurd. Eenmaal is meer dan voldoonde geweest. Detrambewogingin Oostelijk Zeeuwse h- Vlaanderen is weêr in vollen gang. Daartoe gaf het sein hot door de Regee ring ingediende wetsontwerp tot toekenning van een renteloos voorschot ten bodrage van een derde der kosten van aanleg en het in exploitatie brongen van een spoor weg van Hontenisso naar do Belgische grens richting Selzaete, doch tot geen hooger be drag dan f 231.667. Wij deelden omtrent dit voorstel uit voerige bijzonderheden mee in onze nommers van 15 en 17 October. Het heeft nu aanleiding gegeven tot een, ook door ons meegedeeld, adres, aan de Tweede Kamer gezonden door het Comitó tot bevordering der verbinding van de gemeenten Westdorpo en Sas van Gent aan dien ontworpen spoorweg. Daarin wordt verzocht genoemd wetsont werp niet aan to nomon tenzij aan het verleenen van hot Tentoloos voorschot de voorwaarde worde verbonden dat de ge meenten Westdorpe en Sas van Gent in het verkeersnet wordon opgenomen. Omtront dio aansluiting doelt in zijne Memorie van Toelichting bij genoemd wets ontwerp de Minister mee dat, naar hij aan het comitó deed weten, in de te sluiten subsidie-overeenkomst betreffende de lijn HontenisseSelzaete eene bepaling zal worden opgenomen, inhoudende dat de op te richten Maatschappij zich verbindt om, binnen een jaar na de dagteekening van die overeenkomst, plannen in te zenden voor een zijlijn naar Sas van Gent, en ten behoeve daarvan bijdragen te vragen aan de belanghebbende locale en provinciale besturenzoomede om, nadat voor die zijlijn bijdragon zullen zijn toegezegd tot een gezamenlijk bedrag van twee derden van de geraamde kosten van aanleg en het in exploitatie brengen, die lijn binnen een termjjn van ten hoogste twee jaren te bou wen en in exploitatie te nemen. Bij het co mité bestond tegen het aanvaarden van deze voorwaarde geen bezwaar. Door middel van deze bepaling zal het dus in elk geval in de macht van de atreek on het Rijk liggen om door het beschikbaar stellen van de noodige bijdragon de spoe dige uitvoering van do verbinding met Sas van Gent te verzekeren. Deze voorwaarde komt het Comitó tot bevordering dor verbinding van Westdorpe en Sas van Gent aan do tramlijn Honte nisseSelzaete niet voldoende voor. Een opvolgend Minister toch kan eene andere meening zijn toegedaanbovendien zul, ook in het gunstigste geval, het tot stand komen der verbinding naar Sas van Gent voor zeer huigen tijd worden uitgesteld, ter wijl in dezen veel, meer dan naar do mee ning van dat comité gowensebt is, zal afbangen van de goede gezindheid van de op te richten maatschappij Hontenisse— Selzaete. Naar onze meeDiog had hot Comité Westdorpe—Sas van Gent beter gedaan aan de Kamer te verzoeken het wetsont werp wel aan te nemen. Er is dan eon begin. En de door den Minister verkregen ver klaring,die toch uitdrukkelijk als voorwaardo wordt gesteld, bindt het Comitó Hontenisso Selzaete binnen een bepaalden, niet al te langen tijd om aan het verlangen van het andere Comité te voldoen. Bij oaderling overleg zou dan door beide Comité's het tot stand komen dier zijlijn bevorderd kannen worden. Als de Tweede Kamer het ontwerp aan neemt, met die uitdrukkelijke bepaling er in, zal toch een opvolgend Minister wel niet geneigd zijn daarin verandering te brengen. Laat men, nu er een stap te zetten is op den weg, dit niet bemoeilijken door eene wijziging te vragen, waarvan de Minister blijkbaar de noodzakelijkheid niet inziet. Het kost toch al zoo vool moeite op tram-gebied iets tot stand te brengen dat men, wat geboden wordt, met beide handen moet aangrijpen. En wij zijn vast overtuigd dat is een maal de tram Hontenisse-Selzaote er, do zijtak WestdorpeSas van Gout oveneens spoedig iot stand zal komen. Zitting van Vrjjdag. Ook by de replieken van heden is 't alles klein goed gebleven. Tot het afsteken van een schitterend, indrukwekkend vuurwerk is 't daarbij nimmer gekomen. Vóór den middag werden de «persoonlijke feiten" van Woensdag nog eens opgehaald, na de pauze voortzetting van deze werkzaam heden met den heer Goeman Borgesius als middelpunt der beweging, die weor danig van zich af sprak. Voor den heer Do Meester was toen do taak weggelegd om na al die drukte, na dien storm in een glas water, alles wat daarbij scheef en averechts was geschoven, weer op zjjn kalme, bezadigde manier recht te zetten. Voorwaar geen aangename, noch gemakkelijke arbeid, dat telkens herhalen van wat reeds uit den treure vóór dezen gezegd en geschreven is. Maar een werk, dat toch niet achterwege mag blgven en juist voor de politieke hoofd figuur is weggelegd, die vóór alles «duidelijke verklaringen" heeft af te leggen. Zoo moest Z. Ex. b.v. «herhalen", dat amb tenaren, die lid eoner vakvereeniging zyn, in de eerste plaats moeten beseffen, dat zjj ook in die verhouding ambtenaren blgven«her halen" moest hij, dat de «tucht" onder het vereenigingsleven van militairen geenszins mocht lijden. Zouden de hoeren Schokking, liuys do Beerenbrouck en Heemskerk, die desbetreffende opheldering gevraagd haddon, nu bevredigd zgn? Wij betwijfelen 't. Als de Minister niet voor de onherroepelijk laatste maal aan het woord geweest was, zouden zg zeker kans gezien hebben om het debat over dit onderwerp nog een paar dagen voort te zetten. Wie wel het meest iu de ministrieele huis houding had gerommeld on overhoop gehaald, was de heer Tydeman. De heer Heemskerk verkneuterde zich hierin en maakte er allerlei grapjes over. Het «kraakt" nu zóó aan de linkerzjjde, merkte deze luimige afgevaardigde op, dat mocht er van eene andere partg-groepoering werkelijk sprake zgn, de linkerzgde zeker beter zou doen maar naar rechts over te loopen, waar alles met hot stevigste cement hecht aaneen word gehouden. Hg veroorloofde zich zelfs als con clusie er aan vast te knoopen, dat het Kabi net-De Meester,1, na deze verklaring van den leider der oud-liberalen, nu een zuiver «zaken- Kabinet" moest worden, om vreeselgke ge beurlijkheden te voorkomen. De Minister liet zjjn Kabinet echter maar niet zoo omtooveren in een zaken-Kabinet". Het was altgd een politiek Kabinet geweest en wenschto dit ook te blgven, totdat bet een eervollon dood stierf. Opgeschoven naar link was het volstrekt niet, al mocht de heer Tydeman zulks beweren, net had alleen op de CynV-liheralen en do Vrgziunig-demooraten gesteundde oud-liberalen waren bjj de for matie er buiten gebleven. Git het feit, dat het geen generale grond wetsherziening aan dö orde had gesteld, mocht niet worden opgemaakt, dat het naar links zou zgn opgeschoven. Yan het kiesrecht rapport der Staatscommissie was zelfs «dank baar" gebruik gemaakt. De heer Tydeman hield zich Oost-Indisch doof. Met dat al, bljjffc die verklaring van oud- liberale zgde het punt van gewicht uit deze debatten. De grondwets-herziening zal dus de schei dingsmuur tusBchen die party en hot Kabiuet zgn. Tot zoo lang big ft hot status quo gehand haafd. Of die verklaring een blijk vau vriend schappelijke gevoelens der oud-liberalen weer geeft, is een andere vraag, terwgl de mogelgk- heid, dat ook vóór de behandeling dier voor stellen inde Kamer zich feiten kunnen voordoen, waarbij die verkoelde welwillendheid tot uit drukking kan komen, er zeker niet door ver minderd wordt. Hoe 't ook zjj, de oud-liberalen hebben nu eens flink gezegd, waar het op Btaat, en als de kiezers den heer Tydeman c. s. nu maar niet bg de a. s. generale verkiezingen in do stembus laten verdrinken, dan kunnen dezen er nog pleizier van beleven, misschien zelf minister worden. Maar dan zal toch eerst de «antithese" dionen te verdwgnon, of gewgzigd moeten worden. En daarin hadden de heeren Nolens eu Heemskerk, gelgk zjj ieder nog eens. uitdrukkelijk constateerden, volsterkt geen zin. Het ging nu veel te goed Bg het uitstallen van die oud-liberale «be ginselvastheid" is dat een leeljjk ding; iets waarmede andere partijen aan de linkerzijde echter niets uit te staan hebben. Willen de heeren Tydeman c.s. zich poli- tiek-zelfmoorden, dat moeten zjj weten. Wel echter is hier de vraag van pas en dat raakt ook de andere partijen der linkerzgde of zg door zoo te handelen niet een ctilzwjj- gende afspraak verbreken en 's lands belang, dat bjj het opnieuw ontvlammen der party twis- ters met bevorderd wordt, hier wel in het oog hebben gehouden. Het «opschuiven naar links", dat voor deze veranderde gevoelens als reden wordt opgegeven, is toch allesbehalve een afdoend argument. De heer Tydeman wist zeer goed, dat het Kabinet-De Meester een Kabinet der linker zgde was, steunende op de I7«ie-liberalen en de Vrijzinnig-democraten. Dat was zoo in 1905 en is nu nog het geval. Zoo ook bestond er geenerlei overeenkomst, dat bg de regeling der kiesreeht-quaestie een generale grondwets herziening aan de orde zou worden gesteld —hot «groote argument", dat dienst moet doen om nu do vriendschap op te zeggen voor mis schien. over een jaar. Men boude het ons ten goede maar deze verklaring ljjkt erg gekun steld en gezocht. Bovendien is hierbij geheel vergeten do historie van den stembusstrijd van 1905. Die is altgd uitgelegd in dien zin ook door de oud-liberalen dat de kiezers zich uitsproken over het Kuyper-regime, en.veroordeelden een regeering van godsdienstloeraren en priesters; kortom een zuiver clericaal bewind. En uit dien hoofde werden 9 oud-liberalen gekozen met behulp van alle parljjen dor linkerzgde. Zonder die hulp zouden toen bjj de herstemmingen misschien allo oud-liberalen op den hoor Tydeman na gesneuveld zjjn. Gaat het nu aan dat dit kiezersmandaat een voudig terzjjde gelegd wordt en aangestuurd wordt op een zoo spoedig mogelijke heropening der fatale partijtwisten van vóór 1905 De oub-liberale partg zal, nu de hoeren aan do overzgdo vast blgven houden aan de antithese,'er hqt eerst en het orgst de onaangename gevolgen van ondervinden,maar tevenszal'slands belang er niet weinig onder ljjden, nu thans meer dan anders het geval is, het kabinet Do Meester miascbion onverwacht belemmerd zal worden in de uitvoering van do vele nuttige maatregelen, welke lietzjj in. voorbereiding, hetzg reeds bg de Kamer aanhangig zgn. Uit het vorengenoemde «kleingoed" willen wjj nog enkele punten releveeren. De heer Troelstra verklaarde, dat hjj Minis ter Veegons porsoonlgk nooit van «particu- liere-belangen-bevordering" had willen betich- wjjze" ten. Dat was een misverstand. Ook de heer Kolkman sprak van een misver stand ten opzichte van don heer De Meester; die »eer-kwostie" was maar «vergelgkender door hem in het debat gebracht. Professor Drucker en de heer Goeman Bor gesius hadden den heer Kolkman anders al

Middelburgsche Courant | 1907 | | pagina 1