Maandag 18 Januari. Uit Stad en Provincie. 147° Jaargang. 1004. Zeeuwsche omtrekken. N°. 14. Bij deze courant behoort een By voegsel. Middelburg 16 Januari AIIDDGLItllRGSGHE COURANT. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp., 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. THERMOMETER EN VERWACHTING. 16 Jan. 8 u. vm. 41 gr., 12 u. 41 gr., av. 4 u. 41 gr. F. Verwacht: krachtige' N. W. wind, veranderlijk weer, buiig weer, geringe afname in temperatuur. Advertentiën: 20 centvper regel. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groole letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is uitsluitend gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Az., Ji.Z. Voorburgwal 206, Amsterdam. Het is de Stoomvaartmaatschappij Zee land in het afgeloopen jaar voorspoedig gegaan. Zoo luiden ten minste een paar berichten, die, uit een en dezelfde pen weer gevloeid, hun weg vonden in verschillende bladen zooals dit tegenwoordig te doen gobruikeljjk is. Afkomstig naar het in Vlissingen heet „van betrouwbare zijde", en elders van „iemand die met de zaken der Maatschappij Zeeland goed bekend is," is het gelijk luidend bericht in een paar couranten ver meerderd met een commentaar, die andere bladen zoo verstandig waren weg te laten. En ze toonden zich handiger dan de schrijver van die mededeeling. Er waren zoo luidt het daarin in 1903 104.000 reizigers vervoerd en de opbrengst van het goederenvervoer was zeer vooruitgegaan. En de vooruitzichten waren zoo goed 1 Op die gronden juicht de berichtgever en Bij de behandeling der begrooting van Waterstaat voor dit jaar, in de Tweede kamer, deed de heer Van Bylandt, afge vaardigde voor Apeldoorn, een beroep op den minister om meerdere subsidie.aan die Maatschappjj voor het brievenvervoer. De heer De Marez Oyens opperde toen het bezwaar dat verhooging van toelage allicht den obligatiehouders zou ten goede komen en niet de Maatschappij zelve. Daarvoor behoeft de minister niet bevreesd te zijnzoo roept thans die berichtgever triomfantelijk uit. Voor haar obligatie houders kan de Zeeland zelve ruimschoots zorgen. Als de schrijver dier commentaar gemeend heeft iets ten voordeele der Maatschappij te doen met zjjn mededeeling, dan vergist hij zich. Trouwens, door belangstelling daarvoor zal zijn pen wel niet bestuurd zijn. Men zou haast vermoeden dat hieraan eene beursmanoeuvre niet vreemd isdaarom te meer zij men op zijn hoede voor zulke mededeelingen, al heeten ze ook -afkomstig van personen die met de zaken van de Zeeland goed bekend te zijn. In elk geval onhandiger had de bericht gever niet kunnen schrijven dan hij nu deed. Met een verzoek om verhooging van sub sidie in het verschiet, houdt men niet zulke boutades. Daardoor brengt men de menschen van de wijs. En een minister kan nu allicht, op grond daarvan, het onnoodige van meerdere sub sidie bepleiten. Altijd wanneer hij zoo on verstandig was over het hoofd te zien de gevolgen van vroegere min gunstige jaren. De voorlichting in zulke zaken late men daarom liever over aan de directie, die den toestand kent en de Regeering beter op de hoogte kan brengen dan een berichtge ver, al put hij zijn kennis uit nog zoo'n vertrouwbare broneen bron die dan toch zijn oorsprong moet vinden binnen do mu ren van het administratiegebouw eener Maatschappij. Dat kan niet anders. En zulke mededeelingen, meestal dus voortgekomen uit een onbescheiden gebruik, gemaakt van vertrouwelijke dienstgegevens, zijn te gevaarlijker omdat zij allicht tegen den zin der directie zijn, als niet strookende met het belang van eene onderneming. Het gemak dient den mensch. Wie eenmaal in den trein zit, heeft maar het liefst dat hij zonder overstappen door stoomt tot aan de plaats van zijne bestemming. En wie elders het gemak van moderne vervoermiddelen heeft leeren kennen en die in eigen omgeving mist, gevoelt zulk een gemis dubbel. Wij beseffen daarom ten volle de jam merklacht van een Tholenaar over het isolement van dat eiland, in ons nommer van Maandag. Een echo van herhaaldelijk hierover geuite jeremiades. Geen tramEn dan die verendie „trekgaten" teTholen en te Oud-Vossemeer1 Waarom toch ook geen brug? Alles goed en wel. De toestand daar laat zeker te wenschen over, maar de klagers overdrijven ook schromelijk wanneer zij dien bespreken. De passage is nu en dan lastig, bijv. bij laag water en bij ijsgang, maar of zij het wettigt dat voor verbetering tonnen gouds zouden worden besteed, is voor menigeen een open vraag. Het leggen van een brug toch is gemak kelijker gezegd dan gedaan. Men hoeft om ons bij Tholen te bepalen hier te doen met oude rechten, met groote voordeelen, met verschillende belangen die men niet over het hoofd mag zien, met bezwaren die niet zoo gemakkelijk uit den weg zijn te ruimen. Het veer daar brengt aan de gemeente Tholen heel wat op6000, zooals in ons Maandag-nummer tegelijkertijd werd opgemerkt. Zij kreeg het recht van tol heffing „in erfelijken pacht" op den 29en September 1462 van Philips, hertog van Bourgondie. Yan zulk een recht, dat zoo'n stevige bato aan de gemeentekas geeft, eene on misbare bate in den hnidigen tijd, doet men, begrijpelijkerwijze, geen afstand. Die 6000 vertegenwoordigen een kapi taal van minstens ander halve ton. Het rijk heeft geen belang bij deze bruggen-kwestie en de provincie zeker niet zooveel om zulk een kapitaal aan de ge meente Tholen te verstrekken voor uitkoop van tolrechten. En de gemeente Tholen zelve? Stel eens dat zij een brug wilde doen leggen, zij zou dan nog, behalve ter ver goeding van het gemis van die 6000, ook nog rente moeten trekken van het kapitaal dat zij stak in zulk een bruggenbouw, waarvoor allicht een f 100.000 zon vereiseht woi-den. En hoe zou zij aan die baten moeten komen? Door heffing van een recht voor het passeeren van een brug? De scheepvaart zou zij niet mogen doen betalen voor het doorvaren. Er zijn gemeenten, o. a. Muiden in Noord- Holland, waar voetgangers, rijtuigen, de tram zelf, bij jaarlijksch abonnement, be talen voor het passeeren van oen brug; maar dit steunt ook op oude, verkregen rechten, en er moet heel wat ontvangen worden, wil men eene behoorlijke rente van het genoemde kapitaal trekken. En welke brug zou er moeten gelegd worden op of bij de tegenwoordige plaats van het veer Een draaibrug? Stellig een zeer kostbare geschiedenis. Een hooge brug, waarover de voetgangers kunnen gaan, terwijl de schepen er onder door varen Ook geen kleinigheid En toch in elk geval dient men do scheepvaart op de Eendracht gelegenheid te geven tot het bevaren ervan en het passeeren van dit punt. Waarlijk, zoo gemakkelijk als men het voorstelt, is zulk een bruggen-kwestio niet op te lossen. Wie de gemeente Tholen nïet waarborgt dat zij uit financieel oogpunt vooruitgaat, althans niet achteruit gaat, make haar geen verwijt dat zij houdt wat zij heeft en geen gewaagde stappen doet. Technische school. „Ze kunnen met veel kleiner onderwijzend persoueel volstaan en zullen een veel kleiner apparaat vereischen. Ernstig zal dan ook overwogen worden of niet geraden en profijtelijk zal zijn deze hoogescholen in een universiteitstad te vestigen, teneinde met het daar reeds te vinden onderwijs voordeel te doen". De minister voegtechter hier het vol gende bij „Slechts worde niet uit hot oog verloren, dat ook het contact met het leven hier recht van meespreken heeft, en dat bijv. dehooge- school voor den handel moeilijk in Delft of Leiden, en stellig beter in Amsterdam of Rotterdam op haar plaats zal zijn. Over aanhaking aan de technische hoogeschool van eene afdeeling voor den handel is ernstig gedacht, maar er is juist met het oog op dat wezenlijk belang van contact met het le7en afgezien". Ditzelfde geldt zeker in niet minder, zoo niet hooger mate van een landbouw-hooge- 8chool. Het is mogelijk dat een Academiestad in een landbouwprovincie hare voordeelen op levert maar voor de eischen van do practijk zou toch een gemeente als Middelburg of Goes ook de aandacht mogen verdienen voor de vestiging van zulk een landbouw- hoogeschoolte meer waar die toch „veel kleiner onderwijzend personeel en veel klei ner apparaat vereiseht". Practische ervaring, practische kennis, ze zijn ook voor studenten aan zulk inferieure kwaliteit b. v.) zich zelf schade- meer gelet te worden en zou het niet goed loos stellen zijn dat de gezondheidscommissiën daaraan Januari is de maand der beren. Wat hare aandacht schonken worden er van die „zweetmiddelen" uitge- Het vervoer van zulke lompen moest reikt! Hoe verlangend, reikhalzend ziet de afzonderlijk geschieden, winkelier uit naar betaling van hetgeen hij zelf reeds heeft moeten betalen Hoe perst menige rekening den debiteur het zweet uit de poriën Ook hier weer een drukkende belasting geruimen, dikwijls heel geruimen tijd crodiet en dan nog 1 korting (voor accurate betaling aan de meid. Men kent het verhaal van een ingezeten eener aanzienlijke plaats in onze provincie. Deze was in het bezit van een prachtig eetservies, dat hem geen geld kostte, want hij had het gekoeht van de rente, die hjj getrokken had van het geld, waarop zijne winkeliers soms 5 jaren moesten wachten Velerlei directe belastingen worden om streeks dezen tijd den winkeliers opgelegd zouden zij door indirecte belastingen van den afnemer geen revanche nemen Zouden ze geen gelijk hebben als ze 't deden Aldus de Z u i d-B evelander. Die koeken-aanbiederij, ook elders in Zeeland in zwang, doet ons met de winke- Een verweer van onzen Haagschen »Toren- wachter" tegenover een aanval in De Avondpost moest tot een volgend nommer blijven liggen. De heer G. C. Rejjers Jr. alhier deed de thans van buiten voltooide nieuwe bouwen op de Loskade »nemen" en bracht die op een prentbriefkaart in den handel. De uitvoering is zeer goed en menigeen zal ook met dit stadsgezichtje zijn verzameling briefkaarten of die van vrienden en kennissen wel willen verrijken. Heden morgen was alhier in de Gist- straat een timmerman, V. genaamd, op oen trap staande, aan het werk aan een plafond in een gang van een onbewoond huis. Eensklaps hoorde een andere werkman, die in een naburige hamer aan 't wtrk was, een zwaren plof. Bij onderzoek vond hjj den timmerman op den grond liggen, terwjjl deze hevig uit een der ooren bloedde en bewusteloos was. Na door een tehulp geroepen arts voorloepig geholpen te zjjn, is de man naar het gasthuis liers met zooveel meelij hebben als wel het vervoer(j_ gedwongen crediet-gevon, vooral gedurende meer dan een of twee jaren. Dat cadeau-geven van zulk eene lekkernij I is een eigenaardig gebruikdat allicht meewerkt om den ondergeschikten een eene hoogeschool van hooge waarde en het faveurtje te bezorgen, best op te doen in eene provincie als Zee- En wij verwedden er een dozijn nieuw - land die voor het grootste deel van den j aars hoeken onder dat, mocht een het wagen Bij het aanhangige wetsontwerp tot wijzi ging en aanvulling der wet tot regeling van het hooger onderwijs is sprake van de vestiging eener zelfstandige inrichting van hooger onderwijs voor den landbouw. Het is nog verre van eene definitieve beslissing in deze. Over de inrichting en regeling van deze hoogescholen wenscht de minister zich op dit oogenblik dan ook nog niet uit te laten. Maar tijdig op den uitkijk staan, is voor ons, Zeeuwen, nog zoo kwaad niet. Volgens den minister behoeven zulke scholen voor landbouw en handel op verre na niet zulk een omvang te hebben als een landbouw bestaat en waarin eene model inrichting gevestigd is :Js de Wilhelmina- polder. Het geldt hierbij wel een zaak van latere zorg, maar het is toch gewenscht, dat men die belangrijke kwestie niet uit het oog vevlieze- Er varen vele kapers op deze kust om een voordeel van groot belang voor gewest en gemeente te behalen. Een Z u i d-B evelander gevoelt zich niet voor zichzelven maar voor ande ren bezwaard met daar, in dat schoone deel van Zeeland, bij het begin van het jaar heerschende gebruiken. Hij schrijft ons „Januari, eigenaardig op Zuid-Beveland, misschien ook elders „Nieuwjaarsmaand" geheeten, biedt gedurende 31 dagen gele genheid aan om elkaar veel geluk en zegen te wenschen Wie eeu bekende op een van die 31 dagen ontmoet, kan zijn „al wat wenscheljjk is" doen hooren. Maar vooral is die maand de tijd tot het heffen van belasting van de winkeliers, door de klanten. Belasting in den vorm van nieuwjaarskoeken, borreltjes op den eersten marktdag, dien de klant in de stad doorbrengt, enz. Die nieuwjaarskoeken worden door iede- ren klant in ontvangst genomen, en het aantal, dat goed beklante winkels uitrei ken, is zoo groot, dat enkele bakkers het op het laatst van December zeer volhandig hebben, ten einde op 1 Januari gereed te zijn. De bedienden reiken die op den eer sten dag van 't jaar uit aan de klanten in de stad", tegen inwisseling van een groote of kleine nieuwjaarsfooi. De vrouwen der boeren zijn op den eersten marktdag present om de nieuwjaarskoeken in ontvangst te nemen. Wèl moeten de omstandigheden dwingen om weg te blijven I Druk als het bij die winkeliers zijn kan met dit gebruik te breken, een ander, zelfs I gaf hij aan den penningmeester, den heer P.J. een nieuweling, door geen traditie gebon den, zich haasten zou om het ia eere te houden. En dit eenvoudig uit eigen profijt. Do kosten van zoo'n nieuwjaarscadeau zullen wel gevonden wordendie komen wel terecht, uit de lengte of uit de breedte, zonder dat men tot inferieure kwaliteit van het gegevene zijn toevlucht behoeft te nemen. Yele winkeliers zullen het bedrag wel van hunne winst willen afstaan. Beter toch eene kleinere winst dan een klant verloren. Zoo'n koek houdt de klandisie te vriend en dat is heel wat waard. Geheel anders is het met het credietstelsel Daarover hebben wij echter al meermalen onze meening gezegd. Hierin verandering brengen gaat niet gemakkelijkmaar dit is niet alleen do schuld der klanten. Hoevele winkeliers werken dit stelsel in de hand door hun verzoek om „asjeblieft te laten opschrijven," liever dan contant te betalen op die dagen, kolossaal! Dat die koek, met het opschrift 19 0 in cijfers van stijfsel en suiker, niet precies van prima kwaliteit is, behoeft niet gezegd maar men kijkt een gekregen paard ook niet in den bek Zou men er nooit eens aan gedacht heb ben, dat door een en ander een niet onbe langrijke belasting van den winkelier wordt geheven Die nieuwjaarskoeken, in grooten getale uitgereikt, vertegenwoordigen toch een tamelijk groote waarde. Of zou de waarde der koek niet op maar in de rekening staan, m. a. w. zou de winkelier niet langs indirecten weg (door Vrijdagavond vergaderde, onder voor zitterschap van den heer J. F. Van Dunné, het comité d r in 1: Schuttershof alhier in het vorig jaa. gehouden tentoonstelling van rashonden en pluimvee. Nadat de voorzitter de heeren welkom had geheeten en hij had gewezen op het groote succes, dat de tentoonstelling heeft gehad, de Broekert, gelegenheid rekening en verant woording te doen van zijn gehouden beheer. De rekening werd goedgekeurd en den rendant dank gezegd voor zjjn flinke admini stratie. Daarna gaf de tweede secretaris, de heer K Meertens Kzn., een verslag van de dagen voor, in en na de tentoonstelling, schetste het werkzaam aandeel, dat de heeren Neelmeijer, Hioolen en Broeder hebben gehad in de afdee ling pluimvee, en gaf een overzicht der ver slagen in verschillende sportbladen, alsHon densport, De Pluimgraaf, Collie Mittheilungen, Moniteur en meer andere. In alle wordt lof gebracht aan den voorzitter en aan het bestuur voor het flink in elkaar zetten der tentoonstelling en de gulle ontvangBt, die aan heeren keurmeesters is ten deel gevallen. Spreker zeide den heer Van Dunné dank voor al hetgeen hij heeft gedaan in het belang dezer tentoonstelling. Maar ook de heer J. Kraamer werd niet vergeten; èn als veearts èn als eerste secreta ris heeft hij zoo enorm veel gedaan, dat een woord van hulde hem, volgens den verslag gever, zeker niet mocht worden onthouden. Hierna dankte de voorzitter voor de hulde, hem gebracht, maar wederkeerig bracht ook Dat van dit crediet-vorloeiien schandelijk I aan a;;en een woord van dank voor hun misbruik gemaakt wordt, is een natuurlijk I een meer de ander minder, werkzaam aan- gevolg van het stelsel op zich zelf. I deel tot het wegslagen der tentoonstelling. Afkeuringswaardig zeker I Daarna kwam aan de orde de bespreking der Maar wie kent het middel tot genezing vraag of eene vereeniging zal worden gesticht. In verband hiermee, had de heer K. Meer tens Kz. voorloopige statuten saamgesteld, die Dezer dagen lazen wij het volgende be-1 met algemeene stemmen werden goedgekeurd- Een der heeren wenschte daaraan toegevoegd de opname van konijnen en vogels en de ver gadering vereenigde zich daarmee. Het doel der vereeniging zal zijn a. de liefhebberij voor en de lokkerjj van rashonden, pluimvee, konijnen en vogels te bevorderenen b. de raskenmerken van deze dieren meer tot algemeene bekendheid te brengen. Zjj zal trachten dit doel te bereiken door a. liefhebbers en fokkers van deze dieren richt „Hoe gevaarlijk lompon en lompenpak huizen zijn, bleek opnieuw door de kleine pest-epidemie, de vorige maand to Marseille I geconstateerd. Een niet ontsmette baal lompen, welke aldaar in het einde van Augustus werd geopend in een papierfabriek, besmette er 16 werklieden, waarvan 4 stierven. Terwijl de zieken waren afgezon derd, is de fabriek gelukkig afgebrand en zoodoende de meest practische ontsmetting bijeen brengen i. t\ I alle mogelijke inlichtingen, zij 't ook onvrijwillig toegepast. De' ziekte schijnt thans weer geweken." Deze mededeeling gaf ons eene opmerking in de pon, die wij reeds lang hadden wil len maken. Hoe staat het met het vervoer van lom pen in ons land Wij zien ze wel eens in onze omgeving laden op groote of kleine deze rassen betreffende, te verschaffen tentoonstellingen zelf te organiseeren of tentoonstellingen te steunenenz. De contributie voor de leden werd op één gulden bepaald en die voor donateurs op 5. Besloten werd eene lijst te laten cir- culeeren tot het aanwerven van leden, die men, met het oog op de lage contributie, vaartuigen, gelijk met velerlei zaken, zelfs hooPte dat in grooten getale zouden toetreden. 1 Over eenige maanden hoopt men op eene •rwten, boonen en andere eetwaren, bedde- goed enz. Alles in onbevallige wanorde door elkaar. Wij willen nu niet den menschen al te veel schrik aanjagenmaar waar die lom pen zulke dragers van besmettingskiemen zijn, wat trouwens genoeg bekend is, rijst toch de vraagdient daarop ook niet wat algemeene vergadering een bestuur te kunnen benoemen. Dinsdagmiddag te drie uren vergadert de Kamer van koophandel en fabrieken te Mid delburg, ter behandeling van ingekomen stukken en rapporten en het verrichten van de periodieke werkzaamheden.

Middelburgsche Courant | 1904 | | pagina 1