t Onkruid, BIJVOEGSEL Verschillende Berichten. Middelburg 16 Januari. benoemingen, enz. ONDERWIJS. kerknieuws. lettereTTen kunst. VAN DE dichters- en schilders-oog heerlijk af bij het I leeren eener nieuwe taal vaak niet gelukt, voor I hemelsblauw van de korenbloem, maar land-1 menschen minder met bedoelde werkzaamheden bouwers, Poot en andere zeldzamen uitgezon-1 op de hoogte en die, vroeger eene zelfstandige derd, zijn nu eenmaal bij den aanblik van al I positie bekleed hebbende, ook daarom op de dat onkruid niet dichterlijk gestemd, en zouden I kantoren alhier dikwijls veel minder of in het staat zijn een vers te maken, als hunne geheel niet zijn gewild. VAK Maandag 18 Januari 1904 no. 14. Wat is onkruid 't Is niet moeilijk daarvan eene bepaling te geven. Tot onkruid behoort elke plant, die groeit op een plaats, waar men haar niet verlangt. De aardappel is een zeer nuttig gewas. Van haver en tarwe mag men hetzelfde getuigen. Maar een aardappel in een tulpenbed is onkruid. Haver in een tarweveld, en tarwe in een haverveld behooren tot de onkruiden. De door ons gegeven bepaling is algemeen. Meer in 't bijzonder brengt men tot de onkruiden de planten, die zich als ongenoode gasten bij duizenden en millioenen in velden en weiden nestelen, cn daar met den land bouwer uit één schotel medeëten ten nadeele van de planten, die hij daarop verbouwt. Daarom moet men de onkruiden niet dade lijk nutteloos achten. Zoo worden o. a. wilde mosterd (krodde, zemp), wilde radijs, thijm, hoefblad, (dokkeblad, groot en klein) zeer ijverig door do bijen gezocht en verzamelen deze daarop een groot deel van haar honing; zoo levert de kweek, (kweekgras, peengras. peemen, penen, panen die, onder 24 verschil lende "namen in Nederland overal welig groeiende, het leven van zoo menigon land bouwer verbittert, daartegenover den graswortel (radix graminis) van onze apotheken. Omgekeerd ging het indertijd met de roode klaver in liet vorstendom Birkenfeld en in het hertogdom Nassau. Van hooger hand werd in die beide duode cimo-rijkjes aan de boeren rood-klaverzaad geleverd, om daardoor de toen nog weinig be kende plant, voor beestenvoeder zoo nuttig, meer algemeen in gebruik te brengen. De Birkenfelders beschouwden haar als een zeer groot onkruid. Het zaad, dat zij ontvingen, werd door lien in kokoiul water geworpen om de kiemkracht te doodon, daarna gedroogd en uitgezaaid in rogge. Kwam dan de regeerings- commissie kijken, hoe het met do klaver stond dan kreeg zij regelmatig tot antwoord»Dat buitenlandsch onkruid groeit hier niet." Dr E i s b e i n, aan wiens werk Das Unkraut wij het bovenstaande ontleenen, verhaalt dat het zoo ook ging in het NasSau,sche, tot een hout vester van de regeering op zijn voorstel verlox ontving om iederen boer, die wegens bosch beschadiging tot gevangenisstraf veroordeeld was, daarvoor den last op te leggen onder zijn opzicht twee morgens klaverzaad te verbouwen, Dat hielp, en het duurde niet lang of de klaver werd, inplaats van als buitenlandsch onkruid, als een der nuttigste voedergewassen beschouwd. Maar hoe dat dan ook zij, er zijn planten die algemeen als onkruid worden aangezien en die dan ook door den landbouwer steeds met leede oogen in zijne velden worden waar genomen, ofschoon dat moet ook gezegd worden door hem niet altijd alle middelen worden aangewend, om de vermenigvuldiging daarvan te voorkomen. En opgepast dient er te worden, wanneer men niet wil dat het onkruid meester wordt, want sommige planten hebben eene vrucht baarheid, waarvan men zich nauwelijks een donkbeeld kan vormen. Wij nemen als voorbeeld de klaproos ook hondsroos, kollebloem, wilde heul, kanker bloem en rozewiet geheeten papaver rhoeas). Eene plant, al staat zij daarbij nog oen weinig in de verdrukking, brengt ongeveer 50,000 zaden voort, waarvan het grootste gedeelte kiemkrachtig is. Laat ons nu daarvan de helft beschouwen als verloren, dan komen van die eene plant het volgend jaar 25,000 planten. Aangenomen, dat daarvan de grootste helft, bijvoorbeeld 15,000, sterven vóór zij bloemen geven, dan blijven er 10,000, die onder geljke voorwaarden het volgend jaar ieder weder 10,000 planten voortbrengen, juist genoeg om een hectare te vullen, wanneer iedere plant daarop slechts eene ruimte inneemt van één vierkanten centimeter. Met de kamille is het nagenoeg eveneens, Eene plant brengt tot 45000 zaden voort, zemp (wilde mosterd) levert van 4 tot 8000 zaden, wolfsmelk, (kroontjeskruid) tot 1000 zaden, het kleefkruid meer dan 1100 enz. Men ziet daaruit dat de strijd tegen deze planten onafgebroken moet worden voortgezet, waarbij nog komt, dat vele van die zaden zeer lang hun kiemvermogen behouden. Reinders deelt daaromtrent mede in zijn Handboek voor den Nederlandschen Landbouw en de Veeteelt (II, bladz. 53 noot), dat, na den grond 15-keer bewerkt te hebben, uit eene laag van 25 cM diepte, per vierkanten meter tot ontwikkeling werden ;gebracht 6792 zaden mosterd of herik (zemp) en 18276 zaden van van andere onkruiden. Na deze mededeeling keeren wij in de eerste plaats terug naar de klaproos, rozenwiet, kankerbloem, die in sommige deelen van Zeeland, zooals ons bij verscheidene reisjes in die provincie is gebleken, voortdurend in aan tal toenoemt. 't Is werkelijk een heel mooi gezicht die duizenden helder-roode bloemen op oen zonnigen dag te zien schitteren tusschen de andere vruchten't geeft kleur en teekening aan het ander» eentoonige groen en steekt voor een velden van al die sieraden konden bevrijd worden. Daarvoor bestaan o. i. twee afdoende mid delen. Wij moeten nog even de aandacht vestigen op de omstandigheid, dat zaad, in de aarde ondergeploegd, lang zijn kiemvermogen bewaart. Wanneer dus oen veld, waarop papavers in grootc menigte zaad hebben gegeven, wordt omploegd, dan wordt, wanneer dit maar eenigszins diep geschiedt, het zaad opgebor gen in het pakhuis; het wordt daar goed be waard en wanneer na eenige jaren dat zaad aan de oppervlakte komt, ontkiemt het en geeft aan duizenden planten het aanzijn. Dan heet het, «papavers komen van diep ploegen", wat natuurlijk onzin is, want papa vers komen van zaad, dat men goed bewaard heeft. Wanneer dus een partij land veel papavers voortbrengt, moet men, zoodra men ze ziet bloeien, iemand in het land zenden, om de planten alle uit te trekken of even boven den grond af te snijden. Die planten zullen dan dat jaar geen zaad vooitbrengen en daardoor zal het aantal plan ten voor de toekomst aanzienlijk worden ver minderd. Laten de vruchten niet toe, dat men er tusschen gaat om de papavers te trekken en worden deze tegelijk mot die vruchten bin nengehaald, dan moet de ingehaalde vrucht aangenomen dat het graan is na het dorschen volkomen worden gezuiverd van papaverzaad, nog beter niet voor zaaigraan worden gebruikt. Van het zaad is natuurlijk reeds veel uit gevallen daarom wordt het land, wanneer de vruchten zijn binnengehaald, licht 1 et zaad komt daardoor in de vruchtbare aarde en ontkiemt. Zoodra het ontkiemd is en kleine planten vormt, wordt het land ondiep geploegd. Dat ondiep jiloegen herhaalt men nog eens in 't voorjaar en het zaad van het vorig jaar zal voor een groot gedeelte ver nietigd zijn. Op deze wijze handelende, zal men in weinig jaren de klaproos uit die velden, waarin zij nu jaar op jaar in aantal toeneemt, verwijderd hebben. Wordt vervolgd.) Ik heb de eer in overweging te geven het bovenstaande ter openbare kennis te doen brengen als eene waarschuwing voor belang hebbenden om casu quo niet naar Argentinië te verhuizen. L. VAN RIET. Dl' KUVPER IN BELGIË. Het tweede diner, dat de koning van België ter eere van dr Kuyper zou geven, is afbesteld en vervangen door een dejeuner, dat een vol strekt intiem karakter droeg. Dr Kuyper zat aan met den koning, prinses Clémentine, den hertog d'Oultremont, groot hofmaarschalk, mevrouw de gravin d'Ursel, eeredame van princes Clémentine, enden heer Binje, ordonnance-officier. DE INVESTITUUR VAN PRINS HENDRIK. Mot groote praal heeft Vrijdag in het oude stadsslot te Berlijn de investituur van prins Hendrik in de orde van den Zwarten Adelaar plaats gehad, te zamen met die van eenige andere nieuwe ridders. Een groot publiek van genoodigden was aan wezig, bestaande uit de hofhouding, hooge militairen en ambtenaren, enz. Precies twaalf uur trok de stoet naar de ridderzaal. Na eenige oogenblikken van plec-h tige stilte klonk een daverende fanfare, een korte roep van de in de zaal geplaatste trom petters en de eerste ridder trad binnen, met een tweede fanfare begroet. Als laatste ridder trad de Keizer in de zaal, het hoofd met den helm bedekt, in puperfluweelen mantel, de keten van den Zwarten Adelaar om de schouders. Graaf Kanitz trad tot voor den troon, boog en ontving het keizerlijk bevel, de jongste ridders van de hooge orde ter opneming in de orde binnen te leiden. Onder nieuw waar op de kaaien boomen zjjn of worden ge rooid, deze te vervangen door olmen of iepen. Eene langjarige ondervinding heeft geleerd, dat dit het eenige soort boomen is, dat met goed gevolg in de bebouwde kom der gemeente kan worden geplant. Nu de bouw van de huizen aan de Loskaai omstreeks de Goesche Korenmarkt bijna is voltooid, blijkt dat deze ±4 M2 op gemeente grond staan en buiten de huizen een stukje, ter oppervlakte van 1 M2, is gelegen, dat aan de eigenares van de huizen toebehoort, te weten aan de naamlooze vennootschap Bouw- vereeniging Loskaai te Middelburg. Met het oog hierop stellen burg. en weth. voor eerstbedoeld stukje in ruil aan genoemde vennootschap af doelde stukje, met bepaling dat de gemeente voor hetgeen zij meer afstaat dan in ruil terug ontvangt een bedrag zal ontvangen van 3.30 per centiare en de kosten en rechten, op de ruiling vallende, die van ovei schrijving in de openbare registers hieronder begrepen, door de gemeente en de vennootschap, ieder voor de helft, zullen worden gedragen De commissie van financiën deelt mede, dat zij zich vereenigt met het voorstel van burg. en weth. naar aanleiding der adressen van de afd. Middelburg van den Ned. Timmerliedenbond I ,jürJaiidRclie en van den Middelburgschen Bestuurdersbond, voor wat aangaat den loonstandaard, zoodat ook zij dien wenscht vast te stellen op 18 cent voor den ambachtsman, 15 cent voor den vakman en 13 cent voor den opperman. Ten aanzien van den maximum arbeidstijd is zij van oordeel, dat er geen bezwaar bestaat om gehoor te geven aan het verzoek der adressanten om dien te stellen op 10 uur. Naar aanleiding van het advies van de commissie van fabricage en dat van de com missie van financiën om, overeenkomstig het verzoek van de afdeeling Middelburg van den algemeenen Ned. Timmerliedenbond, gesteund door den Middelburgschen Bestuurdersbondden maximum-arbeidstijd van 11 uren op 10 uren daags te brengen, geven burg. en weth. den ders. De tuinbouwschool voor vrouwen in Ma- riënfelde bij Berlijn, door Acda Vogel. Het machine-naaien als vrouwélijk-bedrijf. Ver scheidenheden. Mededeelingen, enz. Hermann Bahr, de schrijver van Gansje, is voor een hartaandoening in een sanatorium. Hij zal maanden niet kunnen werken. De Koningin en de Koningin-Moeder hebben den kunstavond, door de Haagsche afdeeling van het Algemeen Nederlandsch Verbond georganiseerd, Vrijdagavond bijgewoond. Spoel's vocaal-ensemble bracht verschillende nomraers ten gehoore. De zang van het a-cappella-koor werd afge- e staan tegen he laa s be- j wisgei<} (j00r g0]j van mej, Martien d'Hont en den heer P. C. Brederode en door voordrachten van mevr. Titia van Looy—Van Gelder. De le luit.-kwartiermeoster N. J. Epkema, van het 3e reg. inf., is van zijne detacheering bij hot 4e reg. vest.-art. te Den Helder in zijn garnizoen Bergen-op-Zoom teruggekeerd. De heer Van der Chijs, voorzitter-direc teur der Export-Vereenigingto 's Gravonhage, heeft uit Japan van gezaghebbende zijde een schrijven ontvangen, waarin gezegd wordt dat het, wat een groot aantal industrie-artikelen betreft, volstrekt niet in het belang der Ne- producenten daarvan is, om hun fabrikaat permanent in het handelsmuseum te Tokio of in andero steden tentoon te stellen en dat het aanknoopen van rechtstreeksche ver bindingen met Japansche afnemers in het alge- moen beslist te ontraden en hoogst riskant is. De rechtbank te Leeuwarden heeft een molktapper Klaas B., te Surhuisterveen die de melk, welke hij aan de zuivelfabriek aldaar afleverde, met ongeveer 40 pCt. spoelwater vervalschte veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, met last tot plaatsing van een extract van het vonnis in de Leeuw. Crt. trompetgeschal werden de prins der Neder landen en de erfprins van Hohenzollern door raad in overweging hiertoe niet over te gaan. hunne peten, de prinsen Friedrieh Heinrichl Naar het hun voorkomt toch, zou zulks niet en Joachim Albrecht, tot voor den troon gevoerd, j zjjn overeenkomstig den wensch van adres Hier aangekomen, bogen de vier prinsen voor den keizer de secretaris der orde las de formule der gelofte voor, de eedJa, ich gelobe es werd uitgesproken en onmiddellijk viel een oud- Duitsche fanfare in, welke tot het einde der I investituur voortklonk. Tot een nieuwen roep santen, aangezien met hun verzoek gepaard het verzoek om het minimum-loon van iederen werkman (dus ook voor een opperman enz.) op 20 cent te bepalen. Door bet minimum-loon voor een opperman op 13 cent te laten zou het, dunkt het dag. verhieven zich de trompetters, toen de keizer j bestuur, niet in het belang van deze categorie Bij kon. besluit: is aan den officier-machinist 1ste kl. bij den marine-stoomvaartdienst J. de Leeuw, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit den zee dienst, onder toekenning van pensioen is aan genoemden officier-machinist 1ste kl. verleend de tit. rang van inspecteur van don marine-stoomvaartdienst is bij dien dienst bevorderd tot off. mach. lste kl. de off.-mach. 2de kl. C. Wakerlin is aan den baas der werktuigmakers bij Rijks werf te Willemsoord, C. van Gijn, eer vol ontslag uit 's Rijks dienst verleend is benoemd tot ontv. der reg. en dom. te Zaandam J. B. Coops, thans ontvanger bij dat dienstvak te Purmerend is aan J. .T. Willemse, op verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van com mies bp het dep. van Financiën. Blijkens mededeeling van den consul-gene raal te Lissabon is in Portugal de invoer van 60.000.000 kilogram buitenlandsche tarwe toe gestaan van af 15 Januari tot op 31 Juli 1904. Het inkomend recht is vastgesteld op 18 reis per kilogram, uitmakende plus minus 4 cent N. Ct. tegen den koers van 463 reis perj gulden. Door de arr.-rechtbank te Arnhem is, ter vervulling eener vacature van rechter in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetisehe lijst van aanbevelingmr P. C. Klaasesz Jz., mr E. J. Dorhout Mees en jhr mr T. J. de Marees van Swinderen, allen, rechter, respec tievelijk in de arr.-rechtbank te Winschoten, Zutphen en Dordrecht. Niet naar Argentinië. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de hieronder volgende, bij het dep. van buitenlandsche zaken ingekomen, mededeeling van Hr Ms zaakgelastigde en consul-generaal te Buenos-Aires over emigratie naar Argentinië Nu de Argentijnsehe Republiek door haren vooruitgang in den laatsten tijd opnieuw bij zondere aandacht trekt, vestigt men ook in Nederland op dezen La Plata-staat soms weder het oog als op een land, dat bijzondere kansen van welslagen biedt. En dientengevolge kwamen o. a. enkele landgenooten, reeds van zekeren leeftijd en dien het in de oude wereld nietj voorspoedig was gegaan, naar deze nieuwe, met het doel er zich op handelsgebied eene positie te veroveren. Nadere kennismaking met Argentinië bracht echter al spoedig teleurstelling. Men kwam tot de wetenschap eenerzjjds, dat in het alge meen alleen zjj, die rijpe ervaring van Ar gentijnsehe personen en toestanden bezitten, met het oog op de bestaande groote concur rentie, aan het drijven van eigen zaken mogen denken, en anderzijds, dat het vinden van eene den prinsen de keten der orde om de schouders legde, waarbij de laatsten de knie op een trede van den troon hadden gebogen Na de plechtigheid heeft bij het keizerlijk paar een dejeuner plaats gehad, waartoe de prins der Nederlanden, prins Heinrich van Pruisen, prins Friedrieh, Karl van Hessen en de rijkskanselier graaf Von Biilow waren ge noodigd. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTE RAAD TE MIDDELBURG. Door H. J. de Lange te Middelburg, den tegenwoordigen eigenaar van het perceel aan den Kinderdijk wijk P no. 120, wordt verzocht het daarachter gelegen stutje grond, ter grootte van ongeveer 36 c.a., te mogen koopen, huren of in recht van erfpacht te verkrijgen, en door P. de Groot te Nieuw- en St Joosland, den tegenwoordigen eigenaar van het perceel aan den Kinderdijk wijk P no. 119, om het hier achter gelegen stukje, (dat ook voor een deel valt achter wijk P no. 118), ter grootte van ongeveer 32 c.a., te mogen huren of in erfpacht te verkrijgen. Beide stukjes werden krachtens raadsbesluit van 22 Mei 1885 verhuurd aan wijlen den heer P. F. J. van Burg, te zamen voor 6.80 of 0.10 per c.a. Met het oog op de raadsbesluiten van den laatsten tijd, waarhij dergelijke stukjes slechts in koop werden afgestaan, stellen burg. en weth. voor beide stukjes, ter grootte als bij opmeting vanwege bot kadaster zal blijken, aan adressanten te verkoopen voor 1 per centiare en tegen betaling van de kosten en rechten, op den verkoop vallende. Een prijs van 1 per centiare komt hun voldoende voor, daar de gemeente weinig of niets aan den grond heeft. De commissie van fabricage deelt mede, dat zij al de eigenaren der perceelen sectie C nos 2023, 1558 en 1559 de gelegenheid zou willen geven om het zuidwaarts van hun perceel ge legen gedeelte sectie C no. 2024 te koopen tegen 3.30 per centiare. Mocht de eigenaar van perceel 2023 geen gading maken naar het achter zijn erf gelegen gedeelte van 2024, dan zou de commissie kun nen meegaan met het voorstel van burg. en weth. om evenbedoeld gedeelte te verkoopen aan den eigenaar van perceel 1558, mits tegen 3.30 per centiare. Burg. en weth. wijzigen naar aanleiding hiervan hun voorstel in dier voege, dat aan P. de Groot slechts dat deel van sectie C no. 2024 zal worden verkocht, hetwelk achter zijn eigendom, wijk P no. 119 (kadastraal sectie C no. 1558) is gelegen, en aan A. C. de Vos, eigenaar van wijk P no. 118 (kadastraal sectie C no. 2023), in koop zal worden afgestaan het deel van sectie C no. 2024, dat achter zijn per ceel ligt. Door laatstgenoemden is dit»bij adres verzocht. Overigens blijft burg. en weth. een prijs van f 1 per ca. voldoende voorkomen, waar de ge meente weinig of niets aan den grond heeft. Van P. W. H. de Kan, commissionair in effecten en assurantiën, is een verzoek inge- van werklieden in de eerste plaats zijn, den maximum-arbeidstijd van 11 uren, welke trou wens ook voor de uitvoering van rijkswerken is vastgesteld, te verminderen. Voor het gedenkteeken, ter eere van jhr T. A. J. van, Asch van Wijck, in leven, gouverneur van Suriname, te Paramaribo in het park van het gouvernementshuis op 'te richten, is 2500 beschikbaar. Het monument zal vervaardigd worden door den beeldhouwer Van Wijk. Het zal ongeveer 3.25 M. hoog worden en bestaan uit een bron zen buste van p. m. 1 M. hoogte op eén'hard- steenen voetstuk, dat p. m. 2.25 M. hoog is en waarop, op gezichtshoogte, een bronzen gedenk plaat wordt aangebracht met de inscriptie Jhr Mr T. A. J, van Asch van WijckGouv. v. Sur. 27 Juni '9112 Mei '96. Min. van Kol. 1 Aug. 1901—9 Sept. 1902. Onder aan het voetstuk komt een bronzen palmtak, terwijl om het voetstuk steenen paal tjes komen, door bronzen kettingen verbonden. Het grondvlak zal een oppervlakte hebben van 1.60 X 1-60 M2. Voor de betrekking van onderwijzer aan] school A (armenschool) te Zierikzee heb- ben zich 15 sollicitanten aangemeld, onder wie 1 uit Zierikzee. Aan de universiteit te Amsterdam is slaagd voor het theoretisch arts-examen de heer J. M. Knitel van Goes. De heer G. A. van der Hooft, bij de Herv. gemeente te Domburg als predikant beroe pen, zal Zondag 14 Febr. des morgeus bevestigd worden door den heer D J. M. Wüstenhoff van Sassenheim en 's middags zijn intree doen. vaderland alle reden heeft zich Te Nieuw-Vossemeer brak Vrijdag avond op de 1 andbouwhoeve de Brouwerij de nabijheid van de kom een felle brand uit, zonder dat de bewoners Looijen-Smits in de gelegenheid waren hun vee te redden, zoodat een veertigtal dieren in de vlammen omkwa men. Ook het huis met het grootste deel van den inboedel werd een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand schijnt onbekend. Te Oostzaan zijn. in den nacht van Donderdag op Vrijdag drie woningen verbrand, waarin vier gezinnen huisden. Te Nijmegen is uit »Het Meer" het lijk opgevischt van een meisje, dat sedert 27 Nov. jl. spoorloos was verdwenen. Men verdiept zich in gissingen over haar verdrinken. Het Daar ons dankbaar te verblijden over de talrijke lijk verkeerde reeds in verregaanden staat van zegeningen, die God het, gedurende een tijd- ontbinding en is ter schouwing naar het ge- perk van vijf-en-twintig jaren, heeft willen 1 meenteziekenhuis overgebracht, schenken in de persoon van Hare Majesteit - Naar uit Wageningen wordt gemeld, zijn onze geëerbiedigde Koningin-Moeder, noodigt I thans de drie kinderen van de vroeger be het moderamen der algemeene synodale com-1 sproken Grietje van Rooyen naar Zetten ge missie de predikanten der Nederlandsche Her vormde kerk uit, in de godsdienstoefening van Zondag 24 Januari a.s. dien dank in den gebede uit te spreken en Hare Majesteit, met het Koninklijk Huis, eerbiediglijk Gode op te dragen. (Kerk. Ct.) Iwan de Boetvaardigeoorspronkelijke roman door Saïkja Marajah. Bij J. H, Steghgers H.J.zn., Apeldoorn. Dit boek maakt den indruk van geschreven te zijn door iemand, die in zijn vrijen tijd ook I joxigo man met een vork in de onderlip, eens een roman heeft willen schrijven, en toen het verlangen heeft gehad om het resultaat van zijn langen arbeid in druk aan een wijderen kring van lezers voor te leggen. We vreezen echter dat die lezers hem niet den dank zullen geven waarop hij gehoopt heeft. De schrijver heeft blijkbaar zooveel boeken I 0peraye 0p laatst gaf geen hulp meer. bracht, om daar in de Heldring-gestichten opgenomen te worden. Het geschiedde op last van den voogd en den toezienden voogd, beiden door den kantonrechter benoemd in verband met art. 420 B. W. Vooraf waren de kinderen in de barak gereinigd en van nieuwe kleeren voorzien. Grietje zal nu weder moeten werken, daar zp nu niet langer door de kinderen van de openbare liefdadigheid kan leven. Het comité van weldadigheid draagt met het burgerlijk armbestuur de verpleegkosten. Te Ede prikte zich een twintig jarige Er kwam een zweertje op, dat hij met een rooden zakdoek afwisehte. Waarschijnlijk zijn daar door smetstoffen in de wonde gebracht, want spoedig zwollen hoofd en borst geweldig op- Na ruim negen dagen volslagen bewusteloos te zijn geweest, is de man overleden. Eon gelezen dat hij zich in zijn verbeelding een wereldje heeft geschapen van louter boeken- menschen. En het lezen heeft hem bovendien niet het talent aangebracht om zelf litterair] werk te leveren. De buitenlandsch klinkende titel vindt zijn oorsprong in den opzet: een ziel, die vroeger als Iwan het op aarde nog al bont heeft ge maakt, moet, vóór zij het geluk van een fan tastisch Urania kan genieten, nog een loute- rings proces doormaken door een moeilijk leven op aarde. De geschiedenis van dat leven is de inhoud van het boek. Zoo bijzonder boetvaardig kunnen we den hoofdpersoon niet vinden; zijn leven is ook niet het hardste wat er als loutering bestaat. Het loopt hem op den duur in alles vrijwel mee. Werkelijk boete doen is nog iets anders dan je op 't nippertje be dwingen wanneer je iets slechts wilt doen vooral als geheimzinnige geesten je dan nog] passende betrekking op een handelskantoor I komen om aangesteld te worden als makelaar I telkens op tijd komen waarschuwen. alhier zeer moeilijk is. Niet zoo moeilijk voor ruim twintigjarige jongelieden, eenigszins he kend met het Spaansch en volkomen ervaren in kantoorwerkzaamheden, maar uiterst be zwaarlik voor oudere personen, wien het aan in alle vakken. Het jongste nommer van Belang en Recht In overeenstemming met het gevoelen van I bevat o. a. T erkorte arbeidstijd in textielfabrieken, den heer Van der Have te Kapelle stellen I door H. v. d. M. De reinheid en zindelijkheid burg. en weth. voor hem te machtigen om,' onzer levensmiddelen (II) door dr A. J. C. Snij Te Winschoten is het personeel der naam looze vennootschap Winschoter-Stoommeubelfa- briek, ontslagen, op grond van groven laster, door een of meer der werklieden tegen den directeur uitgestrooid. Hun is gelegenheid gegeven zich heden te verantwoorden. Geschiedt dit niet, dan blijft het ontslag definitief en wordt de fabriek gesloten. Ongelukken. Een S'/j-jarig knaapje te Zaandam is al spelende in aanraking gekomen met een gasmotor, staande in de werkplaats van zijn buurman. De kleertjes van denkleine werden gegrepen en de arme jongen mede- gesleurd. In allertreurigsten, schier hopeloozen, toestand werd hij uit de machine gehaald. Bij Muiden is een schippersknecht, varende met een motorschuit op Amsterdam, verdron ken. Hij laat een weduwe met 8 kinderen achter. Het ministerie van landbouw in België heeft verlof verleend om het Nederlandsch vee te slachten in het slachthuis van Schaarbeek. Dit verlof bestaat thans voor zeven Belgische slachthuizenAnderlecht, Antwerpen, Brugge Brussel, Gent, Luik en Schaarbeek.

Middelburgsche Courant | 1904 | | pagina 5