Woensdag 27 Januari. Uit Stad en Provincie. N°. 22. 1479 Jaargang. 1004. I.DAM. Middelburg 26 Januari if flake. Mr J. P. R. Tak van Poortvliet f Oost'Indië. BENOEMINGEN, ENZ. LETTEREN EN KUNST, iers, en en 3ul- lAC. (2e Ireen :r te lezer roede [zijn Ie en |ities, en Ischo van lan d tien, |Yer- een rend eeren l-brui- ilgem. Irdam ge- ge- :I*:dk lANN, kteiiaa-- ld. tyd. 18.15 18.15 [8.15 lowone Ijekon- ^kken, oeping reizi- tnheid, 55 uur teiken. rikzee a.12.- 1.— 2.-- 1.30 1.30 2.30 1.45 en |48* en ljjk na trein. Iron ol i, 7.40, t, 9.10, HE. elburg. HIDDELBL Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp,, 2 Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. THERMOMETER EN VERWACHTING. 26 Jan. 8 u. vm 28 gr., 12 u. 35 gr., av. 4 u. 38 gr. F. Verwacht: matige tot krachtige Z wind, betrokken lucht, geringe toename in temperatuur. COURANT. Advertentien20 cent per regel. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten on Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent por regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentien en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is uitsluitend gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. 1>E TA MAR Az., N.Z. Voorburgwal 260, Amsterdam. Eene treurige tijding die de telegraaf ons heden bracht, toen zij ons meldde dat van nacht deze staatsman is overleden Droevig vooral omdat wij daardoor herin nerd werden aan de belangrijke rol, die hij op politiek gebied vervuldemaar ook aan het feit, waardoor hieraan een einde werd gemaakt, en aan den toestand, die hem in de laatste jaren dwong tot rust, tot machteloosheid. Johannes Pieter Roetert Tak van Poortvliet werd den 21 Juni 1839 te Engelen, waar zijn vader predikant was, geboren. Hij bereikte dus niet eens zulk een hoogen ouderdom. Maar hoe welbesteed is zijn leven geweest De overledene studeerde te Leiden en promo veerde in 1862 op eene dissertatie over Het recht van amendement. Het jaar daarop werd hij benoemd tot commies van staat bij den Raad van State en twee jaren later tot commies-griffier van de Tweede kamer. En zie vijf jaar later werd hg geroepen om ui dezelfde Kamer op te treden als werkzaam lid. Het was het district Middelburg dat het zich tot eer rekende den bekwamen man tot zjjn afgevaardigde te kiezen, En waarlijk het was een uitmuntende keuze Wie het met zijne politieke ideeën niet eens was, moest toch erkennen dat hij niet alleen iemand was van uitgebreide kennis maar ook en vooral een man met een helder inzicht, een practisch man. Zjjn optreden in de Kamer, zijne adviezen dwongen eerbied af en drongen tot bewon dering en tot luisteren. Geen wonder dan ook dat, toen in 1875 het district Middelburg hem ontrouw werd en zijn zetel werd ingenomen door den anti-revolution nairen jonkheer J. L. de Jonge, de kiezers in Zutphen hem een zetel aanboden, welke hij tot 1877 innam, toen minister Kappejjne hem uitnoodigde zich aan het hoofd te plaatsen van het nieuw'opgerichte ministerie van water staat, handel en nijverheid. Wel eigenaardig en pleitend juist voor zijn practische kennis dat mr Tak van Poortvliet, geen technicus, voor die taak werd aangewe zen, die aanvaardde en, wat nog meer zegt, haar zoo uitstekend vervulde. Niet langer dan tot 2 Mei 1879 mocht hij die nieuwe waardigheid vervullen. De door hem ingediende ontwerp-kanalenwet werd ingetrokken, nadat art. 1 daarvan door de Tweede Kamer was verworpen, en daardoor zag hg zich genoopt als minister af te treden Het heengaan van het geheele ministerie en een volledige ministerieele crisis was daarvan verder het gevolg. Amsterdam toonde hem spoedig, in 1880, zjjne erkentelijkheid voor de behartiging van v.jjne belangen, door hem het mandaat van afgevaardigde ter Tweede kamer aan te bie den. Dit vervulde hij tot October 1884, toen hg, met vele van zijne partijgenooten, niet werd herkozen. Maar de Staten van Noord- Holland brachten hem in de Eerste kamer een college echter dat allerminst aan een man als mr Tak van Poortvliet gelegenheid gaf zgn gver en lust voor de politiek te bevredi gen, om overeenkomstig zgn kennis en zgn vermogen werkzaam te zijn. Zoodra dan ook de hoofdstad des Rijks kans zag hem te brengen daar waar hij hoordein de Tweede Kamer, in 1888, vaardigde zij hem derwaarts opnieuw af. Kort daarop brak een der bela ngrijkste tijd perken van zgn leven aan. Het was in het jaar 1891, na den val van het ministerie—Mackay, dat mr. Tak van Poort vliet, naast mr. Pierson en Lely, als minister van binnenlandsche zaken zitting nam in een door mr. Van Tienhoven samengesteld kabinet, De toestand werd toen reeds beheerscht door het kiesrechtvraagstuk, dat dringend oplossin •isehte. En het was minister Tak van Poortvliet die in 1892 aan dien drang voldeed en wetsont werpen indiende waarbij hij voorstelde het kiesrecht uit te breiden zoover als de Grond wet dit toeliet, om alzoo tot eene flinke, vrijzinnige toepassing van art. 80 der Grondwet te geraken. Aan die goede bedoeling werd in de zitting der Tweede Kamer, van 9 Maart 1894 te kort gedaan door de aanneming van een amende ment-De Megier c. s., dat voor de regeering onaannemelijk was en waardoor het karakter van de voorgestelde kiesrechtherziening geheel zou verloren zijn gegaan. De wetsontwerpen werden daarop ingetrok kenterwijl eenige dagen later de Tweede Kamer werd ontbonden, tot groote ingenomen heid van de vooruitstrevende liberalen in den lande. De beslissing was voor den minister te pijn lijker omdat zij een gevolg was van het op treden van liberale mannen. Van dien tijd af dagteekent dan ook de groote breuk in de liberale partij. De verkiezingen en herstemmingen, in April van dat jaar onder de leuze»vóor of tegen de kieswet-Tak" gehouden, brachten echter bittere teleurstelling aan den minister en een echec aan zijne goede plannen ten opzichte van het kiesrecht. Maar tocheene eerekroon heeft de overle dene zich in het oog van zeer velen verworven door zgn krachtig pogen om een netelig vraag stuk tot een goede oplossing te brengendoor zijn ruimen blik en zgn doortastende politiek, die, ware zij geslaagd, een geheel anderon loop van zaken en een veel gezondere ontwikkeling van ons staatsleven zou hebben tengevolge gehad. Na zgn heengaan als minister is de heer Van Houten in zgn plaats getreden in het kabinet-Roëll. En wat deze deed, ter vervan ging van het goede plan van mr Tak van Poort vliet, wij behoeven het niet te herinneren. Sinds dien tijd heeft de overledene geen belangrijke rol op staatkundig gebied meer vervuld. Hij was door Amsterdam weer afgevaardigd ter Tweede kamerin 1897 werd hij herkozen maar tevens in het district Beverwijk gekozen. Voor dit laatste nam hg zitting. Hg bedankte echter in Januari 1901, toen de Staten van Noord-Holland hem weer tot lid der Eerste kamer kozen. Zgn gezondheidstoestand stelde hem echter niet meer in staat zich in zijne volle kracht te toonen. Zgn politiek leven is geëindigd na zgn af treden als minister van binnenlandsche zaken. Maar zijn naam zal, voor al wat vóór en in dien tijd door hem is verricht, eene voorname, eene eerste plaats innemen in de politieke geschie denis van ons land. Voorzeker heeft ook de slag, die hem door dit overlijden trof, een nadeeligen invloed op zgn gezondheidstoestand uitgeoefend. Jammer dat zulk een werkzaam, bekwaam man aan het einde van zgn leven zich tot werkloosheid zag gedoemd Zijn heengaan zal zeker door zeer velen in den lande betreurd worden, maar zijn werk zaamheid in eervol aandenken blijven. op Ook op ander gebied maakte de overledene zich zeer verdienstelijk. De stoomvaartmaatschappij Zeelandwaarvan hij van 1875, het jaar der oprichting, af com missaris en jaren voorzitter was, kan ook van zgn ijver en zijne toewgding getuigen. Aan de totstandkoming van die maatschappij voor al en later ook aan de behartiging van hare belangen wijdde mr. Tak van Poortvliet zijn beste krachten. Zoo was hg ook bestuurder van vele maat schappijen ter bevordering van stoomvaart en stoomtramwegen in Nederlandsch-Indië. Dan was hg hoogheemraad van Delfland en indertijd voorzitter der commissie tot het af nemen van diplomatieke examens. In al die betrekkingen toonde hij zich een man van kennis, van ijver en degelijkheid. In onze naaste omgeving, waarin hij meer malen vertoefde, op De Griffioen, was hij een langen tijd eene bekende persoonlijkheid. Sinds het plotseling en voor hem zeer smart vol overlijden van zijne echtgenoote op dat buitenverblijf, in den zomer van 1896, is hij daar niet meer geweest. Maar zgne gedachten bleven steeds bjj Middelburg en Zeeland. GEKNOEI. De anti-liberale pers is druk in de weer de aandacht te vestigen op de gelegenheid om door een renteloos voorschot voor één jaar slechts, een aantal volgzame kiezers te mobili- seeren tegen de beslissende verkiezingen van 1905 a raison van 50 per stuk. Men zou zoo zeggen uieTkt de Arnh. Crt. dat zulke mannelijke Nederlanders boven 25 jaar al bijzonder schaarsch moeten wezen, maar dit moet toch wel niet zoo zijn, als men ziet met welken gver vooral de platte landspers »op deze gemakkelijke wijze van kiesrechtverkrijgen" de aandacht vestigt. De groote bladen, die meer onder de oogen komen ook van ontwikkelde lezers, zijn blijkbaar met de zaak eenigszins verlegen erg netjes is deze kunstmatige kiezersteelt wel niet, omdat ze twee druppels water gelijkt op eene op zettelijke wetsverkrachting, daar een eigen kenteeken van welstand of geschiktheid van den kiezer verlangd wordt en niet een etiket, er door een rijken landheer of patroon op geplakt, maar, ziet u, die manier van kies- rechtverkrijging is toch zoo gemakkelijk en daardoor verleidelijk MINISTER KUYPER EN I)E BURGEMEESTERS. In het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van binnenlandsche zaken was ontstemming te kennen gegeven «over de wijze, waarop de minister van binnenlandsche zaken gemeend heeft in de openbare vergade ring der Tweede Kamer zich over burge meesters, dus over dragers van bet gezag, te mogen uitlaten." De minister heeft nu in zijne Memorie van antwoord daarop het volgende geantwoord Dat ondergeteekende zich in de Tweede Kamer minder gelukkig uitliet, wordt niet betwist. De psychologische verklaring hiervan is niet voor openbare behandeling' vatbaar. Niemand betreurt gemeenlijk zulk een lapsus linguae meer dan hij, wien ze overkwam." De correspondent van de 2V. R. Ctte Batavia seinde Maandag aan zgn blad. Luitenant Roukens sloeg herhaalde klewang- aanvallen op het bivouak in Seunagan af. Daarbij sneuvelden 1 fuselier en 2 dwangarbei ders en werden 14 fuseliers en 7 dwangarbei ders gewond. De vijand liet 27 dooden achter. Dezelfde correspondent meldde dat Maan dag reeds het gezantschap van Tabanan naar Buitenzorg is vertrokken. Teneinde zekerheid te verkrijgen, dat jeugdige schepelingen, die zich met verlof binnenslands bevinden, zich begeven naar de plaats, waar hun ouders of voogden woonach tig zijn, wenscht de minister van marine aan deze schepelingen de verplichting op te leggen, hun pas te laten viseeren op de gemeente secretarie, wanneer zich ter plaatse geene militaire autoriteit bevindt. In verband hiermede noodigen Gedeputeerde Staten van Zeeland, bij Prov. blad, burg. en weth. in die provincie uit eventueel de verlof passen van zich daartoe aanmeldende schepe lingen te doen afteekenon. Wij ontvingen van den heer mr B. F. W. von Brucken Fock alhier een afdruk van een door hem, onder den titel Mededeelingen uit het oudere Zeeland, gepubliceerd verhaal van de inentingsgeschiedenis eener jonge dame in 1782. De bewuste jonge dame was Jacoba Petro- nella Steengracht en de medicus, die de ope ratie verrichtte, dr Ericus de Lang, beiden te Middelburg, Men vindt in het brochuretje een zeer nauwkeurig dagverhaal van de ondervindingen en gewaarwordingen van de vijftienjarige patiente, tusschen den 9 en 18 Mei 1782. - Het alhier te geven militair assaut zal niet Woensdag maar V r ij dag 12 Februari plaats hebben. Heden middag werd op de binnenplaats der kazerne alhier, door den majoor C. D. de Roon, commandant van het 2e bataljon 3e regiment infanterie, aan den sergeant B. M. Post van gemeld bataljon, voor het front van den troep, op plechtige wijze, de zilveren medalje voor 24-jarigen trouwen dienst uit gereikt. EJEKSTK KAMER. Maandagavond kwam die Kamer weer bijeen ter hervatting der werkzaamheden. De voorzitter heeft, als tolk der Kamer, op de audiëntie van 22 Jan. de Koningin-Moeder den dank der Kamér overgebracht voor al het geen H. M. voor ons land en volk geweest is als Koningin, als Koningin-Regentes en als Koningin-Moeder. Heden morgen te 11 uur is aangevangen met de behandeling der staatsbegrootin voor 1904-. Men zie Laatste berichten. Bij kon. besluit is een pensioen toegekend van 480 aan K. K. (C. K.) Exalto, weduwe J. Zemel, bureel ambtenaar van den rijkswaterstaat is aan J. Story van Blokland, direct, der dir. bel. enz. te Arnhem, op verzoek, eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend, onder dank betuiging is benoemd bij het wapen der art., bij den staf van het wapen, tot eerste-luit.-magazijnm. de tweede-luit.-magazijnm. R. J. B. Bergamin bij de magazijnen der art.-inrichtingen aan de Hembrug. Deze week verleenen de ministers van Kolo niën, van Marine en van Financiën geen audiëntie. De St. Ct. van heden bevat de wet van den llden Januari 1904, houdende wijziging van de wet van 2 Mei 1897 (St. hl. no. 124) tot her ziening van de belastbare opbrengst der ge bouwde eigendommen. Door de staatscommissie voor de Zuid-Afri- kaansche schadevergoedingen werden aan E, Bnsch en H. Post vergoedingen toegekend, Deze personen, wier adressen niet bekend zijn worden uitgenoodigd zich ter inontvangstname van het hun toekomende zoo spoedig mogelijk aan te melden bij het dep. van buitenlandsche zaken, te 's Gravenhage. De minister van koloniën brengt in de St. Ct. ter kennis van belanghebbenden, dat in 1904 hier te lande 150.000 pikols en in Neder- derlandsch-Indië 60.000 pikols goiivernements Javakoffie zullen worden aan de markt gebracht, de hoogste genoot 111, opvolgende ƒ109.50, 98 en zoovoorts. Voorts werd nog 30 uit gekeerd aan de weduwe van een overleden lid. Onder anderen werd op de vergadering door het bestuur voorgesteld, dat de vereeniging an bloc, zou toetreden tot de vereeniging Het Groene Kruis, waartoe men besloot. Voorts werd een voorstel aangenomen om 5 cent boete te heffen van de leden die de vergadering ver zuimen alléén ziekte verschoont van boete. In de commissie van toezicht werd gekozen de heer F. J. Thiery en werden herkozen de heeren P. C. Kerkhove en C. Touw. Te Bruinisse brandde heden morgen vroeg de scheepstimmerloods van Duivendijk totaal uit. Oorzaak van den brand onbekend. - Door het waterschapsbestuur van Schou wen is op voorstel van het dag. bestuur be sloten tot verbetering van bet stoomgemaal. Volgens de begrooting zal de nieuwe machine kosten, met inbegrip der centrifugaalpomp, 37.800, 2 stoomketels 6500, electrischein- stallatie 1500, verbouwing van het gebouw, graafwerk en storttebed 9000. Te zamen bedraagt dit f 54.800. Uit Vlissingen. Maandagavond is door een agent van politie al daar aangehouden zekere K. F. H. S., een goede bekende der politie, die in de Kerkstraat bij een winkelier in gemaakte kleederen twee jassen ontvreemdde, en zich daarmee reeds op weg naar Middelburg bevond. Naar het politiebureau gebracht, bleek, dat hg ook even te voren een der groote spiegelruiten bij de Gebrs Wegens aan de Bellamykade, waarachter gouden en zil veren horloges en meer andere artikelen van waarde uitgestald lagen,-met zijn klomp had stuk geslagen. Hij kon echter niets ontvreem den voor en aleer hij ook de andere ruit, die zich achter de iogeslagene bevindt, mede had verbrijzeld, doch daarin werd hij nog intijds verhinderd door de komst van een der win keliers. Hg zette het toen op een loopen. Volgens zgne bewering had hij de jassen ge vonden. S. was onlangs uit de gevangenis ontslagen en is heden naar het huis van be waring te Middelburg overgebracht. De le luit. Vexhaegh van het 4e bat. 3e reg. inf. aldaar wordt op zgn verzoek overgeplaatst bij het 5e bat. 4e reg. int. te Gouda. Door de werklieden-vereeniging Eige. Hulp te Goes werd Maandagavond in de sociëteit V. O. V. te 23e algemeene jaarver gadering gehouden, Uit het verslag bleek dat op 31 Dec. 1902 het ledental 228 bedroeg, 12 bedankten terwijl 22 nieuwe leden toetraden. Alzoo bestond het ledental op 31 Dec. 1903 uit 238 leden. Een buitengewoon lid en éen begunstiger traden tot de vereeniging toe. Hun aantal bedraagt nu respectievelijk 21 en 12. Op eene vorige vergadering legden de heeren D. C. Seller en L. Glerum, eerste en tweede secretaris, hunne functiën neer en werden ver vangen door de heeren J. M. Bartelse en M Krijger, die op 1 Jan. jl. in functie traden, De heer Seller had 16 jaren de betrekking van len secretaris vervuld. Het bestuur be staat thans uit de heeren P. Schrijver, voor zitter, A. Engelvoort, vice-voorzitter, J. M Bartelse, le secretaris, J. de Keijzer en M Krijger, commissarissen. De ontvangsten bedroegen aan contributie 1204.30, andere inkomsten 183.67, totaal ƒ1387.97de uitgaven; uitkeering wegens ziekte, 973, andere uitgaven ƒ206.195, totaal 1179.19s, saldo 208.775, met het saldo van 31 Dec. 1903 2718.605 is dit totaal 2927.38, Zooals gemeld, werd 973 wegens ziekte uitgekeerd en wel aan 46 personen, waarvan Zondag avond geraakte P. d. S van Stoppeldijk, uit een herberg te Kuitaart komende, onder de juist passeerende tram. Zijn hoofd zat onder de locomotief bekneld, en om hem uit zijne benarde positie te redden moest de machine achteruitwerken. Met zware ver wondingen aan hoofd en schouder werd de ongelukkige opgenomen en in een nabijzgn.de herberg binnengedragen. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. De schuld moet, naar men wil, geheel aan hem zelf te wijten zijn. Door den heer Bogaerd, provinciaal vee arts te Axel, zijn in het afgeloopen jaar verscheiden inentingen van varkens tegen de vlekziekte verricht, die, naar men ons meldt, prachtige resultaten opleverden. Het serum daarvoor was afkomstig van den heer J. Poels, plaatsvervangend districts-veearts te Rotter dam, volgens wiens methode de inspuiting verricht werd. Ook de coöperatieve suikerfabriek te as van Gent ondervindt de gevolgen van den slechten toestand onzer suikerindustrie Teneinde de fabriek met meer succes te doen werken, worden door verschillende aandeel houders pogingen in het werk gesteld, om het totaal bedrag der te verwerken suikerbieten van circa 30 milliocn K. G. op te voeren tot 50 millioen. Wordt dit aantal bereikt, dan zal met meer voordeel gewerkt worden en kun. nen hoogere prijzen voor de suikerbieten wor den betaald. Aan de Verslagen omtrent 's Rijks oude Archieven over 1902 ontleenen wjj, wat Zee land betreft, bet volgende De rijksarchivaris in die provincie, de heer mr R. Fruin, bespreekt in de eerste plaats den toestand der bewaarplaats van het archief en zegt dat de vertrekken, die opnieuw ter beschikking van het archief zijn gekomen, dat zgn de lokalen, gelegen tusschen de woning van den Commissaris der Koningin en den vier kanten toren, uitnemend zijn ingericht. Door den archivaris is, wat hij onder de afdeeling werkzaamheden mededeelt, do rege ling van het Statenarchief voor 1578 met bij- behoorende regestenlijst voortgezet en nage noeg voltooid. Verder regelde hij de verzameling papieren, afkomstig van de familie De Huybert. De heer Wiersum, adjunct-commies, zette in 1902 de regeling der rechterlijke archieven voort. Hij ordende de rechterlijke archieven van de dorpen van Beoosten Schelde en van de stad Tholen en is thans bezig met de regeling van de rechterlijke archieven der Zuid en Noord-Bevelandsche dorpen. Ook het rech terlijk archief van Aardenburg, waarmede in den loop van het jaar het depót werd verrijkt is door hem geordend. Onder meer zijn onder den titel Kerkelijk Veere, Supplement door den archivaris gepubli ceerd twee stukken betreffende het St. Cristof- fel en het St. Oubertsgilde in de O. L. V. kerk te Veere. Ook verscheen Het Archief der O. L. V. Abdij te Middelburg. In den loop van 1902 werd het depót mot verscheidene aanzienlijke archiéfvcrzamelingen verrijkt. In de eerste plaats werd eindelijk het rechterlijk archief van Aardenburg daar heen overgebracht. Verder werden aangekocht een verzameling stukken, een zeer belangrijke collectie, afkomstig van de familie De Huybert. Onder meer werd geschonken: door mej.W. Risseeuw te Goes een «raming van de kosten van de werken, te maken aan de dijkkage van Schouwen in 1719 en 1719"; door inej. M. S. J. Janssen te Middelburg een «Biddagsbrief van de Staten-Generaal aan de Gecommitteerde raden van Zeeland 1674"; door den heer J. H. Hennequin te Sluis een «Nieuwe omlooper van

Middelburgsche Courant | 1904 | | pagina 1