MIDDELBURGS» COURANT. Vrijdag I December. Uit Stad en Provincie. N°. 284. 148° Jaargang. 1908. Dezo courant versobijnt dugelijkB, met uitzondering van Zon- «n Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor allo plaatsen in Nederland franco pp., f 2. Afzonderlijke nummers koeten 5 cent, THERMOMETER EK VERWACHTING. 30 Nov. 8 n. vm 34 gr., 12 n. 33 gr., av. 4 u. 33 gr. F. Verwacht: toenemende Z. tot Z.W. wind, betrokken oi nevelige luoht, zachter temperatuur. Advertentiën20 oent per regel. Bg abonnement veel lager. Geboorte-, dood- «n alle andere familieberiobten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.60; elke rogol moei 20 oent. Beolamos 40 cenFper regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot do plaatsing van advertentiën en reolamea, niet afkomstig nit Zeeland, botroflende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is uitsloitendggereohtigd het Algamean Adfsrlanlis-Bartaa A. Dl t>& KAB Ac., H«X. Voorburgwal 380, Amitwdmn. Middelburg 30 November. Sprokkelingen. Na de gedachtenwisseling in de atdeelingen, ons op papier geopenbaard, zal weldra in de Tweede Kamer de mondelinge atifid tussohen de regeering en de partjjon aanvangen. De algemeene beschouwingen kenmerkten zich. door kalmte en een zekeren toon van welwillendheid. De Regeering zelve sohreof zooals de tegen woordige minister-president ook in de Kamer reeds gesproken heeft: waardig en bezadigd. Er heerschte dus wederzjjds een aangename Zal dit ook zoo zjjo bg het openbaar debat Wjj willen het hopen. Maar enkele teekenen doen het tegendeel verwachten. Het is wel niet steeds waar dat do partfi- organen de echo's zfin van de vertegenwoor digers der partgen in de Kamer, maar dat de laatste zich vaak doen beïnvloeden door de eerste, valt niet te ontkennen- En nu is het een opmerkelijk verschijnsel dat, met uitzondering van de Kuyperiaansche hoofdorganen, die zich nog altfid maar niet kunnen heenzetten over den val van bet vorig kabinet, de antirevolutionnaire, de sociaal democratische en de katholieko bladen bij het eerste optreden van het nieuwe kabinet het welwillend tegemoet traden. Hoe diohter wfi echter het oogenblik naderen, waarop de staalsbegrooting zal behandeld en de gedachten wisseling over het algemeen beleid gevoerd zal worden, hoe soherper en hoe on vriendelijker die bladen zich uiten. Aan sociaal-democratische ".fide ergert men «ioh dat de Regeering zoo weinig nog belooft op sooiaal gebied; dat zfi eenige wetsontwer pen op dit terrein van het vorigs kabinet heeft terug genomen. Ons komt dit evenwel nog zoo bedenkelijk niet voor. Van overvloed van wetsontwerpen, zooals het nu afgetreden kabinet ons dien bood, zagen wfi al een bitter sohralon oogst. En wat dit ons nog sohonk, droeg de sporen van over haasting. Ons dunkt het dan oneindig beter te han delen zooals het ministerie-De Meestor doet en vóór alles het geheel goed te overzien en achtereenvolgens eerst het noodzakelijke,dan het aoodige, en vervolgens het minder dringende aan te bieden. In haar troonrede deed het meer dan eene goede belofte. De Katholieke bladen niet alleen de on- verzoenlfike maar nu ook de gematigde ■laan in de laatste dagen ook een minder welwillenden toon aan. Is er soms een waohtwoord gegeven om het standpunt der verzoening te laten varen Niet onmogelijk. De politieke bewegingen zfin vaak raadsel achtig. Men jaagt naar voordeelen en men beproeft die hoofdzakelijk op tweeërlei manieren te verkrjjgendoor welwillendheid of door dreigen. Ook beide middelen worden vaak te gelfik toe.epaet. In het jagen naar voordeelen toont Rome zich steeds sterk. En in zfine middelen om zfin doel te bereiken berekenend en overleggend. Zoo zal het ditmaal ook wel zfin. Tegenover die partgen sta de Regeering, sooals zfi tot heden optrad. Zfi bohoude hare kalmte; zfi getuige van haar ernBt; zfi blfive toonen haar Btreven naar verzoening, zonder hare hoofdbeginselen prfia te geven. Van haar standpunt behoort er heel wat be leid toe om met hare niet sterke meerder heid in de Tweede, hare minderheid in de Eerste Kamer te arbeiden en iets goeds tot stand te komen. De lïnkerzfide moge wel ernstig bedonken hoeveel kwaad zfi kan stichten door dit nisterie het reeds bfi het begin moeilfik te maken. De reohterzgde is te kraohtig om haar niet te duchten. Het Nederlandsche volk verwacht nu in de eerste plaats daden. Het heelt genoeg van al het gepraat, het getuigen, dat in de laatste aren zoo sterk in zwang was in onze KamerB. Veel tfid ging daardoor verloren. - En hfi ia vooral op wetgevend gebied in ons land zoo kostbaarwant er iB zoo veel achter stand. Beperking in het spreken, flink en praolisoh werken moge wel hot parool zfin! Maar zal dat zoo wezen? Wfi zfin er niet al te gerust op dat er weer niet ontzachlfik veel voor het kiezersvolk gepraat zal worden. Iets wat men gerust kan nalaten nu er geen ver kiezingen in het versohiet zfin. Wfi schroven over sociaal-democraten en katholieken. Eigenaardig dat in do bladen der laatstge noemden zoozeer afgegeven wordt op de hande lingen der eersten, o. a. in verband met bet ontslag der redacteuren van do VorwUrts. Het gebeurde aan dat blad, het optreden der sociaal-democraten onderling, met hun geharre war en hunne wederkeerjgo bestrfiding, levert ook zeker een onverkwikkelijk schouwspel op en doet ons nog alios behalve verlangen tar den Booialistischen. heilstaat. Maar dat juist van katholieke zfide zoo zeer wordt afgegeven op de wfize, waarop men bg de Vorwcirts de redacteuren bejegent, is toch ook wel opmerkelfik en eigenaardig. Als er van een drang- en een dwangsysteem sprake ia, dan mag dit wel het geval heeten bfi de katholieken. Men heeft zich daar alechts onderwerpen. En andera wordt men ge dwongen tot heongaan of onschadelijk gemaakt. Dat is een niet te looobenen feit. Dat behoort bfi bet systeem der katholieke hiërarchie. Wfi zeggen niet dat het daar andere kao, dat het in die wereld niet zoo moet geschieden. Maar aan die zfide past dan allerminst te groot verwfit, te veel aanmerking op hetgeen in Booialistisohe kringen voorvalt, al kunnen wfi ons zeer goed voorstellen dat de katho lieken zich in de handen wrfiven van pleizier' over hetgeen daar geschiedt, vooral omdat ook de sociaal-democraten meestal op anderen zoo veel afgeven. Beide hebben elkaar eohter niets te veiwfiten. En dit verliezen de katholieke organen uit het oogbfi hun partfi, zoo goed georga niseerd, komt niet alloa aan het lioht al hoort men tegenwoordig moor dan voorheen hoe het ook onder haar kookt en gist; bfi de Sociaal-democraten bespreekt men de zaken in het openbaar. Alsof er nog niets over algemeen kiesrecht gesproken en geschreven jaren lang zfin in de laatste dagen twee hoofdorganen der liberale partfi in ons land druk aan het pole- miaeeTen geweeBt over de voor- en nadeelen van dat recht. Zou men die kwestie niet rfip kunnen noe men voor oplossing De laatste, minstens vfif on twintig, jaar gangen van bladen en tfidsohriften kunnen getuigen van de versohillende meeningen daar omtrent. Eu als men dan in 't bfizonder het licht wil doen vallen op het feit dat bfi dat kiesreobt een der klassen de bovenhand kon krfigen, dan zouden wfi willen vragen of dit met het huidige kiesstelsel ook niet het geval is en misschien nog veol erger; waar bovendien in menig district de plattelandsbevolking de over hand hoeft boven die der steden. Waarlfik, wg kannen de redeneeringen daarover wel Btaken. Alle gedachten en overleggingen dienen nu sleohts gericht op het vrfimaken van den wet gever van den band, dien de Grondwet op dit punt hem aanlegt. Men bevordere nu sleohts het totstand komen van een blanco artikel 80. Dan kan later opnieuw gedebatteerd wor den over het wonschelfiko van algemeen kiesrecht. Maar daaromtrent hoersoht, gelooven wfi, bfi de groote meerderheid van ons volk reeds eene gevestigde, wfi willen hopen, naar blfiken zal, eene gunstige opinio! ïndertfid, wfi do noodzakelijkheid 1 pleitten van oeno nadere regeling der troons opvolging, nu toch eene grondwetsherziening aan de orde komt, wezen wg ook op het gevaar dat, in verband met die kwestie, wel eens zou kunnen ontstaan voor internationale verwikke lingen. Hierop zinspeelt ook nu de Siècle. Zfi wfidt, onder het opschrift »Een EuropeeFch gevaar", aan dit voor ons zoo belangrfik vraag stuk een beschouwing. Zfin redaotio wfist er daarin op dat, ofschoon nog volstrekt geen reden bestaat zich ongerust maken over wat de vurige hoop en de met ongeduld verbreide verwaohting uitmaakt van al wat Nederlandsoh is en Nederlandech voelt, voor »ons buitenlanders" een groot gevaat ligt in dien toestand. Want bfi ontstentenis van een nakomeling ia hot een Wilhelm of een Friedrich, maar allfid een van-ovor-don-Rfin die do vacante plaats zal kouten innemen en het zal ook on- getwfifeld altgd eon neef of eonig ander fami lielid van keizer Wilhelm zfin. Want zou men gelooven dat dezo krfigshaftige keizer, die voor Marokko zfin Babol niot ongebruikt wilde laten, deze in de schede laat als er zich een eonige gelegenheid voordoot het ifike Nederland met fin praohtige havens en zfin onvergelfikelfike waterwegen in te palmen Neen, zeker niet. Onder het een of ander maar altfid te vinden voorwendsel, zal keizer Wilhelm te eeniger ffid zich met de zaken van zfin familie-lid komen bemoeien, en Frank- rfik zal te laat gewaar worden, dat de nhlanen' in Roosendaal en in Breda in garnizoen, slechts op twee uur sporens verwfiderd liggei Feignies. Niemand kan do toekomst voorzien, maar het vraagstuk dor Nederlandsche troonsopvol ging kan wonderlfike verrassingen bereiden en het is te wenschen, dat de commissie, die door de regeering benoemd is om do Grondwet te herzien, haar herzienenden blik ook wende tot deze Kwestie, waaibg in de toekomst dan bet woord «republiek" mogelfik niet misplaatst of, de internationale verhoudingen in aanmerking nemend, niet ougewensobt zou blfiken, Nn is dit alarmeorend schrfiven zeker over dreven en daarbfi de kwestie van zuiver Fransohen.nationalistischen kant bekeken. Maar het bewfist toch dat onze bewering niet geheel zonder grond is. Kameroveraciit Zitting van Woensdag. Met de exploitatie der tinmgnnen op Banka gaat het niet naar wenscb. Vrfidag j.l. had de heer Yan den Bergh daarover een boekje opengedaan en gisteren de heer Van Kol. behandeling der koelies is alles behalve zooals het behoort; zfi krfigen slecht eten lage loonen. Gevolgachteruitgang en eindelfik geheele staking van de werving in China. Zelfs de koelies in China bedanken er feestelfik voor in de tinmfinen op Banka te werken, vooral waar zfi thans in Transvaal voordeeligoi emplooi kunnen vinden. Verder laat ook exploitatie veel te wenschen over. Resident en ingenieurs kunnen het dikwfila niet goed met elkander vinden, waaruit alweer nadeel voor de exploitatie voortvloeit. Een toestand als van twee kapiteins op een sohip. Vergeleken met de exploitatie der Billiton tin-mfinen ie dio der Banka tin-mfinen, waar de Staat exploiteert, treurig te noemen. Uit hetgeen hierover door de verschillende sprekers was gezegd, stond dit zoo goed als vast; en waren do tinprfizen niet zoo boog, dan zou dit ook wel, en nog duidelijker, uit de ogfers sprekon. De minister pleitte echter verzachtende om standigheden. gouvornomont was niet nalatig in het vervullen van zfin plicht geweest. Al zes jaar was de zaak in onderzoek; er waren «adviseurs" naar toe gezonden; do woningen waren op Banka veel beter dan die op Billiton, en dc pers bad dan oigenlfik ook geen reden om oes •campagne" tegen de toestanden op Banka te voeren. Werkelfik, dezo ministerieele verklaring was allerminst atdoendo en duidelfik. Waarom b. v. het »Loempang" Btelsel, dat op Billiton uitstekend workt (met aandeel van de winst voor de koelies) ook niet weder op Banka, waar het vroeger wel heeft bestaan, kon ingevoerd worden, wist de Minister alleen te verklaren met do bewering, dat de mfinen op Banka grooter zfin en daar soms 200 300 man in één mfin werken, dus deze wfixe van loonbotalen te ingewikkeld zou worden. Terecht vei klaarde de heer Van Kol dit niet in te zien. Het thans in zwang zfinde »Kongsie stelsel" geeft aanleiding tot allerlei misbruiken, die zoer moeilfik zonden weggenomen kunnen worden, al doet de regeering daartoe ook bqar bost. Het z. g. »merken" der afgedankte koelie door hon met een brandfizer op den linker schouder een »merkteeken" te geven, keurde de Minister af'. Al noemde hfi het ook een •on schuldige manier," waarop dat »merkon" plaats had, het zou niet mser plaats vinden. Waarvan aoto. Ovor het algomeen mag men dezen Minister echter niet te hard vallen over de toestanden op Banka, welke hfi niet met een hand om- draaiens kan voranderen. Nog geen vier maanden is hfi aan het bewind, zoodat wfi moeten af wachten wat in dezo door hem gedaan zal wordenon dat bet bem niet aan goeden wil ontbreekt, blfikt ten duidelfikato nit de ver klaringen, weder door hem afgelegd. Behalve met de tinexploitatio schfint het ook met do staatsexploitatie dor Ombiliën-kolon- mfinon en der zoutfabrïcage op Java niot gunstig to staan. Do boer IJzerman gal, wat de Ombiliën-kolen- mfinen betreft, zeer deskundige en nuttige wonken, die bfi den Minister in goede aarde vielen. Tegen de Japansche kolen ii thans bfina niet te concurreeren, zoodat heil zal ge zocht moeten worden in beperking van produotie. Do zoulfabrioage zal, gelfik de heer Van der Bergh aantoonde, volkomen «georganiseerd" moeten worden. De Minuter gaf dit onomwon den too. Met bet zout is het hommeles. Verder kwamen nog de irrigatie en het boschwezen aan de orde, waarover door den heer Von Kol het woord werd gevoerd, en ten slotte de militaire aideeling, waarbfi de heeren Vorbty, Duymaor van Twist en Eland ver schillende wenschen deden kennen. Morgen antwoordt de Minister. EEKSTÈ KAMER. Die Kamer komt in de eerste week van December weer bfieeu, o.a. voor het afdeelings- onderzoek der Indische begrooting en ter be schikking op bet verzoek van baren commies griffier, mr Romefio, om ontslag. benoemingen, enz. Bfi kon. beBlnit: is de heer dr H. F. Minkema, arts te Utreoht, benoemd tot oft. van gezondh. 2de kl. bfi de zeemaoht; is aan den comm. der post. lste kl, F. W. H. Rfike, op verzoek, eervol ontslag verleend wegens lichaamsgebreken .fin benoemd tot district-insp. der spoorweg- dieneten de ci»iel-ing. H. C. C. van Rfisbergen, A. M. Henff en M. R. Idema Greidanus. goede mededeeling dat, dank zfi gedane toe zeggingen, in dit seizoen in Ons Huts zog meerdere voordrachten zullen gehouden worden. Uit Vliasingen. Wegens den mist, die heden morgen eerst laat opkwam, is de naohtboot Koningin Wil' Aelmtna om 5.45 binnengekomen. Bfi het komen op de haven werd de eerste loopsteiger door de mailboot aangevaren, waar door de steiger en een duodalf geheel werden ontzet. Van de boot zelvo werd hot bakboord- wiel besohadigd. De passagiers voor Duitschland vertrokken eerst om 6.45 en dio voor Holland om 7 uui. Du mist bracht weer, zooals steeds, heel wat stoornis in de vaart. De post naat Breskens werd per sloep overgebracht. Do mailboot vertrok vanmorgen toch op tfid naar Engeland. Op de Woensdagavond to Goes door de Coöperatieve 1 oorscholvereeniging en Spaarbank gehouden algemeene vergadering is besloten baar duur met 29 jaren te verlengen. Breedvoerig werd tevens beraadslaagd over een voorstel van het bestuur om hoogere stortingen dan f 600 op do boekjes toe te laten. Ton slotte word dit voorstel aange nomen. In de vacature-M. Hoogesteger, overleden, word als lid der commissie van toezicht ge kozen de heer mr J. de Witt Hamer J.Gz. Aan de Boiié*, denzelfden avond ten voor- deele van de Werkverschaffing gegeven, waar bfi Leve de Fiets en De Schoone Slaapster werden herhaald, viel geen druk bezoek ten deel. De uitvoering -liep ook nu weer goed van ttapel. De weezen waren, als genoodigdon, aanwe- terwfil een werkgever zfin personeel de gelegenheid had geboden do uitvoering bfi te wonen. Dat was voor die allen oon genoeglfike avond, Aan den oalamitonzen Susanna-polder had, zoo sohrfift men ons uit SintAnnaland, Dinsdag weder een oeverafschuiving en dfik- val plaats, nu ernstiger dan de twee voor gaande. Nu toch verdween van het op 21 September jl. gezonken kraagstuk ongeveer M1, terwfil van de pas voltooide glooiing van zetbnzalt eene oppervlakte van circa 65 M3 weg viel, en van de Lessinische steen- glooiing boven die van zetbazalt mede 30 it 35 M3 verdween. oeverafschuiving en dfikval heeft eene lengte, gemeten langs de laagwatorlfin, van 65 meters met eene grootste inBoharing bin nen die lfin van 6 a 6'/, M., en had plaats tusschen de peilraaien III en V. Dc Stct. no 281 bevat een besluit betref fende art. 7 en het vierde lid van art. 13 der wet op hot notarisambt; tevens meldt dezelfde Stel. dat genoemde wet 30 December 1905 in werking treedt. Geregeld, maar nu vooral met het oog op St. Nicolaas, doen de handelaars in goed- koope boeken, spotgoedkoops aanbiedingen, die den liefhebbers moeten doen watertanden. Zoo vinden onze lezers in een in dit nom- mor voorkomende advertentie van de firma D. Bolle te Rotterdam een speciaal aanbod van in prachtband gebonden werken op verschillend gebied tot ongelooflfik lage prfizen. En koopt mon tot zeker bedrag, dan krfigt men nog een premie toe, die bfina evenveel waard is als men voor het gekozen boek uitgeeft. 1 Naar aanleiding van het bericht in ons nommer van Dinsdag, waarin melding werd gemaakt van eene protest vergadering, te Berlfiu door officieren van bet Leger des Heils gehouden, verzoekt men ons te melden dat gel- don, die in ons land ten behoeve van dat Leger worden goschonken, ook in Nederland worden besteed. Woensdagavond had weer eeno voordracht do eerste in het nienwe gebonw plaats voor leden en ingeschrevenen van Ons Huis, Molstraat alhier. De zaal was geheel gevuld; velen waren teleurgesteld omdat geen plaatsen meer be schikbaar waren. Do heer L. M. Klinkenberg, leeraar aan de Rfiks Hoogere Burgerschool alhier, vergastte zfin gehoor op een zeer leerrfike voordracht over het heelal en de hemellichamen en luis terde haar op door zeer fraaie lichtbeelden. De voorzitter van Ons Huis sprak zeker uit naam van alle aanwezigen toen bfi den heer Klinkenborg dank zegde voor zfin zeer gewaar deerd optreden. Hfi deed daarbfi tevens do In de afgeloopen week van 22 tot en met 28 dezer kwamen in Zeeland 10 ge- rallen van besmettelfike ziekte voor8 van roodvonk5 Ellewontsdfik, 3 Wolphaartsdfiki 2 van diphtheritis1 Nieuwerkerk en Ooiterland. LETTEREN EN KUNST. Uit Vlissingen. Woensdagavond gaf VlissingsMannenkoor in de groote zaal van den heer Stolkoper eene uitvoering voor een goed opgekomen publiek. De heer W. Sprengera, tenor fo Beverwfik 1 J. J. van Oadenillen van de stafmuziek te Bergen-op-Zoom, als aooompagnateur, ver leenden hnn medewerking. Het programma getuigde waarlfik van een dur- venden en ondernemenden geest, dien de direc teur, de heer A. J. Gefiaen, tn de leden bezit. Want al moeten wfi dadelgk zeggen dat er veel was, wat den toets der zuiverheid niet te weerstaan vermocht, er waren nummers als: La croix de LHelVlie en V ineta, we Iko bewfizen te over gaven voor den ernst on de energie waarmee dit koor tracht naar een zuiveren klank. Goed werd ook gezongen .F,'orij V, zeker wol hét nummer, dat allermeest den onder nemenden geest van het koor typeert. Ook hier waren wel aanmerkingen op te maken, doch 't geheel werd vlot en goed gezongen. Lnmagnis voluisse sat est. Hier vooral kwam de koste) fike kracht van den tenorzanger, den heer Sprengers, eohitterend uil. Het was een zeer gelukkige gedachte toen men dien heer verzocht om zfin medewerking. Een rfike, volle en toch milde klank heeft de stem van dezen tenor. Die Neugierige en Du bist die Ruh werden op zeldzaam teedere wfize gevoelvolle klanken vertolk», ferwfil het accompagnement van den heer van Oudenallen uitstekend mag worden genoemd. Deze uitvoering is werkelfik een in menig opzicht geslaagde te noemen, en het zuivere zingen van den tenor mogo een prikkol zfin voor de strevende leden, om volhardend op den ingeslagen weg voort te gaan. Een gezellig bal besloot dezen avond.

Middelburgsche Courant | 1905 | | pagina 1