BUITENLAND, Verschillende Berichten. Verkoopingen enz. LAATSTE BERICHTEN. Algemeen Overzicht, Een aardig denkbeeld. Toen het Maandagmorgen te Maassluis bekend werd dat de Boerengeneraals heden die plaats zou den voorbijkomen, werden de ingezetenen per strooibiljet opgeroepen voor een bgeenkomst op de Markt. Daar werd 360 gecollecteerd, welk bedrag aan gouden tientjes in een beurs aan de Boerengeneraals als handgeld voor hen zal worden aangeboden. Men zie Laatste berichten De tot luit.-kol. benoemde majoor E. van Rgssea, van het 3e regiment infanterie, blyft te Bergen op Zoom in garnizoen. Ook in andere plaatsen zyn Zondag min of meer druk bezochte meetings voor algemeen kiesrecht gehouden. Op de party vergadering der Katholieke Volksparty is aangenomen het voorstel om het partjjorgaan De Katholiek-Democraat op te heffen. Voorts is besloten, te propageeren met het christen-democratisch blad Maatschappelijk Welzijn. Zondag werd te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt een meeting gehouden tegen de zg. pos ten-order" der politied. z. posten voor gebouwen, waar stakers trachten de nog arbeidende kameraden over te halen ook het werk neer te leggen. Domela Nieuwen- huis en anderen voerden er het woord. Men nam een motie aan tegen de »tyrannie geljjk aan Rusland" en kreeg ten slotte ruzie onder elkander over de vraag, of op een vergadering van 6 dezer mededeelingen waren achterwege gehouden. Toen het tumult te erg werd, deed de politie de zaal ontruimen en zorgde er voor, dat de manifestanten op straat spoedig uiteengingen. Nagenoeg het geheele koorpersoneel van de Nederlandsche Opera-directie Van der Linden te Amsterdam is ontslagen. Men eischte hooger loon en verzekering tegen ongevallen met repeteereu op Zondag enz. De zaak was op touw gezet door den Amsterdamschen bestuur- dersbond, die aan den heer Van der Linden mededeeling deed van de oprichting van den Koristenbond en de eischen mededeelde. Zondag bleek dat de koristen, zonder den Bestuurders- bond gehoord te hebben, niet op de repetitie verschenen, waarover de bond zyn leedwezen betuigde. Nu zy ontslagen zyn, hebben velen spfj't van hun handelwyze, te meer, daar er blykbaar een misverstand bestaat. Misschien zal heden betere raad geschaft worden. Als een bijzonderheid wordt vermeld, dat de bijzondere strafgevangenis voor jongens te 's Hertogenbosch thans zonder bewoners is. De huwelykschuwe groenteventer in Den Haag is niet uit het Ververschingskanaal op- gevischt, maar teruggekeerd uit Antwerpen, waarheen hjj de vlucht had genomen. Hy is wedergekeerd tot zyn bruid en tot zyn negotie. En Woensdag zal het bruiloft wezen. Als h|j niet op nieuw berouw krygt 1 zegt het Vad. De Hollandsche bladen bevatten weer tal van berichten over inbraken. In Den Haag is in het bjj-postkantoor in de Parkstraat inge broken. Lessenaars en kasten zyn openge broken en boeken en papieren dooreengesmeten; niets wordt echter vermist. Te Heemstede brak men ia in een heerenhuis. Gouden en zilveren voorwerpen en f 50 aan geld is ont vreemd. By een steenhouwer te Haarlem kwam men door overklimmen binnen. Onge veer 100 werd door de dieven gestolen. Te Dordrecht hebben een paar inbrekers in een sljjterjj een paar flessohen cognac ont vreemd en uit een kantoor van een houtkoo- persirma een viertal oude jassen. Een agent van politie, die hen wilde arresteeren, werd door een der inbrekers met een dolkmes in den bals gewond. Later werden zy gearresteerd. Het zjjn twee Duitschers, 27 en 28 jaar oud. In een woning in de Jonkerstraat te Amsterdam, waarin een zeer arm gezin ver blyft, vond de moeder, na een afwezigheid van enkele oogenblikken, baar zestiendaagsch kind badende in haar bloed. Aan het mondje, den neus en by de slapen zaten eenige ratten te knagen. Het kind is ter verpleging in het gaBthuis opgenomenmen vreest voor bet leve» In den nacht van Zondag op Maandag beeft te Bodegraven in een drogiBtwinkel, waarvan de bewoners uitstedig waren, een hevige brand gewoed. Het pand, met zyn zeer brandbaren inhoud, brandde geheel uit es stortte weldra in. Veiligheidshalve werden daarna de bovenmuren omvergehaald. De be woner had juist de vorige week zyn inboedel doen verzekeren. Niets werd gered o. a. ver brandden f 400 aan bankpapier, terwyl een der buren, die niet verzekerd was, veel water schade bekwam. Als oorzaak wordt opgege ven het omvallen van een lampje op zolder In den vooravond, hetwelk gedoofd werd met zakken die vermoedelijk aan 't smeulen zyn gegaan, nadat de bewoner met den trein van elf uur het dorp had verlaten. Te Herwynen is by het afhalen van pas sagiers van de opvarende Nymeegsche boot, door het struikelen van den veerschipper, het schuitje gekanteld, waardoor 11 of 13 passa giers te water geraakten. Vyf personen wer den geredde veerman en vier personen ver dronken. De verdronkenen zyn een rentenier en de 13-jarige dochter van een wethouder van flerwynen, benevens een juffrouw en een kindje uit Rotterdam. Op den Zutphenschen straatweg, naby Deventer, keerden Maandagochtend de 3 esca- drons huzaren, die een regimentsoefening ge houden hadden, huiswaarts en passeerden de tram. Deze reed langzaam, toch schrok het paard van een pas aangestelden tweeden luitenant en kwam rechtop voor de machine te staan. Het paard met den beryder vielen, de luitenant brak het dybeen en het paard moeBt afgemaakt worden. -3= Te Stolwjjk is Maandag ochtend een der 8choonste hofsteden in die gemeente verbrand. Een woonhuis en twee groote schuren werden met al wat er in was, een prooi der vlammen Een paar zeugen en een aantal biggen ver brandden. Te A ssen is een tweejarig kind uit Am sterdam, dat by zyn grootouders logeerde doordat het een ban met kokende koffie naar zich toehaalde, zoo erg gebrand dat het aan de gevolgen overleed. Onder een ontzaglyke belangstelling is Maandag te Antwerpen het ongelukkige meisje begraven dat Vrydagavond zoo droevig te pas kwam by den brand van den wagen in den lichtstoet. Al de meisjes, die met baar op den wagen zaten, volgden de baar met bloemkransen. Uit het onderzoek is nog niet duidelyb ge bleken waar de brand begon. Onder in den wagen stonden lampen met gazoline die van binnen de gedeelten van de decoratie verlicht ten, welke de rotsachtige grondslagen van het lichtere bovengedeelte voorstelden. Daar binnen waren ook mannen aanwezig, voorzien van vochtige doeken, om van het eerBte oogen- blik elk begin van brand uit te dooven. Maar anderen, die m de nabyheid van den wagen waren, hebben gezien dat de brand van boven begon en niet van onder. Te Seneffe (Belgie) leefde eene vrouw in volslagen tweedracht met haar man. Dit be staan stond haar ten laatste zoo tegen dat zy besloot met haar twee kinderen van drie en vyf jaar te sterven. Zy maakte de arme kleinen dronken en dronk zelf ook eene groote hoeveelheid jenever om zich moed te geven. Daarna stak zy het beddegoed in brand en wachtte den dood af. Maar de buren, aange trokken door den rook, die uit het huis ont snapte, braken de deur open en het gelukte hun nog juist den brand meester te worden. De slachtoffers, half verstikt, konden nog in het leven worden teruggeroepen, dankzy den krachtigen middelen, die men aanwendde. Een blad te Montauban in Frankryb, La lribune du Sud-Quesl deelde dezer dage» aan haar lezers mee, dat overeenkomstig oude gewoonte redactie en zetters vacantie namen. Speciaal personeel zou ervoor zorgen, dat het werk niet vertraagd werd. »Na veertien dagen welverdiende rust, zal men ons, arbeiders met de pen en met de zethaak, terugvinden, ieder op zyn post in den stryd voor onze dierbare stad, voor de vryheid, voor de republiek 1" Een dokter uit Toulouse, die des avonds van Lannepax a Cauze op een tweewieler huiswaarts keerde, ontmoette onderweg een ezel, die hem achterna zette. De dokter trachtte hem te ontkomen, maar het woedende beest haalde hem na een wed loop van twee kilometers in, wierp hem omver, beet hem verscheidene malen ernstig en ver scheurde zyne kleeren. Eerst na een zetr hevigen stryd kon de dokter zich van het vergramde dier ontslaan. Zulke hardloopends en levendige grauwtjes zal men in ons land wel nergens vinden. De tentoonstelling te Dusseldorf werd Vrydag door 75,189 personen bezocht, het hoogste cyfer dat tot nog toe op één dag be reikt was. Zaterdag had er op den Ryn by Keizers- weert een botsing plaats tusschen twee stoom- booten. By de eene sprong de ketel en het vaartuig sloeg om. Drie personen uit het zelfde gezin kwamen by dit onheil om, een 25-jarig ingenieur en zyne beide zusters. Op de Donau by KloBterneuburg heeft een detachement van het 15e Hongaarsche bataljon pioniers schipbreuk geleden, ook door aanva ring. Drie soldaten kwamen om 't leven. Op een der postkantoren te Berlijn is sedert het einde van het vorige jaar een post- zegelverkoopautomaat opgesteld. De automaat, die twee soorten van postzegels afgeeft, wordt door het publiek gemiddeld 200 iaaal per dag gebruikt. Storingen tengevolge van de con atructie van bet toestel kwamen niet voor. De postadministratie heeft nu het voornemen deze poatzegelverkoopaütomaten op grooter schaal in te voeren. Weer een ongeluk in de Alpen. Twee Engelsch6n, die, vergezeld door twee gidsen uit Zermatt (Zwitserland) de bestyging van deu Wetterhorn ondernomen hadden, werden door eene lawine overvallen. Men heeft ze terug gevonden in een galery heneden aan den gletscher van Krinnen. Een van de toeristen en een van de gidsen waren dood, terwyl de andere toerist zware kwetsuren had bekomen. Prof. Schenk, de welbekende embryologist, schryver van het geruchtmakend werk over de bepaling van sexe, is te Schwanberg in Styria overleden. Zyn theorie heeft indertyd veel opzien gebaard, maar men hoort er nu weinig meer van spreken. Latere waarnemingen hebben geleerd dat zyn theorie niet zoo onfeilbaar was als hy zelf beweerde. Uit Rome wordt gemeld dat de bandiet Lombardo, de navolger van Masolino, Vrydag morgen naby Tauro, in Calabrië, door de cara binieri verrast, en in het daarop volgend ge vecht gedood is. Sedert eene maand was by de schrik der inwoners, en had hy zeven moorden en talrjjke diefstallen gepleegd. De bevolking juichte de gendarmen toe. In verband met het tragische automobiel ongeluk, aan den Amerikaanschen millionnair Pair en diens vrouw overkomen in Frankryk is een merkwaardige rechtskwestie gerezen. Er is nl. geen testament en nu is de vraag van gewicht, wie van beiden het eerst over leden is. Volgens de eerste berichten waren beiden op slag dood. Uit de inlichtingen van den correspondent van de 2 emps zou echter blyken dat de vrouw het eerst overleden is. Een ooggetuige heeft nL verklaard gezien te hebben, dat toen mevrouw Fair op den grond lag, na een krampachtige zenuwtrekking van de vingers alle beweging op hield. En toen ze daarna naar den heer Fair keek, zag zy dat diens voet nog eenige bewegingen maakte. BEN ONGEVAL. Het spoorwegongeval op de Queenboro- lyn dat Zondagmorgen vertraging veroorzaakte in de aankomst der dagboot, was van een by- zonderen aard. Het ongeluk had plaats by het Elephant and Castle station op de South-Eastem- spoorweg tusschen Londen en Queenboro. De trein, die uit negen waggons bestond, naderde de spoorwegbrug, toen een rytuig in het voorste gedeelte van den trein ontspoorde en de andere waggons met zich mee sleepte. Do trein vloog met een vaart van ongeveer 30 rnyi in het uur het station door, splinters hout en stukken ijzer van de waggons, die ach ter het voorste gedeelte- over de rails heen en weer slingerden, naar alle zyden verspreidend. Aan.den anderen kant van het station raakten gelukkig eenige gederailleerde wagens op de wisselpunten, met het gevolg dat alle, met uitzondering van den goederenwagen, weer op de rails kwamen te staan. Zoodra de trein stil stond, klommen de pas sagiers, 200 in getal, en waarvan velen doo- delyk verschrikt waren, naar buiten, en het waB verwonderlyk, dat allen gelukkig aan ernstige verwonding waren ontsnapt, ofschoon natuurlijk de meeaten van hen nog onder de gevolgen van den schrik leden. Door het bestuur van het waterschap Eiland en Brandkreek werd heden middag in La Porie d'or te IJzendjjke in het openbaar aanbesteed lo. Het aanleggen van eenige grindwegen in genoemd waterschap over eene gezamenlyke lengte van 5111 meters; met het onderhoud der werken tot 1 September 1903. Raming 24.540. 2o. Het aanleggen van eene vaste houten brug met yzeren liggerB en leuningen over De Linie, naby het gehucht Turkye, met het onderhoud der werken tot 1 September 1904. Raming f 5030. Voor beide perceelen te zamen werd het minst ingeschreven voor 26.563. -V SSEEOO JPINGBN K& VBKPACHTift - GEN IN SEELAN». Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatië; 20 Aug. Ierseke, Hofstede, De Vos. 20 Domburg, Huizen, Verhulst. 29 Westkapelle, Land, (verh.) Loeff. Sept. O. W. Soub., Hofstede, Tak. 2 Zoutelande, Land, Loeff. 3 Brigdamme, Inspan, Huvers. 3 Westkapelle, Huizen, Loeff. 24 Goes, Hofsteden, De Vos. TB HOUDEN AANBESTEDINGEN. Woensdag 20 Augustus. Middelburg. Provinciaal gebouw 11 u. het verrichten van baggerwerk op het Neder- landsch gedeelte van het kanaal van Ter- neuzen en in de buitenhaven teTerneu- z e n. Raming f 7500. lnl. hoofdingenieur Bekaar te Middelburg, arr. ingenieur Nele mans te Terneuzen en de opzichters De Masier te Terneuzen en Bloemkolk te Sas van Gent. Middelburg. Nijverheidsver eeniging 7 u. het bouwen van een buiten-societeit op het Noord-Bolwerk. Inl. A. L. J. Goethals, architect. Donderdag 21 Augustus. Middelburg. Bureau Garnizoens-com- mandant 12 u.levering van brandstoffen. Inl. Garnizoen8-comm. Zaterdag 23 Augustus. Walzoorden. Logement van J. F. Adriaansens 12 u.het maken van zinkwerken tot verdediging van den oever der waterkee- ring van het cal. waterschap Walzoorden. Aanw. 19 Aug. Inl. K. J. A. G. Collot d'Escury, secr.-ontv. Zaterdag 6 September. Borssele. Directiekamer 2 u.het maken van werken tot verdediging van den oever van het calamiteuse waterschap EUeivouts dijk. Raming f 6730. Aanw. 29 Aug. en 1 Sept. Inl. J. Beenhakker, secr.-ontv. Dinsdag 9 September. Middelburg. Raadhuis 1'/» m het be- krammen van een gedeelte der dykeu van het afgesneden gedeelte der voormalige Middel burgsche haven. Aanw. 8 Sept. Inl. gemeente bouwmeester. Verzending en laatste busliebtiag der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. Oost-Iiidië. I Alles plaatselijke lijd.) Sotterdam Lloyd22 Aug. 7.10 's svonds. Marseille (Fr. dienst) 23 Aug 6.15 'smorgens Genua (Nederl.) 26 Aug. 7.10 'savonds. Brindisi (Eng. dienBt). 29 Aug. 1.5 's namid Amsterdam (Nederl.) 29 Aug. 7.10 's avonds. Napels (Daitaohe dst.). 2 Sept. 9.15's morgen b Marseille Lloyd) 2 Sept. 7.10 's avonds. Voor suppletoirs verzendingen over Napels en over Brindisi wordt de bus nog te 7.10 ge licht; doch de aansluiting op het vertrek der booten uit de genoemde havens is daarvan aiet verzekerd. Suppletoire verzending van brieven, brief kaarten en aangeteeKende stukken den vol genden morgen te 6.15 's avonds. Voorts deB Donderdags om de 14 dagen, twee dagen vóór de verzending der Fransohe mail, te 1.5 'a namiddags. Met de Duitsche booten wordt verzonden de correspondentie voor Sumatra's Oostkust, Riouw, Palembang, Banka, Billiton en de Westeraf'deeling van Borneovoor het overige gedeelte van Ned. Oost-Indië alleen op verzoek. De verzending der correspondentie voor Atjeh en Sumatra's Oostkust ge- sohiedt eiken Vrydag met de Britsche booten, buslichting te 1.5 'snamiddags, voor de Bup- pletoire verzending te 7 10 's avonds. "W est-Indië- C uragao over Queens- town22 Aug. 10.10 's avonds. 0ura9ao met K. W. I. maildienst31 Aug. 7.10 's avonds. Suriname via Amster dam31 Aug. 7.10 's avonds. Suriname via Sout hampton 2 Sept. 6.15 's morgens Suriname via St. Na- «aire8 Sept. 6.15'smorgens. Onder het afdrukken van dit blad ontvingen wy het bericht dat op den huize Molenwijk onder OoBtkapelle heden is overleden de heer dr A. van der Swalme, lid van den gemeenteraad van Middelburg en raad van den polder Walcheren. Hy bereikte den leef'tyd van 61 jaren. Het concert, dat heden avond in den Tuin Noordbolwerk alhier gegeven zou worden door het muziekkorps der dd, schuttery, is, met bet oog op de dreigende luchten, heden morgen, uitgesteld. Meu vreesde voor eene herhaling van Maan dagavond. Ter benoeming van drie onderwyzeressen (helpsters) in de handwerken aan school K alhier zyn opgemaakt de volgende voor drachten de dames G. A. Rornyn, A. C. Marsie, S. C. Loekemeyer en A. P. Beckers. b. de dameB A. 0. Marsie, G. A. Romyn, S. C. Loekemeyer en A. P. Beckers. e. de dames S. C. Loekemeyer, G. A. Roinyn, A. C. Marsie en A. P. Beckers. DE BOERENGENERAALS IN NEDERLAND. Uit Rotterdam seint men ons De Batavier 3met Botha, De Wet en De La Rey aan boord, arriveerde beden morgen te half tien alhier. Zy werden opgewacht door duizenden die de generaals met een oorver- doovend hoerah, gemengd met stoomfluiten van de gepavoiseerde booten op de rivier be groetten. Aan boord werden de groote man nen verwelkomd door den wethouder, den heer J. Hndig, namens de Zuid-Afrikaansche vereeni- ging, het Nederlandsch Verbond en de oud-Indi sche stryders. Botha en De Wet bedankten. Door het gemeentebestuur waren rytuigen beschikbaar gesteld, waarmede de tocht door de stad gemaakt werd. Te 11.15 kwam de stoet aan het station Delftsche Poort waar in de damessalon koffie werd aangeboden. Eene enthousiastische me nigte hief lang s den geheelen weg volksliederen en hoerahs aan. Aan het station zelf was de volksmenigte ontzaglyk. Te 11.20 vertrokken de generaals naar Den Haag. Uit de residentie telegrafeert men ons: Onder ongebonden geestdrift zyn de Boeren generaals hier aangekomen en door eene ont zaglyke menschenmassa begroet aan het spoor station, in de straten en voor het hotel de Vieux Doelen, waaruit de Nederlandsche vlag woei. Deputaties der Zuid-AJnkaansche Vereeniging begroetten hen aan de coupe, terwyl in de wachtkamer generaal Egter van Wissenkerke hen hartelyk toesprak. Botha antwoordde met eene dankbetuiging aan Nederland, dat zooveel deed voor de Boeren, die op het slagveld de troost hadden dat vróuwen en kinderen door Nederland's welda digheid werden verzorgd. De tyd is, zeide hy, nog niet gekomen om te openbaren alleB wat op het hart ligt. Waarschynlyk zal dit spoe dig in eene memorie geschieden. Botha noemde zichzelven en zyne mede- generaals afgevaardigden van een der meest geruïneerde volkeren, geruineerd enkel omdat zy hun plicht deden en stand hielden voor vryheid en onafhankelykheid. Er was ook een eerewacht van oud-gedienden. Voor het hotel waren de toejuohingen ontzet tend sieve de Boeren" werd geroepenhet TranBvaalBche volkslied werd gezongen wat de generaals bewoog dankend naar voren te treden en te groeten, wat de geestdrift nog hooger deed stygen. In het hotel begroetten ben tal van vrien den, o. a. ook generaal Verspyek en kapitein Oh Ram die in Afrika beeft meegestreden. Heden bezochten de generaals te Schevenin gen president Steyn en de Pro Boer-tentoon stelling. Woensdagochtend vertrekken zy naar Utrecht om president Kruger op te zoeken. Daar bly- ven zy 'a nachts over in het Hotel des Pays- Bas. Donderdagochtend vertrekken zy naar Brussel voor de begrafenis van generaal Lukas Meyer. De dag voor het bezoek aan Amsterdam is nog niet bepaald. By die gelegenheid zal 's voormiddags eene samenkomst worden ge houden in de Nieuwe Kerk, waar als sprekers zullen optreden de heeren H. Byleveld, pro fessor De Louter en dr. Th. de Visser. Des namiddags heeft er receptie plaats in het Paleis van Volksvlijt. Aruhem. Voor de hoofdacte slaagde heden de heer W. Smit van M iddelburg. Leeuwarden. Prins Hendrik bezoekt Vry dag 29 Aug. de landbouwtentoonstelling, Hy komt per extra trein en vertrekt 's avonds. Z. K. H. heeft een geschenk voor de bard- Uravery toegezegd. Brest, 19 Aug. Nadat de inwoners van Sint-Méén de zegels van de school hadden verbroken, boden zy de zusters aan haar naar school terug te brengen. De overste weigerde. By de opstootjes te Folgoëfc, Ploudaniel en Sint-Méen werden 12 mannen, 10 meisjes, 2 gendarmen, 2 soldaten en een commissaris van politie gewond. Vergaderingen, Concerten enz. Middelburg. Zondag 24 Aug. Zondagavond-conoert. Schuttershof 8 u. W o e n s d. 27 Aug. Zomerconcert Schuttery- muziekkorps. Schutters hof 8 u. Zondag 31 Aug. Matinée Schuttery - mu ziekkorps. 7 uin Noord- bolwerk 2 u. Maandag I Sept. Koninginnefeeatea, Molenwater. Dinsdag 2 tot Z a t e r d a g 6 Sept. Etalage-wedstryd, Woensdag 3 tot Zondag 7 Sept. Ten toonstelling van reclame- middelen, Concert-- en gehoorzaal. Zondag 7 Sept. Zanguitvoer. Ginnekens- M annenkoor. - 7 uin Noord- bolwerk 2'/s Zondag 7 Sept. Concert Schuttery - mu ziekkorps. Schuttershof 8 u. V lissingeu. W o e n s d. 20 Aug. Concert Muziekkorps 3e Reg. Inf. Grand Hotel 8 u. Donderdag 21 Aug. en volgende dagen. Concert Wiener dames kapel. - Grand Hotel 8 u De Middelburgsche courant wordt 's avonds te aelit aar in does bezorgd. Dagelijks worden, tegen twee galden per kwartaal, abonnementen aangenomen door den agent A. O. ROLUlJT, firma Wed. A. C. DU JON tl JE aldaar. De zwaarste schoolsl uitingen inBre- tagne waren voor het'laatst bewaard, en het iB daarby ook nog al ruw toegegaan. Maandagmorgen trokken gendarmes en troe pen naar Ploudaniel, St Méén en Folgoët, en dadeiyk werd de bevolking per automobiel door verkenners van hun komst op de hoogte gesteld. Men was er trouwens geheel en al op voorbereid. Te Ploudaniel hadden een 500 mannen en vrouwen op stroo in de klassen der Zusterschool geslapen, en uit de naburige dorpen kwamen van alle zyden boeren opzetten, gewapend meestal met stokken. Priesters waren ook in grooten getale onder de menigte aanwezig. Voor de hoofddeur van de school was een diepe sloot gegraven, met water gevulddaar achter was een barricade gemaakt van wagens. In de binnenplaats was het vol met boeren en op de muren zaten anderen met hun stok in de hand. De regen viel by stroomen, maar daar stoor den de boeren zich niet aan, en de spanning werd steeds grooter doordat telkens nieuwe boden berichten kwamen brengen waar de troepen waren, Eindelyk kwamen deze ter sterkte van 25 gendarmen te paard en evenveel te voet, be nevens twee compagnieën infanterie. Maar de boeren hadden eigenaardige verde digingsmiddelen. Toen de drie commissarissen van politie met hun sjerp om, na hua oproe ping tot opening der school geen antwoord kregen, gelastten ze een meegebrachten slote- maker de deur te openen. De man begon en kreeg al dadelyk eenige emmers water over zyn lyf, door de boeren van boven naar be neden geworpen. Hy stoorde zich daaraan niet veel, maar toen kwamen er andere stoffen naar beneden, waar van de aard zich ook voor de wat verder af- staanden het kennen door den stank, D£4rtegen kon de slotemaker het niet volhouden. Hy deinsde af, geheel en al bevuild, terwyl de boeren op den muur godsdienstige liederen gingen zingen. De commissarissen deden toen een aanval aan en een der zykanten en lieten een paar met selaars een gat in den muur hakken. Maar ook hier werd na het water al heel gauw de inhoud van den beerput over de aanvallers uitgestort. Een poging van den luitenant der gendarmes en eenige volgelingen om den muur stormen derhand te nemen mislukte; ze werden met stokken teruggedreven. En toen begonnen de boeren ook de anderen met allerlei dingen te gooien, zelfs met brandende stroobosBen, in petroleum gedrenkt. Dat duurde zoo een tydje en na iedere mis lukking zongen de boeren godsdienstige liederen, Een senaatslid, Pichon, en een lid van den algemeenen raad verschenen op den muur om toespraken te houden tot de menigte, waarin ze protesteerden tegen de regeeringsbesluiten. Na twee uur trokken commissarissen en gendarmes zich vermoeid terug. Er was blyk baar bevel gegeven om eerst in de aller uiterste noodzakelykheid van de wapens gebruik te maken. Twee der gendarmes werden gekwetst, maar toch werd er geen schot gedaan. Volgens een later telegram hebben de dorps bewoners zelf de deur der school geopend, en zyn de zusters naar buiten gekomen onder het geroep van >leve de vryheid 1" Inmiddels was men ook bezig te St. Méén. Daar was pastoor Gayraud de aanvoerder der boeren. Hy hield vooraf een toespraak waarin by het verdedigingsplan uiteenzette, doch er tevens op aandrong geen geweld te gebruiken, dan wanneer de Boldaten hen brutaliseerden. Er hebben zich daar toen dezelfde tooneelen voorgedaan als te Ploudaniel behalve dat er hier, behalve water en vuil, ook nog klappen zyn gevallen, doordat de boeren op de paarden

Middelburgsche Courant | 1902 | | pagina 2