W oensdag 10 Augustus. Uit Stad en Provincie. N°. 487. 147" Jaargang. 1904. Voeding en ziekte. ONDERWIJS. Middelburg 9 Augustus. BENOEMINGEN, ENZ, Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp., 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. THERMOMETER EN VERWACHTING. 9 g xi. vm. '65 gr., 12 u. 73 gr., av. 4 u. 72 gr. F. Verwacht: zwakke wind, opklarend weer, geringe afname in temperatuur. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Njjverheid en Geldwezen, is uitsluitend gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE I.A MAR Az„ N.Z. Voorburgwal 366, Amsterdam. De Maatschappij tot nut van V algemeen maakt zich verdienstelijk door VolkBge- schriften in het licht te geven, wier aantal reeds tot 65 is geklommen. Daarin worden verschillende onderwerpen behandeld, alle, het een meer, het andere minder, op populaire wijze. Eenige dier geschriften zijn al uitver kocht; van vele andere zagen wij reeds een tweedeu druk aangekondigdvan een paar zelfs een derden. Dit pleit voor die geschriften en ook voor het nut dat zij stichten. En wij gelooven dat de afdeelingen een goed werk verrichten wanneer zij het hoofd bestuur steunen in de verspreiding van die nuttige boekjes. Een derde druk verscheen o. a. van De kunst om gezond te leven van E. S. Bienfait. Daarbij sluit als van zelf aan het dezer dagen, onder bovengenoemden titel versche nen, geschrift van dr J. Schrijver te Am sterdam. En zonder nu aan de waarde der andere boekjes eenigszins te kort te doen integen deel, juist ook om in 't algemeen op die geschriften de aandacht te vestigen, wen- schen wij voor den, pas verschenen, ver dienstelijken arbeid van dr Schrijver de belangstelling van onzen lezerskring te vragen. Er bestaat zulk een nauw verband tus- schen voeding en ziekte, zoowel in bijzon dere gevallen als in het algemeen. Onze volksgezondheid is zoo zeer be trokken bij onze voeding, en op de kracht, de energie van een volk oefent zij zulk eene groeten invloed uit. Het is daarom zoo nuttig en noodig dat elk persoonlijk eens lette op de voeding van zich zeiven en van hen, voor wier welzijn hij of zij waken moet. De gemeenschap zal daarvan ook de goede vruchten plukken. Men leze eens, om te beginnen, de voor rede, die dr Schrijver aan zijn eigenlijk betoog laat voorafgaan. Zij luidt als volgt: .Iedereen weet, dat de voeding een hoogst belangrjjk deel van ons leven uitmaakt; immers, zonder opname van voedsel kan de mensch niet bljjven bestaan. Toch is daardoor alleen de rol, die de voeding, vervult, niet bepaald. Tevens moet rekening gehouden worden met het feit, dat zjj in. het nauwste verband staat met onze gezondheid deze kan door de voeding benadeeld worden en dan spreken wy van een slechte voeding. Omge keerd, kan een slechte gezondheid door een passende voeding verbeterd of hersteld worden en eindelyk kan een goede voeding ons voor ziekte behoeden, ziekte voorkomen. Nu dit zoo is, heeft iedereen er derhalve bet grootste belang by, nauwkeurig te weten, wat hy onder een goede voeding heeft te ver staan. By de beantwoording van deze vraag, wil dit boekje behulpzaam zjjn. Het kan daartoe echter niet meer doen dan nagaan, op welke grondslagen een goede voeding moet berusten en daarvoor de algemeene regelen- vaststellen. Preciese regelen, die onder alle omstandigheden voor allen gelden, zyn voor de voeding niet te geven, omdat deze voor ieder mensch verschillend behoort te zyn. Men vergeet veel te vaak, dat de maag naar haar persoonlijke eischen behandeld wil worden en dat het daarom niet aangaat, maar te eten wat de pot schaft. Een gezonde maag kan dat wel verdragen, maarer zyn ook .zwakke" magen en het is te voren maar niet zoo dade- ljjk te zeggen, wat gezond is en wat zwak Meestal bemerkt men de zwakte eerst, als de maag reeds ziek geworden en het herstel niet zoo gemakkelyk meer is. In vele gevallen zou door een passende voeding de ziekte voor kernen hebben kunnen worden. Wie zwakke oogen heeft, laat door den dokter nauwkeurig bepalen, welk nummer van bril hem past, omdat hy weetr dat een niet passend instrument meer schade dan goed kan doen. Zou het dan aanbeveling verdienen dat men met een zwakke maag >maar raak eet" en is het niet veeleer beter, nauwkeurig toe te zien, door welke verschijnselen zich de »jwakte" openbaart en daarnaar een passende voeding te kiezen? Wy zeiden daareven, dat men in vele ge vallen de zwakte van de maag eerst ontdekt als het orgaan reeds ziek geworden is. Dit komt in de eerste plaats, doordat men nu eenmaal uitgaat van de leer, dat de maag alles jaoet kunnen verdragen en het altyd als gril of nuk beschouwt, als er voor bepaalde spy zen een voorkeur bestaat. En toch is die kieskeu righeid heel vaak niet anders dan een aan wijzing, dat deze of die spjjs door de maag minder goed wordt verdragen. Komen er dan eenmaal, als gevolg van de verkeerde voeding, lichte verschynselen, als oprispingen, »zuur", gevoel van volte en op- gezet-zjjn, dan worden deze meestal veel te licht geteld. Men meent »dat iedereen die wel eens heeft" en denkt er allerminst om, dat zy de voorloopers kunnen zyn van erger en door een niet passende voeding veroorzaakt kunnen zyn. Maar niet altyd is het onze eigen schuld, dat wy de afwyking van de maag eerst laat erkennen. De geaardheid van dit orgaan draagt daar zeil wel eenigszins toe by. De spreek wijze, die zegt, dat men de maag aan alles gewennen kan, bevat veel waarheid. Men kan haar aan te veel zoo goed als aan te weinig eten gewennen. Door steeds veel te eten, kan men het zoo ver brengen, dat bet gevoel van verzadigd zyn eerst optreedt, na meer gegeten te hebben dan men noodig heeft. Omgekeerd, kan men, door te weinig te eten, bereiken, dat men zich reeds verzadigd gevoelt, als het lichaam nog lang niet voldoende beeft. Om zoover te komen, moet men echter de maag heel langzaam gewennen. Eten wy in een keer, dus plotseling, te veel, dan bedankt de maag voor het overtollige en geeft dat terugwy braken en zeggen, dat wy de maag .overladen" hebben. Wy zullen later zien, wat er dan eigenljjk is gebeurd. Eten wy niet plotseling maar gewennen wy de maag langzaam aan te veel, dap bemerken wy het nadeel, dat ook dan wordt toegebracht, niet zoo gemakkelyk. Men zal na den eten wat gevoel van spanning hebben in den buik, soms over last van zuur en oprispingen klagen, zieb na den maaltyd wat loom en onprettig voelen, last hebben van congestie, d.w.z. bloed- aandrang naar het hoofd, maar op dit alles wordt weinig acht geslagen en gewoonlyk zal men het niet aan te veel eten toeschryven. Evengoed als aan een ongepaste hoeveelheid, kunnen wy de maag gewennen aan een onge schikte soort van voedsel. Wie voor het eerst een sigaar rookt of alcohol drinkt, wordt onpasselijk. In beide gevallen komen in de maag stoffen, die het lichaam niet verdragen kan (van de sigaar de giftige stof uit tabak, nicotine geheeten.) Zy vergiftigen het lichaam en het braken.kunnen wy als een uiting dier vergiftiging beschouwen. Maar wanneer wy het gebruik dier schadelyke stoffen maar lang genoeg voortzetten, dan raakt bet lichaam en dus tevens de maag aan het verkeerde gewend en de laatste geeft het niét meer terug. Ook dan echter wil dat ge wend-zijn niet zeggen, dat wy er geen nadeel van hebben. Want meestal treedt, door het gebruik van al die schadelyke stoffen, van tabak zoowel als van alcohol in de eerste plaats, een ontsteking op van het vlies dat de maag van binnen bekleedt. Deze ontsteking, die wy maagcatarrh noemen, zal zich door allerlei onaangename verschynselen openbaren na den eten pyn in den maagkuil, last van zuur en oprispingen, slechte spijsvertering. De beide gegeven voorbeelden lieten ons kennis maken met twee schadelyke dingen, die zeer vaak oorzaak zyn, dat wy de voeding als een slechte moeten betitelen de verkeerde hoeveelheid en de giftigheid der genuttigde stoffen. Er zyn er echter, behalve 'deze twee, nog veel meer, waarvan wy er enkelen moeten noemen. Onze moderne maatschappij is er op uit, ons hoe langer hoe haastiger te doen leven. Niet alleen ontrooft zy ons den tyd, dien wy voor een kalm, rustig maal dringend noodig hebben en dwingt zy ons, haastig ons slecht gekauwd eten te verorberen, maar vaak belet zy ons tevens, dat wy ons op geregelde tyden spijzigen, hetgeen voor een goede voeding even nood zakelijk is. Hoe velen zyn niet gedwongen, hun voedsel te heet te nuttigen, omdat hun bezigheden hun geen tyd laten, om het be- hoorlyk te laten bekoelen. Slecht kauwen, op ongeregelde tyden eten en te heet voedsel gebruiken, zietdaar drie veel voorkomende oorzaken van maagziekten. De moderne maatschappy benadeelt nog in andere richting onze voeding. De strjjd om het bestaan, die steeds scherper wordt, wordt niet altyd met eerlyke middelen gestreden. Ver- valsching van levensmiddelen is voor velen een troebele bron van oneerljjke inkomsten. Dat niet altyd de gebezigde vervalschingsmiddelen voor de gezondheid onschadelijk zyn, komt by de keuring der voedingsmiddelen maar al te vaak aan het licht.' De beste en zuiverste spyzen echter kunnen door een onjuiste bereiding tot een slecht voedsel worden gemaakt. Het is niet te veel gezegd, als men beweert, dat verkeerde be reiding tot de veelvuldigste oorzaken van maag en darmziekten behoort. Vandaar, dat het antwoord op de vraaghoe moeten onze spyzen zyn toebereid, opdat zy door het men- schelyk spijsverteringskanaal het best kunnen worden verteerd niet alleen, zooals men gewoonljjk verkeerdelijk aanneemt, belang heeft voor de huismoeder of de keukenmeid, maar zeer stellig voor iedereen, die zich goed wil voeden, omdat hy prjjs stelt op een goede gezondheid. Een goede voeding, die op alle genoemde en nog hierna te noemen eischen let, beloont ons niet alleen met een goede gezondheid, maar tevens met waarachtig levensgeluk. Niet alleen moet het bevorderen der gezond heid geacht worden te zyn net verkoogen van eigen geluk en dat der gemeenschap, maar het is tevens gemakkelyk te bewijzen, dat een goed gevoed mensch op zichzelf reeds als een gelukkig mensch moet worden be schouwd. Een slechte voeding doet haar invloed reeds in de jeugd gelden. Is het voedsel voor het kind onvoldoende of ongeschikt, dan worden de verschillende organen slecht gevormd, de spieren worden slap en weinig geschikt tot arbeid. Daartegenover legt een te overvloe dige voeding in de jeugd de kiem voor weer andere ziekten en gebreken, die op lateren leeftjjd ons levensgeluk in den weg staan. Is daarentegen het lichaam goed gevoed, dan kan het veel beter weerstand bieden aan ziektehet kan het gemis aan voedsel gedu rende de zieke beter doorstaan, en het herstel zal korter duren. Honger is een machtige dryfveer tot het kwadehy beheerscht zóo volkomen onze zedelijke begrippen, dat hy zelfs den eerlyken mensch kan brengen tot stelen en den kies- keurigsten tot het eten van ongewone zaken- Wy behoeven ons maar te herinneren, hoe, bij een langdurig beleg, katten, bonden en ratten met graagte werden genuttigd. Dit kan ons niet verwonderen, als wjj weten, dat het in die gevallen ging om zelfbehoud. Is iemand, die onvoldoende is gevoed, wan gunstig, tegenstrevend, van een onaangenaam humeur, teiwjjl het werk hem zwaar valt, een weldoorvoed en verzadigd mensch daarentegen is opgewekt, vol lust tot arbeidde slaap verkwikt hem en geeft hem nieuwe werk kracht." schijnbaar geldelijk voordeel, zich zeiven te benadeelen. Wie van vervalschiDgen iets weten wil, schaffe zich voor vijf cents een ander, een voudig boekje aan, ook een geschrift van het Nut, getiteld Een en ander over sommige voedingsmiddelen en hunne vet valschingen, door dr P. F. van Hamel Roos. Om terug te komen op het geschrift van dr Schrijver, daarin wordt ook nog een en ander gezegd over het vegetarisme, waarvan, volgens dien arts, de voordeelen veelal te zeer overdreven, de nadeelen over het hoofd gezien of te gering geschat worden. De schrijver is geen voorstander van deze levenswijze, vooral ook omdat er bij voeding met plantenkost veel eerder het zoo noodige eiwit in het voedsel ontbreekt dan bij voeding van dierlijken aard. Wij meenen hiermee voldoende gewezen te hebben op den belangrijken inhoud van iet 65ste volksgeschrift van de Maatschappij tot nut van algemeen. Als velen zich daardoor opgewekt gevoelen kennis te nemen van dit nuttige boekje over yoediug en ziekte, en om de daarin voorkomende wenken op te volgen, dan is ons doel bereikt. Dr Schrijver heeft hier ongezocht, want het lag niet op zijn weg, een welsprekend pleidooi geleverd voor het nut van kinder voeding op school. Kinderen met leege magen, wat kan er anders van komen dan ziekelijke, zwakke wezens; kleinen die geen aandacht kun nen hebben bij de lessen en geen opge wektheid om te leeren. Kinderen die ten slotte een ballast worden voor de maat schappij Achtereenvolgens behandelt nu dr Schrij ver de samenstelling van het spijsverterings orgaan de werking van dit orgaan en ook van zijne verschillende deelen de afwij kingen in bouw en verrichtingen van hetzelfde orgaan, hare gevolgen, voorkoming en genezingde stofwisselingde ziekten van de stofwisselingeen en ander over plantenvoeding, terwijl in een aanhangsel de beteekenis der spijsbereiding wordt besproken. Bij zjjne mededeelingen over de stofwis seling wordt uitdrukkelijk gewezen op het noodzakelijke van zuivere, onver valschte voedingsmiddelen. Tegenwoordig, waar vooral wordt gestreefd om goedkoope waar te verkrijgen, is het menig leverancier niet kwalijk te nemen dat hij aan dat algemeen verlangen voldoet. Edoch, hij kan dat niet anders vaak dan door het leveren van slechte en vervalschte voedingsmiddelen. Dit is dan ook aan de orde van den dag. Wie zulke waar koopt, bedenke dat door vervalsching nadeelige, zeer vergiftige stof fen in het lichaam kunnen komen. Om zich daarvoor te vrijwaren, betale men liever iets meerga men bij soliede winkeliers, van wie men vertrouwen kan dat zij goede eet- en drinkwaren leveren. Het lichaam zal er wel bij varen en de beurs ten slotte niet minder. Want ook de voedingswaarde van goede voedingsmiddelen is veel grooter dan die van vervalschte, onzuivere, in 't kort van slechte waar. Wat goedkoop schijnt, wordt ten slotte duurkoop. Dat men hierop vooral lette en zich niet door schoone aanbiedingen late verleiden om, ter wille van een oogenblikkelijk en By kon. besluit: zyn verschillende officieren en minderen van het leger in Nederlandsch Indië benoemd tot ridder in de Militaire Willemsordeot in de 0rde van Oranje Nassau of eervol vermeld. De minister van oorlog brengt in de St. Ct. ter algemeene kennis, dat, ten gevolge van den uitslag van het onlangs hier te lande ge houden vergelijkend examen van adspiranten voor eene plaatsing op den hoofdcursus, met ingang van 1 October a.s. de navolgende on derofficieren, ter opleiding voor den rang van tweede-luitenant, worden toegelaten: voor de infanterie hier te landeB. W Th. van Slobbe, J. J. de Man, J. Detmar, A. Sparenburg, H. D. Buurman, P. J. J. van der Hom van den Bosch, N. J. M. F. van Everdingen, H. J. Juta, M. C. van de Stolpe, O. E. A. Themann, O. W. Stroink, J. W. van der Lely, A. Govers, J. P. baron van Heecke- ren van Molecaten, W. A. de Groot, L. K. van Loon, Th. Ch. Kers, J. E. L. Sas, P. C. A. Kools, 0. Gordyn, J. Meyer, J. Drost, J. J. Vermeulen, J. F. de Ridder, H. Mysberg, O. T. Scheltema, H. D. Soherpenhuyen voor infanterie in Nederlandsch-IndiëH. J. Sasburg, O. Ch. Tulleken, F. N. F. van der Schrieck, J. M. Roos, J. Mackenzie, J. O. Wastenecker, A. A. de Jong, B. Ch. M. Mar tens, Ch. Lankamp, O. A. A. von Raesfeld Meyer, S. C. Plantinga; c. voor administratie hier te landeP. C- J. Tissot van Patot, M. K. Supheert, J. F. H Israël, W. O. A. Raat; d. voor administratie in Nederlandsch-Indië M. A. Hoekman, J. J. van Dam, A. Ch. van Oorschot, A. C. Lantinga, O. Sturm, L. M. van den Ende. Deze week verleenen de minister van finan ciën en van marine geene audiëntie. AT JE H. De correspondent van de N. R. Ct. te Bata via seinde Maandag; »Bjj een welgeslaagde overrompeling van Toekoe Keumangan in Tado door (kapitein) Heidens is de luitenant der marechaussee Van der Zee gesneuveld." Het blad teekent hierbjj aan Toekoe Keumangan is de aanlegger der kle wang-aanvallen in het Seunagansche, waarvan de patrouille Tolhuys en Campioni het slacht offer werd en waarbjj laatstgenoemde sneuvel de. Tado ligt op de westkust van Atjeh, in de onderafdeeling Meulaban. Kapitein Heidens is de schoonzoon van Van Heutsz. De gesneuvelde luitenant Van der Zee was eerst kort by de marechaussee. Hy werd in 1875 geboren, en in Augustus 1897 tot 2e- luitenant aangesteld. Hy was een zoon van den bekenden oud-burgemeester van Enschedé die zelf wegens op Atjeh bekomen zware ver wonding als luitenant werd afgekeurd. Ter gelegenheid van het, aanstaanden Maandag, hier te houden groot festival zal van Hulst een extra-trein ryden, die aanslui ting geeft op de provinciale stoomboot, welke om 7.30 uit Neuzen naar Vlissingen vertrekt. Van Middelburg kan men vertrekken per trein van 5.56, welke aansluit op de boot van Vlissingen naar Neuzen en Breskens, Van Neuzen gaat dan een buitengewone trein om .15 naar Axel, Hulst, St Nicolaas enz. Van dezelfde plaats vertrekt een trein om 8.5 naar Sluiskil, Sas van Gent en Gent en van Breskens te 7 uur een tram naar Schoon- djjke, Oostburg, Aardenburg enz. Na afloop van het vuurwerk vertrekt een extratrein naar Goes. - Behalve de volksspelen, die, zooals uit een advertentie in dit nommer blykt, op Koninginnejaardag door de vereeniging Uit het VolkVoor het Volk op het Molenwater al h i e r worden georganiseerd, bestaat het voornemen om tussehen die spelen een gezelschap clowns te doen optreden, wat zeker èn voor de deel nemers aan de wedstrjjden èn voor de toe schouwers een aardige verrassing mag heeten. De muziek van de d.d. schuttery zal gedu rende den middag een concert geven. De dag wordt besloten met een muziek uitvoering in den avond op de Markt en een vuurwerk op het Molenwater. Zooals gebruikelijk, gaat men na afloop van de muziekuitvoering in optocht met fakkels naar het Molenwater, om van daar op dezelfde wjjze weer naar de Markt terug te keeren. - Bij de ter gelegenheid van de 17de jaar vergadering van den Koninklijken Nederlandschen bond van oud-onderofficieren gehouden vaandel- wedstrjjd werd aan de afdeeling Middel burg de derde prjjs, een bronzen medaille, toegekend. De verloskundige uit Goes, die, zooals in ons vorig nommer is gemeld, in arrest ge nomen en gevankelyk naar Middelburg overge bracht werd, is, na door den officier van justitie verhoord te zjjn, in het huis van bewaring opgesloten. Zjj wordt verdacht van overtre ding van art. 297 van het wetboek van straf recht. De vrouwelyke klerk der posteryen en telegraphie 2e kl. J. Colthof is van Amsterdam naar Hansweert verplaatst en de commies der posteryen le kl. A. Wjjchgel van Sehild- wolde van Utrecht naar Goes. Verder zyn geplaatst op het telegraafkantoor te Middelburg de surnumerairs P. Visser, en M. N. D. Augustjjn en te Vlissingen P. Janzen en M. Smits. De surnumerairs C. J. W. Fagginger Auer en J. A. Joppe zyn te Arnhem geplaatst. In de St. Ct. wordt ter kennis van belang hebbenden gebracht, dat de kleine schutsluis van het kanaal door Zuid-Beveland te H a n s- w e e r t, in verband met uit te voeren werkzaam heden, te beginnen met middernacht tussehen 28 en 29 Augustus 1904, tot nadere aankon diging, vermoedelyk gedurende ongeveer 48 dagen, voor de scheepvaart gesloten zal zjjn. Tegen 1 September a. s. is de heer I. J. J. van Assum, ontvanger der directe belastingen enz. te Colynsplaat, ontheven van zyn beheer en tydelyk belast met de waarneming der betrekking van adjunot-inspeoteur der directe belastingen, invoerrechten en accynzen te Nymegen. In de vorige week heeft te St. Nicolaas onder voorzitterschap van den heer VanNaemen, volksvertegenwoordiger, eene vergadering plaats gehad van de besturen der gemeenten St. Ni colaas, St. Pauwels, Kemseke, Stekene, Clinge, St. Jansteen en Hulst om te spreken over den aanleg van een buurtspoorweg St. Nicolaas Hulst. Besloten werd in den raad der verschillende gemeenten de zaak ter sprake te brengen en copie van het raadsbesluit te zenden aan den heer Van Naemen, die zich dan in verbinding zal stellen met het bureel der spoorwegen. (Ter Neuz. Ct.) Het aantal sollicitanten naar de betrek king van secretaris en ontvanger der gemeente Zuidzande bedraagt 8 en voor ontvanger alleen slechts een. De heer S. Masclee te Oostburg is benoemd tot tydelyk onderwjjzer te Lunteren. Te Oostburg is een cursus voor de hoofdacte opgericht, waarvoor zich voorloopig 8 personen hebben opgegeven. Er zal een les gegeven worden in Neder- landsche taal, rekenen en kennis der natuur, waarvoor aangewezen zyn de heeren Geelhoedt te Zuidzande, Haan te Aardenburg en Rozen- daal te IJzendjjke. Te 's Gravenhage is Maandag, zooals toen nog in een deel der oplaag is medegedeeld, geslaagd voor Fransch lager onderwys mej. J. O. van Nieuwenhuyze te Waarde. By het overgangs-examen van het le naar het 2e studiejaar van den cursus bjj het instructiebataljon te Kampen zyn geslaagd de sergeanten C. A. van Beek, G. Berghuis, J

Middelburgsche Courant | 1904 | | pagina 1