LAATSTE BERICHTEN. BUITENLAND. Verschillende Berichten. VERK00P1NGEN, enz. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg. VERGADERINGEN, CONCERTEN, EN£ RUSLAND EN JAPAN. Bj het examen voor candidaat-gemeente secretaris slaagde nog de heer A. de Ridder van Yeere, thans ambtenaar ter secretarie te Yelsen. De orchideeën-tentoonstelling te Haarlem werd door 2129 betalende personen bezocht. Zaterdagavond is- te Utrecht een oude dame, die een woning passeerde van iemand met wien zij wegens een geldelijke kwestie in vijandschap verkeert, door dezen ernstig mis handeld. Toen zij passeerde, stond deze man toevallig aan de deur. Een vriendin, die in hetzelfde huis woont, wenkte haar om binnen te komen, betgeen zy hoofdschuddend weigerde, tegelijkertijd eenige beleedigende woorden aan het adres van den zooeven bedoelden persoon richtende. Deze sprong op de dame toe, sleurde haar by de schouders de woning binnen, sloot de deur, en sloeg vervolgens zoo geducht op de weerlooze vrouw los, dat haar linkerbeen ge broken werd, ongerekend verschillende ver wondingen van geringeren aard. Te Enschede heeft een man, die wegens kippendiefstal was geverbaliseerd, zich in zyn woning doodgestoken. De ongelukkige laat een weduwe met zes. kinderen achter. Als vermoedelyke dader van den moord, eenigen tjjd geleden te St Michiels Gestel op V. d. Leest aldaar gepleegd, bevindt zich iemand in voórloopige hechtenis. Te St Michiels Gestel wordt echter thans vrjj algemeen een ander als de dader genoemd. Ongelukken. Te Rotterdam waren drie werklieden bezig met het uitbreken en weg nemen van een kluisdeur, die eenige honder den kilo's weegt. By bet strjjken werd die deur topzwaar en kwam met haar volle zwaarte terecht op een jeugdig werkman, die er door verpletterd werd. De beide andere werklieden konden nog tydig terzjjde springen. In dezelfde stad is een 19-jarige verwersknecht te water geraakt en verdronken. tTen einde de heftige concurrentie te onderdrukken, die hun van wege Cunard line wordt aangedaan, hebben, naar men ons uit Antwerpen meldt, o. a. de Norddeutsche Lloyd, de Holland-Amerika lijn en de Red Star line be sloten, de passagiers van Europa naar New- York over te brengen voor den geringen prjjs van 25 gld. den persoon. Het gevolg hiervan was dat Zaterdag laatstleden te Antwerpen een 700-tal landverhuizers van Londen aankwamen, om voor 2 pd. st. met de Kroonland den oceaan over te steken. Volgt de Cunard line bet voorbeeld van genoemde stoomvaartmaat schappijen, dan zullen deze hun vrachten nog lager stellen. - Een zonderling proces is voor de recht bank van Brussel hangende. De heer en mevrouw X. hadden gedurende verscheidene maanden een vriend geherbergd, zekeren Z., makelaar in wyn, die zich in zeer moeiljjke omstandigheden bevond. In het huis van X. maakte Z. kennis met een rjjke weduwe en hy beloofde aan X 10.000 fr. indien hij baar tot een huwelyk kon overhalen. X. deed hem die belofte scbriftelyk geven en onderteekehen. Zy luidde»voor bewezen diensten." Het huwelyk had inderdaad plaats maar nu weigerde Z. de beloofde som uit te betalen. Voor de rechtbank gedaagd, beweerde Z. dat njj een onwettige en dus nietige belofte had geteekend. De rechtbank kende X. slechts een som geld toe, voor voedsel en onderhoud, doch weigerde de «bewezen diensten" betreffende het huwelyk, te erkennen. De zaak is thans voor het beroeps hof. De strafrechtbank van Oran heeft vier personen, drie broers en een neel, ter dood veroordeeld wegens moord op een kruidenier, diens vrouw en hun kindje van twee jaar, Diefstal was de dryfveer tot de daad geweest. De Times is druk bezig met een poging om het stelsel van verkoop per nummer te vervangen door dat van abonnement. In Enge land kent men dit niet, en een poging, onlangs door Stead geprobeerd met een nieuw dag blad, is jammerljjk mislukt. Thans zal de Times het weer probeeren. Te Aken werden op de Fortham Siegel, waar des Zondags veel beweging is, de lykjes .gevonden va» twee kleine meisjes, 6 en 7 jaar oud, die met messteken gedood waren. De lykjes waren in het struikgewas verborgen. Niets duidt de oorzaak noch de plegers der De andere fragmenten Tanz der Lehrbuben en Aufzug der Meistersinger, ofschoon slechts kort en van een ander karakter, bieden toch ook veel moois. Typisch, pittig en humoristisch is die Tanz der Lehrbubenplechtig en statig die Aufzug der Meistersinger. Het laatste fragment, waarin orkest enkoor zich véreenigen, is het indrukwekkende koraal Waeh ;Auf, waaraan zjjn toegevoegd de laatste regels van het slotkoor Heil Sachs l Flans Sachs Heil Nürnberg's theorem Sachs! Het is nog zoo*:kort geleden dat ik uitvoerig over Brahm's Variation over een thema can Jos. Haydn schreef dat het thans overbodig mag heeten opnieuw dit belangryke werk te be spreken. Ook wat Mendelssohn's oratorium en de iragmenten uit die Meistersinger betreft meende ik, waar deze in de Middelb. Courant al meer malen werden besjfijoken, verder beknopt te kunnen zyn. Ten slotte zy de feestvierende zangvereeni- ging' en haren energieken directeur hoogst gelukkige uitvoeringen en dus succesvolle .dagen toegewenscht. JAN MORES. misdaad aan. Men denkt dat zy het werk moet zyn van een zinnelooze. Een Amerikaansch geneesheer, Hurlbut, heeft op een reis van Chicago naar Saint-Paul een aantal fleschjes verloren, die bacillen van de builenpest inhielden en die hymet gevaar voor zyn leven, in Indië had verzameld. De politie zoekt de gevaarlyke dingen op. Eenigen der fleschjes zyn onschadelyk gemaakt; andere niet. EEN DOODELIJKE WEDLOOP. Door het Parijsche dagblad Le Matin is Zondag een wedloop gehouden voor het leger. Alle regimenten uit het land hadden deelne mers naar Parys gezonden, die, ten getale van 2000, vertrokken van de Champs Elysées. De tocht ging door Vaucresaon, Gaches en St Cloud en daarna terug naar Parys, een afstand van 45 kilometer. De eerst aangekomene legde dien afstand af in 5 uur 19 minuten 8 sekon- den, op een honderdtal meters gevolgd door no 2. By aankomst werden de deelnemers door doctoren onderzocht. De twee eersten bleken zeer vermoeid. De derde, die 500 meter achter was, bleek echter in uitstekenden staat. Maar al heel spoedig werden er verhalen gedaan van gevallen van zonnesteek. Som migen zouden door de warmte zyn bevangen en er werd reeds van vier dooden gesproken. En weldra bleek veel van die geruchten waar te zyn. De plaats van aankomst, de machinegalerjj, was spoedig in een groot hospitaal herschapen. Uitgeput vielen de aangekomenen neer, steunend om water. Het ziekenstation bood een pijnljjk schouwspel Er waren daar 50 bedden maar spoedig was de ruimte te klein. De meesten der bier aan- gebrachten loden aan kramp en zenuwcrisis. In de Kamer is Maandag dadeljjk over de zaak geïnterpelleerd door kolonel Rousset, die het schouwspel droevig noemde. En het doel was niets dan een particuliere reclame. De minister van oorlog André antwoordde openhartig, dat hy de eerste was om in het openbaar af te keuren dat hy verlof tot dezen wedstryd had gegeven. Hy had gedacht aan de paardenrennen, waartoe ook verlof aan de officieren was gegeven. Maar hy zag nu het verschil in. Vervolgens las hy een rapport voor over de ongevallen van de warmte. Er ontbraken toen (Maandagmiddag) nog 77 mannen op het appèl. 35 daarvan liggen in verschillende hospitalen, Van 42 heeft men echter geen enkel bericht, Er zyn zes ernstige gevallen bekend en er is een doode. De organiseerders van den wedstrijd hadden veel voorzorgsmaatregelen genomen, maar André verklaarde geen toestemming meer te zullen geven. Met 304 tegen 270 stemmen werd ten slotte de door André aanvaarde eenvoudige motie van orde aangenomen. Zitting van heden, Dinsdag, middag te 3l/a uur. Voorzitter de heer J. P. Fokker. Afwezig de heeren Luteyn, Boasson en C, Boudewynse, met kennisgeving. De voorzitter herinnert eraan dat het de eerste maal is dat de nieuwbenoemde secretaris de vergadering bjjwoont. Hij heet hem namens de leden welkom, wenscht hem geluk met zjjne benoeming en uit de hoop dat hy tot eigen voldoening en tot tevredenheid der kamer aangenaam in zijne betrekking zal werkzaam zjjn. Daarna verklaart hij den secretaris geïn stalleerd. De notulen van het verhandelde in de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken, waarvan mede- deeling wordt gedaan, behoort een kennis geving van het overlyden van den heer J Boissevain, oudste directeur der Stoomvaart maatschappij Nederland. Verder is ingekomen een schrij ven van burg. en weth., houdende bericht dat de heer J. A. Maas, benoemd tot makelaar in zuidvruchten, is beëedigd. Van den minister van waterstaat is mede- deeling ontvangen van de samenstelling der commissie van advies over spoorweg-dienst regelingen voor het tjjdvak 1 Mei 1904 tot 30 April 1905. Naar aanleiding vau de adhesie-betuiging door deze Kamer aan het adres der Kamer te Bergen op Zoom, inzake de dienstregeling op de ljjn VlissingenRoosendaal, is van den directeur-generaal der Maatschappij tot Expl. van Ss. Sp.. afschrift ontvangen van het aan de Kamer te Bergen op Zoom gegeven antwoord. Daaruit blykt dat de maatschappij niet kan overgaan tot den met groote kosten gepaard gaanden maatregel, om een dagelyks loopenden nieuwen trein Vlissingen—Roosendaal in te leggen. Trein 340 kan niet vroeger dan 9 unr v.m. van Vlissingen vertrekken, met bet oog op de aansluiting der provinciale bootvervroeging zou dus slechts mogelyk zyn als ook die boot evenveel vroeger kon aankomen. Nog wordt opgemerkt, dat bij eventueele vervroeging van trein 340 de overgang te Roosendaal op den trein naar Rotterdam, thans reeds ruim een half uur bedragende, nog grooter zou worden. Van den directeur-generaal der posterijen en telegraphie is het bekende schrjjven ont vangen betreffende de onvoldoende verpakking van met de pakketpost verzonden zendingen sigaren uit Nederland. Van de te Amsterdam en Rotterdam geves tigde comité's ter bestrijding eener verhoogde tabaksbelasting is een afdruk ingezonden van een door hen aan de Tweede Kamer gericht adres. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen.' Naar aanleiding van het adre3 der Kamer te Hoogezand, betreffende wyziging van art. 245 der gemeentewet, adviseert de commissie voor de maand dit adres voor kennisgeving aan te nemen, op grond dat bezwaren als daarin ver meld in deze omgeving niet zyn voorgekomen en de voorgestelde regeling tot onbillijkheden aanleiding zou kunnen geven. Conform dit advies wordt besloten. Ten opzichte van het adres van E. Potjer te Groningen aan de Tweede kamer, houdende bedenking tegen eene voorgestelde verhooging van het invoerrecht op geraffineerd zout, ad viseert de commissie voor de maand het volgende Aangezien do kamer herhaaldelijk haar ge voelen heeft uitgesproken over de tarievenwet by de verschillende wijzigingen daarin, ziet de commissie er weinig nut in, zich nog eens bezig te houden met de afzonderlijke zeer vele bezwaren die gemaakt worden en stelt de kamer voor het adres voor kennisgeving aan te nemen, te meer omdat hierbjj geen speciaal Zeeuwsche belangen betrokken zyn. De kamer vereenigt zich met dit advies. De commissie voor de maand stelt voor bet adres van de wed. Wreffering e. a., betreffende verhooging van het recht op honig, voor ken nisgeving aan te nemen. Zij acht het merkwaardig dat rekwestranten zoete koek een bolangrjjk volksvoedsel noemen. Ook met dit advies vereenigt zich de kamer. Daarna gaat dè openbare zitting over in eene met gesloten deuren. Heden werd in het Slot Ostende te Goes door den heer W. F. K. Lenshoek te Kloetinge aanbesteed het bouwen eener schuur in den St Pfeterspolder. Hiervoor schreven in de heerenJ. van de Zande, Rilland, 13.950C, Karelse, Krui- ningen, 13.847 Js van de Zande, Krabbendyke, 13.800; Abr. Paasse, Kruiningen, 13.750; W. Goeman, Ierseke, 13.519J. P. Panny, Krabbendyke, t 13.497L. Laban, Ierseke 13.420M. Aard, Ierseke, 13.400 A. Goedemond, Hans weert, 13.080; D. van Maris, Kapeile, 12.819 en J. J. Dronkers Pz„ Kapeile, 12.469. Het werk is aan den laagsten inschrjjver gegund. Heden werd door hot bestuur der waterkee- ring van het calamiteuze waterschap Oud- en Jong Breskens in het directie-gebouw aan de Nieuwesluis, gemeente Breskens, by enkele in schrijving de politie-vergunning verleend tot het rapen van broed- ot mosselzaad van de hoofden of vooruitstekende werken op den vooroever van genoemd waterschap. Daarvoor kwam geen inschryvingsbiljet in. Door hetzelfde bestuur werd heden aanbe steed het herstel, de vernieuwing en het onder houd tot 30 April 1905 vfln de aarde-, kram-, rjjs-, steenglooiing- en paalwerken aan de water- keering van bovengenoemd waterschapraming 11.930. Hiervoor was minste inschrjjver de heer J. Lindenbergh, te Wemeldinge, voor j 11.930. Middelburg. W o e n s d. 1 Juni. Alg. Verg. Zeeuwsche Hy potheekbank. Kantoor 2 u. Donderd. 2 Juni. Rep. Zangv. Tot Oef. en Uitsp. Concert- en ge hoorzaal 7 u. Vrjjdag 3 en Zaterdag 4 Juni. Muziek feest Tot Oef. en Uitsp. Concert- en gehoorzaal. Zaterdag 4 Juni. Rep. Zangv. Tot Oef. en Uitsp. Concert- en ge hoorzaal voormiddag ff'/a u. Zondag 5 Juni. Matinée Muziekk. Schut- tery. Tuin Noordbolwerk. Maandag 6 en Vrjjdag 10 Juni. Inschrij ving leerlingen Rijksleer school. 11 tot 121/, u. W o e n s d. 8 Juni. Voordracht dr Bos. Schuttershof 8 u. Zondag 12 Juni. Concert Schuttery Mu ziekk. Schuttershof 8 u, Dinsdag 14 Juni. Verg. Middelb. Zieken fonds. Soc. St. Joris 7-8 u. Donderd. 16 Juni. Paardenmarkt. Molen water. W o o n s d. 22 Juni. Concert Muziekk. Schut tery Tuin Noordbolwerk. W o e n s d. 6 Juli. Concert Stafmuziek 3e reg. Tuin Noordbolwerk. V r y d a g 15 Juli—M a a n d a g 15 Aug. Ten toonstelling van koper werken. Maandag 15 Aug. Festival. W o e n s d. 24 Aug. Concert Stafmuziek 3e reg. Tuin Noordbolwerk. VERKOOPINEEN EN VERPACHTIN GEN IN ZEELAND. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 2 Juni Middelburg, Rywielen, Rosier. 3 Zierikzee, Zuivelfabr., Franse. 3 Vlissingen, Schokkers, Kouion. 4 Cadzand, Mossel zaad (verp.), Hennequin, 7 Serooskerke, Inboedel, Verhulsten Hioolen. 10 Wissekerke, Hofstede enz., Roelof. 11 Veere, Bouwland enz. (verp.j, Verhulst. 16 s Middelburg, Huizen, Van Nitn- wegen. 21/22» Middelburg, Inboedel, Notarishuis 23 Middelburg, Bouwland, Hosang. 6 Juli Biggekerke, Inspan, Loeff, 7 Middelburg, Huizon, Hosang. Rilland, Hofstede, Pilaar, Rotterdam. Alhier is uit de Maas bij het Koninginneboofd opgevischt het lijk van den op 25 Mei verdronken inbreker P. D. Alhier is opgericht een premiefonds tegen diefstal tussehen Rotterdam en de Belgisehe en Duitsche grenzen by vervoer te water en te land. Een maximum belooning van 50 bjj be trapping is vastgesteld. 's Gravenhage. fl. M. de Koningin zal in September audiënties verleenen in het paleis te Amsterdam. Het wetsontwerp tot herziening van de wet op het lager onderwys, bepalende de minimum salarissen van onderwyzers die door het ryk worden betaald, is van den Raad van State terug en wordt binnenkort bjj de Tweede Kamer ingediend. Tweede kamer. In de heden gehouden zitting is het debat over de drankwet voort gezet en wel over bet amendement-Schaper c. s., om den vergnnnningbouder te verbieden op den openbaren weg sterken drank in bet klein te schenken, toe te dienen of te verstrekken. De minister, het amendement bestrydende, verdedigde het regeeringsartikel, waarby be paald wordt dat de gemeenteraad, onder zekere voorwaarden, den verkoop langs een drank- loealiteit kan toestaan. Een langdurig debat volgde, waarby de beer Bos, om het aantal plageryen-bepalingen niet te vergrooten, zich verklaarde tegen het amendement, dat gesteund werd door de heeren Borgesius, Brants en Sehokking. De heer Borgesius stelde een amendement voor om den vergunninghouder te verbieden sterken drank in 't klein op den openbaren weg te verstrekken, tenzy 't uitdrukkelijk bjj plaatselyke verordening, onder zekere voor waarden, is toegestaan. De minister nam dit amendement over. Het amendement Schaper is daarop ver worpen met 49 tegen 17 stemmen. Het artikel betreffende de instelling van plaatselyke commiBsiën is tot morgen aange houden, omdat do minister een ingrijpende wyziging indiende, tengevolge waarvan de instelling door de Kroon van dergelijke com- missiën facultatief wordt gesteld, in plaats van imperatief, en afhankeljjk wordt gemaakt van het initiatief van den gemeenteraad. De minister bestreed een denkbeeld van den heer Borgesius om voor de localiteit zijner ouders aan den zoon voorrang te verleenen boven andere vergunningaanvragers. Het desbetreffend artikel bleef ongewyzigd. Een amendement-De Klerk om het vergun ningsrecht naar den maatstaf van den omzet te regelen is ingetrokken. Een amendement-Van Twist c.s. om reduotie van 50 pet te geven voor niet-verkoop op Zaterdagavond werd zonder stemming aan genomen. Amsterdam. De schietwedstrijden, alhier in Mei gehouden door Claudius Civilus ten be hoeve van Oranje Nassauoord, hebben netto op gebracht 2625. LANDING IN NOORD KOREA. Lomlen, 31 Mei. De Morning Post meldt uit Sjanghai dat verschillende Japansche trans portschepen troepen op de Noordkust van Korea aan land zetten. Volgens de Daily Telegraph werden eenige Russische officieren en manschappen, die op verkenning uit waren, gevangen en gedood. Tokio. 10.000 Russen zyn op jonken de Liaorivier opgezonden naar Tiekkeng, 50 mijlen benoorden Moekden. Een aanval op Port Arthur wordt 15 Juni verwacht. Toen 4 kanonneerbooten en 2 torpedobooten nauwkeurig Port Arthur tverkenden, werden twee nieuwe forten op een voorgebergte ontdekt. Het Russische vuur beschadigde 3 booten, waarby 1 doode viel en 3 gewondeu. Verzending en laatste buslichtmg der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. OOST-INDIJË. (Alles plaatselijke tijd.) Brindisi (Eng. dienst). 3 Juni 12.85 's namid. Amsterdam (Nederl.)3 Juni 6.57 's avonds. Napels (Duitsche dst.). 7 Juni 8.59 's morg. Marseille (Lloyd) (a) 7 Juni 6.57 's avonds. Rotterdam (Lloyd). 10 Juni 6.57 's avonds. Marseille (Fr. dienst). 11 Juni 6.5 'amorg. Genua (Nederl.) 14 Juni 6.57 's avonds (a) Suppletoire verzending van brieven, briefkaarten en aangeteekende stukken den volgenden morgen te 5.45. Voor suppletoire verzendingen over Napels en over Brindisi wordt de bus nog te 6.52 's avonds gelicht; doch de aansluiting op het vertrek der booten uit de genoemde havens is daarvan niet verzekerd. Met de Duitsche booten wordt alleen ver zonden de correspondentie voor Atjeh en On- derhoorigheden, Sumatra's Ooitkust, Riouw, Palembang, Banka, Billiton en de Wester-af- deeling van Borneo; voor het overige gedeelte van Ned. Oost-Indië alleen op verzoek. WEST-INDIK. Cura9ao over Queens- town3 Juni 10.18's avonds, Suriname via Sout hampton 7 Juni 0.5 'smorgj Suriname via St. Na- zaire 8 Juni 6.5 's morg. .Curasao met K. VV. I. maildienst 14 Juni 6.57's avonds. Suriname via Amster dam 14 Juni 6.57 's avonds. TE HOLDEN AANBESTEDINGEN. Woensdag 1 Juni. Terne u zen. Hotel de Commerce 3 u. sloopen gebouw, en opbouwen heerenhuis. Aanw. 30 Mei. Inl. L. de Bruyne, bouwk. te Terneuzen. Donderdag 2 Juni. Wissenkerke. Directiekeet 10u.-. onder houdswerken Anna FrisopoMer. Aanw. 26 en. 30 Mei. Inl. «ecr.-ontv. G. L. v. d. Hejjde. Vrjjdag 3 Juni. Wissenkerke. Bjj Th. Wolse 10 u. onderhoudswerken Fïïe/epolder. Aanw. 27 en 31 Mei. Inl. secr.-ontv. C. N. van der Hejjde. Bruinisse. Lokaal Zjjpe 11 u.onder houdswerken waterschap Bruinisse. Aanw. 26 en £1 Mei. Inl. secr.-ontv. Joh. Elenbaas. Nieuwvliet. Gemeentehuis 10 Vj u.on derhoudswerken Hdorm'jpolder. Raming ƒ3053. Aanw. 28 en 31 Mei. Inl. J. G. Meyer, seer.-ontv. Zaterdag 4 Juni. Cadzand. Bestuurslokaal 2 u.onder houdswerken waterschap Tienhonderd en Zwarte. Aanw. 28 en 31 Mei. Inl. secr.ontv. Hennequin. Maandag 6 Juni. Middelburg. Huis van Bewaringl'/su. leveren roggebrood. Inl. gesticht. Woensdag 8 Juni. Middelburg. Gebouw Prov. bestuur 11 n. bestratingen op den Ryks-grooten weg der le kl. no 3, op Walcheren. Raming 1500. Inl. hoofding.-dir. Bekaar te Middelburg, arr.- ing. Druyvesteyn, Vlissingen, en opz. Kok, Middelburg. Vlissingen. Bureel der genie 1 u.her stellingen aan metselwerk van de bomvrije kazerne te Vlissingen. Raming 1500. Inl. 3 Juni hoofdopz. genie. Wilhelminadorp. Gemeentehuis 11 u.-. waterkeerende werken Oost-Bevelandpoldex. Aanw. 1 en 4 Juni. Inl. seer.-ontv. C. Snyder. Donderdag 9 Juni." Terneuzen. Bureel der genie 11.30 u. voorzieningen aan uitwateringswerken te N e u- z e n, raming 2220voorzieningen aan het fort te Ellewoutsdyk, raming 2250 voor zieningen aan militaire gebouwen en werken te Neuzen. Raming 3230, Inl. bureel genie 4 Juni. Vrjjdag 10 Juni. Nieuwdorp. Het verlengen Geref. kerk en bouwen consistoriekamer. Inl. bouwk. H. Lacrooy te Den Helder. Zaterdag 11 Juni. Borssele. Directiekamer 2 u.onder houdswerken Ellewoutsdijk—Borssele. Raming f 18.845. Aanw. 3 Juni. Inl. secr.-ontv. J. Beenhakker. Oats. Bestedingslokaal 10 en 11 u.onder houdswerken Leendert Abrahampolder. Aanw. 4 en 7 Juni. Inl. secr.-ontv. Rujjper Boone. Stavenisse. Gemeentehuis 10 u. onderhoudswerken Stavenisse en Oud- Kempenshofstedepolder (djjkvak Stavenisse). Ra ming 6766.01 b. idem (djjkvak Oud-Kempenshofstede). Ra ming 6708.58'. Aanw. 4 en 7 Juni. Inl. seer.-ontv. C. M. P. W. Hanssens. Woensdag 15 Juni, Middelburg. Bureel garnizoenscomm. 12 u.levering aardappelen. Inl. kapt. wn. garnizoenscommandant. Donderdag 16 Juni. St. Annaland. Gemeentehuis 11 u. onderhoudswerken Suzonnapolder. Aanw. 9 en 13 Jnni. Inl. secr. ontv. J. Folderman. Zaterdag 18 Juni. Walzoorden. Logement v. J. F. Adriaan- sens 12 u.verdedigingswerken waterschap Walzoordenraming le perc. ƒ26.440.75, 2eperc. 39.615.18 en onderhoudswerken zelfde water- ichap. Raming 6277.78. Aanw. 11 en 14 Juni. Inl, K. J. A. G. Collot d'Escury, secr.-ontv. gy Agenten voor de Middelburgsche cou rant zyn in Zeeland te Vlissingen C. N. J. de Véy MestdaghGoes A, C. Bolnyt Zierikzee A. C. de MooyTerneuzen M. de Jongeen Oostburg firma A. J. Bronswjjk HET HEILIGE HART EN FRANKRIJK. Nadat de Fransche kamer de elders in dit blad vermelde poging, om van den doodmarsch der soldaten een politieke kwestie voor André te maken, had afgehandeld, kwam ze weer op het welbekende terrein terug, waarop' ze nu al zooveel jaren achtereen manoeuvreert, nl. dat van het anti-clericalisme. De voor-ryder was ditmaal het lid Déjante, die een voorstel deed tot afschaffing van de wet van 1873, waarby de Nationaie Vergade ring Frankryk aan het Heilige Hart wjjdde, en tengevolge waarvan nog steeds een bydrage uit de schatkist wordt gegeven voor den bouw van de reuzenkerk van het Heilige Hart, die, staande op den hoogen heuvel van de wjjk Montmartre te Parjjs, als het ware het pano rama van de Seine-stad beheerscht. De aanblik van die kerk heeft natuurljjk reeds langen tjjd de oogen van de radicalen en socialisten gehinderd. Er zyn ook vjel reeds pogingen gedaan om de genoemde wet opge heven te kiygen maar tot nu toe steeds te vergeefs, Thans werd de poging herhaald, en by d« heerschende stemming tegen de clericalen was het te verwachten dat het sneces grooter zou zjjn. Dat is het dan ook geweest. De voorsteller vroeg urgentie voor zyn voor stel. Die urgentie werd bestreden door den abt Lemire. Men kan, zoo zei deze, door een eenvoudige motie evenmin de handen aftrekken van de kerk van het Heilige Hart, als men de begrooting van eerediensten door een besluit kan opheffen. Rouannet, die in 1897 een dergelyk voorstel als dat van Déjeante nu deed, zag verwerpen, kwam deze te hulp, En toen ook Vallé, de minister va» justitie,

Middelburgsche Courant | 1904 | | pagina 2