IIIDDELBllRGSCHË COURANT Maandag 12 Maart. N\ 90. 149' Isargsng. 1909 Deze courant vewchjjnt dagelijks, mot uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prgs por kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp., 1 Afzonderlijke nummers koBten 5 cent, THEBÜfOnBTEB, VERWACHTING EN BAROMETER. 10 Maart 8 a. ra 42 gr., 12 u. 46 gr., av. 4 u. 46 gr. F. Verwiotl toenemende Z. tot ZW. wind,betrokken lucht, wanrschjjnljjk regen en de temperatuur hooger. Barometerstandhoogste 769.4 te Biatilz; laagste: 740.9 te Wisby. Advertenb'Sn10 oont per regel. Bjj abonnomoat veol lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel wee 10 «ent. Reclames 40 oont per regel. Groote letters naar de plaats, die zjj innemen. Tot de plaatsing van sdvertontië» en reolames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffend' Handol, Nijverheid e* Geldwezen, is gereohtigd hot Alganscaa A4isri«alli.BBr3H< A. DM I* MAR An., B.S, TssrbHSml 266. Amilsrdam. Bij deze courant behooren twee Bijvoegsels, waarvan een reeds heden middag aan enze geabonneerden te Middelburg en te Vlissingen is bezorgd, terwijl het andere voor zoover dit niet hierbjj is gevoegd zoo spoedig mogelijk zal worden nagezonden. Middelburg 10 Maart Zeeuwsche Omtrekken. Wij hebben kennis genomen van de stuk kon, gewisseld naar aanleiding van de Gast huis-quaestie te Middelburg. En de indruk, bij die lezing door ons verkregen, wonscben wij in 't kort hier te openbaren. Over de foiten spreken wij geen oordeel uit, omdat wij ze, om hierna te melden redonen, nog niet allo als vaststaande kun nen en durven aannemen. Maar wel ge voelen wij ons gedrongen, naar aanleiding I van enkele, eenige opmerkingen te maken. Allereerst heeft de lezing van die stukkon ons overtuigd vau de dringende noodzake lijkheid dat het voorstel der raadsleden Van der Harst, De Veer en Tak, om een nader onderzoek aan ,burg. en wetb,. op te dragen, worde aangenomen. Want de wijze, waarop thans de zaak is geleid, kan allerminst een onpartijdige vol doen. Wat toch is het geval Do drie doktoren hebben elk een rapport uitgebracht. Die rapporten nu zijn den direoteur in handen gesteld en deze heeft daarover zjjn gevoelen gezegd. En hij valt daarin verklaringon, o. a. van dr. Schoute, aan. Maai* nu is deze weer niet in de ge legenheid gesteld om zijnerzijds to getuigen of al wat de directeur opmerkt, juist is. Dat is een zeer groote leemte bij dit onderzoek. Het laatste woord is nu aan don direc- tour, terwijl regenten van het gasthuis eigenlijk de geneesheeren en den directeur tegenover elkaar moesten hooren, vragender wijs, zooals dit geschied is met de dames Van Eijk en Blauw. En die regenten spreken over do rappor ten der heeren Meijers en Schouto op eene wijze, die niet getuigt van onbevangenheid; zij beweren o. a. over dat van laatstge noemde dat de toon daarvan „getuigt van een groote animositeit tegen den directeur en zoo weinig in overeenstemming is met dien, welke voegt aan een onpartijdig ge tuige, dat reeds nit dien hoofde het gere lateerde weinig vertrouwen inboezemen kan." "Wij zouden willen vragen of iemand, die van nabij alles gadegeslagen heeft in het Gasthuis, en daarbij zelf betrokken is, onpar tijdig kan zijnof de directeur dat wezen kan; of regenten zeiven dit zijn. En wat den toon betreft, waar de heer Bijlsma in zijn briefje aan dr Sohoute o. ft. schrijft: „het zal voor jou hoogst onaangenaam zijn" en in zijn rapport zin speelt op „al het geleuter over de operatie kamer", daar is door hem, meenen wij, meer tegon den goeden toon gezondigd dan door anderen. Laat ons echter ook dit niet te zwaar aanrekenenna *1 het gebeurde moest er ten slotte wel eenige animositeit ontstaan die prikkelt en minder bedachtzaam doet schrijven of handelen. Maar dit zijn bjjzaken. Van meer gewicht is de vraag, waarvoor allo grond bestaatwaarom stelde men de geneesheeren niet in de gelegenheid om tegenover de opmerkingen van regenten en de verklaringen van den directeur zioh te verantwoorden Dan is een nader onderzoek ook zoo hoog noodig met het oog op de velen die niet gehoord zijn. Met den regent Verheijden zijn wij het volkomen eensde onderzoeken zijn on volledig geweestomdat niet gehoord zijn de vertrokken zusters, z. i. do eerst en meest aangewezen personen, die het best in staat moeten worden geacht de door den Raad gevraagde inlichtingen te kannen versohaffen; omdat niet ge hoord zijn de gemeente-apotheker, de ge- meonte-apothekers-bedfende, de commissaris en de onderinspecteur van politie. De rapporten van regenten steunen, zegt de heer Verheijden, op inlichtingen en eene memorie van den directeur van het Gast huis, oen, volgens zijne vorzekoring „abso luut onbetrouwbare persoon". Die verzekering blijve voor rekening van don heer Verheijden, die intnsschen toch ook wol èn in zijne qualiteit van regenton als geneesheer over de zaken in hot Gast huis oordeolen kan. Maar zij geeft te meer recht voor onze vordering dat niet het laatste woord aan don directeur zij, maar de verschillende partijen tegenover elkander worden gehoord. En dan is or nog eene belangrijke reden om op zalk een nader onderzoek aan te dringenzij is deze Do voornaamste getuigen kunnen niot meer sprekenbeide zjjn overleden: mej. Greeve, over wier verblijf en zijn in bet Gasthuis en bet optreden van den direoteur tegenover haar de verklaringon zeer uiteen- loopon, en mej. Glaser, die ook zeer ver schillend wordt beoordeeld, doch die toch door dr Schoute wordt genoemd „een eer lijke vrouw die recht door zee wenschte te gaan." Juist daarom te meer dienen anderen te worden gehoord die in al het nu nog duistere licht kannen versohaffen. Vooral ook omdat bij het tweede on derzoek, op verzoek van den raad nog in gesteld, slechts twee dames verklaringen aflegdenmej. Van Eyk, de huishoud ster, diisgeen verpleegster, en mej. Blauw, die, als opvolgster van wijlen mej. Glaser, van al hetgeen is voorafgegaan niets weet, en die zelf verzekert dat zij alleen moost afgaan op hetgeen zij had hooren zeggen. Regenten wensehen het onderzoek niet verder uittebreiden met het oog op de fïnanoieele gevolgen, die dit zou hebben, en omdat men niet zeker is of do verpleegsters, dio nu elders wonen, wel herwaarts kunnen komen. Het eerste mag, dankt ons, niet wegen, waar het zulk eene ernstige zaak geldthet tweede is nog af te wachten. Maar stellig ongemotiveerd is de ver klaring van regenten dat zij zeiven zich niet ten allen tijde kunnen beschikbaar Btellen. Gebrek aan tijd vervult in deze kwestie ook menigmaal een rol. Toen mejuffrouw Glaser verzocht een laatste onderhoud te mogen hebben met den heer mr. A. P. Snouck-HurgroDjo, preBi- dent-regent, die in het gasthuis was, Iaat deze zeggen geen tijd te hebben. Op haar verzoek om een onderhoud met don heer Bijlsma in tegenwoordigheid van den president komt hetzelfde antwoord geen tijd en onnoodig; elk komt dan slechts mot zijne grieven. Dit gebrek aan tijd kan momenteel zijn geweest, maar dat regenten geen tijd vrij kunnen maken om een grondig onderzoek in te stellen bij zulk een belangrijke zaak, dat is toch eigenlijk niet te verantwoorden. In elk geval is dit een reden te meer om dan zulk een onderzoek aan burg. en weth. op te dragen. Dit blijft in onze oogen meer dan nood zakelijk. De ernstige grieven, tegenover mej. Glaser geuit, die zelve niet meer spreken kan, maken dit dringend noodig. En niet minder ook de elkaar weerspre kende verklaringen van de hoofdpersonen in deze, wat een kruisverhoor noodzakelijk maakt. Ook de directeur moest op zulk een nader onderzoek aandringen. Hij haalt een ergerlijk feit aan van haar, wier dood het sein was tot de huidige be weging. Hij neemt aan dit door getuigen te be wijzen. "Welnu, daartoe dient nog de gelegenheid te worden gegeven. En zoo ook, ter verdediging van 'zijn eigen beleid, bij de vervulling van zijne zeer moeilijke taak dit erkennen wij gaarne iB het noodig zooveel moge lijk licht te ontsteken. De raadsleden, die tegen de motie-Yan der Harst c. s. stemden, laten hierover hun gedachten nog eens ernstig gaan. Zij zullen dan, dunkt ons, van govoolon veranderen. Er is nu nog niet ton volle vecht ge schied voor geen dor beide partijen. Voor het overige is er, naar onzo mooning, in de stukken voel dat weinig of niot be langrijk is, maar toch getuigt menigo medo- deeling van moeilijke dagen en van gebrek aan harmonie. Dit moge, zooals beweerd wordt, ook eldors in zulke inrichtingen zoo zijnhot geeft toch ook aanleiding tot de ernstige vraagbij wie in deze de schuld lagbij het personeel, bij don directeur, bij do or ganisatie, bij het bestuur, of bij wien of wat ook? Was het eerste onhandelbaar of had de tweede niet de tact om met dat personeel om te gaan en gaf hij ook wel steeds aan de directrice de eer dio haar toekwam? Wij zouden hieromtrent nog niot gaarne eene conclusie uitspreken. Zoo zjjn er meer vragen, wier beantwoor ding ook voor de toekomst van groot be lang is, maar waarop wij nu nog, opgrond van de geopenbaarde stnkken, geen ant woord zouden durven geven. Meer licht is dringende eisoh. De Vereeniging tot Christelijke verpleging van krankzinnigen in Zeeland is nu door aankoop eigenares geworden van een go- schikt terrein. Maar een dat niet gelegen is in Zee land, al is hot uit enkele doelen onzer provincie gemakkelijk te bereiken. Toon indertijd het plan voor zulk eene inrichting werd bekend' goiüaakt, legden velen, misschien togen de bedoeling der ontwerpers, al streefden die naar dat doel toch zeker wel in de eerste plaats, den nadruk erop dat het gesticht in Zeeland zou worden gevestigd, zoo dat de lijdors dicht bij hunne familie zouden blijven. Dit zal nu niet het geval zijn. Wij nemen gaarne aan dat dit ook eene teleurstelling is voor de ontwerpers van het plan, die met zooveel ijver aan de ver wezenlijking ervan arbeiden, en daardoor een beschamend voorbeeld geven aan hen, die hadden kunnen en moeten meewerken om het andere plan uit te voeren. De oprichters van de Vereeniging voor Christelijke verpleging van krankzinnigen hebben al het mogelijke gedaan om dat idee uit te voerenmaar de gebouwen en terreinen, die zij in Zeeland op het oog hadden, bleken niet te voldoen aan de ei8chon welke gesteld worden door de inspectie op het krankzinnigenwezen. Vooral de toevoer van goed, zuiver drinkwater leverde onoverkomelijke be zwaren op. Dien ontwerpers mag er dus geen grief van worden gemaakt dat de stichting niet in onze provincie een plaats zal verkrijgen. Maar wel mogen wij er op wijzen hoe voorzichtig men in 't algemeen moet wezen met het vermoeden te wekken voor rege lingen, waarvan men de vervulling niet met zekerheid in het uitzicht kan stollen. Het door onB aangeprezen plan werd door de gedachte van velen dat het „Chris telijk" gesticht in Zeeland zon worden ge vestigd, in de schaduw gesteld. Na het gebleken is dat die vestiging eene onmogelijkheid is, staan op dit punt beide plannen gelijk. Wij meenden dit even te moeten op merken. Aan hen, die het plan ontwierpen, dat ons het meest sympathiek was, thans de beslissing of zij met hun pogen tot vol voering daarvan al of niet zullen doorgaan. Handelaars en neringdoenden te Mid delburg zijn thans officieel namens de Vereeniging üit het VolkVoor het Vólk uitgonoodigd tot deelneming aan den optooht, gewijd aan handel en nijverheid in den meest uitgebreiden zin des woords, en te houden op 31 Augustus, den jaardag der Koningin. Na al hetgeen wij reeds over dit plan in 't midden brachten, hebben wij zeker niet veel meer tot opwekking te sohrijven. Wij wezen er reeds op: verleden jaar was het slechts kort dag om tot deelneming gereed te zijnnn is er nog allo tijd. En wie zijn eigen belang begrijpt en de middelen bezit om dit te doen, mog en zal ook wol niet nalaten aan dezen optocht deel te nemen. I)e kleine stoet in 1905 gaf roods veel voldoening en een mooien aanblik maar ditmaal moet het geheel grootschor zijn Nn, blijkens eene aankondiging in ons vorig nummer, er kans bestaat dat deze of gene onwilkeurig do uitnoodiging tot deelname niet hoeft ontvaDgon, moonen wij goed te doen met hier don hoofdinhoud daarvan mee te doelen. Bij den stoet kannen zioh ook aansluiten bestaren of afgevaardigden van hier ter stede beslaande en daarvoor in aanmerking komende corporaties, veroonigingon en der gelijke. Die optocht moot, volgens het plan, in do eerste plaats een duidelijk beeld kannen geven van al hetgeen hier ter stodo ver vaardigd wordt en in do tweede plaats kunnon doen zien al datgene wat hïordoor firma's buiten de stad in don handol wordt gebracht. Uit het Volk Voor hel Volk kan geono kosten voor haar rekening nomen ioder deelnemer moet die dus zelf betalen. Ze zullen, meenen wij, wel ruimschoots vergoed worden, zij het niet dadelijk dan toch op den langen duur. Reclame-maken ligt eenmaal in den geest des fijda. Ea men zou niet zoo grif daaraan mee doen, wanneer dit niet vruchtdragend was. Op een dag zooala de 31sto Augustus wordt onzo stad het is reeds voldoende gebleken ook bezocht door tal van be woners van andere gemeenten in Walcheren on ook uit verdere deelen van onze pro vincie. Men zal hun dan kunnen toonen wat hier, in Zeeland's hoofdstad, verkrijgbaar is en vervaardigd wordt. En wie dit doet op de meest smaakvolle, de meest artistieke wijze, heeft de grootste kans van slagen, d. w. z. van verkoopen. Laten dus zij, die aan de oproeping ge hoor geven, hun uiterBte best doen. Wie verdere inlichtingen verlangt, vrago die vóór 15 Maart bij een der leden der commissie voor den optocht, de hoeren L. ,K. van der Harst J.Jz., C. A. Goethals, mr C. L. Gratama, D. Hildernisse en E. W. Ilendrikse. En nu nog een vraag aan die commissie Zou er ook mogelijkheid bestaan om, ter afwisseling, den stoet ook 's avonds oen rondgang te doen maken, na afloop van het concert op de Markt, voorafgegaan door de muziek, die dan toch wel weer naar het Molenwater zal trekken Men zou dan 's middags den weg, dien de stoet neemt, kannen bekorten en 's avonds daarmee enkele hoofdstraten kunnon door gaan. Wanneer dan b. v. do stoet werd opge steld op do Balans, met het einde in de Wagonaarstraat, dan zou hij Jangs den Korten en den Langen Burgt. kunnen trok ken tot aan de Markt, waar bot muziok- korpB dan gereed kon staan, om zoo geza menlijk door de Lange en Korte Delft, den Dam, Noordzijde en Zuidzijde, te gaan, waarna de muziek zich naar hot Molenwater en de reclame-optocht zich naar de Markt zon kunnen begevende laatste om ont bonden te worden. De winkeliers op den Burgt en in de Lange en Korte Delft konden dan meewerken door hunne winkels goed te verlichten en de bewoners der beide zijden van den Dam door voor de ramen hunner woningen liebt te ontsteken. De gemeente laat dan wellicht op den Dam eene illuminatie aanbrengen. Zou dit plan uitvoerbaar zijn? In elk geval kan men de deelnemers aan den stoet vragen of zij bereid zijn aan eene avondwandeling mee te doenen dan van het aantal hunner laten afhangen of het plan al of niet doorgaat. Kameroverzicht Zitting van Vrijdag. Hot meeat opvallende in de disouaeies van heden an in die, gedurende do laatste dngon over liet arbeidscontract in do Kamer gevoerd, is niet zoo z^er gelegen in bet nieuws dat r|j gebracht hebben omtrent de aanhangige rege ling zelve na do uitvoerige Bchrifteljjke behandeling ware dat ook zeer bozwanrljjk maar het karakteristieke van dezo debatten is dat wjj hior de sociaal-domocraton zien in een positie gebracht, waarin zjj zioh zelf niet op hun gemak gevoelen, welke bun vreomd is cn aan, wat wfi gemakshalve maar do «burgerlijke partgen zullen" noemen, telkens geduronde het debat aanleiding geeft om duidelijk aan te toonen tot welko buitensporigheden een ste vige aotio en agitatie, zooale de hcoren van de S. D. A. P. dat noemen, kan leiden. Immers wat bleek koer op keer uit elke speech, door een der voormannen van de sociaal-democraten in de Kamer gebonden Telkens moest gcoonetateord worden, dat hetgeen op volksmeetings luide verkondigd w, met de dikste woorden onderstreept wa« door de bekende agitatoren van de partjj, ge heel in strjjd is met de werkelijkheid. Wat de heeren Van Ntapen, Talma en vooral profos- sor Drnoker Donderdag ten dien opzichte zei den en wat heden nog eens en met bjjzonderon nadruk door de heeren Van Nispon en Drac- ker in het licht is gesteld, nl. de schromelijke overdrgving, waaraan men zioh schuldig ge maakt heeft door duizenden arbeiders een ge heel valaohe voorstolling van het ontwerp- arbeids-contract te geven óok na de wijzi ging daarin door den heer Loef? aangebracht laat hierover geen twgiel. Het was in Óen woord allerbedroevendst zooals do spiekers van het klasse bewuste proletariaat het afl >gdon. Wjj laten nog daar dat iemand ala b. v. do heet Tak van da uitgebreide literatuur van het onderwerp niet zoo goed op'de hoogte bleek te zgn als professor Druoker, voor wie deze regeling een zaak is gewooBt van jaren lange studie. De raad, dien bjj van daag van den heer Draoker kreog om zich eerst eens beter op de hoogte te stellon, alvorens zoo boud te spreken, was misschien volkomen ver diend, maar raakte de hoofdzaak aleohts van ter zjjde. Waar het in de eerste plaats om ging was het kleine, gecoohte in de oppositie der aooiaal-demooraren, die au fond, vorlegen met de houding, door de «partjjgenooten" bui ten de Kamer aangenomen, nu moesten zoeken naar allerlei argumenten om goed te praten wat beslist afgekeurd diende te worden. Een zeer eigenaardige en woeiljjke oppoBitie, want ijj werden telkens doodgeslagen met votwjj- singen naar het goen de «paitjjgonooten" in het buitenland in parlement on in geschriften «èl als nuttig en goed voor de arbeidende klasse dïtvr hadden Aangenomen en erkend, cerwjjl het hier voor de arbeidero als kwaad en verderfelijk wordt voorgesteld. Zoo wat de opname in het Burgerljjk Wet boek in Duitschland en wat het staangeld in België betreft, hier als verkeerd voorgesteld maar daar door de mannen van de partjj zonder oppositie goedgekeurd. Hierbjj komt dan nog de tegenstrijdigheid, die uit de oppOBitie, tegen over het ontwerp aangenomen, onder de woordvoerders zelf bl|jkt. De heer Tak traoht de beruchte agitatie tegen het arbeidsoontraot goed te pratende heer Troelstra achtte haar na de wjjriging verkeerd. Inderdaad zoo iets is nog niet beleefd in het Parlement waar do gekeele party steeds ééa Ijjn trok, waar de Kamerolnb nooit de verantwoordelijkheid van zioh afwierp voor officieele daden, door de hoofdmannen buiten de Kamer verr.cht. Wel mag dan ook in het partjjo'gaan van «slapte in de beweging" gesproken worden. De debatten, de laatste dagen in de Kamer gevoerd, illustreeren die «slapte" op tref fende wflze. Voor de debaters, die op het plat teland en in de steden de «praatavondjeB" or- ganiseeren, zit er geen regel copy in. Het is allertreurigst en met.smarte zal er wel eens in deze dagen door hen terug gedacht worden aan de vetpotten van het regime-Kuyper, toen het debat van elke zitting als het ware ééa hoofdartikel voor Hel Folfc opleverde, behalve de prachtige stof voor de heeren met de stevige longen en rappe tongen, die de firma bedienen op de vergaderingen met vrg debat I Dat was nog eena een tjjdMaar nu l het ia be droevend. Kwam deze, wjj mogen wol zeggen slappe, houding der eooinal-demooraten tegenover het ontwerp zeer sterk nitde tegemoet komende houding van den Minister van justitie maakte de positie niet beter. Waar de heer Tak ge klaagd had, dat de strafbepalingen ontbraken, beloofde Z. Ex. dat, indien uit de praktjjk bleek, dat de civiel-reohteljjke regeling niet voldeed, bjj niet aikeerig was om strafreohter*

Middelburgsche Courant | 1906 | | pagina 1