Maandag 4 Juli. Uit Stad en Provincie. N°. loo. 147e Jaargang. 1004. Zeeuwsche omtrekken. Middelburg 2 Juli. Kameroverzicht. Bij deze courant behoort een Byvoegsel. M1DDELKIIRGSCIIE COURANT. Dezo courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg ala voor alle plaatsen in Nederland franco pp,, 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. THERMOMETER EN VERWACHTING. 2 Juli 8 u. vm 62 gr., 12 u. 68 gr., av. 4 u. 76 gr. F. Verwacht: zwakke tot matige Z. W. wind, zwaar bewolkt, weinig verandering in temperatuur. Advertentien20 cent per regel. Geboorte-, dood* en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is uitsluitend gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. RE LA MAR An., N.Z. Voorburgwal 366, Amsterdam. te De leden van het Gedeputeerd college in onze Provincie zullen voor de pers opgeld gaan doen. De courant, die zich verzekeren kan van de hulp van het meest voortvarend lid van Gedeputeerde Staten, is er het best aan toe. Dat is onlangs gebleken. De agenda voor de a. s. zitting van de Provinciale Staten, in Juli te houden eene zitting, die zeer belangrijk en veel tijd eischend belooft te worden werd steeds vanwege Gedeputeerden op een be paalden dag bekend gemaakt aan de leden der Provinciale Staten en tevens aan de pers. Maar dit jaar ging het anders. Een blad in Zeeuwsch Vlaanderen O. D. had een buitenkansje. Het kon die agenda reeds vroeger meedeelen, en wel in zijn nommer van 16 Juni. Want zie, toen de agenda werd uitge geven en door de Provinciale Staten en de pers ontvangen, bleek dat zjj door Gede puteerde Staten was vastgesteld den 18en Juni. Drie dagen later dus dan toen het be wuste blad haar publiceerde. Zoo iets is alleen mogelijk wanneer een lid van Gedeputeerden daartoe zijne mede werking verleent, want de gave der profetie is toch geen enkel persorgaan ge schonken Gelukkig blad dat zulk een hulp heeft! Maar of zoo iets beleefd is tegenover de ledeu der Provinciale Staten, dat is een andere kwestie. Jegens hen dient men toch ook eonige egards in acht te nemenvooral met stukken, waarvan zij toch eerst kennis moeten kunnen nemen. Dat ligt, rneenen wij, in de lijn, wederzijds te volgen door colleges die prijs stellen op onderlinge aangename verhouding. Het tochtje naar Burghsluis op Zondag 10 Juli, van Vlissingeu en Middel burg uit, lijkt ons bijzonder uitlokkend. In den bloembollen-tjjd hadden wij al een gelegenheid gewenscht om van hier Schouwen te bezoeken. Maar toen is er niet van gekomenmen dacht er niet om en het echte seisoen voor een reisje per boot was er ook nog niet. Het idee is nu in anderen vorm gegoten. En het weer kan meewerken. Daarop is in dezen zomer veel kans. Het plan bestaat te varen door het Veergat over de Oosterschelde naar Burgh sluis, waar rijtuigen zullen gereed staan om de deelnemers, die niet per fiets of per voet gaan, tegen zeer billijken prijs, een rit te doen maken langs heerljjke landouwen. De' toer gaat over Burgh, een zeer be koorlik plaatsje aan den voet van het duin De straat en de kring ervan is met vruch' boomen beplant, wat een interessant gezicht oplevert. In de kerk zijn o. a. de graf monumenten van de daar ter ruste gelegde leden der ook in de geschiedenis van Middelburg bekende familie De Huybert. Langs den straatweg komt men te Haam stede, dat als dorp waarschijnlijk reeds in de 13e eeuw bestond en de herinnering levendig houdt aan het roemruchtig geslacht van Witte van Haamstede. Daar vindt men het prachtige kasteel van Haamstede en een hoogen kustlichttoren. Een fraaie, belommerde weg voert naar het, in een houtrijke streek aangenaam ge legen Renesseen van daar naar Noordwelle rijdend, passeert men het in de geschiedenis bekende slot Moermond, den vroegeren zetel van het machtige geslacht der Renesses en dat zoo schilderachtig gelegen is in het midden van de boschrijke omstreken en de duinen. Verder gaat de tocht over Noordwelle en Serooskerke langs den dijk naar Burgh sluis terug. 't Is een zeer afwisselend rjjtoertje, dat de deelnemors iu de gelegenheid zal stellen kennis te maken met het oudste deel van 't eiland Schouwen, dat men in gewone gevallen niet bezoekt, maar dat alleszins verdient gekend te worden. Op den terugtocht vaart men door de te zes uren "ongeveer weer iets later te Zandkreekom en Vlissingen Middelburg terug te zijn. Voor velen uit Walcheren is Schouwen een onbekend land. j kunnen daarmee nu op weinig kost bare en aangename wijze kennis maken. De heer A. Littooy, predikant bij de christelijk gereformeerde kerk A te Mid delburg, is dus onlangs benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandse hen Leeuw. Is het wonder dat wij na het vernemen van die tijding nog eens nalazen wat, in ons nommer van 7 September van verleden jaar, is geschreven toen dr Wagenaar, predikant bij de gereformeerde gemeente alhier geridderd was in de Ch-anje Nassau- orde. Die benoeming was het sein voor eene eigenaardige ontboezeming, waarin de ver diensten van den heer Littooy tegenover die van den heer Wagenaar werden gesteld en gewogen en de eerste als politiek leider der anti-revolutionnairen in Zeeland en als nestor der gereformeerde predikanten hoogelijk werd geprezen. En al bevreemdde het ons evenzeer als het ons genoegen deed dat men ons blad koos voor de behandeling van zulk eene teere kwestie, wij deden toch gaarne wat men ons vroeg. Is U niet eveneens van meening, dat ds A. Littooy reeds lang gedecoreerd had moeten zijn?" Zoo vroeg men ons o. a. En wij wezen op het bedenkelijke om politieke leiders als zoodanig te decoreeren. Dat geeft allicht moeilijkheden of be daren, wanneer men dit consequent wil doen toepassen, wat velen, b. v. tegenover sociaal-democraten, maar hoogst gevaarlijk zouden vinden. Dit heeft dr Kuyper ook begrepen. En hij schonk den heer Littooy een ridderkruis omdat deze de „oudste curator" van de theologische school te Kampen is. Aan zulk een verdienste van den be trokken persoon had de vrager van verleden jaar zeker niet gedacht. Hij roemde hem immers alleen in de twee hiervoren genoemde qualiteiten. Wat een voorrecht dus dat zulk een gelegenheid zich bood om een, in sommiger oog gepleegd verzuim goed te maken! En tevens wat een geschikt verguldsel voor de pillen van minder aangenamen smaak, die de Kamper school in de laatste tijden van de zijden der vrienden en ver dedigers der Vrije Universiteit wel heeft te slikken gekregen. Hoe aardig ook dat die booze Middel- hurgsche courantvan wie men in verkie zingsdagen nooit kwaads genoeg kan ver tellen, die aan den gewezen politieken leider der anti-revolutionnairen in Zeeland zooveel hoofdbrekens heeft gekost en misschien nog kost, heeft meegewerkt om den vrede en de rust onder de broeders op dit punt te herstellen. De vrienden van ds Littooy behoeven ds Wagenaar en de zijnen niet meer aan te zien met jaloersche blikken. Als nu tenminste de Wagenarianen maar weer niet op hun beurt afgunstig zjjn omdat de oudste curator der Kamperschool „hoo- ger" is gedecoreerd dan hun voorganger, Dan werd het weer mis. En was het goede werk, waaraan ook (den heer Littooy) met zulk een decoratie wel genoegen doet. „Misschien dat hij boven zulke dingen verheven is. „Want dit moeten wij nog even opmer ken het verbaast ons ook, dat men zelfs onder de vrienden en aanhangers van den heer Littooy zich zoo warm maakt over zulke wereldsche ijdelheden." Wie weet of deze en gene door eene dergelijke overweging of door twijfel om trent de stemming van den gedecoreerde zich niet weerhouden liet van het zenden van een gelukwensch! De Prediker d. w. z. de Prediker in het oude testament toch heeft zelfs op tweeërlei plaatsen zich beklaagd over die menschelijke ij delheid en uitgeroepen „ijdelheid der ijdelheden, 't is al ijdelheid". Maar nu heeft men het teeken der nieuwe waardigheid zien prijken in het knoopsgat van den heer Littooij. Het was hem dus een welgevallige daad van broeder Kuyper wij een steentje bijdroegen, al weer be dorven. Voor onze medewerking in deze verlangen wij geen bedankje. Hoe slecht wij ook worden afgeschilderd, wezenlijk, wij kunnen blij zijn met de blijden en verhengen ons in de kinderlijke vreugde van die „christenen" bij uitnemendheid. En wij verlangen dan niets meer. Maar wij mogen zeker nu wel, tot be looning voor onze medewerking, eene enkele opmerking maken. Het vorig jaar besloten wij onzen „Zeeuwschen omtrek" over dat on derwerp met deze woorden': „Een andere vraag is echter of men hem De nieuwe bepaling tegen de schandaal- colportage in de politie-vcrordening te Goes is al gereed. Zij is kort. Of zij ook krachtig zal blijken te zijn Laat ons ze nog eens even hier herhalen. Zij luidt »Art. 1. Het is verboden op of aan den open baren weg, ter verspreiding, aanbeveling, aan kondiging of bekendmaking van gedrukte of geschreven stukken of afbeeldingen, zoodanig te roepen, of rond te gaan met zoodanig recla memiddel, dat daardoor de openbare orde ver stoord of bedreigd, of den goeden zeden aan stoot gegeven wordt. »Art. 2. Overtreding der bepaling in art. 1 wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden". De voor de vaststelling in den raad ge voerde gedachtenwisseling was van geen jeteekenis. De heeren De Witt Hamer, wethouder, en A. E. Jansen, die beiden van begin af aan tegen zulk eene bepaling zich verzetten, m de beste partij zij zwegen en ver genoegden zich met tegen te stemmen. Nu wachten wij de toepassing der nieuwe jepaling af. Wij hebben ook in Middelburg een der gelijk verbod in verband met het „noodeloos schreeuwen of eenig ander rumoer maken". Alles mooi op papier, maar in de praktijk Dergelijke voorschriften leidon óf tot willekeur óf treffen geen doel. Burg. en weth. van Goes hebben midde lerwijl een bedankje beet van de heeren Donner en Dekker. Dat is al vast wat Maar daarmee zullen de burgemeester en de wethouder De Witt Hamer weinig ingeno men zijn. Eerstgenoemde toch was immers ook in principe tegen zulk eene bepaling Ten slotte een paar opmerkingen, Mid delburg betreffende. Weldra, 28 Juli, begint daar de kermis weer. lij belooft al even weinig als verleden jaar. Maar is het daarom noodig dat men met hare armoede zoo te koop loopt als toen? Wij hebben hierbijhet oog op de plaat sing der tenten en kramen op onze Groote Markt. Juist tegenover ons Stadhuis, waar de meeste passage is, liet men het erg leelijke zien de achterzijden van tenten en kramen met haar bijbehooren. Wie wat karig in zijn meubelen zit, doet zijn best om die zoo te plaatsen dat ze nog heel wat vertoonen en opdoen. Met de kermis-meubileering moest men ook zoo handelen, meenen wij. Als men op de Groote Markt het front van het beste, wat er te zien is, keerde naar de buitenzijden, o. a. tegenover hét Stadhuis, zooals men dit met kramen, schiettenten enz. doet tegenover de sociëteit De Vergenoegingen men maakte midden in een flinke middenrij, met aan weerszijden kramen van allerlei slag, carroussels enz het geheel zou veel meer oogen, Prediker I vers 2 en XII vers 8. Wij geven dit in overweging aan den Gemeente-bouwmeester en den Marktmees ter, die deu kermisgasten huune plaatsen aanwijzen. En dan nog een wenk! Het seizoen voor vreemdelingen is weer daar. En vele hunner willen onzen Lange-Jan wel eens beklimmen. Nu zagen wij de vorige week een clubje bezoekers van onze stad op het koorkerkhof kijken en nog eens kijken om tot de weten schap te komen langs welken weg zij hun doel konden bereiken. De deur van den toren was gesloten. Nu staan wel in gidsen en nu en dan in ons blad aangegeven de uren van 10 tot 12 en van 2 tot 5 uren, waarop de ge legenheid tot bezichtiging en beklimming bestaat, en tevens dat men zich tot den Torenwachter moet wenden, maar die aan kondigingen lezen de vreemde bezoekers maar zelden. Zou het daarom niet practischer zijn om die aanwijzing in verschillende talen te ver melden op een bord bij den Torentevens mot aanwijzing der woonplaats van den Torenwachter Op sommige dagen, Donderdag o. a., zou men dien wachter van den Langejan kunnen machtigen ook buiten die aangegeven uren vreemdelingen opwaarts te geleiden. In elk geval kunnen dezen dan zien wanneer zij er moeten zijn om hun verlangen naar hooger sfeeren te bevredigen. Is dit soms iets voor „Vreemdelingen verkeer?" Die Vereeniging zou tevens op zulk een bord de bezoekers naar het infor matiebureau op de Markt kunnen verwijzen Zitting van Vrjjdag. Eindelijk dan was bet oogenblik gekomen dat over de drankwet in tweede lezing zou gestemd worden. De jongste »nota van wijzi gingen" tot in baar laatste pbase werd deze wet door de obligate »nota van wjjziging" ge volgd deed nog eenig debat vreezen. Het liep eebter met een sisser af. Wel trachtte de beer De Klerk nog een amendement in behandeling te doen nemen - de heer De Klerk beoogde nog een extra-ver zorging der tappers-weduwen maar èn voorzitter èn minister èn de beer Talnia voorzitter van de Commissie van rapporteurs, beduidden den beer De Klerk, dat bet Regle ment van orde zich hiertegen verzette, zoodat een laatste teug uit den bitteren drankwet beker ons gespaard bleef. Bjj den considerans motiveerden de heeren Troelstra en Borgesius nog korteljjk de door ben uit te brengen stem de beer Troelstra ook namens zjjn politieke vrienden. Voor dr. Kuyper zal de verklaring van den beer Troelstra wel geen aangename lectuur zijn. Menige goede bepaling was in de wet opgenomenmeestal artikelen die door de hulp der sociaal-demoeraten in de wet waren be houden. Aldus de beer Troelstra. Maar daar tegenover stond zooveel, dat slechts nare plagerjj van de burgerij beteekende, onuit voerbare, onmogelijke voorschriften, dat hjj en de zjjnen tegen zouden stemmen. Het was een formeel zonden-register dat de beer Troelstra voorlas. Ook de beer Borgesius verklaarde tot groote verwondering van de rechterzjjde, die tenminste op zjjn stem meende te kunnen rekenen tegen de wet te zullen stemmen. Ook hp zag voor bet tegengaan van het drankmisbruik in deze wet wel hier en daar een lichtpunt, maar de ontduikingen zullen door de slechte tech niek van de wet toenemen, en de clandestine" er eerder een aanmoediging dan een fnuiking in vinden. Ergo zou hjj tegen stemmen Als onder teekenaar van de petitie van den Volksbond wel een eigenaardig standpunt. Niet ten onrechte meende de rechterzijde, juist op dien grond, op den beer Borgesius te kunnen staat maken. Daarna werd tot stemming overgegaan en met 51 tegen 42 stemmen de wet aangenomen. De beer Passtoors, die wel de presentielijst bad geteekend maar bjj bet afroepen van zjjn naam geen antwoord gaf, werd door den voor zitter zeker tot de vóór-stemmers gerekend, waardoor hp dan ook tot de verhouding van 52 42 kwam. Vóór stemde de gebeele rechterzjjde met de heeren Röell en Karnebeek. Alleen de heeren Janssen en De Ram sloten zich bjj de linker- zjjde aan, die en bloc tegen stemde. Zelfs de beer Staalman, die zoo tegen deze drankwet gefulmineerd had, »viel om". Hp stemde zoet vóór. Wat de cjjfers van deze stemming recht pikant maakt is bet feit, dat de 7 heeren, die aan bet honderdtal ontbraken, allen tot de rechterzjjde bebooren. Wilden zjj of durfden zjj niet tegen stemmen Eenige verklaring van deze merkwaardige houding zou zeker niet ongewensebt zjjn. De beer Passtoors, die van den beginne af aan weinig voor deze wet voelde, bracht bet ten minste zoover, dat hjj zjjn onthouding openlpk toonde. Hjj gaf geen antwoord toen zjjn naam werd afgeroepen. Maar wat te denken van den beer Van Idsinga, die de presentielijst niet teekende, dus tot de »afwezigen" behoorde, hoewel bij in de zaal present was. Dat is nog beneden den beer Passtoors] Werkeljjk, niet alleen op de presentielijst, afwezig waren nog de roomsche heeren Frujj- tier, Artz en Van der Kun en de anti-revolu- tionnaire leden De Vries en Bjjleveld. Welke dringende bezigheden zouden deze heeren wel belet hebben aan deze belangrjjke stemming deel te nemen? Rekenen wjj deze 7 bjj de 42 tegenstanders dan krpgen wij een verhouding van 49 tegen 51 stemmen, dus een meerderheid van twee stemmen. En dat voor een wetsontwerp, waaraan dr Kuyper zooveel beteekenis toe schreefwaarbjj hjj zich telkens in allerlei plooien en bochten wrong om toch maar aan de meerderheid te kunnen voldoen, de kudde bp elkander te houden. De twee openlijke tegenstanders en vooral de 7 stille tegenstanders rechtvaardigen o. i. de oppositie, die van links tegen deze wet is gevoerd en die, als bet spande, door de regee ring steeds werd voorgesteld als voortsprui tende niet uit zakelpke maar uit politieke overwegingen. Juist het omgekeerde bad plaats. Niet de oppositie maar de regeering liet bet debat, als bet voor haar spaak dreigde te loopen, door de politiek bederven. Door de politiek en door haar alleen redde zjj deze wet. Bjj de behandeling der artikelen was die de reddende engel die de regeering steeds uit den hoogen nood hielpen nu bjj de eindstemming hielp de politiek baar weder door de branding. Van begin tot eind in de Kamer een naar politiek gewurm een groot auto-da-fé van »be- ginselen", en in de toekomst voor de burgerp een bron van ontduiking, van plagerij en démoralisatie, erger nog dan in bet geheel geen wet »tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en beteugeling van bet drank misbruik". Ziedaar wat deze ter-Kuyper reeds gaf en nog geven zal. Vóór de stemming over de drankwet aan de orde kwam, werd met 46 tegen 40 stemmen verworpen een amendement-Hubreeht op de schippers- en stuurliedenwet. Dit niet zeer belangrjjke amendement een billjjkheids- quaestie lokte slechts een kort debat uit. Na de stemming begaf de kamer zich in comité-generaal tot vaststelling der huishoude lijke begrooting. En hierna scheidde zjj tot nadere bjjeen- roeping. Waarschijnlijk zal de Kamer in dit zittings jaar niet meer bjjeen komen. Na 104 zittingen mag dan ook wel een weinig vaeantie genoten worden. De boog kan niet altjjd gespannen bljjven. In de plaats van den overleden beer F. F. Leupen is door den Commissaris der Koningin tot lid der commissie voor bet eind examen der Hoogere Burgerscholen in Zeeland voor dit jaar benoemd de beer W. Kosten, leeraa: aan de Rjjks Hoogere Burgerscholen te Middelburg, Bergen op Zoom en Goes. Door het overljjden van den beer Iz. van Gorsel te Tholen, lid der Commissie van aanslag in de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten voor den kring St Maartensdjjk, is door Gedeputeerde Staten in diens plaats be noemd de heer J. M. C. Pot te Tholen. De provinciale begrooting voor 1905, waarvan wjj in ons vorig nommer de eindcjjfers noemden, is als volgt verdeeld Ontvangsten Hfdst. I, ontvangsten we gens vroegere diensten, 8.252Hfdst. II, op brengst van belastingen en beffingen, f292.356 (waarvan 274.820 aan opcenten)Hfdst III, baten en opkomsten uit eigendommen 3.603.46; Hfdst. IV, ontvangsten van versobillenden aard 89.772.866; Hfdst. V, buitengewone ont vangsten 110.000. Uitgaven. Hfdst. I, jaarwedden ambte naren 54.685Hfdst. II, aanleggen en onder houd van wegen, 34.448Hfdst. III, onderhoud

Middelburgsche Courant | 1904 | | pagina 1