W oensdag 11 Mei. Uit Stad en Provincie. N°. 111. 1476 Jaargang. 1904. Middelburg 10 Mei. Zeer lezenswaardig. BENOEMINGEN, ENZ. MIDDELRIIRGSCHE COURANT. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp., 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. THERMOMETER EN VERWACHTING. 10 Mei 8 u. vm 49 gr., 12 u. 49 gr., av. 4 u 53 gr. F. —Verwacht: matige Z. W. wind, zwaar bewolkte lucht, regen, weinig verandering in temperatuur. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is uitsluitend gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Ac., N.Z. Voorburgwal 366, Amsterdam. Donderdag a. (Hemelvaartsdag) ver schijnt deze courant niet, ii. (Slot.) En welk kiesrecht wenscht de Groning- sche hoogleeraar nu gaarne, op den door hem aangegeven grondslag, door den wet gever ingevoerd? De conclusie van zijne beschouwing op dit punt komt hierop neer: „Gegeven een algemeen verbreide ont wikkeling, doordat het lager onderwijs, en weldra ook het Vakonderwijs, de onderste lagen van het volk bereiktgegeven een graad van moraliteit die in de arbeidende klasse niet lager is dan in andere klassen gegeven eindelijk een deelneming aan het maatschappelijk leven welke tot het vormen van rechtsovertuigingen niet alleen instaat stelt maar ook dwingt, in 't bijzonder juist op het gebied waarin de wetgever hoe langer hoe meer regelend optreedt, dan zijn m. i. voor het algemeen mannenkies- recht in onze maatschappij de voorwaarden aanwezig, dan kan dat algemeen kiesrecht worden ingevoerden waar het kan, moet het, is het een eiscb des rechts, is het niet minder een eisch van politiek beleid, opdat de rechtsovertuigingen, aan welke de toe gang tot 's lands vertegenwoordiging is ontzegd, niet langs ongeordende wegen tot heerschappij worden gebracht." Omtrent het vrouwenkiesrecht merkt prof. Krabbe op, dat vele vrouwen, in 't hijzonder de gehuwden, zich van het openbare leven terughouden en dientengevolge niet onmid dellijk medewerken aan het constitueeren van het rechtsbewustzijn des volks. „Het geestelijk leven van de vrouw is menigmaal van hoog gehalte, maar een groot aantal mist, door zich op de markt des levens niet te vertoonen, de opvoeding, de kennis der maatschappelijke belangen, voorzoover die noodig is om op de rechts vorming invloed uit te oefenen. Feitelijk is dan ook haar invloed op het rechtsbe wustzijn der natie gering, zoodat onze rechtsordening geschoeid blijft op het man nelijk karakter en daarvan de duidelijke sporen draagt. De kentering is intusschen ingetreden. Waar zij „geschiktheid" blijken te bezitten, zal haar op den duur het kies récht niet kunnen worden onthouden." Yoorloopig evenwel, meent de hoogleeraar, kan van algemeen kiesrecht slechts sprake zijn in don zin van algemeen mannen- kiesreeht. De kern van de oppositie tegen dit kies recht ligt, volgens hem, in vrees voort spruitend uit bedreiging van belangen. In tweeërlei opzicht. Bedreigt ziet men de bijzondere economische en andere belangen van de klasse die thans over de politieke macht beschikt en voorts, op een algemeener standpunt, de belangen der cultuur. Het spreekt van zelf dat slechts zelden de vrees voor henadeeling van eigen maatschappelijke positie zich openlijk uitspreekt. Het valt niet moeilijk den schijn van algemeene be langen op den voorgrond te brengen en daarin zijn bijzondere belangen te koesteren maar soms toch komt met elementaire kracht het klasse-egoïsme voor den dag als datgene, wat toekomst heet, plotseling voor een oogenblik dreigt werkelijkheid te wor den. Die in het voorjaar van 1903, vóór en tijdens de groote staking, in eigen om geving en daarbuiten zijn ooren te luisteren heeft gelegd, heeft'heel wat bitterheid tegen het snood bedrijf der arbeidende klasse te hooren gekregenhet klassebelang was sterk aangerand en daarvan hebben de verkiezingen voor de gemeenteraden duide lijk doen blijken. De tegenstand tegen het openen van de mogelijkheid van algemeen kiesrecht zal het allermeest voortkomen uit de klasse dioit parvenus die van arbeider tot patroon lpjfrrkleineftr winkelier zijn opgeklommen en nu •dit déU: kapitalistisch en wedstrijd voor weinig andera meer oog hebben dan voor het zaakje waaraan lichaam en ziel is verkocht. Deze enghartige klasse, waarvan de vertegen woordigers in vergaderingen soms een taal te hooren geven en een gedachtengang ten toon spreiden veel lager dan men in de eerste de beste arbeidersbijeenkomst te hooren krijgt, leven op politiek terrein van haat tegen de arbeidersbeweging en zullen de hun, krachtens hun maatschappelijken wel stand, toekomende politieke macht volledig gebruiken om het algemeen kiesrecht te keeren. Yan deze politiek gedegenereerden is dus niets te verwachten. Opklimmend van deze geestelijk doode klasse, komen wij in de lagen van bevolking die op den prikkel van het algemeen be lang meer of minder reageeren, doch waarin de menschen als praktische menschen po seeren en elk theoretisch betoog met wan trouwen ontmoeten. Deze kunnen door overwegingen als in de vorige bladzijden voorkomen misschien niet worden gewon nen doch daar zij praktisch zjjn en hun overtuiging dus telkens op nieuw moet worden gevormd, is hier de persoonlijke invloed vaneen krachtigen geest goud waard. Zoo komt men terecht bij hen die zulk een invloed kunnen doen gelden en dat zijn de mannen die voor kiesrechther vorming, zooveel noodig, moeten worden gewonnen. Bij een deel van hen stuit men echter op het hierboven in de tweede plaats genoemd bezwaar, nl. dat met de invoering van het algemeen kiesrecht het cultuur leven in gevaar zal worden gebracht." Dit bezwaar nu weerlegt prof. Krabbe, waar hij de vrees bestrijdt, reeds door Mill gekoesterd, dat algemeen kiesrecht tot be voorrechting van den arbeidenden stand zal leiden. Zeker, wij zien hoe in landen met alge meen of zeer uitgebreid kiesrecht de auto nomie dikwijls misbruikt wordt; wij weten dat de taak, het volk opgelegd, om uit eigen krachten zijn gemeenschapsleven te ordenen, gevaren met zich brengt. Maar men verge toch niet het onmogelijke, men eische toch niet dat die autonomie zich van stonden af aan, openbare in een levenslei ding zooals een schat van ervaring alleen kan tot stand brengen. Dat heeft geen zinwat voor den enkelen mensch geldt, geldt ook voor een volkde praktjjk des levens is een school die allen moeten door- loopen om van de autonomie de vruchten te trekken die zij bestemd is te geven. Is nu, op grond van die geopperde be zwaren, langere voogdij gerechtvaardigd als de arbeidende klasse voor haar rechts overtuiging, die zij in staat is met oordeel te vormen, gelijke vertegenwoordiging vraagt als die der andere maatschappelijke klassen „In deze vraagzoo besluit prof. Krabbe zijn betoog ligt de gansche kwestie van het algemeen kiesrecht opgesloten. Zij is in den grond der zaak een ethische kwestie; en die diep daarvan doordrongen is, berekent geen gevolgen, buigt, zij 't dan met vreeze. voor den rechtseisch als voor een zedelijke macht tegen welke nimmer, zonder eigen innerlijke schade, kan worden ingegaan. Maar daarenboven, de ethische zijde van het vraagstuk wordt door de gevolgen niet gedeerd. Klassewetgeving moge in den eersten tijd harer meerderjarigheid de volks- regeering tengevolge hebben laat zij komenYoor en aleer de rechtsschuld van het voorgeslacht aan de groote massa des volks 'is afgedragen en aan haar belangen de volle waardeering zal zijn ten deel ge vallen, is klassewetgeving, die reeds thans in de sociale wetten is te vinden, wel verre van te vreezen, juist datgene wat wij noodig hebben. Schade moge dit toebrengen aan de cultuur wat bij honderden verloren mocht gaan aan werkelijke beschaving, herkregen wordt het later bij duizenden. En waar deze cultuur aan waarachtig geluk in den weg staat laat haar vergaanWaar achtig geluk zie ik allermeest daar, waar het leven den stempel van echtheid en reinheid bezit. Welnu in de klassen onzer samenleving, waar de „maatschappelijke welstand" heerscht, overheerscht, uitslui tend heerscht, mist de beschaving bij velen dien stempel, is dat geluk niet te vinden Als hier welvaart vernietigd wordt, gaat niets van waarde te loor maai' kan integen deel iets waardevols, dat in de uiterlijke beschaving is verstikt te voorschijn treden, althans gewekt worden. Hoe menigmaal ook is die welvaart een goed dat een ledig of doelloos leven staande houdt, of wel verkregen wordt door te leven van den tegenspoed van anderen Een beschaving die dit mogelijk maakt, wat gaat aan haar teloor? Hoe kan hier gekweekt worden het inzicht in de waarde van belangen der groote volksmassa, die moeitevol het in komen moet verkrijgen of van verkwisting van anderen afhankelijk is? Het rechts bewustzijn is hier zwak; en waar het sterk is, is het vervalscht. Hoog daarboven en trillend van kracht staat het maatschappelijk leven der klassen die met het algemeen kiesrecht haar in vloed op wetgeving en bestuur zal komen opeischen. Hier huist krachtig, doelbewust streven, vaste wil om op te heffen den druk waaronder geslachten op geslachten geleefd hebbenhier ook het martelaarsbloed dat idealen kent en daaraan durft te offeren. En omdat aan deze klasse, de klasse der arbeiders, van ouds het proletariaat der menschheid, de toekomst behoort; omdat door hun massale energie een gemeenschapsorde ning op zedelijker en reiner grondslag kan worden tot stand gebrachtomdat in deze klasse een goudmijn schuilt van geestelijke kracht geve men den arbeiders het mid del om hun worsteling langs regelmatigen weg te kunnen strijden. Yan overwinning in die worsteling kunnen zij zeker zijn maar langs revolutionairen weg verkregen, brengt zij een breuk te weeg in het rechts bewustzijn der maatschappij, waarvan bittere tegenstand en loerende reactie het, helaas reeds aanschouwde, gevolg zijn. Laten daar om zij, die het kiesrecht der arbeiders niet als rechtseisch kunnen erkennen, al thans gedachtig zijn, dat het beter is de on vermijdelijke toekomst langs wettigen weg uit het heden te doen voortkomen. Maar wjj, de duizenden, welke die toekomst tegemoet gaan in het vaste vertrouwen dat zij een voller en rijker leven zal schenken haasten wij ons de deuren te openen voor de scharen die daarheen op weg zijn." t Dit zijn voorzeker gulden woorden. Trouwens, wat prof. Krabbe op politiek gebied schrijft, is steeds degelijk, goed overdacht en ademt een zuiver democrati- schen geest. Des te meer te betreuren dat hij niet altijd evenzeer zich een man van de daad heeft getoond in denzelfden geest. Wat een voorrecht zou het geweest zijn als hij ook in de practische politiek steeds zich beslist had geschaard aan de zijde van zijn even eminenten, vroegeren collega Druc ker; o. a. toen in 1901 op de bekende ver gadering der Liberale Unie het urgentie- voorstel van het toenmalige bestuur Smidt- Bos-Yan Raai te-Snijders enz, werd behandeld, Niettegenstaande dit toch geheel in zijn geest moest zijn wat nu weer uit zjjn jongste beschouwing blijkt heeft hij het op nevenzaken bestreden en dus hjjgedragen tot de verwerping van het voorstel. Juist zijn hulp en zijne medewerking zouden van zooveel waarde geweest zijn. Maar zij kunnen dit nog zijn Als nu op dit ernstig betoog zijnerzijds het zegel werd gedrukt door een daad, die van kracht getuigt, hij zou de beweging voor algemeen kiesrecht, waarvoor hij reeds lang ijvert, een gewenschten steun verleenen En die daad zou zeker door velen met ingenomenheid worden begroet, zij het ook onder de nevengedachtehoe jammer dat die niet vroeger is geschiedwie weet hoeveel verder wij reeds gevorderd zouden zjjn en of de scheuring niet ware vermeden, wanneer personen als prof. Krabbe niet hadden geaarzeld de daad bij het woord te voegen. Opleiding daartoe begint beneden den 17- jarigen leeftjjd. Èn als voorwaarde geldt, dat men vrjj zjj van dienstplicht. Het is het Rpk zelf, dat de voorwaarde stelt. Is het niet sterk? (Dbld. v. A'br.j DA'S STERK. Op 19-jarigen leeftjjd moeten onze jongens in dienst. Velen raken erdoor hun betrekking kwjjt, of moeten hun studiën onderbreken. Maar men dringt er van alle kanten op aan, dat patroons of directeuren van scholen, ter wille van het landsbelang, clement mogen zijn, Dat zij de betrekkingen zooveel mogelijk open' houden of onderbroken studie weer op gang helpen. Nu worden er echter door het Rjjk opzich ters voor de mjjDen in Limburg gevraagd. tot het afleggen der examens ter verkrjjging van een getuigschrift als apothekersbediende. Zjj zullen worden afgenomen te Rotterdam Donderdag 2 Juni e. k. en te Zwolle op Dinsdag 14 Juni e. k., en volgende dagen. Voor nadere inlichtingen zjj naar genoemde Ct verwezen. St. TWEEDE KAMER. Nota van wijzigingen Drankwet. De regeering stelt thans voor art. 1 te lezen als volgt 1. Onder sterken drank verstaat deze wet alcoholhoudenden drank, met uitzondering van wjjn en bier, waarvan het alcoholgehalte een bjj algemeenen maatregel van bestuur vast te stellen maximum niet overschrjjdt. 2. Onder gegisten drank verstaat deze wet wjjn en bier, waarvan het alcoholgehalte het het eerste lid bedoelde maximum niet overschrjjdt. Andere alcoholhoudende drank, waarvan het alcoholgehalte dat maximum niet overschrijdt, kan by algemeenen maatregel van bestuur voor de toepassing dezer wet met gegisten drank worden gelijkgesteld. 3. Onder verkoop van sterken drank in het klein verstaat deze wet verkoop bp hoeveel heden van minder dan tien liter. 4. Deze verkoop wordt onderscheiden in verkoop a. voor gebruik ter plaatse van verkoop b. voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop. 5. Het vierde lid is niet van toepassing in gemeenten, waarin geen bebouwde kom is met meer dan 5000 inwoners, voor zooveel betreft den verkoop in eene voor het publiek toegan- kelpke localiteit. uitgezonderd die in een logement alleen aan logeergasten. De verkoop, bedoeld bp letter b van het vierde lid, geschiedt niet anders dan in ge sloten, over kurk en bovenrand van den hals door metalen doppen of lak omsloten flesschen, kannen of kruiken, inhoudende ten minste twee deciliter. Bp algemeenen maatregel van be stuur kan worden bepaald, welke bitters en dergelpke alcoholhoudende dranken, die alleen na toevoeging van anderen sterken drank worden gebruikt, bp geringere hoeveelheid dan twee deciliter verkocht kunnen worden. Tengevolge van verder aangebrachte wpzi- gingen wordt nu alleen mogelpk gemaakt de vereeniging van logement en herberg. De verdere wpzigingen van art. 3 strekken om de bepaling nopens combinatie van win kelnering en slpterp terug te nemen. De win kelnering wordt nu genoemd geldende voor tapperp en slpterp. Het zal verboden zpn toe te laten dat uit eene tapperp jenever al of niet na overgieten in eene flesch of ander voorwerp wordt mede genomen buiten het terrein, dat ingevolge de bepalingen als geldigheidsgebied voor de ver gunning is aangewezen. Verder zal de slpter drinken in den winkel niet mogen toelaten. De regeling van art. 25c berust op de ge dachte dat slpters van 2—10 liter met 1 Mei 1905 eene gewone vergunning moeten vragen. Kan die hun niet verleend worden, omdat het maximum is bereikt, dan voorziet hierin het ontwerp krachtens de daarvoor aangegeven bepalingen. In afwachting van de gewone definitieve vergunning moet evenwel het be- drpf van 2—10 liter onder de wet worden betrokkendaarom zal eene bpzondere ver gunning verleend worden voor den verkoop van 2—10 liter. Zoodra een vergunning beneden het maximum vrp is, zal de belanghebbende zich moeten uitspreken. Doet hp dat niet, dan wordt de bpzondere vergunning ingetrok ken, insgelpks wanneer hem eene gewone vergunning wordt geweigerd of verleend. Bp kon. besluit: zjjn aangewezen als afgevaardigden van Ne derland op de 16 Mei a.s. te 's Gravenhage bpeen- komende IVde conferentie tot voorbereiding eener eenvormige regeling van sommige onder werpen van internationaal privaatrecht de heerenmr T. M. C. Asser, lid van den Raad van State, voorzitter der staatscommissie tot voorbereiding van de te nemen maatregelen ter bevordering der codificatie van het inter nationaal privaatrechtmr E. N. Rahusen, lid van de Eerste Kamermr Th. Heemskerk, lid van de Tweede Kamer, wethouder der gemeente Amsterdamen jhr mr J. J. Rochusen, refe rendaris, chef der eerste afdeeling aan het Dep. van Buitenl. zaken, allen leden der voor' noemde staatscommissie is aan den heer J. J. B. Heemskerk, op ver zoek, eervol ontslag verleend uit zpn betrek king van consul der Nederlanden te Hongkong onder dankbetuiging. In de St. Ct no 109 brengt de minister van binnenlandsche zaken ter kennis van belang hebbénden, dat in den loop der maanden Juni en Juli e. k. gelegenheid zal worden gegeven Oost-Indië. Nabp Tagulandaïig (een eilandje van de Sangi-groep benoorden Celebes) heeft een eruptie plaats gehad, waarbp veel klapper- boomen zpn vernield. De schade is overigens gering en er zpn geen menschenlevens te betreuren. Het gouvernement verleende hulp De tegen Vrpdagavond door het depar tement Middelburg van de Maatschappij van Nijverheid belegde vergadering verdient de bpzondere aandacht, niet alleen om het onder werp dat daarop zal worden behandeldhet ontwerp-tariefwet, maar ook om den persoon, die deze belangrpke kwestie van den dag zal bespreken. De heer A. Plate, voorzitter der Kamer van koophandel en fabrieken te Rotterdam, een man dus op handelsgebied uitstekend bekend en wiens ervaring, in een groote stad als Rotterdam opgedaan, hem recht geeft tot medespreken in dezen, mag zeker wel aanspraak maken op belangstelling zoowel van voor- als van tegenstanders van genoemd wetsontwerp. Op meerdere plaatsen deed de heer Plate zich hierover hooren en zpne voordracht werd overal met aandacht g'evolgd. Ook hier geeft hp gelegenheid tot debat, waarvan, naar wp hopen, de voorstanders van het Regeeringsplan gebruik zullen maken om met den heer Plate van gedachten te wisselen. Het geldt thans geen politiek debat. De vereeniging, waarvan de bpeenkomst uitgaat, staat geheel buiten de politiek zp waarborgt, evenals de spreker, de behandeling van het vraagstuk van 'zuiver, practisch handels- en nijverheidsbelang en uit maatschappelpk oog punt. Wp verwpzen belanghebbenden naar de in dit nommer onder de advertentiën voor komende aankondiging van de Provinciale Regelingscommissie voor de paardenfokkerij in Zeeland. Door het college van regenten over het huis van arrest en bewaring alhier werd in een heden middag gehouden vergadering aan den heer W. Schotsman, die, zooals gemeld, den 15 dezer zpne betrekking van cipier in dat gesticht met pensioen gaat verlaten, een bewjjs van waardeering aangeboden. De heer Schotsman werd toegesproken door den waarnemenden voorzitter, den heer jhr mr W. H. Snouck Hurgronje, die aan zpn pver en trouwe plichtsbetrachting hulde bracht en hem namens het college ter herinnering een gouden horloge met inscriptie aanbood. De muziekuitvoeringen door het stedelpk muziekkorps der dd. schutterp op het Molen water alhier zullen, bp gunstig weder, aanvangen aanstaanden Donderdagavond te 7 uren. Het programma voor die uitvoering bestaat uit: Joyeux Pompiers, Pas Redoublé, Canivez; Berlin wie es weint und lachtOuverture, Conradi Bohème, Caprice Hongroise, TilscoLenz und Liebe, Concertwalzer, v. BlonScaldis Marsch, Morks Polnischer National Tanz, Scharwenka American Patrol, Maecham en Fantasie uit de opéra Oberon, v. Weber. Ter waarschuwing voor de op bloemen beluste jeugd, wijzen wp op het gevaar, waar aan zp zich blootstelt als ze, niet tevreden met aanblik en geur, er toe overgaat kinderen van Flora, die haar niet toebehooren, te pluk ken. Een viertal knapen, die op den Singel alhier seringen plukten, werden door een wielrpdenden politie-agent betrapt. Zp kwamen er nog al genadig af, maar dit voorbeeld moge niettemin ter waarschuwing voor hen en anderen dienen. - De Engelandvan de Zeeland, komt heden avond in het natte dok alhier om morgen in het droge gezet te worden. De algemeene vergadering van de Ver eeniging tot bevordering van de vakopleiding voor handwerkslieden in Nederland zal, zooals thans definitief is bepaald, worden gehouden te Middelburg, in verhand met de aldaar in te richten tentoonstelling van koperwerken. Aangezien die tentoonstelling zal plaats heb ben van 15 Juli tot 15 Augustus, zal de algemeene vergadering op een tusschen deze data vallenden Zaterdag worden bepaald. Over die tentoonstelling hopen wjj in een volgend nommer nog eenige bpzónderheden mee te deelen. In eene Maandagavond alhier gehouden vergadering is het comité tot steun van de

Middelburgsche Courant | 1904 | | pagina 1