MIDDELBIRGSCHË 11)02. Woensdag 33 Juli, N'. 171. 148° harms Deze courant verschyafd a g o i ij k s, raet uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., f2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. THERMOMETER EN VERWACHTING. gr., 12 u. 60 gr., av. 4 u. 65 gr. F. Verwacht: zwakke tot matige 22 Juli 8 u. vi W. wind, betrokken lucht, weinig verandering in temperatuur. Advertentiën20 cent per regel, Geboorte-, dood- oa alle andere familieberichten ea Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50olke regel meer 20 cent. Reclamens 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij Innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreöende Handel, Ngverheid en Geldwezen, is uitsluitend gerechtigd het Algemeen A«lveritentle°Bureaft A. BE JLA MAR Aan., N.3K. Voorburgwal 26®, Amsterdam. Middelburg 22 Juli. KHIJGSGfl VANGENEN VAN CEYLON. Naar aanleiding van e9n verzoek van den Nederlandschen consul te Colombo aan de agenten te Batavia om gratis vervoer van 50 krijgsgevangenen van Colombo naar Nederland, hebben de stoomvaart maatschappijen Neder land en Rotterdamsche Lloijd besloten om daaraan voor gezameljjke rekening zoo goed en zoo spoedig mogelijk te voldoen. Het sa. Salak van de Rotterdamsche Lloyd vertrok 20 Juli van Perim naar Batavia en zal Colombo aandoen teneinde aldaar deze krijgsgevangenen aan boord te nemen, welke bjj tijdige aankomst te Pa- dang op het s.s. Gedé van dezelfde Maatschappij overgescheept zullen worden met bestem ming naar Nederlandbjj niet tijdige aan komst zal de overtocht van Padang naar Neder land geschieden per s.s. Prinses Amalia van de Stoomvaart Maatschappij Nederland. GEBOORTE-EXTRA CT VAN HET ONWETTIG KIND. Het geboorte-extrac* van het »natuurljjk" kind is thans een document, dat hem overal vervolgt om voor hem alle deuren te Bluiten, alle wegen inoeiljjk te maken. Overal gaat het met hem mede om allen in te lichten, dat zjjn ouders zwak zjjn geweest, ook al is mo- goljjk zjjn leven ontsproten uit een liefde, zuiverder dan die in vele wetteljjke verbinte nissen overal gaat het met hem mede om hem over te leveren aan den spot, de wreed heid der bekrompen geesten, aan de verach ting der kleinzieligen, dat wil zeggen der meerderheid. De heer Raoul Péret, heeft thans een goed werk verricht door bjj de Fransche Kamer een wetsvoorstel in te dienen om uit de geboorte-extracten al de pjjnljjke vermeldingen weg te laten, welke betrekking hebben op den onbekenden vader, de onbe kende ouders of de erkenning van den vader, of der beide ouders, eenigen tjjd na de geboorte. Dit is, wanneer de Kamer het voorstel aan neemt, een stap in de goede richting, geheel in overeenstemming met onze moderne opvat ting, dat de waarde van elk mensch ligt in zjjn eigen persoonlijkheid en daden, en niet in die zjjner voorouders of der omstandighe den waaronder hjj het leven intrad. In alle gewone gevallen zal een geboorte- acte, die eenvoudig de namen en woonplaat sen vermeldt der ouders of van een hunner, zonder eenige nadere bp voeging over de onech- teljjfce geboorte voldoende zjjn. In twijfel achtige gevallen, waarin de rechter in onze kerheid zou kunnen verkeeren omtr nt de identiteit der personen, zal het den rechtban ken toegestaan zjjn inzage te nemen van de registers van den burger!jjken stand. (Soc. Wbl.) BUN OJKS1IN GM MZ. In de St. Ct. van heden is opgenomen een kon. besluit tot vaststelling van een alge- meenen maatregel van bestuur, als bedoeld in artikel 82 der Ongevallenwet 1901. Daarin is bepaald dat voor het toezicht be doeld in het genoemde artikel het rjjk verdeeld wordt in negen agentschappen, waarvan het 2e omvat de provincie Zeeland en dat gedeelte der provincie Zuid-Holland, dat gelegen is bezuiden den rechter oever van de Lek, de Nieuwe Maas, het Scheur en den Nieuwen Waterweg, benevens de gemeente Rotterdam. Het toezicht wordt in elk agentschap uit geoefend door éen of meer agenten der Rijks verzekeringsbank. De standplaatsen der agenten worden door den minister van binnenlandsche zaken be paald. Het bestuur der Rijksverzekeringsbank wjjst de agenten aan, die in eik agentschap bevoegd zullen zjjn. A. Vrjjdag verleent de minister van marine geen audiëntie. KORTE MBDEDEBLINGBN VERGADERINGEN. Zondag had te Njjmegen de 27ste alge- meene jaarljjksche vergadering der Nederland- sche 1 oonkunstenaars- Vereeniging plaats, onder voorzitterschap van mr Henri Viotta. Uit het verslag bleek, dat de toestand der vereeniging bevredigend kan worden genoemd, en het getal der gewone (kunstenaars-)leden was verminderd met 10 en dat der belang stellende leden met 7. In den loop van het jaar hadden twee muziekuitvoeringen plaats, nameljjk één te Leeuwarden en één te Rotterdam. Uit de rekening en verantwoording bleek dat de ontvangsten hebben bedragen 4353.58 s en was uitgegeven 2445.35, zoodat de balans san voordeelig saldo aanwast van 1908.236. Met betrekking tot het ondersteuningsfonds werd medegedeeld dat daaruit ondersteuning werd verleend aan 4 gewone leden, tot een gezamenljjk bedrag van 320 en bovendien aan de erven van 2 gewone leden een bedrag werd uitgekeerd van ieder f 100. Het fonds steeg tot ongeveer 14295. De beide aftredende bestuursleden de heeren S. van Milligen en M. W. Petri werden met nagenoeg algemeene stemmen herkozen. Er werd besloten een prjjsvraag uit te schrjjven voor eene suite of dergeljjke voor blaasinstrumenten met piano (kwintet) alsmede een concert-aria met orkest, bij voorkeur met RoUandschen tekst en daarvoor eeu bedrag uit te keeren, voor wat het kwintet betreft van 200 en voor de concert-aria met orkest van f 150 en hiervoor eene uitnoodiging tot deel neming daaraan t© richten tot de gewon© leden der vereeniging. Geen beslissing werd nog genomen omtrent de plaats der volgende vergadering. Met Deven ter, dat wel bereid was de vergadering te ont vangen, zal in onderhandeling worden getreden. Ter gelegenheid dezer vergadering had te Njjmegen tevens een driedaagsch muziekfeest plaats. In de te Amsterdam gehouden vergade ring van de Vereeniging tot veredeling van het ambacht zyn vastgesteld de vereischten voor het verkrjjgen van een bewjjs van bekwaam heid als meester of gezel voor steenhouwen en metselen. Het ledental daalde van 241 op 228, dat der vereenigingen steeg van 26 op 29. Door den heer J. J. van Nieukerke werd het debat ingeleid over het rapport der commissie voor de tentoonstelling van ambachtsonderwjjs in 1901. Spreker ving aan met een herinnering aan de wjjze waarop dit rapport door een groot deel der pers is besproken, zich bjj het afkeurend oordeel daarvan aansluitende en daarbij het rapport op den voet volgende en wenken voor goed ambachtsonderwjjs gevend. MetBoersma's brochure was spr. het eens, dat de commissie, in plaats van veel af te geven op het am bachtsonderwjjs, beter had gedaan met het goede te verzamelen, alsmede de leeraren tot elkaar te brengen, in stede ze van elkander te verwijderen. Aan het slot zijner inleiding beval hjj degeljjk onderzoek aan naar onder was in vakken, waarover ook op het Binnen hof gedacht wordt." In eene breedvoerige motie stelde spr. voor te besluiten alle vereenigingen en maatschap pjjen die met vakken en ambachten in betrek king staan, zooals patroons- en werklieden verenigingen, uit te noodigen gezamenljjk eene commissie te vormen om voor Augustus 1903lo Een rapport uit te brengen over den toestand der opleiding voor vakken en ambach- in ambacht-burgeravondscholen en 1 eer- instellingen, op grond van persoonljjk onder zoek; 2o voorstellen te doen over de wjjze waarop het aan die commissie voorkomt dat de opleiding voor de ambachten en de vakken het best kan geregeld worden, voor patroons en meesters, voor werklieden en gezellen; 3o den minister van binnenl. zaken mede te deelen haar voornemen om dat rapport samen te stellen. Na discussie werd besloten de motie te laten drukken, aan de leden toe te zenden en ze op de vergadering van 4 Augustus, weder te Am sterdam te houden, opnieuw te bespreken. Oost-Zndië. De met de jonge mail aangekomen bladen loopen tot 24 Juni. De Java Bode van 24 Juni meldt Alweder hebben zich twee cholera-gevallen in de kampementen voorgedaan en wel bjj Europeaan van het 10e bataljon infanterie en een van het hospitaal-personeel. Laatstge noemde is 23 Juni overleden. De zeeplaats Bandjermasin werd den 17den Juni met cholera besmet verklaard. De Loc. bericht dat de cholera in de afdee- ling Blora zoo hevig heerscht dat verscheidene particuliere ondernemingen gebrek krjjgen aan werkvolk. De Déli Ct. van 23 Juni bericht, onder het opschrift »de cholera op de ree", onder meer het volgende Er waren heden morgen in het hospitaal te Belawan 9 zieken en II herstellenden over, 3 herstelden waren ontslagen, zoodat er ten slotte nog 20 man onder dak zjjn. Behalve de mogeljjke sterfgevallen op P. Berh&la zjjn er nu in het geheel 37 menschen overleden. De Wilhelm ina is gister te 12 ure vertrokken naar het quarantaine-eiland, doch op het oogenblik nog niet terug. De havenautoriteiten zullen gisteren wol een lichten schok hebben gekregen, toen zjj de lasman met de gele vlag in top op de ree sagen verschjjnen. Wonder boven wonder hebben wjj weer veine gehad en loopt alles wederom goed af. De lasman is op 17 Juni van Samarang ver trokken met 344 koelies, waarvan 289 voor Deli en de overigen voor Telok Semaweuh aan boord. Dadeljjk op den eersten dag hadden drie sterfgevallen plaats denkeljjk zyn die koelies echter Ijjdende geweest aan zware malaria met de aanverwante cholera-achtige verschijnselen, want gelukkig bleef het hierby en had het schip verder een goede reis. Dr. Maier constateerde een paar gevallen van malaria, doch kon overigens oen schoonen ge zondheidspas uitgeven en de 280 koelies aan land doen gaan. Aan het Bat. Nbld. wordt uit Kotaradja ge seind By het onderzoeken van een geladen ge weer in de geweermakerswerkplaats ging het schot onverwacht afeen sergeant-geweerma ker werd doodeljjk in de borsi getroffen en een tweede aan de hand gewond. De sergeant-geweermaker heet De Gravelyn. Hjj werd in de borst getroffen, nadat het schot uit het geladen geweer, dat in orde gebracht werd, eerst de hand doorboord had van den sergeant-geweermaker Menz. ÜIT STAD EN PROVINCIE, Met ingang van 1 September zyn de tweede klerken ter provinciale griffie van Zeeland, de heeren JCrucq en J. J. Kerk- meyer, benoemd tot eerste klerken. Maandag avond kwam alhier de gene- raal-majoor A. R. Krayenhoff van de Leur, commandant der 3e divisie infanterie en waar nemend bevelhebber in de Ille militaire af- deeling, tot het houden van inspectie over het 4e en 2e bataljon 3e regiment infanterie en over de militaire gebouwen enz. van de gar- .zoeuen Ylissingen en Middelburg. Hjj is vergezeld van den kapitein J. J. B. Francken de le luitenant P. J. H. van der Palm en heeft zyn intrek genomen in het hotel Nieuwe Doelen. Uit Ylissingen. verschillende bladen komen berichten voor over de aanwjjzing en inrichting van met name genoemde gebouwen voor de kazerne voor de aldaar te vestigen brigade marechaussee en de zeevaartschool. Deze berichten zyn voorbarig. De onderhandelingen over de marechaussee kazerne duren nog steeds voort; een beslis sing is nog niet genomen. Wat de zeevaartschool betreft is de rijks subsidie wel gevraagd doch nog niet verleend. Het perceel, dat, naar men wil, daarvoor zal worden aangewezen is nog bewoond en op zegging der huur daarvan heeft nog niet plaats 1. Bjj het toelatingsexamen voor de kweek school voor de zeevaart te Amsterdam slaagde o.a. Lagaay van Vlissingen. Men sehryffc ons Hulst: Er achynt nu schot te komen in de uitvoe ring der werken tot aanleg van den stoomtram weg van Hulst naar Walzoorden, welke werken door verschillende omstandigheden als onteige ning van in te nemen terreinen en gebouwen, verandering van richting tusschen het stations emplacement en de stadsstraten, niet konden vorderen zooals de aannemers, die alles in het werk stellen voor eene vlugge voltooiing, dit weH8chten. De lyn zal nu onze gemeente binnenkomen niet meer door de Gentsche poort, doch even ten westen van daar, door de reeds gedempt wordende vestinggracht en den dooigesneden vestingwal, zooals reeds vroeger is vermeld. De in die gracht te bouwen groote steenen duiker zal weldra voltooid zyn, en dan kan de nog ontbrekende verbinding tusschen station stadsstraten worden gelegd, waarna een werkloeomotief op het reeds bestaande gedeelte der lyn zal kunnen worden gebruikt tot het vervoeren van materialen en grondspecie naar de plaatsen waar een en ander noodig is, De lyn is reeds voor ongeveer de helft der lengte aangelegd, met dien verstande, dat ze op verschillende plaatsen moet worden gelicht en gericht, terwjjl by de emplacemen ten Rustwat en Terhole reeds wissels en los- en laadspoor worden gemaakt. Met de versterking of verandering der kunstwerken in- en nabij de stad en in den weg naar Walzoorden is men ook reeds een heel eind op streek. Men sehryft ons uit Sas van Gent Staakjes kermis" heeft weer aanleiding ge geven tot vechtpartijen tusschen jongens uit Sas van Gent en Assenede. Het Staakje is een gehucht grootendeels behoorenöe tot de Belgische gemeente Assenede en voor eene klein gedeelte aan de Holland- sche plaats Sas van Gent. Tusschen Hollan tiers en Vlamingen bestaat een veete, die haar ontstaan dankt aan de bekende arbeiders kwestie hier ter stede. En dit komt op Staak jes kermis in den regel tot een uitbarsting. Zondag was het echter ongewoon schandalig. Reeds des namiddags was het juist aan de grensscheiding tot een botsing gekomen. De Hollanders stonden op het Hollandsch gedeelte en de Vlamingen aan de andere zjjde Eveneens stond er de Nederlandsche en Belgi sche politie. 's Avonds echter verstoutten zich de Belgen steenen uit de straat op te breken en hier mee naar de politie te werpen en nu ging het kruikje te berate. De politie loste talryke karabynschoten in de lucht, alle danszalen en andere gelegenheden moesten gesloten worden en gedaan was de pret. De danshuizen en kermisreizigers leden, zooals zich begrypen laat, ontzaglyke schade. En dat om der wille van wat woelmakers. Heden seint men ons dat het opstootje vrjj ernstige gevolgen heeft gehad, dat vermoede lijk twee Belgen gewond zyn en verscheidene Hollanders. De marechaussee Engels moet een lichte verwonding bekomen hebben. Te Oostburg werd heden de onlangs door de afdeeling Oostburg van de Maatschappij bevordering van Landbouio en Veeteelt in Zeeland in overleg met het gemeentebestuur ingestelde paardenmarkt gehouden. Wat den aanvoer van paarden betreft mag >ze markt een volkomen succes genoemd wordendie toch bedroeg 23 veulens en 138 werk- en jonge paarden en 1 hengst. Er waren verschillende kooplui, nl. uit Bel gië, Nederland en zelfs een paar Duitschers, terwyl tameljjke pry zen besteed werden; be paald goedkoop werd niet verkocht. De meeste aanvoer kwam uit het centrum het westeljjk gedeelte van Zeeuwsch- Vlaanderen, terwyl het Oosteljjke gedeelte, uit omstreken van IJzendjjke, Biervliet enz.: slechts in geringe mate aangevoerd had. Naar wjj vernemen zijn er 36 paarden ver kocht, terwyl vele personen hunne ingeno menheid te kennen gaven met het welslagen dér markt. draagt 18.000 vierk. meter, verdeeld over zes zolders. De geheele inrichting zal ongeveer een hall millioen kosten. - Nabjj Loenen hebben een 60-tal studenten uit Utrecht, op de hei een kamp opgeslagen. Zjj staan onder een zelf gekozen commandant leven als soldaten in linnen tenten en houden zich het grootste gedeelte van den dag bezig met allerlei sport- en lichaamsoefeningen. HOOGWATER. Woensdag. 23 Juli Donderdag 24 Vrjjdag 25 Zaterdag 26 Zondag 27 Maandag 28 Dinsdag. 29 Vlissingen.. Domburg. nam. 3,5 3 36 nam. 3,14 3 45 4)l3 4^22 4,55 5,4 5,42 5,51 6,34 6,43 7,37 vin. 7,25 Verschillende Berichten. De minister van binnenlandsche zaken, dr Kuyper, is voornemens zich den 24 dezer met een maand verlof naar het buitenland te begeven. Door de bestuursleden van de Vereeniging tot verbetering van den Maatschap-gelijken en den Rechtstoestand derf vrouw in Nederland is een adres gericht aan den minister van binnen landsche zaken om in het ontwerp van wet tot uitvoering van art. 75 der Ongevallenwet zoodanige wyziging te brengen, dat ook vrou wen benoembaar zullen zyn tot leden der raden van beroep en van het administratief gerechts hof. In het adres wordt er o. a. de aandacht op gevestigd, dat in de wet op de Kamers van Arbeid zoowel mannelijke als vrouwelijke ingezetenen des ryks tot leden dier kamers tot scheidsrechters benoembaar zyn. Het hoofdbestuur der Ned. Mij. t. b. der Geneeskunst heeft aan den minister van Binnen lands che Zaken verzocht sen dageljjksche opgave van het aantal der vacante plaatsen in de krankzinnigengestichten te willen doen opnemen in de Staatscourant. Het is toch voor geneeskundigen zeer moei- ljjk zich op het gewenschte oogenblik, in dringende gevallen, te vergewissen in welk gesticht een plaats vacant is, waarvan dikwerf tjjdroovende en vruehtelooze correspondentie het gevolg is. - In Friesland werden Zaterdag 32 meetings gehouden ten gunste van het algemeen recht. Over het geheel viel het bezoek zeer tegen, meldt men aan de N. Crtvooral de arbeidersstand was slecht vertegenwoordigd. Er werd gesproken door 2 dames en 28 onder wie de kamerleden Van Helsdingen, Hugenholtz, Schaper en Melchers. De kantonrechter te Amsterdam heeft Maandag vonnis gewezen in het geding tus schen den directeur van Seinpost te Scheveningen en den acteur Malherbe, en ontzegde eerst- Binnen eenige dagen zal te Amsterdam de aanbesteding plaats hebben van een kolos saal pakhuis, voor rekening van het Wilkel- minaveem. Het terrein, dat een oppervlakte van 40110 vierk. meter beslaat, ligt aan de Nieuwe Vaart en Hoogte Kadjjk. De ruimte, die voor den handel wordt verkregen, be De verdachte van den moord op juffrouw Van Weemen-Douglas, Frans Rosier, ontkent in Mei te Haarlem geweest te zyn en weigert te antwoorden op verschillende vragen. De juffrouw uit de Nieuwstraat, waar inder- tjjd een persoon gewapend met een revolver een dolkmes kans zag door afdreiging eenige honderden guldens te stelen, herkent in Rosier dien man. De heer die buitensteeda en die hem heeft gezien op den avond van m moord, is reeds gedagvaard. Rosier maakte reeds als jongen de straten onveilig en bjj herhaling werd hjj veroordeeld wegens straatschenderij en min of meer ern stige diefstallen. Hjj verloor zjjn vader vrjj vroeg en had nu en dan zyn verblyf by zyn moeder, een arme weduwe, die ongeveer zes jaren geleden is overleden. Vrij gevat en scherpzinnig trachtte hy by herhaling aan de macht der justitie te ontko men, en bekend is dat hy ernstig verdacht werd van den moord op de beide vrouwtjes aan den Raamsingel en deswege dan ook in hechtenis is geweest. Het gebrek aan bewjjs en de onwrikbare ontkenning van Frans hergaven hem toen zjjn vrjjheid. Veel valt met hem niet te beginnen ver veelt hem het ondervragen, dan dat is meermalen voorgekomen - hoort men plotse ling »Nu zeg ik niets meer", en geen woord is dan uit hem te krjjgen. Franciscus Hendricus Rosier is den 30eü Januari 1874 te Utrecht geboren. De ook ten onzent bestaande gewoonte van sommige fietsrijders om een tram in volle vaart te willen bjjhoudenveroorzaakte Maandagavond naby Naarden een ernstig ongeluk. Een jongmensch uitBussum geraakte op die wjjze onder de Gooische tram en werd zwaar verminkt naar 't militair hospitaal te Naarden vervoerd. Het wandelhoofd Koningin Wilhelmina te Scheveningen werd Zaterdag en Zondag door 20.000 personen bezocht. Te Zjjpe (N. Holland) werd een veertien jarig meisjes door het omvallen van een groot jjzeren vliegwiel, dat tegen het hek van het erf der boerdery haars vaders geplaatst was, zoodanig aan het hoofd gewond, dat zjj dade- ljjk is overleden. Tusschen Delft en Overschie is een 80-jarige vrouw deerlyk door een 18-jarige dienstbode mishandeld. Zondagavond is de stoomboot Zeeland met zóóveel geweld tegen een der sluisdeuren van de Mallegatsluis te Gouda gevaren, dat eeno beschadiging er het gevolg van was, waardoor nu by hoogwaterstand niet mag worden geschut. Te Alfen is door het schrikken van een paard voor een stoomtram een koetsier van den bok van zyn rjjtuig geslingerd en onder de wielen geraakt, met het gevolg, dat hjj op de plaats dood bleef. Zaterdag stond een landbouwer te Lan- geruigeweide bjj een hooiberg met iemand te spreken, toen de slotboom van den berg, die pas opgewonden.was, losschoot en naar bene den kwam. Hy viel op het hoofd van den landbouwer, die daardoor zoo getroffen werd, dat hjj neerzakte. De man kreeg hersenschud ding en overleed den eigen avond. Te Rotterdam werden Maandag middag kalveren gelost uit een stoomboot, wat veel nieuwsgierigen lokte. Door het opdringen geraakten drie kleine kinderen te water, waarvan er een, een jongentje van 9 jaar, verdronk. In dezelfde gemeente is ingebroken in een heerenkleederwinkel aan de Geldersche Kade. Van de winkeldeur werd een groote spiegelruit ingetrapt of geslagen en daarna zyn ongeveer 60 en verschillende voor den dief waardelooze stukken gestolen. Te Barendrecht is Zaterdag op de Oude Maas iemand over boord van een schip geval len en verdronken. Een politieagent te Wageningen bemerkte Zondag avond om half twaalf een vechtpartjjye op den Grindweg. Na sommatie tot de vech tenden om uiteen te gaan, waaraan geen gevolg gegeven werd, trok de agent zyn sabel, waarop zich de vechtenden plotseling op hein wierpen. Een ontrukte den agent zyn sabel en gaf hem daarmee een paar geweldige klappen op het hoofd. Een ander sloeg hem met een lat, terwyl de derde medebielp den ongelukkigen agent Bchrikkeljjlc toe te takelen. De agent wist te ontsnappen en begaf zich dadelyk naar den ge-

Middelburgsche Courant | 1902 | | pagina 1