liei»l»KMti RtiSGIIE COURANT. i«0- Jaargang. Zaterdag 25 Mei. Middelburg 24 Mei. üeiensie-parayi'aai van ilen Irijzii Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering-van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. t' 2- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Therm, alliier en tel. weerbericht van het K. N. Met. Instit. te Bilt. 21 Mei 8 u. vin. 65 gr., 12 u. 63 gr., av. 4 u. 67 gr.— Hoogste baroin. stand 766.2 te Christiannsund. laagste 750.6 te Scilly.— V or wachting tot den avond van 25 Meizwakke tot matige Z.O. tot Z. wind, veranderlijke bewolking, mogeljjk nog onweer en iets konder temperatuur. AtlvovlimCiënl '20 uont per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, doud- Jen alle andere fainiliobeviebton en Dankbetuigingen van 1—7 regels t' 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van ndvertentiöu en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffoude Handel. Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Vdverteulie-Hureau A. I>E LA MAR Az., X.Z. Voorburgwal 260, Amsterdam. III. (Slot.) Laat ik thans de financicelo gevolgen bij doorvoering van bet stelsel van den V. D. Bowl onder de oogen zien. De Commissie, door wie de defensie-paragraaf is ontwor pen en de daarbij Jbehoorendo toelichting vastgesteld, heeft zeer uitvoerige becijfe ringen gegeven om die financieelo gevolgen na te gaan. Dit is op tweeërlei wijzo uit gerekend. Vooreerst is aan do hand der oorlogsbegrooting nagecijferd, wat elk der hoofdgroepen aan posten zou kosten, waarbij steeds naar boven afgerond ia. liet totaal dier kosten bedraagt ruim 19 millioen gul den per jaar of wederom naar boven afge rond 20 millioon galden. In do tweede plaats is uitgerekend, wat dit eindcijfor zon zijn op de basis van het in Zwitserland bestaande stelsel. Het in de defensie-paragraaf van den V. D. Bond ont wikkelde stelsel is niet het Zwitsersche stelsol; o. a. ontbreken in dit laatste stolsel de verplichte vooroefeningen maar, daar in beide stolseU het zuiver militio-legor in verband met nationale toestanden is ont wikkeld, kan men toch vergelijken. Men komt dan naar den Zwitsor6cben maatstaf tot een eindcijfor van 18'/., mil lioon gulden. Voor enkele posten is in do eerst gevolgde berekening in evenredigheid meer uitge trokken dan in Zwitserland, vandaar bet verschil. Rekent men nu, dat de ver plichte vooroefeningen een millioen gulden meer kosten dan de Zwitsersche instructie, dan komt men ook langs dezen weg tot ongeveer 20 millioen gulden. Ik zal ter illustratie de berekening der kosten van con enkele groep uitgaven mede- dc-olcn en wel die van het verblijf onder de wapens voor eerste- en herhalingsoefeningen wat verpleging, tractementen enz. betreft. Het verblijf voor eerste oefening is, ge lijk gezegd, op 42 dagen gestold, terwijl voor herhalingsoefeningen betzelfde getal vorblijfdagen voor iederen man is genomen als volgens de bestaande militie- en land- weerwet, nJ. 100 dagen, totaal dus 142 dagen. Hier is reeds rnim gerekend, want in het stelsel van den V. D. Bond kan men met minder herhalingsoefeningen dan thaus vol staan, gelijk is aangetoond. Voor do bereden wapens, die 90 dagen voor eerste oefening opkomen, doch minder herhalingsoefeningen hebben, is het totaal getal verblijfdogon per man 160. Stollende nu elke lichting op 40.000 man, dan verkrijgt men 40.000 X 142 verblijf- dagen 5.680.000 of naar boven afgerond 5 700.000 verbtjjfdagen. Ook bier is zeer ruim gerekend, daar geen acht geslagen i- op bet verloop der lichtingen. Ongetwijfeld behoorde bier een vrij aan zienlijk getal te worden afgetrokken en kan mon de 18 meerdere vorblijfdagen voor olk man der bereden wapens en de meerdere oofcniDgsdagen van het kader daarom veilig buiten beschouwing laten zonder gevaar te loopon te krap te rekenen. Stelt i de verblijfkosten op f 1 per man on per dag, dan komt men tot een totaal bedrag van 5.7 millioen gulden. Gewoonlijk worden die verblijfkosten op f0.70 por verblijfdag ge stold, maar ook hier is afronding naar boven, ook in verband met de boogero be zoldiging van het kader, aan don voiligen kant. Volgens den toelichtenden staat bij do oorlogsbegrooting, voor hot dienstjaar 1906 overgelegd, werd het getal dagon waarop voor militaiien boneden den officiersrang dor infanterie, cavalerie, artillerie en genie soldij enz. word berekend, op 11.820.469 begroot; laat ons naar beneden afronden, dus 11.800.000 vorblijfdagen. Stelt men hier do verblijfkosten op f 0.70, dan komt men voor do militairen boneden den officiersrang, vrijwilligers, miliciens en (éne lichting landweermannen op 8. millioen galden. In het stelsol van..den V- D. Bond is op 1 1 per dag en op twee lichtingen landweermannen gerekend. Bij deze 8.26 millioen gulden moeten nog de traetemo iten, enz. der officieren worden :evoegd, volgens den genoemden toelich tenden staat ongeveer 3.3 millioen gulden, terwijl dan bij het bedrag van 5,7 millioen gu'den in het stelsel van don V. IJ. Bond nog één'millioen gulden moet worden ge voegd voor tractemen'en van 800 instruc teurs. Tegenover de ruim berekende 6.7 millioen gulden, benoodigd in het stelsel van den V. D. Bondstaan bjjna 11,0 millioen gulden, thans noodig voor do 4 hoofdwapens met ééne lichting landweermannen, zoo nauwkeurig mogelijk overgenomen uit do Oorlogsbegrooting t-gon f 0,70 per dag en por man. Ik moot hot bij dit eene voorboold laten, maar mon kan alle posten volgens do toe lichting der ontworpen defensie-paragraaf narekenen en steeds zal men zien, dat d' commissie met hare berekeningen aan den veiligeu kant is, Ter vergelijking herinner ik, dat do oor logsbegrooting vfor 1906 op bijna 28 mil- gulden is vastgesteld (wei ten van 9 Fobru- 1906 Sibl. nos 30 en 31). Daarop kou» voor een bedrag van f 859.281 voor kosten van het wapen der marechaustóo, zoodat do bogrooting dus ruim 27 millioen gulden bedraagt. Wanneer do landweerwet vol ledig is uitgevoerd en Btraks de landstorm wet is tot stand gekomen, zal men derhalve niet ver beneden 30 millioen gulden blijven Hot Btelsel van den V. D. Bond zal dm ook eene zeer belangrijk bezuiniging mee brengen, als is het nog van veel grootor belang dat hetgeen voor dio iuilliocnen erkregon wordt ook bovendien zooveel grootere waarde bezit. Dat wij thans ge< n waar voor ohb geld krijgen, is zeker wel een der zwaai-Bte grieven Het militair huishouden is thans veel to dnur. Ik kan dit nu niet nader aantoonen met het oog op de ruimte, maar wil slechts in herinnering brengen, hoe Minister Staui tal van onnoodige, overbodige of te weel derige uitgaven heg ft verminderd of inge trokken. Evenmin kan ik om dezelfde redenen alle punten bespreken, waarop juist in het stelsel van den V. D. Bond belangrijke bezuinigingen worden verkregen. Daarvoor meer ruimte noodig zijnj dan van een dagblad kan worden gevergd, meer be cijferingen moeten geschieden dan voor en door courantenlezers gewonscht wordt. Liever wil ik nog een tweetal punten, die tot de financieels gevolgen betrekking hob- ben, aanroeren. In de eerste plaats de vraag der eerste kosten van overgang. Onzo tegenstanders meenen veino ge- bad te hebben. De socialistische Belghohe senator Edmond Picard heeft gevraagd de kosten van invoering van het Zwitser- sche stelsel in België en toen heeft miuistei Cousebant uitgerekend dat do uitgave ii eens 331 millioen francs zou bedragen en een jaarlijksche verbooging van het budget inet 30 a 40 millioen francs noodig zou zijn Ziedaar roept men uit, enorme cijfers die anders klinken dan de luchtige cijfers van den V. D. Bond. Zeker, dat doen zij ook. Doch wij heb ben het er niet over wat de invoering van het Zwitsersche stolsel in België in eens on blijvend zal kosten. Wie dorgcljjko onzin nigo dingen uitrekent, begrijpt van hel Zwitsersche stelsel zoo goed als niots. Men kan misschien den Midden Europcoschcn lijd of een Mannlieher geweer, rechten op sukade of horloges uit do Jura invooren, maar het Zwitsorsohe stelsel voert men niet in. Men kan niot eensklaps alle totdusverre buiten elk militair verband staande burgers tot soldaten vervormenmen kan hoogstens, te beginnen met do eerste lichting, die nog moet dienen, algomcenen dienstplicht in voeren men kan niet in eens het volk weerbaar maken. Daar gaan zeker twintig h dertig jaren mee heen. Welnu, wat bc- teekent hot nu dat oen rekenmeester uit cijfert, hoeveel in België de defensie zou kosten, indien men daar hot onmogolijke I mogelijk zou kunnen maken en zoo in eens oen volksleger uit den grond zou kunnen toovoron Maar b^veildien, wat bobben wjj te maken met het bedrag iietweik dio onmogc'ijWieid in Belgic zou kosten Mon zal dun om iets aan te hebben, moeten weten, hoe de physieke Ichamelijko opvoeding van het Belgische volk thans is, boe bet daar mit do huidige legerorganisatio is gestold on of het Zwitsersche stelsel nauwkeurig geeopi- eerd dan wel naar nationale omstandighe- don gewijzigd wordt. En wat boteekent eene verhoogirg van het budget met 30 a 40 millioen francs als niet wordt nagegaan, hoe groot dit budget thans is en hoe het ge'd besteed wordt. Ten slotte zou ik bescheiden lijk aan hen, die zich op d'ze cijfers met zooveel klem beroepen, willen vragen hoe is do Minister tot die bedragen gekomen; waarvoor meent hij, dat de gelden noodig zijn; op welke basis steunt zijne goheele borekoning. Dit men toch wel vragen als men weet dat generaal Cousebnnt tegenstander van het volksleger en speciaal van het Zwit- ierscho volksleger is. Voorloopig maken de Beignche cijfers dan ook absoluut geen md uk. In de tweede plaats is op do algemeens vergadering van den V. D. Bond bij de vaststellii g der defensie-paragraaf opge merkt, dat het gymnastisch onderricht ruim 6 millioen gulden zou vorderen, terwijl de commissie daarvoor slechts één millioen heeft uitgetrokken. De opmerking ging van eene onjuiste gedachte nit. De commissie hoeft uitdruk kelijk gezegd,dat deze kosten nit heg epen waren in het eindcjjfer. „ïmmora" zoo schreef zij in de toelichting „hoewel hot voor een volksleger noodig is, dat onzo knapen goed lichamelijk ontwikkeld worden dat niet een belang alleen voor ouze defensie en behooren do koston van het gymnastiek-onderwijs ook niet ten laste der oorlogsbegrooting to worden ge bracht". Niettemin trok zij een millioen ervoor uit, voor 't geval mou oordoelt, dal een deel dier kosten wel ten laste der oorlog-begrooting zouden inoefen komen. Nu keu ik do berekening dor 6 millioen per jaar voor gymnastiekonderwijs niet slechts het eindcijfer is gretig genoemd en mij bekend. Doch het komt mij overdreven voor. Immers nu reeds worden op hot meereudeel der scholen de vrije- en orde oefeningen der gymnastiek ondorwezen en Bteden bijna overal de gymnastiek. Tot nog toe wordt over do kosten ervaD niet geklaagd en dat nu verplicht gymna stiekonderwijs tot eene vermeerdering van ruim 6 millioen zou lijden, is wel wat over dreven voorgesteld. Maar in ïodcr geval kunnen deze, ook om buiten ouze defensie liggende redenen hoog noodige kosten Dim mer ten volle op rekening van het volks leger worden gesteld. Ik ben hiermede aan bet einde gekomen van do mij gestelde taak. Ik lub in het kort het stelsel, vervat in de defensie-para graaf van den F. D. Bo d, geschetst en daarbij stilgestaan bij de vraitg, of dit stel sel verzwaring van persoonlijke of finan- cieele lasten voor ons volk medebrengt. Het antwoord moet ontken nend luiden en is in het voorgaande breedvoerig gemotiveerd. Het militaire vraagstuk zal in de toe komst een b'-langrijke rol spelen, nu niet meer alleen op de „deskundigen1' wordt afgegaan, maar heol het volk langzamer hand gevoelt, dat het zelf hier zeggenschap moet hobben on na voorlichting behoort te beslisson. Die verandering kan en zal slechts onze weerkracht ten goodo komen Hetgeen de V. D. Bond in de eerste plaats wil. Mr. F. A. VAN ENGEN. Utrecht, 19 Mei 1907. Kameroverzicht. Zitting van Donderdag. Op iederen toeschouwer, die door het vernis van hoogen ernst, dat er bij de heeren Kamer leden duimendik opzit, weet been te kijken, moet de zitting van heden den indruk hebben gemaakt van de opvoering eoner allerverma- kel\jksto politieke klucht, waarvan de hoofd rollen door eerste-ranga krachten als Schaper. Lohinan, Roodhuyzen, Marcbant. Talmu, Heems kerk werden vervuld, liier en daar bjjgestiuin door eonige specialiteiten van den tweedon rang, die welwillend insprongen, daar waar het optreden der groote actours onderbroken moest worden, om het ensemble-spel op zjjn voordeeligst te doen uitkomen. Het was een kosteljjk schouwspel Z. Es. de Minister vail Marine, die de hoofd figuur was. waaromheen deze politieke klucht icli afspeelde, scheen zich hiervan allerminst bewust, zooals bij daar onbeweeglijk achter de groene tafel gezeten was. Slechts even zagen wij hem van kleur verschieten, toen Schaper al heel onparlementair opmerkte, dat Z. Ex. daar met een stalen gezicht - - als een idioot neerzat. Maar ook van dit onder deel van het groote kabaal, trok lip zich lijkbaar weinig aan. want lijj bleef rustig di nar hem liggende stukkon één voor één i'okenen en rangschikken, zells als zjjn cöllèga an Oorlog niet nalaten kon hem de oen oi andere opmerking toe te duisteren. De poli tieke eoraedie ging geheel buiten hem om. alsof hij er part noch deel aan had. vermakeljjk contrast vormde zijne onver stoorbare politieke onnoozelheid met bel heftig en vurig ageeren der politieke tooneel- spelers. Het 9pel kwam in het kort hierop neer De Mariniers hebben een Boud, waarvan de heeren Bastiaanse en Schutte resp. voorzitter secretaris zijn. In deze kwaliteit hebben zij een rekest tot don Minister van Marini gericht betreffende de menage-gelden en enkele h. i. verkeerde kazerne-toestanden. Aan Z, Ex. werd verweten dit rekest niet in behandeling te hobben genomen. Hjj zegt een antwoord op het rekest te hebben gegeven en door den Admiraal te Willemsoord ter kennisse te hebben doen brengen aan Basti aanse en Schutte, «zich noemende de voor zitter en secretaris van den Mariniers bond" terwijl inmiddels ook aan do in het rekest ormelde klachten was togemoet gekomen. Hierover ïnterpelleert de heer Hugenholtz Deze vindt 'a Ministers kwalificatie «onbeleefd' getuigende van miskenuing der »vakvereeni- gingen", niet in overeenstemming mot do ver klaring, in 1905 door* Minister De Meestei afgelegd «de liegeering draagt de vakvereeni- gingen een warm hart toe." Daarom voeldi de afgevaardigde van Weststellingwerf ziel gedrongen een motie in te dienen, consta- toerende dat de Minister van Marino gehan deld had in strijd met bovenaangehaalde regoeringsvcrklftring. De Minister zegt hierop in de door hem aan gevoerde verdediging, bijna kinderlijk nail' dat hem «officieel" van het bestaan van be doelden Bond eigenlijk niets bekend wasaan bet Departement wist men er ook niets van Wat was dus natuurljjker, dan dat men Schutte en Bastiaanse betitelde«de zich noemende enz. enz Dat dusdanige bandelswjjze niet strookte mot het bewuste «warme liart" iioe kat n onbekende een warm hart" toedra gen - - ontgaat de Marine-Excellentie. De auteur Talma treedt daarna op, eei. deel IJumlelingen 1905 onder den arm, en zegl dat de meergenoemde regeeringaverklariiij. uiterst dubbelzinnig is, kjjkt collega Schupei aan, zeggende dat Troelstra ditzelfde vroegei reeds geconstateerd heeft. Heel listig vervolgt hjj, dat op dien grond de Minister van Marine dus geen kwaad ge daan heeft door er zijne uitlegging aan te geven Over do motie-Hugenholtz kan dus niet ge temd worden. Dat was een heel fijn spelletje, met de duidelijke bedoeling om den Minister vni Marine tegen de oppositie van links te bc- «•hormon. Talma af! Daarna komt Schaper op, die via een compliment tot den afwezigen Minislei De .Meester gericht, zjjn voorganger op d< planken een /ureum, een politieker, con diplo maat in den slechten zin des woords noemt Vorder deelt bij mede, dat do mariniers niet behoeven te «zwabberen" boe is 't moge lijk dat Z.Ex. smoesjes verkoopt en er een «wellust" in vindt om zjjne minderen te treiteren. Do voorzitter protesteert met oen ernstig gezicht tegen deze uitdrukkingen, waaroj Schaper antwoordt, dat bet toch zoo is. Thans treedt do heer Verhey op. Doze afgevaardigde, wiens neus niet op de fijnste politieke geurtjes berekend is, stelt voor om den Minister-president to verzoeken eens dui delijk te verklaren, wat hij eigenljjk met dal «warme hart" bedoeld heeft. Dit voorstel slaat bjj de rechterzijde in. Juist wat zij noodig beeftde geheele regee ring moet er bij betrokken worden Langzamerhand ontstonden or kleine tu muiten. De lieer Lobman, die tot dusver rustig iu zjjn bankje beeft gezeten, staat op om 1e luisteren. De beer Heemskerk stapt met een groote portefeuille do zaal binnen en laat zich dadelijk door De Waal Malofijt do zaak uit leggen. Men ziet hem glunder lachen; blijk baar heeft hjj de situatie begrepeneen lid der liukerzjjdc speelt in de kaart der rechter zijde. Een buitenkansje, dat de heeren zich uiet laten ontglippen. moet uitgemaakt worden of de heer De Meestor al dan niet de gewenschto toe lichtende verklaring van de «verklaring" zal geven Lobman is hier buitengewoon voor gepor teerd-, hij vindt dat «iemand een warm liart toedragen" al een zeer vaag begrip is. Moet Z, Ex. die mariniers souis «omhel-zou" Algemeen gelach. Heerlijk onnoozol gezicht van dezen eerste, rangsactcur. Volgt een seheldpartijtjo tusschen Hugcu- holtz en Talma. De eerste, in woede ontstoken, vullende over het glibberige woord «exegeze," door Talma gebezigd, «egt: dat bjj, evenals Talma, theo logie heeft gestudeerd, echter «zonder de kwade gevolgen," welke die studie voor zjjn collega heeft gehad. Nijdigheid der rechterzjjde. Zooals gezegddo sergeanten Bastiaanse en Schutte waren allang van het toonoel ver dwenen. Ook ds. Licftinck en dn. Sehokking versch jjnen nog even op het sprekersbankje. «Al weer theologen!" roept Ketelaar. De heeren worden meer en moer opgewon den en de voorzitter heeft alle moeite de orde to bewaren. Opeens komt do kolonel Verbey nu ver tellen, dat hjj zjjn onpolitiek bedoelde motie intrekt, waarop dadeljjk door den boer Lohmnn dezolfdo motio wordt overgenomen. Opnieuw gebabbel allerwege. Minister De Meester behoeft echter niet te komen; met 37 togen 31 stemmen - links tegen rechts - werd het voorstoi-Lohman verworpen. Nu zon men zeggendat schiet op. Maar jawelmet ontplooiing van allo krachten, waarover de heeren kunnen beschik ken, vangt een tweede bedrjjf aannu over de kwestieof de discussie dan maar niet verdaagd zal worden Hierbij hield Talma de openings-monoloog. Een subliem stukje. Hij. Talma, zou aan politiek doen, zooals Marcbant en Schaper hem verweten hadden Mot breed armgebaar wierp hjj oon dorgoljjko verachtelijke beschuldiging vorro van zicli af. Het gezieht, dat do geachte afgevaardigde hierbij zette was eenvoudig onbetaalbaar. Do omstanders hadden er dan ook don grootsteu schik in. Talma bleef er iatusschen hjj, dat de behan deling der motie-Hugenholts uitgesteld moest wordeu, in deze gesteund door de heeren Lobman en Heemskerk, bestredon door de boeren Marcbant en Schaper. Tusschen deze hoeren ontstond nog een zeer verwarde, daarom niet minder warme discussie hierover, met, als slot, een kosteljjk grappig vpeechje van den heer Heemskerk, die plechtig kwam verklaren, dat hjj zoo maar niet eventjes tusschen 4 en 5 uur een Minister wilde laten wippen, doch daarover eerst oon uurtjo moest nadenken. Natuurlijk constateerde ook deze spreker, lat hij niet aan de «politiek" deed. De be doeling was dezeals De Meester niet komt, dan maar uitstellen, want daardoor is de kans, dat morgen De Meester uit eigen beweging toch nog ten toonoele verschijnt. Het optreden van don specialiteit Heems kerk werkte op dc lachspieren van heol de Kamer. Het was nog fraaier dan dut van Talma, althans grappiger. Aan «lies komt echter een einde, zoo ook aan dit politieke kluchtspel, dat voor beden besloot met eeuo stemming, waarbjj uiet 39 tegen 26 stemmen, overeenkomstig liet voor- stel-Talma, werd uitgemaakt dat de discussie over de motie-Hugenholtz tot do volgende week zal worden verdaagd. Alsdan reprise. BENE EUKETEU1NE. Boven do beschouwing van V. D. in ons vorig nommer stond De Tweed,- Kamer, «ooals zjj ook was getiteld, .luister ware geweest het opschrift te doen luiden I>e Eeiste Kamer. TWEEDE KAMER. OnderliandBche verkoop van een deel van bet Eiland to Ylissingen. Bij het afdeelingsonderzoek van het wets ontwerp betrekkeljjk den onderhandschen ver koop van een deel van het zgn. Eiland te Ylissingen aan de Kon. Mjj. De Schelde aldaar,

Middelburgsche Courant | 1907 | | pagina 1