Maandag 21 Maart. 147e Jaargang. 1904, Uit Stad en Provincie. N°. 68. Zeeuwsche omtrekken. Bij deze courant behoort een Bijvoegsel. Middelburg 19 Maart. MIDDELItlRGSCHE Deze coui'ant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp., 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. THERMOMETER EN VERWACHTING. 19 Maart 8 u. vin 44 gr., 12 u. 49 gr., av. 4 u 51 gr. F. Verwacht: zwakke tot matige Z. W. wind, bewolkte lnckt, geringe toename in temperatuur. Advertontiën20 cent per regel. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent por regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Njjverheid en Geldwezen, is uitsluitend gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. RE LA MAR Az., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. Het is niet altijd mogelijk verkeerde voor stellingen, die hier en daar gegeven worden, te ontdekken, na te gaan en de feiten in het juiste licht te stellen. Men kent ook niet altijd de ware toe standen. Waar dit echter mogelijk is, mag men de waarheid wel een handje helpenhaar wordt tegenwoordig nog al eens dikwijls te kort gedaan. Met kennelijke bedoeling, verschillend maar toch vaak zoo doorzichtig van aard. Zoo lazen wjj onlangs in het Zondags blad van Het Volk van 28 Febr., onder „Van ver en van dichtbij", een praatje over de visschersvloot van Arnemuiden. Daarin wordt herinnerd aan de ramp, die 11 Sept. dat plaatsje trofen, boosaardig en onredelijk, geschreven„De weduwen en weezen van de verdronken visschers moeten geld krijgen van ansichtkaarten- verkooperij. Daar zullen zij ook een dikke boterham van eten". Zie, dat zijn van die leelijke, geniepige opmerkingen, welke een ieder, die op de hoogte der zaak is, pijn doen en ergeren om hare grofheid en hare onbillijkheid. Zulke dingen moest men niet zetten voor dat men eerst had geïnformeerd. Wij weten maar al te goed hoe de ver koop van die kaart het was niet eens een prentbriefkaart maar een herinnerings- kaart, o. a. te zien gevend een der vergane scheepjes, - een liefdedaad was, voort komend uit medelijden. Zij, die de kaarten verkrijgbaar stelden, deden dat geheel belangeloos om hunnerzijds toch ook een steentje bij te dragen voor het goede doel. Hun arbeid en hun waar offerden zij geheel op het altaar der liefdadigheid, zonder oen cent profijt. En hun pogen heeft succes gehad. De nagelaten betrekkingen van de bij die ramp omgekomen visschers hebben bovendien overvloedig stof tot dank. Niet minder dan ruim drie en twin tig duizend gulden zijn voor hen saamgobrachten zij krijgen een zeer goe den onderstand; dat weten wij. Van heinde en ver zijn de giften en gaven toegestroomd en in korten tijd was die som bjjeen Trouwens, nooit wordt te vergeefs een be roep gedaan op het goede hart en den zin tot liefdadigheid onzer landgenooten. Past bij zulk een resultaat eene scham pere opmerking over een klein onderdeel van alle pogingen, aangewend om zulk een som bijeen te brengen De schrijver van hot bewuste stukje moest zich schamen Als hij niet beter weet, dan is zijne op merking over die „ansichtkaartenverkoo- perij" zeer lichtvaardig en onbetrouwbaar weet hij het wel beter, dan is ze eenvoudig perfide. Ook hetgeen hij nog verder zegt, getuigt van zijne totale onbekendheid met Arne muidsche toestanden. „De eigenaars van de schepen zijn de visschers niet. Moesten ze er zelf op varen ze zouden de schepen zoo niet uitsturen maar nu is alles goed genoeg. En als de visschers zeggen „op zulke wrakken wagen we ons niet", dan hebben ze niet te eten en hunne vrouwen niet en hun kinderen ook niet." Aldus dezelfde scribent. Zou hij Arnemuiden ooit gezien hebben of een Arnemuidenaar gesproken Zijn zegsman „Vlissinger Wim" is blijk baar ook een zeer onbetrouwbaar persoon Wat toch is de zaak? Bijna alle Arnemuidsche visschers zijn eigenaar van de vaartuigen, die zjj als schip per bedienen. Slechts enkele scheepjes be hooren niet aan de visschers maar meestal toch aan familieleden. Reeders of maatschappijen zijn er niet. Dat geredeneer over de eigenaars, die zeiven niet op zulke scheepjes zouden varen is dus op Arnemuiden in het geheel niet van toepassing en even ongemotiveerd als onrechtvaardig. Wat Heyermans in Op Hoop van Zegen zoo meesterlijk uitbeeldde, en dat de schrij ver zeker door het. hoofd speelde, kan voor Arnemuiden niet gelden. Wij hebben vroeger al eens over de oor zaak der bewuste ramp geschreven. 'ij was laat ons dit nog eens herin neren niet te wijten aan den toestand der vaartuigen, die zijn vergaan, maar aan de onverschrokkenheid, om niet te zeggen roekeloosheid der visschers die geen gevaar kennen. Dit alles wetend, staat men nog meer verbaasd over de redeneering van een schrijver die tevens durft beweren dat, als zulk een scheepje vergaat, de eigenaar zijn geld terug krijgt, want „hij verzekert z'n schip tegen vergaan, zooals je een huis verzekert tegen brandschade". Assureeren doet een Arnemuidsch visscher niet; de premie is veel te hoog omdat de scheepjes niet overdekt zijn Men kan ze alleen assureeren onder be ding dat ze niet naar huiten mogen gaan. En dan moet men nog 5 a 6 premie jetalen voor de halve waarde der vaartuigen. Zulk een verzekering is te kostbaar, en de som daarvoor kan te minder gemist worden omdat de bemanning voor eene behoorlijke uitrusting wekelijks van de ge- zamenljjko verdiensten een belangrjjk deel moet afzonderen. Zoo is de feitelijke toestand! Als men in genoemd Zondagsblad nog eens schrijven wil over Zeeuwsche toe standen, dat men zich dan vooraf goed op de hoogte stelle. Men zal dan geen onwaarheden verkond! tenzjj men het kennelijk doel hebbe om alle middelen goed achtend, door scheve voorstellingen elders de gemoederen tot ontevredenheid te stemmen. Een protest was in deze des to meer noodig waar dergelijk geschrijf nota bene nog wel voorkomt onder de rubriek„Yoor ouze jeugd". Welk belang, vragen wij ons af, kan er vooreenige partij, welke ook, in gelegen zijn om den geest en het gemoed van „onze jeugd" te vergiftigen met onwaarheden en scheve voorstellingen dit Goes krijgt zijn Ons Huis, zij het dan ook aanvankelijk op kleine schaal. Er was eerst misverstand. Dat gebeurt veelal bij dergelijke zaken Men pakt ze öf niet goed aan, of men verstaat elkaar verkeerd. Bij alles behooft takt, en niet het minst bij het in het leven roepen van nieuwe in stellingen, die bij haar geboorte zoo zeer te kampen hebben tegen vooroordeelen en ver oordeeling. En danmen is tegenover elkaar nog al eens wantrouwend. Personen en begrippen passen zich niet zoo spoedig bij elkander aan. Met dit alles voor oogen mag het al een zeer verblijdend teeken heeten dat dejeug dige instelling reeds 140 leden en onge veer 20 donateurs telt. Yoor zoo'n jonggeborene is dat al heel veel. Na de voorloopige besprekingen, is men tot het inzicht gekomen dat er plaats was voor samenwerking, al verschilt men ook op andere punten in ideeën. En nu men eenmaal op dien goeden weg is, nu het ijs is gebroken, valt er voor de toekomst veel goeds te verwachten. Want juist de zoo nuttige, zoo goede zij van Ons Huis is dat men, pogend elkaar te onderrichten, ook elkander beter leert kennen. Een voorrecht is het voor de Goesche instelling dat zij zoo kort bij een voorbeeld heeft dat haar tot leering kan strekken De ervaring, in Middelburg opgedaan, toch kan baar ten goede komen, aansporend hier om een anderen weg in te slaan, ginds om dezelfde middelen aan te wenden, elders om noodig gebleken verbeteringen aan te brengen. De jeugdige vereeniging doe daarmee haar voordeel Er valt op het gebied van haar arbeid nog heel wat te loeren, wil zij met vrucht werkzaam zijn. En zij die krachtens hunne beginselen iets moeten gevoelen voor haar streven zij die willen on kunnen meewerken om deze poging te schragen, omdat zij de standen nader tot elkaar brengt en de algemeene ontwikkeling in de hand werkt zij steunen, door hun toetreding als dona teur, het jeugdige Ons Huis Het getal 20 kan hooger zijn. In de afdeeling Zierikzee der Maat schappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland heerschte dezer dagen beroering. De aanleiding ertoe kennen onze lezers maar er zij hier nog even aan herinnerd. In een 29 Febr 11. door die afdeeling gehouden bijeenkomst moesten twee afge vaardigden naar de hoofdbestuursvergade- ing benoemd worden. Daartoe waren steeds aangewezen de voorzitter, de heer mr H. Moolenhurgh, en de secretaris, de heer C. Mulock Houwer. ïoedt men zich ervoor verdienstelijke man nen voor het hoofd te stooten. En dan kan men de kwestie zuiver stellen. Wij zouden zeggen: men heeft voor zulke I eerepostjes even geschikte landbouwers als heeren. Het hangt alles van den persoon af. En wie in een college nieuw bloed wil! brengen, zooals men beweerde, dient goed na te gaan en zich te verzekeren dat de meerderheid zulk een gevoelen deelt. Hier] toch was nog geen sprake van oud bloed, dat traag vloeit en vernieuwd behoefde tej worden. Voor het vervolg kan de wenk, dien wij zoo vrij zjjn te geven, zijn nut hebben De donkere wolk, die hoven genoemde afdeeling dreef, is nu voorbij getrokken Donderdag 11. is men tot eene ophelde ring gekomen. En de voorzitter èn de secretaris blijven, na het hun zoo schifte end gegeven blijk van vertrouwen, weer op hun post en tevens afgevaardigden ter den> stond h8 kekend als aen vriendelijk, hu- C. M. De eerste werd herbenoemd, de tweede niet. Men koos daarvoor den heer C. van Westen, die echter bedankte. Evenzoo de heer Job van der Have, terwijl een derde, de heer A. der Weduwen, die ook onder scheidene stemmen op zich vereenigde, verzocht verschoond te blijven van eene benoeming. Toen werd op voorstel van den heer Van Westen besloten, den voorzitter over te laten uit het bestuur een lid als mede- afgevaardigde aan te wijzen. De heer Mulock Houwer achtte zich door zulk eene bejegening' gegriefd; de voor zitter deelde diens zienswijze, en daarom namen beidon hun ontslag. De afdeeling zat dus zonder president en zonder secretaris. Wat toen? De namen Moolenhurgh en Mulock Houwer zijn nauw aan de afdeeling verbonden. Dit zegt nu op zich zelf wel niet veel, maar liet bewijst toch wel dat de dragers van die namen met eere hun taak vervul den. Om den naam alleen toch had men hen voortdurend niet zulk belangrijke functies opgedragen Trouwens, het is bekend genoeg dat de heer Mulock Houwer sedert jaren gezamenlijk met zijn vader, dien hij opvolgde, 50 in ge tal het secretariaat waarnam met ijver. toewijding en kennis. En wij kunnen ons dan ook voorstellen dat de president, wiens rechterhand zoo'n secretaris steeds is en dien de heer Houwer kent in zijn doen en laten als zoodanig, de dezen aan. gedane bejegening zeer onaangenaam vond. Men beweerde op die vergadering dat de stemming alleen beteekende dat men voor afgevaardigde aan een landbouwer de voor keur gaf. Anderen spraken van persoonlijke grieven, van het bezwaar dat de secretaris wel eens op zulke vergaderingen, waar hem een im peratief mandaat was gegeven, eigen inzicht volgde. Nu, dit laatste willen wij daarlaten. Men zou, om een juist oordeel te kunnen vellen bepaalde feiten moeten aanwijzen en dan hooren op welke gronden, om welke motie ven de heer Mulock Houwer in bepaalde gevallen aldus handelde Maar wat het niet-landbouwer-zijn betreft, tal van practische landbouwers waardeeren hem, trots dat feit, om zijn juist inzicht in landbouwzaken. Er zijn dus twee verschillende opiniesin deze, waartusschen het voor een derde moeilijk is partij te kiezen. Maar er is iets anders. Zulke kwesties zijn steeds zeer teer. omdat het hierbij geldt personen en of persoonlijke grieven zich allicht doen gelden öf' punten van algemeenen aard met per. soonlijkheden worden verward Men moest de beslissing over het al of niet afvaardigen van een landbouwer of een heer naar de hoofdbestuursvergadering zoo het slechts eenigszins mogelijk is liever laten rusten totdat er in een open vacature voorzien moet worden. Dan kwetst men geen personen, en he hoofdbestuursvergadering. Dergelijke oplossingen van kwesties, diej bij verrassing en tot verbazing van velen plotseling ontstaan zijn, komen herhaalde lijk voor Ze gaan echter meestal even spoedig uit de wereld als ze erin gekomen zijn. Als ze maar niet in den slechten zin te veel nawerken Men beweert dat de beschuldiging tegen den heer M., opvolger van de firma S. welke firma men zich zal herinneren in ver band met de destijds bij haar gepleegde opzien- wekkende diefstallen door baar kantoorbedien den betreft bedrog en oplichting bjj races in Engeland. Een Engelsch detective was voor deze ge legenheid naar Middelburg gekomen. Heden middag bracht de justitie wêer een langdurig bezoek aan hot kantoor in de Nieuwstraat, waar de verdachte ook was kort daarna werd D. M. wederom naar het huis van arrest teruggebracht. Eenige kisten met papieren werden in be slag genomen. Alhier overleed heden, na eene korte doch ernstige ongesteldheid, de heer jhr mr P. D. van Citters, die van 1 Juli 1858 tot 1 April 1898 werkzaam geweest is ter Provinciale griffie van Zeeland, sedert 1 April 1873 als commies, chef der eerste afdeeling. Bjj hen, die destijds met hem te maken had- Vrijdagavond heerschte in het centrum van onze stad een ongewone drukte. De belangstelling van het nieuwsgierige publiek trok zich om beurten saam om het Grand hotel Verseput in de Langedelft, de Nieuwstraat, het politie-bureau op de Groote Markt, het station en op het Hofplein. Wat toch was het geval De heer D. M., de Engelsche eigenaar van het bookmakerskantoor in de Nieuwstraat en wonende in het bovengenoemde hotel, had een 25-tal Engelschen bjj zich op bezoek, met wie hij Donderdag en ook Vrjjdag in een groot aantal open rjjtuigen had getoerd. Vrij dagavond zou zich het gezelschap weder aan een groot diner in het hotel vereenigen, toen de commissaris van politie met een sterke macht agenten binnentrad en den heer M. deed arresteeren en naar den officier van justitie brengen. Later werd de arrestant naar zjjn kantoor gebracht, waar zich toen de politie macht, versterkt door rjjksveldwachters, bevond en waarheen zich ook de officier van justitie en de Engelsche tolk begaven. Hier werden de papieren in beslag genomen en enkele daarmee gevulde manden door de politie meegevoerd. Inmiddels werd voor het hotel nog langen tjjd gepost. Het was een zenuwachtige drukte opgewonden of terneergeslagen Engelschen gingen het kantoor, waar een agent thans portiers-diensten verrichtte, in en uiteen nieuwsgierige en nog onkundige menigte staarde het huis aan, haar verbazing luchtend in allerlei vooronderstellingen. Maar intusschen begaven zich twee agenten m allerijl naar het station, waar een andere Engelschman, die juist op het punt stond met den naderenden trein te vertrekken, in de wachtkamer werd verrast. De man had een groote, geheel gevulde tasch bjj zichman en tasch werden meegenomen en naar het politie bureau overgebracht. De aangehoudene scheen wel wat uit het veld geslagen doch hield zich zeer kalm. Hjj kon, na gehoord te zjjn, met de tram naar Vlissingen vertrekken. Deze persoon, zekere H., is jin België woonachtig doch komt voor zaken meermalen hier. Voor het kantoor in de Nieuwstraat kwam n, met twee paarden bespannen, gesloten rjj- tuig voor, waarin de gearresteerde D. M., met den commissaris van politie en een hoofdagent plaats namen om vervolgens naar het huis van bewaring te rjjden. Ook deze gearresteerde zag er bjjzonder kalm en onbewogen uit. Het omvangrijke Engelsche gezelschap vertrok met den trein van elf uur naar Vlissingen. De heeren verkeerden in een zenuwachtige stem ming, hetgeen licht te begrijpen is, na eene zoo plotseling en zoo onaangenaam afgebroken feest-vreugde. Het kantoor werd door de politie bewaakt. Ter verklaring van al deze ongewone drukte en de plaats gehad hebbende feiten kunnen we mededeelen, dat door de Engelsche regee ring de uitlevering van den heer D. M. was gevraagd op grond van frauduleuse handelin gen, naar aanleiding van welk verzoek door onze justitie de arrestatie van dezen Brit werd bevolen en door onze politie volbracht. maan man, al tjjd gereed zjjne hulp te verlee- nen, waar die gevraagd werd. De overledene, die den leeftijd van ruim 72 jaar bereikte, is ook geruimen tjjd lid van het Burgerljjk Armbestuur te Middelburg geweest. De Kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg vergadert a.s. Dinsdag te drie uren. Vrjjdagavond hield de coöperatieve volks- broodbakkerjj De Broederband alhier, in het lokaal der Werkmansuereeniginghare gewone driemaandeljjksche vergadering. Als eerste punt van behandeling vermeldde de agenda de «herkiezing van een bestuurslid." Ter toelichting hiervan deelde de voorzitter mede dat in de vergadering van December het lid L. Onderdjjk gekozen werd verklaard, wat bjj nadere overdenking niet correct was. Nadat nl. op die bjjeenkomst twee personen bjj vol strekte meerderheid waren gekozen, volgde herstemming tusschen de leden Du Bois, Van Slujjs en Onderdjjk, die resp. 60, 57 en 56 stemmen op zich hadden vereenigd. Als uitslag van die herstemming werd Onderdjjk gekozen verklaard met 52 stemmen tegen 39 en 32 stemmen, die op de beide andere personen uitgebracht waren. Die ver kiezing nu was, volgens door het bestuur ingewonnen inlichtingen, niet wettig, wjjl de gekozen verklaarde had behooren uit te vallen en een herstemming had moeten plaats hebben alleen tusschen de leden Du Bois en Van Slujjs, die de meeste stemmen op zich hadden ver eenigd. Over deze kwestie had een vrij lange dis cussie plaats. Eenigen gaven de voorkeur aan een geheel nieuwe stemming met het idee om die dan later te doen plaats hebben, aangezien geen besluiten genomen mogen worden, welke niet op het convocatiebiljet vermeld zjjn, terwjjl weer anderen de meening van het bestuur deelden en de voorkeur gaven om alleen de bewuste herstemming te vernietigen, wjj de stemming over de andere bestuurders geheel zuiver was geweest. Tot dit laatste werd met 38 stemmen beslo ten. 11 leden verklaarden zich daar tegen en 12 onthielden zich van stemming. Na twee vrjje stemmingen en eene herstem ming werd Du Bois met 33 stemmen gekozen, tegen 17 stemmen op Van Slujjs. 10 leden onthielden zich. Hierop werd overgegaan tot de benoeming van een commissaris, ter voorziening in de vacature-Van den Ende, die tot bestuurder verkozen is. Uit een zestal candidaten werd daarvoor bjj herstemming tusschen Priester en Van Slujjs eerstgenoemde gekozen met 41 van de 59 geldig uitgebrachte stemmen. Na nog enkele mededeelingen van meer huis- houdeljjken aard, werd de vergadering gesloten. De van kindermoord verdachte dienst bode C. C. alhier verkeert nog steeds in zorgwekkenden toestand. Naar wjj vernemen, is op de mailboot, die Vrjjdagochtend te Vlissingen aan gekomen is, een geld-diefstal van eenig belang gepleegd. Tegen een jongmensch, zekeren L. stiefzoon van den heer V. K, te 's Gravenhage, zjjn vermoedens gerezen. De jonge man is, wetende dat er tegen hem verdenking bestaat, verdwenenalthans hjj is niet op zjjn kamer te Middelburg gekomen. Te Zoutelande schrikte heden oen, onbeheerd, voor een wagen gespannen paard. Het dier ging op hol, doch werd gegrepen zonder dat ongelukken hadden plaats gehad. Door de liberale kiesvereeniging Voor uitgang te Goes zjjn Vrjjdagavond in de vacatures voor den gemeenteraad, ontstaan door het ontslag nemen van de heeren J. J. Ramondt en J. J. Ochtman, candidaat gesteld de heerenI. D. Fransen van de Putte en J.

Middelburgsche Courant | 1904 | | pagina 1