Woensdag 3 Februari. Uit Stad en Provincie. N°. 28. 447e Jaargang. 1904. Middelburg 2 Februari BENOEMINGEN, ENZ. LETTEREN EN KUNST. RECHTSZAKEN, MIDDELRIIRGSCHE COURANT. Deze courant verschijnt dagel|ijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp., 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. THERMOMETER EN VERWACHTING. 2 Febr. 8 u. vm 38 gr., 12 u. 41 gr., av. 4 u. 40 gr. F. Verwacht: matige Z. O. wind, zwaar bewolkte lucht, geringe neerslag, weinig verandering in temperatuur. Advertentiën20 cent per regel. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is uitsluitend gerechtigd het Algemeen Advertentie-Burean A. DE LA MAR Az., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. KEBSTE HAMER. Bjj de behandeling van de begrooting van financiën, in de zitting van Maandag, wees de heer Van den Biesen erop dat de marktwaarde van de bietsuiker in den laatsten tijd is teruggeloopen tot 98/4. De toestand is aller treurigst, de eene fabriek na de andere gaat te niet. Als van de bestaande 30 fabrieken 6 blijven bestaan, zal 't hem niet tegenvallen. De spreker wees er op dat de smokkelaars allertevredenst zijn en wellicht een standbeeld voor den minister van financiën zullen oprichten. Op 50 kilo is thans 9 te verdienen. Er zjjn tegen de smokkelarjj reeds krachtige maatregelen genomen, maar er zullen nog krachtiger moeten genomen worden om de smokkelarij tegen te gaan. Verder wees de heer Van den Biesen erop dat de regeering zelve kruidenier is geworden als de suiker aangehouden wordt verkoopt de staat die tegen lagen prjjs. Dat is geen billijke concurrentie. Laat men de benaderde suiker aan den meestbiedende verkoopen, dat ware beter. De toestand is zoo, dat de accijns zal moeten verminderd worden, 't Is waar, dat zal 9 millioen kosten, net zooveel als men uit de tariefsverhooging denkt te krijgen. Maar dan te stellen, hoe dringender de behoefte, dat] niemand de rechtersplaats bezette, die niet bij innigheid van eigen overtuiging de betrekke lijke waarde van anderer overtuiging heeft leeren kennen, zich tot den eerbied voor an derer inzichten heeft weten te verheffen. De voorkoming van twijfel, aanbevolen als het voordeel der bijzondere universiteit, is een nadeel voor den toekomstigen magistraat, want zij maakt hem eenzijdig, wekt gevaar van be krompenheid en van gemis van waardeering voor wat met zijn wetenschap in strijd is." Bij kon. besluit zjjn benoemd tot vertegenwoordigers van de Nederlandsche Regeering op het van 4 tot en met 9 April 1904 te Neurenberg te houden eerste Internationale congres voor schoolhygiëne, de heeren J. T. T. C. van Dam van Isselt, voorzitter van den Centralen Gezondheidsraad te UtrechtJ. van Lokhorst, Rijksbouwkundige voor de gebouwen van onderwijs, enz. te 's-Gravenhage, en A. J. Schreuder, directeur van het Medisch-Paedagogisch Instituut te De Bildt is benoemd bij het pers. der mil. adm., en wel bij dat der mil. intendance, tot kapitein- intend., de eerste-luit. C. M. de Kanter, van het 2de reg. inf. is de O.-I. ambtenaar mr. H. G. Hagen, ge wezen hoofdcommies bij bet departement van jhr Storm van 's Gravesande, geeft zicb veel moeite om een avond te verschaffen die, ook met het oog op het eigenaardig karakter der voorstelling, aanspraak mag maken op een drukke opkomst. De toegangsprijzen zijn, wanneer men er rekening mede houdt dat de voorstelling lief dadigheid beoogt, zeer billijk. Op den 11 Februari zal eene algemeene repetitie plaats hebben, eveneens in den schouwburg, waarbij de militairen van het garnizoen zullen toegelaten worden en voor de bijwoning waarvan een uitnoodiging gericht werd aan het bestuur van de godshuizen tot een bezoek door weeskinderen met hunne lei ders. Bjj kon. besluit zijn, het werd reeds ge meld in een deel der oplaag van ons vorig Hommer, benoemd tot reserve 2de luitenant bij het 3de regiment infanterie de vaandrigs D. J. Pennock en L. J. E. Asselbergs, beiden van het korps en de vaandrig H. J. von Brucken Fock. Maandagavond gaf het muziekgezelschap Geduld Overwint te Cadzand, voor een goed bezette zaal, eene uitvoering. De nommers, door het muziekgezelschap ten I gehoore gebracht, werden afgewisseld door| eenige liederen, gezongen door het kinderzang gezelschap en verder door voordrachten. Een en ander viel, naar men ons schrijft, zeer in den smaak der hoorders. Het Duitsche dreimastschip Kalliope. Antwerpen naar Cardiff bestemd, verloor Maan dag ter reede van Vlissingen een anker van ca. 4000 KG. (geen ketting). verhooge men den drankaccijns met hetzelfde I justitie in N.-I., laatstelijk met verlof hier te lande, op zijn verzoek, wegens physieke onge schiktheid, eervol uit den Indischen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. bedrag. Dit ware veel beter. De spreker ziet liever het volk suiker eten dan jenever drinken. De ingestelde commissie voor het onderzoek van den toestand der fabrieken kan men ge rust ontbinden. Dat zal toch niets geven. Als er geen strenger maatregelen aan de grenzen worden genomen zal de accjjns moeten ver dwijnen. De heer Dojes betoogde de wenschlijkheid j om den zesendertigjarigen vrijdom van ver hoogde grondbelasting voor nieuw ingedijkte polders uit te strekken tot alle polders en ontginningen. Het is urgent om de daartoe] betrekkelijke wetsvoordracht, vroeger inge trokken, weder in te dienen. Heden voortzetting van het debat. HOOGER ONDERWIJS EN MAGI STRATUUR. A. s. Vrijdag verleenen de ministers van marine en van koloniën geen audiëntie. Door de arr.-rechtbank te Amsterdam zijn, ter vervulling van twee vacatures van rechter in dat college, opgemaakt de navolgende alpha- tische lijsten van aanbeveling Eerste lijstMr J. E. Rosen Jacobson, mr C. J. J. De Joncheere, beiden substituut-grif fier en mr J. Kruseman, advocaat en procureur te Amsterdam, tevens- rechter-plaatsv. allen bjj gemeld college. Tweede lijst: mr G. W. Eekhout, substi- tuut-griffier bij gemeld college, mr W. A. van Woudenberg Hamstra, rechter in de arr.-recht bank te Alkmaar en mr P. W. de Koning, advocaat en procureur te Amsterdam, tevens rechter-plaatsv. in de arr.-rechtbank aldaar. KORTE MEDEDEEL1NGEN VER GADERINGEN* Zondag heeft het Nederlandscli Gymnastiek verbond te Amsterdam zjjn jaarljjksche alge meene vergadering gehouden. Bljjkenss het jaarverslag vermeerderde het aantal leden (aan gesloten vereenigingen) met 19, te zamen tellende 457 werkende leden en 945 leden in het geheel. Het totaal aantal aangesloten vereenigingen bedraagt thans 172 met 12,276 leden. De heer L. C. van der Meulen J.H.zn. werd herkozen als penningmeester. Tot leden der tech nische commissie werden gekozen de heeren Van Aken en Buckert. Als plaats voor het volgend bon dsfeest werd Apeldoorn aangewezen, terwjjl de volgende bondsvergadering weer te Amsterdam zal worden gehouden. Een voorstel van de vereeniging Ons Huis te Middelburg, tot herstelling van het gewest Zeeland zal, wij meldden het reeds onder Laatste Berichten in ons vorig nomnier, worden onderzocht. Ten slotte werd medegedeeld, dat de minis ter van binnenlandsche zaken afwijzend heeft beschikt op het verzoek van den bond om subsidie. De gemeenteraad van W olfaartsdijk verleende Maandagnamiddag eervol ontslag aan den heer P. Valkier als onderwijzer aan de school te Oud-Sabbinge wegens benoeming aan de strafgevangenis te Utrecht, met ingang van 15 Maart of zooveel vroeger als in de vacature zal zijn voorzien. Behalve tot een paar overschrijvingen op de gemeentebegroo- ting en die van het burgerlijk armbestuur werd nog besloten een eind gemeenteweg op Oud-Sabbinge te verbeteren. Thans zijn ook de dames solisten geën gageerd. die de sopraan en de altpartjj zullen vervullen bij de op 23 dezer door de zang- vereeniging Tot Oefening enUitspanning alhier te geven uitvoering van Bachs Johannes Passion. Als sopraan treedt op Frl. Kölchens uit Düs- seldorf, als alt mevrouw Hövelmann uit Keulen. Mej. Harry van der Harst uit Leipzig heeft de vorige week gezongen op een concert te Hoorn, en wederom met zeer veel succes. In een verslag van dat concert in de N. Hoornsche Crt wordt naast de pracht in den van stijl, en het heerlijk volle geluid, in het bijzon der geroemd de bewonderenswaarde uitdruk king, zoowel in de aria's als in de liederen. De muzikale wereld heeft wederom een verlies van beteekenis geleden: na Frans Coenen, Maandag de zoon, Louis Coenen. Deze talent- rond zou gestrooid hebben. De derde maal op dien avond werd beklaagde door getuige en zijn vrouw de deur uitgeduwd, na eerst van Willemse een klap met een hamer gekregen te hebben. Beklaagde nam toen een pook mede waarmede hij, buiten gekomen, eenige ruiten insloeg. De tweede getuige J. C. de Vries, vrouw van J. Willemse, verklaarde hetzelfde als haar man Zij voegde er nog aan toe, dat zij gezien had, dat beklaagde de ruiten insloeg met den pook. Beklaagde zeide, dat hij den pook niet had weggenomen, daar de vrouw hem daar twee maal mede had geslagen. Hij had hem haar uit de hand genomen. De derde getuige C. Broodman, pakhuis knecht te Middelburg, verklaarde dat hij in den morgen van 19 Dec. drie zakken erwten had gelost van een boerenwagen en deze tegen de deur van het pakhuis had gezet. A. Arense, werkman alhier, verklaarde dat hjj beklaagde op den bewusten morgen op den Kinderdjjk had gezien met een steekwagen, svaarop een gevulde zak stond, die gedeelte lijk door beklaagdes jas bedekt was. Beklaagde zeide bierop dat een man bem had aangesproken en hem een pak manufac turen in een zak naar het Molenwater had laten brengen, waarmede bij een kwartje ver diende. H. v. d. Vijver, werkman te Middelburg, huis met I volle pianist bezweek, inden te jeugdigen leef tijd van 47 jaren. Hij was boofdleeraar aan het ^ad °°k ^®n beklaagde^gezien voor het pak- Amsterdamsch Conservatorium en aan de Mu ziekschool van Toonkunst, en bleek daar ook een voortreffelijk leermeester. - Mejuffrouw Rika Hopper, van de Konin klijke Vereeniging Het Nederlandscli Tooneel, die bij de voorstellingen in den Koninklijken Schouwburg te 's Hage ten bate van Oranje Naussau's oord in de apotheose de dichtregelen van den hoer Do Lange met een wagen een zak, waarover gedeeltelijk zijn jas Getuige verklaarde dat het geen pak manufacturen was, daar het goed daarvan lichter en fijner is. Beklaagde merkte bij het verhoor van dezen getuige op dat hij ongeveer veertien dagen te voren bij bet lossen van een schip twee voordroeg, heeft van H. M. de Koningin-Moeder, kleine zakjes erwten had gekregen. Het Weekblad van het Recht laat een ernstig protest hooren tegen het art. 1072 van het ingediende wetsontwerp tot regeling van het er onderwijs, waardoor instellingen, stich tingen of rechtspersoonlijkheid bezittende ver cenigingen bjj Koninklijk besluit, den Raad van State gehoord, kunnen worden aangewezen als bevoegd een bijzondere universiteit te heb ben, die ten aanzien van uitdrukkelijk in de aanwijzing te noemen door baar te verleenen doctorale graden gelijke rechten zal hebben als de Rijks-universiteiten Hierdoor wordt dus de mogelijkheid ge opend, dat de graad van doctor in de rechts wetenschap, door een bijzondere universiteit verleend, bevoegd maakt te worden benoemd tot kantonrechter of tot lid van een onzer rechterlijke collegiën. Aan de eigenlijke beschouwing van het ont werp laat het blad dan nog een waardig protest voorafgaan tegen de bjj de schriftelijke behan deling van het ontwerp uitgesproken meening, als zouden de openbare universiteiten min ot meer zijn propaganda-inrichtingen voor wat men genoemd heeft een officieele universiteits wetenschap Tot het eigenljjk bezwaar, hierboven genoemd, overgaande, stelt het W. v. h. R. voorop dat niet het zwaarst hierbjj weegt, dat de bul door een bijzondere universiteit afgegeven mindere waarborgen zoxi bieden voor rechtskundige bekwaamheid dan de aan de openbare universi teit verworvene. Tegen de opleiding zelf aan de bijzondere universiteiten, van onze aanstaande rechters, is het bezwaar van het blad gericht. Aan de openbare universiteit bestaat wrij ving van gedachten, uitwisseling van meenin gen e'n daarin zoekt het blad haar kracht en beteekenis. Het vreest, dat zjj die zullen zijn gekweekt in de broeikast van bet bijzonder I worden samengesteld en verkrijgbaar zjjn op onderwjjs, niet zullen hebben een waardeering I den dag der voorstelling aan den schouwburg, ook voor datgene, wat van hun overtuiging J Op bet titelblad komt eene toepasselijke afwjjkt en het is niet gerust, wanneer ook aan l militaire penteekening voor, terwjjl daarin op- de zoodanigen het zwaard der gerechtigheid genomen zullen zjjn, behalve de tekst der In de Maandag gehouden vergadering der afdeeling Zierikzee van de Maatschappij van Nijverheid trad de heer mr H. Polvliet op met het onderwerp »het ontwerp-drankwet." Nadat spreker had gAschetst de tot stand- koming der wet vau 1881 waarbij aangegeven werd in welk opzicht die wet goed had ge werkt en welke minder goede bepalingen ze bevatte deelde hij mede welke principieele verschillen met het tegenwoordige ontwerp dadeljjk in 't oog vallen. Hij beschreef de werking van 't Gothenburger stelsel, ook in dit ontwerp van wet gehuldigd, met de be zwaren van velerlei zijde daartegen aangevoerd. Volgens spreker kan dit stelsel niet doorge voerd worden als de uitstervingsmethode wordt als blijk van tevredenheid over de gevoelvolle wijze waarop die verzen door de jeugdige tooneelspeelster werden gezegd, een gouden broche met diamanten ten geschenke gekregen. Maandag heeft de heer Henri van Kuyk, enkel in den huiselijken kring zijn 35-jarig acteurschap en 25 regisseurschap herdacht. Het ontbrak hem intnsschen niet aan blijken van belangstelling. O.a. zonden de artisten van de Nederlandsche Tooneelvereeniging hem een fraai bloemstuk. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, heeft van de firma wed. C. G. Kley- kamp te Rotterdam ten geschenke gekregen een lijst met oorspronkelijke teekeningen, uitgevoerd in de kunstschool te Tokio, naar toegepast, zooals door de regeering wordt I het lakwerk eener schrijfdoos, die tusschen 1185 voorgesteld. Naar zjjn oordeel zal 't onmoge- ljjk zijn reeds in Mei a.s. de wet in 't Staats blad te hebben. Aan het debat, na de pauze, werd deelge nomen door de hoeren P. O. Olivier, J. van Schelven en L. Koopman Cz. De militaire uitvoering van het garnizoen te Middelburg, als hulde aan H. M. de Koningin-Moeder, ten bate van het Emmafonda die, zoo als wjj gemeld hebben, den 12en Februari zal plaats hebben, wordt gegeven in den schouwburg. Het programma zal met bijzondere zorg zal worden in handen gegeven. «Voor een goed rechter", zoo betoogt 't blad, »is niet alleen, misschien zelfs niet allermeest noodig een bekwaam rechtsgeleerde, maar bo venal een man met een onbevangen oordeel, die heeft leeren doordringen in wat de maat schappij beweegt en zjjn gezichtsveld heeft verruimd door zjjn blik te wenden naar alle rich tingen. Hoe scherper de tegenstellingen wor den in wereld- en levensbeschouwingen, hoe ingewikkelder het samenstel der maatschappij, hoe hooger de eischen aan een goed rechter liederen, korte beschrijvingen van de tableaux en verklaringen van de nummers der uitvoering Twee dames van officieren, zoomede verre weg het grootste deel van de officieren zeiven zullen medewerking verleenen ter bereiking van het doel. Voorts zal de voorstelling hoogstwaarschjjn- lijk worden opgeluisterd door de stafmuziek van het 3e regiment infanterie te Bergen op Zoom. De commissie van voorbereiding, bestaande uit de kapiteins Vintgens en de le luitenant Ofschoon Maandag middag vier slecpbooten trachtten de Fransche sleepboot Atlasdie bij Terneuzen vast zit, vlot te slepen, moebt dit niet gelukken, evenmin als heden nacht. Hedenmorgen passeerden te Vlissingen twee sleepbooten der reederjj van de Atlas, om eveneens te trekken. Er zou heden middag met zes sleepbooten worden getrokken. In den loop dezer week zullen naar men ons uit Zaamslag meldt de eerste werkzaamheden aanvangen voor het indjj ken van uitgestrekte schorgronden onder de gemeente Nieuw-Namen. Aan de oostzjjde van den Koningin Emmapolder zal daar ren belang rijke nieuwe polder worden ingedijkt. In den nacht van Zondag op Maandag brak, zooals in het kort bericht onder Laatste berichten in ons vorig nommer reeds werd ge meld, om circa 2 uur plotseling in de schuur van den landbouwer S. B. te Koewacht, St, Andries, brand uit. Twee der zoons van B, die in de schuur sliepen, werden uit hun slaap opgeschrikt door het angstig geloei der koeien, die nog konden gered wordenéén varken vond zijn dood in de vlammen. De schuur brandde met al wat zij bevatte, hooi, stroo, eenige landbouwgereedschappon en een partij vlas, ter waarde van een 350, tot den grond af. Verzekering dekt ten deele de schade, die zoowat een 1200 a 1300 gulden bedragen zal. Omtrent de oorzaak van den brand kan niets j met zekerheid gezegd worden. De heer Fl. Remery, hoofd der school te Koewacht, zal zich met de leiding belasten van den landbouwcursus te Klooster- zand evroeger werd die functie waargeno men door den onlangs aldaar overleden heer A. Th. Plasschaert, onderwijzer te Ierseke Naar uit vertrouwbare bron aan de Tem. Crt. wordt medegedeeld, is in de gemeente Kieldrecht (België) besmettelijke ziekte (pok ken) uitgebroken. Deze zoo gevaarlijke ziekte moet zich reeds in vier arbeidersgezinnen op het zoogenaamde Singel hebben verspreid, en twee personen moeten Teeds overleden zijn. en 1199 werd vervaardigd door Youtomo en thans in den Tsurugaoka-tempel te Kamakura werd bewaard. Deze teekeningen zijn af komstig van de voormalige verzameling Bows te Londen. In de tweede helft der maand Februari zal eene uitgebreide verzameling van Oud-Japan - sche kunst in bet Museum worden tentoon gesteld. Het tijdschrift De Auto, gewijd aan de belangen van den automobilist en motorcyclist, dat wordt uitgegeven door den heer J. A. Boom te Haarlem, is geworden het officieel orgaan van de Nederlandsche Automobiel club. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Voor bovengenoemde rechtbank stond heden terecht C. S., oud 32 j., werkman, geboren en wonende te Middelburg, thans in hech tenis. Hem werd ten laste gelegd dat hij le in den avond van 17 December 1903, omstreeks 71/,, uur, opzettelijk en wederrech telijk, eenige glasruiten van J. Willemse, welke glasruiten toebehoorden aan voornoemden Willemse, althans aan een ander dan aan hem, beklaagde, heeft stuk geslagen, en 2e in den voormiddag van den 19 December 1903 op don Kinderdjjk nabjj het pakhuis van den heer Jeronimus, met het oogmerk van wederrechtelijke toeeigening, heeft wegge nomen een zak inhoudende ongeveer een hec toliter erwten, toebehoorende aan voornoemden Jeronimus, althans aan een ander dan aan hem beklaagde. In deze zaak waren van wege den ambte naar van het openbaar ministerie twaalf ge tuigen gedagvaard. Aan .den beklaagde was de heer mr P. Dieleman, advokaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. Na voorlezing van het bevel van ver wjj zing, werd overgegaan tot het hooren der gedag vaarde getuigen. J. Willemse, eerste getuige, koopman te Middelburg, verklaarde dat beklaagde drie dagen achtereen bij hem was geweest, en op Don derdag 17 December des middags ook drie maal de laatste maal des avonds omstreeks half acht. Beklaagde kwam hem voortdurend spreken over praatjes, die getuige van hem Getuige zeide daarbij niet tegenwoordig te zjjn geweest. K. v. d. Berge, werkman te Middelburg, verklaarde eveneens, dat hij beklaagde dien morgen bad gezien, en dat de klenr van de zak gelijk was aan die van een baal. C. M. Kosten, vrouw van Moens, te Middel burg, werd (wegens familierelaties met den beklaagde) niet onder eede gehoord. Zij had ongeveer 35 L. erwten van beklaagde gekocht. De zak, waarin zij waren, heeft zij niet terug gegeven, doch een anderen zak, die ook van beklaagde was. G. C. v. Hoorn, politie-agent te Middelburg, zeide dat hij een ter terechtzitting aanwezige monster uit den zak heeft genomen, die hjj bij vrouw Moens in beslag nam. P. Simpelaar, sjouwerman te Middelburg! verklaarde dat beklaagde bij bem is gekomen om erwten te verkoopen, die bjj hem thuis waren. Getuige is toen bij hem aan huis gekomen en heeft daar ongeveer 65 L. erwten gekocht. Toen hjj ze mede naar huis nam, heeft de politie ze in beslag genomen. De zak was echter zjjn eigendom. C. de Jonge, politie-agent te Middelburg, zeide dat hij op den bewusten Zaterdagavond Simpelaar was tegengekomen met de erwten, en deze in beslag heeft genomen. J. Kooiman, vrouw van Broodman, te Mid delburg, verklaarde dat zij een zak van een jongen heeft afgenomen, die deze in een boschje op het Smidsbolwerk had gevonden. Deze is toen later door iemand aan Koets, die voor Jeronimus werkt, gegeven. A. Pasveer, politie-agent te Middelburg, zeide dat Koets, toen hjj dezen tegenkwam, hem mededeelde dat hij een zak had ontvangen. Verder deelde hjj mee, dat hij oak een monster had genomen uit den zak, die op 't politie bureau was gebracht. De beklaagde, alsnu gehoord, bleef bij zijne gedane mededeeling. Hij verklaarde onschul dig te zjjn. De officier van justitie, die daarna het woord verkreeg, wees erop dat de beklaagde, iemand die bij de justitie zeer slecht bekend staat, voor de rechtbank alles ontkent om zoodoende te trachten zjjn straf te ontloopen. Het eerste feit achtte de ambtenaar van het O. M. voldoende bewezen, ofschoon aanneme lijk is dat de beklaagde zicb in een toestand van dronkenschap bevond. Ook wat het tweede feit betreft was de amb tenaar overtuigd dat niemand dan beklaagde den diefstal heeft bedreven. Hij vorderde daarom, wegens opzettelijke wederrechteljjke vernieling en diefstal, veroor deeling van beklaagde tot een jaar gevange nisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. De verdediger, de heer mr P. Dieleman, achtte het eerste feit niet bewezen en zeide dat hierbij voorzeker ook de drift van den man in aanmerking moet genomen worden. Wat het tweede feit betreft, meende spreker dat de identiteit van beklaagde niet bewezen is. Er doet zich verder een eigenaardig geval voor. De erwten van Simpelaar zjjn gemengd

Middelburgsche Courant | 1904 | | pagina 1