MIDDELBURG!» COURANT. 1902. Maandag 21 Juli, Middelburg 19 Juli. N°. 169. 1 |jSs Jaai Deze courant verschijnt 'd a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., f2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. THERMOMETER EN VERWACHTING. 19 Juli 8 u. vm. 61 gr., 12 n. 68 gr., av. 4 u. 66 gr. F. Verwacht: matige W. wind, bewolkte lucht, regenachtig, weinig verandering in temperatuur. Advertentiën20 cent per regel. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f .1.50olko regel meer 20 cent. Reclamens 40 cent per regi Groot© letters naar do plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreflende Handel, Njjverheid en Geldwezen, is uitsluitend gerechtigd het Algemeen Advertentfe-Bureaai A. DB IiA HAR Ann., N.I. Voorburgwal 206, Amsterdam. Bij deze courant behoort een Voor de practijk des levens. De gemeenteraad van Middelburg heeft ons in zijne jongste zitting weer stof ge leverd voor een beschouwing, nu niet ter behandeling van een kwestie van localen of bijzonderen aard maar van een vraag stuk, rakende het algemeen belang. Wij bedoelen het herhalingsonderwijs. Daarover is al sedert jaren de klacht geuit dat dit niet genoeg verband houdt met de praktijk. „Te veel is, het een voortzetting, helaas dikwerf slechts een herhaling van datgene wat op de lagere school is onderwezen. De leerling treft te weinig iets aan dat hem nieuw is of dat hem belangstelling inboezemt. Er is ook te weinig gezorgd voor het verband tus- schen school en werkplaats. School en leven gaan te veel naast elkander, terwijl zij in elkander moesten samenvloeien." Zoo luidde de klacht, van meer dan een zijde geuit en weergegeven in het rapport, over dat onderwijs uitgebracht door de afdeeling Amsterdam van den Bond van Nedevlandsche Onderwijzers. Nu geldt zulk een klacht niet alleen het herhalingsonderwijsook tegen het mid delbaar onderwijs bestaat dezelfde grief; en niet ten onrechte. Voor de practijk des levens is het nog zoo weinig geschikt, dat aan eene reorga nisatie dringend behoefte bestaat en daarop van meer dan één zijde met ernst en met klem wordt aangedrongen. Middelerwijl heeft de vorige regeering van ons land, ten minste wat het herhalings onderwijs betreft, zooveel in haar vermogen is, getracht aan dat bezwaar tegemoet te komen en tot het reorganiseeren van onze Hoogere burgerscholen worden of zijn zegt men plannen ontworpen. Dat herhalingsonderwijs moet, volgens do jongste eischen, meer algemeene ontwikke ling geven dan de lagere school dat kan doenen de herhalingsschool moet den leerlingen aanbrengen die kundigheden, welke hun bij hun arbeid te pas komen. Practisch ingericht moeten dus dat onder wijs en die school zijn. Bij de wet op den leerplicht nu is daarin voorzien. In art 34 daarvan is bepaald dat het herhalingsonderwijs zich ook kan uitstrekken tot vakken die niet begrepen zijn geweest in het genoten onderwijs. Dit geeft den gemeenteraden meer vrij heid de tot nu toe bestaande bepaling was te veel een belemmerende beperking. Zeker, er waren al goedgezinde, practische gemeentebesturen die zich niet stoorden aan die belemmering, en daarom cursussen in koken, boekhouden en het rechtlijnig teekenen oprichten, maar in den haak was dit niet, en in andere plaatsen, waar de behoefte aan een en ander ook bestond, onthield men zich daarvan omdat men het niet achtte in overeenstemming met de wet. De wet is echter thans gewijzigd. Nu meende men wel dat door die uit breiding op zulke scholen eigenlijk geen h e r h a 1 i n gsonderwijs meer wordt ge geven, wat, als men aan de letter blijft hangen, ook zoo is, maar daarom achtte de regeering verandering van naam toch on- noodig. En zoo is dan den gemeentebesturen meer vrijheid gegeven om bij dat onderwijs de eischen van het practische leven meer dan tot heden tot hun recht te doen komen. Nu meenden in Middelburg burg. weth. en de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs dat het goed wezen zou wanneer van die vrijheid gebruik werd ge maakt bij de herziening der verordening tot regeling van het herhalings-onderwijs. Van daar een bescheiden stap in de aangegeven practische richting. Bij de gewone, bekende leervakken op de herhalingsschoolNeder- landsche taal, nl. lezen en stellen, rekenen, waarbij nu de beginselen van het boek houden zijn gevoegd, kennis der natuur, teekenen (voor jongens), de nuttige hand werken en in verband hiermede het teekenen (voor meisjes), stelden zij den raad voor te voegen het kokenen zulks omdat het doel van het herhalings-onderwijs, volgens art, 1 der verordening, moet zijn: „aan jongens en meisjes' die het gewone lager onderwijs genoten hebben, de gelegenheid te schenken tot bevestiging en uitbreiding van het ge leerde, met name uit die leervakken welke voor het maatschappelijk leven van de meeste praktische waarde zijn." Nu waren er nog wel meer vakken op het verlanglijstje der Commissie van Toezicht gezet; doch bescheidenheid past zulken lichamen, vooral tegenover een raad die, waar het geldt het onderwijs, nog al dikwijls zonderlinge allures aanneemt. Maar zelfs dit bescheiden verlangen der commissie vond bij den raad geen gehoor. Koken, kokenhoe komt men aan die nieuwigheid vroeg een raadslid. Nu, dat laten wij daar! Maar dat zulk een lid tevens de opmer king maakteIn de wet op het lager onderwijs is het koken niet opgenomen hoe kan men nu koken onder herhalings onderwijs opnemen?; zie, dat is wel wat heel kras. Als men oordeelen moet over eene ver ordening, dit onderwijs rakende, en zich geroepen gevoelt bij de behandeling daarvan het woord te voeren, dan dient men toch de wet te kennen en in elk geval te weten wat er op dat gebied in den laatsten tijd is voorgevallen. Ook de opmerkingen van anderè leden getuigden van even geringe kennis van hetgeen in de wet staat als van al wat er over het herhalingsonderwijs in de laatste jaren is geschreven. liet gevolg was dat het koken uit de verordening geschrapt werd. Onder hen, die voor het behoud daarvan stemden, behoorde ook een der anti-revolu- tionnaire raadsleden, wien wij gaarne hulde brengen voor zijne houding in dezeal doet het ons onaangenaam aan daardoor tevens te constateeren dat hij eenigen libe ralen leden een voorbeeld gaf in ruimte van opvatting. Daar zullen er, buiten de leden van den Middelburgschen raad, die tot dit schrappen meewerkten, wel meer zijn die in het koken op een herhalingsschool eene nieuwigheid zien, waarvan de invoering hun niet wen- schelijk voorkomt en de inrichting niet duidelijk is. Voor hen kan in deze eenige opheldering nuttig zijn, die zij misschien gaarne willen aanvaarden. De lectuur over dit onderwerp heeft in de laatste jaren anders een aardigen om vang gekregen en menig krachtig pleidooi is daarvoor reeds geleverd. De Maatschappij tot Nut van11 Algemeen beijvert zich al jaren om onderwijs in het koken te bevorderenen in Delft, 's Gra- venhage en Gouda behoorden de gemeente besturen tot degenen van wie wij hiervo- ren schreven dat zij de nieuwe regeling al vooruit waren, omdat zij op de herhalings scholen in koken onderricht lieten geven. De verslagen omtrent het lager onder wijs in die gemeenten getuigen ervan. In dat uit Gouda over het jaar 1898 lezen wij o. a. dat van dit kookonderwijs 18 leerlingen gebruik maakten, en de les uren moesten worden uitgebreid. Het onderricht werd gegeven door mej, S. Salomons, leerares aan de Haagsche huishoud- en kookschool. En dan luidde het verder in het verslag: „Het kookonderwijs valt bijzonder in den smaak der leerlingen. De spijzen, die on der de leiding der onderwijzeres worden be reid, mogen door de leerlingen worden nuttigd. Het rêcept van het menu, dat op zekeren Donderdagavond is gebruikt, wordt door het hoofd in den loop der daarop Van eene nieuwigheid kan men dus niet meer spreken van hare nuttigheid zal men overtuigd kunnen worden als men met on bevangen blik de zaak beschouwt en o. a. eens luistert naar hen die betoogen dat bij dit vraagstuk een groot volksbelang is be trokken, nl. de volksgezondheid. „De voeding van een volk is van bijzon der groot 'belang voor de lichamelijke en geestelijke ontwikkeling van het tegenwoor dige en van het toekomstige geslacht", ver klaarde indertijd dr. Vitus Bruinsma. En hij heeft gelijk. Maar welke goede zijden voor de meisjes uit de volksklasse zeiven het onderricht in het koken heeft, zij even aangestipt. Als die meisjes, hetzij als keukenmeid, hetzij, en vooral, als meid-alleen een dienst hebben gevonden, moeten zij nu meestal nog beginnen met te leeren. Hebben zij nu op het punt van koken al onderricht genoten, dan zijn zij meer waard. Zij leeren voor allerlei gezinnen koken leeren tevens zuinig koken zij leeren, zooals het in de concept-verordening luidde „de kennis van de voedingswaarde en den prijs der gebruikelijke voedingsmiddelen, en de smakelijke bereiding daarvan, alsmede geregelde oefening in de practijkbereiding van smakelijke spijzen voor een burger gezin." "Wie haar dat leert, verschaft haar iets •or het practische leven. Herhaaldelijk wordt geklaagd dat op het punt van koken de gedienstigen zoo slecht onderlegd zijn. Stellig nu zal kennis van alles wat wij op noemden, op een goede school, hierin verbetering brengen. En voor eigen volgend leven, als zij zelve huisvrouw worden, kunnen zij met dit onderricht winsr doen voor zich en haar gezin. Zij leeren de zuinigheid betrachten, zoo noodig waar zij vaak met alles behalve groot loon voordeelig moeten huishouden, vooral wat het eten betreft. Zij hebben leeren inzien welke de voedzaamste spijzen zijn en kunnen daardoor worden genezen van de bij velen heerschende vooroordeelen m boonen, erwten enz. en van de ver heerlij king van den aardappel. Zoo leeren zij de practische zijde ook van het eet-vraagstuk. hoofd volgende week gedurende den tijd, die voor taalonderwijs wordt uitgetrokken, besproken en in een daarvoor bestemd cahier ingesch De gunstige resultaten, alreeds van dit onderwijs verkregen, en de belangstelling, die het bij de leerlingen en hare ouders wekt, doet ons den wensch uiten, dat dit onder wijs op nog grooteve schaal mocht kun nen gegeven worden, teneinde zooveelzijdig mogelijk nut te stichten." Maar wij vermoeden toch wel dat de Oom missie van Toezicht op het lager onderwijs en burg. en weth. te Middelburg, voor zij bun voorstel deden, overwogen zullen heb ben op welke wijze een regeling in deze te maken zou zijn. Het is jammer dat daaromtrent niet wat meer licht is gevraagd en ontstoken voor al waar een der raadsleden maar een voudig, zonder nadere motiveering, be weerde dat het kookonderwijs niet af doende kon wezen en alleen maar een ver- nisje zal zijn. Wij vragen echter: ware het niet beter geweest een voorstel te doen om het wel „afdoende" te makenen niet mee te werken aan een besluit, dat het kind tegelijk met het badwater weggooit Door samenwerking met andere lichamen, met bv. het Nwtfs-departement, met Ons Huisof wel met andere gemeentebesturen in de provincie zou er intusschen zeker eene niet zoo kostbare en „afdoende" regeling tot stand te brengen zjjn. Wij kunnen ons echter zeer goed voor stellen dat menig raadslid niet weten wil van het idee om koken op het program voor een herhalingsschool te plaatsen, om dat eene regeling in deze moeilijkheden, o. a. van financieelen aard, oplevert. De Gemengde commissie voor onderwijs- belangen doelde in haar verslag op die bezwaren, toen zij schreef En als we onder de vakken, die op eene goed ingerichte herhalingsschool dienen te worden onderwezen, waarvan de nood zakelijkheid der kennis voor het meisje, uit welken stand ook, moeilijk kan worden betwist, koken en huishoudkunde noemen, dan beseften we zeer goed, dat de invoering van dit onderwijsvak eigenaardige moeilijk heden heeft en op meerdere plaatsen althans vooreerst nog niet op 't programma kan voorkomen. Allereerst is er nog ge brek aan onderwijskrachten, wat echter gaan deweg vermindert, omdat uitstekend inge richte kook- en huishoudscholen in sommige groote centra reeds jaarlijks gediplomeerde •wijzeressen afleverenhoe meer dames uit verschillende, vooral plattela meenten een cursus aan bedoelde kook scholen volgen, hoe meer men weldra over de onmisbare leerkrachten zal kunnen be schikken. En zijn we eerst zoover, dat we ons gelukkig kunnen achten in 't bezit van dames, die dit onderwijs vermogen te geven, dan blijft enkel het bezwaar togen de invoering een financieel bezwaar, dat, met eenigen goeden wil, op tal van plaatsen niet onoverkomelijk zal blijken te zijn." Dit is juist. En het ligt voor de hand dat zulke be zwaren zich het meest doen gevoelen in gemeenten, ver van het centrum des lands. Plaatsen als Gouda en Delft, die voeling houden met 's Gravenhage, Amsterdam of Rotterdam, kunnen gemakkelijker en op minder kostbare wijze voorzien in de be hoefte aan onderwijskrachten dan gemeen ten in Zeeland. Wij willen nu maar hopen dat wij door onze beschouwing bij velen de belangstelling hebben opgewekt voor dit vraagstuk, van meer waarde dan menigeen wel denkt. En vooral dat wij hen die in de jongste raadszitting te Middelburg, geschrikt als zij waren voor een nieuwigheid, zoo a bout portant het koken afmaakten, tot nadenken hebben gebracht. Dan komen zij wellicht nog tot de overtuiging, dat zij tegenover de meisjes uit de volksklasse onrechtvaar dig handelden toen zij weigerden een be scheiden schrede te zetten op den weg ter voldoening aan de praktijk des levens, een weg hun thans door den wetgever gebaand;— en toen zij haar zelfs de gelegenheid niet wilden bieden om eenige nuttige kennis op te doen, die haar in den strijd om het be staan te pas kan komen. Of meent men soms dat alleen den jongens die strijd wacht en deze alleen daarop toegerust moeten worden Hebben wij hen echter nog niet bekeerd zijn zij nog niet overtuigd van het nut van het koken op een herhalingsschoolmoet hierbij ook weer eerst het buitenland soms spreken, och laat hen dan, met allen, die tegen zulk eene nieuwigheid zijn, even in Brussel aankloppen bij het ministerie van nijverheid en arbeid. Zij moeten dan eens informeeren naar de huishoudscholen, die in België vanwege het rijk worden gesteund. Op het theoretisch program dier scholen komt voorhet leeren der voedingskracht van sommige eetwaren, de eigenschappen van sommige groenten en de beginselen dei- kookkunst en onder de practische oefe ningen nemen het wasschen van linnengoed, het bleeken, het strijken, de keuken een plaats in. Die keuken wordt aldus omschreven: Eene reeks goedkoope eetmalen welke in de maat blijven van het nederig dagloon van een werkman of ambachtsman en die een gezond en versterkend voedsel verschaf fen bij middel van voedendeafwisselende en goedkoope spijzen. Wijze om voordeelig het overschot van gerechten, vleesch enz, te bereiden. Voorraad." Van een nieuwigheid moeten de heeren, 3 zij bij dit ministerie te Brussel aan kloppen, maar niet reppen. Men mocht hen eens met eene eigenaardige verbazing aan zien. Voor ons ligt een omzendbrief van den minister aan de gouverneurs, gedateerd 21 Januari 1899, waarin dat punt wordt behandeld. Waarover in België een minister toch al schrijft aan de gouverneurs in de provincies Over eten voor een werkman. Neen, dan staan sommige raadsleden en vele anderen in den lande op een heel ander standpunt. Maar wie is practischer? Wie heeft meer oog voor de volks belangen klaring van den heer Fox, het lid van de Engelsche vredespartij, schrjjft de Prov. Overijs. en Zwolsche Crt. De voorstelling van den heer Fox bevestigt de zwartste vermoedens omtrent het nadeel, dat dr Kuyper's optreden aan de Boeren-zaak ge- heeft. Wjj mogen deze voorstelling ech ter niet aanvaarden, voor dat ook van de andere zjjde de wordingsgeschiedenis der nota sdegedeeld. Te meer voorbehoud is noo dig na de zeer pertinente verklaring, onlangs door de Standaard gegeven, waarin zeerduide- lgk werd gezegd, dat de waarheid over de geboortegeschiedenis der correspondentie, alle veroordeelende critici met schaamte over hun voorbarigheid zou slaan. Wjj hopen spoedig door een ruiterlijke ver klaring uit deze onaaugename onzekerheid ver lost te worden. Vooral ia het van belang te weten, of minister Kuyper's verder onderzoek" ten slotte de deputatie bewoog haar fiat aan de rrespondentie te hechten, want het behoeft zeker geen betoog, dat de correspondentie, zon der eenige toelichting over haar wording den Boeren-leiders ter hand gesteld, bjj hen den indruk moest maken, dat de Boeren-deputatie noodgedrongen haar volmacht overschreed en dr Kuyper toestond langs den weg der corres pondentie aan de Boeren te velde te doen weten, dat de onafhankelijkheid niet te redden was. En Het Volk merkt op Wjj wenschen hierbjj nu slechts één ding vast te stellen. Toen wij onlangs dè rol, die dr Kuyper in die vredesgeschiedenis heeft ge ld, kritiseerden, schreef de Standaard op een toon van gezag, dat natuurlijk alles wat dr Kuyper gedaan heeft-, gedaan was in over leg met de Boerengedelegeerden. Dit de mede- deelingen in de Daily News bljjkt dat dit niet waar is. Dat integendeel de Bóerengedelegeer- da onderhandelingen op den grondslag van bet opgeven van de onafhankelijkheid der Boerenrepublieken onmogelijk achtten. Voor 't overige zuilen we eens afwachten wat er nu weer los komt. Dr KUYPER EN DB VREDE. Naar aanleiding van het door ons in ons vorig noüiiuer meegedeelde omtrent de ver UIT STAD EN PROVINCIE. Proo. blad no 40 bevat een besluit - van Ged. Staten van Zeeland, waarbij een wjjzi- ging wordt gebracht in de voorwaarden, welke door hun college worden verbonden aan eene vergunning, om de wegen te berjjden met rjj- of voertuigen, welke door eene mechanische kracht worden voortbewogen. De voorwaarde onder nommer 9 van be doeld besluit luidt nu Het maS ni®t gebezigd worden tot het trekken van andere rjj- of voertuigenhet is echter veroorloofd aan een twee- of drie- wielig motorrijwiel een daarbij behoorend tweewielig rijtuig te verbinden, mits dit op dezelfde wgze genummerd zy als het motor rijwiel en mits de bevestiging van het rijtuig aan den wieier geschiede zoodanig, dat het slingeren van het rjjtuig wordt voorkomen. Eene eenvoudige maar wel sprekende lofrede. Bjj het bericht dat den heer J. 3. Berdenia van Berlekommet ingang van 1 October eervol ontslag verleend is als gemeentegeneesheer alhier, zjjn in De Baanbreker deze woorden gevoegd »Door vele armen wordt deze ontslagname betreurd." J. C. St., de laatste uit de gevangenis te ge ontvluchte, is te Cardift aangehouden. Zjjn uitlevering zal door den officier van justitie te Middelburg worden verzocht. Deze St., Ylissinger, werd indertijd veroor deeld wegens inbraak bjj den heer Wibaut en kwam in appèl. Uit Ylissingen. Uit een schrjjven van onzen correspondent bljjkt ons dat bjjna allen die Woensdagavond in het Grand Hotel waren in dezelfde meening hebben verkeerd als hjj 1en den grootvizier voor den Shah van Perzië aanzagen. Men wees zelfs dien grootwaardigheidsbekleeder als laatst genoemde aan. Het zullen wel dezelfde heeren geweest zjjn, die later Schevemngen bezochten. Volgens het Dagblad waren dat, behalve de rijkskanselier, Z. H. Mirza All Oskar Khan, Atabekeiazam, de Perzische gezanten te Brussel en te Washington en de heer Mukhburel Sul- taneh, consul-generaal van Perzië te Antwerpen. Naar men ons van daar meldt, waren deze heeren Woensdagmorgen over land naar Antwerpen gekomen, om te Hoboken het van stapel loopen der stoomboot Princesse Elisabeth bjj te wonen. Na afloop daarvan zjjn zjj met de Selika de Schelde afgevaren. Be doeld jacht is het eigendom van den heer Osterieth, die verleden jaar met commandant De Gerlache eenige maanden langs de Perzi sche kust de parelvisBcherjj heeft uitgeoefend. Een gedeelte van de by die gelegenheid buit gemaakte pareloesters prjjken thans in de tentoonstelling aldaar. De Shah, die van 21

Middelburgsche Courant | 1902 | | pagina 1