Maandag 3 October. Uit Stad en Provincie. D 1904. Middelburg 1 October. Zeeuwsche omtrekken. W N°. 233. 147® Jaargang. By deze courant behoort een Bytoegsel. VERK00PINGËN, mz» Vertrokken en aangekomen schepen, pi IO 3T- pe- pn, eis left in en. ken D, ib y 3er- k. A. I DK !»T- rer, 1T- TS- leef- den Per AM ito tea 30 30 Bo 30 30 rone eon- ten, ping eizi- aeid, nor ken 3.- 3.- 1.30 3.— 3.- 3.- dke 7.40 0.10, IE. U" 7.33 8.S5 6.16 6.3 7.25 8.10 8.28 8.44 irg. MIRRELRIIRGSC COURAIM Deze coarant verschijnt d a g e I ij k smet uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp., 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. THERMOMETER EN VERWACHTING. 1 Oct. 8 u. vm, 57 gr., 12 u. 57 gr., av. 4 u. 57 gr. F. Verwacht: matige tot krachtige W. wind, neerslag, later opklarend, geringe afname in temperatuur. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Np verheid en Geldwezen, is uitsluitend gerechtigd het Algemeen Advertentle-llareaa A. DE LA MAR As,, N.Z. Voorburgwal 366, Amsterdam. Wij lazen het met belangstelling,het boekje dat men zoo beleefd was ons te zenden en dat wjj juist ontvingen toen onze vorige Omtrekken gedrukt werden. Het is het Verslag over 1903 van de handelingen en bevindingen der gezond heidscommissie, die haar zetel te Veere heeft. Het getuigt van eene ernstige opvatting door de commissie van haar taak. Maar bij het lezen van het verslag kwam de vraag bjj ons op of die taak niet te veel omvat tend is en het terrein, waarover het ambts gebied der commissie zich uitstrekt, niet te groot. Dit toch omvat Walcheren, behalve Middelburg en Vlissingen, en gansch Noord- Beveland, in 't geheel 21 gemeenten; een uitgestrekt terrein dus, dat bovendien door de scheiding tusschen de beide deelen, waaruit het bestaat, niet gemakkelijk is te bewerken. Noord-Beveland zou geschikt eene afzonder lijke gezondheidscommissie kannen hebben. Een gemakkelijker overzien en behartigen van de belangen der verschillende, op dat eiland gelegen, gemeenten zou daardoor in de hand worden gewerkt. Is Noord-Beveland voor eene afzonderlijke commissie te klein, dan ware, dunkt ons, eene vereeniging met een deel van Zuid- Beveland doeltreffender geweest. Op dit oogeablik hebbon wij echter den toestand te nemen, zooals hij is. En dan trok onze aandacht in de eerste plaats het negende hoofdstuk uit het ver slag, behandelende de drinkwatervoorziening in de verschillende gemeenten. Over het geheel ziet het daarbij gegeven lystje omtrent het drinkwater, dat gratis of tegen geringe vergoeding ten algemeenen nutte beschikbaar wordt gesteld, er niet zoo slecht uit. Domburg, dat wij reeds vroeger behan delden, er buiten gelaten, vinden wij tal van regenbakken als goed aangegeven. Als onbruikb aar wordt genoemd het water uit den Willebrordusput te Zoutelaude, dat echter niet voor drinkwater wordt gebruikt ondeugdelijk dat uit de regenbak der ge reformoerde kerk te Serooskerke, het wel water uit de pomp te Oostkapelle, het drinkwater van de openbare school met steenen keel te Wissekerke en dat uit de regenbak van de hervormde kerk aldaar. Ook in Kortgene en Kats werd bet water uit eenigo regenbakken en uit een welput als drinkwater afgekeurd. In deze zegden de gemeentebesturen echter hunne mede werking tot verbetering toe. Een tweede punt, dat onze aandacht trok, was het gebruik, in de meeste gemeenten van open slooten als riolen. De omwonenden werpen daarin hun huis- en keukenvuil en afval, wat stank veroorzaakt. De ondergrondsche rioleering is te kost baar. De commissie beval aanvoldoend schoonmaken en geregeld schoonhouden van de bestaande slooten, het huis- en keuken- vuil dagelijks te doen ophalen aan de woningen en een verbod, met strenge hand having er van, om de slooten daarmee te verontreinigen. Ten derde viel ons oog op een klacht over eene bekende zaak de rioolwater gang van Middelburg naar Veere, uit mondende door middel eener automatische sluis in de buitenhaven van het kanaal door Walcheren, te Veere. Doordat leiding, spuiboezem en uit- loozingsplaats geheel open zijn en boven dien de kom, gedurende een gedeelte van den dag, geheel droog komt te liggen, ont staat een bron van stank, in hooge mate hinderlijk voor de omwonenden en hunne gezondheid bedreigende." Zoo luidt de klacht. Er is reeds vroeger over die kwestie ai heel wat te doen geweest. En sedert die klacht d.d. 7 Maart 1903 bij de commissie inkwam, heeft de zaak nog een ernstig punt van bespreking en overleg uitgemaakt tusschen de commissie en verschillende autoriteiten, o. a. den hoofdinspecteur en den inspecteur van de Volksgezondheid. De mededeelingen in het verslag kunnen wij aanvullen met de tijding dat vanwege de Regeering eene correspondentie wordt gevoerd met burgemeester en wethouders van Middelburg om tot verbetering van den toestand te geraken. Wij voegen daarbij echter de opmerking dat ons de klacht wel wat overdreven voorkomt. De toestand in zijn geheel is, vergeleken bij vroeger, zeer veel verbeterd. Slechts nu en dan bij heel laag water valt de bewuste kom gedeeltelijk droog maar dan wordt hij direct met water uit het kanaal volgezet. Sedert jaren wordt geregeld twee maal daags gespuid. Alles wordt dus gedaan om zooveel mogelijk aan het bezwaar tegemoet te komen! Een vierde opmerking, die onze aandacht trok, betrof een verschijnsel, dat ook elders zich voordoet bij kinderen het besmettelijk hoofdzeer. Allerlei middelen worden aangewend en aangeprezen om dit kwaad te bestrijden. De kinderen isoleeren, wat spmmigen verlangen, is op het platteland al zeer be zwaarlijk omdat dan het onderwijs, ook voor de andere leerlingen, daaronder zou lijden. In eene groote gemeente zou men voor dnderen, aan zulk een kwaal lijdende, j desnoods een school of een apart lokaal kunnen bestemmen. Maar op het platteland is dit onuitvoer baar. Een goede maatregel in deze is zeker het nommeren der kapstokken, opdat elke jon gen een vaste plaats hebbe voor zijn pet. Maar de meisjes De hermetisch gesloten mutsjes, die zij dragen, werken het kwaad in de hand. De gezondheidscommissie drong bij ge meente- en schoolbesturen aan op het weren, bij verordening of reglement, van zulke patiënten uit de scholen. En dit verbod streng te handhaven! Daaraan is door enkele gevolg gegeven. Dit zou, meenen wij, nog meer, en met meer succes kunnen geschieden, wanneer van Rijkswege hierop toezicht werd gehou den en aan een of meer daartoe aangewe zen geneesheeren ter plaatse de zorg daar voor werd opgedragen. Het is nu vaak moeilijk om krachtig op te treden tegenover de moeders vooral die niet van zulk een kwaal bij hunne kinderen willen weten en spoedig in hun point cChonneur zijn aangetast. Dat weren van zulke kinderen van de scholen het moge in hun belang zijn, omdat zij behoefte hebben aan frissche lneht en eene zorgvuldige behandeling, en in dat der gezonde leerlingen die gevaar o open besmet te worden oefent toch in elk geval nadeeligen invloed uit op hunne ontwikkeling. De eenige maatregel om in het tekort aan onderwijs te voorzien, zou zijn dat voor zulke patiënten de leerplicht tot minstens hun dertiende jaar werde verlengd. Dit zou tevens voor menig ouder allicht een prikkel wezen om aan de hoofden van hunne kleinen wat meer zorg te besteden. Ziedaar wat het bewuste verslag ons in de pen gaf. De hoop dat met den winterdienstjop de spoorwegen eene verandering zou komen in de slechte postverbinding tusschen Zeeuwsch Yla an deren W. Deel en deze zijde van de Schelde is vervlogen. Men kent de groote grief, waarop reeds meermalen is gewezener is geen aanslui ting tusschen de stoomboot, die te 12.15 van Breskens naar Vlissingen vertrekt, en den trein die te 12 35 van Vlissingen afrijdt. Het gevolg hiervan is dat de brieven uit het voormalig vierde district, welke men met dien trein wil verzenden, reeds te half negen uur b v. van Groede moeten wor den verzonden om de stoomboot te halen van 10 uur 20 minuten, waarna zij twee uren te Vlissingen blijven liggen. Al wat nu na dien tijd in Zeeuwsch- Vlaanderen op de post wordt gedaan, komt eerst na den middag te Vlissingen en te Middelburg aaneen ongemak, waarvan velen met ons de nadeelen en de moeilijk heden ondervinden. Bij den nu ingetreden winterdienst is de bewuste trein van 12.35 nog vijf minuten vervroegd. En bij den, 16 October in werking tredenden,winterdienst op de Wester-Schelde wordt geen wjjziging gebracht in de uren van aankomst en vertrek der booten. Om aan het bestaande bezwaar tegemoet te komen, moet, zijn wij goed ingelicht, de commissie van toezicht nog van plan ge weest zijn de boot, die nu te 9.30 van Vlissingen afvaart, te verlaten tot 10.15 en dan te 10.45, in plaats van 10 uur zooals thans, terug te laten varen van Breskens. Vanwege de directie der posterijen zijn ook in die richting stappen gedaan. Maar het tot stand komen van die verbetering stuitte af op bezwaren bij de directie der tram Breskens-Maldeghem, die geen wijzi ging in denzelfden geest in haar dienst kon brengen. Zoo baatte de goede wil bij genoemde commissie en bij de posterijen toch niets, en men besloot den bootdienst daarom on veranderd te laten. Het ongerief blijft dus voor de betrokken personen, zoowel aan deze als aan gene zijde der Schelde, bestaan. Wjj weten niet of de afgevaardigde voor Zeeuwsch-Vlaanderen ter Tweede Kamer, die tevens commissaris van de Staatsspoor wegen on van de tram BreskensMaldeghem is, ook in deze eenigen invloed kan uit oefenen of dit reeds gedaan heeft; ook niet of de bezwaren der tram Breskens-Mal deghem overwegend zijn. Anders zouden wij hem en allen, die in deze eenige macht kunnen uitoefenen, wel willen verzoeken hunne aandacht aan de zaak voortdurend te wijden. De correspondentie in eigen provincie laat veel te wenschen over. Een brief, des morgens te half negen uit Zeeuwsch-Vlaan deren verzonden, wordt eerst 's namiddags te vijf uren te Middelburg bezorgd. Dat is wel wat al te lang. Trouwens men kan spoediger brieven naar Holland zenden en van daar ontvangen dan van of uit Zeeuwsch Vlaanderen. Dat veel moet gedaan worden voor het internationnaal verkeer, is te begjjpen maar voor dat in eigen kring 'kon men allicht, bij wat goeden wil en samenwerking, meer doen dan nu geschiedt. Nu wij toch over die gemakkelijke com municatie mot Holland schrijven, wagen wij ten slotte een uitstapje derwaarts. Wij komen wel weer dadelijk in Zeeland terug. Dezer dagen lazen wij in een der bladen het volgende bericht. »Te Zuidland (Z.-H.) heerscht thans onder de bewoners een zóó gespannen toestand, dat vroe gere vrienden nu als gezworen vjjanden tegenover elkaar staan. De aanleiding is de volgende Sedert jaren werd na afloop van de drukste werkzaamheden op het land de kermis als de uitspanning bjj uitnemendheid beschouwd. Bjjk en arm, ieder had dan pret; vechtpartijen kwamen niet voor. Die dan ook aan de kermis wilde komen, kwam aan het leven der Zuid landenaars. In dien toestand is thans verandering ge komen. Een paar maanden geleden werd een nieuwe burgemeester geïnstalleerd, die de ker mis in strjjd achtte met zjjne godsdienstige gevoelens. Wjjl echter de Raad zoo goed als geheel uit voorstanders van de kermis bestaat was er aan afschaffing niet te denken. De Burgemeester gaf toen bevel des Zaterdags avonds (den druksten dag) om 11 uur te sluiten Groot verzet van de meerderheid der bevol king. Algemeen werd geweigerd aan dat bevel te gehoorzamen en dit moest dan ook met ge weld door de politie ten uitvoer worden ge bracht. Een buitengewoon groot getal processen- verbaal werd opgemaaktonder de geverbali- seerden behoorden de voornaamste ingezetenen der gemeente, o. a, bijna het geheele Gemeente bestuur. By eene verkiezing voor den Gemeenteraad tusschen een vóór- en een tegenstander van den burgemeester, werd de tegenstander met eene kleine meerderheid gekozen. By deze ver kiezing werd de burgemeester (voorzitter van het stembureau) door de beide andere leden van het stembureau geheel genegeerd. De haat onderling is zóó erg, dat kooplieden, ambachtslieden, enz., die als medestanders van den burgemeester bekend staan, bjj verschil lende boeren, waar zjj verscheidene jaren met hunne waar komen of werkzaamheden verrich ten, van het erf werden gejaagd, of dat hun de clandizie werd opgezegd." Wij geven dit bericht, zooals wjj het lazen. Over de kwestie zelve, die heel wat pennen in beweging bracht, oordeelen wjj niet. Daarvoor zijn wjj niet voldoende op de hoogte. Maar dit mogen wjj, naar aanleiding daarvan, zeker wel opmerken Wjj kunnen ons voorstellen dat iemand om godsdienstige of andere redenen tegen de kermis is. Zoo ook een machthebbende. Nu kan men in dit geval vanzjjn macht gebruik maken om te keeren, te weren, te wjjzigen wat men niet goed acht. Alles goed en wel. Maar men moet toch daarbjj met tact, met overleg te werk gaan. Een burgemeester b. v. dient rekening te houden met bestaande gebruiken en toestan den, met den geest, die er in de gemeente heerscht. Dat schijnt het hoofd van Zuidland in elk geval niet gedaan te hebben. En dan sticht men nog veel meer kwaad dan een kermis na zich sleept. Dat bleek ook daar. Men zaait dan tweedracht en haat, die nog tjjden nawerken. Burgemeester, d. w. z. een goed burge meester te zjjn is niet gemakkeljjk. Wie zijn zin a tort et a travers wil doordrjjven, kan misschien wel een muur omverhalen maar door de puinhoopen wordt allicht een en ander verpletterd dat beter heel ware gebleven. Al te voel jjver schaadt te dikwijls en ontstemt ook zelfs hen, die het in hoofd idee eens zjjn met den betrokken persoon. In Zeeland is er allicht deze of gone burgemeester, die uit het te Zuidland ge beurde een goede les kan trekken. Vóór eenigen tyd werden door enkele besturen van gemeenten, behoorende tot de gezond heidscommissie, zetel Goes, bjj Gedeputeerde Staten bezwaren ingediend tegen de door gemelde commissie vastgestelde begrooting voor het dienstjaar 1905, niet alleen omdat daarop, in strjjd met de wet, een post voor presentiegelden ad 200 was uitgetrokken, maar ook en dit werd destyds door de bladen niet vermeld dewyi de aandeelen der gemeenten waren berekend naar een bevol- kingscyfer van vóór enkele jaren en niet naar het laatst bekend geworden officieele bevol kingscyfer, hetgeen de wet eischt. Thans hebben Gedeputeerde Staten, naar men ons schryft, beslist dat deze tegen die begrooting ingebrachte bezwaren alleszins gegrond zyn en de gezondheidscommissie, in verband daarmede, tot wyziging der begrooting uitgenoodigd. Wy zagen heden de nieuwe bankbiljetten van tien gulden. Zy maken een zeer goeden indruk eniyken ons, ook wat de afmeting betreft en de aan gifte der waarde, gemakkeiyk voor het ge bruik. Zooals wp vroeger meldden, is de tèekening van prof. Van der Waay. Wie ze ontvangt, wordt herinnerd aan arbeid en welvaart. De forsche figuur, die den arbeid vertegen woordigt, is flink geteekend. Wy willen nu maar hopen dat wie hard werkt zyn portie in de welvaart krjjgt, is het dan ook niet steeds in den vorm van die bankbiljetten. Specie en andere dergelyke papiertjes van de Nederlandsche Bank zyn ook goed. De onlangs benoemde surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accynzen de beer G. A. Meyer, is met ingang van heden ingedeeld by de directie dier middelen te Middelburg. Door de politie is een minderjarige knaap die bier zwervende werd aangetroffen, naar zjjn woonplaats, Roermond, overgebracht, In de Vrydagivond te Yerseke ge houden raadsvergadering was een adres van den heer G. Moerdyk ingekomen, waarin deze wees op den onevenredigen druk, die de in het plan liggende straatbelastiDg" leggen zal op hen, die een bedryf maken van het ver huren van huizen. Het adres werd voor kennis geving aangenomen. Epu verzoek van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Hoogezand en Sappemeer om steun voor haar adres tot wyziging van art. 245 der gemeentewet werd op voorstel van burg. en weth. ingewilligd. Daarna werd een beslissing genomen omtrent bet voorstel tot onteigening en bestrating van eenige straten, aan particulieren behoorende, en tot invoering van een straatbelasting om een leening daarvoor te dekken. Het voorstel vond hoofdzakeljjk principieele bestryding van den beer Cupérjj, die bet stratenplan stuksgewyze uit de gewone mid delen wilde uitvoeren. Hy vond geen vrymoe- digheid den ingezetenen nieuwe belasting op te leggen. Met hem stemden nog 2 leden tegen, zoodat met 7 tegen B stemmen in beginsel tot de uitvoering van bet stratenplan en de invoe ring van straatbelasting besloten werd. Ten slotte kwam de gemeentebegrooting 1905 in behandeling, doch omdat over den post «jaarwedden van ambtenaren ter secre tarie" de stemmen staakten, kon de eindbe slissing niet vallen. De inkomsten werden afgehandeld en voorloopig bepaald op een totaa van f 31.306.346. Een nieuwe uitgaafpost, 100 voor twee urinoirs, werd met 50 verhoogdde verlen ging van een gang aan school 1 (kosten ge raamd op f 478) werd afgestemd, doch 100 beschikbaar gesteld voor andere verbeteringen aan die gang. Nog werd de post «aanschaffen en onder houd van schoolmeubelen" verhoogd en wel van 100 tot 300. Van 22—29 Sept. werden van daar ver zonden 390.000 leverbare oesters tegen de volgende pryzen 80 Kg. fr. 90—10072—75 Kg. fr. 75-85; 52-55 Kg. fr, 35-40; 42-45 Kg. fr. 20-25. De beer J. C. Pilaar, commies 2de klasse by de poateryen, wordt met 16 October a.s. van Goes overgeplaatst naar Vlaardmgen. Den beer I. J. Mnelman, ruim 28 jaren ten postkantore te Goes als klerk werkzaam, wordt met 1 Dec. a.s., eervol ontslag met pensioen verleend. Hy beeft 40 dienstjaren. Te Zierikzee werd Vrydagavond by een ingezetene gezocht naar een lek in de gasleiding toen plotseling eene ontploffing volgde, waardoor een begin van brand ontstond, dat echter dadelyk kon worden gebluscht. De gasfitter Rombach werd by de ontploffing deerlyk aan 't hoofd gebrand. Aan den beer P. O. van de Velde Oli vier, eervol ontslagen gemeente-ontvanger al daar, is door den raad een jaarlyksche toelage van 400 verleend. Het loelaagfonds voor werklieden te Re- nesse bestaat thans 20 jaar. In dien tyd is ruim 2000 uitgekeerd, wat zooveel wil zeggen als 2000 gebruikt om by den wer kenden stand achteruitgang en armoede te voorkomen. Het fonds telt thans 56 leden. Behalve de reeds in ons vorig nommer genoemde beeren is Donderdag nog tot candi- daat voor bet lidmaatschap van den raad van Oud-Vossemeer gesteld de beer M. A. Vermet, arts. Tot directeur van bet muziekgezelschap te Oostburg is benoemd de beer Onno Borgman te Vlissingen. Voor de levering van aardappelen, noodig voor de soldatenmenages te Vlissingen, gedurende bet tydvafe van 1 Nov. 1904 tot en met 31 Mei 1905, werd ingeschreven door de beeren A. Botting voor 2.69 en A. Pierens voor 2.68 per H.L. De levering is voor loopig aan laatstgenoemde gegund. Heden werden door den notaris J. W. Ve 7 hulst in bet koffiehuis De Vriendschap te Arnemuiden geveild gemeld koffiehuis met vergunning bet werd gekocht door C. Geensen te Middelburg, voor 2901 1 h. 4 a. 60 c. bouwland, aan den Keetweg, aldaar; gekocht door J. K. Crucq, te Arne muiden, voor f 1184; en 1 b. 3 a. 40 c. bouwland, aan den Kraaien- hofscben weg, aldaargekocht door P. A. Bakker, fe Koudederke, voor 1111. Aangekomen: 29 Sept. te Singapore het s.s. Oranje, van Amsterdam naar Batavia.

Middelburgsche Courant | 1904 | | pagina 1