MIDDELBURGSCHE COURAIMT. Maandag 31 Juli. N°. 178. 148° jaargang. 190S. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k b met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs por kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp., f 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. THERMOMETER EN VERWACHTING. 29 Juli. 8 u. vm. 65 gr., 12 u. 76 gr., av. 4 n 76 gr. F - Verwacht: zwakke wind, helder e droog weer, dezelfde temperatuur. Advertentiën20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50; elke regel m 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet alkomBtig uit Z e e 1 a n d, betredende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is uitslaitend gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. DU LA MAR An., N.l. Voorburgwal 306, Amsterdam. i deze ourant behoort een Bijvoegsel. Zeeuwsche Omtrekken. De gemeenteraad van Middelburg nam Dinsdag 18 Juli een kloek besluit, toen hij, zonder beraadslaging in openbare zittiDg en zonder hoofdelijke stemming, aannam het voorstel der hoeren Van der Harst, De Veer en Tak, om inlichtingen te vragen omtrent het gebeurde in hot Gasthuis alhier. Het droeve feit, dat oulaugs daar plaats hadde ernstige gerachten, die omtrent deze instelling reeds geruimen tijd de ronde doden, ook in verband met vroeger daar voorgevallen gebeurtenissen, en de zeer snelle en voortdurend plaats hebbende af wisseling van het personeeldit alleB geeft gereede aanleiding tot ongerustheid. Men sprak luide van eene minder goede verhouding tosschen don directeur en het verplegend personeel of het verplegend per soneel onderling; een verhouding die zelfs aanleiding gaf tot een zeor tragisch feit. Daarom drong de raad, door aanneming van dat voorstol-Van der Harst c. s., aan op een onderzoek, liefst door het bestuur der Godshuizen, en op het overleggen van een rapport van dit onderzoek aan don Raad. En mooht dat bestuur daartoe niet ge neigd zijn, dan wilde de Raad de zaak zelf tor hand nomen. Sober maar welsprekend was de toelich ting, die de hoer De Veer bij het voorstel gaf. Het is noodig, zeide hij, dat over het gebeurde hot vollo licht opga en klaar en duidelijk worde wat in het gasthuis is gebeurd. Wij hebben met opzet gewacht over deze geruchtmakende zaak te schrijven totdat het bestuur der Godshuizen iets van zich zou hobben doen hooren. En dit deed het bij een missive aan den Raad wij hier nog eens herhalen «Ofschoon het bestuur der godshuizen ver meent de juisthoid te moeten betwijfelen van uwe meening, dat het, naast het toezicht van burg. en weth., mede onder het toezicht van den Gemeenteraad staat, is het toch gaarne bereid te voldoen aan het tot ons gericht ver zoek by Uw besluit van 18 dezer. Vermits ons bestuur, evenals by elke buiten gewone gebeurtenis in een onzer gestichten, ook thans omtrent het in het gasthuis voor gevallene het noodige onderzoek heeft inge steld, acht het voorshands een herhaald onder zoek onnoodig, doch zal daartoe toch overgaan, indien dit nader mocht hlyken wensohelyk te zijn. Met hot inzenden van het rapport zal een gewenschte spoed gemaakt worden, maar toch zjj opgemerkt dat afwezigheid van meerdere leden van ons bestuur in dezen tyd van het jaar oorzaak kan zjjn van eenige vertraging." Ben enkele aanteekening op deze kennis geving viude hier allereerst een plaats. Wij kennen niet de reglementen en be palingen, waarbij de verhouding tussohen het gemeentebestuur on de Godshuizen is Over de juistheid der bewering, waarmee hot schrijven aanvangt, kunnen wij dus niet oordeelon. Wel weten wij dat de daarbij aangegeven verhouding reeds van zeer ouden datum is en dat ook voorheon regenten der Godshuizen alleen verant woordelijk meenden te zjjn aan burgemeester Of daarin later soms verandering is ge bracht, is ons niet bekend. Wij willen echter aannemen dat dit niet zoo isdat dus de bewering van regenten juist is en zij alleen onder het toezicht van burg. en weth. staan. Dan verandert dit echter toch weinig aan het recht van den Raad om inlichtingen te vragen. Alleen zou dit ooilego, bij weigering van het bestuur der Godshuizen, zijn verzoek eenvoudig richten tot het dagelijksch bestuur, dat in elk geval toezicht uitoefent, en dit uitnoodigen in overleg te treden met dat der Godshuizen en daarover te rapporteeren. De weg zou iets langer worden maar toch tot hetzelfde doel leiden. En bij eventueele weigering van de zijde Tan het meergenoemd bestuur om inlich tingen te geven, kon de Raad burg. en weth. vragen zeiven eon onderzoek naar het gebeurde in te stellen. De Raad, hot oftioieele lichaam dat de burgerij vertegenwoordigt, moet op de hoogte kunnen komen van hetgeen voor valt in een instelling als het Gaathnis, waarbij de gemeente zoo nauw is betrok ken. Zij toch betaalt, door middel van het Burgerlijk Armbestuur eene ge meentelijke instelling, uit de stadskas gesubsidieerd voor de armlastige patiën ten, evenals dit geschiedt voor weezen en oudeh van dagen in inriohtingen, ook be- hoorende tot de Godshuizen. En de betaling voor zulke patiënten in het Gasthuis geschiedt al naar gelang der uitgaven, die deze iurichting heeft, bij wijze van hoofdelijken omslag. De gemeenteraad heeft dus, dunkt ons, wel degelijk recht van meespreken. En dit college toonde daaraan te hechten, nu en nog kort geleden bij het bekende voorstel om den directeur van het Gast huis vermeerdering van salaris te verleenen. Nu echter het bestuur der Godshuizen zich bereid verklaart te voldoen aan het verzoek van den Raad, kunnen wij die kwestie verder laben rusten, al komt het ons toch gewenseht voor, met het oog op de toekomst, dat do verhouding onderling en de rechten en plichten van elk der col leges: Raad en Bestuur der Godshuizen eens afdoende worden geregeld. Uit hot schrijven van dat bestuur blijkt verder dat er reeds een onderzoek omtrent feiten, die in het Gasthuis plaats hadden, werd ingesteld, en dat een nader onderzoek onnoodig wordt geacht, maar dat men daar toe toch zal overgaan, indien dat nader wensohelijk mocht Wijken 1 Yan welken aard het reeds ingestelde onderzoek is geweost, wordt niet gezegd. Wie het insteldede Regenton van het Gasthuis alleen of het volledige bestuur der Godshuizen Wie daarbij gehoord zijn: enkelen of velen Welke feiten aan 't licht zijn gekomen En dan vooral deze gewichtige vraag had dit onderzoek plaats vóór of na het droeve, sensatiewek- kend feit in d en nacht van 7 op 8 Juli Zie, dit zijn al te maal belangrijke vragen: waarvan de beantwoording van groot ge wicht is ter beoordeeling van de waarde, aan het gehouden onderzoek te hechten. Een enquête, v<5dr de genoemde ge beurtenis ingesteld, kan b. v. allerminst voor don gemeenteraad waarde hebben. Een rapport zal nu over een en ander lioht verspreiden. Met belangstelling wordt dat natuurlijk Het geldt hierbij eene instelling van groot nut, van groote waarde voor het Het is nu nog niet do tijd om een oor deel uit te spreken. Wij bepalen ons daarom thans tot hot neerschrijven van do verwachting, dat, als het rapport daar is, eruit moge blijken hoe hot onderzoek zoo onpartijdig, zoo uitvoerig mogelijk heeft plaats gehad zonder aanzien van personen. En tevens hopen wij dat men een spoe dige inzending van het rapport bevordere. Want hoo langer de verschillende geruch ten, die nu nog de ronde doen, blijven loopen, hoe slechter voor de nuttige instelling, wier belangen hierbij op het spel staan. Het is daarom to moor jammor dat do afwezigheid van meerdere bestuursleden een hinderpaal is om in het belang van het Gasthuis de zaak spoedig tot vollo klaar heid te brengen. Vooral met het oog op do te hooren getuigen heeft elk tijdsverloop zijne beden kelijke zijden. Zouden die afwezigen hun terugkomst, des gewenseht tijdelijk, niet kunnen bespoe digen Het gebeurde is daarvoor wezenlijk ern- Daartegenovor steekt vrij zonderling af de mededeeling dat men voorshands een herhaald onderzoek onnoodig acht, doch daartoe tooh zal overgaan in dien dit nader mocht blijken wensohelijk te zjjn. Zulke reserves neemt men bij dergelijke gewiohtigo zaken niet in acht. In zoodanige gevallen handolt men door tastend en flinkstelt men zich allerminst met halve maatregelen tevreden. „'s Lands wijs, 's lands eer." Eene bekende, zeer oude spreekwijze. Zij wil zeggenieder land heeft zijne bijzondere zeden en gewoonten dio men geoorloofd en welvoeglijk acht. „Costume van don lande en iB geen schande." Maar tooh: or zijn van die gewoonten, die alles behalve tot oer verstrekken. Zoo bleek bij do jongste raadsverkiezin gen in Zeeuwsch-Ylaanderen Oostelijk deel van zonderlinge ma nieren. Men bejegende elkaar, meestal achter het masker der anoniemiteit, op zeer onhebbe lijke wijze. In advertenties lichtte men olkaar's doop ceel en een bekend ingezetene van oen der hoofdplaatsen werdon door „Goed naden kende burgers" en „Eenige Burgers" leelijke dingen ten laste gelegd. Hij ontnam den monschon het brood; enz. En tegen hem werden alle „ordelievende" kiezers te wapen geroepen. Alsof hij de orde minder goed Een instelling van vertrouwen. Waar zij, zooals men die noemt, particu liere patiënten opneemt, die de voor haar zoo noodige inkomsten opleveren, dient het bestuur zelf te weten in hoever het belang der inrichting meebrengt, om, ter weerleg ging van loopende geruchten en om het vertrouwen, dat allicht geschokt wordt, te bewaren, mee te deelen wat het onderzoek aan het licht bracht. Maar er is nog een categorie personen, waarop wij reeds wezenmonschen bij wie het moeilijk is voor- en veroordeelon te overwinnen, welke tegen.'gasthuizen bestaan, al verdwijnen die in de laatste jaren ge lukkig meer en meer. Voor hen is het vooral noodig dat zoo'n instelling daar sta ongerept en onge schonden. En dit te bevorderen, is do taak, do plicht van het bestuur der Godshuizen on van don Raad. In hoovor aan hot rapport, wanneer hot eenmaal inkomt, geheele of volledige open baarheid kan worden gegeven, beslissen beiden en vooral do ledon van den Raad. Hoe meer publiciteit hoe beter, zouden wij zeggen hoe minder achterhoudendheid, die allicht weer aanleiding geeft tot allerlei vermoedens, hoo meer de goede zaak zal worden bevorderd. Dergelijke lieflijkheden werdon hem ge zegd doo* onbekendenvrij wijzen hierop □og eens nadrukkelijk. De lichtzijde in deze was dat de kiezers aan die adviezen zich niet stoorden. Trou wens, de ergste vijand van zulk een aftredend raadslid zou, als hij nog een weinig gevoel voor eerlijkheid en loyaliteit had, uit af keer van zulk een manier van strijden, hem allicht gestemd hebben, al had hij nog zulke grieven tegeu hem. In Zuiddorpe waren een tweetal onge- teekende brieven aangeplakt mot beleedi- genden inhoud voor eeno daar algemeen geachte familie; wat ook groote veront waardiging wekte. Dat anoniem bekladden blijft nog te veel een „gewooutc van 't land, wel een sohand." Waarom helpt toch de pers daar niet mee om hieraan een eind to maken Zij toch als zij ten minste nog eenigszins hecht aan hare eigen waarde moest zulke aanvallen niet plaatsen; alle onge- toekonde aanbevelingen van personen wei geren en de opname ervan overlaten aan de enkele bladen die in onbehoorlijke aan vallen genoegen smaken. Een ander opmerkelijk feit was de on hebbelijke bejegening, die de bekende dominee Van der Kamp te Axel van eigen geestverwanten ondervond, niet alleen bij gelegenheid dier verkiezingen maar zelfs vroeger. Zijn eerwaarde heeft het daar alles be halve aangenaam. Hij en zijn gezin worden boleedigd. Men logt het zelfs op zijn leven aan. Nu heeft echter de heer N. P. Littooy Azn., predikant bij de gereformeerde kerk te Axel, zijn collega eens onderhanden genomen en hem verweten dat hij onwaar heden schreef. Die beleedigingen, waarvan ds Van der Kamp zoo hoog opgeeft, bestaaD voor een deol slechts in zijn verbeelding. Wol hooft deze roden van beklag, maar zoo erg als hij beweert, worden hij en de zijnen niet mishandeld. „Ergernissen zijn er voor ds V. d. K ongetwijfeld, maar wee degenen, door wie de ergernissen ko- ds V. d. K. is niet voorzichtig genoeg." Zoo merkt de heer Littooy op. En dan werpt hij zijn medearbeider in don wijngaard des Heeren tevens voor de voeten dat hij onoprecht is en hot hem eenvoudig te doen was om kerk A to bekampen. Stichtelijk is ook deze strijd ouder voor gangers van twee kerkelijke gemeenten in een plaatsje als Axel allerminsten het woord uit Efeze 4 vers 15aDe waarheid betrachtende in liefde schijnt ook onder hen, evenals onder hunne volgelingen, weinig of geen invloed uit te oefenon. Dat valt trouwens op kerkelijk gebied meer waar te nomen. Dat juist in zulk een streek, waar de geestelijkheid zooveel invloed hoeft, derge lijk feiten plaats hebben, raag een opmer kelijk verschijnsel heoten. Die anonieme aanvallen, dit beleedigen van elkaar, het vloekt zoo tegen den chris- geest, waarvan men geeste lijken, zoowel als aanhangers van de kerken A en B zoo hoog opgeeft. Het maatschappelijk leven lijdt eronder. En dat is voor ons het meest bedenke lijke van zulke feiten. Dr De Visser heeft dezor dagen willen aantoonen dat geestelijke beeren zich wer pen in den politieken strijd om het Gods rijk, de kerk en het vaderland te dienen* Yan zulk dienen ondervindt de Axelsche dominee Van der Kamp dan toch maar bittere naweeën. Want wij zullen zijne belagers volstrekt niet schoonwassehen, integendeeldoch als de prediking van het Evangelie tot vrucht draagt dat de beljjders ervan elkaar be leedigen en helaas, dat is geen zeld zaamheid dan hapert er toch zeker veel aan die prediking. En dan deden de predikers zeiven on eindig beter de hand in eigen boezem te steken, zich zeiven en hunne manieren te verbeteren on op andere wijze do maat schappij en het Godsrijk te dienen dan, door zicli to bemoeien met andere zaken, de geesten tegen elkaar op te zetten. Hun voorbeeld zou ten goede kannen werken. Rampzalig het land waar godsdiensttwisten heerachen. Het leven wordt er een hol. Dan liever: minder kerken, minder do minees, minder geestelijken, minder gods dienstoefeningen, maar meer practische beoefening van den godsdienst der liefde en verdraagzaamheid. Het zou dan heel wat beter gaan. Wij kregen dan minder scheiding, minder geharrewar, minder verkettering. En de humane geest zou vaardiger wor den over velen die nu zich laten meeslepen door rodonoeringen over een godsdienst, welke ophoudt christelijk te zijn, tweedracht en bitterheid zaait en don uiterlijken vorm stelt boven het innerlijk wezen, de letter boven den geest. Dat gelooven wij stellig. Eeno verkwikking was ons, na in gedach ten op zulko weerzinwekkende tooneelen een blik geslagen to hebben, de lezing van het boekje van den heer L. Hijmans, predikant te Koudekorke, Onder de Haringvisschers waarop wij roods met enkele woorden wezen. Het is wel geen uitslaitend Zeeawsch I vraagstuk dat daarin wordt besproken, maar er zijn toch genoeg Zeeuwsche vis- schers wior belangen hierbjj zijn betrokken de sohrijver zelf arbeidt in onze omgeving en hij bespreekt een werk der liefde en der humaniteit, voor allen van belang. Hoo men over de hoogere dingen ook moge denken, de grondtoon van elk ernstig geloot in het goede moet toch zijnwèl te doen en nuttig te wezen voor zijn even- En wie dit doen wil, moet zich ver plaatsen in den toestand en in de gedachten van hen in wier belang men werken wil. Een viBseher, voor wien hot zingen van oen „psalm Davids" oen lust en een bo- hoefte is, valle men niet lastig met de idoëon van Multatuli. Hom hot vertrouwen ontnomen in zijn God, het zou wreed zijn. Wil men hem naderen en helpen, dan dient men zich te bewegen in dezelfde richting als hij doet; zich in te denken in zijn gedaohtengang, in zijn leven. En dat is juist do verdienste van hen, die zich toeleggen op hot nuttige werk de haringvissohers op zee to heipon bij krank heid en hun geestelijken bijstand te ver leenen. Men leze eens wat de heer Hijmans schrijft, op zeer onderhoudende wijze, over zijne ervaringen op het Ilospitaalscbip De Hoop. Men krijgt dan sympathie voer hot doel en hot streven van de Nederlandsche Vereeniging ten behoeve ran zeelieden van elke nationaliteit, waarvan II. M. do Ko ningin-Moeder beschermvrouw iB. Men moet bewonderen de toewijding der mannen, die hot leven van den visscher met zijne beslommeringen en ontboringon, met zijn „weinig genietend bestaan"' moe maken op alles behalve zindelijke vaartuigen. De arbeid daar kan en moet nuttig zijn, als men tevens onder die mannen brengt het besef van hetgeen hen onteort, o. a. het gebrek aan het juiste begrip van het mijn en dijn", dat vooral den Schevening- schon visschers schijnt aan te kleven. Voor de pennovrucht van don heer Hij mans vragen wij veler belangstelling. Zij bevat ten slotte een krachtig pleidooi voor het belangrijk vraagstuk der „recht loosheid voor den vissohes". Voor hem, ter zijner bescherming, kan en moet do wetgever nog veel doen. Hij iB o. a. nog niet verzekerd tegen do ge volgen van verwonding of verminking In hon noodon en die hunner nabestaan den dient nog, en liefst zoo spoedig mogelijk, worden voorzien. Dat op de noodzakelijkheid daarvan nog eens nadrukkelijk wordt gewezen, is ook een der verdiensten van het, door ons met zooveel belangstelling gelezen, vlugschrift van den Koudekerkschen predikant. ~ijn arbeid voor do visschers heeft on eindig meer waarde dan die van menigen geestelijken voorvechter. En die arbeid draagt stellig veel schooner vrnchten. Middelburg 29 Juli. DB VERKIEZING IN DEN HELDER. Onze Haagsche «Torenwachter" sohryft: By de Heldersche verkiezing, welke thans in vollen gang is, wordt, naar men ons mededeelt, misbruik gemaakt van hetgeen ik in nommer 172 der Midd. Crt over den toen nog voorloo- pigen c&ndidaat der vryzinnigen, mr Z. van den Bergh, schreef. Het is natuurlyk onmogelyk en ook ondoen lijk dezerzyds op te komen of te weerleggen wat men van de overzyde in myne opmerking dienaangaande gelieft te lezen of daaruit dis tilleert. Maar het feit op zich zelf geeft my toch aan leiding een waatschuwend en opwekkend woord te richten tot de vryzinnigen in dat distriot, die den 16 Juni zoo dapper wylen den heer Gerritsen stemden. Nu de heer Z. van den Bergh defiaitief als de candidaat der vryzinnigen in Den Helder gesteld is, dienen alle krachten in^ te worden om hem de overwinning te b In de gelederen der democratie is hy een veteraan, die reeds menig heet gevecht heeft medegemaakt en wiens staat van dienst zeker reoht geett te verwachten dat hjj in de Kamer op zjjn plaats zal zyo. Hoewel het eigenlyk overbodig is dit alsnog hier even te memoreeren, meende ik dit niet te mogen nalaten, nu er getracht wordt poli tieke munt te slaan uit hetgeen ik destgds, toen er nog geen definitieve candidaatstelling had plaats gehad, schreef. Zou ik do politieke tegenstanders van den

Middelburgsche Courant | 1905 | | pagina 1