Maandag 30 Mei. Uit Stad en Provineie. N°. 123. 147e Jaargang. 1904. Zeeuwsche omtrekken. Middelburg 28 Mei. Kameroverzicht. Bij deze courant behoort een Bijvoegsel. MIDDELBIRGSCHE COURANT. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k smet uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp., 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 eent. THERMOMETER EN VERWACHTING. 28 Mei 8 u. vm 64 gr., 12 u. 65 gr., av. 4 u. 67 gr. F. —Verwacht: zwakke tot matige Z. W. wind, bewolkte lucht, weinig verandering in temperatuur. Advertentiën20 eent per regel. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50elke regel meer 20 cent. Beclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is uitsluitend gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA HAR As., N.Z. Voorburgwal 866, Amsterdam. Wij gaan nu te Middelburg een feestweek in. Het is geen festijn, vol luidruchtigheid in straten en op pleinen. Binnen de muren van het Concertgebouw in de Singelstraat wordt het afgespeeld. Maar daarbuiten zal men er over spreken en zelfs buiten onzen kring zal men ervan gewagen. En wij durven voorspellen dat dit ge schieden zal met lof en met eer. De zangvereeniging Tot Oefening en Uit spanning heeft een uitstekenden naam in en buiten Middelburg. In onze provincie weten ook velen wat zij op muzikaal gebied heelt gepresteerd en nog doet om de kunst hoog te houden. Buiten Zeeland telt zij nog tal van goede vrienden en kennissen, die haar met waar deering gedenken uit oude relaties of uit dankbare berinnering aan hoog genot, hun verschaft. En waar die Vereeniging haar zeventig jarig bestaan viert, daar brengt men van alle kanten lauweren aan, in figuurlijken zin het meest, met de daad tevens. En voornamelijk zullen die geschonken worden aan haar tegenwoordigen directeur, den heer Joh. Cleuver, den man, voor wien deze week tevens een gewichtige gebeurte nis in zijn leven is. Vijf en twintig jaar lang heeft hij die Vereeniging geleid, haar met zijne talenten, zijne krachten, zijn ijver en zijne wilskracht gesteund en geschraagd. Dat hij dit deed op zeldzame wijze, voort varend, zonder zich zeiven een oogenblik te sparen, waar het gold de belangen der zangvereeniging, dat zullen allen erkennen die van nabij zijn arbeid hebben gadege slagen dat zullen beamen zelfs zij, die wel eens iets weten aan te merken en bij voorkeur het oog vestigen op enkele eigen aardigheden, gevolg van zjjne groote, zijne goede eigenschappen. Joh,. Cleuver is geworden de ziel, de kraoht van het muzikale leven in Middel burg. Zelfs ongemerkt deden zijn invloed, zijn smaak, zijn kunstzin zich gevoelen in an dere kringen. Met forsche hand voerde hij de teugels over vereenigingen en medewerkenden, waarover hij als directeur gesteld iswij denken hierbij tevens aan de uitvoeringen van Das Nachtlager in Granada en Figaro's Hochzeit. eenig in de muzikale geschiedenis van onze stad. Bij de vervulling van zijn taak heeft hij slechts éen doel voor oogeneene uitmun tende uitvoering van de werken die hij wil laten hooren, eene uitvoering, den meesters waardig, aan wie wij die danken. Zoo heeft hij en dit is zeker ook wel een zijner grootste verdiensten de leden der feestvierende Zangvereeniging leeren be grijpen en waardeeren de werken van Bach en ons, het publiek, de schoonheden daar van doen gevoelen. O wij willen niet te kort doen aan de verdiensten van zijne voorgangers, van den stichter der Zangvereeniging, Wilhelm Remigius Ceulen, van haar tweeden direc teur, den heer Hermann Joseph Kirr wald, mannen van hun tijd, die naar de eischen, toen gesteld, naar de krachten, hun verleend, ook meewerkten om de eer der Vereeniging op te houden. Maar Cleuver heeft, rekening houdend met de al hooger en hooger wordende eischen, die, evenals op elk gebied, óok op dat der muziek worden gesteld, als een degelijk, vooruitziend en vooruitstrevend aanvoerder, zijn corps geleid langs nieuwe paden en haar roem verhoogd. Daarvoor zjjn velen m et ons hem erkente lijk. En dit zullen wij hem toonen van gan scher harte, elk op zijne wijze, elk naar zijn vermogen. Maar allen overeenkomend in het gevoel van waardeering voor hetgeen hij in die 25 jaar heeft gedaan. En niet het minst geven wij hem daarvan blijk, en de jubileerende Zangvereeniging tevens, door een opgaan in grooten getale naar de repetities en uitvoeringen, die Vrij dag en Zaterdag plaats hebben. Herinneren wij ten slotte aan de volgende feiten, zeker thans wel vermeldenswaard. Carl Johann Cleuver werd 15 Novem ber 1852 te Niederpleis bij Sieburg geboren. Hij genoot zijne opleiding aan het con servatorium te Keulen. Na zijn studie volbracht te hebben, kwam hij te Middelburg, waar hij den 14 Juli 1879 met 24 van de 27 stemmen benoemd was tot directeur der Zangvereeniging. De eerste uitvoering onder zijne leiding had plaats den 16 December van dat jaar. Bij die gelegenheid werden door het koor gezongen Der Alexanderfest van Handel, Ave Verum van Mozart, Lieder van Mendelssohn en Schön Ellen van Max Bruch. Hem, den jubilaris, roepen wij met eene kleine variant gaarne toe wat in Das Nachtlager in Granada de Prins Regent ten slotte zong Leb wohl, leb glilcklich Bleib auch stets uns hold! Wat was het Zondag aan de Zuidwa tering stil en eenzaam Het huis verlatendeuren en blinden gesloten. De warande leeg. En dat tot teleurstelling van de enkelen die wij daar zagen. Was dat nu de gezellige plek, waar wij vroeger zoo heerlijk konden genieten van bet schoone gezicht, dat de Schelde met hare drukke scheepvaart biedt; waar steeds evendigheid heerschte op Zon- en feestda gen; waar wij door vriendelijke menschen zindelijk en billijk werden voorzien van hetgeen wij verlangden Het was een al te groot verschil En dit onderscheid trof nu des te meer omdat juist het weêr zoo zeer meewerkte om het schoone van water en land te doen uitkomen Rustig en kalm lag alles voor ons. Schilderachtig was het landschapeffen de watervlakte, waarop hier en daar de zwakke zonnestralen, die door de gedekte lucht heen kwamen, fantastisch en grillig speelden. Noodzakelijk was zeker het besluit, door de bestuurders van den polder Walcheren genomen, om voor het vervolg te verbieden dat de ambtenaar, die in het polderhuis woont, daar gelagen zet en bezoekers ont vangt. Maar hard is het voor velen die daar hun geliefd zitje hadden. En een ander zal niet licht het wagen stel dat hij dit mocht doen om daar eene woning te zetten, waar hij hetzelfde dóet wat nu in het polderhuis verboden is. Daarvoor is de tijd van bezoek te kort. En dan zonder recht van vergunning nu moeilijk of niet te verkrijgen zou het geen voordeel opleveren, vooral niet voor hem of haar die een fatsoenlijk koffie huis zou willen houden. Maar zou het te veel gevergd zijn als wij aandrongen op het plaatsen, in voorjaar en zomer, op die mooie plek en aan de andere zijde onder de drie bekende boomen, met het gezicht op Ylissingen, van een paar gemakkelijke rustbanken voor den gaanden en komenden man Opdat men daar eens uitruste van de wandeling en geniete van wat er schoons te zien is. Zeker, het gazon, de dijk biedt ook gele genheid tot liggen of zitten. Maar wanneer de grond vochtig is, dan verdient een bank de voorkeur, En hoevelen, ouderen of ouden van da gen, hebben meer aan een zetel dan aan een ligplaats „Goes is geen aardig maar een eigen aardig stadje." Aldus is indertijd eens beweerd. Nu, dit kan men van meer plaatsen zeggen. Zulke uitingen zijn meestal eene kwestie van opvatting en ervaring. En eigenaardigheden heeft elke plaats en iedere persoon. Eigenaardig is echter in onze oogen wel het jongste besluit van den raad aldaar inzake de schandaal-colportage. En eigenaardig ook dat de burgemeester, die met zijne beide wethouders in de dagen dat de heer Ramondt die functie nog ver vulde, homogeen was in het ongunstig oor deel over het voorstel-Dekker, daardoor kwam te staan tegenover dien partijgenoot en diens collega's Duvekot en Donner. En tevens dat hij tegenover zich zag 269 geestverwanten, die Dekker steunden in een adres aan den raad. Yan de 279 onderteekenaars van dit adres behoorden slechts 5 tot de vrijzinni gen en de overige tot de z. g. staatkundige kerkelijke of coalitiepartij. Zoo wist de Zeeuwsche courant ten minste te vertellen, ter bestrijding van de bewering van den heer Dekker dat er van een partij zaak geen sprake was. Jammer dat de burgemeester, wegens ongesteldheid, niet in de raadzitting tegen woordig wasmen had dan kunnen ver nemen hoe vast hij stond in zjjne overtui ging en of men hem prijzen mocht om zijne flinkheid om daarvoor uit te komen tegen over de „vrienden". Ondeugend was de Goesche courant toen zij schreef van het „ongelegenheidspuistje van den burgemeester?" Zelden toch kwam „eene lichte, uitwendige ongesteldheid" meer ongelegen dan deze. Het blad hoopte nu maar dat de burgemeester, „wanneer er eens weer gewichtige punten aan de orde zijn, waarbij zijn voorlichting noodig is, niet weer worde gekweld door lichte onge- steldheden, want het menschdom is eenmaal slecht, gelooft als de onderwijzers niet licht aan buikpijn, enz. en wil liefst zelf de beweegredenen voor iemands wegbljjven zoeken." Maar dit daargelaten, een zaak van partij belang behoefde het toch waarlijk niet te zijn. Het gold er een van practisch beleid en practische uitvoerbaarheid. Eigenaardig nu noemden wij het besluit der meerderheid van den raad. Zij verklaarde zich in het beginsel voor het voorstel-Dekker, maar zij vergat dat het eigenlijk aankomt op de uitwerking van dat idee. En nu droeg zij gemakshalve aan burg. en weth., in overleg met de commissie voor de strafverordeningen, op eene formuleering van een desbetreffend artikel. Aan colleges waarvan in beide twee leden zijn tegen het idee tot bestrijding van de schandaalcol- portage, terwijl de heer mr J. de Witt Hamer, wethouder, het eenig rechtsgeleerde element in den raad, die krachtig het voor-, stel-Dekker bestreed, verklaarde diens idee niet te kunnen definieeren en limiteeren. De andere wethouder, die middelerwijl de plaats van den heer Ramondt innam, had sympathie betuigd met het voorstel. In dat dageljjksch bestuur zjjn dus twee tegenstanders en een, laat ons aannemen, voorstander van het voorstel, zjj het ook onder eenige reserve. En in de commissie voor de strafveror deningen, geroepen in deze hare medewer king te verleenen, is de verhouding precies dezelfde. De burgemeester is daarvan voorzitter terwijl leden zijn do heeren J. Pilaar die voor en A. E. Jansen die tegen het voor stel-Dekker stemde. Op grond van die verhoudingen zien wjj met belangstelling en met, zeker gewettigde, nieuwsgierigheid uit naar de formule, die «geboden zal worden om aan de opdracht van den Raad te voldoen. Het is voor de meerderheid in beide col leges waarlijk geen gemakkeljjk werk zich van de haar opgedragen taak te kwjjten v Het dageljjksch bestuur van de gemeente T h o 1 e n heeft dezer dagen met commis sarissen en den directeur van de stoomtram Antwerpen-Bergen. op Zoom-Tholen gecon fereerd over een tramverbinding door het eiland Tholen en een brug over de Een dracht. Zoo meldden wjj in ons nommer van Woensdag 1.1. Dit bericht kunnen wjj nog aanvullen met de mededeeling dat ook met de gemeente besturen van Poortvliet, Scherpenisse, St Maartensdijk en Stavenisse over dien aan leg gesproken is en het in de bedoeling ligt om te zijner tijd te Tholen of te Ber gen op Zoom een algemeene conferentie met autoriteiten te houden. Indertjjd zjjn wel meer pogingen in die richting gedaan, o. a. door den bekenden heer H. Nieveen te De Lemmer. Edoch zonder resultaat. Dat is trouwens niet te verwonderen. Wjj hebben hier waarljjk niet met een weinig beteekenend plan te doen. In onze Zeeuwsche Omtrekken nommer van 18 Januari der Midd. Crt. hebben wjj daarop al gewezen. Wjj stelden toen reeds in het licht dat de gemeente Tholen van het veer op de Eendracht eene jaarljjksche bate van f 6000 geniet, wat een kapitaal van min stens anderhalve ton vertegenwoordigt. Wjj schreven daarom toen ten slotte „Wie de gemeente Tholen niet waarborgt dat zjj uit financieel oogpunt vooruitgaat, althans niet achteruit gaat, make haar geen verwjjt dat zjj houdt wat zjj heeft en geen gewaagde stappen doet." Wie haar daarom schadeloos wil stellen en dat is toch eene eerste eisch bij zulk eene overbrugging moet heel wat stor ten, hetzij telken jare, hetzjj in eens als vast kapitaal. Yoor de tram kan zulk eene overbrug ging veel waard zjjn maar of haar directie zooveel kan geven als gevraagd mag worden door de gemeente Tholen en voor den houw van een brug noodig is, blijft nog de groote kwestie. Van voetgangers over de brug is mis schien wel wat te halen. Maar als men dan nog rekent op de kosten voor onteigening op groote schaal van zeer duur bouwland, wegens de ge ringe breedte van de wegen, dan komt men tot een aanzienljjk kapitaal. Daarbij, stelmet de gemeente Tholen kwam men tot eene overeenkomst, dan nog hebben het Rjjk en de Provincie een woord mee te sprekende eerste overeenkomstig de wet van 1806 inzake waterafvoer en scheepvaartde Provincie voor zoover hierbij provinciale belangen betrokken zijn. Het is zeker goed dat men die voor het eiland Tholen zoo belangrjjke kwestie niet uit het oog verliest en pogingen doet om te trachten haar op te lossen. Maar men wikke en wege goed vóór men den eiseh van overbrugging te luide doe klinken en wachte zich voor overdrijving der tegenwoordige bezwaren. Dit is zekerer zullen nog wel heel wat jaren voorbjjgaan eer de tram over de Eendracht rjjdt en de schepen daar door een brug varen. Zitting van Vrjjdag. De strjjd tegen god Bacchus werd heden onvermoeid voortgezet. En wel op een manier, die gunstig bij vorige dagen afstak, nl. er viel voortgang te consta- teeren, de stembus werd herhaaldelijk geopend Het begon al direct met vier stemmingen. Het amendement-Rink (weigeren van ver gunning aan gebouwen behoorende tot Rjjk. provincie of gemeente), waarover Donderdag met 41 tegen 41 de stemmen staakten, werd nu met 44 tegen 42 stemmen verworpen. Eveneens verworpen werd een ander amen dement-Rink (schrapping van verbodsbepaling voor stations) met 45 tegen 41 stemmen. Een derde amendement-Rink (logementhouders ook in staat te stellen een tappersvergunning te verkrpgen) werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, maar bet vierde amendement-Rink (geen vergunningsverbod voor rechtspersonen) kelderde met 67 tegen 18 stemmen. Het amendement-Bolsius-Janssen (gordijntjes verbod) was echter zoo gelukkig een meerder heid te verkrjjgen. Met 64 tegen 22 stemmen werd bet aangenomen. Tegen den gesluierden Bacchus, en Bacchus verborgen in een kelder op een achterkamer of een bovenverdieping legde de zedelijkheid op papier het af. Gisteren heeft dit resultaat een halven dag strijdens gekost. Geen dezer stemmingen ging strak rechts tegen links. De leden volgden hun persoonlijk inzicht. Toen kwam het tweede gedeelte van dit artikel aan de orde, nl. wanneer de vergunning geweigerd moet worden uithoofde van de per soonlijke qualiteiten van den verzoeker. Daaronder was weder een zeer curieuse be paling opgenomen. Wanneer nl. de verzoeker of het hoofd van het gezin, waartoe hjj behoort, gelegenheid biedt tot het plegen van ontucht of »uit anderen hoofde te kwader naam en faam bekend staat" mag hem geen vergunning verleend worden. Alzoo wilde de regeering het. Tegen dit .uit anderen hoofde te kwader naam en faam bekend staat" rees echter van verscheidene zjjden bezwaar. De heer Schaper wees terecht op den uiterst vagen term van dit voorschrift en op de wille keur, waartoe deze verbodsbepaling vooral op het platteland aanleiding zou kunnen geven. Zjjn socialisten bv. in de oogen van velen niet reeds personen, die »te kwader naam" bekend zjjn. Deze opvatting, in verband met veld wachter en burgemeester, zou in dorpen en kleine gemeenten tot schromelijke onrechtvaar digheden kunnen leiden. Ook de heer Borge- sius dacht er zoo over. De minister was echter een andere meening toegedaan. Het praktisch bezwaar, door deze leden in het licht gesteld, werd, zooals gewoonljjk, door dr Kuyper met breed gebaar weggevaagd. Wie zou nu iemand om zjjn politieke begin selen willen uitsluiten Gok niet de veld wachter of de burgemeester als ze met een kwaden korporaal" te maken hebben zouden wjj willen vragen. De minister stelde echter vast dat niemand wegens zjjn politieke geloofs belijdenis belet zou worden een altaar voor Bacchus op te richten eene bewering die door niemand was bestreden. Maar en toen begon dr Kuyper weder ouderwetsch te keuvelen er waren nog andere personen, die men geen vergunning moest geven.vloekers", .drinkebroers" en .ruzie makers". Yolgden verhalen over deze categoriën, doorspekt met boertige drankwetscherts. Maar nu werd het heelemaal mis. Ook de ruziemakers, bv. driftige menschen, uitsluiten vroeg de heer Borgesius. Wat verstaat men onder .vloekers" Hierover volgde nog meer gekeuvel. Gelukkig hielp de heer Schokking de heeren uit den nood met het voorstel de bestreden woorden te vervangen door »in een ander opzicht van bekend slecht gedrag". Daarmede kon dr Kuyper zich vereenigen, zoomede de oppositie en werd het weder pais en vrede. Vervolgens kwamen de vergunningen, door Ged. Staten te verleenen, aan de orde, nl. de logementen en sociëteiten. Daarop waren een paar amendementen in gediend, die de verbodsbepaling wat strakker wilden aanhalen. De heer Verhey wilde de .pseudo-logementen" geen kans geven, denkende misschien aan Zandstraat-toestanden, maar zjjn amendement werd met 30 tegen 29 stemmen verworpen. Hetzelfde lot onderging een amendement- Duymaer van Twist die de jongelingen onder de 18 jaar uit de sociëteiten wilde verbannen. Daarna werd het art 3a aangenomen. Dinsdag art 4 en de »openluchtborreT', waar over de heer Schaper heden reeds het een en ander in het midden bracht. Met Woensdag a. s. wordt de dienst met een uur vervroegd om eenige kleine wetsont werpen af te doen. De drankwet dreigde de geheele parlemen taire machine stop te zetten. Wat Bacchus al niet op zjjn geweten heeft De vergadering, waarin zal worden over gegaan tot de oprichting van de vereeniging .Botercontrole-station Zeeland" zal Maandag te 12 uur 's middags in het Hotel Verseput te Middelburg worden gehouden. Men hoopt op een trouwe opkomst. Dinsdagmiddag te half vier houdt de kamer van koophandel en fabrieken alhier eene openbare vergadering. De commies der posterjjen 2e kl. J. Wins van het zeekantoor te Vlissingen, wordt, 16 dezer overgeplaatst naar Roermond. In de St. Ct. maakt de Commissaris der Koningin in Zeeland bekend dat op 12 Mei 1904, omstreeks 9 uren des voormiddags, in de Ooster-Schelde, bp den inloop van het Bra- bantsch vaarwater, op ongeveer 1800 M. ten noordwesten van den kop van den Westhaven- dam van de buitenhaven van het kanaal door Zuid-Beveland, onder de gemeente Wemel- dinge, een houten tjalkschip is gezonken, ge naamd Geertruida Helena, groot 139 scheepston, geladen met metselsteen en gevoerd wordende door T. de Vries, te Zaandamen dat krach tens de artt. 1 en 2 der wet van 23 Juli 1885 (St.bl. no. 151/ dat vaartuig en, voor zooveel noodig, de lading van Rjjkswege zal worden opgeruimd na verloop van twee dagen na de dagteekening van de Staatscourant waarin dez» aankondiging is geplaatst.

Middelburgsche Courant | 1904 | | pagina 1