Melk en boter. BIJVOEGSEL Maandag 23 Maart 1903, no. 69. Mlddtlburg 21 Maart, Voordracht-Wiba ut Jfederlandsche vtntnfginj tot bescherming va» dieren. LETTEREN EN KUNST. RECHTSZAKEN. TA» Wjj ontvingen van geachte zjjde de hier volgende vier vragen Eerste vraag: Hoe vindt men het gehalte aan eiwitstoffen in de melk? Tweede vraag: Waarom wordt tegenwoordig zoo veel gedaan om koeien te krjjgen, die melk geven met hoog vet gehalte, en ziet men volstrekt niet op het eiwitgehalte Daar toch (niettegen staande er in den laatsten t$jd nog al eiwitrgke voederstoffen voor dieren zfin by gekomen, b|jv. grondnotenkoeken en andere,) de waarde van piwit minstens nog gelfik staat aan die van vet, en boven dien die voederstoffen niet voor mensohen en jonge dieren, en nog wel het minst voor kinderen geschikt zjjn? Derde vraag: Deskt men misschien, dat de botermarkt nooit overvoerd kan worden, nn en in de toekomst En dat de melk als kindervoedsel, volksdrank enz en als voeder voor allerlei jong vee niet meer te pas komt, of dat de eitwitstoffen daar bjj geen waarde hebben. Vierde vraag: Of heeft melk met veel botervetgehalte misschien ook steeds een hoog eiwitgehalte en veel kaasstof, en gaat dat altjjd met elkander te zamen Antwoord op de eerste vraag. Het gehalte aan eiwitstoffen in de melk kan gevonden worden door scheiknndige ont leding. Gawoonlfik volgt men daarbjj de methode van Bitthansen. op blads. 482, 483 en 484, het gehalte aan droge 8tof berekenen. Maar ook in die streken, waar men kaas maakt, heeft de vetvrfie droge stof bjjlange zooveel waarde niet als het vet. Het is niet moeilijk door eene berekening aan te toonen, dat 5 kilogram vetvrfie droge stof, waarvan ongeveer '/s kaasstof is, in het gunstigste geval nog niet de waarde heelt van één kilogram vet. Dat gunstige geval doet zich alleen voor, wanneer de melk nagenoeg volkomen wordt afgeroomd en de magere kaas zeer hoog in prfis is. Hieruit volgt al dadelfik, dat het letten op het gehalte van vetvrfie droge stof in de melk geen groote practische waarde heeft, terwfil die waarde nog aanzienlfik zoude verminderen, wanneer men daarbjj de waarde van de melk suiker en de minerale stoffen verwaarloosde, om alleen rekening te houden met de eiwit stoffen, vooral ook omdat melksuiker en minerale stoffen van zoo'n groot gewicht zjjn bfi de voeding van het jonge dier. Wfi vinden verder in de wfize, waarop de vraag ingericht is, aanleiding om te vermoe den, dat de vrager denkt, dat do erwitrfibe kunstvoeders moeten dienen voor het vormen van eiwit in de melk. Mocht dit werkelfik het geval zjjn, dan verkeert bfi daaromtrent in eene dwaling. Om eene koe in een goeden staat van voort brenging te houden, heeft zfi natuurlfik vol doend voedsel noodig; ontbreekt dat, dan geeft zfi in het begin melk ten koste harer ge- vleeschtheid, later kwfint zfi. Voldoend voedsel bevat eene bepaalde hoe veelheid droge stof en verteerbaar eiwit, vet en zetmeelachtige Btoffen, waarin de hoeveel heid eiwit nog bovendien in eene bepaalde verhouding staat tot de som der hoeveelheden verteerbaar zetmeel, vet, enz, Volgens de opgaven van Wolff heeft men voor melkkoeien per 1000 EG levend gewicht noodig gemiddeld droge stoffen24 KG verteerbaar eiwit en amiden 2 5 vet0 8 koolhydraten12 5 provincie, die aan zfine woning gewoonlijk, en des Donderdags in zfin laboratorium altfid, voor belangstellenden te spreken is en steeds gaarne bereid gevonden zal worden, hun de noodige inlichtingen te versohaffen. het hart en den geest niet vergat. Dat hfi als! minister nog niet alles gegeven heeft, wat van hem verwacht wordt, komt omdat de tfid hem nog ontbroken heeft. De eerste jaren zfin de moeilfikste. Hfi heeft beloofd een ouderdoms pensioen voor werklieden, en wfi mogen hem daaraan houden, maar spreker vertrouwt ook,] dat hfi die belofte zal nakomen. te 1EB8EKE. Laten wfi vooraf opmerken, dat de melk I gevende eene verhouding van 1 op 5.4 d. w. z., gemiddeld bevat 88,5 ten honderd 3, 8,5 4,3 0,7 van het Fnesohe slag water vet eiwitstoffan melksuiker minerale-stcffen Al wat geen water is, noemt men droge stof. Het gamidddeld vetvrfie drogestof-percent is dus 3,5 4,3 0,7 8,5. Hoe men nu al die bestanddeelen van de melk scheidt en bepaalt, kan men vinden in ieder volledig werk over zuivelbereiding, waarvoor wfi den vrager, indien bfi Hoog- daitsch kent, kunnen aanbevelen Lehrbuch der Milchwirtschajt van dr W. Fleisehmann te Göttingen. Van dit werk verscheen in 1898 te Bremen een tweede druk, waarin de analyse der melk beschreven wordt van bladz, 122—127, waarbfi ook de methode Bitt hansen tot haar recht komt. Het is na tuurlfik in een dagblad de plaats niet, deze dat eene koe 5.4 maal zooveel verteerbare stikstofvrfie verbindingen zal ontvangen dan stikstofhoudende. Door anderen wordt die verhouding bepaald als 1 op 8. Voor wer- kende ossen en voor dieren, die gemest worden is een veel ruimer gebruik van eiwit noodig met meer eiwitrfik voedsel onderhonden slachten de dieren naar evenredigheid der zwaarte minder at. De voedermiddelen van het hof: middel matig hooi, stroo, mangels enz. zfin doorgaans te arm aan verteerbaar eiwit en door bfivoe- ging van eiwitrfike kracht voedermiddelen moet men dus traohten de juiste verhouding te bereiken om het dier te brengen en te houden in een goeden staat van productie. Antwoord op de derde vraag. O as antwoord daarop is in de eerste plaats eene wedervraag»Wie kan lezen in de toe komst? Wie kan ons met zekerheid zeggen scheikundige bewerking te beschrfi ven. Wenscht|wej^0 veranderingen op dit gebied in den loop de vrager daaromtrent volledige inlichtingen, dan meenen wjj hem te mogen verwfizen naar den heer L, J. M. Koert, zuivelconsulent te Middelburg, die hem ongetwijfeld daaromtrent volledig op de hoogte zal brengen. Antwoord op de tweede vraag. Het vetgehalte van de melk is eene over- ertelfike eigenschap, welke bfi de verschillende koeien van eenzelfde ras zeer verschillend kan zfin. Onder de veeslagen in Nederland heeft men koeien, die gedurende een melktfidvak van 't kalven tot aan het droogstaan melk geven, die van 2 tot 4 ten honderd vet bevat. Koeien, die melk geven met groot vetge halte, moet men in 't oog houden voor de voortteeling en daarvan zoowel stieren als koeien aankweeken, om zoodoende door eene verstandige teeltkeus in 't bezit te komen van een stal dieren, die voldoende hoeveelheden vetrfike melk verschaffan. Nn is het in den regel waar, dat eene koe met een gemiddeld hoog gehalte van vet ook een hoog gehalte heeft aan droge stof, maar omdat er ook uitzonderingen op dien regel bestaan, laten de vooruitstrevende veefokkers in die provinciën, waar veel kaas gemaakt wordt, naast het vetgehalte ook het soortelfik gewicht dar melk bepalen en daaruit kan men met behulp van de tabellen Villa en VlIIb, voorkomende in het voren genoemde werk, AFDEELING ZEELAND, Slot van het jaarverslag.) O is bestuurslid te Axel, Ds. J. B. T. Hugen- holtz, die steeds doet, zooveel in zfin vermogen ligt, om verbetering te brengen in het lot van de trekhonden, wfi st ons herhaaldelgk op den ellendigen toestand van die dieren in zfine omgeving, en dezen zomer nog ontvingen wfi van ettelfike vreemde badgasten uit Domburg een sohrfiven, waarin zfi ons mededeelden, dat het genot van te wandelen in die mooie streek hun dikwfils vergald werd bfi het aanschouwen van het Ifiden van de honden, die, vaak veel te klein om ais trekdieren gebezigd te worden, veel te zware lasten moeten voortsleepen, het geen zfi vooral daaraan toeschrfiven, dat de gebruikers van die honden niet weten, dat van die honden niet gevergd kèu worden wat zfi ervan vergen, of aan sleur, omdat toch over het algemeen de paarden er zooveel bster ver zorgd uitzien. het, althans gedeelteljjk, volkomen der tfiden nog zullen voorkomen Maar na de voorgaande oplossing der eiwit- quaestie meenen wfi, dat deze vraag wel kan vervallen. Overigens zullen menschen, die melk drinken, ook liefst melk gebruiken van een normaal vetgehalte 9 m 9 Antwoord op de vierde vraag. Het antwoord daarop werd door ons reeds gegeven bfi de beantwoording van vraag 2 Ten slotte herhalen wfi hier nog de opmer king, gemaakt aan het einde van de beant woording der eerste vraag Gaarne willen wfi ons befi veren om de vragen van onze belangstellende lezers in dit blad te beantwoorden, voor zoover ons zulks mogelfik en een dagblad daarvoor geschikt is, maar van veel meer nnt voor den belangstellenden lezer achten wfi, dat hfi zich omtrent alles, wat het voederen van vee, de verbetering der fokkerfi, de melkproductie en de zuivelbereiding betreft, dadelfik wendt tot den zuivelconsulent in onze Vrfidagavond hield de heer F. M. Wibaut van Middelburg, op verzoek van de werkmans- kiesvereeniging Vooruit, in de zaal van den heer Klaasse, een politieke rede, waarin hfi uiteenzette wat de socialisten niet willen. Men schrfift ons daaromtrent het volgende: De redenaar begon met een sprookje van een jongen koning, die zfin land doorreisde en daarbjj allorwege tot zfin groote verwon dering zag, dat de arbeidsproduoten niet kwamen aan de arbeiders, maar aan een kleine groep van werkgevers. Zfine ministers vonden dat zeer gewoon, waarom de koning uit de ver schillende groepen van arbeiders de voortref- fe'fiksten bfi een riep om een regeling te ont werpen, welke verbetering in den toestand zou brengen. Het overleg duurde lang, maar was niet vruchteloos. De socialisten willen den boel niet gelfik verdeelen, zooals zoo dikwjjl gezegd wordt, en wel omdat er dan niet voor ieder genoeg zou zfin, en omdat de gplfikheid slechts kort zon dnren Zfi willen het kapitalistische stelsel opheffen omdat dit bfi de voortbrenging niet vraagt welke producten het noodigst zfin maar welke het beste verkocht worden. De socialisten zfin geen vjjanden van machines integendeel, zfi willen door meerder toepassing van machines de productie van de noodigste middelen zoozeer vermenigvuldigen, dat er voor alien genoeg is, maar dan ook aan iede geven wat zfi voor het levensonderhond noodig hebben. Zfi willen dus een nieuwe regeling der voortbrenging en de arbeidsmiddelen en de voortbrengselen aan de gemeenschap brengen De socialisten willen geen gelfikheid, wetende dat er steeds ongelfikheid in aanleg, in ont wikkeling, in kracht zal blfiven, maar zfi willen wel gelfikheid van aanspraak op een deel van den overvloed, dien de arbeid schept Zfi zullen elkaar bfi de verdeeling heel gemakkeljjk ver staan, omdat er voor allen genoeg zal zfin. De socialisten willen niet den eigendom afschaffen of vernietigen. Immers, zfi hebben de bronnen van den rfikdom noodig; maar zfi willen niet, dat de rfikdommen der aarde slechts aan enkelen komen. Naast het recht voor ieder op een aandeel in de prsduotie stellen zfi den plicht om te arbeiden en de heer Wibaut vreest niet, dat da menschen lui zullen worden, evenmin als zfi het thans zfin, nu het uitzicht voor velen, na jaren zwaegens, de publieke liefdadigheid is. Zal de verwezenlijking onzer denkbeelden droombeeld zfin vroeg spreker. Hfi gelooft dit niet als maar allen meenen, dat die verwezelfiking noodig isen bfi haalde de afschaffing der Blavernfi in da Vereenigde Staten als een voorbeeld aan. En we hebben nn al werkzaamheden in het algemeen belang, bfi v, de land verdediging. Wfi hebben daarvoor een minister van oorlog en een van marine. Maar als de overtuiging levendiger wordt, dat er nog noodiger dingen n dan landverdediging, krfigen we mis- sohien wel een ministerie van brood- en brand stoffen. De trnsts leveren een voorbeeld van machtige combinaties, die het beprip van concurrentie tot een verouderd begrip gaan maken; zfi moeten de mogelfikheid doen inzien van een nog machtiger combinatie, die alle productie omvat. Daartoe zullen we moeten komen door een geheel doorgevoerde democratie, dus niet alleen politieke democratie. De heer Gyben mag Ifiden dat wfi krfigen de regeling van den arbeidsduur voor bedrfiven wat de redenaar heeft gesohetst, maar de van bfizonder gevaarlfiken aard voor volwassen verdeeldheid onder de voorgangers der sociaal- mannen, ook in die bedrfiven waarin naohtar- demoeratie is niet bemoedigend, al gaan beid voorkwam, met name de bakkerfien, en Domela Nieuwenhnis en Troelstra nn weer eindelfik is het toezioht uitgebreid en verscherpt, samen. De antirevolutionairen willen mede- 6n door een aantal maatregelen nader geregeld, werken met de sociaal-democraten, maar daarbjj niet als zfi de godsdienstige behoefte van het volk vergeten. De samenstelling hiervan vindt men aangegeven op bladz. 268 van het 34e deel van het Handboek voor den Nederlandschol Landbouw en de Veeteelt van G. Beindors, Vierde druk. Groningen W o 11 e r s 1903, welk uitmuntend werk gevonden dient te worden bfi eiken practischen landbouwer. daarmede eens, maar juist daarom zouden wfi zoo gaarne zien, dat de politie eens handelend optrad, en wfi geven er dan ook gaarne publi- citeit aan, in de hoop, dat dat gebeuren zal Eene tweede omstandigheid, waarop wfi nog naar aanleiding van die opgaven willen wfizen, is dat de kantonrcehter te Middelburg in jjiet jaar 1902 geene enkele overtreding van artikel 455 van het Wetboek van Strafrecht te be rechten kreeg. Ook daaruit zon een omngewfide de gevolgtrekking kunnen maken, dat het op dit gebied alhier is pour le m eux dans le meil leur des mondes possiblewfi weten echter wel beter, en waar in de ten vorigen jare gehou den algemeene vergadering van de afdeeling Zeeland, die ook voor de pers toegankelfik was, die daarvan ook verslag heeft gegeven, jhr mr J. P. F. van der Mieden van Opmeer zfin spjjt erover te kennen gaf, dat hfi, wiens jurisdictie als kantonrechter xioh uitstrekte over geheel Waloheren, in het jaar 1901 slechts ééne overtreding van artikel 455 van het wetboek van strafrecht te berechten had gekregen, terwfil die overtredingen tooh zoo veelvuldig voorkomen, ook in Middelburg en omgeving» daar spjjt en verwondert het ons ARBBiDSWHT. De Stand, deelt mede dat in het voorontwerp van een nieawe arbeidswet o. a- zfin opgeno men een aanvankelijke regeling van het leer lingenwezen, een maatregel ten behoeve van de winkelbedienden, een reeks nadere bepa lingen voor wat dusver in het Arbeids- en Vei ligheidsbesluit geregeld was, het vervoerwezen, In zfin verweer gaf de heer Wibaut toe dat er ook in de socialistische maatschappij nog wel zonde zal zfin, maar de bron voor vele zonden, als hebzucht en eigenbelang, zal zfin weggenomen De heer Gyben heeft veel ge zegd tot verhesrljjk ng van dr Knyper, en ook spreker hesft een tfid gehad, dat hfi dezen als een groot man beschouwde, nsaar hoe geheel anders is dat geworden, nadat hfi minister werd. Zfi a eerste regeeringsdaad was de speetwet, en thans luidt hfi de brand klok van de onrust, door den spoorwegarbeiders het recht te ontnemen tot staking, niet na maar vóór dat hun rechtspositie is verzekerd. Hfi waardeert, dat een ouderdomspensioen 't zicht is, maar hoopt dat de millioenen daarvoor niet komen zullen uit rechten op de tevensbehoeften, maar uit belasting en van hen, die betalen kunnen. Het samengaan van Domela Nieuwenhnis en Troelstra dempt de klove niet tu«schen die twee mannen, maar zfi sluiten zich tfidelfik aaneen, gelfik inder- tfid de tegenstanders van de wet-Kappefine gedaan hebben. De klassestrfid wekt haat en zelfzucht, heeft de heer Gyben gezegd, maar die hébben de sociaal demooraten niet uitge lokt en wat zelfzucht betreft, de voorgangers hebben door het prfisgeven van persoonlfike belangen getoond edeler drfifveeren te hebben. Wat den godsdienst aangaat, spreker heeft daaraan geen behoefte, maar van hem zal geen schimp of bespotting gehoord worden van menschen, die dien wel waardeeren. En als in de behoefte aan brood voorzien is, zal er ook een breeders grondslag gelegd zfin voor het godsdienstig leven. Na den heer Gyben trad nog een ander op, die den liberalen verweet, dat zfi alleen den godsdienst gebruiken bfi de verkiezingen, en] die de sociaal-demooratie het kind van heti liberalisme noemde. Er was behoefte aan ver betering maar bfi verwachtte die van een terugkeeren tot Gods woord, niet van de sociaal democraten. Daar de redenaar niet over de liberalen gesproken had, had hfi hierop niet veel te j antwoorden. Na re- en dupliek werd de vergadering, die zeer talrjjk bezocht was, gesloten. In het lommer van 17 Maart van La Vie musicale komt een artikel voor van Marie Berdenis van Berlekom over Le Lied en Hollardt waarin zfi de liederen van E. von Bracken Fock bespreekt. Als muziek-hfilage is bfi dit nommer van genoemd tfidsehrift gevoegd La Lune blanche, een lied van den heer Yon Brne- ken Fock op een gedicht va» Paul Verlaine. In nommer 51 van de Wereldkroniek, de bekende uitgave van de firma Nfigh en Van Ditmar te Botterdam, vinden wfi een portret van prof. dr. Nicolaas Beets met bfisohrift, een voortzetting van de geïllustreerde besohrfi ving: De Staatshoofden der Wereld, een van fraaie platen voorzien artikelWaw Neerloods bloemen groenten vandaan komen, verschillende por tretten, o. a van mevr. Tartaud-Klein en den heer Brondgeest als Monna Vanna en PrimivaU* in Maeterlincks drama Monna Vanna, van Betsy Perk, die 26 dezer haar 70en jaardag viert, en van den nieuwen minister van marine, Schout bfi naeht E lis Ook wordt een photo- graphische opname gegeven van de begrafenis van prof. Beets. De Huisvrouw, weekblad voor dames, wfidt ook een paar artikelen aan Christina Elisabeth Perk, en geeft tevens ook haar afbeeldsel. De opera Parsifal, door Wagner bestemd voor opvoeringen alléén te Bayreuth, welke uitspraak door zfin weduwe zoo krachtig be- ohermd wordt, dat een opvoering in concert- vorm te Amsterdam dezen winter met veel moeilijkheden te kampen had, wordt nn voor het volgend jaar aangekondigd door den directeur van de Metropolitan Opera te New- York De direoteur heeft verklaard dat vol gens zfin informatiën da door mevrouw Oosima bewaakte eigendomsrechten niet Yoor de Ver eenigde Staten gelden. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer Gfiben, die betreurde dat er niet meer aanhangers van andere rich tingen tegenwoordig waren. Hfi waardeer de de warmte, waarmee de redenaar voor de stoffeljjke nooden van den werkman was opgekomen, maar als anti-revolutionnair had hfi niet genoeg aan de stoffeljjke zjjde van de sociale kwestie Daarom schaarde bfi zich aan de zfide van dr Knyper, die reeds van 1873 voor den werkman opkwam, voor een arbeidscon tract en een wetboek van den arbeid streed, maar tevens, dat door de betrokken autoriteiten nog niet meer aandacht is geschonken. Zoo zonden wfi nog meer punten kunnen aanroeren naar aanleiding van die opgaven maar wfi zullen bet hierbfi laten. Dit het aantal vonnissen is ons reeds gebleken, dat de politie, vooral in sommige gedeelten van de Provincie, reeds meer aandacht aan die feiten heeft geschonken; laten wfi hopen dat dat in het vervolg nog meer algemeen het geval moge zfin; want al onderschrfiven wfi gaarne het gevoelen van hen, die beweeren; dat ten gevolge van het meer en meer veld winnen van humanitaire gevoelens ook het lot van de dieren zal verbeteren, zoo zfin wfi er toch ook van overtuigd, dat, vooral in die gevallen, waar de menschen uit onwetendheid of uit sleur meer van de dieren vergen dan ze ervan knnnen en mogen vergen, een ingrfipen van de politie veel verbetering kan brengen. Aan de politie-beambten, wier processen-verbaal door 69U veroordeelend vonnis werden gevolgd, werden wederom de gebruikelfike gratificaties toegekend. Zooals wfi het vorige jaar reeds mededeel BIfiü* O JSMTCf GIE2B Bfi kon besluit is aan dr H. Kern eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Bjjks-universiteit te Leiden, met dankbetuiging is in zfine plaats benoemd tot hoogleeraar aan de genoemde Bjjks-universiteit, om onder wijs te geven in het Sanskriet en zfine letter kunde en in de Indische oudheidkunde, dr S. Spefier, hoogleeraar aan de Bjjks-uni versiteit te Groningen, met eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking aan den directeur van het postkantoor te Dordrecht J. F. C. Boelants, op zfin verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend nit 's Bfi ks dienst. Verder is bfi kon. besluit de gepension- nesrde luitenant-generaal J. W. Bergansins, Minister van Oorlog, adj. in buitengew. dienst van H. M. de Koningin, benoemd tot Minister va» S'aat. (Zooals in een deel van ons vorig nommer reeds is gemeld, is deze onderscheiding te be schouwen als een blfik van waardeering voor de tfidelfike waarneming van twee departe menten van algemeen bestnur, eerst van dat van koloniën en daarna van dat van marine) De St Cl. no 68 bevat verschillende kon besluiten tot vaststelling van algemeene maat regelen van bestuur als bedoeld bfi art. 4 en 5 der arbeidswet, art. 6 en 7 der veiligheidswet Bfi kon. beslnit van 19 dezer is aan C. G v. Ehoedenmaker te Botterdam, kwijt schelding verleend van het nog onvervulde gedeelte der twee jaren gevangenisstraf, waartoe hfi bfi vonnis der Botterdamsche rechtbank van 6 Juni 1902, ter zake van mishandeling van zfin wettigen vader, den dood tengevolge hebbende, was veroordeeld. Een Amsferdamsch koetsier, die tfidens de koetsiersstaking het paard tegenhield, dat voor een vigelante liep, waarmee een conrant naar het station werd geëxpedieerd, is tot 1 maand gevange aisstrat veroordeeld. De justitie te Tiel opende een langdurige instructie omtrent de aanranding van den Bussi8chen hofjager Chodaskewitz te Zoelen. Na 6 weken zorgvuldig verpleegd te zfin is de arme man thans zoover, dat hfi, leunende op twee rijksveldwachters en herhaaldelfik rns- tende, het kwartiertje tusschen het St.-Anto- oinsgesticht en het paleis van justitie kon afleggen. Van den rechterarm zal hfi het ge bruik geheel moeten missen. Ontduiking Vermogensbelas ting. In zake de vermogensbelasting is een be langrijke beslissing aanhangig voor dearrond.- rechtbank te Boermond. Daar stond Woensdag tereoht G K, van Venlo, beschuldigd van in de zitting van den Baad van Beroep voor de Vermogensbelasting te Boermond, op 12 Deo. 1900, opzettelfik en valschelfik te hebben afge legd een der verklaringen, genoemd in art. 33 der wet op de vermogensbelasting. Beklaagde heeft toen nl. verklaard dat zfin vermogensaangifte voor het jaar 1900—01 was opgemaakt juist, zonder iets te verswfigen, en dat de waarde van het daarin aangegeven ver mogen op het juiste bedrag was gesteld, ter wfil later uit de successie aangifte wegens het overlfiden zfiner eehtgenoote bleek dat ta weinig was aangegeven aan effecten en het totaalofifer van het vermogen dientengevolge veel te laBg was opgegeven. Het O. M. achtte het ten laste gelegde wet- den, willen wfi ook pogingen in het werk stellen om te verkrfigen, dat ook hier bfi het slaohten de zachtst mogeljjke wfize van dooden van het vee worde toegepast en hebben wfi reeds zooveel mogelfik onder de slagers in Zeeland verspreid de brochures van de heeren D. F. van Esveld, leeraar aan 's Bfiksveeartsenfischocl te Utrecht, en D. Kruyt, gemeenteveearts te Delft. Daarna verscheen er nog een nitvoeriger werkje van den heer D. van Grating, plaatsver vangend districto-veearts te Leiden, getiteld De halssnede en het schietmasker, waarin de schrfi -/er ook op overtuigende wfize voor algemeene invoering van het schietmasker pleiton ook ontvingen wfi nog rapporten met dezelfde strekking van het Hoofdbestnnr en van den Voorzitter van de afdeeling Njjmegen en om streken, welke alle in handen werden gesteld van de commissie, die een onderzoek instelt naar den hier bestaanden toestand. Nadat die commissie haar eindrapport zal hebben nitgebraobt, zal dus een besluit ge nomen worden, wat ons in deze te doen staat. Eveneens zullen door ons in 1903 pogingen worden aangewend om te verkrfigen dat ook in Zeeland, evenals in Nfimegen en reeds zoovele andere plaatsen, maatregelen worden genomen tegen het uitroeien van de zoo nut tige vogels. Wfi hopen dat wfi bfi dat alles de zoo hoog noodige medewerking zullen mogen onder vinden van hen, wien znlks aangaaten vooral ook hopen wfi, dat de leden ons sooveel mogelfik znllen steunen, ook door met ons propaganda te maken voor de beginselen der dierenbescherming. Hoe meer zich daarbjj het ledental nitbreidt, dat tot nn toe vrfi constant bleef, hoe meer kracht er van de Afdeeling nit kan gaan. Daarom verzuime men toeh niet hen, die nog niet tot de Afdeeling toetraden, daartoe over te halen. Opgave van naam en woonplaats met mededeeling van het bedrag, dat men wil contribueeren, is daartoe vol doende. Men weet, de contributie is bepaald op 125 als minimum, maar een ieder staat het vrfi zfine contributie op een hooger bedrag te bepalen* Tot slot nog een woord van dank voor de ook in het jaar 1902 van vele zfiden onder vonden medewerking. Namens het bestuur, J. A. SCHORER, M i d i el b n r g. seoretaris.

Middelburgsche Courant | 1903 | | pagina 5