LAATSTE BERICHTEN. BUITENLAND. Verschillende Berichten. VERK00PINGEN, enz. Algemeen Overzicht. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelbnrg. ieder tot 2 b. s. 2 d. h.; trekdier onbeheerd laten staanL. B. H., 'a Heer Arendskerke en C. V., Heinkenszand, ieder tot 1 b. s. 1 d. h.; loopen op bezaaiden grondA. H., P. K„ We meldinge, J. K., Hansweert, ieder tot 3 b. s, 2 d. h., J. T., Baarland, tot 5 b. s. 3 d. h.; fietsen zonder lichtC. F., Goes, J. W., J. G., J. D., Kattendjjke, J. M. H., Wemeldinge, B. V., Kloetinge, P. N., Kapelle, ieder tot 1 b. s. 1 d. h.; idom en zonder bel of hoorn: D. P. 8., "s Heer Arendskerke, tot 2 b. s. 2 d. li.; rijden op hondenkar C. de V., Ierseke, tot 1 b. s. 1 d. h.; dronkenschap P. M. v. W., Goes, P. M., Hein kenszand, ieder tot 2 b. s. 2 d. h.A. V., zonder bekende woonplaats, A. M. d. P., Hans- weert, F. S., Ierseke, ieder tot 3 b. s. 2 d. h. J. J. F., Hansweert, tot 6 b. s. 3d. h.idem bjj le herh.J. de J., Goes, tot 2 d. h.idem bij 3e herh.J. V., Hansweert, en J. V., Hein kenszand, ieder tot 1 w. h.idem bij 5e herh. L. V., Goes, tot 14 d. h.idem bij 8e herh. H. D., 's Heer Abtskerke, tot 3 w. h.idem bij 9e herh. 2 maal.T. B., Heinkenszand, tot 2 x 2 w. h. Vrijgesproken werden M. W., Scliore, beklaagd van sluitboomen niet openen na passeeren trein; P. M., Waarde, A. F., Cats, J. M., Coljjnsplaat, J. S. en C.K., Wissekerke, beklaagd van over treding leerplichtwet. Voorts werden bekrachtigd de verstekvonnissen dd. 17 Oct. en 28 Nov. 1903, waarbij J. D., Wemeldinge, wegens openbare dronkenschap bij 6e herh. '2 X gepleegd, werd veroordeeld tot 2 X 3 w. hecht, en tegen welke vonnissen verzet. (G. Crt). De Bond van 'Schoenfabrikanten, die Maan dag te Tilburg vergaderde, besloot tot en bereid de voor een congres, in Juli e. k. te Drunen te houden. De vergadering stelde een program ma voor een prijsvraag van patronen vast en bepaalde da.t eerstdaags in een vergadering, te 's-Hertogenbosch te houden, de beweging voor verhoogde schoenprjjzen zal worden besproken. De kwestie tusschen het personeel en den diïecteur der .Winschoter stoommeubelfabriek is opgelost. Het geheelo personeel is weer aan 't werk. Een antiquair, die kort geleden te 's Gra« venhage een fraai nieuw magazjjn opende, moet, naar beweerd wordt, met de noorderzon zijn vertrokken, zjjn gezin en een tekort van ruim anderhalve ton achter latende. Een bekend strooper, tegen w.ien Maandag door het O. M. bij de Haagsche rechtbank 10 boete werd geëisebt. wegens verzet, voegde bjj het verlaten van de rechtzaal den veldwachter, die hem had bekeurd, de woorden toe»de eerste keer dat ik je in m'n klauwen krjjg, sla Je berst n." Te Hoorn is uit de kas van den betaal meester een groot bedrag verduisterd. Tegen een klerk aan het kantoor is bene vervolging ingediend. Naar uit Terschelling wordt gemeld, is daar een wrak aangedreven, deel uitmakende van het gestrande Russische schip Eisland, met steenkolen van Newcastle naar Weimouth. Op dat wrak bevonden zich drie man. Vijf andere mannen waren reeds verdronken. Van de 126 zuivelfabrieken in Friesland geschiedt thans bjj 54 de betaling der melk naar vetgehalte. Ongelukken. De man te Hoogezand, die bjj de lossing van spoorwegwagens tusschen de buffers beklemd raakte, is aan de bekomen kneuzingen overleden. Tusschen Eijsden en Maarland zjjn Zaterdagavond een wisselwachter door een trein de beide beenen afgereden. In een sloot langs den rijksweg van Roosendaal naar Breda is het lijk gevonden eener weduwe uit eerstgenoemde plaats. Men vermoedt dat zij door de duisternis te water is geloopen en verdronken. In een fabriek te Helmond is Maandag middag oen stoomketel gesprongen. De machine kamer werd tot een puinhoop geslagen. Twee ^werklieden zijn vreeseljjk gekwetst van onder 't puin gehaald. Drie anderen zijn er nog onder bedolven. Men zie Laatste, berichten. De Nederlandsche stoomboot Jeanne, die Zaterdag met ballast van Antwerpen naar Cardiff is vertrokken, om aldaar een lading kolen in te nemen, is in den nacht van Zaterdag op Zondag, in de Noordzee, ter hoogte van Middelkerke, door een waterhoos opgenomen. Toen deze voorbij was, lag het schip ge weldig slagzij, zoodat de golven vrij spel hadden over het dek, zoodanig zelfs, dat de pijp en bjjna al de andere op dek staande tuigage werd weggesleurd. Het schip richtte zich toon weer op, maar luisterde naar geen roer meer en heesch de noodsignalen. Do sleepboot van Ostende is fo 3, uren 's morgens vertrokken en bracht de Jeanne 's middag» in de haven. Bij: het binnenvaren bracht de Jeanne nog averij aan de sluisdeuren toe. De schade, welke het st-hip in eenign oogen- hlikken heeft opgeloopen, wordt geschat op 15.000 fr. - Er wordt te Brest beweqrd dat men de Vienne in de nabijheid van Ierland! gezien heeft, ontredderd en zonder bemanning. Er was niemand meer aan boord. Iedereen, zou het schip hebben verlaten met de booten en de sloepen. In 't ministerie van marine verklaarde meu niets daarover vernomen te hebben, maar <fe bladon van Brest houden het bericht staandie- Eene sleepboot uit de haven van Roche fort i» op zoek gegaan naar de Vienne op de kusten van Frankrijk en Spanje. Een officier van de zeeprefectuur te Brest verklaart dat de Vienne slechts voor veertien dagen levensmiddelen aan boord had en dat, zoo zij niet gezonken is, de bemanning van honger moet omgekomen zijn. Het duel tusschen de Fransche Kamer leden Sembat en Boutard heeft Zaterdag op het pistool plaats gehad. Twee kogels werden gewisseld op 25 pas, echter zonder resultaat waarna de heeren weer naar huis gingen. Het bljjft t.och gevaarlijk een pistool als wapen te kiezen. Het möcht eens raak zijn Degens zjjn veel onschuldiger. Dat bleek bij een ander duel tusschen graaf De Montesquiou en den sportsman Stern, over een artikel in de Cri de Paris. Eerstgenoemde ontving vier prikken vóór hij in staat van in- ferieuriteit werd verklaard, wat het duel be ëindigde, Waarschijnljjk geïnspireerd door de be kende «overdracht" van een oor aan een Ame- rikaanschen millionnair, heeft een Franschman aan een Franschen chirurg dr Livet bij voor komende gevallen niet alleen zijn ooren, maar ook zijn neus en zoo noodig stukken van. zijn huid aangeboden. Hij is 35 jaar en door en door gezond. Als dr Livet voor 't oogenblik geen ooren of neuzen te enten heeft, zal hij, naar de schrijver hoopt, zijn collega's wel van 't aanbod in kennis willen stellen. Misschien dat anders de faculteit voor geneeskunde ge bruik kon maken van gedeelten van een levend menschenlichaam. In een postscriptum voegt hij erbij dat zijn prijzen «voorloopig" gematigd zullen zijn. Het is ook niet meer dan billijk dat de prijs stijgt naarmate de persoon door successievelijke operaties vermindert. In Engeland zijn weer twee nieuwe ge vallen voorgekomen van personen die in eens hun geheugen kwijt raakten. In Cheapside, Londen, werd een politie-agent aangesproken door een heer van 60 jaar die hem zei absoluut vergeten te zjjn wie hij was en waarheen hij ging. De politie-agent bracht hem naar het hospitaal, waar de man langdurig ondervraagd werd zonder zijn identiteit te kunnen vast stellen. Hij meende alleen zich te herinneren dat hij getrouwd en familievader was, maar zeker was hij er niet van. Te Dudley word een net gekleed heer van 35 jaar in denzelfden toestand aangetroffen terwijl lijj op goed geluk ronddwaalde. Men kon echter door*de papieren, die hij bij zich had, vaststellen dat hij een oud-officier was die gewond uit Z.-Afrika is teruggekeerd. Hij zelf wist er echter niets meer van. Door dc overstrooming te Bloemfontein na het barsten van het reservoir buiten de stad, tengevolge van den aanhoudenden regen, zijn 20 of 30 mensehen om het leven gekomen 176 huizen werden vernield197 menschen zijn zónder dak. Het gemeentebestuur verleent bijstand aan de ongelukigen. Bij de op Zaterdag door de landbouw- vereeniging Eigen Hulp te Hontenisse gehouden aanbesteding van 26900 kilog. Su- perphoshaat werd aannemer de heer E. P. Staal te St. Jansteen voor 2.42 per 100 Kg. Vergadering van heden, Dinsdag, middag te 3 uren. Voorzitter de heer J. P. Fokker. Afwezig de heeren Luteijn, Van Adrichem Boogaert, C. Botidewijnse en Kakebeeke, allen met kennisgeving. De heer Fokker opent, als waarnemend-voor zitter, de vergadering en slaat, als naar ge woonte, een terugblik op het afgelöopen jaar. Dat gaf reden tot tevredenheid. Wel werden geen nieuwe zaken geopend of bestaande be langrijk uitgebreid, maar er kwam ook geen vermindering in de bestaande. Een groot lichtpunt was dat deze gemeente verschoond bleef van zeerampen, die andere gemeenten teisterden. We willen hopen, zoo eindigt de voorzitter, dat dit jnar een voordeelig mag wezen voor de zaken en de gemeente gevrijwaard zal blijven voor rampen. Daarna is aan de orde de benoeming van een voorzitten:. De heer .J. P. Fokker wordt met algemeene stemmen als zoodanig herbenoemd. Een briefje is blanco. De heer "Fokker verklaart zich bereid die betrekking weer op zich te nemen. Als plaatsvervangend voorzitter wordt her benoemd «de heer H. P. den Bouwmeester, eveneens met algemeene stemmen op een na, die o-p den heer Verhulst is uitgebracht. De heer Den Bouwmeester neemt de be noeming aan. De bode wordt weer voor een jaar gecon tinueerd. Daarna, heeft do' trekking plaats voor de vaste commission. Hierbij blijkt dat die zullen zijn samenge steld als volgt voor de maanden Januari, Mei en -September uit de heeren J. P. Fokker, H. P. den Bouw meester en W. J. Sprenger voor de maanden Februari, Juni en October uit de 'heeren C. Boudewijnse. P. Boudewjjnse en Ghijsen voorzitter der commissie zal zijn do heer Ph. Boudewijnse. voor de maanden Maart, Juli en November uit de heeren Verhuist, Boiisson en Kakekeeke; voorzitter is Ac heer Verhuist, voor de maanden April, Augustus en De- comber uit de heeren Luteijn, Mes en Boo- jejaert voorzittor is de heer Luteijn. Hierna worden de notulen van het verhan delde in de vorige bijeenkomst gelezen en goedgekeurd. Overgelegd wordt de rekening der kamer over 1903. Zij bedraagt in ontvang f 450, in uitgaaf 437.6B6 en levert dus een batig saldo op vaai f I2.363. Zij wordt goedgekeurd. Ingekomen zijn afschriften van besluiten van burg. en weth. tot toekenning van een eer vol ojntslng aan F. J. Damen als gemeente- weger yan granen en zaden en tot benoeming van M, van Fligr-enburg m diens plaats. Van de Nederlandsche kamer van koophandel te Londen is ontvangen een circulaire be treffende den kaashandel van Nederland op Engeland. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Ontvangen is een brief van het Landelijk Comité, werkzaam tot afschaffing van den accijns op het geslacht, met verzoek om mede werking tot opheffing van dien accijns. De commissie voor do maand kan in de be weegredenen, in het adres aangevoerd, geen aanleiding vinden om tot ondersteuning van het verzoek te adresseeren. Afschaffing van den bedoelden accijns zou gro.otcndeels ten voordeele der meergegoeden ijn, zonder dat die tot eéne eenigszins be langrijke toeneming van hot verbruik door mindergegoeden zou voeren. De commissie geeft alzoo in overweging den brief voor kennisgeving aan te nemen. Conform dat voorstel wordt met algemeene stemmen besloten. Van de Kamer van koophandel voor Eind hoven c. a. is een schrijven ontvangen, hou dende verzoek om steun aan een tot de Staten van Noord-Brabant gericht adres ter verkrijging van eene wijziging in de richting van het ontworpen scheepvaartkanaal van de Zuid Willemsvaart naar de Amer. De meerderheid der commissie voor de maand is van oordeel dat het hier eene zaak van uitsluitend plaatselijk belang geldt en adviseert den brief voor kennisgeving aan te nemen. Een der leden er van is echter van gevoelen dat het hier een zaak van algemeen belang betreft, omdat daarmede het openbaar verkeer betrokken is, waarbij ieder belang heeft dat de beste richting wordt gekozen. Bovendien is hot, volgens dit lid, niet meer dan billijk dat de gemeente Einhoven, voor welke het door verandering in de tolheffing onmogelijk is gemaakt om de door haar ge maakte verbinding met de Zuid Willemsvaart te onderbonden, worde tegemoetgekomen door het nieuwe kanaal langs die gemeente te leiden. Van de Kamer to Bosch is een schrijven van adhaesie aan het verzoek van Eindhoven in gekomen. De heer Ghijsen doet zich kennen als de minderheid der commissie. Hij zet, nog nader zijn gevoelen uiteen dat berust op billijkheid en ook in het belang is van het algemeen verkeer. De voorzitter is het met den heer Ghijsen eens dat verbetering van den waterweg naar Eindhoven een zaak van belang is. Hij meent echter dat het hier een kwestie van plaatselijk belang geldt, waarover de Mid- delburgsche Kamer niet kan oordeelen, als zijnde niet op de hoogte van 'de voor- en nadeelen van de eene of andere richting. Hij wil het verzoek voor kennisgeving aan nemen. Met algemeene stemmen, behalve die van Ghijsen, wordt alzoo besloten. Eindelijk is nog ingekomen een schrijven van burg. en weth. van Middelburg, met ver zoek om het gevoelen der Kamer te vernemen aangaande de geschiktheid van P. W. H. de Kan om tot makelaar in alle vakken in de plaats van wijlen L. E- Hendrikse te worden benoemd. De Kamer vereenigt zich met het voorstel van den voorzitter om aan burg. en weth. mede te deelen dat bjj de Kamer geen bezwaren bestaan tegen de inwilliging van het verzoek. Hierna is de zitting gesloten. De kerkeraad der Waalsche gemeente alhier heeft voor de op handen zijnde vaca ture in die gemeente toezegging van beroep gedaan aan den heer J. J. Duproix, predikant der Waalsche gemeente te 's Hertogenbosch. Goes. De landbouwer M. van Liere, van de hofstede De Mooie Staak te Nisse, was heden mot paard en tilbury op weg naar de markt alhier toen, even van huis, het paard op den dijk schichtig werd, een zijsprong deed en van deli dijk stortte. Het dier was dood en de tilbury aan splinters. De man, die uit het vehikel sprong, is als door een wonder ongedeerd gebleven. Helmond. Omtrent het hier plaats gehad hebbend ongeluk men zie de rubriek Verschillende berichten kan -het volgende gemeld worden Een der twee zwaar gewonden, de stoker Van der E., gehuwd cn vader van twee kin deren, is gisteren in het gasthuis overleden. Van de drie vermisten is Maandagavond als lijk uit de puinhoopen gehaald zekere Th., een jonggehuwd man, vader van twee kinderen. De beide andere personen zijn nog niet gevonden. Den geheelen nacht is het reddingswerk voortgezet. Berlijn, 19 Jan. Herkozen is het vorige presidium van den Landdag, bestaande uit de heeren Kröchor, Orsch cn Krausse. Londen 19 Januari. Do Standard verneemt uit Tokio dat in Japan de optimistische meeningen over de crisis niet gedeeld worden. Japan zou binnenkort eigen consuls voorstellen in do havensteden van Mantsjoerjje, onlangs opengesteld tengevolge van het handelstractaat met China. De Times is evenmin optimistischde lei dende bladen in Japan waarschuwen dat het land zich niet moet laten misleiden door ver zoenende praatjes, die samengaan met oorlogs toerustingen, New-York 19 Jan. Uit St. Petersburg wordt gemeld dat de Japansphe gezant aldaar niet gelooft dat de hangende kwesties de moeite waard zijn om daarvoor een oorlog to beginnen. Toen de Duitsche Rijksdag Maandag aan bet werk zou gaan, stond eerst de rijkskanselier op om eenige meedeelingen te doen over don opstand in D u i t s c li Z u i d -W e s t -A frik a- Wat hij vertelde toont opnieuw, dat de toestand daar als zeer ernstig moet worden beschouwd, maar op de vraag hoe dat zoo ge komen is kon Von Bfilow ook niet antwoorden. De opstand dor Herrero's, zeide hij, is zon der bekende aanleiding en geheel onverwachts nitgobroken. De vruchten van een tiental jaren arheids zijn in het gebied van den opstand vernield. Op het oogenblik dat de opstand begon, was de gouverneur met de meerderheid der troepen in het Zuiden op ruim 20 dag- marschen van het tooneel. Hij deelde voorts mee welke maatregelen er genomen zijn om onverwijld hulp te verleenen. De bezetting dor kolonie zal versterkt worden, maar daar deze versterking eerst aan het eind dezer maand gereed zal zijn, worden reeds Donderdag a.s. 500 marine-soldaten met eenige stukken geschut uitgezonden, die 8 Februari kunnen zijn aangekomen te Swakopmond. Bovendien zal de thans onderweg zijnde aflos sing, ter sterkte van 230 man, 3 Februari aankomen. Een luid applaus volgde op de verklaring aan het slot, dat de »hulp roepende landge- nooten het Duitsche volk en zijn vertegen woordigers eensgezind zullen vindon tot on verwijld handelen, tot bescherming van de bonarden en verdediging van de eer onzer vlag." Uit de beschouwingen van do Duitsche pers blijkt de groote ongerustheid over dezen plot- selingen opstand. Geen enkele aanwijzing was er voorhanden van een dreigend gevaar, en de overheid toonde zelf daarvan ook geheel onbe wust te zijn, door zooveel troepen wit het nu geteisterd gebied ver weg te sturen naar het Zuiden, teneinde den opstand der Bondelzwarts te bedwingen, die van veel geringere beteekenis was. De opvatting ligt voor de hand dat de af wezigheid van een groot deel der troepen de aanleiding is geweest voor de Herero's om naar de wapenen te grijpen. De grootste bezorgdheid wordt veroorzaakt door het feit dat het zoo langen tjjd moet duren eer er hulp kan worden verschaft, waarbij clan nog komt de groote moeilijkheid van het terrein voor het transport. De afstanden zijn er groot, en er zijn daar weinig of geen lastdieren. Duitschland ondervindt nu zijn ge brek aan koloniale ervaring, doordat de trans portdienst van het leger niet passend voor don aard van het land is. Gelukkig is door havenwerken de ankerplaats voor Swakopmond gunstiger dan vroeger toen de schepen steeds bloot stonden aan de deining uit het Zuid-Westen, en met stormweer dade lijk hot ruime sop moesten kiezen. Tot de agenda overgaande, begon de Rijksdag met een onderwerp van internationale be teekenis, nl. de interpellatie, van conserva tieve zijde ingediend, betreffende het niet- opzeggen der douanetractaten. Graaf Kanitz opende het vuur, en uit zijn woorden bleek dat de interpellatie veeleer een uiting was van het agrarische dan van het conser vatieve element. Hij noemde de onverwjjlde opzegging der verdragen een onafwij sbaren eisch van politiek, economie en financiën voor de landbouwers is ze meer dan dateen levenskwestie. Graaf Posadowsky antwoordde namens de regeering, en voor zooverre uit de telegrammen blijkt ging hij op dc treurige jammerklacht der agrariërs niet in. Wel wees hij er op dat de interpellatie brandend actueele vraagstukken raakte, waaraan men zelfs niet bij benadering mag raken, wil men de vrijheid van handelen der regeering niet belemmeren. En het ligt toch ook in de bedoeling deze laatste te ver sterken. De rogeering heeft nooit gezegd dat zij de verdragen op een bepaald tijdstip wilde op zeggen. Haar program is altijd geweest de oude verdragen zooveel mogeljjk in de nieuwe te laten overgaan, teneinde Duitschland's han del en nijverheid te behoeden voor heftige schokken. Uit haar tegenwoordige taktiek •mag geenerlei gevolgtrekking gemaakt worden ten aanzien van dc toekomst. Duitschland is een afnemer die veel doen kan en goed betaalt, en is volstrekt niet be perkt tot bepaalde markten. Uit het stand punt dat de regeering tot dusver ingenomen heeft ter zake van de handelsverdragen, mag niet opgemaakt worden dat zij geen besluiten zal nemen die een andere gedragslijn noodza kelijk maken. Dat zij tot dusver geen nieuwe stappen ge daan heeft, bcwjjst dat zij vasthoudt aan zekere principieele eischen, en dat zij slechts indien daaraan tegemoet gekomen wordt, nieuwe ver dragen kan sluiten. Het ontbreekt haar niet ami ijver en flinkheid. De rijkskanselier staat aan het roer van 's rijks schiphjj moet zich enkel door de feiten laten leiden in het bepalen van zijn koers, onder geen omstandigheden mag hij zich daarvan laten afleiden door een interpellatie, vooral niet daar de vaart in vreemde wateren zooveel gevaar oplevert. Dat was dus een bezadigde maar ernstige terechtwijzing aan het adres van de agrariërs om niet door hun egoïstisch streven de belan gen van het rjjk te benadeelen. Verwonderlijk was het daarom niet dat de volgonde conser vatieve spreker, graaf Schwerin, zei dat het antwoord in de betrokken kringen ernstig teleurgesteld heeft. Von Posadowski was in het débat dat de gehccle zitting in beslag nam en toen verdaagd werd, vooral in de weer om den Rjjksdag te overtuigen dat de regee.ring niet door al dat gezeur in openbare vergaderingen in haar positie moest bemoeilijkt worden, wel te verstaan drukte hjj het op andere manier uit. Toen bijvoorbeeld bet lid Kacmpfe der vrij zinnige volkspartjj zeide dat het Duitsche douanetarief een zeer slecht werktuig is om b|j de onderhandelingen te gebruiken, daar het in zeker opzicht een bedreiging vormt, ant woordde Von Posadowsky, dat zulk een opmer king de positie van de Duitsche onderhandelaars niet kan versterken. Van dat standpunt moot ook Duitschland de douanetarieven van een groot aantal landen beschouwen, en toch wil hot verdragen met hen sluiten. Graaf Schwerin had eenige bijzonderheden gevraagd, maar van Posadowski wilde daar ook niet aan, omdat de onderhandelingen langs vertrouweljjken weg gevoerd worden. «Vertrouwen in de regeering, al verloopon er weken en maanden, voor dat de nieuwe vor- dragen gesloten worden", dat was de preek die de minister meegaf aan den Rijksdag. Maar het debat is nog niet afgeloopen. Een prachtige teekening van Gould Men kent de aardige reclame-foto van een phonograaf, getiteld *>Devstem van ziju meester T' een hond die met verbazing voor een phono graaf zit te luisteren. Gould heeft nu een dergeljjken hond getee- lteiul mot den kop van Balfour; de phonograaf waarvoor hij zit te luisteren naar «de stem van zjjn meester is de «caucus - conmiissionophoon" van Chamberlain. Vandaag houdt deze zijn groote rede in de Guildhall te Londen. t Do eerste zitting, door de Franscho Kamer gewijd aan do kwestie van den aankoop van do spoorwegnetten van het Westen en het Zuiden, is voor drie kwart in beslag genomen door een rede van een der voornaamste voor standers Bourrat. We zullen in een volgend nummer op deze belangrijke kwestie terug komen; allicht zjjn dan ook door de regeering de redenen van haar tegenovergesteld gevoe len ontvouwd Met verbazing lezen we in de ochtend bladen het volgende telegram uit Krimmitschau, van Maandag gedateerdIn een hedenavond uitgekomen vlngblad van de leiders der werk staking worden de werklieden te Krimmitschau aangespoord, morgen den arbeid onvoorwaarde lijk tc hervatten. Is het dan een spelletje bluf geweest met de hooge uitkeeringen aan de stakers? Maandag bevatten de Duitsche bladen kolommen vol namen. Het waren die der 2850 gelukkigen welke bjj het ordefeest een onder scheiding hadden gekregen. De begrootingscommissie uit de Oosten- rjjksche legatie is ook bezig met een aanvraag van 15 millioen voor nieuwe kanonnen. Maar het merkwaardige verschijnsel doet zich daar voor dat de minister bronzen kanonnen wil hebben, en dat er in de .commissie een sterke beweging gaande is om veel duurdere vernik kelde stalen kanonnen te nemen. In de troonrede, waarmee do Zweedsche Rjjksdag is geopend, deelde de koning mee dat met eenige mogendheden onderhandelingen aangeknoopt zijn over scheidsrechterlijke ver dragen, terwjjl met andere staten dergeljjke besprekingen geopend zullen worden. Voorts kondigt de troonrede een hervorming aan van het kiesstelsel, op den grondslag van algemeen stemrecht, mits de belasting betaald zjj, en met invoering van de evenredige vertegen woordiging. Er is te vroeg Victoriegeroepen in de Hongaarsche kamer, toon Tisza met de partij der onafhankeljjken een overeenkomst sloot waarbjj zjj haar obstructie tegen de recrutenwet opgaven. Die recrutenwet is nog altjjd niet afgehan deld. Dc katholieke volkspartij, die onverzoen lijk is gebleven, heeft aan haar voornomen gevolg gegeven om met alle middelen die wet te bestrjjden zonder dat zjj openlijk van obstructie praat. Het resultaat is echter het zelfde. Slechts uiterst langzaam vordert do behandeling der wet, zoodat men voorspelt dat zjj zeker niet vóór 't einde dezer maand, en sommigen zeggen ook niet vóór het eind van Februari, gereed zal zijn. Met drie redenaars wordt telkens een heele dag zoek gebracht. De positie van graaf Tisza is door dit moed willige treuzelen moeilijker geworden. Uit Konstantinopel meldt Reuter dat de Oostenrjjksch-Hongaarsche en Russische gezan ten weinig tevreden zjjn over de laatste nota, der Porte, welke, schijnbaar alle voorwaarden ter doorvoering van de horvormmgs-contróle goedkeurend, tocb détails ter sprako brengt, strijdig met den geest en de bedoeling van het Oostenrijk-Russische program. Men acht thans den toestand weinig verbe terd en het suocès der hervormingen bedreigd. Do Marokkaanschc pretendent, die nu in Taza vertoeft, is nog altijd door ziekte tot werkloosheid gedoemd, wat een uitkomst is voor den sultan die na de terugkomst van de mislukte expoditie naar Taza in geen schit terende' positie was. Bovendien schjjnt de pretendent gebrek aan geld te hebben. Weer zoo'n ongelooibaar Amerikaanseh bericht van Boerenkolonisatie Een te New-York ontvangen telegram uit Havana zegt dat generaal De la Rey, uit Mexico teruggekeerd, daar is aangekomen, om de kwestie te bestudeeren der inrichting eener Boerenkolonie op Cuba. Ten eerste is generaal De la Rey zeker de man niet die de Boeren uit hun land zal halen, en ten tweede kan hjj niet uit Mexico komen,

Middelburgsche Courant | 1904 | | pagina 2