MIDDELRIJRGSCHE COURANT Maandag 11 Maart. 69 150'jJsif|U|. 1907 Dexe courant reraohijnt d a g o 1 y k smet uitxondering yan Zon- en Feestdagen. Pry's per kwartaal, aoowel yoor Middelburg als yoor alle plaatsen in Nederland franca pp. 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Therm, alhier en tol. weerberioht van het JLN. Met. fastit. te De Bilt. 9 Maart 8 n. ym 38 gr,, 12 n, 45 gr., av. 4 u. 42 gr. F. Hoogste üarom.stnnd 779.2 te Horta laagste 741 6 te Bjdo.—Verwaoh tiag tot den avond van 10 Maart, meest matige tot krachtige N.W. tot W. wind, veranderlgke bewolking, buiïg weer en dezelfde temperatuur. AdyertentiSnS 20 oent per regeL Bij abonnement veel lager. Geboorte-, deed- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.60; elke regel meet 20 oent. Reclames 40 oent per regeL Gxoote letters naar de plaats, die xjj innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreBends Handel, Nijverheid en Geldwesen, is goreohtigd het Algemeen Advertentle-BnroaB A. Dm LA 5SAB An., H.B. Voorburgwal 306, Amsterdam. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Do opgaaf van den spoordienst komt in dit nommer voor op de gebruikelijke plaats. Middelburg 9 Maart Zeeuwsche Omtrekken. Er zijn in den laataten tijd weer dagen van mist en ongemak geweest, zeer ton ongerieve vooral van de bewoners der beide Zeeuwsoh Vlaanderens. Do Provinoiale booten konden niet varen en door den nevel raakte een er yan vast, zoodat de opvarenden een nacht aanboord moesten doorbrengen. Men leerde weer al de ongemakkon ken nen, verbonden aan het reizen in dat deel van onze provincie, in verbinding met do spoorlijn VlisaingenRoosendaal. Do reis is al omslachtig, maar op zulke sombere dagen ondervindt men dobbel on gerief. Hieraan zou tegemoet gekomen kunnen wordenmaar daarover straks. Nu eerst een enkele opmerking in ver band met eene te wachten regeling, die ook weer don bewoners van het vierde en het vijfde district allesbehalve tot gemak zal strekken. Zooals wij meldden, wil men don middag trein, die thans te 4.30 van Vlisaingen naar Roosendaal vertrekt, tien minuten ver vroegen. Dit zou ten nadeele zijn van de aanslui ting met de boot, die van BreBkens komt. Wat toch is het geval Do middagtrein van 3.16 te Vlissingen blijft onveranderd. De daarop aansluitende boot kan niet vroeger dan 8.23 van Vlissingen naar Breskons vertrekken. Is de trein op tijd en werkt alles mee, zooals weer, geen onklare haven, niet te veel passagiers enz., dan kan die boot, terugkomende van Bre8ken8, juist te Vlis singen den trein van 4.30 halen. Door hem met tien minuten te vervroe gen, gaat stellig de aansluiting verloren. En dat is voor de bewoners van Zeeuwsoh Vlaanderen's Westelijk deel niet alleen een groot ongerief maar ook voor bowonerB van kleine gemeenten aan genoemde spoorljjn. De trein van 4.30 alle oyfers zyn overeenkomstig den spoortijd is eon gewone, geen sneltrein. En wie dus aan de z. g. kleine stations wil afstappen, zon met de a. zomerdienstregeling niet eerder Tan Vlissingen kunnen vertrekken dan 'b avonds 7.85 en komt alzoo meestal zeer Iaat in zijne woonplaats. Dit zou voor velen en ook voor de post een groot ongemak opleveren. Wij weten dat daarop reeds van bevoegde zijde ia gewezen, ter plaatse waar dit behoort. Laat ons hopen dat dit baten zal en de bij het eerste ontwerp voorgestelde voran- dering niet doorga. Met het oog op internationale aansluiting heeft men haar waarschijnlijk willen invoerenhet nationale, hier het provinciale, belang brengt mee dat men den toestand late zooals hij nu is. W|j voegen daarom onze stem bjj die van hen, die zioh in dezen reeds lieten moor dan een kant do aandacht is gevestigd. Dit is ook gebleken uit hetgeen in ons blad daarovor is gesohreven. Wij zelven wezen reeds in ons noemer van 28 Januari op oen ernstig, degelijk plan, dat yer gevorderd was en waarvan wij do verwaohting koesterden dat een nog niet zoo'n onafzienbare tijd noodig zou zijn voor de verwezenlyking, mits ook de medewerking worde verleend door de corpo- ratios en lichamen die in de eerste plaats geroepen zijn hot te steunen In bijzonderheden kondon wij toen niet treden, maar wol deelden wjj mee gerech tigd te zijn, mits een verzoek tot ons kwam van wezenlijk belangstellenden, nadere aan wijzingen te geven om zoodoende de ont werpers ervan en voorloopige oonoessie-aan- vragers tot elkaar te brengen. Niemand meldde zioh bij ons aanook niet nadat wij nog oens, in verband met geruchten omtrent andere plannen, herin nerden aan hetgeen wy op het oog hadden. Wol word ons gemeld, dat er voor zulk een tramverbinding samenwerking was vorkregen tuBsohen de Yzendijksche stoom- trammaat8chappij en een te Neuzen bestaand comité. Dit was echter niet wat wij bedoelden. Wy hadden het oog op het plan, waar over wij nu niet moor het stilzwygen be hoeven te bewaren. Mededeelingen in do jongste nommers van ons blad hebben het reeds geopenbaardde directie der tram BreskensMaldeghem heeft sedert geruimen tyd een verbinding tu98oben Breskens en Neuzen over den Braakman onderhanden. En haar plan is reeds zeer ver gevorderd. Haar doel is niet conoessiejagerijzij wil uitsluitend uit algemeen b o 1 a n g, ter bevordering van hetgeen reeds lang er had moeten zyn, de zoo noodige en ge- wensohto samenwerking met andere co- mité's bevorderen. Wg willen aannemen dat allen die een zelfde verbinding willen tot stand brengen, o. a. zy van wier plan in ons nommer van Feb. melding is gemaakt, ook alleen dat algemeen belang beoogen. Welnu, laat hen dit toonen door zioh et de directie der tram BreskensMal deghem in verbinding te stellen. Dan, maar dan ook alleen, kan er iets goeds tot stand komen. Nog niet lang geleden is gewezen op den invloed van vreemden, die zich meer en meer in dat deel van Zeeland doet gelden. Wg zullen niet beweren dat die invloed steeds nadeelig werkthg kan ook ten Ie komen aan onze belangen; maar wensohelijker komt het ons toch voor dat wg, Zeeuwen, door eigen kracht vooruit komen, dat wg ons zelven helpen. Dit verlieze men ook kwestie niet uit het oog. Daarom te meer juichen wg het plan der directie van de Stoomtram Breskens— Maldeghem zoo zeer toeeen plan dat de ondste reohten heeft en reeds, zooals wg schreven, ver gevorderd is. Wie aan de tot standkoming daarvan wil en kan meewerken doe dit, zelfs met terzij stelling van eigen ideeën en voornemens, zoo mogoiyk ook met opoffering van eigen persoonlijke belangen. Hy verricht dan een goed werk in het lang van Zeeuwsoh Vlaanderen niet alleen maar van gansoh Zeeland. Het spreekt van zelf dat in mistige dogen de reis naar Neuzen nog moeilyker is dan naar Breskens. Men heeft dit nog dezer dagen ervaren. Zoo'n nachtverblyf op een, zoo min wat logies als wat levensmiddelen betreft, daar voor ingerichte boot, die bij Ellewoutsdyk vast ligt, is niet van de aangenaamste. Eq de dienst op Breskens houdt men allioht langer vol. In elk geval doet men dit met do post. De ervaring dus, na pas opgedaan, pleit weer ton zeerste voor eene tram verbinding tusschen Breskens en Neuzen. Die te verkrijgen over den Braakman wordt_meer en meer een behoefte, ook voor de tusschen gelegen plaatsen. Een voorreoht is 'tdus dat daarop van Wat op hetjongsteLandelgk Propaganda Congres, te Amsterdam gehouden, is ge: omtrent de noodzakelykheid tot uitbreiding der kinderbescherming op arbeidsgebied vooral wat huisarbeid betreft, gaf den bekenden V. d. S. aanleiding ons het vol gend-» schetsje ter plaatsing te zenden, dat hem eonigen tijd geleden uit de pen vloeide. Hy betitelde dit: JanijsIets uit het leven van een kleinen erwtenlezer. Het luidt als volgt Indion Jantje bij zyne geboorte reeds het vermogen bezeten had, de hem omringende voorwerpen te kunnen zien en ondersoheiden en zijne gedachten daarover in woorden kunnen brengen, dan ware voorzeker de eerste klank, die de wereld van hem ver nomen had, het woord „erwten" geweest. Van uit de duffe bedstede tooh, waarin hy zioh op dat gedenkwaardig oogonblik bevond, viel, waarheen men hot oog ook door het kleine vertrek liet dwalen, de blik bijna altijd op erwten. Do vorvolooze tafel, waaraan Jantje's vader, benovens de „buro van hiornaast", aan hem de eerste zorgen als baker zou wijden, gezeten waren, was bedekt met een berg erwten, waaronder Jantje gomakke- lyk bedolven bad kunnen worden, Z'n vader was ijverig bozig van dezen berg kleine hooveelheden af te nemen, die glad voor zich uit to strijken, de ge spikkelde daaruit te lezen, deze in een klein houten kistje, dat op zijn knieën stond, en do ongespikkelde in een groote dito, naast hom op den vloer, te worpen. „Bare van hiornaist" hielp hem tusschen do bedrijven door daarbij oen handje. Voor do tafel stonden twee oude emmers, oveneons gevuld met „erwten". Eene buurvrouw, die in onderscheiding an Jantje's baker ..buro van boven" genoemd werd, had één stoel, waarop zij reeds geruimen tyd gezeten had, thans als beleefdheid aan de „juffrouw" afgestaan, aangazien de kamer slechts drie dezer meubelstukken bevatte, en behielp zich thans met een zak als zetel, welks inhoud, blijkens zijne gelijk- en gelijkvormigheid met een er naast staande geopende dito, niets anders kon zijn dan „orwton". In alle reten van don vloer, op de ka chelplaat, op don schoorsteenrand, op de latafel, overal zag men erwten. Erwten, erwten on nog eens erwten, erwten waarvan men zulko lekkere marine- snert kan koken, zoo ;nkker dat zelfs een Koningin er mot smaak een bordje van zon eten. Nu zou de lezer allicht denken dat Jantje's vader koopman in erwten was, aar zoo was hot niet. Jantje had hot geluk? geboren te wor den in een van de mooiste streken van ons vaderland. De omgeving van de stad, waarin hij geboren werd, is zelfs meermalen een tuin genoemd. Nn dat is niet ten onrechte. Als, men den stadstoren, die den by'naam van „Lange Jan" draagt, halverwege be klimt en men laat z'n oogen dan rond gaan, dan doen zioh de omstreken der stad in derdaad als éen reusaohtige tuin voor en blyft het oog met welgevallen daaiop rusten. In dezen tuin nu worden zeer vele erw ten verbouwd. De boeren vinden hot een „lief goedje", niet zoozeer om het goedje zelf als wel den meestal zeer mooien prijs, die bet hun by den verkoop opbrengt. In de stad wonen verschillende kooplie den, die er hun werk van maken, deze erwten" van de boeren te koopen, ten- linde ze weer naar andere plaatsen met winst van de hand te kunnen zotten. Wanneer zy eohter de „erwten" van de boeren ontvangen, zyn deze voor directe levering naar elders nog niet geschikt. De vuile en gestoken erwten moeten er eerst uitgezocht worden. Yoor dit work kan ieder zich aanmelden die maar wil. Enkele kooplieden laten een gedeelte der erwten, dat zioh daartoe leent, dit prooes machinaal in hunne inriohtingen ondergaan, maar het overgroote gedeelte der erwten wordt in do woningen der „lezers" aan deze behandeling onderwerpen. Ieder die erwten wil „lezen", gaat ze aan de pakhuizen halen en brengt ze, na ze „verlezen" te hebben, met het „uitschot" weder daar terug, om na goedkeuring zijn Loon voor het gedane werk te ontvangen. Zeer levendig en vol afwisseling is vaak het tafreel dat menigmaal de Kade, waar „erwtenpakhuizen" gelegen zijn, aanbiedt. Eindeloos is soms do filo van boeren wagens, die „erwten" brengen, of do lange rij van handkarren, waarmee men vuile „erwten" komt afhalen of sohoone komt inleveren. Vergolirikkeiyk is soms hot lawaai en legio zyn soms de vlookon, die onder de hoogo boomen gehoord worden, als „halers" of „brengers" of „haalsters" of „brengaters" vermoonen dat de een boven don ander bevoordeeld wordt, of als mon uren aan uren wachten moet eer men aan de beurt komt. Intussohen, voor menigeen is in tijden van werkeloosheid het „erwten lezen" eenigo. uitkomst, al was hot dan ook maar het mjpendst gebrek do deur uit te houden, en voor de kassen van de respec tieve armbesturen is bet niet minder dau Zulk eeu „erwtenlezersgezin" nu was het dat ODB Jantje kwam vermeerderen. Verlangd werd er niet naar hom. Vier kinderen waren or reeds en vader, die sinds enkele jaren door een kwaal niet meer in staat was te werken, had, zooals hij zeide, liever „een alf verken" thuis gekregen dan ons Jantjo. Echter, hy waB er nu eenmaal en kon niet weggecijferd worden. Trouwens, te oij foren viel or al genoeg- De kwaal van Jantje's vader liet dezen niet toe de erwten zelf te gaan halen of in te leveren, zoodat hij dit moest laten doen door personen die daarvan hun werk maakten. Yoor een en ander brachten dezen 10 cent per mud in rekening. Eene zeef om de erwten te ziften, waar door het uitrapen der allerkleinste onnoodig werd, bezat hij nietergo moest hy deze huren, waarvoor hem 2'/, cent per mud berekend werd. Gevolg daarvan was dat, wanneer er een mud kleine erwten afgeleverd konden wor den en deze goedgekeurd werden, er van het daarvoor ontvangen loon, ten bedrage van 76 cent, slechts 62cent netto in de palm van vader's hand kwam te liggen. Waren het groote erwten geweest, die vlugger op schoten, dan bedroeg het te ontvangen loon slechts 47'/, cent netto. Als Jantje's moeder nu goed was en mede kon helpen en de drie zusjes en het broertje van Jantje, die school gingen, zochten 's morgens voor negenen nog een paar uurtjes en (ussohen den middag ook nog een paar uurtjes en 'b avonds totdat zy van vermoeidheid in slaap vielen ook uurtje of wat, dan kon or in gewone omstandigheden zoowat twee mud op een dag gezocht worden en werd dan dus f 1.25 verdiend. Om daarvan met zes personen eenigezins rond te scharrelen, ia al een heele toeren nu kwam daar nog een zevende by. 'tWas cijferen en nog eens oijferen en dan moesten de erwten nog eens erg vuil wezen, zoodat er met geen mogelyk- heid de 16 emmers, die de tweo mud vormden, in een dag konden gedaan worden, dan hielp al het oyferen tooh niet om de rekening sluitend te maken. Jantje's vader was altijd blij als het Woensdag of Zaterdag was; dan haddon de kinderen 's middags geen school en zooveel te meer kon er gezooht worden. Zooals men ziet, alles draaide in het gezin om de erwten, en de erwten, rond als ze zyn, draaiden en rolden en huppelden het gezin zelf overal om, op en onder. Erwten trekken zioh nergens iets van aan. Of de zusjeB al, daar zy liever wildon gaan spelen, 's Woensdags of 'a Zaterdag! 's middags half zaten te schreien, de erwten rolden even vrooljjk tusschen hare vingertjes door. Of Kees al zat te mopperen daar hij liever wilde gaan hoepeion, de erwten hup peldon even vroolyk als altyd uit den zak op do tafel, van de tafel in den emmejr gd uit den emmer in den zak als altyd. 'tWas of zy sarrend zongen: „Erwten erwten, wij zijn do baas". Wat een wonder, dat het eerste woord, dat Jantje leerde stamelen, hot woord .erwten" was. Het eersto wat hij zelf met z'n kleine knuistjes in z'u mondje stak waren erwten, z'n eerste en eenigo speelgoed bestond uit erwten. Als Jantje in het oude tcenon wiegje niet meer zoet wildo wezen, nam moeder hom op en plakte hom op den grond te midden van een berg uitgestorte erwten, waarin naar hartelust kon ravotten. Iu 'tkort: erwten waren zijn opstaan en zyn naar bed gaan. Toen Jantje zoowat- drie jaar was, mocht hy ook al holpon verlezen en eer hij nog ten volle do vier had bereikt, was het „erwten lezen", door de onderwyzers wel eens eon ramp en door do ouders „een tuchthuisstraf voor de kinderen" genoemd, den ganschon dag zyn werk. Arm JantjeBy na nooit geen spel, bijna nooit geon verzot, nooit iots anders dan orwten. Toch daar was op zekeren tijd oen hooi pretje in 't verschiet. Yader liad op oen goeden Donderdagavond gezegdAls wij dio vier mud, die er nog staan, véór Zater dagmiddag klaar krygen, gaan wij Zondag met z'n allen naar buiten, wij nomen onze boterhammen mee en koopen dan hier of daar een glas bier. Dat beloofde wat I Als razenden hadden zij allen „gelezen 't was hard werken want de erwten waren knap vuil. De mondjes Btonden geen oogonblik stil over de te verwachten pret. De erwten waren op tgd klaar en wer den opgeladen. Helaas, tegen den avond komt do bestel ler, in plaats van met geld, mot de erw ten terug en do boodsohap „afgekeurd" Arme kleinen I Arm Jantje In plaats van naar buiten te gaan en bier te gaan drinken, den ganschon Zondag sohreiend de erwten overlezen en water drinken als iederen anderen dag. Wreed verdriet ook voor de arme ouders. Jantje had reeds sinds lang een hekel aan al wat naar erwten geleek maar van af dien dag haatte bij de erwten en hot erwten lezen" met al den haat van zijn kleine kinderziel. Hunkerend verlangde hij 6 jaar te zijn om naar sohool te kunnen gaan. 't Was op school ook wel niet altiid even prettig, had broer gezegd, maar Bij had tooh ook moeten toestemmen wat de znsjes verklaard hadden „op school waren geen erwten." 't Was avond, buiten guur en kond, maar binnen was het warm, benauwend warm zelfs. De kachel brandde nog al fel, het kamertje was niet groot en oudere en kinderen waren allen even druk bozig. Jantje had een gloeiende kleur van de warmte en van het werken, maar nog moer van de gedaohte spoedig naar school te gaan. Even loopt hy, naar joDgens gewoonte, zonder petje, naarr achter, naar hot kleine plaatsje. Rillend komt hy weer binnen. Den vol genden dag was Jantjo hard ziekmen ziet het nog een dagje aan, haalt dan den dokterdeze oonstateort longontsteking in in ergsten graad. Den ganschen nacht ligt Jantje in een ijlende koorts, moeder zit aan do tafel te waken en „erwten te lezen." Tegen den morgen richt Jantje zich op, roept „erwten, erwten", en als moedor naar hem toekomt, valt zijn hoofdje tegen haar aan en is Jantje daar heen gegaan, waar alle ellende ook die van het „erwten lezen" onbekend is. Enkele dagen later 's middags om drie uur zou Jantje begraven worden. Om één uur kwam de timmerman om het kistje te sluiten. De moeder werpt nog een laataten blik op het oversohot van haar jongston, vader dringt z'n tranon met geweld terug, bijt op z'n lippen on om zich een houding to govon, werpt hy nog een ommer orwten op da tafel. Het werk moet immers toch door gaan De erwten huppelen en springen als altyd en een paar der ondeugendste sprin gen ongezien nog in het kistje bij Jantje. Waarom zouden zij hem immers, waar zy hom zyn heele korte leven zoo goed gezel schap gehouden hebben, nu in den dood loslaten O, die huppelende en rollende on sprin gende erwten toch, waarvan mon, ondanks al het kinderzweet, hot kinderverdriet on de kinderellende die er aan kleeft, zulko lekkere marinesnert kan koken dat zelfs eene Koningin er met smaak een bordje

Middelburgsche Courant | 1907 | | pagina 1