Maandag 19 October. fti°. 246. 146' Jaargang, Zeeuwsche omtrekken. Middelburg 17 October Bij deze courant behoort een Bgvoegse. nir F. C. van Deinse. iééhém 1903. MIDDELBURGSCHE COURANT. Deze oourant verschijnt d a g e I ij k s, mat uitzondering ran Zon- en feestdagen. Prjji, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., f 2. Afzonderlijke nummers kosten i «ent, THERMOMETER EN VBBffACHTINO. 17 Oct. 8 u. ra, 51 gr., 12 u 52 gr., av. 4 a. 53 gr. F V e r w a s b tmatige N. W. wind, veranderlik weer, neerslag, later opklarend, weinig verandering in temperatuur. AdvertentiSn20 oent per regel. Oeboorto-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50; elke regel meer 20 eent. leolameni 40 eent per regel, 8 ree te letters naar de plaats, die sg innaaien. Tot de plaatsing van advertentiën en reolames, niet afkomstig uit Zeeland, betrettende Handel, NQ verheid en Geldweaen, is uitsluitend gereohtigd het Algeneeus Idlsrtsnils'BsrMn A. BE LA MAK AKW., Vsrartwrcwwl J Bij de stemming op Dinsdag 20 October in het district Hulst voor een lid der Provinciale Staten bevelen wij ten dringendste aan den heer Wij doen dit in aansluiting op hetgeen door ons in het bijvoegsel is geschreven met te meer aandrang niet alleen omdat de heer Yan Deinse is een aanhanger der liberale beginselen, maar ook omdat hij in verschillende betrekkingen, o. a. lid van 't bestuur der liberale kiesvereeniging en lid der gezondheidscommissie te Terneuzen, getoond heeft flink werkzaam te willen zijn. Hij is bekend met polderzaken, en zijn be trekking als lid van den raad zijner woon plaats doet hem van nabjj de belangen en nooden van Terneuzen, die ook voor de omgeving van zoo groot belang zijn, kennen. Yan hem mag verwacht worden dat hij met belangstelling en energie zich zal inwer ken in de zaken waarover hij mede zijn oordeel zal hebben uit te spreken. Hij is verder iemand die bedaard en kalm overlegt alvorens een of ander stand punt in te nemen. Wij vertrouwen dat de kiezers, stem mende op mr F. C. van Deinse, èn der liberale partij èn het district een goeden dienst zullen bewijzen. Ja, als het mogelijk waswij zouden elke gemeente in onze provincie gaarne een goed communicatiemiddel verschaffen, zoo dat havo inwoners gemakkelijk en goedkoop zich zouden kunnen verplaatsen en in ver binding zich stellen met het algemeene, het groote verkeer. Het toeval bracht ons in de laatste dagen van verschillende kanten brieven, waarvan de schrijvers allen hetzelfde stok paardje bereden. Hier een brief uit Goes, wijzende op het verzoek van een hekenden concessiebezitter om meer subsidie en herinnerende aan een uitspraak van het vroegere hoofd dier gemeente, den heer J. Ph. Wesselink, over concessiejagers. Op dezen brief en op al het daarin be weerde en op die uiting gaan wij niet verder in. Ginds een schrijven uit Noord-Beveland een klacht inhoudend over het ellendige en het kostbare van zoo geïsoleerd te wonen. De belangen van den burger in die afgelegen streken worden enorm ge schaad zoo luidt de jeremiade. En de Noord Bevelander lichtte ons dit met een paar voorbeelden toe „De afstand van Colijnsplaat of Wissekerke tot Goes is 3 uur gaans, 16 a 20 K.M., zoo schreef hij. Wie die „reis" doen moet, om per spoor verder te gaan, betaalt voor een tilbury tot Cortgene 1.25, voor veer geld .25, voor een tilbury tot Goes f 2, samen 3.50. Yoor de reis van Goes naar Maastricht, Den Helder of Groningen 10 a 20 maal zoover, betaalt men in den tijd der vacantiekaarten, d. i, in den echten reistijd, 2, dus ongeveer de helft. Doch ook zonder vacantiokaart is de kostenver- houding jammerlijk. Een burgerman in de stad, of op een dorp dicht daarbij, kan zijn kinderen voor de kosten van schoolgeld en boeken doen opleiden voor tal van betrekkingen. Voor een Noord-Bevelander komt daar ongeveer f 300 bovenop wegens huisvesting van zijn kind. En daardoor blijft menig kind, knaap en meisje, van de gewenschte opleiding verstoken. Ieder gevoelt, dat deze voorbeelden met tal van andere kunnen worden aangevuld, Voor de bewoners der afgelegen streken die toch ook „hun geld en hun bloed" aan 't Vaderland offeren, is het ik zalmaar zeggenin hooge mate hinderlijk, dat zi; op zoovele punten zich achter gesteld zien bij hun landgenooten van elders." Dit alles klinkt goed en de berekening sluit als een bus. Maar de schrijver vergeet toch dat zelfs met de beste communicatiemiddelen er nog altijd te wenschen overblijft, en dat om een voorbeeld te nemen zij die in Oost- of West-Zeeuwsch Vlaanderen wonen, waar men trams en spoorwegen heeft, toch voor Middelbaar onderwijs hunne kinderen naar Middelburg, Goes of Zierikzee moeten zenden. Wie in Zeeland hoogere opleiding wenscht voor zijn zonen en dochters, heeft ook een groote onkosten-rekening, die men niet behoeft te betalen wanneer men in of dicht bij een academiestad woont. Dat is nu eenmaal niet anders in de wereld. Er is altijd baas boven baas, ook op dit gebied. Maar dit sluit niet uit dat er reden tot klagen is, als men van elk verbindingsmid del is verstoken. Nu rest ten opzichte van Noord-Beveland de vraag of de afstanden niet te kort zijn voor een tramof het aantal gemeenten en bewoners niet te gering is om zulk een lijn eenigszins productief te maken in ver houding tot de onkosten daarvoor. En vooral geldt dit bezwaar zoolang Zuid-Beveland geen aansluiting biedt door een tram die van Wolfaartsdtyk afrijdt. Al blijft nog steeds het water, dat beide deelen scheidt, een bezwaar, daarmee hebben ook andere verbindingen in Zeeland, o. a. bij het Zijpe, te kampen. Maar zonder tram op Zuid-Beveland zou Noord-Beveland toch, zelfs met zulk een middel van verKeer, niet gebaat zijn. Dat dit deel van Zeeland zoo lang van een tram verstoken blijftdat wekt be vreemding. Wij hebben nog onlangs in een onzer Omtrekken" gewezen op de behoefte aan zulk een vervoermiddel van Hansweert naar Vlake. Dat is een eiscb van het oogenblik, even als een tram van Wolfaartsdijk over ver schillende gemeenten naar Borssele. Maar hoe die tot stand te brengen? Zooals er meerdere zijn ontstaandoor krachtig particulier initiatief, gesteund door subsidiés van het Rijk, de Provincie, Ge meenten en Polders. Het Rijk legt zulke wegen niet aan. Dit deed het wel de groote spoorwegen. En nu hoort men in Zuid-Beveland wel van concessie-aanvragenvan verzoeken om subsidienu dezer dagen weer om ver meerdering daarvan, maarvan prac- tische resultaten hoort men weinig o£ niets. Zou het ook kunnen zjjn dat de zaken niet goed worden aangepakt? Is het niet denkbaar dat in zulke plan nen meer schot komen zou wanneer man nen uit de streek zelve de handen uit den mouw staken en met ernst zoo'n belangrjjke onderneming eens aanpakten Dan zou er van concessie-jagerg geen sprake kunnen zijn dan zou worden ge toond dat het om het belang der streek te doen was. En daardoor zou vertrouwen ontstaan in de onderneming. En wat zulk een initiatief vermag, dat is in onze provincie al genoeg gebleken, o. a. in Zeeuwsch-Vlaanderen De tramlijn HulstWalsoorden legde daarvan nog onlangs getuigenis af. Op de tram in het Westeljjk deel van Vlaanderen behoeven wjj niet te wijzen daaraan denkt men als van zelf. En hoe aanstekelijk zulke goede voor beelden werken, dit bleek vooral daar; en ook in de kanten van Hulst, waar men in volgens „een man van invloed" in die streek, kans het plan van een tram Sas zgn. van GentSelzaeteHontenisse. Werd dit verwezenlijkt, dan zou een groot deel van het vijfde distrikt eene zeer gemakkelijke aansluiting verkrijgen aan hot wereldverkeer, zoowel langs den Nederlandschen weg als langs den Belgischen. En wij hebben grond voor het vermoe den dat de voorbereidende stappen, in dezen geest gedaan, aanvankelijk reeds met succes zijn bekroond. Zulke voorbeelden moesten de bewoners van Zuid- en Noord Beveland prikkelen, gedachtig aan de woorden van keizer Wil helm dat de wereld op dit oogenblik staat in het gesternte van het verkeer. Als zij de handen ineen slaan, is er ook voor het geisoleerde noorder-deel misschien nog wel wat te doen. het bezit van zulk een tram is gekomen. Nu zint men op andere ijzeren wegen. Nu beraamt men meerdere plannen. Nu spreekt men van een tram Sas van GentSelzaeteHontenissevan een die van Walsoorden zou gaan naar Koewacht, Overslag enz. Maar nog grootscher plan is geopperd eene verbinding van het vierde met het vijfde district. Dit laatste plan is reeds jaren overdacht als wij ons niet vergissen reeds op het papier verwezenlijkt. Deze verbinding over den Braakman zou natuurlijk enorme uitgaven vorderen maar de voordeelen zouden zeker niet uitblijven Op eene spoedige totstandkoming heeft. Aan een tweede verkeersmiddel, van anderen aard, niet zoo kostbaar maar ook zeer nuttig, begint de behoefte zich ook hoe langer hoe meer te doen gevoelen. Wij bedoelen de telephoon. Tal van gemeentebesturen op het platte land hebben, begrjjpend den geest des tijds, meegewerkt om die tot stand te brengen, maar meerdere nog laten zich afschrikken door de kosten of hebben geen oog voor de behoeften der ingezetenen op dit punt. En tochhoe geriefelijk is zulk een ver spreker hoe gemakkelijk in ernstige ge vallen van ziekte, in tal van omstandig heden, voor hen die zaken doen Wie dan ook eenmaal zulk een telephoon heeft gebruikt, waardeert haar en zou haar niet gaarne missen. Des te grooter wordt het verlies wanneer hem die wordt ontnomen. Heeft men de telephoon of de telegraaf niet, dan kan men zulk een gemis niet ge voelen, alleen beseffenmaar eenmaal ge wend aan het seinen, is het verlies van een telephoonkantoor dubbel groot. Zulk een gevaar dreigt den Anna Jacoba- mlder, een deel der gemeente St. Philips- land dat toch al geïsoleerd ligt. Daar doet zich, naar wij vernemen, het volgende voor In den loop van het vorig jaar is in de kom der gemeente een telephoonkantoor ge opend. Bewoners van den Anna Jacoöa-polder hebben toen per adres den raad verzocht het vestigen van een dergelijk kantoor ook in hunne buurt te willen bevorderen. Daar het voor de hand lag dat, den min gunstigen financieelen toestand der gemeente in aan merking genomen, de raad bezwaar zou maken twee telephoonhouders te bezoldigen, heeft de heer Aarnoutse bereidwillig op zich genomen de telephoon in genoemden polder buiten bezwaar der gemeentekas te bedienen. Het gevolg was dat de telephoon er kwam. De tegenwoordige telephoonhouder heeft echter thans, genoopt door bijzondere om standigheden, den raad verzocht de tele phoon over te brengen naar het dezen zomer aldaar geopende hulpkantoor der posterijen en te kennen gegeven dat de brievengaar der, mits tegen eenige vergoeding, de be diening der telephoon gaarne op zich wil nemen. De raad besloot echter aan dat verzoek niet te voldoen en de telephoon te zullen opheffen indien er niemand kan gevonden worden, die zonder vergoeding het tele- phoonhouderschap wil aannemen. Dat zou te betreuren zijn. Want het gebruik van dat gemakkeljjk middel om spoedig iets mee te deelen of te vragen wordt in dien welvarenden Anna JaJcoba polder zeer gewaardeerd, vooral door land bouwers, handelaars, directeuren van suiker fabrieken en hunne agenten. Dit blijkt wel uit het feit dat in dien polder, met zijne 600 inwoners, in Septem ber 41 telegrammen werden ontvangen en 46 verzonden. De raad bedenke zich dus nog eens vóór het die ingezetenen van een middel berooft dat ook als onderling verkeersmiddel tus' schen de beide deelen der gemeente zulke uitstekende diensten bewijst. Kan er wezenlijk op de begrooting voor 1904 niet een postje gebracht worden tot belooning van den telephoonhouder? Het idee, door ons onlangs geopperd om een fonds te stichten, teneinde in tijden van nood te voorzien in de behoeften van slachtoffers van visschersrampen, zooals Arnemuiden en Tholen in September troffen, schijnt tot nadenken en tot overleg ge dwongen te hebben. Het bestuur der visschersvereeniging te Tholen slaat blijkbaar de handen aan het werk. Voorzeker te waardeeren I Maar men wil de zaak op bescheiden voet nrichten. Ons welwanneer die bescheidenheid niet te ver wordt gedreven en men zich niet al te angstvallig houdt binnen eigen kring. Dan toch kweekt men, dunkt ons, slechts een ziekelijk plantje. Wij schreven over een „fonds, liefst een algemeen fonds voor het gansche land". Eerst dan kan men kracht uitoefenenen een soliede stichting tot stand brengen. Wil men nu in Tholen beginnen, om van daar medewerking te vragen in andere visschersplaatsen in Zeelandin onze pro vincie de handen in elkaar slaan en dan zoo verder gaan? Het zou uitstekend zijn. Maar een locaal fonds zal niet over vol doende middelen kunnen beschikken om harde slagen te kunnen doorstaan, om te voorzien in behoeften, zooals in de afge- loopen maand zich plotseling deden gevoelen. Het „helpt elkaar" en de lasten zullen lichter te dragen zgn, geldt vooral in deze. Zoo hoog zal dit toch niet behoeven te Wij hebben er geen oogenblik aan ge twijfeld of onze „Omtrek", in ons nommer van Maandag 5 Oct., over de Nijverheids tentoonstelling, te Middelburg te houden, zou heel wat gemoederen in beweging brengen. Dat is dan ook zoo geschied. Dit lag trouwens voor de hand. Aan blijken van instemming ontbrak het allerminst maar wij hoorden ook gewagen van afkeuringvan alles behalve ingeno menheid. Wij willen over een en ander thans het stilzwijgen liefst bewarendie afkeuring aij voorkeur stellend op misverstand, op verkeerd begrip van onze bedoeling. Nu de leden van het comité besloten, om voor hen overwegende redenen, het eens opgevatte plan door te zetten, leggen wij ons daarbij neer, hopende dat de wenken, die wij gaven, ook zullen worden overwogen en, zooveel mogelijk, opgevolgd bij het meer bescheiden plan dan wij hadden gewenseht, Niet afbreken was ons verlangen, op- aouwen. En dit is ook thans ons streven. Eenmaal bepaald dat eene kleine ten toonstelling in het Schuttershof zal gehouden worden, willen wij allerminst dit plan tegenwerken, omdat thans de eer van onze stad, haar belang en dat van ons gewest, het begrip van solidariteit meebrengen dat allen samenwerken tot welslagen van dit plan. Daaraan doen wij volgaarne mee. Zoo alleen kan er ook op kleine schaal iets goeds, Iets degelijks tot stand komen. 1904 geve ons nu eene tentoonstelling waarop Zeeland's nijverheid zich van eene gunstige zijde doe kennen, de provincie en Middelburg roemen mogen en die velen nu en in de toekomst voordeel brenge. Zoo'n tentoonstelling kan voor- en ver lichten. Van verlichting gesproken, wij denken daarbjj als van zelf aan gasverlichting. In meerdere gemeenten in ons land, ook te Middelburg, wordt de klacht ver nomen dat de gebruikers van muntgas in evenredigheid meer betalen dan zij die op de gewone wijze van gas worden voorzien, ïn den laatsten tijd is in onze gemeente het verbruik van gas over den muntmeter belangrjjk toegenomen. Tegenover 860,000 M3, op de gewone wijs geleverd, wordt op de gemeentebegroo ting voor 1904 120.000 M3 over den munt gasmeter geraamd. De gewone prijs is f 0.075, muntgas wordt berekend tegen 0.10 per meter. De muntgas-gebruikers betalen dus een verhooging van f 3000, welke verhooging betaald wordt door p.m. 500 personen. Hun klacht- over te hoogen prijs komt ons gerechtvaardigd voor. Het spreekt van zelve dat zij die gebruik maken van muntgas iets meer per kub. meter gas moeten betalen dan zij die op de gewone manier gas stoken. De eerste toch ontvangen de leiding gratis, betrekken onder zekere voorwaarden de gastoestellen, glazen en gloeikousjes, alsmede gascomforen kosteloos en hebben geen meterhuur te voldoen. Hoeveel de verhooging daarvoor wezen moet, laten wij in het midden. Indertijd, toen het gewone gas voor 8'^ cent per M3 werd geleverd, werd de prijs voor muntgas vastgesteld op 10 cent. Men tan dus aannemen dat het verschil tusschen die prijzen opweegt tegen de voordeelen die de gebruikers vau muntgas genieten. Maar nu is met 1 Januari 1900 de prijs van het gas, op de gewone wijze ontvangen, van 8Vj (met korting voor groot verbruik) verlaagd tot f 0 07 Va zonder korting, terwijl die voor het muntgas op 10 cent is gebleven. Zou er nu uit een oogpunt van billijkheid geen aanleiding bestaan om het muntgas te brengen op 9 cent Wij meenen van wel. Natuurljjk zou men, wanneer men tot dien maatregel wilde besluiten, een wijziging moeten brengen in de constructie van het muntapparaat, waartegen wel geen bezwaar zou bestaan. Men zou, meenen wij, echter ook de be staande meters kunnen behouden en ook de betaling met 2'/2 centstukken en dan, t zij jaarlijks, 't zij halfjaarlijks, een cent runnen restitueeren per verbruikten M3. Mogelijk zijn er nog andere oplossingen; wij gaven er eene die, om zoo te zeggen, voor de hand ligt. Nu we toch over gas schrijven, willen wij ook nog even vragen of het voor onze gemeente niet langzamerhand tijd wordt onderscheid in prijs te maken tusschen gas voor verwarming en gas voor verlichting. Het eerste, dat hoofdzakelijk des daags geleverd wordt en vooral in den zomer als het gewone gasverbruik minder is dan de donkere maanden, kan toch goed. kooper worden geleverd dan het laatste. We gelooven dat de geregelde productie van gas voordeeliger is voor eene fabriek dan het 's avonds produceeren van een groote hoeveelheid. De ervaring in andere gemeenten heeft dit, meenen wij, proefondervindelijk bewezen. Wij bevelen daarom ook dit denkbeeld aan in de overweging van onze gemeente raadsleden. Bezwaren zullen er misschien tegen wor den aangevoerd, maar waar die elders zijn uit den weg geruimd, zullen die ook hier wel zijn te overwinnen. ONJUISTE GEVOLGTREKKINGEN, Dezer dagen doet ia de pers de ronde eene mededealing dat van 25 Juli tot 8 October, das in den tjjd van tien weken, in ons land zgn bedreven zestien moorden en vijftien moordaanslagen. ?reoies werd uitgerekend dat dit ongeveer een om den anderen dag is. WJj weten niet of de aanteekening goed is, maar vdor men daarover aoh en wee roept en daaruit allerlei conclusies trekt omtrent de beschaving van Nederland enz. enz., zon men: Ie. de aanleiding tot die misdaden moeten weten en de omstandigheden, waaronder ze plaats hadden 2e. moeten kennen de statistiek van vorige Jaren, waarnit men zon kunnen zien of het cijfer wezenljjk buitengewoon hooger is dan voorheen 3e. ook moeten nagaan of de vergelijking met het buitenland, percentsgewijze naar het aantal bewoners, zoo ongunstig voor Neder land uitvalt. Zulke statistische opgaven hebben alleen waarde over een geheel jaar en wanneer andere cfifers van vroegere jaren en uit andere landen daartegenover staan. Zeer bijzondere omstandigheden kunnen toevallig een zeker tijdvak ongunstig doen

Middelburgsche Courant | 1903 | | pagina 1