MIDDELRIJRGSCHE COURANT. Donderdag 2 Augustus. Uit Stad en Provincie. IP. 480 149' Jaargang. 1906. Daze courant verschijnt d a g e 1 ij fe smet uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor allo plaatsen In Nederland franoo pp. 2. Afzonderlijk* nummers kosten 5 cent. Thermom. e n t e 1 e g r. weerbericht van het N. Met. Instit. te De Bilt. 1 Ang. 8 n. tb» 68 gr., 12 a. 77 gr., av. 4 n. 77 gr. F. —Hoogste barom. stand 766.2 te Iledaix laagste 754.4'teValentia. Verwachting tot den avond van 2 Ang. zwakke tot matige Z.W. wind, helder tot lioht bewolkte lHoht, droog weer en iets warmer temperatuur. AdvortentiSn; 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- on alle andoro familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50elke regel meer 20 oent. Boelames 40 eent per regel. Groote letters naar de plaats, dio zij innemen. Tot de plaatsing van advertentië'n en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betroffendo Handel, Njjvorheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. DV LA HAR An., N.Z. Voorburgwal 200, Amsterdam- De Zierikzeesche Gemeenteraad en de Hoogere Burger School. Het was op 14 Juli jl. niet voor de eerste maal dat de vroede mannen, die de goede stad van Zierikzee besturen, met betrekking tot het al of niet handhaven van een leeraar aan de H. B. 9., een beslissing hebben ge nomen die in breeden kring verbazing en tevens om een zaohte uitdrukking te bezigen ernstige ontstomming heeft ge wekt. Wat vroeger is geschied blijve thans on besproken maar over het besluit van 14 Jnli jl. dient nog wel eens een woordje te worden gezegd. Het is èn om zich zelf èn om de motie ven, die blijkens het raadsverslag er toe hebben geleid, niet maar alleen voor Zie- rikzee van belang, maar van bcteekenis voor alien, aan wie do bloei van ons Mid delbaar Onderwijs en de toestand onzer Middelbare Scholen ter harte gaat. De geschiedenis der zaak is bekend. Een jong man is mot April 1905, tijdelijk voor één jaar, zooals met eerstbeginnenden gebruikelijk is, als leeraar aan de H. B.S te Zierikzoe benoemd. Na afloop van dien termiju kon geen definitieve benoeming volgenaan zijn bekwaamheid werd door niemand getwijfeld, maar een ander ver- eisohto om eon good en bruikbaar leeraar te zijn, n. 1. takt en geschiktheid om met zijn leerlingen om te gaan en de orde in de klasse te handhaven, bleek hij niet of zeker niet genoeg te bezitten. Burg. en Wetli., zoowel als de Inspecteur van het M. O. en de directeur der H. B. S. hebben iutusschen zooveel mogelijk consideratie met den betrokkene willen gebruiken, wetende dat het dezen en genen na langer tijds verloop wel eens gelakt is, alsnog „den slag er van beet te krjjgen." Daarom werd voorgesteld en de Raad vereenigde zich daarmede om de tijdelijke benoeming tijdelijk te continueeren en wel tot 1 Ja nuari a. a., in de hoop dat de toestand intusschen zou verbeteren. Het omgekeerde is geschied. „De orde wordt steeds meer veratoord,er keersoht zelfs volkomen ordeloosheid" Raadsverslag bladz. 61); „de orde in de klasse is allertreurigst. Er wordt in de lesuren zelfs gevochten en do wanorde is zóó gróót, dat zij op de andere klassen terngwerkt" (idem bladz. 64). Indenlaat- sten tijd worden al de lessen van den be doelden leeraar door den directeur bijge woond 1 (idem bladz. 66.) En inspecteur, èn directeur, èn B. en W. zijn van meening dat aan zulk een toestand zoo spoodig mogelijk een eind dient te komendat deze niet tot 1 Januari kan of mag voortduren. Don leeraar werd in over weging gegeven zijn eervol ontslag aan te vragen en toon deze weigerde aan dien wenk gehoor te geven, stelden B. en W. aan den raad voorhem met ingang van l September a. s. eervol te ontslaan. In zijn zitting van 14 Juli jl. verwierp do Raad dit voorstel met 8 tegen 4 stemmen, zoodat de bedoelde leeraar, althans voorloopig, in fnnctie blijft. Het valt moeilijk bij de lezing van de verslagen der Raadszittingen van 2 en 14 Juli jl. een gevoel van verbazing en ergernis te onderdrukken over de wijze waarop deze kwestie in den Raad is behandeld over de argumenten die men heeft durven aanvoeren en da conclusies waartoe men gekomen is. Wij zullen niet spreken over de onwelwil lende, bitse en pikante gezegden, die men, naar aanleiding van deze tooh zoo een voudige kwestie elkaar in den Zierikzee- achen Raad naar het hoofd geworpen heeft. Wie lust daartoe heeft, leze tot zijne stichting I die Raadsverslagen zelve. Maar wel willen wij constateeren dat men in dien Raad op de zonderlingste wijze de hoofdzaak uit het oog heeft verloren en dat het gevallen besluit ten slotte berust op overwegingen en argumentaties, die kant nooh wal raken. Zoo verklaarde mr Fokker te zullen tegenstemmen o. a. omdat naar zijn meening door B. en W. de Com missie van Toezicht op het M. O. in deze zaak niet behoorlijk was gekend. Wij zullen in het midden laten in hoever die bewering juist is; maar zelfs aangenomen.dat zij geheel waar is wat een zonderlinge logica is het dan toch, om deswege een leeraar aan do H. B. S to handhaven, die ongeschikt is geblekenHet belang der H. B, S. en dor leerlingen ondergeschikt gemaakt aan persoonlijke of wil men liever commissoriale gevoeligheden 1 Zoo treft hot verder den lezer van do raadsvorslagen niet weinig, dat daarin door de bestrijders van het voorstel van B. en W., van het belang der H. B. S. en den bloei van het daar te geven onderwijs zoo goed als in 't geheel niet wordt gerept, maar dat telkens en telkens weer het belang van den betrokken leeraar wordt op den voorgrond geschoven. Hiervoren is reeds er op ge wezen dat do verschillende autoriteiten wel degelijk zoo ver en zoo lang zulks mogelijk was in het belang ook van dezen leeraar hebben willen handelenmaar dat ten slotte het belang van het individu voor dat van de school en het onderwijs moest wijken. En toch het is nog de vraag in wie deze jonge man de beste ver zorgers van zijn belangen heeft getroffen Men kan niet nalaten zich de vraag te stellen of hij niet verkeerde raadgevers heeft gehad of het „do Hemel beware mij voor mijn vrienden" niet ook hier weder van toepassing is? Of de heeren Fokker, De Muralt en anderen nu ook al bij her haling beweren dat hij hot wellicht nog wel tot professor zal brengen, dat hij een bekwaam, een fatsoenlijk man is, dat hij doctor is onz. enz., dat alles doet niets ter zake, is door niemand weersproken, maar kan ook in hot minst niet ongedaan maken de feiten, waardoor is uitgemaakt dat deze leeraar ongeschikt is om aan deze school les te geven. Zelfs al werd de persoon in kwestie morgen aan den dag professor, dan nog zou hij allerongoschiktst kunnen zijn als leeraar aan oen H. B. S.om de een voudige reden dat professor on leeraar twee zeer onderscheiden functies zijn en men voor de eene kan dengen en voor de andere niet. Deze voor de hand liggende waarheid schijnt den Zierikzeeschen raadsleden niet te zijn geopenbaard. Het wil ons toeschij nen dat de bedoelde jonge man in dezen het meest is gedupeerd door zich zelf en door zijn onhandige verdedigers in den Raad. Als hij had geluisterd naar de adviezen van meer orvaron paedagogenhad willen be grijpen dat ook op het gebied der onder- y/gspraklijk, zelfs voor den bekwaamston, den gelèerdBten, de coup d'essai maar zelden een coup de maitre is; had willen beden ken dat mannen van ervaring op praktisch paedagogisch gebied nog altijd weer zich zelf corrigeeren en tellcenB zich afvragen hoe in dit of dat geval het best gehandeld zou kunnen worden, dan had hij wellicht, waarschijnlijk zelfs, de voor hem gerezen moeilijkheden kunnen overwiunon. Zoo menigeen, die thans mot eere bij het onder wijs Middelbaar of Lager werkzaam is, heeft in zijn geval verkeerd, doch is terecht gekomen door naar goeden raad te luisteren, en wij twijfelen er niet aan of deze leeraar zal als hij bij het M. O. werkzaam blijft en de professorale leerstoel, dio zijn Zierikzeesche vrienden hem hebben toegedacht, hem niet al te spoedig roept later zelf inzien wie zijn beBte raadgevers zijn geweest; wie het meest in zjjn belang hem hebben geraden. Hij zal dan ook inzien, hoe onverantwoordelijk het is geweest, dat men in den Zierikzeeschen raad zoo zeer de eenvoudigste eisohen, aan het geven van goed en vruchtdragend onderwijs testellen, uit het oog heeft verloren en het belang van de instelling, waarvoor men geroepen is te waken, zoo zeer heeft over het hoofd gezien. De argumenten, die ten slotte in den Raad den doorslag hebben gegeven tot het handhaven van don betrokken leeraar, tegeu het advies van alle autoriteiten, zijn te vinden in het Verslag der zitting van 14 Jnli. 't Is de moeite waard om dio nog eens even nader te bekijken Men kan als ge meenteraadslid niet van alles verstand heb ben en dat behoeft ook niet Maar wen mag toch wel verlangen, dat leden van zulk een college, als zij oen oordeel uit sproken over wat dan ook, zulks doen op wol overwogen gronden en met kennis van zakendat zij zich onthouden van het be zigen van argumenten, die door alle der zake ktmdigen met eon schouderophalen worden aangehoord of een glimlach van bevreemding bij ben uitlokken. Men heeft willen botoogeu dat de tot ontslag voorge dragen leeraar toch werkelijk een goed leeraar wasniet door te weerleggen of te ont zenuwen de rapporten omtrent de wan orde op zijn lessen het motief toch voor hot voorstel tot ontslag maar door zich te beroepen op de cijfers voor het schriftelijk eindexamen, onlangs door leer lingen der school verkregen in do vakken, door dien leeraar gedoceerd 1 Daaruit zou dan blijkon dat zijn onderwijs vruchtdragend is geweest, boter zelfs dan dat van andere leeraren, elders of vroeger te Zierikzoe ge vestigd Inderdaad, dit is een comble Hoe is het mogelijk dat raadsleden, als bijv. de heeren Van der Vliet en Moólenburgb, die over do zaak in kwestie zoovele voortreffelijke en juiste dingen hebben gezegd, zich geheel of bijna van do wijs hebben laten brengen door deze volkomen onjuiBto argumentatie, door do heeren De Muralt en Koopman met een virtuositeit, een betere zaak waar dig, in den Raad te berde gebracht I Ieder, die eenig verstand heeft van onderwijs en examens, weet hoe vele en velerlei factoren inwerken op het verkrijgen van cijfers door de candidaten bij oen examenhoe voorzichtig men moet zijn met het trekken van conclusies uit de yerkregen cijfers ten opzichte van het door de candidaten genoten onderwijs. Men denke er aan bijv. dat minder goede aanleg van een leerling voor een of ander vak kan maken dat hij, ondanks goed onderwijs en goeden ijver, daarin een ongunstig cijfor behaalt; dat omgekeerd gebrek aan ijver en inspanning dikwijls een good begaafde bij een examen in ongunstige conditie brengt; dat „boffen" en „wanboffen" bij elk examen een rol kan spelendat vaak een leeraar aan zijn eigen leerlingen op een examen een onvoldoend cijfer moet toekennen of een hooger cijfer en ook wel een lager cijfer dan hij hem of haar geven zou op grond van hetgeen vroeger in de klasse is gepraesteerd I Zoo zijn or nog tal van invloeden meer, die hier niet allen kunnen en behoeven te worden aangevoerd. Maar dat alles is don raadsleden te Zierikzee ontgaanzij hebben onder de oogen ge kregen de cijfers, door de candidaten bij het eindexamen behaald en nog wel alleen die van het schriftelijk examen, dus nog niet eens de definitieve cijfers 1 en toen gezien „dat het complex van jongelui een tamelijk goed figuur op het examen ge slagen heeft"; dus de tot ontslag voor gedragen leeraar moest worden gehand haafd. Dat die cijfers hun niet officieel zijn verstrekt maar slechts door onvoor zichtigheid en onbescheidenheid van derden te hunner kennis zijn gekomen, stippen wij slechts ter loops hier aan. Wel willen wij er nog even op wijzen hoe de bedoelde leeraar zelf tot deze reusachtige misvatting van de Raadsleden heeft aanleiding gegeven. „Wacht de eind-examens af," had hij gezegd Raadsverslag bladz. 64). Zoo zjjn de leden van den Raad er eigenlijk ingeloopen. Het spijt ons te moeten constateeren dat juist ook door deze uitlating, die leeraar zelf zijn gebrekkig inzicht en zijn onervarenheid in onderwijszaken heeft getoond! Ook hij dus heeft totaal over het hoofd gezien, dat het niet aangaat uit een enkel examencijfer zulk oen vèr strekkende conolusie op te maken en wij meenen te mogen volhouden dat menig leeraar of onderwjjzer, die lange jaren bij het onderwijs met vrucht is werk zaam geweest, aarzelen zou om zoo apodic tisch als dezo eerstbeginnende een uitspraak te doen dio aan het bekende „wacht op onze daden" herinnert 1 En dat nog wel waar de leerlingen, die thans eind-examen hebben gedaan, slechts voor een deel door hem zelf zijn gevormd, aangezien hij pas sedert April 1905 aan de H. B. S. te Zierikzee werkzaam is. Ter wille van de curiositeit, nu wij toch spreken over onderwijsresultaten en de middelen om die te constateeren, vermelden wij nog dat, blijkens het Raadsverslag bladz 81, het Raadslid Koopman advies is gaan inwinnen, omtrent bedoelden leeraar, bij jongelui der 4e en 5e klasse 1 Dezo zijn overtuigd dat het onderwijs van dezen leeraar veel vruchtdragonder is ge weest, dan dat van den vorigen leeraar 1 Mein Licbchen was willst du noch mehr? Tegenover dit advies van dames en hoeren leerlingon verzinken de rapporten van Inspec teur en Directeur immers in het niet? Wij zullen hiermee eindigen. Wanneer zóo, als thans weder te Zierikzee is geschied, een onderwijszaak wordt behandeld, past daartegen een woord van protest, ook van de zijde van niet-direct-bolanghebbenden. Vooral omdat de eindbeslissing in deze zaak nog niet is gevallen, scheen een weerlegging van de argumenten, in den Zierikzeeschen Raad gebruikt, inderdaad noodig. „Onderwijs rijkszaak" is een leus die ten opzichte van het Middelbaar onderwijs niet zoo luid en niet zoo vaak wordt gehoord als ten opzichte van het Lager. Maar dat de behartiging van de belangen der Mid delbare scholen niet met gerustheid aan alle gemeenteraden kan worden toevertrouwd en overgelaten is nu wel weder gebleken. Het verluidt dat plannen zijn gevormd om de H. B. S. te Zierikzee tot een Rijks school te maken. Het gebeurde vormt zeker een krachtig argument te meer voor de wenscheljjkheid daarvanafgezien van de billijkheid om de gemeente Zierikzoe, die tooh ook niet in woelde zich baadt, niet to blijven belasten met de instandhouding en bekostiging van een school, die voor een zeer groot deel wordt bezocht door leerlingen uit andere, omliggende, gemeenten Wat ten slotte betreft de zeer onheusche, zeer grievende woorden aan het adres van den Directeur, door een raadslid gebezigd, daarvan kan worden gezegd, dat zij dien bekwamen man, wiens toewijding, karakter en veelzijdige verdiensten in ruimen kring worden op prijs gesteld, geenszins kannen derenmaar dat ze alleen wonden hem, die ze en nog wel daar ter plaatse heeft uitgesproken. Wel grievend is het, als men naar beste weten de belangen der school en van het onderwijs behartigt, dat men daarover wordt hard gevallen door hen, die zelf ook die taak hebben te ver vullen en daartoe moesten samenwerken. Moge in dezen ook dit het resultaat zijn, dat aan do verdiensten hare kroon niet wordt onthouden. H. S. Middelburg 1 Augustus. BENOEMINGEN, enz. Bjj kon. besluit is jhr mr G. W. van TetB benoemd tot adj.- oommiea aan het Dop. van Buitenl. Zaken zjjn benoemd tot commies ter directie der dir. bel., invoerr. en &cc. te Rotterdam B. van den Berg, thans ontv. der dir. bel. en aco. te Zwartsluis, met intrekking van zgne benoeming tot ontv. dier middelen ts Meppel (buitenge meenten) en is in diens plaats benoemd C. IJ. Everardt, thans ontv. der dir. bel., invoerr. en aoc. te Lemmer; is nan den dir. der reg. en dom. G. A. Loeft', to Amsterdam, op verroek, eervol ontslag uit zjjne betrekking verleend, met dank betuiging, en is in diens plaats benoemd G. F. F. C. van der Schroeft, thans inspect, der reg. en dom. van de le kl. in de 44ate divisie van inapeotie, te 's Gravenhage; is aan N. P. A. Koemans, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend nit zjjne betrekking van ontv. der dir. bel. en acc. to Oosterhout; is benoemd tot broeder in de orde van den Nederlandselien teeuw H. van Zutphen, eersto- smelter aan 's rjjks munt te Utreoht, en tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de eerste- luit. jhr J. W. Godin de Beaufort, van het 4de reg. huzaren; ia de kap. E. C. Qkhuyzon, van het 10de rog. intop non-aotiv. gesteldis aan den res.- kap. A. C. Burgdorffer, van het reg. genie troepen, op verzoek, met erkenning van hot recht op ponBÏoon, oervol ontslag uit den mili tairen dienst vorloend is aan don oerato-luif. der iif. H. M. d'Angremond, thans op non- aotiv., en aan den roservo-tweedo-luit. <1. A. van Odjjk, van het 11de reg. inf., beiden op ver zoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend; is benoemd tot dir. van het post- en tele graafkantoor te Cuyk G. 3. de Wit, thans in geljjke betrekking te Makkum, en tot dir. van het post- en tolegraafkant. to Ammerstol C. Boswinkel, thans comm.-titul. der post. en telegr. De Minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat dit jaarvjjf studen ten in do geneeskunde aan een der Ned ünivers. kannen worden aangenomen om voor rekening van het Dep. van Marino te worden opgeleid tót off. van gez. 2de kl. by de zee macht, onder genot van een subsidie van l 8000. Voor verdere inlichtingen zie mende 5<c< no 177. De Minister van Marine verleent deze week geen audiëntie. KORTH MBDBDRBLINGBN VERGADERINGEN. De Nederlandsche Journalistenkring telt thans 3 eero-ledon, 220 gewono en 54 buitengewone leden on 1 donateur. Tor vervanging van mr H. J. D. D. Ensohodó, aftredend doch niet herkiesbaar, werd in de Zondag te Nymogen gehouden vergadering tot bestuurslid uit de directeuren-uitgovors gekozen de beer J. Funko. De aftredende voorzitter, üe heer J. Doorman, werd als zoo danig herkozen. Over een stuk als De Voddenraper van Parijs een samenraapsel van onzinnigheden schrjjft men niet meor in deze dagen. De tyd, waarin zulk een tooneelipel, met zyn onmogeiyke toestanden en zyn holle phrases, sacces had, ligt ver achter ons. Gelukkig heeft men thans meer smaak in anderen kost. Het stuk werd Diasdagavond in den Schouw burg alhier gegeven in den toon die daarby past. Rollende rrrs, klagende toonen, ze ontbraken niet. Het was om er weo van te worden. Maar wy herhalenhet spel was overeen komstig den aard van het stuk. Laten de medewerkenden, en Dolmonte als hoofd persoon vooral, dit aanvaarden als oen bowys dat zg verdienstelijk speelden. De schouwburg was beter bezet dan vorige avonden. Dinsdagavond was het publiek in bet Schuttershof alhier beter opgekomen dan Maandag. De voorstelling was ongeveer geiyk aan die van den vorigen avond, doch had een botor verloop dan deze. De nommers slaagden over het algemeen good en sommigen viel zelfs oen langdurig applaus ten deel. Abr. de Winter had veel succes met zgne zinspeling op den watersnood in Zeeland, waarin bjj liet uitkomen de deelneming der Koningin en haar bezoek aan de geteistordo plaatsen. Ter openbare civiele terechtzitting dor arrondissements-rechtbank alhier van hedon is de heer mr J. Adriaanse, advocaat, als procureur beëedigd en de heer mr B. H. Carp, als griffier by het kantongerecht te Oostburg. Donderdagmiddag, ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin Moeder, zal alhier eene groote parade door het gar nizoen worden gehouden, aanvangende om 12 uur. De parade wordt gecommandeerd door don kapitein H. G. Fraser, terwyi de inspectie za' gesohieden door den majoor M. J. van Hille, garnizoens-commandant. De sergeant Versluys van het 4e bataljon 3e reg. inf. te Vlissingen, wordt op 2 Augustus overgeplaatst by het 2e bataljon te Middel burg, tetwjjl op dien datum de korporaal Adrianissen, van laatstgemeld bataljon, wordt aangesteld tot korporaal-fourier te Vlissingen. Bjj kon. besluit is aan A. Koiser, op zyn verzoek, eervol ontBlag verleend uit zgne be trekking van ontv. der dir bel. eh acc. te Middelburg (buitengemeenten). Dit werd reeds gemold in een doel dor op laag van ons vorig nommer. Uit Vlissingen. De vereenigingen F/wsitip'» Mannenkoor en Vlissingen Vooruit willen zich et voor spannen om het volgend jaar den 300sten goboortodag van M A. de Rnyter to vieren, en togeiykor- tjjd den 150aten geboortedag van Bollamy. Beter zonden wy het vinden dat het dage- ljjkfloh bestuur dier gemeente de leiding op zich

Middelburgsche Courant | 1906 | | pagina 1