FEUILLETON. 's Zondags naar luiten BUITENLAND, Verkoopingen enz. LAATSTE BERICHTEN. Swiwaiflii ras Itteliti meente-geneesheer, die de wonden verbond en daarbg schedelbreuk constateerde. De daders zjjn enkele uren later aangehouden en in ver hoor genomen. In hoofdzaak hebben zjj bekend alle drie verklaren onder den invloed van sterke drank te zjjn geweest. De sabel is iD een brandkolk geworpen, waaruit hjj later is opgevischt. De gewonde agent is niet buiten gevaar. De arrestanten, jongens van 18 en 19 jaar, zjjn naar Arnhem vervoerd. In Friesland heerschen de mazelen hevige mate. Te Joure zjjn reeds 27 gevallen met doodeljjken afloop voorgekomen. De locaaltrein van Groningen naar Delf zijl is Zondag in aanraking gekomen met een beladen hooiwagen op den overweg tuaschen Sauwerd en Adorp. Van den geheelen trein werden alle ruiten totaal verbrijzeld. Eenige reizigers bekwamen min of meer ernstige ver* wondingen. Als een bewjjs dat het publiek genoeg krijgt van verschillende paardenloteryen diene het volgende. De Winschoter landbouwlotery moest in het begin van Juli trekken en van de 20.000 loten waren niet meer dan 4200 loten verkocht. Een logger, Flevo 2, is op de Noordzee door een stoomschip aangevaren en gezonken De bemanning kon gered worden. „BTfiBTSBN" TG ANTWGRPUN. Over bet vertrek van de Evertien in den nacht van Zaterdag op Zondag schrijft het Hand. van Antwerpen het volgende Al hoewel het 3 ure 's nachts was, woonde eene nog zeer talrijke groep vrienden en langstellenden, van op de kaai en van op het terras het vertrek der Evertien bjj. In de nachtelijke stilte weerklonken de tonen der beide volksliederen en vooral 't plechtige Wilhelmus van Naasanwen". Kolonel Heimburger en graaf Du Monceau verlieten het laatst de Evertien, omringd door de Nederlandsche officieren, die hun hart niet genoeg konden uitstorten over dit gulhartig onthaal. Na van kaai te zjjn gestoken, te midden van eene onbeschrjjfeljjke ovatie, richtte de Evertien van op de reede herhaaldelijk zjjne zoeklicht ten op de stad en de toejuichingen braken dan weer los, zoo op de kaai als op bet schip. Tot de Evertien stilaan verdween en een einde kwam aan iets, dat wel een droom geljjkt, zoo schoon was het en zoo ras is het voorby ge weest. Een verschrikkelijk ongeluk heeft p gehad te Hulpe, België. Een 17-jarige jongen en een meisje van 14 jaren, wier ouders op een buiten woonden in Hulpe, waren een ry toertje gaan maken in een tilbury. By een bocht van de straat, tegenover papierfabriek, kwam het rjjtuig in botsing met een kar, beladen met hout. De schok was zoo hevig, dat het jonge meisje uit de tilbury werd geworpen tusschen deze en de zware kar, waarvan de raderen baar over het hoofd gingen en haar den schedel verbrijzelden. De dood volgde onmiddellijk. Het lyk van het jonge slachtoffer is naar het buitenverblijf van haar ouders overge bracht. Iemand te Parjjs had een hondje, Niquette genaamd, en zjjn huisheer had het er op ge zet dat dit hondje weg ging. De kinderen van den huurder hielden dolveel van Niquette, de hond werd dus niet opgeofferd, en de kwam voor de rechtbank. De huurder wees er op dat in zyn huurcon tract bepaald wasVerbod om eenig dier te hebben zooals een hond, kat, papagaai of ander dier, dat onaangenaam of lastig kon zyn voor de andere huurders". En nu was Niquette in tegendeel een lief diertje, waarvan alle andere bewoners hielden. Bjj eerste behandeling verloor de huurder het, maar hjj ging hooger-op en het Hof van Appèl besliste dat het huurcontract slechts een betrekkelijk en geen absoluut verbod inhield. Niquette bleef dus wair ze was, en de huisheer moeBt de proceskosten betalen. Het beroemde Lyceum-theater te Londen bestuurd door Iwing, is door den Londenschen County Council afgekeurd, daar het te weinig waarborg voor veiligheid aanbiedt in geval van brand. Het theater is gesloten. Waarschjjnljjk zal er een nieuw gebouw worden gezet op dezelfde plaats. 1. Uit het Duitsch. VAN PAULA WINKLER. Den eenen Zondag gingen de Bürngrubers naar Tbalkircbon aan de Isar, den anderen naar Pasing, aan de Würm, den derden weer naar Thalkirchen, en den vierden naar Pasing. ttltjjd om en om, totdat de twee en vyftig Zondagen van het jaar voorbjj waren, de zon nige zoowel als de regenachtige. De Barngrubers waren deftige Miinchener burgers, niet juist van de rjjkste, maar toch tameljjk welgesteld en boven de allergrootste zorgen voor het dagelykscLe leven verheven. Hjj had de zestig achter den rug en zjj was niet veel jonger. Als een paar oude koetspaarden stapten zy ïederen Zondag naast elkaar voort by zwaar rookend, zjj in hare herinneringen verdiept. Want de herinneringen groeiden voor haar op dezen weg bjjna even welig als het jonge gras. Diezelfde wandelingen hadden zjj eenvyfen twintig jaar geleden ook gemaakt, net als nu, den eenen Zondag naar Thalkirchen, den anderen naar Pasing. Mali, de oudste dochter) Te Grays, Engeland, zyn twee jongens, Percival en Rison, behoorende tot het verbe teringsschip Cornwall te Purfleet, naar de recht- rerwezen wegens poging tot moord op den bootsman, Henry Blount. Deze is tenge volge van de hem toegebrachte verwondingen in een ernstigen toestand. Het onderzoek toonde aan dat er eene samen zwering was onder eenige jongens van het schip, met het doel verscheidene officieren te vermoorden. Zes jongens waren direct begre pen in het complot en de aangewezen slacht offers waren Hunt en twee andere officieren- Percival gaf werkeljjk Hunt oen steek en Rison trad de kamer van den officier Chincock binnen met een jjzeren staaf', met bet plan hem de hersens in te slaan, maar gelukkig was de officier niet aan boord. Ook iu Rusland bjj Kieff heeft Zondag een verschrikkelijke storm gewoed, vergezeld door hevigen regen en hagel. Groote hoornen werden ontworteld. De straten geraakten onder water en vjjftien personen, die in kel ders woonden, zyn door het instroomende water verrast en verdronken. In sommige straten stond het water drie voet diep. Gedeelten van de spoorbaan werden wegge spoeld, zoodat het spoorwegverkeer moest wor den gestaakt. Tal van ruiten zyn door d( groote hagelsteenen stukgeslagen. Later op den dag kwam er weer een rogen vloed omlaag, waardoor de straten in ware bergstroomen werden veranderd. Do schade is zeer groot. Uit de Vereenigde Staten komen eveneons berichten van stormen. Baltimore is dooreen orkaan bezocht; 20 personen zyn er omgeko men en er is voor millioenen dollars stoffe- ljjke schade aangebracht. De New-Yorksche politie is op jacht achter een jong Amerikaan, den heer Putman Bradlee Strong, die zonderlinge dingen heeft uitgehaald. De heer Strong, eertjjds kapitein in het Amerikaansche leger, en zoon van den vroegeren burgemeester van New-York, had zyD voornemen te kennen gegeven in hethuweljjk te treden met de gescheiden vrouw van lord Francis Hope, en in afwachting van den dag dat de wetteljjke termjjn, binnen welken het huweljjk niet mocht worden voltrokken, zou zyn verstreken, wist hjj zich geleidelik meester te maken van de juweelen der bruid, tot een gezamenlijke waarde van meer dan honderd duizend dollars. Het ontvreemde werd door hem beleend. Dinsdag 11. ontving de a. s. bruid een briefje van Strong, waarin hjj haar bekende zich van de juweelen te hebben meester gemaakt en nu zelfmoord te zullen plegen. Aan zyn vader zond de dief een dergelyk scbryven. Natuurljjk worden alle mogelyke middelen in het werk gesteld om hem in handen te krygen. Een ernstig ongeluk heeft in de Veree nigde Staten plaats gehad. Wegens ee denschap (een weddenschap om een doos met bonbons!) nam een jong meisje les in de lucht vaart-wetenschap bg een professor te Milfort in Massachusetts, met het doel om alleen eene luchtvaart te maken in een vrien ballon. Deze luchtvaart is Maandag uitgevoerd te Lake-Hoag. Na tot op een hoogte van onge veer 200 voet te zin gestegen, verloor het meisje haar bezinning en opende de veilig heidsklep, met het gevolg dat zy plotseling naar beneden viel, en met verbryzelde lede maten werd opgenomen. Zi leefde nog, maar alle hoop op behoud van haar leven is verloren, Nabi Portsmouth in den Amerikaanschen staat Newhampshire is een boot, waarin zich 16 mannen en eenige vrouwen bevonden, ge zonken. 14 personen zyn verdronken. Op het eiland Sfc Vincent, dat in Mei zoodanig doer de uitbarsting van den vulkaan Soufrière werd geteisterd, neemt men op 't. oogenblik voortdurend hevige schokken waar. Er wordt gemeld dat de zg. zadel of berg rand tusschen de twee kraters van Soufrière is ingezakt, waardoor de kratergang met ^duizenden tonnen steen verstopt werd. Vandaar waarschyniyk de aardschokken. De New-Yorksche bladen melden, dat deze reeds zyn begonnen op den '17 Jnli. Vele huizen zyn verwoest, maar persoonlike ongelukken hadden er niet plaats. Al de handelshuizen van Kingstown zin verlaten. De commissie door den gouverneur van Martinique benoemd om eene kenibereng te maken van de verliezen geleden bi de jongste ramp, is tot een totaal van 200 millioen francs gekomen. Men zegt, dat eene te Hongkong wonende Chineesehe dame eene reis om de wereld wil maken. Zg spreekt behalve haar moedertaal Engelsch. Door burg. en wetb. van Middelburg werd beden middag ten raadhuize in het open baar horverpachthet jaclitrecht in de Stads- ambachten, en zulks voor zoover de gemeente daarover de beschikking hoeft, voor de jacht seizoenen 1902/1903 tot en met 1906/1907 doch uiteriyk 30 Juni 1907. Pero. 1 betreft het gedeelte van de ambachten gelegen ten Zuid-OoMteu vau het kanaal door Walcheren, en ten Noord-Oosten van den rjjka weg naar het Sloe alsmede het gedeelte ambacht, gelegen ten Zuid-Oosten van den Mannezeeschen watergang en ten Noord-Oosten van hel zui delijk deel van den Schroeweg van het punt waar deze door genoemden watergang wordt Dit werd ingesteld op 25, en verhoogd tot 30. Pachter Adriaan Reinierse. Perc. 2, het gedeelte van de ambachten, ge legen ten Zuid-Oosten van het kanaal door Walcheren, ten Zuidwesten van het deel van den riksweg naar het Sloe, hetwelk is begre pen tusschen genoemd kanaal en den Mannezee schen watergang ten Noordwesten van dezen watergang en ten Zuidwesten van den Wel- ingschen watergang, ook ingesteld op 5, werd verhoogd tot 25. Pachter Willem Reynierse Jr. Perc. 3, het Noord-Westelyk gedeelte der ambachten, gelegen tusschen den Domburg- schen watergang en den Nadorstweg, ingesteld op f 20, werd verhoogd tot f 40. Pachter Willem Reinierse Jr. Al de pachters wonen te Middelburg. TB HOÜDGN AAMBEflTGDINOfiK Woensdag 23 Juli. Middelburg. Provinciaal gebouw 11 bet vernieuwen van het bovendek van schipbrug over het Marine dok te Vlissin- g e n. Raming 3480. Inl. hoofding. Bekaar te Middelburg, ingen. Hoogenboom en opz. Vroeg, beiden te Vlissingen. Middelburg. Lokaal Bogardstraat 8 u, bet uitvoeren van schilderwerk aan de Chr Burgerschool in de Lange Singelstraat. Inl: A. van Dorst, architect. Vridag 25 Juli. Middelburg. Raadhuis l1/» u.werken aan de gemeenteschool A, aan de Bree. Aanw. 28 Juli. Inl. gemeentebouwm. met vader voorop ach ja 1 zy zag het nog zoo levendig voor zich 1 en zy er achter, met Treesje, het tweede meisje, aan de eene hand, en de kleine Lisi aan de andere die begon pas te loopen, maar ging toch als een echte Biirngruber dadeiyk mee naar buiten, Want de Barngrubers waren van oudsher goed ter been geweest. Dat wat zy hare ^herinneringen" noemde, dat begon echter pas veel later, toen Mali, Treesje en Lisi vol- assen werden. Dat ging zoo in zyn werkMali was net achttien jaar geworden, zi was een knap meisje en reeds boekhoudster in een groote Mali dus kwam op zekeren dag met bizonder roode wangen en schitterende oogen naar huis en had een onderhoud met moeder in de keuken, waarin zi haar meedeelde dat een jong mensch, dien zy reeds vaak den winkel had gezien, haar gevraagd had waar hi haar buiten het kantoor eens kon ontmoeten, en Mali, die als een echte Barngrzuber niet alleen een flinke wandelaarster was, maar ook in hooge mate het gevoel van betameiykheid en degeiykheid, dat die familie eigen was, bezat, had den jongen raan ver wezen naar de Zondagsche buitenpartyen van hare ouders. Daar zou hi gelegenheid vinden om met haar te sprekenmaar eerst moest hy toestemming daartoe vragen aan haar vader, den heer Barngruber. Het moet gezegd worden dat de dochters Verzending en laatste buslichtmg der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. Oost-Ïïidië. (Alles plaatse.ijke lijd.) Rotterdam Lloyd25 Juli 7.10 's avonds. Marseille (Fr. dienst) 26 Juli 6.15 'smorgens Genua (Nederl.) 29 Juli 7.10 'savonds. Brindisi (Eng. dienst). 1 Aug. 1.5 's namid. Amsterdam (Nederl.) 1 Aug. 7.10 's avonds. Napels (Daitsche dst.). 5 Aug. 9.15 's morgens Marseille Lloyd) 5 Aug. 7.10 's avonds. Voor suppletoire verzendingen over Napels en over Brindisi wordt de bus nog te 7.10 ge licht doch de aansluiting op het vertrek der booten uit de genoemde havens is daarvat niet verzekerd. Suppletoire verzending van brieven, brief kaarten en aangeteekende stukkeu den vol genden morgen te 6.15 'a avonds. Voorts des Donderdags om de 14 dagen, twee dagen vóór de verzending der Fransche mail te 1.5 's namiddags. Met de Duitsche booten wordt verzonden de correspondentie voor Sumatra's Oostkust, Riouw, Palembang, Banka, Billiton en d( Westerafdeeling van Borneo; voor het overige gedeelte van Ned. Oost-Indië alleen op verzoek. De verzending der correspondentie vooi Atjeh en Sumatra's Oostkust ge schiedt eiken Vridag met de Britsche booten buslichting te 1.5 'snamiddags, voor de sup uletoire verzending te 7 10 's avonds. West-Indië. O urac&o over Queeas- town25 Juli ÏÖ.1Ö 'a avonds Gara^ao met. K. W. 1. maildienst31 Juli 7.10 's avonds. Suriname via Amster dam31 Juli 7.1Ó 's avonds. Suriname via Sout hampton 5 Aug. 6.15's morgens Suriname via St. Na- saire8 Aug. 6.15 's morgens. van Barngruber allerliefste meisjes geworden waren, mooi en vroolyk en ieder in haar soort aardig begaafd. Kortom zy mochten zich laten zien. De bewuste jonge man kreeg, nadat bi onderzoek gebleken was dat hy niet alleen fatsoenlyke ouders bad, maar zelfs woldra een zeer winstgevende zaak zou krygen, vergunning om deel te nemen aan de Zondagswandelingen. De meisjes kregen, op aandrang der moeder, nieuwe lichte japonnen, hoedjes met roode veeren en zwarte geknoopte mitaines, zoodat zy den volgenden Zondag als echte vlindertjes uitvlogen. Ditmaal was Thalkirchen aan de beurt, den volgenden keer natuurlik Pasing. De jonge man bleek welopgevoed en beschei den te zyn en mocht telkens mee, en het kapitaal, door moeder in neteldoek en roode veeren gestoken, wierp goede rente af; want weldra stond zyn vader hem zin heele zaak af, en kon hy met Mali trouwen. Zy werd een zeer gelukkige, welgestelde vrouw, zooals het een Barngruber betaamt. Alle party en waren voldaan en tot op den huidigen dag heeft niemand er eenig berouw van gehad »Ja," dacht mevrouw Bümgruber, »nu begrip ik het dat was Mali, by die was het geen kunst. Toen had zi zich goaden bergen beloofd! Lieve hemel, als het zoo ge- makkeiyk gaat!" Zy bedacht voor Treesje en Lisi allerlei mooie huweliken. Deventer. Heden slaagde voor de hoofd- acte M. E. Bleeker te Middelburg. Pretoria, 21 Juli. Commandant Botha en es-commandant De la Rey vertrokken met hun secretarissen heden van Kaapstad naar Europa. De Wet voegt zich by hen op de reis langs de kust. 'ergarferukgecsConcerten enz. Middelburg. Dood er d. 24 Juli. Zomerconcert Schuttery- muziekkorps. Schutters hof 8 u. Zou dag 27 Juli, Zondagavond-concert. Schuttershof 8 u. Zon dug 3 Aug. Concert Schuttery - mu ziekkorps. 1 uin Noord- bolwerk 7'/a u. Donderd. 14 Aug. Zomerconcert Derde re- giment. Schuttershof 8 u. Zondag 24 Aug. Zondagavond-concert. Schuttershof 8 u. Woensd. 27 Aug. Zomerconcert Schutteri- muziekkorps. - Schutters hof 8 u. Maandag I Sept. Komiiginuefeesteii. VliNMiugeu. Woensdag 23 Juli en volgende dagen Con cert Wiener Dames-kapel - Grand Hotel 8 n. Kunstmuseum. Verzameling van heden- daagsche kunst Schuttershof Woensdag en Zaterdag van 1 tot 4 uur voor leden en begunstigers, en ad 25 cents voor stad- genooten, niet ledenvoor vreemdelingen iederen werkdag, ad 25 cents. Verzamelingen van het Zeeuwsch ge nootschap der wetenschappen, o. a. oud-Walchersche kamer. Des Mas dags, Dinsdags, Woensdags, Donderdags Vrijdags van 10 tot 1 en van 3 tot 6 uur, op Zon- en feestdagen van 12 uur tot 5 uren. Toegangsprijs f 0.25; voor ambachtslieden en tot den werkenden stand behoorende personen f 0.10. Aanmelding bij den concierge van het gebouw Wage- TapIJtbehangsels (Gobelins) in het rechtsgebouw op het hofplein. led dag wanneer er geen zitting der rechtbank wordt gehouden. Aanmelding bij den concierge. De Abdijtoren. Iederen dag van 's morgeus 10—12 en 'snamiddags van 25 uren. Aanmelding bij den torenwachter. Oudheidkundige verzameling ten raad- huize: Kosteloos op Zondagen en alge meen erkende Christelijke feestdagen, 'snam. van 1 tot 3 uren, mits men voorzien zij van een gratis toegangkaart, op een der vorige dagen op de gemeente-secretarie verkrijgbaar. Op werkdagen van 's voorm. 10 tot des nam. 3 uren; op Zondagen van 12 tot 3 uren Toegangsprys f 0.25 voor eiken bezoeker voor gezelschappen van 5 of meer personen 1.—Aanmelding bij de stadsboden of Het praalgraf der Evertsen In de Nieuwe kerk. Iederen dag tegen 25 cent voor Óen persoonvoor meer dan drie personen te gelijk a 10 cent elk. Aanmelding bij den koster der kerk. Wal A no 4. SP^" Vreemdelingen, die voorlichting ol een gids wenschen, kunnen die bekomen in het gebouw van de Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer op de groote Markt alhier. Algemeen Overzicht. Het gaat op sommige plaatsen in de depar tementen in Frankrik heftig toe naar aanleiding van de sluiting der 2500 kloos terscholen, waarvan wy in ons vorig num mer melding maakten. Het onderwyzersperso- neel dezer scholen bestaat byna geheel en al uit nonnen, en deze worden in hun verzet soms krachtig gesteund door de bevolking. Te Bain, Vogezen* hebben de boerinnen, met eken gewapend, de school der nonnen ver dedigd tegen de gendarmen. Te St.-Ambroix Nu was Treesje aan de beurt als het naar de jaren, naar recht en gebruikeiykheid gingmaar dat vlotte niet. Men wandelde weer een half jaar, steeds onder elkaar, mei wachtte, men hoopte, maar er kwam niets. Toen bekeek de moeder Treesje eens aan daehtig. Mooi was zy, zelfs mooier dan hare beide zusters, want hoe lief Mali er ook uit zag en al had Lisi een gezicht als een perzik, Therese had zoo'n mooi figuur en het prach tigste goudblonde haar, dat men zien kon bi hare groote bruine oogen. Zy had iets heel particuliers, byna iets vreemds. Maar helaas Zy verschilde niet alleen in uiteriyk van de familie Barngruber, zy miste ook het degelyke instinct dat deze kenmerkte. Wat werd zy op bals en partytjes het hof gemaakt 1 Haar moeder gaf haar menigen verstandigen wenk maar Treesje sloeg alles in den wind, zette groote melancholieke oogen op, keek naar de wolken en liet de beste aanbidders loopen. Er as niets aan te doen. Intusschen had Lisi, die ter wille van Treesje nog geheel als schoolmeisje werd beschouwd, zich den tgd ter nutte gemaakt, dien moeder aan de zorg voor haar tweede dochter be steedde, zoodat zi minder op haar bon letten. Op zekeren dag verscheen zi, net als vroeger Mali, in de keuken met een dergeiyke mede- deeling aan haar moeder. Deze bromde eerst wel een beetje en verwees haar naar hare lesjes en haar breikous, dje pasten beter bi (Gard) hebben personen de vrie school bezet om haar te verdedigen. Te Parys houden de zusters van St.-Vincent krachtdadig stand. Te Lyon hebben de zusters, die van zelf gesloten hadden, den prefebt laten weten dat zy op hun besluit terugkeeren, en zi hebben hunne scholen heropend. De burgemeester van Villédieu (Indre) is afgezet, omdat hy geweigerd heeft, aan de zus ters het decreet van uitdrijving te beteekenen. Maandagmiddag zyn te Paris na afloop van een prysuitdeeling van de school der zusters van St. Viucem de Paul, een groot aantal moeders vergezeld van hun kinderen naar het Elysée gegaan, waar ze een adres aan mevrouw Loubet hebben afgegeven. Dit zjjn maar enkele van een lange reeks van feiten, die echter reeds voldoende den heersehenden geest aanduiden. Maar die geest vindt bovendien uiting ia openly ke protesten van voormannen uit de katholieke wereld, protesten die met krasse woorden de regeering vörwyteu doen. In een protest van graaf De Mun, baron De Mackau, Denys, Cochin Lerolle, en de abbé Gayraud, in de Gaulois opgenomen, leest men o. m. het volgende: Gy hebt brutaal de scholen gesloten krach tens een dekreet van 27 Juni; vrouwen zin zonder voorafgaande waarschuwing, gedurende den nacht op straat gezet, terwyl men haar niets kon verwijten dan dat zjj religieuzen waren. Gy hebt de wetten geschonden der uien- scheiykheid, maar daarenboven ook de meest onbetwistbare rechten van den eigendom mis kend. Want die scholen waren byna alle ge sticht en werden byna alle onderhouden door particulieren zy konden dus onder geen enkel opzicht beschouwd worden als congreganistische stichtingen. Alle of byna alle zyn geopend in overeen stemming met de opinie van den minister voorzitter Waldeck-Rouaseau, die daarin geen instellingen vermocht te zien, bedoeld door art. 13 van de wet van 1 Juli 1901Gft verkracht bet recht tot het geven van onder- wis gy zet vrouwen, alleen wyl zi be- hooren tot een congregatievrouwen, die krachtens haar brevet en haar hoedanigheid van burgeres, het recht hebben om onderwis te geveD, zonder eenig middel van bestaan op straat. Gi zet het land een halve eeuw achteruit, en dat nog wel in naam der repu bliek en der vryheid 1" Een ander protest dat zeer de aandacht trekt is de open brief door kardinaal Richard, de aartsbisschop van Parys, gericht aan president Loubet. Wat zyn de motieven, die dezen geweldda- digen en plotselingen maatregel veroorzaken? vraagt hy o. m. Geen enkel schandaal, geen enkele wanorde heeft zich in die schoolinrichtingen voorgedaan. Zy worden bestuurd door onder- wizeressen, voorzien van de diploma's, ver- eischt door de wet. Het eenige motief dat men kon aanvoeren is dat het onder- wys op die scholen gegeven wordt overeen komstig de beginselen van het katholieke ge loof, en dat de onderwizeressen behooren tot godsdienstige orden. Hi wyst er dan met nadruk op dat de kal- meerig der geesten, die Frankrik zoo hoog- noodig heeft, slechts kan worden verkregen door eerbied voor godsdienstige en burgeriyke vryheid. Hi zegt voort te zullen gaan zin plicht als Fransch bisschop te vervullen, en de vryheid van de christelyk gezinnen in de opvoeding der kinderen te zullen verdedigen. Op dienzelfden toon wordt er gesproken door kardinaal Perraud, bisschop van Autun, eveneens in een protest aan den president der republiek. En zoo zijn er nog tal van andere kerkelyke boogwaardigheidsbekleederB die hun stem doen hooren. De stryd is blykbaar nog slechts in zjjn begin, maar toch kwam onwillekeurig de ge dachte in ons op aan den Kullurkampf inder- tyd door Bismarck in Duitschland aangebonden tegen de kerk. En in ieder geval mag wel herinnerd worden aan de groote kracht die de katholieke kerk toen getoond heeft tegenover den izeren kanselier. Het is bekend dat een van de veie grieven der Chineezen tegen de Christen- ndelingen is de bevoorrechte positie dan liefdesgeschiedenissen. Vader zei wat een malligheid maar in hun hart deed het hun toch genoegen, dat hunne dochters zoo gewild waren, en daar er op de familie van den jongen man ook niets te zeggen was, zei vader eindeiyk»Nu, dan heb ik er ook niets tegen." En daar het juist voorjaar was, kregen de meisjes nieuwe japonnetjes, blauw met wit, en hoedjes met seringen en lelietjes en men toog weer vrooiyk op weg. Maar o wee 1 tusBcben München en Pasing vond de jonge man Treesje aardiger dan Lisi, zoodat deze pruilend achter aan liep. Maar Treesje liet hem ook loopen en zoo nam de zaak een treurig einde. Nooit zag de familie dat jonge mensch terug. Lisi bleef echter niet lang treuren en kwam weldra weer welgemoed met een nieuw voor stel in de keuken. Het ouderen paar, hoewel voorzichtig ge stemd, namen ook dezen vreemdeling wel willend mede op hun wandelingen, zonder zich veel te bekommeren om zin broeders, zusters of nichten, iets wat hun spoedig zou berouwen. Hy werd na eenigen tgd onwaardig bevonden om in de familie Biirngruber opge nomen te worden en afgewezen. Nu werd Lisi zóó ongelukkig dat de schrik vader en moeder om het hart sloeg. Zy be gonnen bevreesd te worden dat het meisje buiten de familie om dwaasheden zou begaan alleen uit wanhoop want ook in haar scheep

Middelburgsche Courant | 1902 | | pagina 2