MIDDËLBIRGSCHE COURANT. 1002: Maandag 1 September, PP. 20», 3.4d" Jaargang, Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., f 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. THBRMOMBTEB EN VERWACHTING. 30 Aug. 8 u. vm. 65 gr., 12 u. 67 gr., av. 4 u. 68 gr. F. Verwacht: zwakke tot matige «iud en bewolkte lucht. Adverteniiën50 «at-per regel. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel moer 20 cent. Reclamens 40 cent per regel Groote letters aaar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is uitsluitend gerechtigd het Algemeen Ad ver teutte.Ba r«an A. DB ïiA HAR Aan'., N.I. Voorburgwal Amsterdam. Bij des» courant behoort een Bijvoegsel. Middelburg 30 Augustus. Onze Koningin wordt morgen (Zondag) 22 jaar. Zij zal vooral dezen jaardag zeker wel met dankbaarheid, met meer dan gewone vreugde vieren. En het Nederlandsehe volk zal dit met haar doen. Daarvoor is alle aanleiding. Het jongste jaar ging niet zonder stor men en teleurstelling voor vorstin en volk voorbij. Maar des te meer reden tot vreugde is er nu het dreigende gevaar is geweken en H. M. weer hersteld. Onlangs wezen wij er reeds op dat dit feit eene reden kan zijn voor meerdere opgewektheid bij de gebruikelijke herden king van haar jaardag. Dit zal Maandag blijken. Maar ook morgen zullen er wel zijn die door vlagvertoon bewijs willen geven dat zij den eigenlijken dag niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Bij hare ernstige ziekte is opnieuw ge bleken hoe nauw vorstin en volk aan elkaar verbonden zijnen hiervan getuigenis af te leggen, zal zeker ook thans een behoefte wezen. Onze Koningin zij nog vele gelukkige jaren toegewenscht Drie middelen voor een goed doel. In de dagen van stilte op verschillend gebied, van her en der gaan om rust te nemen en ontspanning te zoeken, om uit te blazen van gedane, en nieuwe krachten te verzamelen voor te wachten werkzaam heden, in zulke dagen vraagt men te ver geefs aandacht voor vraagstukken ofzi van meer belang dan de alledaagsche. Men heeft daarin geen lustmen gunt zich daarvoor geen tijd. Het is ook om die reden dat wij ons onthielden van beschouwingen over een paar punten, reeds vroeger besproken, maar die nog steeds belangstelling verdienen. Wij hopen dat nu achtereenvolgens te doen. Een dezer betreft eene vernieuwde poging, uitgegaan van den Wereldbond voor Vrede en Vrij internationaal Verkeer om voor zijn te waardeeren streven propaganda te maken. De heer L. M. de Boer, voorzitter algemeen secretaris van dien Bond, ijverde wederom voor de goede zaak door een op stel, waarin hij o. a. besprak een „scheids gericht onder de schoolgaande jeugd." Na eene aanhaling van Dunant, den edelen stichter van het Roode Kruiswaarin d8ze zijn goed vertrouwen uitspreekt dat in de 20ste eeuw alle politieke verwikke lingen door rechterlijke uitspraak zullen worden ontbonden, wijst de heer De Boer er op dat het vooreerst nog wel een hope- looze zaak zal blijven om in deze invloed uit te oefenen op de regeeringen der groote gaat boven macht." De reeds in ieder eerlijk hart bestaande overtuiging moet worden versterkt en bevestigd en zich openlijk uit spreken dat aan de betrekkingen tusschen de volken onderling dezelfde rechts- en zedelijkheidsbegrippen ten grondslag liggen tusschen de bijzondere personendat dus de natiën in haren onderlingen omgang de gewoon mensehelijke zedeleer behooren toe te passen, die eiseht„wat gij wilt, dat u de menschen doen, doe gij hun desgelijks." Hoe meer die volksovertuiging doordringt en zich uitspreekt, des te grooter zal gewis haar invloed worden. Een eerste noodzakelijk gevolg hiervan zal toch zijn, dat het volk allengs slechts volksvertegenwoordigers van dien geest afvaardigt naar zijne parlementenen deze op hun beurt een krachtigen invloed uitoefenen op de regeeringen, opdat ver deeldheden, die tusschen verschillende Mogendheden mochten ontstaan, door een. vast en blijvend Hof van Arbitrage, samen gesteld uit vertegenwoordigers van alle be schaafde volken, worden beoordeeld en, zoo immer mogelijk, in der minne worden ge schikt aan welke beschikking dan de partijen zich hebben te onderwerpen. Dit is dan ook het doel van de bekende Union Interparlementaire pour VArbitrage et de la Paix. Er valt reeds te wijzen op een stap in die richtingDe beide vijan dige Zuid-Amerikaansche Republieken Ar gentinië en Chili, waartusschen ieder oogen- blik de oorlog dreigde uit te breken, hebben een dergelijk scheidsgerichts-verdrag geslo ten, voorloopig nog voor den tijd van 10 jaar, terwijl beide staten tevens tot ontwa pening zijn overgegaan, en overeengekomen geen nieuw oorlogschip te zullen bouwen, dan na elkander VU jaar te voren daarvan mededeeling te hebben gedaan. Met dit verdrag is voor de uerste maal het bewijs geleverd, dat een scheidsgericht- en ontwapeningsverdrag tusschen staten mogelijk is, hoewel nog een aantal geschil punten en strijdvragen aanwezig zijn, die tot nu toe tot bloedige oorlogen tusschen die verdragsluitende staten hebben gevoerd. Maar dit is nog eene uitzondering. En treurig maar waar is het dat het tegenwoordig geslacht, de groote meerder heid ten minste, die zoo machtigen invloed kon uitoefenen op de regeeringen, voor de inselen van vrede en arbitrage nog lang niet rijp is. Men lette maar eens op de lauwheid, ja totale onverschilligheid, waar mede de vredesbewegingen van onzen tijd door de groote massa worden bejegend. Onze naaste hoop moet dus, zegt de heer De Boer, het meest gericht zijn op het aan komend geslacht, het jonge volk, dat nog de inrichtingen van lager-, middelbaar- en hooger onderwijs bevolkt. Op dit jonge volk, dat eens op de schouders van het tegenwoordige zal staan, moeten wij trachten te werken met al wat in ons is. Ons streven moet zijn, dat zij betere denkbeel den in zich opnemen van waarachtige hu maniteit en volken-moraliteit, dan wij vrij algemeen in onze jeugd van enze opvoeders overnamen. Reeds geschiedt dit in vele genoe: inrichtingen van onderwijs en opvoeding door een betere behandeling der vaderland „Zij toch zijn van zulk een militaristischen geest doortrokken, dat zij bij alle politieke verwikkelingen van eenige beteekenis, nog slechts alleen in den oorlog de oplossing daarvan kunnen zien. Volgens den geest van het militarisme toch is „het recht van den sterkste" het hoogste recht, en dat alleen kan en moet den knoop doorhakken. Daarom noemen die regeeringen den oorlog eene noodzakelijkheid, zoolang de menschheid zal bestaan, en de verschillende belangen en rechten der volken met elkander kruisen of in botsing komen. Op de volksovertuiging vooral moet dus voortdurend en met allen ijver en kracht worden gewerkt, Het volk moet worden wakker geschud, en alle machten, die den mensch dwingen tot eene hoogere levens opvatting, godsdienst, wetenschap, kunst, beschaving, moeten worden aangewend, om de volken tot de algemeene erkenning te brengen van het groote beginsel„Recht Geen verheerlijking meer van oorlogen, al blijft waardeering van grootsche daden, die daarbij verricht worden, niet uitgesloten. Geen geschiedenis daarvan, vol van zelf verheerlijking en minachting voor naburige volken, zooals die in onze jeugd werd ge doceerd, maar de ware geschiedenis der volken, van hunne lotgevallen en levens verwisselingen, van hunne idealen en her vormingen, van hun handel en nijverheid. ;enschap en kunst, van hun vooruit streven naar het betere, het hoogere eene maatschappelijke of sociale g denis alzoo, waarin gewelddadige worste lingen en omkeeringen eerst eene noodza kelijke, dan eene meer ondergeschikte, en eindelijk eene treurige rol spelen. Dat is reeds een groote stap vooruit in de goede richting. In diezelfde goede richting werkt ook „As fratemité des Peuples par correspon dence." Zij bedoelt de grensscheidingen tusschen de verschillende volken weg te nemen, zooveel mogelijk althans, en daar entegen de vriendschappelijke verbintenissen zooveel mogelijk te bevorderen, door elkan ders taal, elkanders zeden en gebruiken te leeren kennen en waardeeren. Dit geschiedt door onderlinge corres pondentie, zooals die nu sedert een paar jaar reeds gevoerd wordt tusschen 2100 Fransche en Engelsche jongens, en die in Saksen wordt bevorderd door de Deutsche Central stélle fik' internationalen Briefwechsel. En als g«volg daarvan is ontstaan een tijdelijke ruil van kinderen iu de vacantie, ook in Nederland reeds bekend. Men moge dit hier te lande vooral doen ter vermeerdering der kennis van vreemde talen, of in laadbouwkringen in Nederland zelf om meer practische ervaring op het gebied van landbouw en veeteelt op te doen eene internationale ruiling heeft vooral deze zijde dat inan land en volk wederzijds leert kennen en waardeeren. Natuurlijk gaat men niet tot zulk een ruil over dan na behoorlijk onderzoek en na zooveel mogelijk de zekerheid verkregen te hebben, dat het kind in goede handen Men zoekt dus naar degelijke menschen in het vreemde land. Zij, op wie de keuze gevallen is, zullen tjh tegenover den jongen vreemdeling bovendien wel van den besten kant laten want zij verwachten voor hun eigen kind wat zij geven aan, wat zij zijn voor hun logé. De jonge reizigers leeren in het vreemde land dus veel, zeer veel waardeerenook worden zij er met liefde behandeld, en waar iemand liefdevol wordt bejegjend, daar is hij reeds verzoenend gestemd tegenover allerlei vreemds dat hij anders" beslist zou afkeuren, misschien wel met spot bejegenen. Als vele Engelschen in vroegere jaren op de hier bedoelde wijze eenige weken thuis waren geweest in degelijke gezinnerf in ons land of elders en omgekeerd, dan zc«i dit in Engeland allicht als tegengif hebbett ge werkt tegen het verderfelijk Jingoïsme der laatste jaren. Als er dus ooit een middel kan mee werken tot verbroedering der volken, dan" zou dit zeker wel zijn de tijdelijke ruil van kinderen in de vacantie. Een groot bezwaar fcegen. de onderlinge correspondentie is wel het verschil in taal. Vreemdelingen kennen zoo weinig een an dere taal dan hunne eigent Niet overal worden, als in Nederland'., drie moderne talen geleerd. En dan staat men nog tegen over zoovele anderen, als Noren, Zweden. Russen, Italianen, Spanjaarden-. Moet de correspondentie slechts in éeif taal, b. v. in het Fransch, pliaats hebben dan gaat er, dunkt ons, te veel verloren van het eigenaardige, das wordt nog veel gemist van het typische dat hen kenmerkt, met wie men in nadere betrekkingen wil komen. Het Volapuk, dat deze bezwaren oplost, is nog niet gevonden. het hoofd, als leidsman van zulk een scheidsgericht, zou ik wenschen te zien het Hoofd der school of een der onder wij- door dezen als de meest geschikte daartoe aangewezen. De onderlinge geschillen, die anders allicht aanleiding zouden geven tot onder drukking van den zwakkere, of tot eene vechtpartij, waarbij de verongelijkte mis schien nog het onderspit zou delven, zouden dan voor dit söheidsgericht moeten worden gebracht, dat, na wederzijdsche partijen en hare getuigen te hebben ge hoord, uitspraak deed. Eindbeslissing, bij hooger beroep, kon dan worden door den leider. Mijne overtuiging is, cfiafc, wanneer zoo iets vrij algemeen op onze schelen en in richtingen van onderwijs en opleiding werd ingevoerd, dit zeker vaa hoogst gun- stigen invloed zou zijn op de ontwikkeling van het rechtsgevoel bij het aankomend geslacht. En vast staat het, dat. allen die zóó van hunne jeugd af aan haddera geleerd het „vuistrecht, het brutale recht van den sterkste," naar den achtergrond tei-dringen, ja ten slotte in eigen kring geheel op te heffen, ook later niet, bij de omderiinge strijdvragen en verwikkelingen den- volkea, het wapengeweld of het „recht van den sterkste" zouden willen laten beslissen. Daarbij kan het m. i. niet anders, of dergelijke instelling bij de jeugd zal ook van machtigen invloed zijn op allen, die? sedert lang de schooljaren zijn ontwassen in de eerste plaats zeker op de ouders van de hierin betrokken jongelieden. Zij zullen als tegen wil en dank, moeten getuigen onze kinderen maken ons en de volken beschaamd Dit idee geeft de heer De Boer slechts aanhoe dit het best ware uit te voeren, kan hij niet zeggen, daarvoor is het nog te jong, te onrijp. Het best «kuikt hem dat hoofden van scholen eens een proef zulk een middel spoedig blijken te falen. Het meeste heil verwachten wij dan ook van den moreelen invloed der onderwijzers en leeraren. Zij kunnen door hun woord, door hunne besprekingen, door hun onderwijs iu de geschiedenis, door hunne daden ter bevor dering van al wat den vrede en het geluk der volkeren op een ander dan militair gebied kan bevorderen, de jeugd vatbaar maken voor de beginselen der Vereeniging, waarvoor de heer De Boer zich zoo inte resseert, en waarop wij ook door ons op stel weerde aandacht hebben willen vestigen. UIT STAD EN PROVINCIE. Door burg. en wefch. van Middelburg is aan den heer J. 8. Frederiks, met ingang van 1 Januari 1903, eervol ontslag verleend als commies ter gemeente-secretarie alhier, es zjjn met ingang van dien datum bevorderd tot klerk le kl. de heer J. R. Domenie, thans klerk 2e kl., en tot klerk 2e kl. de heer J. W. H. L. van Karssen, thans klerk 3e kl. Verder is door hetzelfde college met ingang ,n i October benoemd tot spuimeester bjj de spuieluis van den rioolwatergang J. Geill te Veere, in plaats van zjjn vader, aan wien, zooals reede ia gemeld, met denzelfden datum als zoodanig eervol ontslag is verleend. De verkiezing van een lid vaa den raad voor het 2e district, noodig door het overigden sran des hear dr. A. van der Swalme, is door' burg. en wetk. bepaald op 14 October, de stemming, zoo noodig, op 24 Oct. en de herstemming, indien di6 noodig mocht wezen, op 4 Nov. Door de wiekjjdersvereeniging Scaldis alhier zjjn voor de op koningiunejaardag op het Molenwater te 'houdep wielerwedstrij den twee prjjzen aangeboden. Een aardig idee Het zetten van een nieuw sociëteitsge bouw in den Buitentuin alhier is gegund aan de firma H. P. van de Ree Zn. te Mid delburg, die daarvoor het minst inschreef, voor 10.990. Zooals men weet, wordt het werk uitgevoerd onder toezicht van den ontwerper van het bekroonde plan, den heer A. L. J. Goetbals, architect, lid der firma C. A Goetbals Zn- In plaats van wglen den heer M. de Mol is door de commissie van bestuur en toezicht over de schoolonderwjjzers-weduwenbeura in Zeeland, tot rentmeester dier beurs benoemd de heer A. A. C. de Mol te Middelburg- De groote Markt alhier, waar Vrjjjdag- avsiüd het muziekkorps der d.d. schutterjj een uitvoering gaf en waar de feestverlichting, Maandag te ontsteken, werd beproefd, maakte een aliergezelligsten indruk. Drommen menschen genoten van de muziek, waaraan gsed aandacht werd gewjjd, en van de gasilluminaüa. die uitstekend slaagde, uitge zonderd op eea punt, waar de wind het den aanstekers nog&i lastig maakte. Daartoe in staat gesteld door de com missie volgens art. 82 ,der wet op het lager onderwjjs, maakten Vrjgdagwiddag de leerlingen fder vjjfde klasse van de scholen voor min- Wij zouden eerst wel eens het gevoelen dier heeren over zulk een middel willen vernemen, en vermoeden dat hunnerzijds enige bedenking zal worden geopperd. Hoe goed ook bedoeld: hoe nuttig het moge zijn bij de jeugd reeds vroeg in te prenten dat recht gaat boven macht, dat de zwakke niet mag worden onderdrukt door den sterke dat er andere middelen zijn dan te vechten om hangende geschillen uit den weg te ruimener twijfel bestaan of het in het leven roepen van een scheidsgericht van leerlingen voor wel het meest geschikt is. Zou daardoor niet juist vermeerdering' yan geschillen te wachten zijn? Kinderen kunnen heel dikwijls kwestie niet overzien, begrijpen daarvan vaak fa voor groote -« het spreken vuu recht0ver een vertrokken de 210 kinderen Hoe dik\TïE8 worden beroeps- en rechters, in het buitenland, Het derde middel, waarop de heer De Boer wijst om de jeugd op te voeden in de goede richting, en dat onder ieders be reik zou kunnen vallen, terwijl het corres- pondeeren en uit logeeren gaan alleen voor meer gegoeden is bestemd, betreft een scheidsgerecht onder de schoolgaande jeugd. Hij schrijft daaromtrent het volgende „Ik zou n.l. wenschen, dat reeds aan de lagere en middelbare inrichtingen van onderwijs of opleiding het beginsel: "recht gaat boven macht," ook practisch in: toe passing werd gebrachtdat daar dus niet het recht van den sterkste, het vuistrecht, als het hoogste recht mocht gelden, maar als schandelijk onrecht werd gebrandmerktdat alzoo de onderlinge geschillen en veeten niet door vuistrecht, maar door een door de leerlingen zelf ge kozen blijvend scheidsgerecht werden uit gemaakt, aan welker uitspraak allen vrij willig zich verbonden, zich te willen onder werpen. Zulk een scheidsgericht zou dan moeten bestaan uit een tiental b. v. van de flinkste leerlingen uit verschillende klassen, door de klaegenooten zeiven daartoe gekozen, vooral militaire gewraakt Zal men nu kinderen als rechters laten optreden en doen o ordeelen over kwesties, waarvan het zelfs voi ir ouderen vaak hoogst moeilijk is, goed op de hoogte te komen, en waarin ouderen eers f na vee^ wikken en wegen uitspraak kuunen doen Daarbij verlieze men nid uit het oog dat bij tal van vergrijpen, - door leerlingen gepleegd, het oneindig bet Vr *8 de andere scholieren daarmee onbek '®od te doen blijven! De onderwijzer, wi^ttS taak het is veel te vooirkomen en in goe "de richting te leiden, heeft zelf heel dikwijls' moeite ge noeg om tactvol het pleit te be slechten en te zorgen dafl de onschuldigen er buiten blijven. Hier zijn Vondel's wo.wden van toepassing; „V-eel weten kan a.^oe niet baten, somtijds schaden." Heeft de< heter De Boer alleen p&öt «*og op onderlinge geschillen der jeugd, dan meenen, wij dat het eene onmogelijkheid zal blijken, -om die. telkens aan zulk een, scheidsgerl pM te onderwerpen. Voor de! onderwijzei :s is het niet doenlijk daarop en op de uitspraken van zulk een scheids gericht st eeds te letten en hen, die daarin zitting ht #>ben, zal het spoedig vervelen oen! rechtertjet te spelen. In de praktijk zou, naar ons gevo»leny begeleid door een dertigtal onderwijzers én ouderwi§seressenbenevens van een paar ledefi W&u genoêtnde commissie, per tram naar V-lis- saogen, waar op het Betje Wolfapleiu werd uitgestapt. Langs den Zeffcoulevard wandelde men toen ninar het kleine badhuis, waar de kinderen op verschillende tijdstippen onthaald werden. Verder vermaakten zjj cich aan het strand, nu «n dan een liedje zingend. T© 6 uren keerden de feestgangers, hoogst voldaan per ittm weder huiswaarts. Dit zjjn kinderen, die aan het onlangs .gé- houden feestje niet deelnamen. Vrjjdag avotnd wist a 1 hi er aan deu Noorisingel een koe aan haar bewakers te ontkomen, waarna ®fi -ap den loop ging. Na overal doorheen gehold te zjjn, geraakte zjj eindeljjk in een sloot. Eerst den volgenden voormiddag mocht het gelukken het beest, dat zieh bjjjjj zjjn val een hoorn had afgestooten, weer de bevrjjden. Dit Vlissmgea. Aanstaanden Dinsdag, 's middags te 2 uren vergadert de gemeenteraad. Mecledeelingen zullen daarin worden gedaan en stukken overgelegd, waarna aan de orde zjjn verschillende benoemingenvan een wet houder, van een ambtenaar van den burger leken stand, noodig wegenB de periodieke af treding van den heer Kalbfleisch, van leden der vaste commission uit den gemeenteraad, van eeu stembureau voor de te houdeft ver- jkiezing vaa een lid van den gemeenteraad

Middelburgsche Courant | 1902 | | pagina 1