Zaterdag 2 April. Uit Stad en Provincie. N°. 79. 147° Jaargang. 1904. Middelburg 1 April. Een bakerpraatje. BENOEMINGEN, ENZ. ONDERWIJS. MIDDELBURGSCHE COIRANT. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp., 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. THERMOMETER EN VERWACHTING. 1 April 8 u. vm 47 gr., 12 u. 52 gr., av. 4 u 50 gr. F. Verwachting niet ontvangen. Advertentien20 cent per regel. Geboorte-, dood* en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiSn en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is uitsluitend gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Ai., N.Z. Voorburgwal 206, Amsterdam. Maandag a. Verschijnt de i Tweeden Paaschdag, Middelburgsehe Courant niet. Eenige bladen zyn nog maar steeds niet uit geschreven over het praatje, door De Standaard in de wereld gebracht, dat het complot der geheele linkerzijde in de Tweede kamer tegen het wjjzigings ontwerp der Hoogere-Onderwijs- wet zou toe te schrijven zijn aan deLoge. Tot heden hebben wjj over dit praatje ge zwegen, omdat wjj het niet de moeite waard achtten daarvan veel notitie te nemen. Maar nu ernstige bladen hierover nog steeds voortgaan met redeneeren, ineenen wjj over dit tendenz-bericht ook wel een enkel woord in het midden te mogen brengen. Een tendenz bericht is het in hooge mate. De Standaard tracht daarmee zjjn katholieken bondgenooten in het gevlei te komen. En zyne redactie toont hierdoor een goed leerling te zjjn in de nieuwe leerschool, waarin zjj zich sedert 1901 beweegt. In "Frankrjjk gebeurt er niets of de clericalen roepen moord en brand over de vrijmetselaars; in ons land zjjn wjj nog zoo ver nietalleen worden zjj door enkele katholieke bladen en sommige antirevolutionnaire blaadjes den goed- geloovigen als erg booze menschen afge schilderd. Het negende gebod zjj dezen ter overpeinzing en ter betrachting aanbe volen De Standaard is nu begonnen met het sein te geven de Fransche taktiek te volgen Zoo kwaad misschien niet tegen 1905 Maar verwonderlijk dat dit moet uitgaan van de zjjde van De Standaard, die onder zjjne party ook mannen der Loge, zooals wjjlen Keuchenius en jhr De Jonge, telde en nog telt, respectabele mannen, die overtuigd waren en zyn dat men de humane beginselen der Orde kan aanbangen en op staat kundig of godsdienstig gebied verschillen in meening met zjjne vrijzinnige medebroeders, die omgekeerd met hen weer kunnen samenwerken voor het goede doel dat beiden als maijons beoogen. Zoo iets kan de redactie van De Standaard zich natuurlgk niet voorstellen. Of zy wil liefst niet doen blijken daarvan begrip te hebben. Wat verstaat echter het ministerieele orgaan, het blad van dr Euyper, onder »de Loge"? Bedoelt het daarmee het hoofdbestuur der Orde van Vrijmetselaren in Nederland? Dit heeft kunnen wjj verzekeren in dezen geen woord gesproken. Trouwens: wel ken invloed zou dit kunnen uitoefenen op de leden der Tweede kamer die niet behooren tot die Orde? Wanneer dit optreedt, een »teekenplank" over een onderwerp als in 1886 was overigens eene hooge zeldzaamheid doet het dat, zooals door Het Centrum is herinnerd, als een twintig jaren geleden, by de kwestie der herziening van art. 194 der grondwet, tegen over hen, door wie het als bestuur is gekozen. En mag dat niet? Heeft niet elk lichaam het recht te stryden voor de ideeën, die het belijdt, voor de belan gen die het meent te moeten bevorderen? Of moet de Orde daarin zjjn uitgesloten en mag die niet meepraten Waarom zjj niet, en wel de orde der Jezuiten. de anti-revolutionnaire of Christelijke Bonden en andere dergelyke lichamen Wy voor ons zouden zeggendie Orde mocht wel eens meer doen blyken van hare uitmun tende beginselen zy zou dan door velen beter gekend en gewaardeerd worden. En de tegenstanders, vooral vele katholieken, behoeven waarljjk kritiek ook van die zyde niet te vreezen. Zy kan heilzaam werken. Z. H. Pius x heeft in zjjne jongste ency cliek aan de patriarchen, primaten en bis schoppen een waardig, zeer lezenswaardig stuk nog een wenk in dien geest gegeven, toen Z. H. schreef: Daar zyn er ook die, standvastig in hun geloof, zich boos maken op de critiek, als zou deze maar afbreken, terwyl zy, op zich zelf genomen, geene schuld heeft en, mits goed aangewend, eon zeer lofwaardig middel van on derzoek is." Wat hier gezegd wordt van de critiek in geloofszaken, geldt ook van die in wereldsche aangelegenheden. Trouwens de vryheid van beoordeeling is een kostbaar goed, en tegenover de liberalen en z.g.^ongeloovigen maken de clericalen toch daarvan ook ruimschoots gebruik. Om nu echter op de kwestie zelve terug te komen, het praatje van De Standaard heeft zelfs Het Centrum uit het goede spoor gebracht. Zonder zich bezig te houden met de kwestie wat met »de Loge" bedoeld werd en hoe die eigenlyk de .stoutigheid" zou bedreven heb ben, waarvan De Standaard gewaagt, schreef bet katholieke orgaan, onder herinnering aan het in 1886 gebeurde »De gissing is dus niet zoo heel ongegrond, dat zy (de Loge) thans weder haren invloed heeft willen aanwenden, om de gelyk-berech- tiging van openbaar en byzonder hooger onderwys te voorkomen". Hoe onnoozel toch een anders scherpzinnige redactie redeneeren kan, als ze eenmaal door een parti-pris is bevangen, roept de Arnh. Crt, wien wy als onpartydige in deze nu maar het woord zullen geven. 't Gaat hier toch volstrekt niet om de vraag, of de Loge, evenals in 1886, een .teekenplank" heeft uitgevaardigd, we kunnen 't niet tegenspreken omdat we er volkomen onkundig van zyn, maar alleen of zulk een .teeken plank" in staat zou kunnen wezen om het zelfstandig oordeel van alle leden der linker- zyde zóo te beheersohen, dat zy ter zake van dr Kuyper's party-wet éene ljjn moesten trek ken. Immers, zooals De Standaard insinueerde om de katholieke bondgenooten och nog meer te doordringen van de afscbnweljjke boosheid der oppositie, die eenstemmigheid zou voort spruiten uit een afspraak, uit een komplot, waarvoor misschien wel de Loge de mot d'ordre had gegeven. Dat was 't wat ons van de huichelachtige insinuatie van De Standaard deed walgen. Door niemand is de bewering geuit, dat de invloed van de Loge in ons land geheel zou kunnen worden weggecyferd, waartegen Het Centrum meent te moeten waarschuwengelyk ook niemand b.v., van welke politieke, oeco- nomische of kiezersvereeniging ook, ooit zal staande houden, dat zy g e h e e 1 zonder invloed is. Er gaat van elke vereeniging, gelyk van eiken persoon, altyd eenige invloed uit, hoe gering die ook wezen moge. Maar dit is nog geheel iets anders dan of die invloed zóó machtig zou wezen, dat aan een door de Loge uitgegeven mot d'ordre anti-clericale conser vatieven, liberalen, vrijzinnig-democraten en sociaal-democraten eenstemmig zouden gehoor zamen. Dat is toch inderdaad al te gek't Spjjt ons dat zelfs een verstandig blad als Het Centrum medebelpt bet geloof in zulke baker praatjes by zyne geloofsgenooten te bevestigen niettegenstaande het .aanneemt," wat het natuurljjk zeker weet, dat de overgroote meerderheid der toongevende vryzinnigen van verschillende kleur met de Loge niets hebben uitstaan. Na dit verstandig woord van eene tegenover de Vrymetselaarsorde neutrale zyde, kunnen wy verder wel het zwjjgen er toe doen. Alleen dit willen wy nog even opmerken Als de redactie van De Standaard zich geen andere verklaring kan geven van de stemming in de Tweede kamer over de Hooger-Onderwys- wet, waar, volgens haar, eerst nog zulk eene ordelievende geest heerschte, dan is zy een vreemdeling in Jerusalem. Eerder vermoeden wy echter, dat zy zich maar van den domme houdt. Of gelooft zy zelve een oogenblik dat dr. De Visser en al de orthodoxe predikanten, die tegen de wet petitionneerden en confereerden ook al door de Loge behekst zyn 't Zou al te afgryselyk wezen Naar de Nederlandsche vertaling, door Het Centrum zijn geabonneerden aangeboden. ONGEVALLENWET-BRANDWEER- BEDRIJF. binnen het arr. Sehoorldam, ge- J. Laurman, can- By de inwerkingtreding der Ongevallenwet hebben de verschillende gemeenten, die moesten aangeven welke bedrijven door haar werden uitgeoefend (een gemeente wordt geacht een bedrjjf nit te oefenen, als zij werkzaamheden doet verrichten, waardoor hare worklieden ver zekerd zouden zijn, indien deze ze in dienst van een privaat persoon verrichten) o.m. opge geven het brandweerbedrijf. Het bestuur der Rijksverzekeringsbank be sliste op de meeste dezer aangiften, dat, aan gezien de werkzaamheden der brandweerlieden slechts een bykomstig karakter droegen, de werklieden ook in dienst van een privaat per soon niet verzekerd zouden zijn en de bedoelde aangiften dus ten onrechte waren geschied. Slechts twee gemeenten kwamen hiertegen in beroep, Tiel en Harlingen. De Raad van Beroep te Leeuwarden vernietigde de beslis sing der Bank en verklaarde de gemeente Harlingen verzekeringsplichtig, die te Arnhem vereenigde zich met de beslissing der Bank. Beide zaken dienden daarop voor den Cen- tralen Raad, die uitmaakte, dat do verzeke ringsplicht der gemeenten vaststond. Hieruit volgde, dat de brandweerlieden voor taan verzekerd zynde Bank nam daarop nieuwe beslissingen en deelde de verschillende gemeenten, wien eerst bericht was. dat ze niet verzekeringsplichtig waren, in een gevaren- klasse in. Tegen zoodanige beslissing kwam de gemeente Middelharnis by den Raad van Beroep in appèl, Zij vorderde de vernietiging der nieuwe be slissing, maar die vordering werd haar ontzegd. Bjj kon. besluit ia benoemd tot notaris Alkmaar, ter standplaats meente Warmenhuizen, P. didaat-notaris te Beem.Rer zjjn benoemd tot gedelegeerden der Neder landsehen Regeering bij het 14de Internationaal Americanisten-congres, van 18—23 Augustus 1904 te Stuttgart te houdendr J. D. E. Schmeltz, directeur van hêt Rijks-Ethno- graphisch Museum te Leiden, en jhr L. C. Panhuys, adjunct-commies bij het Dep. van Koloniën, te 's-Gravenhage is benoemd, buiten bezwaar van 's Rijks schat kist, tot vertegenwoordiger van de Regeering op het van 4—9 April e. k. te Nice te houden Congres van climatotherapie en stedelyke hygiëne dr A. E. Post, oud-geneeskundig inspecteur, buitengewoon lid van den Centralen Gezondheidsraad, te Arnhem zyn benoemd tot vertegenwoordigers van de Nederlandsche Regeering op het van 3 tot 6 Augustus 1904 te Bern te houden Tweede internationale congres ter bevordering van het teekenonderricht, W. B. G. Molkenboer, direc teur der Ryksnormaa.lsch.ool voor teekenonder- wjjzers te Amsterdam, en H. J. de Vries, directeur der burgeravondschool te Haarlem is aan den luit. t/z 1ste kl. C. F. Pabst, eer vol ontslag uit den zeedienst verleend, onder toekenning van pensioen is bevorderd tot luit. t/z 1ste kl., de luit. t/z 2de kl. J. Wolterbeek Muller; is eervol ontheven van de waarneming der funotiën van hoofd der IXde afdeeling, Comp tabiliteit, van het dep. van oorlog, de hoofd intendant, generaal-majoor F. A. Thoraése, en zulks onder dankbetuiging zyn benoemdtot referendaris, hoofd der IXde axd., Comptabiliteit, van het Dep. van Oorlog, de hoofdcommies bjj dat Dep. J. H. Hansen, en tot commies bjj gemeld Dep. de adj.-commiezen F. G. E. Fransen en W. F. van Dalen, beiden van dat Dep.; is aan mr G. A. van Hamel eervol ontslag verleend als lid van den raad van toezicht op de Rijkspostspaarbank, onder dankbetuiging, en benoemd tot lid van dien raad mr A. Kerdjjk, vroeger lid van dien raad, wonende te 's Gra- venhage zyn benoemd tot commies bij het hoofd bestuur der posteryen en telegraphie J. C. Pull en D. van Os, thans respectievelijk com mies der tel. en commies der posteryen 2de kl., en bevorderd tot hoofdcommies J. S. Si mons en B. P. J. Raasvelt, thans commies by gemeld hoofdbestuur. ATJEH. De correspondent van de N. RACt. te Bata via seinde Donderdag By een klewangaanval in Seunagan werden gewond kapitein Campioni, 15 minderen en 20 dwangarbeiders. De vijand liet 54 dooden achter. Eene aankondiging van eene »Soirée orgel fonds" is voor de Middelburgers, en zeker ook wel voor vele Vlissingers, het sein dat er iets goeds, iets schoons, iets bjjzonders hun te wachten staat. Zij hebben op dit punt zulk eene gunstige ervaring dat er bij hen zeker geen oogenblik twyfel zal opkomen of het wel anders zou kunnen zijn. Met die zekerheid gaan dan ook weer de trouwe bezoekers van zulke avonden den 7en April, volgende week Donderdag, te gemoet. Het programma voor die soiree belooft dan ook weêr veel. Bijzondere vermelding verdient wel dat er drie Oud-Nederlandsche dansen zullen worden uitgevoerd in eigenaardige oud-Hollandsche costumes. En die zullen stellig wel zeer veel byval vinden. Zoo is er meer dat bekoren zaldit zal wel blyken wanneer morgen het programma wordt gepubliceerd. De leden der Vereeniging voor instrumentale muziek verleenen hunne medewerking. Yoor de danslustigen zal na afloop gelegen heid gegeven worden in de groote zaal zich met dansen te vermaken. En wat zeker wel tot geruststelling van deze en gene kan strekken, en menigeen te meer kan aanmoedigen de soiree, waarvan de entree prijs slechts op 1.50 is gesteld, bjj te wonen er zal by die gelegenheid geen bazaar of fancy fair worden gehouden Wie dus een aangenamen avond wil door brengen om van het goede doel, dat met de soiree beoogd wordt, niet te spreken g£ Donderdagavond naar de Concert- en Gehoor zaal in de Singelstraat. Naar men ons uit Londen meldt, zal de zaak-Mackenzie c. s. den 14den April dienen voor den politierechter in Bowstreet. Daar Mackenzie, die den besten advocaat voor zulke zaken nam, wel not guilty (niet schul dig) zal pleiten en de politierechter voor eene »overtreding" niet meer dan zes maanden kan geven, is het te verwachten dat die rech ter M. naar den strafrechter, die in Old Baïly zit, zal verwjjzen. Naar wy vernemen, is eerstdaags de behan deling voor de rechtbank te Middelburg te wachten van de kwestie omtrent de uitlevering van den beer D. Mackenzie, die thans nog bier in het huis van bewaring vertoeft. Wanneer die uitlevering wordt toegestaan, doch de uit te leveren persoon, in verband met de in acht te nemen formaliteiten, niet op den 14den April in Engeland kan zjjn dan is het te verwachten dat de rechter in Bowstreet de zaak zal verdagen. Naar wij vernemen, hebben zich voor de betrekking van secretaris der Kamer van koop handel en fabrieken alhier vyf sollicitanten aangemeld. Onze zegsman verzoekt ons te melden dat in zjjne mededeeling betreffende de reclame plaat voor de dezen zomer alhier te houden tentoonstelling van oud koperwerk eene ver gissing is geslopen. De heer E. Oppler, de ontwerper van die plaat, woont niet te Dus- seldorf maar te Sluis en houdt zich slechts tydelyk in eerstgemelde gemeente op. Uit Vlissingen. Hr Ms monitor Reinier Claeszen, hier stationeerd sedert het uitbreken van den Japansch-Russischen oorlog, vertrekt de vol gende week voor eenige dagen naar Hellevoet- sluis om de miliciens der lichting 1902 te halen, die voor zes weken opgeroepen zyn. Na terugkomst zal de Reinier Claeszen weer in de buitenhaven ligplaats nemen en dan geregeld viermaal in de week hier op de reede oefe ningen houden. De detacheering van adspirant-machinisten aan de Koninklyke Maatschappij De Schelde is heden opgeheven. Vanaf 1 Mei a. s. varen van Vlissingen zooals reeds in een deel van onze vorige op laag is gemeld, de nachtbooten der Stoom vaart-Maatschappij Zeeland weer op Queenboro. waar de pier thans geheel is herbouwd en voorzien van electrische kranen, enz In de jaarlijksche algemeene vergadering van de Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingen-verkeer bleek dat de kas der vereeniging verre van gunstig is, waarom be sloten werd per circulaire den steun van de ingezetenen te vragen. Dit jaar wil men weder een zeilwedstrjjd houden, indien de kosten door vrywillige by dragen gedekt kunnen worden. Uit het jaarverslag bljjkt dat het aantal leden en begunstigers niet is vooruitgegaan Het bedroeg, evenals het vorig "jaar, 66 en de contributie beliep 148. Van de Nederlandsche en Fransche gidsen werden weder vele exemplaren uitgegeven en van de reclamekaartjes zjjn er eenige duizen den vervaardigd en in België, Duitschland, Frankryk en Engeland verspreid. Van de reiswyzers, aangevende de verschil lende reisgelegenheden van en naar Vlissingen, werden circa 3000 exemplaren gratis uitge geven. Evenals vorige jaren werd door de Vereeni ging 100 besteed voor het adverteeren in binnen- en buitenlandsche bladen, in combi natie met de gemeente en de firma Meyer Reuser, dis daarvoor een gelijk bedrag dispo nibel stelden. Er werden 64 inlichtingen gevraagd betref fende hotels enz. Voor muziekgezelschappen, die een uitstapje van een dag naar Vlissingen maken, is 't steeds een teleurstelling dat zjj 's Zondags onder kerktyd niet in de stad mogen spelen. Het is juist voor die gezelschappen een ge noegen om tjjdens hun bezoek nu en dan van hun muziek te profiteeren en hun verbljjf wordt minder aangenaam, als zij daarvan ver stoken moeten bljjven. Het bezoek aan Vlissingen wordt daardoor niet zoo aantrekkelijk meer en zal er zeer zeker niet op vooruitgaan. Daarom zou 't over weging verdienen om die gezelschappen te veroorloven onder kerktijd, tusschen 2 en 4 uur, in de stad te laten spelen, mits op die plaatsen waar geen kerken zyn. Teneinde de badgasten in de gelegenheid te stellen ook van de omstreken en het schoone eiland te genieten, werden door de Vereeniging wandelkaarten uitgegeven voor het bezoeken de buitenplaats Der Boede en de buiten plaatsen op Domburg, welwillend door de eigenaren daarvan verstrekt. By de Donderdag te Goes gehouden stemming voor twee leden van den gemeente raad vacatures Ramondt en Ochtman waren uitgebracht vacature-Ramondt geel stembiljet) 690 geldi ge stemmen, waarvan er verkregen de beeren J. C. H. Hollmann (L.) 431 en J. de Jonge Jr (A.) 259 vacature-Ochtman wit stembiljet) 692 geldige stemmen. Daarvan waren uitgebracht op de heeren I. D. Fransen van de Putte (L.) 462 en Visser Azn. (A.) 230. Gekozen zyn dus de heeren J. C. H. Hollmann en I. D. Fransen van de Putte. Deze uitslag is nog medegedeeld in een deel der oplaag van ons vorig nommer. In de jongste raadszitting te Stave- n i s s e kwam opnieuw ter tafel het verzoek van de kiesvereeniging Algemeen Belang om het telefoonkantoor op Zondag ook een korten tyd open te stellen. De stemmen staakten weer over het voorstel er is een vacature zoodat het verzoek gewezen is van de hand. Hedenvoormiddag werd in de school in de Lange Giststraat alhier het examen afge nomen ter verkrijging van het getuigschrift van den wintercursus in landbouwkunde te Middelburg. Alle negen candidaten ontvingen het diploma; het zyn: C. Rejjnierse Wz. uit Middelburg, J. de Bree uit Veere, C. Klap, J. K. Mesu, J. Mesu, allen uit Nieuw- en St. Joosland, J. Butler uit Heinkenszand, A. J. Klompe uit Dreischor, P. Crucq uit Arnemuiden en C. J. de Vogel uit Ritthem. Na de uitreiking der diploma's werd het woord gevoerd door de heeren I. G. J. Kake- beeke, landbouwleeraar te Goes, door den oudsten leerling van den cursus, door den onderwjjzer, den heer A. de Smidt, en door den voorzitter der commissie van toezicht. Den heer De Smidt werd dank gebracht voor zyn onderwyshjj ontving een aandenken van de leerlingen die thans den cursus gaan verlaten, Door den heer Kakebeeke werd in 't byzon der nadruk gelegd op het groot belang van landbouwonderwijs bij den tegenwoordigen toestand van den landbouw, die mededoet aan de scherpe concurrentie op de wereldmarkt. Hjj wekte de gediplomeerden op, het geleerde steeds by te houden en er in de praktyk een nuttig gebruik van te maken. Bjj de Rijks normaallessen te Axel zyn, na gehouden overgangsexamen, bevorderd van de eerste naar de tweede klasse van den voorbereidingscursusJ. Odink, E. van der Bent, A. Karstel, en P. de Theye; van de eerste naar de tweede klasse der lessen J. Verplanke, C. Stoffels, A. Steppe, W. van Petegemvan de tweede naar de derde klasse M. Castenmiller, A. Waelputen van de derde naar de vierde klasse A. van Es, A. J. Pauw, P. de Ryk, A. Schelleman, H. Steppe, C. de Theye, J. de Vries, C. Knyff, S. Rynberg, E. Visser, Ch. Vrielink en S. Bierlé.

Middelburgsche Courant | 1904 | | pagina 1