W oensdag 2 Maart. Uit Stad en Provincie. N°. o2. 147e Jaargang. 1904. Middölburg 1 Maart 7. 7. 7. Verschillende Berichten. ONDERWIJS, benoemingen, enz, kerknieuws. letterenden kunst. IU1DDELBHRGSCIIE Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp., 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. THERMOMETER EN VERWACHTING. 1 Maart 8u.m 31 gr., 12 u. 33 gr., av. 4 u 35 gr. P. V e r w a c h tzwakke tot matige O. wind, zwaar bewolkte lucht, weinig verandering in temperatuur. Advertentiën20 cent per regel. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Njj verheid en Geldwezen, is uitsluitend gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA HIAR Az., X.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. Vrede Het bestuur van den Wereldbond voor en Vrij Internationaal Verkeer heeft in een circulaire aan leden en donateurs voorgesteld dien Bond te ontbinden en het saldo in kas, vermoedelijk 400, elk voor een vierde ge deelte, te schenken aan lo. Het Tehuis voor oiide Zeelieden te Egmond aan Zee, 2o. De Louisa- Stichting te 'S-Ciravenhage, 3o. de vereeniging Beisbelasting en 4o. de Sophiastichting te 's-Gra- venhage. In die circulaire zegt het bestuur »Op de Vredesconferectie, eenige jaren ge leden te 's Gravenhage gehouden, waarop meest alle groote Mogendheden van Europa en ook Amerika, vertegenwoordigd zijn geweest, zijn voorstellen aangenomen, die de rampen van den oorlog voor het vervolg zouden kunnen voorkomen. Er is een Hof van Arbitrage ge- s.ticht, waaraan voortaan geschillen tusschen Mogendheden, die tot een oorlog aanleiding zouden kunnen geven, zouden aangebracht en uit den weg geruimd worden, en evenwel storen zich de Contractanten daaraan niet, maar worden oorlogen gevoerd, alsof er geen Hof van Arbitrage bestaat. Zy offeren dui zenden onschuldige eigen-onderdanen en on derdanen van andere Mogendheden op, dom pelen vrouwen en kinderen in rouw en ellende, en geven eigendommen in 't eigen land en in andore landen aan vernieling prijs. In meest alle landen hebben zich Vrede bonden geconstitueerd, die zich ten doel stellen om de ellende van de oorlogen te voorkomen. De Besturen vau die Bonden spanden daartoe alle krachten in, zonder er salaris voor te vragen of aan te nemen. Doch het loffelijk werk van die Vredebon den wordt niet voldoende, niet krachtig door het volk, noch door zijne Afgevaardigden ge steund. Er worden nog jaarlijks millioenen guldens uitgegtven voor moordtuigen, inplaats van die gelden te besteden aan delging van ellende en aan hoogst noodzakelijke hervor mingen. Ook Nederland doet meê om voor millioenen guldens snelvuurkanonnen aan te schaffen en het aantal regimenten te ver meerderen, dus ook nog meer lasten op de onderdanen te leggen. De pas uitgebroken oorlog tusschen Rusland en Japan doet velen twijfelen aan de werken des Vredes. Inplaats van zich met volle kracht tegen de oorlogen te verzetten, te protesteeren, en dus door lid maatschap de Vredebonden te steunen, opdat die eene macht zouden kunnen vormen, waar mede de regeeringen rekening zouden moeten houden, bedanken velen voor hun lidmaat schap en verzwakken dus de Vredebonden. Dit ondervindt ook de Wereldbond voor Vrede en Vrij-Internationaal verkeer (V. V. V.) Het leden tal van dezen Bond is dit jaar (van 11 October 1903 tot heden) immers weder met ongeveer 100 leden verminderd (het vorige jaar met 200), terwyl het moeilijk is het Bestuur voltallig te krijgen en te behouden." Daarom doet het bestuur het voorstel tot ontbinding. Hoe de stemming ook moge uit vallen, het bestuur, bestaande uit de heeren P. A. Janssen, wd. voorzitter en penningmeester, te Middelburg, F. E. Marescot, adj. secretaris te 's Gravenhage, R. Benthem, assessor te Njjmegen en B. H. Carp, assessor te Amersfoort, treedt in elk geval af. OSTWERP-TARIEFWET. Algemeene inhoud. Blijkens het thans by de Tweede kamer in gekomen wetsontwerp tot vaststelling eener nieuwe Tariefwet, is de herziening niet in dien zin fiscaal bedoeld, dat uitsluitend rech ten geheven worden van die artikelen, die noch hier te lande worden voortgebracht, noch ver werkt. Evenmin bepaalt het zich tot verhooging van bestaande rechten. Behalve door verhooging van rechten, wordt vermeerdering van opbrengst gezocht door uit breiding van het heffingsgebied metinachtne ming van het karakter van het ingevoerde als grond- of hulpstof voor de nijverheid of als afgewerkt fabrikaat. Bjj het Tarief-ontwerp wordt getracht de fouten in het bestaande tarief te ondervangen en gestreefd de belangen van handel en nijver heid en die van den fiscus zooveel inogelyk te doen samengaan, waarby gebruik is gemaakt van de medewerking en voorlichting van ver schillende colleges voor handel, industrie, land bouw en zeevisscherijen. De invoerartikelen zijn stelselmatig gerang schikt in 15 groepen. Het recht wordt laag gesteld voor artikelen van algemeene behoefte, hooger voor artikelen van nnt en gemak, het hoogst voor die van weelde of genot. Grondstoffen, die ny verheid en landbouw uit het buitenland moeten betrekken, bly ven vry van rechten, b. v. metalen, hout, katoen, wol, steenkool, enz. Halffabrikaten worden met een matig I recht belast, verband houdende met den graad van bewerking. Zoover bewerkt dat zy kunnen dienen voor de samenstelling van andere voor werpen, betalen zij een recht van 2—6 procent van hunne waarde, b.v. geschaafd of geploegd timmerhout, platen of blokken van steen, j enkel geslepen of gepolyst, leder enz. Halffabrikaten, reeds bewerkt doch nog niet I voor direct gebruik geschikt en nog afwerking is toegekend de tit. rang van referendaris aan de hoofdcommiezen bij het dep. van justi tie J. E. Erdinan, G. A. N. T. Jansen van Afferden en S. I. Jacobson is de Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht gemachtigd tot het bijeenroepen van de Staten van dat gewest in buitengewone vergadering op een dag in de laatste week der maand Maart e. k., ten einde alsdan o. a. aan de orde te stellen de benoeming van een hoofd ingenieur van den provincialen waterstaat: is aan den kap. bij den staf der genie P. hier te lande behoevend, worden belast met j Hnffnagel, werkzaam bij het Dep. van Oorlog onder toekenning van pensioen, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend is de kapitein Huffnagel benoemd tot reserve kapitein bij het wapen der genie en wel bij het reg. genietroepen. zijn bij het dep. van waterstaat enz. bevor derdtot administrateur E'. Doffegnies, thans referendaris, tot hoofdcommies J. M. Gevers Leuven, thans commies, tot adjunct-commies K. F. Bakker, thans eerste klerk. 68 pet. van hunne waarde, zooalsruw be werkte ijzeren en stalen voorwerpen, onopge maakt koperwerk, deuren, ramen, en lijstwerk voor hnizenbouw, staven voor schilderijlijsten, leeatklaar schoenwerk enz. Met halffabrikaten worden gelijkgesteld de artikelen die, zooals machinerieën, gereed schappen, spijkers, schroeven en dergelijke, hoewel afgewerkt, in hoofdzaak voor in- dustrieele doeleinden, dus als hulpmiddelen voor de nyverheid, worden ingevoerd. Geheel afgewerkte fabrikaten worden belast met 612 pet. der waarde, het lage recht voor artikelen van dagelyksche behoeften, het hooger recht op voorwerpen van genot of weelde. Naar dezelfde beginselen zijn mede belast de voedings- en genotmiddelen, met vrijstel ling van de grondstoffen. Alle machineriën, werktuigen, gereedschap pen, met uitzondering van enkele, worden met een uniformrecht van 3 pCt. der waarde be last en met een gelijk of nagenoeg gelyk recht alle deelen óf accessoires van werktuigen en gereedschappen, afzonderlijk ingevoerd zoo als buizen, kranen, fittings, drijfriemen en drukmatetiaal. Bij het ontwerp-tarief' is het stelsel van specifieke rechten gehandhaafd maar worden de goederen meer gespecificeerd en rechten vastgesteld, correspondeerende met de gemid delde waarde van de meest courante soorten van eenzelfde artikel- In artikel 4 van het ontwerp wordt een tot dusver in onze tariefwetgeving onbekend be ginsel ingevoerd, namelyk het aan de Regee ring ter beschikking stellen van een middel om tegen achterstelling onzer producten in hen buitenland op te komen. Het bestaat daarin dat aan de Regeering in ieder by zonder geval de beslissing wordt opge dragen of artikelen tjjdelijk ten opzichte van eenig land met rechten zullen worden verhoogd ter voorkoming van schade aan de eigen be langen, derhalve de heffing van verdedigings rechten, die échter niet worden gelegd op eerste levensbehoeften en op grondstoffen en hulpmiddelen voor landbouw en nijverheid. De bepaling geldt niet tegenover landen die een tarieventractaat met Nederland hebben gesloten. De vermoedelijke opbrengst der invoerrechten volgens het ontwerp-tarief wordt geraamd op 20.000.000 of een vermeerdering van 9.000.000, daar de invoerrechten onder 1903 10.626.000 opbrachten. (Wordt vervolgd.) Deze week verleent de minister van koloniën geen audiëntie. Blykens een telegram van den gouverneur- generaal van N.-ï., van 29 Febr. 1904, wordt de gouvernements-koffie-oogst op Java voor dit jaar thans weder geraamd op 81.000 pikols. TELEGRAAF- EN TELEPHOOSHET. In de St.-Ct. no 51 is opgenomen het be sluit van den 22sten Februari 1904, houdende bepaling van het tijdstip van inwerkingtreding van de telegraaf- en telefoonwet 1903, (St.bid. 1904, no. 7), waarby de inwerkingtreding dezer wet wordt bepaald op 1 Maart 1904. KORTE MEDEDEELINGEN VERGADERINGEN, Ter gelegenheid van het vijf-en-twintigjarig bestaan van de Koninklijke vereeniging van ge~ pensionneerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsche leger, die zich ten doel stelt het ondersteunen van militairen gepensioneerd voor de wet van 1877, weid te 's Gravenhage Zondag eene afdeelingsvergadering gehouden, waarin de gewone ondersteuning werd uitge deeld, ter eere van het feest met een buiten gewone toelage verhoogd. Maandag, den eigenlijken gedenkdag, werd in een buitengewone byeenkomst het feit her dacht. Z. K. H. de prins der Nederlanden was bij deze byeenkomst, waar ook aanwezig waren de minister van oorlog en vele andere autori teiten, tegenwoordig. Na eene openingsrede van den eere-voor- zitter, luit.-gen. Kool, en een overzicht van ontwikkeling der vereeniging door den algemeenen voorzitter, L. Zeiler, verrees de Prins van zyn zetel en reikte namens H. M. de Koningin met een hartelijk woord den heer Zeiler het ridderkruis der Oranfe-Nassau-orde over. Daarna hield de oud-kapitein R. H. Driessen de feestrede. Maandag avond in de concertzaal der sociëteit V. O. V. alhier als spreker op de heer Herman Snijders, voorzitter van Ons Huis te Middelburg. Op zeer bevattelijke wyze zette spreker het doel en nut van een O/w-flWs-stichting uiteen. Hoewel een zeventigtal personen, onder wie enkele vrouwen, aanwezig waren, verklaarde spreker zoo gaarne te hebben gezien, dat niet alleen de belangstelling grooter geweest ware, maar dat wat meer personen uit den burger en gegoeden stand aanwezig waren geweest. Wel was destijds Ons Huis te Middelburg tot stand gekomen op initiatief van eenige I heeren, maar nu hier de werkman zich daartoe aangordt, moest men toonen dit pogen op prjjs te stellen en het den noodigen steun verleenen. De heer Snyders gaf daarna gelegenheid vragen te stellen en eventueel bezwaren te opperen. Nadat de spreker door het lid van i het comité, den heer J. Zoom, was dank ge bracht, werd door den heer A. O. Bolujjt op- gemerkt dat het in Goes van de zijde van den gegoeden stand niet ontbreekt aan belangstel ling in den werkman, want dat een 7 8-tal I jl, Zaterdag genomen, in te trekken, en werd de Het aantal gewone leden bedraagt 187 en dat der buitengewone leden 115. Op den Zanddyk onder Retranche- m e n t had Zondagnamiddag ongeveer drie uur eene aanranding plaats. Daar werd eene 18-jarige jongedochter uit die gemeente aan gevallen door een knaap van nog geen 16 jaar, waardoor een worsteling ontstond. De dader, te Cadzand woonachtig, heeft Maandag vol ledig bekend en is gevankelijk naar Middel burg gevoerd. Voor de Rijkskweekschool te Middel burg hebben zich aangemeld 37 jongelieden, uit de provinciën Zeeland, Zuid-Holland, Noord-Brabant, Noord-Holland en Friesland. Na bekomen inlichtingen, besloot de Raad van Oostburg heden, met alge meene stemmen, om zyn besluit, om nog niet tot benoeming van een onderwyzer over te gaan en een herhaalde oproeping te doen, .jaren geleden reeds door het bestuur van Volksvermaken eene poging in het werk was gesteld om zulk een Ons Huis tot stand te brengen, maar men stuitte toen op finantieele bezwaren. - Thans is wellicht de tijd er rijp voor, maar, zeide de heer Boluyt, om het kind by den naam te noemen, de personen, die er zich nu voorspanden, staan onder verdenking van soci alisten te zijn en de eerste persoon is als zoodanig bekend. Daarom is de opkomst uit den gegoeden stand zoo geringwat des te onaangenamer en jammer is voor den spreker, die met zulke goede bedoelingen de zaak voorstaat. De heer Snijders antwoordde hierop dat eenzelfde bezwaar ook wel in Middelburg is geopperd, maar van dat idee is men reeds spoedig teruggekomen. En in Goes moet men afgaan op de ver spreide circulaire, waarin duidelyk wordt ge zegd dat Ons Huis op politiek terrein geheel onzjjdig zal zijn En al zit nu in het comité een sociaal democraat wat deert dat Waarom mag ook zijn partij niet vertegenwoordigd zyn in zulk een comité Na eene korte gedachtenwisseling tusschen de heeren Zoom en Boluyt, waarby de laatste verklaarde geen opdracht te hebben maar ge heel voor zichzelf te spreken, herinnerde de heer J. Kiene, dat hy socialist is maar dathy op de vergadering, een paar weken geleden gehouden, het doel van een Ons Huis uitgezet heeft, en daarbij duidelyk heeft doen uitkomen dat zulk eene inrichting van socialistische smetten vrjj moet zjjn. Er werden nog enkele opmerkingen gemaakt, waarna de aangeslotenen in comité gingen. Bij kon. besluit is aan den schout bij nacht til. J. C. de Ruyter de Wildt, op verzoek, eervol ontslag verleend uit de betrekking van inspecteur- generaal van het loodwezen, de betonning, bebakening en verlichting, tevens uit die van Nederlandsch permanent commissaris voor het gemeenschappelijk toezicht over de betonning en bebakening en het loodswezen op de Schelde, onder dankbetuiging en met toekenning van pensioen is de betrekking van inspecteur-generaal enz opgedragen aan den kap. t. z. tit. C. J. de Yriese, thans inspecteur van het loodswezen, enz. in het 4de en 5de district te Rotterdam, onder toekenning van den rang van schout bij-nacht en de betrekking van inspecteur van het loodswezen, de betonning, bebakening en ver lichting in het 4de en 5de district te Rotter dam opgedragen aan den kap.-luit. t. z. G. F. G. Gobius deze berichten zyn nog opgenomen in een deel der oplaag van ons vorig nommer is aan M. C. Feith, op verzoek, eervol ont slag verleend als referendaris bij het dep. van justitie, onder dankbetuiging is aan F. H. Barkhuysen en A. P. Muller, op verzoek, verleend een eervol ontslag als commies bij het dep. van justitie zyn bij het dep. van justitie benoemdtot hoofddirecteur van het gevangeniswezen en van het rijkstucht- en opvoedingswezen mr J. Simon van der Aa, thans hoofdinspecteur van het gevangeniswezentot commies C. J. Zel- denrijk, thans adj.-comm.tot adj.-comm. mr C. Th. Krabbe, G. ten Bruggencate en R. P M. Peters, de De begrafenis van den, als slachtoffer zyn plicht gevallen machinist Rietveld heeft Zaterdag met veel plechtigheid te Brou wershaven plaats gehad. ,De directie der Rotterdamsche Tramwegmaat- mi een klewang-aanval op de manschappen, 1^.. wag vertegenw00rdigdi en v00r z00ver ')rU" I de dienst het toeliet, was nagenoeg het geheele persoiieel der ljjn Brouwershaven—Steenbergen aanwezig. De baar, waarop de met een krans van het personeel gedekte lijkkist was geplaatst, werd gedragen door conducteurs en machinepersoneel. A T J E H. ang-aanval op d die met de dekking van werken aan een in Seunagan belast waren, is de le luitenant der cavalerie C. L. C. de Bruin gewond. (N. R. Ct.) Voor de rechtbank alhier zullen Vrijdag] behandeld worden de zaken tegen den 17jari- gen J. B., landbouwer te Koudekerke, beklaagd van diefstal van gouden hemdsknoopen en oor ringen, en tegen A. J. S., wed. van A. v. d. V., oud 60 jaar, zonder beroep te Vlissingen, beklaagd van oplichting. Beiden zyn gedetineerd in het huis van bewaring alhier. Uit Vlissingen. De officier-machinist 2e kl. W. J. Snaauw, die gedetacheerd wordt bij de Kon. Maatsch. De Schelde aldaar, wordt belast met het dage- lijksch toezicht op de vervaardiging der stoom werktuigen en ketels van de in aanbouw zijnde torpedobooten, type Ophir, en de herstelling aan stoomwerktuigen en ketels van Hr Ms kruiser Zeeland. Bij het examen voor bouwkundige, van wege de Maatschappij tot bevordering der bouw kunst te Amsterdam is geslaagd de heer I N. de Witte te Oost en West Souburg, buitengewoon opzichter van den rijkswaterstaat te Vlissingen en oud leerling der Middelburg sche ambachtsschool. G Uit schryft men ons Op nitnoodiging van het comité, dat een tweetal weken geleden op eene vergadering van arbeiders en arbeidsters werd gevormd tot laatste thans 1ste klerk bjj de I oprichting eener vereeniging om een Ons Huis te l algemeene rekenkamer allen te 's Gravenhage stichten, onder den naam Hooger Op, trad Bij de posterijen en telegraphie zjjn ver plaatstde klerk 2e kl. M. C. J. Ryke van Hulst naar Temen zen, de commies 2e kl. H. Vertregt van Vlissingen naar Delft. Te Terneuzen kreeg Maandag och tend een werkman bij de kanaalwerken, die een ijzeren koevoet voor een waggon wierp om een déraillement te voorkomen, dat stuk jjzer tegen zijn gelaat, waardoor hem een gedeelte zijner wangen werd weggeslagen. In de Maandagavond gehouden algemeene vergadering van de vereeniging Steunt Elkander te Axel werden bestuursleden en commissa rissen herkozen. In plaats van den heer C. Dijkwel, die als bestuurslid bedankt had, werd gekozen de heer J. Smies. De heer A. E. C. Kruysse werd gekozen als le penningmeester, in plaats van den heer C. Dijkwel. Verder werd zonder hoofdelijke stemming be sloten, dat deze vereeniging en Hulp in nood van Zaamslag, onder nader overeen te komen voor waarden, gewone leden van elkander zullen overnemen, indien deze van plaats mochten verwisselen, ook al hebben die leden den leef tijd van 25 jaar reeds bereikt. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek dat de inkomsten in het afgeloopen jaar bedroegen 1267.75s en de uitgaven 1132.11, waaronder 1106 aan ziektegeld. Er was dus een batig slot van 135.64s. Het goed slot der vorige jaren was 2090.49s, zoodat er op dit oogenblik in kas was 2226.14. heer J. van Houte te Tholen met algemeene stemmen benoemd. Zondag 6 Maart zal in de Waalsche kerk alhier, ter herinnering aan den heer Nelson Itié, aan wien eervol emeritaat wegens ziekte verleend, eene rede worden uitgesproken door den predikant Bresson van de Waalsche gemeente te Rotterdam. - Bij de Ned. Herv. kerk te V 1 i s s i n g e n is beroepen de heer H. W. Creutzberg te Wyk aan Zee. Het jongste nommer van Belang en Recht bevat o. a. het volgendeHet wetsontwerp op de Arbeidsovereenkomst, door mr J. G. L. Nolst TrenitéCoöperatieve Herstellingsoorden (IIslot), door A. HingstOnderwijskroniek, door H.; Onder Bondgenooten. door H. v. d. M.; De ar beidsters in de Ilaliaansche rijstvelden, door M. Verder verscheidenheden mededeelingen; lees tafel en mededeelingen van den Nederlandschen Vrouwenbond voor Geheel-onthouding. Josef Rebicek, de bekende dirigent van het Philharmonisch orkest, dat telken jare te Scheveningen speelt, heeft zjjn ambt neerge legd, daartoe door een langdurige ongesteld heid gedwongen. Sinds 1 October 1897 was Rebicek dirigent van het beroemde orkest. Aan den kolonel der artillerie D. Krom hout, directeur van 's rij kshengstveulendepot te Bergen op Zoom, is by het verlaten zjjner militaire loopbaan Maandag, door eene com missie uit de bereden artillerie, een souvenir aangeboden. In de zitting van den Hoogen Raad van Maandag is verworpen het cassatieberoep van Cornells Uitdenbogerd, hovenier, door rechtbank en gerechtshof te 's-Gravenhage veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf, wegens diefstal in vereeniging, voorafgegaan door geweld, dat den dood heeft tengevolge gehad van Ripping en diens huishoudster te Berkel. Tot gemeente-architect van Zwolle is benoemd de heer L. Krook te Amsterdam. De groote buitenplaats Bergvliet te Ter heiden is, met het bybehoorende land en bos- schen, door Fransche paters aangekocht. bediende Een bediende van een handelsman uit Amsterdam haalde Zaterdag een aangetcekenden brief ter waarde van j 490 van het postkan toor aldaar. Toen hij buiten het kantoor was bemerkte hy tot zjjn verbazing dat de brief uit den jaszak, waarin hij hem had gestoken, verdwenen was. Vermoedelijk heeft hjj met zakkenrollers te doen gehad. De Alkmaarsche broodfabriek is Zaterdag ten deele uitgebrand. Onlangs is, zooals gemeld werd, te Arn hem een doove vrouw door een automobiel overreden, en aan de gevolgen harer verwon ding gestorven. De eigenaar der automobiel ofschoon geen schuld hebbend aan het ongeluk, heeft de verplegings- en begrafeniskosten be taald en zich bereid verklaard voortaan een weekgeld aan het gezin uit te betalen. Het ljjk van den te Dodewaard vermis ten heer is gevonden. Het was by een der kerken tegen den dijk aan gespoeld. Een marechaussee van de brigade te Ter-Apel is Zondag plotseling krankzinnig geworden. In de kazerne en in het huis van den 'pastoor zyn alle vensterruiten door den ongelukkige verbrijzeld. Hy is denzelfden dag naar Groningen getransporteerd. Het 15 jarig dienstmeisje, dat verdacht werd den brand te Oldendiever gesticht te hebben, heeft thans bekend. Zy was ontstemd omdat men haar 's morgens eenige aanmer kingen had gemaakt en heeft den brand aan gestoken, waardoor de hotstede totaal werd

Middelburgsche Courant | 1904 | | pagina 1