Vrijdag 22 Januari. Uit Stad en Provincie. N°. 18. 147ö Jaargang. 1904. Van eene Koningsvrouwe. Middelburg 21 Januari ONDERWIJS. Verschillende Berichten. Bij deze courant behoort een Bijvoegsel LETTEREN EN KUNST. HET TOONEEL. MIDRELMIRGSG Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp., 2, Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. THERMOMETER EN VERWACHTING. 21 .Tan. 8 u. vm. 33 gr., 12 u. 34 gr., ar. 4 u. 34 gr. F. Verwacht: zwakke wind, nevelig, weinig verandering in temperatuur. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent por regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is uitsluitend gerechtigd het Algemeen Advertentie-Rnrean A. DE LA MAR Az., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. Morgen, 22 Januari, is het 25 jaren ge leden dat Adelhcid Emma Wilhelmina Theresia, prinses van Waldeck en Pyrmont, als Koningin dor Nederlanden na den 7en Januari 1879 to Arolsen met Koning Willem III in den echt te zijn verbonden in de Residentie hare intrede deed. Het waren droeve dagen. Gansch het volk was nog onder den indruk van den dood van Prins Hendrik, een der meest bominde, zoo niet de meest geliefde prins, wiens overlijden kort te voren, 13 Januari 1879, een gevoeligen slag toebracht aan ons land, aan menige handelsonderneming, aan tal van nuttige instellingen. De dag van zijne begrafenis, de 25e Ja nuari, was dan ook een dag van nationalen rouw. En geen wonder dat de komst van wijlen Koning Willem III met zijne twintigjarige gade niet het sein was voor luidruchtig feestgedruiseh dat het vorstelijk echtpaar in alle stilte zijn intrede in de residentie deed, na 10 Januari het allereerst, bij zijn binnentreden van ons land, verwelkomd te zijn geweest door mr J. II. Gecrtsema, Commissaris des Konings in Overijsel. Ook uitte de sympathie voor de vorste lijke vrouwe, op wier schouders eene zware taak zou rusten, zich niet bijzonder sterk. Men kende haar weinig of nietde her innering aan de begaafde Koningin Sophia leefde nog te veel voort in do hoofden en harten der Nederlanders. En dan - Daar waren er die hun weinige ingeno menheid met dit huwelijk niet verheelden. De toenmalige hoofdredacteur van ons blad legdo in een artikel, in het nommer van 4 September 1878, onomwonden zijne beden- bloot. Hij woes op de jeugd van Koningin Emma „in leeftijd en in afkomst de mindere dor andere vrouwelijke ledeu van het vorstelijke huis", op het „zeer kiesche en moeilijke der positie van de Koningin, tegenover de beide oudere zonen van haar gemaal." En zi9, de schrijver stond lang niot alleen in zijne meening. kentelijkheid voor het groote geluk, dat haar iu Nederland is te beurt gevallenvoor de waardeering die H. M. vau het Neder- landsche volk heeft ondervonden. Bij het neerleggen van het Regentschap, 31 Aug. 1898 eene waardigheid die H. M. 8 December 1890 aanvaardde heeft ons volk op ondubbelzinnige wijze doen blijken van zijne liefde en zijne ingenomenheid met de Vorstin, die eene voorname plaats in ons midden inneemt, vooral voor hare zorg als moeder van Koningin Wilhelmina om do verstandige opvoeding die zij H. M. gaf en om hare toewjjding voor vele be langen der natie, waarin zij geheel is opge gaan en waaraan zij zich geheel heeft ge geven. Op dezen feestdag zullen Haar en hare Dochter, in woorden, gedachten en geschrif ten, de beste en hartelijkst gemeende wen- schen worden gebracht. Dat de hooge Jubilarisse nog jaren blij ve gespaard en zij nog vele gelukkige dagen in ons midden moge doorbrengen kin gen Er ligt thans een kwart eeuw achter ons. In dien lijd heeft II. M. in ons midden geleefd als gemalin van Koning Willem III, als moeder van Koningin Wilhelmina, als Regentes en in de laatste jaren als Koningin- Moeder. H. M. heeft veel ervaren, veel moeite- Yolle dagen doorleefd, zware plichten te vervullen gehad. Onverwachte omstandigheden hebben zich voorgedaan in die 25jaren; gebeurtenissen waaraan niemand op den 22sten Januari 1879 kon denken. Waar zijn de vrouwelijke leden van ons vorstelijk huis gebleven Hoe droevig-spoedig werden de prinsen weggenomen, op wie onze hoop nog was gevestigd Wie dit alles zich te binnen brengt, zal dankbaar terugdenken aan de Januari-maand van 1879 toen Koningin Emma in ons midden verscheen. Zij heeft zich getoond eene lieve koningin eene beminnelijke, eenvoudige vrouw, eene zorgzame gade, eene verstandige, liefdevolle moeder, een uitstekende regentes en eene belangstellende Koningin-Moeder, die eene plaats waardig is in de harten der Neder landers. Yan hare welwillendheid, haar eenvoud weten wjj, Zeeuwen, mee te spreken uit de dagen van 21 tot en met 24 Augustus 1894, toen beide Koninginnen in ons midden vertoefden. Dit alles gedenken wij morgen met in genomenheid. En de Koningin-Moeder zelve, ernstig» vrouwe als zij is, zal ook met gemengd» gevoelens op die 25 jaren terugzien. Maar dan zal, bovenal, meenen wij, ook haar bezielen hetzelfde gevoel dat c jegens haar vervulteen gevoel vaD er- WETSSCHENNIS. Door Het Vaderland wordt gewezen op eene zeldzame wetsschennis. In December 11. is in de Staatscourant de volgende mededeeling verschenen »De minister van financiën, daartoe gemach tigd bjj Kon. Kabinetsrescript van 7 Dec. 1903, no. 28, brengt ter kennis van belanghebbenden 1. dat de Prijscourant, bedoeld in art. 123 der Algemeene wet van 26 Aug. 1822 (Stbl. no. 38) in het vervolg, tot nadere aankondiging, niet meer zal worden uitgegeven 2. dat de thans over het vierde kwartaal van 1903 geldende Prijscourant, met ingang van 1 Januari e. k., zal ophouden van kracht te zijn." Het nut der bedoelde Prijscourant in't mid den latende, acht echter Het Vaderland dat het voorschrift der wet duidelijk is en behoort te worden nageleefd. »De zorg, zoo vervolgt het blad, dat uitvoe ring aan het wetsartikel worde gegeven, berust bij den verantwoordelijken minister, in dezen het hoofd van het Departement van Financiën, en het wekt verbazing plotseling te lezen dat de betrokken minister eenvoudig mededeelt, dat tot nadere aankondiging dit artikel der wet niet zal worden uitgevoerd. Den minister schijnt een machtiging, bjj Koninklijk Kabinetsrescript voldoende voorge komen te zijn om deze kennisgeving het De partement te doen verlaten. Maar geen Kon. Kabinetsrescript een vorm voor de uiting van den Koninklijken wil, die ons staatsrecht tot den huidigen dag vreemd was en die ver scholen bleef hetzij binnen de muren van het Koninklijk Paleis, hetzij binnen de wanden van het ministerieele kabinet zal, afkom stig van den onschendbaren Souverein, den verantwoordelijken Minister kunnen dekken, als voor hem het oogenblik der verantwoor ding daar is. Niet den Koning, doch aan de wet in de eerste plaats heeft de Minister te gehoorzamen." Al zou alleen reeds om politieke redenen het instellen van een strafvervolging, op grond van art. 1 der wet van 22 April 1855 (op de ministerieele verantwoordelijkheid), niet ge wenscht zjjn, toch moet deugdelijk geconsta teerd worden, dat hier door den Minister Harte in strjjd met de wet gehandeld is. Men mag verwachten dat in de Eerste kamer Z. Exc, hierover ter verantwoording zal worden geroe pen. (Arnh Crt.) De voorstelling, in Februari te Middel burg te geven door het Haarlemsch Tooneel, directie Louis Bouwmeester, is nu bepaald op Woensdag den 17en dier maand. Dan zal gegeven worden het nieuwe stuk van Heyermans Schakelszooals het in de laatste dagen met toenemend succes is ge geven, o. a. Zondagavond in Groningen voor een uitverkochten schouwburg. Al wat bij de eerste opvoeringen aanstoot gaf, is er uit verwijderdhet stuk is herzien bekort en, naar men zegt, veel verbeterd. Daarin treden op de dames Julia van Lier— Cuypers, ErfmannSasbach met de heeren Louis en Frits Bouwmeester en verder allen die onlangs in Asra ons zulk een groot kunst genot verschaften. Ook deze voorstelling gaat uit van de afdee ling Middelburg van het Nederlandsch Tooneèl verbond. Er wachten ons dus in Februari twee hoogst belangrijke weken op kunstgebied. In de eene heeft die voorstelling plaats, en in de daaropvolgende de heerlijke uitvoering van de Johannes Passion, door de zangvereeni- ging Tot Oefening en Uitspanning te Middelburg, met solisten als Messchaert en Litzinger. De kunstliefhebbers in onze stad en ook daar buiten er zijn toch altijd in Zeeland muziekminnaars genoeg, die voor zulk een buitengewoon concert wel een tochtje naar Middelburg over hebben denken hierom en houden ook den Dinsdag 23 Februari vrij Naar wij vernemen, is van wege den Middelburgschen Bestuurdersbond in December jl. een onderzoek ingesteld naar de al of niét bewoonbaarheid van een 80 tal woningen i n deze gemeente. In de eerste week van lebruari zal daar omtrent in druk verschijnen een rapport met teekeningen van mej. A. O., lid van de vrouwenvereeniging Samen Sterk alhier. Samenstellers van het rapport zijn D. Bimmel, voorzitter van den Middelburgschen Bestuurders' bond, en C. J. Riemens, lid van de timmer lieden vereeniging Door Eendracht verbetering. Wij vermelden dit vooral ter weerlegging van beweringen, als zou er ten opzichte van het woningonderzoek in deze stad niets gedaan worden. Het Woensdag hier aangekomen Engel- sche stoomschip Sta'nfield, van Pensacola, met een lading pitch pine balken voor de naaru- looze vennootschap Houthandel voorheen G. Al berts Lz. en Co., heeft gedurende de reis zwaar stormweder gehad, waardoor een groot gedeelte van de deklading is verloren gegaan. Van de aankomst maakten wij reeds melding in ons vorig nommer. De gemeenteraad van Krabbendijke beschikte afwijzend op een verzoek van de Vrijzinnige kiesvereeniging aldaar, om voorde huishoudelijke vergaderingen een schoollokaal te gebruiken. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden door dat college herbe noemd de heeren I. Lijbaart en C. C. Wabeke en in de plaats van den heer Geill, die bedankt had, benoemd de heer Adr. van 't Leven Jz. Verder besloot de Raad een sloot te dem pen langs den Oostweg, van de Dorpsstraat tot de Wilhelminabaan, na eerst een contract gesloten te hebben met de betrokken eigenaais. (G. Crt.) Te Zierikzee is,„ nadat eene commissie uit de Vereeniging van mineraalwaterfabrikanten en bierhandelaren: Walcheren de zaak had toe gelicht, besloten een zustervereeniging met den naam Zierikzee en omstreken op te richten. Tot voorloopige bestuursleden zijn gekozen de heeren J. J. van den Houten, voorzitter, en A. van Pagé, secretaris-penningmeester, beide te Zierikzee, die op zich namen binnen een korten tjjd conceptstatuten aan het oordeel der vereeniging voor te leggen. De vergadering besloot zich aan te sluiten bij den algemeenen Nedérlandsche Bond van Mineraalwaterfabrikanten en Bierhandelaren te Amsterdam, die, zooals men weet, ten doel heeft de bestrijding van den oneerlijken handel in flesschen. In verband met de beweging tot het verkrijgen eener vluchthaven te Bruinisse uitgaande van de vereeniging Schippersbelang aldaar, wijst een onzer lezers op het zijns inziens vreemde verschijnsel dat daarbij geen de minste notitie wordt genomen van de bestaande vluchthavens te Zijpe en de er tegen overliggende aan den Anna Jacoba-polier, die reeds bijna vier jaren als zoodanig gediend hebben en slechts op zeer korten afstand zijn ;elegen van de plaats waar men thans een dergelijke haven wenscht. Mocht de begeerde verbetering van den waterweg van Dordrecht naar zee niet tot stand komen, dan zou onze lezer het beter achten dat genoemde vereeniging trachtte, in overleg met de vereeniging Schuttevaer, een vluchthaven te Dintelsas te verkrijgen. De kommies 4e klasse bij 's rijks belastingen H. Post is verplaatst van Leiden (tjjd.) naar Zuiddorpe. De verplaating van den kommies 4e klasse O. van Krimpen van Hulst naar Schinveld en de benoeming van J. Weijenberg tot kommies 4e klasse te Hulst is ingetrokken. Uit Sas van Gent schrijft men ons Wegens de uitgebreidheid en de groote toe name van den smokkelhandel in suiker door den minister van finantien bevel gegeven tot opberging en verzegeling van den voorraad suiker in de beide suikerfabrieken alhier, be staande uit 200.000 K. G. in de coöperatieve en 120.000 K. G. in de oude fabriekzoodat verzending niet langer mogelijk is. De rijksambtenaren, aan de fabrieken gede tacheerd, worden deze week naar hunne eigene posten teruggezonden, om die weder eenigszins te versterken. Zal deze maatregel baten Ons dunkt van niet. Een smokkelaar verdient 16, zegge zestien I gulden, met één zak suiker te sluiken en de werkman loopt zonder werk. Commentaar overbodig. Men schrijft ons uit het Oosteljjk deel vau 't kanton Oostburg. Nog nooit zijn hier zooveel zoogenaamde Meikoopdagen geweest als er dit voorjaar schijnen te zullen komen. Kwamen in vorige jaren in Biervliet en IJzendjjke öf geen öf 2 a 3 zulke dagen voor, nu spreekt men van een dozjjn en meer, waarvan er reeds zes zijn geadverteerd. Vroeger waren het compleete kermissen Het hofplein stond vol kramen, kantienen en danstenten, terwijl in alle herbergen van de naastbij gelegen gemeenten tot den morgen gedanst werd. Men ontzag de moeite niet om van 2, 3 ja zelfs 4 uur ver te komen. Sedert het bestaan der drankwet en de wet tegen besmettelijke ziekten, is die toestand geheel gewijzigd. De koopdagen geven nu niets meer dan een paar kantienen, eenige liefhebbers van vee en wat kooplustigen te zien. Voor de heeren notarissen en deurwaarders is het er ook al niet op verbeterd. Vroeger konden zij de verkoopers op hun kantoor afwachten met de boodschap (soms een jaar vooruit)Mijnheer mag met Mei onzen koopdag ouwen." Zij verkochten toen ook met 10 procent ongelden, en zoo verdienden ze een beduidend daggeld, want de verliezen waren zeldzaam. In de laatste jaren echter wachten de boeren de heeren praktizijns op hunne hofsteden en wie het meest geeft is de man. Sedert een drietal jaren zijn die heeren be gonnen elkander in den strijd om het bestaan concurrentie aan te doen, door aan de verkoo pers 2 a 3 proc. van de 10 proc. ongelden af te staan, 't geen aanleiding geeft tot bieden en loven, gepaard met minder edele praktjjken. De verkooper, die vrij is, en niet onder den plak van een opziener of rentmeester zit, kan gemakkelijk tegenwoordig vier tot zeshonderd gulden voor zijn koopdag bedingen, en het zal ons niet verwonderen dat, om het belang van- den landbouwer te bevorderen, weldra de boerenleenbanken, die hier in alle gemeenten reeds zijn tot stand gekomen, het artikel »Verkooping honden" bij hunne veelvuldige operatiën zullen opnemen. De heer Van Djjck zal Vrjjdagmiddag bij de matinée musicale ten Paleize van H. M. de Koningin, op de piano begeleid worden door den heer Verhey, uit Rotterdam. Uit Rome wordt gemeld, dat Leoncavallo aldaar vrij ernstig ongesteld ligt. - Het overlijden wordt gemeld van den Amerikaanschen redenaar, schrijver en spoor wegondernemer G. F. Train. Hjj was in 1829 geboren. woord niet gaarne gebruiken omdat het meestal misbruikt of verkeerd gebruik wordt, maar we weten nu toch geen ander, geen beter om onze bedoeling weer te geven. Daarbij werden in het stuk intieme zaken, hoogst treurige, eigenlijk gezegd ellendige ver houdingen, waarover men bij voorkeur slechts fluistert of die men maar even aanroert, met bljjkbare voorliefde uitgebulderd en breed uit gesponnen. Dat ze er zijn, zulke toestanden, is al treurig genoeg, maar waarom die voortdurend be handeld en in het tooneelstuk over niets anders geredeneerd Wie ons dit als een verdienstelijk realisme wil aanprijzen, als echt loven wil, hij ga zen gang. Wjj passen er voor. Wat men als deugden van zulk een treur spel roemt, noemen wjj gebreken. Men kan alles overdreven. Toen wjj dan ook dien ellendigen molenaar, die zich allerlei buitensporigheden veroorlooft, zjjn roes zagen uitslapen, zittend aan de tafel, nadat hjj vooraf aangegaan had als een dwaas zijn mishandelde vrouw ter kerke zagen gaan en het scherm zakte, toen vonden wij het juiste oogenblik daar om huiswaarts te keerèn. Het derde bedrijf konden wij ons voorstellen, en gaven wjj cadeau. Dat met zulk realistisch gedoe, zonder eenige verademing, zonder eenige poëzie, hoe het ook der werkeljjkheid nabij moge komen geen effect wordt gekregendat het hier niet «aansloeg", bewees wel het voortdurend gelach dat weerklonk. Men speelde nog al natuurlijk. Het vloeken ging den hoofdpersoon goed af. Delmonte was verdiensteljjk in spel, spreken en manieren. Ook mevrouw Math. Kiehl had goede oogen- blikken. De overige personen deden niet zonder succes hun best. Was het om bjjzonder de werkelijkheid weer te geven dat de meesten plat Amsterdamsch spraken Het klonk leeljjk En in de hoofdstad speelde het stuk toch niet. Tot onderwjjzer aan een der openbare lagere scholen te Amsterdam is o. a. benoemd de heer C. v. d. Linde te Wemeldinge. Woensdag slaagde, wjj meldden het reeds in een deel der oplaag van ons vorig nommer, aan de universiteit te Leiden voor het candi- daats-examen in het Romeinsch Hollandsch recht de heer K. J. Frederiksvan Middel burg. Het was voor de eerste maal dat zoodanig examen werd afgelegd. Thans beweertmen dat er niets aan is van het verhaaltje dat de kosten der verte genwoordiging van ons land op de Russische tentoonstelling (pl. m. 6000) niet door de Algemeene Rekenkamer zjjn vereffend, omdat ze niet op de Staatsbegrooting zjjn uitgetrok ken en uit de onvoorziene uitgaven niet mogen worden gedekt. De Rekenkamer heeft den post wel degeljjk vereffend. Ook de Nationale Bond ter bevordering van vreemdelingenverkeer in Nederland heeft instem ming betuigd met het door den Nederl. Bond van Horlogemakers aan de regeering gerichte adres inzake eenheid van tjjd in ons land. Uit Delft wordt gemeld dat de indivi- dueele leden der kassiersfirma J. G. en H. van Hojjtema in arrest zijn genomen, wijl zij ver dacht worden van verduistering. De gearres teerden zjjn naar het huis van bewaring te 's Gravenhage overgebracht. De Vereeniging Walden te Bussum, opge| richt 1 Juli 1903, heeft de eindcjjfers gepu- Wij hebben het wel verwacht: De schouw burg te Middelburg was Woensdag avond zeer slecht bezet. Beneden was het akelig leegboven waren nog wel wat menschen. Wat had het publiek ook moeten lokken? Het gezelschap dat zou optreden Het stuk dat werd gegeven Het eerate is hier zoo goed als onbekend. Ja, in 1902 heeft het met kermis hier eenige voorstellingen gegeven. Maar in die dagen is gewoonlijk het grootste deel van het komedie- bezoekend publiek afwezig. Grooten indruk maakte het bovendien toen ook niet. En dan was tevens de vraagbestond het I bliceerd van het financieel verslag over 1 Juli nog uit dezelfde leden I 31 Dec. Hieruit blijkt dat de war- Omtrent hen kon men alleen iets te weten moezierderjj een actief heeft van 5033 en een komen op groote biljetten, die niet ieder leest op straat. De afschuweljjke prentverbeelding, daaronder geplakt, schrikte eer af om schouwburgwaarts te gaan dan zij aanmoedigde. Moest het stuk ons lokken De inhoud, die op verspreide biljetten werd vermeld, was vrij naar. Wezenlijkmen kon het niet kwalijk nemen. passief van 3168, de bakkerij 2347 en 575, pension 574 en 175, bijenteelt ƒ599 en 97, hoenderpark 450 en 34, timmervak 245 en 257, totaal actief 9249, passief 4309. Hieronder zjjn niet begrepen de in bruik leen ontvangen onroerende goederen. Deexploitatierekening wijst aan voor war den thuisbljjvers moezierderjj winst 11, bakkerjj winst/1555, pension winst 39, bijenteelt winst 14, En nu, achteraf beschouwd, hadden zjj nog I hoenderpark winst 38, timmervak verlies het beste deel gekozen. 24. Het totaal <ïer baten is 14.612, der Wij hebben geen lust gevoeld om Mislukte I lasten 12.975, winst 1659 en verlies ƒ24. Levens tot het einde toe bjj te wonen. In de 1 De heer F. van Eeden voegt aan dezen staat twee bedrijven, die wij van dit oorspronkelijk I nog toe treurspel zagen, hebben wjj slechts een enkel I »Wjj hopen hiermede op eenigszins spre- fatsoenlijk" gesprek gehoord. Het was een ge- I kende wjjze onze beweringen, dat de tijd voor schreeuw, een geraas dat het ons wee werdI practisch-socialisme rijp is, te hebben verdui- Wij schreven »fatsoenljjk", hoewel wjj dit' delijkt. Ons beweren werd veelzjjdig betwist

Middelburgsche Courant | 1904 | | pagina 1