FEUILLETON. BW VO B9SEL jes boter- GEN, IhTÖlt, enigs- wordt als hoekb. cevena redeel- etkdag litie te littntii srd.tfid «gewone ïgekon- rokken, roepina ■e reixi- lanheid, ,.50 uur ,ereik«» rikzee 2.30 2.30 2.30 2.30 2.30 2.30 Ir Jr v*jr 5 Maandag 22 October 1906, no. 249. Middelburg, 20 October. Voeding en levensleer der planten. De tfid voor het aankoopen vam meststoffen is daar en daarom aohten wfi het niet onge past bfi de voornaamste soorten," die in gebruik cgn, eenigen tfid stil te staai. Wat wfi daar omtrent te melden hebben, moge voor velen eene herhaling zjjn, «herhaling onderwast" zegt een' oud spreekwoord en daaraan gedach tig vermelden wfi in de eerste plaats dat zoowel het dierlfik lichaam als het planten- liohaam opgebouwd is uit 14 enkelvoudige stoffen, die te zame* verschillende verbindingen vormen. Van die stoffen en verbindingen worden uit den bodem opgenomen stikstof, kali, phos- phoriuur, kalk, magnesium, ijzer, zwavel, ohloor en wateï. Bevinden zich in den grond voldoende hoe veelheden van het opgenoemde in zoodaniges toestand, dat zfi door de plantenwortels kunne» worden opgenomen, dan behoeft men dien grond sleohts behoorljjk te bewerken om luoht warmte gelegenheid te geven toe te treden en voor een behoorlijken waterafvoer te zorgen om die toetreding mogelijk te maken. Onder gelijke voorwaarden van toetreding van luoht en warmte en afvoer van overtollig water moet aan den bodem, welke gebrek heeft aan de genoemde stofftn, het ontbrekende worden toegevoegd, ra. a. w. het land moet bemeBt worden. Bemesten is dus niets anderB dan toevoeging aan den grond van de »toffe»,"di6 daaraan voor plantenvoedsel ontbreken en wel in zoo- danigen toestand, dat de plant ze dadelijk kan gebruiken. Nu heelt prof. Liebig onB bekend gemaakt mei de leer van het minimum, die zoowel bfi het aankweeken van vee als bjj het teelen va» gewassen nooit uit het oog mag worden verloren. 7.jj luidt: wanneer een dier of plant aan eene of andere noodzakelijke grondstof, waaruit het liohaam moet opgebouwd worden, gebrek heeft, dan kannen dier noch plant tot volle ontwikkeling komen. Ontvangt een dier in zjjn voedsel in vol doende hoeveelheid alles wat voor zfin liohaamsvorming en onderhoud noodig is, be halve phosphorzuur en kalk, dan kan het beandergeatel, dat voornamelijk daaruit bestaat, niet tot behoorljjke ontwikkeling komen en een gevolg daarvan zal zfin, dat het dier nooit tot die ontwikkeling komt, welke het bfi e voldoende voeding had kannen bereiken. Gelfike opmerking geldt van de planten. Nu heeft de scheikunde ons geleerd, dat in de meeste gronden de hooger opgenoemde stoffen in voldoeide hoeveelheden aanwezig zjjn, behalve stikstof, phosphorzuur en kalk dat in de zavel-, zand- en veengronden boven dien nog kali ontbreekt es dat ook enkele kleigronden armer zgn aan kali dsn men wel zou vermoeden. Aangezien nu deze bouwstoffen voor onze planten onmisbaar z{jn, moeten wij onderzoeken in hoever daaraan te kort is. Dat oiderzoek is zeer gemakkelijk en weinig kostbaar, 'tls daarom te betreuren, dat ge- makzuoht dit noodtakelfik onderzoek zoo dikwfils tegenhoudt! Wfi willen een enkel oogenblik bfi zoo'n onderzoek verwfilen. "Wfi nemen aan, dat een landbouwer een partfi van eenige gemeten wil bezaaien met suikerbieten. Over 't algemeen is men het daarover eens- en daarom Btaan we daarbfi thans niet stil, dat suikerbieten om behoorlfik te groeien en tot ontwikkeling te komen, eene bemesting noodig hebben op zfin minst van 300 EG superphosphaat van 14 en 150 a 200 EG Chili-salpeter. Let wel, dat wfi zeggen op zgn minst. In 't land van Axel en Hulst, waar de groote bietenbouwors wonen, legt men vrfi wat meer, en de landbouwers varen er wèl bfi. Nu, men legt zfiu land gereed voor den bietenbouw en bemest het met 300 KG Buperphosphaat, maar alvorens die uit te strooien, heeft men één gemet eene goede kalkbemesting gegeven. Daarvoor gebruikt men ongebluschte kalk, omdat die bet minst aan vervoer kost, brengt deze is hoopjes op het land en bedekt ieder hoopje met een laagje sarde de kalk blasoht, valt in kalkmeel, wordt met den grond ver mengd, dan geljjkmatig over den grond ver deeld en ingewerkt. De aldus van kalk voorziene akker wordt verder in twee gelfike deelen verdeeld. Vervolgens wordt het geheele peroeel op de gewone wfize met superphosphaat bestrooid op de helft van het bekalkte gemet wordt tevens 25 EG patentkali gezaaid. Het zaaien van het zand, het schoonhouden, het planten, het gebruik van Chili- salpeter, maar deze in twee-, liefst in driemaal, is voor de heel» partfi dezelfde. Komt de tfid van oogsten das heeft men sleohts de opbrengst van drie halve gemeten met. elkander te vergelijken om te kunnen beslissen a. of de grond behoefte heeft aan kalk, b. of zfi ook een kalibemeaUng vereischt. Vervolgens kan men de opbrengst en de uitgaven in geldswaarde overbrengen en daaruit beoordeelen of de bemesting met kalk en kali geldelfik voordeel oplevert Hierbfi behoeven irfi natuurlgk niet langer stil te staan. IntusBohen moet men het nooit bfi'ééae proefneming laten. Eén proef hewfist niets, omdat de ontwikkeling der plant niet alleen afhangt van de bewerking en bemesting van den grond, maar ook van de weersgesteldheid en deze mee- maar ook tegen kan werken. Om eone goede gevolgtrekking te kansen maken, moet men het gemiddelde nemen van eenige proeven. Daarom verdient het aanbeveling, dat eenige landbouwers, in elkanders nabfiheid wonende, eenzelfde proef nemen en herhalen met ver schillende gewassen. Wfi zeiden in den aanvang, dat in don grond voldoende hoeveelheden van de meststoffen aanwezig moeten zfiu in zoodanigen toestand, dat zfi door de plant kannen worden opge nomen. Wfi willen daarbfi ook nog even stilstaan. De planten hebben fizer noodig, maar zfi kannen niets opnemen, dat niet in water op losbaar is. Wat gebeurt nu mat fizer? Onder inwerking van de lucht, verbindt het zioh met de zuurstof uit de luoht en met water tot fizer- roest; ijzerroest lost op in water evenals suiker en de plant kan het tot zich nemon. plant is opgebouwd uit cellen- Wilt ge in 't groot zien, hoe die tegen elkander liggen, neem dan een weinig zeepsop en blaas daarin met een pfipekop. Er ontstaat een groote hooveelheid cellen. De cellen, die indehaarworteltjestegenden grond rusten nemen, het vocht uit den grond op, welk vooht met de opgeloste meststoffen bezwangerd isdeze cellen brengen haar inhoud over op de volgende en zoo atfigt deze opwaarts naar de bladerendaar verdampt een groot deel van het water eu zoodoende hlfift gelegenheid tot onafgebroken aanvoer, zoolang i grond vooht genoeg bevat. Wilt gfi zien, hoe die opneming en stfiging der met meststoffen bezwangerde waterdeelen plaats heeft, neem dan een schoon gewasrehen varkensblaas, bind die stevig om een glazen buis, bfiv. om een lampenglas, en vul haar daarna met water, dat met blauwe aluin (ko- persnlfaat) is blauw gekleurd. Op het glas teekent men de hoogte aan, tot waartoe de vloeistof reikt, hangt daarna blaaB en buis in een vat met schoon water, zoodanig dat de vloeistof in de buis en in het vat even hoog staan en het zal niet lang, duren oi men zal zien, dat de vloeistof in de buis gerezen i»er is dus water door de blaas in de blauwe vloeistof gekomen. Welnu evenzoo dringt het water van den grond met het daarin opgelost plantenvoedsel door het dunne vlies der wortelharen en van .e cel in de andere. (Wordt vervolgd) Stukken voor den gemeenteraad van Middelbnrg. In verband met het besluit van d«n raad, waarbfi de leeraren en onderwijzers zfin vrij gesteld van de verplichting om deel te nemen aan het weduwen en weezenfonds voor ge meenteambtenaren en bedienden, was het noodig in het reglement van dat fonds eene wfitigiug te brengen. Burg. en weth. hebben de commissie uitgenoodigd hun college een voorstel daartoe te doen. Onder overlegging van de door haat ont worpen wijzigingen stellen burg. en weth. voor dien overeenkomstig te besluiten. Do voornaamste wfiziging is een nieuw art. 1 bis, luidende-: •Alle door oi vanwege het gemeentebestuur aangestelde ambtenaren en bedienden zfin ver plicht aan het fonds deel te nemen. Hiervan zfin uitgezonderd: a. de ambtenaren en bedienden, wier jaar wedden uit gemeentebetrekkingen minder dan 150 bedragen b. de uit de gemeentekas bezoldigde leeraren bfi het hooger en middelbaar en de onderwfi ters bfi het lager ondorwfis. Indien een leeraar of onderwfizer tot het fonds wenacht toe te tTedea, geeft hfi daarvan binnen eene maand na zfine indiensttreding kennis asn den admi nistrateur van het fonds. E<i leeraar of onderwfizer kan ten allen tfide voor de deelneming aan het fonds danken. Zjjae reohten op en verplichtingen tot het fonds vervallen dan met het einde van het loopende kalenderjaar. Eenmaal uit het fonds getreden zullen de leeraren en de onderwfizers nimmermeer aan >t fonds kannen deel nemen." Door burg. en weth. worden, ingevolge uit- noodiging van den raad, inliohfingen gegeven over het wegbreken der schutting tussohen het terrein van sohool K en dat van moj. Hattink Will. Van J. A. Vertregt u een verzoek ingeko mon een stuk gemeentegrond aan de Loskaai, thans in gebruik bfi de firma H. J. Dronkers Co,, welko firma de huur aan hem wil overdoen, vau de gemeente te mogen koopen. Huren levert voor hem, wegens het zeer tfidelfik karakter daarvan, zeer groote bezwa ren op met het oog op daar te stiohten bouw werken, noodig voor zfin industrie. Hfi is bereid dit terrein van de gemeente te koopen voor eeie som van f 4000. Ingeval het college niet dit terrein, doch wel dit, tegenwoordig in huur bfi de maat- sohappfi de Schelde, wil verkoopen, is hfi bereid daarvoor te betalen als koopsom drie en dertig maal den tegenwoordigen hunrprfie. Borg en weth. zeggen in hun voorstel dat in beginsel tegen het verzoek geen bezwaar be staat, aangezien de heet Vertregt voornemens is op dat terrein een fabriek van oementsteen te bouwen en du» door inwilliging zoowel de nfiverheid als de handel zullen zfin gebaat. Burg. en weth. zouden de voorkeur geven aan het terrein, in huur bfi de Schelde, daar' dit door zfine ingesloten ligging minder waarde voor den handel en voor de gemeente heelt, dan dat aan de Loskade. Waar nu echter door den raad, bfi gelegen- >id van de onderhandelingen met de fi'ma Bosman van Goozen, aan overdracht van dezen grond o.a. de nog al bezwarende voor waarde werd verbonden, dat langs het water een strook grond moest worden afgenomen tot het aanleggen van eene straat, en bet terrein aan die zfide geheel is omgeven door eene at- heining, terwfil adressant er ep gesteld is met ifin terrein direct aan het water uit te komen, met het oog op de aldaar te vestigen industrie, vreezen burg en wetüdat een voorstel bun- nerzfids om zonder eenige bfizondere voorwaar de dat terrein aan Vertregt te verkoopen geene instemming zal vindei. Er rest dus het terrein de Loskade. Hoewel burg. en weth aan verkoop daarvan niet de voorkeur geven, be staat er tooh geen overwegend bezwaar tegen den afstand daarvan en stelt het college voor daartoe te besluiten- De geboden prfis acht het eohter te laag. Het college wil dien stellen op f 5418.66. Mooht de raad er toe kannen besluiten het terrein van De Schelde zonder eenige bezwa rende voorwaarde te verkoopen, zooals het daar ligt, dan stellen burg. en weth voor don koop- prfis te bepalen op f 3300. De commissie van fabricage vereenigt zioh niet met dit voorstel. is van meening dat, ten opzichte van terreinen als de onderhavige, aanbeveling ver dient het door de commissie vroeger bespro kene inzake de terreinen asn de Nieuwepoort en aan de Seisbrug. Ze adviseert de beide door den rekwestrant genoemde terreinen in openbare veiling te brengen, wat het terrein aan de Dokhaven betreft met inachtneming van de bedingen, door de commissie aangegeven betrekke lfik de aanvrage Bosman c. s. De oommissie voor fiuanoiën vereenigt ziob daarmede. Burgemeester en wethouders vinden in de rapporten der commission geene aanleiding om wfiziging te brengen in hun voorstel. Mocht door den raad dit voorstel worden verworpen, dan ontraden zfi echter te beslui ten overeenkomstig het advies der commissiën om de bedoelde tereinen in openbare veiling te brengen. Er bestaat toch voor do Gemeente in het geheel geene reden zelf het initiatief te nemen om dien grond te verkoopen, daar de terreinen verhuurd zfin. Ware dit niet het geval of mochten zfi te eeniger tfid langen tfid on verhoord zfin, dan zou misschien reden bestaan ze openbaar te verkoopen. Nu echter is het voorstel tot verkoopen door burg. en weth. alleen gedaan naar aanleiding van het verzoek van Vertregt, Wenscht de raad nu niet aan Vertregt te verkoopen, dan verwerpe hfi het voorstel daar toe en late den toestand gelfik die is, doob hfi besluite niet tot openbare veiling. Van G. C. Dalman e. a. is een verzoek in komen om aanleg van duinwaterleiding aan den Noordsingel. BuTg. en weth. stellen voor aan adressanten te berichten, dat tot aanleg zal worden over gegaan, wanneer door hen wordt voldaan aan de gewone, bfi een dergelfiken aanleg gebrui kelijke voorwaarde, n.l. dat door hen gedurende drie achtereenvolgende jaren een waterverbruik wordt gewaarborgd van 8 der aanlegkosten. Blfikena de overgelegde raming bedragen de kosten f 1636.18. 8 daarvan is f 130. Ter vervulling van de vacature van ambtenaar van den burgerlijken stand, ontstaan door het eervol ontslag vau dr M. E van Werk, bevelen burg en weth. aan mr J. A. van Pesob, hoofd commissies ter seotetarie, en G. J. Boogaart, commies ter secretarie. Va» A. G. W. van Kregten e. a. is een zoek ingekomen om aanleg van duinwaterlei ding langs den Seissingel. Burg. en weth. hebben daartegen geen be zwaar, mits door adressanten wordt voldaan aan de gawone, bfi een dergelfiken aanleg gebruikelijke voorwaarde, nl. dat door gedurende drie achtereenvolgende jaren een waterverbruik wordt gewaarborgd ter waaTde van 8 der koBten van aanleg. Blfikens de raming zullen die kosten be drage» t 1659.20, 8 daarvan is t 132.75. ANNA EN LORIS. Ben episode uit den nthtUstenoorlog. Naar het Engelsch, 4 van TIG H E HOPKINS. Eindelfik had Lom dus een buurman. Nog eens werd de vraag herhaald «Wie ben je?" Zaoht overeind rjjzend, en alle dekens opsta pelend die hfi kon vinden, ging Loris daarop staan, en met het bankje in de hand klopte hfi moedig zgn naam tegen de zoldering. Een gevangene in dezen [vleugel kon sleohts politieke gevangene zfin, en moest daarom een vriend wenen. Als antwoord kwam door de zoldering terug »Ik wist dat je hier ergens was. Ik ben Alexai." Alexai! Zfin boezemvriend. «Wanneer ben je gevangen genomen? klopte Loria. «Van morgen vroeg." «Waar is Anna «Verborgen." «Is ze veilig P" «Ik geloof het wel." «En de anderen «Ontsnapt." «Morgen", klopt Loris. Hfi hoorde den bewaarder door den gang sloffen en liet zioh in zfin bed vallen. Alexai begreep het en de telegraaf zweeg. Loris had dus een mede-samenzweerder als buurman; maar de ^arrestatie van Alexai, tien weken na de huiszoeking in de drukkerfi, bracht een nieuw verontrustend feit aan bet licht. De politie was blijkbaar even fiverig in haat jacht als ooit. Hfi kon vermoeden dat Anna verborgen werd bfi een van de ukrivateli maar onder die vrienden waren verdaohten bfi de politie, die soms hun woning doorzooht. Als de vervolging warm werd, was eon vluch teling daar niet altfid veilig. Den volgenden morgen werd de telegraaf tussohen de beide cellen weer geopend. «Het is verboden," zei de bewaarder. «Dat hoor ik je zeggen," zei Lovis. «Maar wat is verboden?" De gouverneur kwam aohter den bewaarder aan binnen. Hfi was 's morgens gewoonlijk nors oh en suf. »TJ begrfipt het niet, kolonel," zei Loris. «Het is een nieuwe liohaamsoefeniig die ik uitgevonden heb. Ik probeer met mfin bank zooveel keeren als mogelfik is de zoldering aan te raken. Laat mfi het u eens toonen." Een kraohtige gouverneur zou geweten hebben wat hfi moest doen. Maar Lubavsky was ongerust door de brieven die hem waar- lohuwdem dat, als een der politieke gevangenen gedeerd werd, zfin vertrekken bezaaid zoude» worden met dynamiet. Het personeel van de gevangenis was in vrees voor een aanslag, en de twee samen zweerders maakten zooveel gebruik van dat geringe voordeel als mogelfik was. Toen pasten de gevangenbewaarder een van ban huismiddeltjes op hen toe. De cellen werden verwarmd door pfipen, die in verbinding ston den met een kachel in den gang. In plaats pfipen gesloten te houden werden ze open gezet Het gevolg was dat de oellen spoedig fiskond werden. Gedurende een week werd van tfid tot tfid dat kunstje toegepast. Loris, die door oefening gehard was, doorstond het, maar Alexai werd ziek. Hfi liet om een dokter vragen en tot zfi* verbazing kwam die dadelfik. Er was reden voor die haast. Da typhus, de geesel van al de oudere Russische ge vangenissen, was uitgebroken in den vleugel van de strafgevangenen, en zfi kon zioh na tuurlijk verbreiden naar den politieke» vleugel. Alexai leed eohter slechts aan een erge kou, le dokter gaf Btrenge bevelen geen kunstjes meer uit te halen met de kachels. Na Alexai bezocht te hebben, kwam hfi ook fi Loris. Hfi was een verstandig, innemend mensoh, en do eerste werkeljjk redelijke man dien Loris in de gevangenis had gezien. «Het ia wel goed dat ze u niet van de typhus verteld hebben," zei hfi. «Is het erg P" vroeg Loris. Door burg. en weth. wordt, op uitnoodiging van den voorzitter der commissie tot wering van schoolverzuim, voorgesteld om aan den seoretaris dier oommissie een toelage te ver- leenen van f 50 's jaars, aanvangende 1 Jan 1907. De oommÏBBie van financiën vereenigt zioh niet met dit voorstel. Van M. Nieuwenhufize is, wegens zfine be- noeming tot hoofd der rchool te Rilland Bath, eervol ontslag verzocht als onderwfizer aan sohool K en bfi het herhalingsonderwfis, in gaande 1 Jan. a. Burg. en weth. stellen voor dit verzoek in te willigen. Van de keurmeesters van vee en vleesoh is in verzoek ingekomen om verhooging hunner wedde. Burg. en weth. stellen voor op het verzoek fw fitend te^besohikken omdat de jaarwedden hun voldoende voorkomen. v Van J. A. van der Hel! ia een verzoek inge komen om aansluiting op kosten dorgemeeato -an zfine peroeelen, gelegen bfi Klein Vlaan- jren, aan de gaB- en waterloiding. Burg. en weth. zfin van meening dat er geen termen beBtaan om aan dat verzoek te voldoen i Btelle» voor daarop afwfizend te besohikken. BENOEMINGEN, enzi Bfi kon. besluit: is benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau de civiele gezaghebber der Batoe- eilanden, J. C. van den Brink. - het gehouden examen voor de benoom- baarheid tot de betrekking van leerling-consul 'fin geslaagd, alphabetieoh gerangschikt, do ho°TenTh. H. de Meester, W. P. Montfin, 1. J. Schellens, J. A. Sohuurman en D. J. Stey* Parsé. TWEEDE EADIEB. Algemeene beschouwingen. Bfi de algemeene beiohonwjngen, in de afdeelingen over de ingediende Staatsbegroting gehouden en die blfikens de nummering der stukken thans ook gerekend worden de Troon rede te betreffen, werd door enkele leden zon- succes getracht, de werkzaamheid van het kabinet in dit tweede jaar van zfin bestaan buiten debat te houden. Licht werd gevraagd omtrent de vraag of het ministerie al dan niet het vertrouwen van de Vrgtinnig-demooraten heeft. Heeft men nu een meerderheid Zoo neen, is het optreden van dit kabinet dan constitutioneel juist Dit hetgeen tot dusver werd verricht bïfikt volgens de zéé oordeelenden, ook niet het recht van beBtaan van deze Regeering. Onvoldoende is dat, wat op sociaal gebied werd gedaan. Het ontwerp-ziekteverzekering web een copy nage noeg van het ontwerp der vorige regeering, dat door den betrokken Minister als Kamerlid werd afgekeurd. De afgekeurde wetten van het vorige Kabinet (8peelwet, Lager Onderwgs) werden niet veranderd. Ook de tegenwoordige Minister van financiën wil het tarief verhoei gen. Van zwakheid getuigde het geschiede met commissie tot grondwetsherziening, het verlof aan den minister van waterstaat enz. Gebrek aan verzoeningsgezindheid zag men sommige door dit Kabinet gedane benoe mingen. Terwfil enkele leden afkeuïden, dat dit ministerie geen rekening hield met gods dienstige overtuiging en richting van candi dates ook waar dit geweneoht werd, klaag den anderen juist over begunstiging van partfigenooten van den minister. Tegenover deze grieven werd o.a. aange voerd dat door het optreden van dit kabinet weer rust en kslmte is gaan heerschen, die door het voortdurend voorop stellen van de «antithese" waren verstoord; dat men vooruit wist, dat het kabinet geen vast aaneengesloten meerderheid zou kunnen krjjgen, maar dat het tot dusver steeds een meerderheid had weten te vinden zonder zfin zelfstandigheid prfis te geven dat het juist lofwaardig is, dat het ni< t dadelfik is gaBn afbreken, wat zfin voorganger tot stand had gebracht, vooral uit een oog punt van verzoeningsgezindheid halde kwam vooral toe den Minister van Landbouw, die geruimen tfid twee departementen te besturen badde fivanoieele voorstellen zfin thans veel vroeger ingediend dan door het vorig ministerie geschiedde, waardoor dete niet meet vóór de algemeene verkiezingen konden worden behan deld dat er dus geen reden was voor verwfit wegens gebrek aan werkzaamheid, hoewel ook de voorstanders van het kabinet aandringen op het aanvatten van sooiale hervormingen, voordat de Grondwetsherziening de aandacht van de Kamer gaat vragen. Opgekomen werd tegen de besehuldiging omtrent benoemingen herhaaldelfik weden tegenstanders in de politiek benoemd. Het rekening houden met godsdienstige of politieko riohting bfi benoemingen zou leiden tot hui chelarij. Gewezen werd op de aankondiging van voor etellen nopens banken van leening en naam- looze vennootechappf»van partfiwetten, zooal» het vorig kabinet indiende, onthield men zich. Yan verschillende zgden werd geklaagd over het uitblfivcn van bezuiniging op militaire «Het zal nog erger worden." «Zfiu er dooden?" «De zesde van morgen." «En verwacht u er nog meer «Het geheele gebouw is verpest De grond bfi de waterputten is verrot door de riolen. Gedurende een vorige epidemie telden ein één maand onze dooden bfi honderden." «Verschrikkelijk 1" riep Loris nit. «Ja en telkens werden er weer nieuwa (zendingen aangevoerd, om de plaats van de dooden in te nemen." «Mag ik u een vraag doen die niemand me hier heeft willen beantwoorden? Hebt u ook vrouwen hier, dokter?" «Niet onder de politieke gevangenen." «Goddank l Hebt u gesproken met mfin vriend in de cel hierboven >tk heb hem niets van de typhus gezegd Ik hoop dat we die uit dezen vleugel zullen houden. U bent in ieder geval in het beste deel van de gevangenis." Een aangename warmte verspreidde zioh reeds ii de cel. »U hebt uw aanwezigheid spoedig voel baar gemaakt, dokter," merkte Loris op. De dokter keek inmiddels naar de enkele boeken van Loris. «Ik kan u wat betera sturen," zei hfi. «Uw vriond zal wel niet erger worden, denk ik. Goeden dag." Toen bfi heenging, gaf bfi nog een korte vemnaing aan de bewaarders. «Als je nog meer zulke dingen uitvoert met de ksohels, dan zal ik je honderd stok slagen laten geven. Die zullen je geen kwaad doen." Alexai zond een telegram«Aardige man, onze dokter. Ik voel me al beter." MsaT bet bericht van de typbus was ernstig nieuws. Dat ia een pest die sedert onheug lijke tfiden ronddoolt door alle gevangenissen in Rusland, waar bfiaa geen gevangenis sani tair is. En het aantal dooden is altfid ver schrikkelijk geweest. Op dit bedenkelfik oogenblik kwam een nieuwe hoop in Loris op. Hfi slaagde erin zfin eersten brief buiten de gevangenis te krfigen- De besteller waB de jonge Lubaveky lederen dag viel er sneeuw, en een hoop in den tuin van den gouverneur was een tamelfik veilige brievenbus. De brief ging naar een vertrouwden vriend in Kief, en op zekeren middag viel van nit het vriendelijke bovenraam het antwoord voor de voeten van Loris. Uit het cfifersohriit. overgebraoht in gewone lettere, luidde het eohrfiven: «Wfi bereiden de ontsnapping voor. Je plan is te gewaagd. Het onze.is veiliger. We wachten op regeling van een alles beheerccbend onder deel. Als dat slaagt, zullen we een verrassing voer je hebben. Anna is bfi ons, maar moet misschien een oi anderen dag verhuizen. De spionnen zfin onvermoeid, en ze is gewaar

Middelburgsche Courant | 1906 | | pagina 5