MIDDELHUIUSCilR COURANT Maandag 21 Augustus. Uit Stad en Provincie. K\ 196. 148° Jaargang. 190S. Doze courant versohijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor allo plaatsen in Nederland franoo pp., 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. THERMOMETER EN VERWACHTING. 19 Aug. 8 u. no. 65 gr., 12 u. 72 gr., av. 4 u. 72 gr. F. - Verwacht: matige tot kraohtige of atormaolitigo W. wind, zwaar bewolkte lucht, iets koeler temperatuur. Advertentiën20 cent por regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regol moer 20 cent* Beolamos 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is uitsluitend gereohtigd hot Algemeen Advertentie-Bureau A. BH LA MAR Ax., H.I. Voorburgwal 366, Amsterdam. I deze courant behoort ten Bijvoegsel. Middelburg 19 Augustus Zeeuwsche Omtrekken. Wij kwamen deze week een Bchutter tegen met zijn uniform onder den arm, zijn sjako in de hand, en zijn geweer, han gend over zijn schouder. Hij ging een en ander inleveren, want hij was sohutter af. Op zich zelf is dit geen zeldzaam of op merkenswaardig feitmaar ditmaal trok het onze bijzondere aandacht, in verband met het lot, onzen schutterijen beschoren. Nog twee lichtingen, en deze instelling behoort voor Middelburg tot het verleden. In 1907 zal dit het geval zijn. En zoo zullen dan weldra die schutterijen, na een bijna tachtigjarig bestaan ze werden opgericht bij do wet van den 11 en Apil 1827 (Stbl. no. 17), slechts in do herinnering voortleven. Een landweer zal dan in hare plaati treden en, naar men zegt, nuttiger zijn en beter aan het doel beantwoordend. Wij willen hier, in onze Zeeuwsche Omtrekken, niet ons wagen aan be spiegelingen over het goede dat de schut terijen hadden, het bek re dat de land weer ons brengen zal. AIb bij haar leven, zullen zij ook bij haar dood wel aan onbillijke en eenzijdige oor deelvellingen bloot staan. En van de landweer zal nog moeten blijken of zij past bij onzen volksaard en nuttig zijn zal voor onze verdediging. Wij hebben iets anders in de pen. Met de schutterij is in onze stad nauw verbonden eene zeer goede instelling, die veler, zoo niet aller sympathie heeft. Wij bedoelen ons muziekkorps, dat nog ouder is dan de schutterij zelve. Het heeft al negentig jaren achter den rug. Dit feit, dat den 4en Juni is herdacht, wel niet feestelijk maar in elk geval toch in ons blad, zal in de volgende maand nog eens in herinnering worden gebraoht. Dan zal door hot muziekkorps eenfeest- eoncert worden gegeven, en wel op Woens dag 6 September. Tot bijwoning daarvan zullen autoriteiten en besturen van verschillende vereenigingen worden uitgenoodigd, maar ook het publiek zal tegen zeer billijke entree gelegenheid geboden worden die uitvoering bij te wonen. Aan belangstelling zal het dan wel niet ontbreken. Ons muziekkorps is populair. Dat weten wij. En men zal aan dat korps gaarne een blijk van waardooring geven. Maar ookaan zijn voortbestaan hechten En toen wij nu dachten aan de opheffing van onze sohutterij in 1907., vroegen wij ons zeiven afwat zal er dan Tan ons muziekkorps worden? Dit mogen allen in Middelburg, die het korps een goed hart toedragen, zich wel eens afvragen. Twee jaren zijn spoedig om, en hot dringend noodig dat dan het korps op vasten grondslag worde gevestigd. Zou er iemand aan opheffing denken? Wij willen hopen van niet, vooral niet onder hen die in deze iets te zeggen of eenigen invloed hebben. Onze stad zonder een muziekkorps als het tegenwoordigewij kunnen haar ons niet denken. Het ÏB eene instelling, waarvan ieder genot heeft, althans kan hebben door openbare uitvoeringen die zij geeft. En bij hoevole andere gelegenheden, uij openbare en nationale feesten, bij bezoeken vaai vorsteljjke personen enz. is ons muziek korps een onmisbaar olomont Wij zouden afdalen tot een der minste plattelands gemeenten, dio zich bijna allen in een muziekgezelschap mogen verheugen. Maar wat daar in kleiner kring in stand wordt gehouden, dikwijls door steun van een of van enkelen, die daarvoor zich veel opofferingen getroosten, kan niet voldoen aan de behoeften van een stad als Middelburg. Die stelt en moet stellen andere eischen. Evenals tal van groote en provinciale hoofdplaatsen, zal zij zich dus geplaatst zien voor het vraagstuk hoe het best in deze te handelen Het is niet aan ons om in deze een be paald plan te ontwerpen; maar wij meen den slechts de aandacht te moeten vestigen op hetgeen binnen een paar jaar te wachten staat. Of' hot mogelijk is van ons korps oen stedelijk muziekkorps te maken Er worden daartegen meenen wij enkele bezwaren gooppord, o. a. dat do leden van het corps dan stedelijke ambte naren zouden worden, tegenover wie de gemeente verplichtingen op zich zou moeten nemen, o. a. ten opzichte van pensioen enz. Dit geeft ons aanleiding even te wijzen op Leeuwarden, Kampen, 's Hertogenbosch, Haarlem en Alkmaar. In deze vijf gemeenten zjjn stedelijke muziekkorpsen, die staan buiten de sohutterij, al doen ze ook bij sommige gelegenheden, wanneer de commandanten dit vragon, daarbij dienst. Het beheer daarover berust bij het ge meentebestuur. In Kampen b.v. wordt telken jare uit den raad eene commissie gekozen die daar mee is belast. De benoeming van den kapelmeester ge- sohiedt ook door den raadhij alleen is stedelijk ambtenaar, terwijl de leden van het korps van jaar tot jaar door hetzelfde college worden aangewezen. Ook in de andere, genoemde plaatsen ia de inrichting ongeveer dezelfde en bestaat oen gelijke band als te Kampen tusschen de gemeente en het stedelijk muziekkorps. Op dezelfde leest nu zou, dunkt ons, ook in Middelburg de instelling van zulk een korps kunnen worden geschoeid. Dit is echter een kwestie van later zorg. Er zal van zelf nog wel eens gelegenheid zijn om op deze voor onze stad zoo be langrijke kwestie nader terug to komen. Maar dit zij thans opgemerkt Wat wij vooral hopen, is dat het ge meentebestuur na 1907 zijn steun zal blijven verleenon, zelfs dan op krachtige, afdoende wijze. Zoo dat eon evontueele commissie van beheer zioh niet geplaats ziet voor finan- cieelo zorgen voor het korps. Want trots den besten wil van de bur gerij, die toch altijd het hare zal moeten blijven doen, is zulk een steun van gemeente wege onmisbaar, te meer daar de opbrongst van particuliere bijdragen veranderlijk is on die van concerten zeer afhankelijk van het aantal te geven uitvoeringen, dat b. v. op een natten zomer allicht tot een mini mum daalt. in waar de gemeente m de beide vol gende jaren minder moet uitgovon voorde schutterij zelve en in 1907 van de uitgaven daarvoor geheel zal zijn ontheven, kan zij. dunkt ons, voor het muziekkorps zelve met gerust geweten iets meer afstaan dan zjj tot heden deed. De groote meerderheid der ingezetenen zal zeker zulk een besluit van don gemeenteraad van ganse her harte toejuichen. Dit verwachten wij in elk geval dat de commissie van toezicht, met den comman dant dor d.d. schutterij aan het hoofd, die voor do belangen van dat korps al zoo vele jaren ijverde, te juister tijd do ooodigo maatrogelcn daartoe nemeu zal eu middelen beramen om het voortbestaan van het korps te verzekeren. Die commissie, aangevuld zoo noodig met anderen, heeft een goede, eene voor Middelburg nuttige taak te vervullen. En zij zal zeker daarvoor bij de burgerjj instemming en medewerking vinden. Het korps wij schreven het in don aanvang is populair; dank zij niet het minst den directeur, Jan Morks, die tijd noch moeite ontziet en die, met flinke hand het geheel leidend, de manschappen weet te prikkelen tot ijver en samenwerking. Daarom te meer zijn wij in Middelburg verplicht, elk naar zijn krachten, mee te werken tot behoud van onB muziekkorps. Wij sohrevon hiervoren over vorstelijk bezoek. Dit staat Vlissingen weldra te wachten, hoewel toch eigenlijk het bezoek der Konin gin en haar Gemaal meer uitsluitend geldt het eskader, dat uit Indië komt, en de kanonnen, bij het standbeeld van M. A. de Ruijter te plaatsen, dan de gemeente zelve. Recht duidelijk is onB de aanleiding en het doel van dit bezoek niet. Een beleefdheid tegenover onze vloot Een hulde aan de nagedachtenis van den grooton zeoheld? Het eskader zelf heeft toch niets buiten gewoons verricht, waardoor het de eer van zulk een bezoek zich waardig maakte. In elk geval zullen de Vlissiugors en Middelburgers, on allen die Dinsdag den 29sten Augustus willen opgaan naar de havenstad, gelegenheid hebben Koningin Wilhelmina weer eens te aanschouwen en tevens Prins Hendrik eons te zien. Het is de eerste maal dat Z. H. den Zoeuwsohen bodem betreedt. En daarom kwam bij ons do vraag op wanneer zal het vorstelijk eoktpaar eens officieel bezoek brongen aan Zeeland? Het is al weer elf jaar geloden sedert onze Koningin, toen nog oen aanvallig, lief kind, in onze stad het welkom word toe geroepen en in ons nommor van 21 Augus- 1894 gedateerd dus evenals het huidige werd geschreven: Welkom, schoone en lieve jonkvrouw die na luttel tijdsverloop, als de Kroon Uw hoofd zal sieren, schutsvrouw zjjt on Nêorlands hoop! Die kroon siert haar nu reeds eonige jaren. Als Koningin, als eohigenooto, naast liaar gomaal bracht H. M. den Zeeuwen nog geen officieel bezoek. Wanneer zullen wij dit genoegen 6maken Dat het vorstelijk echtpaar met vreugde en hartelijkheid zal worden ontvangen Het spreekt van zelf. Niet te lang meer zal, willen wij hopen, do door velen gewenBchte gelegenheid om de Yorstin en den Prins to begroeten, den Zeeuwen worden onthouden Wat heeft het Leger des Heils zioh deze week in Middelburg, toen hot chalk farm muziekkorps hier een concert gaf, weer van een goede, eene loffolijke zijde doen kennen! Het was oen kranig korps dat uit Londen! Men kon zien dat het onder flinke leiding staat. En hoe zuiver van toon speelde het; welk een goed ensemble Men dacht eer aan beroeps-muzikanten dan aan werklieden. Maar wat ons nu ook weer bovenal zoo aantrok, was die geest van samenwerking, die eenheid, dat streven naar hulpvaardig heid, die zich ook ditmaal weer doden kennen en gevoelen. Het muziekkorps komt hier, maakt reeds dadelijk een flinken indruk bij zijn tocht door de stad door zijn ferm uiterlijk en zijn goede disciplinehet treedt ophet wordt op eenvoudige, populaire wijze ingeleid; het wint dadelijk aller Bympathie door hetgeen het ton gehoore brengt! Zij die spreken zeuren nietzij femelen, niet; zij zeggen op eenvoudige, populaire, aangename wijze wat zij op hot hart hebben. En als zij vragen, doen zij dat op zoo'n aardige manier, dat men zijn laatste cent eraan geven zou. Bovendien: was dat beroep op hot ge meenschapsgevoel om die 47 muzikanten onder dak te brengen, niet typisoh Geen wonder dat hot een volkomen succes had. Zoo leert men elkaar en anderen practisch christelijke liefde betrachten. En als men dan nagaat wolk heil-aan- brengend, maatschappelijk werk dat Leger, vooral in groote steden, verricht, dan ver wondert het ons niet dat het zijn vleugelen meer en meer over de ganscho wereld uitspreidt. Schaduwzijden en vlekken on tekortko mingen en foutenhooron wij rond ons fluisteren. Wij hooren ze aan, maar blijven toch staren op de vele goede zijden van dat Leger. Geen menschelijk werk is volmaakt. Laat een kerkgenootschap eens wijzen op zoovele goede vruchten als het Leger des Ileih voortbrengt. Laat elk op zjjn wapen evenveel kwar tieren kunnen toonen als bewijzen van adeldom en van een edel streven ten goede van het lijdend en strijdend menschdom „Daar heb je de peperbos" Jaren geleden bracht de bravo kapitein Gerrit Phaff een vaartuig zijner reederij veilig tor reede van Z i e r k z o e. Het schip was don ondergang nabij ge weest en do gezagvoerder stamelde als eonig teeken van nog niet geheel verloren bewustzijn bij zijn overbrenging naar den wal die woorden„Daar heb je de peperbos". peperbos hiermede werd bedoeld, de toren van Zierikzoe die vaak zoo werd genoemd door do zeelieden, voor wie hij, als baak bij het uit zee komen, zeer nuttig was. Werkelijk, die benaming is niet zoo ge zocht het modol van don toren wettigt volkomen dien bijnaam. Tooh, zoo schrijft men ons, or is aan dien toren veel bouwkundig schoon, in <iie mate zelfs dat, toon or oonige jaren geleden sprake was van afbreken, omdat opgezien werd tegen een niet te vermijden kostbare reparatie, van rijkswege aangeboden werd het monument over to nemen mits de ge meente een aanzienlijke som bijdroeg in de koste van herstel. Hiertoe werd overgegaan. Hoe is 't mogelijk, zal menigeen vragen, dat zulk oen kunstproduct een zoo onooge- lijk peperbusvormig model heeft Het antwoord ismon had oorspronkelijk het voornomen, don toren driemaal zoo hoog te bouwenmen beoogde een sieraad, Antwerpen aan de eene zijde van den ingang dor Onze Lieve Yronwekerk heeft. Men heeft dat plan niet kannen volbrengen. De legende zegt dat op één naoht al de schepen, met materiaal voor den bouw, ver ongelukten en daardoor die bouw moest worden gestaakt. Waarschijnlijker is het, en dat nemen wij eerder aan, dat het geld was opgebruikt en dat men daarom niet verder kon. De bouw werd toen geëindigd met het plaatsen van een behoorlijke torenspits. verbrandde echter later maar werd aantal jaren vernieuwd, evenwel niet in den ouden vorm doch als een vrij platten kap, die nog bestaat en aanleiding gaf tot den naam peperboB. Toen de overname door het rijk was schied, is men gedurende eenige jaren den toren gaan horstellen, en werkelijk zijn daar weer mooie gedeelten aangebraoht. Ook nu veroorzaakte eohter de geldkwestie weer stoornis. Toen de bijdrage der gemeente, onwaar schijnlijk ook de som, die van rijkswege werd beschikbaar gesteld, was opgebruikt, het werk opnieuw gestaakt en zag zelden of nooit aan den toren iets méér doen dan het aller noodzakelijkste. De lezer oordeele. Een viertal jaren geleden begon de wind wijzer, een bos pijlen, den dienst te weigeren. Hij wees in noordoljjke richting en ging geen streek uit don koers, hoe do wind ook draaide. Die werkstaking heeft de windwijzer steeds trots storm en noodweer vol gehouden zelfs is 't voorgekomen dat een deel van den pijlbundel wegwoei, maar de wijzer bleef toch zooals hij nu reeds eenige jaren is geweest, steeds oen kouden noorden wind wijzonde. Met belangstelling wordt nu tegemoet gezien of bij het inslaan van een nieuwen koers in hot bestuur van ons land ook de windwijzer zal gaan draaien en, zoo niet met do veranderde omstandigheden, dan toch met de heorsohende winden zal meegaan. Het mag toch minstens hoogst onwaar schijnlijk geacht worden dat men, schatten te hebben besteed aan behoud en restauratie van den toren, zou blijven terugdeinzen voor de geringe kosten van een bekwamen windwijzer. Indien 't eohter mooht zijn, dat men die nietige zaak niet in orde wil brengen, dan zou het aanbeveling verdienen al wat tot den windwijzer behoort weg te nemen, om te voorkomen dat op vorkeerd oompaa wordt. De fiets en het motorrijwiel krjjgen hoe langer zoo meer burgerrecht en het ligt in don aard der zaak dat het aantal magazijnen, waar deze vervoermiddelen van den laataten tjjd te koop z{jn gesteld, gestadig toeneemt. Zoo wordt heden avond door den heer J. O. van der Harst op den Langen Burg alhier in het geheel verbouwde perceel C 92 een flink keurig net ingericht rijwiel- en motor- magazjjn geopend, dat èn om het aantrekkelijk uiterlijk èn door de geëtaleerde zaken de aan dacht trekken zal. In de winkelkast staan een paar iraaie motor-cars en onderscheidene rjjwielen van verschillend systeem en fabrikaat. Nieuw daarbjj is een Amerikaansche racyole, die niet meer dan 8 kilo weegt en niet duur in prijs is. De heer Van der Harst heeft in het magazijn een nog veel grootere collectie fietsen in voorraad en is ook uitstekend gesorteerd in allerlei rgwielbenoodigdheden. Aan het mngazjjn heeft de heer Van der Harst, die op verschillende fabrieken zijn vak beoefende, zoowel voor gewone als voor motor rijwielen een reparatie-inrichting verbonden. De verbouwing van het perceel was het werk van den hoer P. L. van Miert, terwjjl als architeot optrad de heer J. A. van der Heil. Omdat de firma Corns. J. Rekkers in haar fraaion winkel in de Lange Gistraat alhier geen vergunning bezit, kocht z|j er naast gelegen perceel aan, verkroeg daarvoor »vergunning", en opent daarin heden avond een zaak uitsluitend in wjjnen, gedistil leerd en binnen- en buitenlandsche likeuren, van de J{jnste tot de meer ordinaire soorten- Ook deze zaak, waarin geen mindere hoe veelheden dan 2 deciliter worden afgeleverd, staat onder beheer van den heer N. D. van der Burg. Zooals alles wat de genoemde firma doet, vatte z|j ook deze zaak flink aan, stiohtte zg mooien ruimen winkel en etaloerde zg haar dranken op ter kennismaking ermede uitlokkende wge. Aan haar naam is zg verplicht veor goede kwaliteit zorg te dragen on daartoe heeft tg ook het vaste voornomen. De vereeniging Handelsbelang alhier benoemde in haar Vrgdagavond gehouden ver gadering tot bestuurslid den heer G. A. W. van Straaten. Verder werd besloten een zilveren modaillo beschikbaar te stellen voor den reclame optooht op 31 Augustus, uitgaande van do verooniging Uit het Volk- Voor het Volk. Aan do Goesche vereeniging Handelsbelangen zal een zilveren medaille worden aangeboden voor den door haar te houden etalage-wodstrgd bjj gelegenheid der KoninginnefeoBten in September. Eindelgk werd besloten ter bevoegder plaatse eon klacht in te dienen over en op verbetering aan te dringen van de correspondentie tusschen 9poor en boot te Vlissingen, in vorb&nd met de vertrekuren van de boot op Breskens. Hi t Vlissingen achrgft men ons Er Bobgnt onstuimig weer in aantocht te zgn. Niet alleen dat de kinderen erg woelig zgn - waaraan de op handen zgnde feestviering misschien niet vreemd is maar aan do buitenhaven is weer het sein geheschen dat de scheepvaart voorzichtigheid aanbeveelt. De gemeenteraad van R i 11 h e m heelt de jaarwodde van den veldwachter met 50 verhoogd. Uit Domburg wordt ons geschreven Vrijdagavond gaf het muziekkorps van do tld. Schuttorjj te Middelburg een concert onder leiding van den heer Morks. Het weer was gelukkig gunstig, zoodat een massa volk, bad gasten en ingezetenen, naar de mooie muziok kwam luisteren. Wjj moeten het hier anders altjjd mot een klein fanfare-corps doen, dat in den zomer nog eenige krachten mist door de drukte in de hotels. Zoo'n concert van een groot harmonie-gezelschap is dus oen ware opfrissching. Uit al het mooie, dat we te hooren kregen noomen we Suite des Miniatures, van den kapelmoester. Dit nummer werd met groote belangatcling gevolgdvooral de Barcarolle er uit is een juweeltje. Wat we ook verwacht hadden, was een luid applaus voor den piccolist, die ook hier, ovenals

Middelburgsche Courant | 1905 | | pagina 1