Verschillende Berichten. Yerkoopingen enz. vergadering van de Kamers van Koophandel te Amsterdam ook een verandering van de wyze van verkiezing der leden op het programma ia gezet. De voorzitter stelde voor de door B. en W. toegezonden lyst te doen nazien door den waar- nemenden secretaris en den heer Polak. Aldus werd besloten. Van het comité van organisatie van het Derde Internationale congres voor den Handéldrij- venden Middenstand was het programma van dit congres ontvangen met uitnoodiging aan de Kamer om zich officieel te doen vertegen woordigen. Algemeen achtte men het niet noodig een specialen afgevaardigde te zenden, te minder daar Gemeenschappelijk Belang reeds lid van het congres is. Besloten werd in dien geest te antwoorden. Van de dokwerkersvereeniging Een voor alle i- Allen voor een, afdeeling van den Nederlandschen Scheeps- en Bootwerkersbond, was een schrijven ontvangen waarin de aandacht werd geves tigd op de werkloosheid van een honderdtal dokwerkers te Ylissingen door de geringe geaote vaart. Het bestuur der genoemde ver- eeniging deed nu een beroep op de Kamer van Koophandel met den wensch, dat deze pogingen in het werk moge stellen, die zullen leiden tot verbetering der exploitatie van de havens door de koninklijke maatschappij De Schelde, waaromtrent het achrjjven ver schillende tekortkomingen opnoemde. De voorzitter stelde voor dit achrjjven te zenden naar de maatschappij De Schelde, met verzoek om inlichtingen. Dan kan deze maat schappij antwoorden op de beschuldiging, in dit schrjjven tegen haar uitgesproken. De heer Polak gaf te kennen dat er z. i. wei niet de minste twjjfel behoefde te be staan aan den goeden wil van De Schelde om de scheepvaart te bevorderen, maar meende dat toch wel nadere aandacht mocht worden gewjjd aan de kwestie van de exploitatie der havenwerken. Na nog eenige discussie werd besloten over eenkomstig het denkbeeld van den voorzitter. De commissie, benoemd in de vergadering van 28 Mei, in wier handen was gesteld het vlug schrift Bescherming voor de Nederlandsche Scheep vaart door A. Kotting, adviseerde den inhoud voorloopig voor kennisgeving aan te nemen, en, mocht later hierover van de zjjde der groote handelscentra van ons land een beweging ont staan, alsdan nog nader te overwegen in hoe verre de Kamer zich daar by zal aansluiten. Conform dit rapport werd besloten. Door den waarnemenden secretaris werd uit gebracht een verslag van de vergadering van Kamers van koophandel,pte Amsterdam gehou den op Zaterdag 31 Mei. Onder dankzegging werd het verslag voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen was een afschrift van het be kende adres van de Vereeniging van beetworlel- suikerfabrikanten in Nederlandgericht aan de ministers van financiën en van waterstaat, han del en nijverheid. De voorzitter meende dat, vooral na het antwoord van den minister op de daaromtrent gehouden interpellatie ia de Eerste kamer, het 'fc beste was af te wachten wat de regeering zou doen, en het adres voor kennisgeving aan te nemen. Aldus werd besloten. De voorzitter vestigde voorts de aandacht op het gebrek in Nederland, dat men bier niet zooals in andere landen aangeteekende brieven thuis bezorgd kan krjjgen» Hjj stelde daarom voor een adres over die kwestie te richten aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid, en adhesie te vragen aan de verschillende Kamers. Aldus werd besloten. i Door den waarnemenden secretaris werd over gelegd het MABVEBSI.&G over den toestand van handel, scheepvaart en nyverheid in 1901. Met het oog op het omvangrjjke van dit verslag stelde de voorzitter voor het niet te doen lezen, maar het rond te zenden by de leden ter goedkeuring, alvorens het te doen drukken. Aldus werd besloten. Inmiddels ontleenen wy uit het overgelegd verslag aan de daarin vervatte algemeene be schouwingen een en ander, dat wjj op eene andere plaats meedeelden. Hierna werd de vergadering gesloten. Stukken roer den gemeenteraad van Middelburg- Naar aanleiding van een van de commissie van toezicht op de scholen voor lager onder wijs ontvangen bericht dat zjj bjj het ontwer pen van art. 6 der aan den raad voorgedragen ontwerp-verordening betreffende het herha- lings onderwjjs bedoeld heeft dat de aanwij zing van het schoolgebouw ondergeschikt be hoort te zyn aan de benoeming van het hoofd van dat onderwijs, wyzigen burg. en weth. het eerste lid van art. 6. Zjj wenBchen dat nu te doen luiden»Het bestuur van het herhalings onderwjjs wordt opgedragen aan een van de hoofden der scho len" en aan het Blot van het art. de volgende alinea toe te vo9gen»De school, waar het herhalings onderwijs zal worden gegeven, wordt door den gemeenteraad aangewezen". Door burg. en weth. wordt een nader voor stel gedaan tot vaststelling eener nieuwe ver ordening, regelende den werkkring van de vaste commissiën uit den gemeenteraad, en overgelegd een voomel van da heeran Van Dunné, Van de Ree en Dumon Tak, tot wij ziging van het reglement van orde voor den gemeenteraad. Het voorstel betreffende de vaste commisiën bepaalt o.a.: De vaste commissiën tot voorbereiding van hetgeen waarover de gemeenteraad heeft te besluiten, zynlo de commissie voor de straf verordeningen 2o de commissie van finan ciën 3o de commissie van fabricage. De commissie voor de strafverordeningen be staat uit den voorzitter en vier leden. De overige commissiën bestaan ieder uit een voorzitter en twee leden. De voorzitters van de in het vorig lid ge noemde commissiën, alsmede de leden van allo commissiën worden elk jaai; in de maand Octo ber door den gemeenteraad benoemd voor den tyd van één jaar, in te gaan den 1 Januari volgende op den dag der benoeming. De aftredenden zyn herkiesbaar. Ter vervulling van buitengewone vacaturen geschiedt de benoeming binnen twee maanden na het openvallen. De leden van het dagelyksch bestuur zjjn bevoegd de commissiën van financiën en fabri cage inlichtingen te geven, en kunnen d8 ver gaderingen van die commissiën bywonen wanneer zjj daartoe worden opgeroepen. Tot den werkkring der commissie voor de strafverordeningen behoort lo. het ontworpen van allo verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd 2o. bet onderzoeken aan welke bepalingen der plaatselijke verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd, voortdurende kracht is toe te kennen 3o. het ontwerpen, minstens eenmaal in de vyf jaren, van eene verordening, vermeldende de titels der geldende verordeningen, of de nog geldende bepalingen der gedeeltelijk afge schafte verordeningen. Tot den werkkring der commissie van finan ciën behoort het dienen van raad omtrent alle onderwerpen, welke by den gemeenteraad aanhangig worden gemaakt, voor zoover daarby de financieele belangen der gemeente zyn betrokken. Tot den werkkring der commissie van Fabricage behoort het dienen van raad omtrent alle onderwerpen, welke bjj den ge meenteraad aanhangig worden gemaakt, voor zoover daarby zyn betrokken werken der gemeente en hetgeen daarmede in den meest algemeenen zin in verband staat benevens onroerende zaken, door bestemming onroerende zaken en onroerende rechten. In verband met het bovenstaande worden in het reglement van orde voor den gemeente raad de volgende wijzigingen voorgesteld. Art. 89 te doen luidenwanneer de raad beslist dat een in beraadslaging gebracht onder werp, niet in allen deele behoorende tot der werkkring van een der vaste commissiën, een voorafgaand onderzoek vereischt, kan zy daar voor eene bijzondere commissie benoemen van drie of vyf leden. Aan zoodanige commissie worden door den voorzitter van den raad al de stukken, op de zaak betrekkeljjk, in handen gesteld. Op deze commissie is van toepassing hetgeen in de artt. 41 en 42 hierna is voorgeschreven. Art. 40 te lezenAlle voorstellen en inge komen stukken, onderwerpen behelzende tot den werkkring eener vaste commissie behoo rende, worden door den voorzitter van den raad ter voorafgaand onderzoek gezonden aan den voorzitter der betrokken commissie. Art. 41 te doen luidenDe rapporten der commissiën en de casu quo daarby gevoegde nota'B worden voor de raadsleden ter inzage gelegd en zoo spoedig mogelyk in de gedrukte Handelingen, afd. I, opgenomen. Een nieuw artikel 42 in te voegen, luidende De commissiën worden, zoo zy dit verlangen, voor het opmaken van haar rapport bjj gestaan door den secretaris of den hoofdcommies ter secretarie. Van bestuurders der naamlooze vennootschap De Nijvevheidsvereeniging alhier is een adres in gekomen waarby, zjj met het oog op een te bouwen nieuw sociëteitsgebouw in den tuin op het Noordbolwerb, wenschen te ontvangen Ie. tot den len Januari 1902in erfpacht een stuk gemeentegrond ter grootte van 4 aren en 8 centiaren 2e. tot den len Januari 1928 in huur het thans van de gemeente in erfpacht zynde Btuk ter grootte van 371 ca., bekend onder sectie A no 1188en wel op dezelfde voor waarden als bepaald by akten m dato 3 Maart 1873 en 2 Maart 1898. Van S. van Os is een nader adres ingekomen in zake ruiling van gronden aan de Goesche Korenmarkt. Daarin deelt by mede dat by met de ge meente een ruil van daarby aangegeven gron den wil aangaan en tevens de verplichting op zich nemen wil, om binnen zekeren tyd, al de hem toebehoorende gebouwen af te breken en opnieuw op te bouwen in den geest van de nieuwe huizen aan de Loskade. Daar tegenover verlangt hy dat hem in eigendom worde afgestaan een terrein aan de St. Janstraat. De firma I. de Broekert en Co. wensohtvan de gemeente verlenging van huur van een stuk gemeentegrond aan den achtersiugel bjj de voormalige Langeviele barrière. Burg. en weth. stellen voor het verzoek in te willigen en het terrein te verharen voor 61.92 per jaar. Uit het schryven van den heer Van Dunné dd. 9 Mei jl. blykt burg. en weth. de wen- schelykheid dat in 's raads besluit »tot vast stelling van bepalingen omtrent minimum-loon en maximum-arbeidstyd in bestekken en voorwaarden van aanbesteding van werken ten behoeve van de gemeente" eene definitie worde opgenomen van betgeen onder werklieden in vasten dienBt van den aannemer dient te worden verstaan. Zich te dezen aanzien eenigermate richtende naar hetgeen omtrent de zoogenaamde loon- kiezers in de kieswet voorkomt, stellen burg. en weth. voor aan het besluit van 21 Dec. 1898 toe te voegen een nieuw art. 14, luidende »Onder werklieden in vasten dienst bjj den annemer worden verstaan zy, die minstens sedert een jaar vóór den datum van aanbe steding van bet werk onafgebroken in dienst betrekking bjj den aannemer, of als inwonende zoon of dochter in diens bedryf of beroep, werkzaam zyn geweest." Overigens leekenen burg. en weth. hierby aan, dat het door den lieer Van Dnnné gele verd betoog geene wijziging heeft kunnen brengen in liuu oordeel omtrent diens voorstel. Gaarne zouden zjj met hem eene bevredigende oplossing van de moeilykbeid willen vinden, doch tot nu toe heeft zulks het college niet mogen gelukken. Eindeljjk doen burg. en weth. nog een voor stel tot wyziging van de op 4 Juni 1902 vast gestelde verordeningen tot heffing en invorde ring van het schoolgeld voor de lagere scholen, omdat de door den Raad vastgestelde nieuwe heffing door Ged. Staten niet is goedge keurd. Gedep. Staten achten do door den raad op 26 Febr. en later op 4 Juni gewyzigde ver ordening op de heffing van schoolgeld op de lagere scholen niet voor goedkeuring vatbaar, omdat volgens de hun overgelegde berekening, wat school J betreft, de gemiddelde kosten, welke per kind ten laste der gemeente biy ven, 35 bedragen, terwijl in stryd met het in de wet tot regeling van het lager onderwys (art. 46, laatste lid) neergelegd beginsel, dat het schoolgeld voor geen kind hooger mag zjjn dan die gemiddelde kosten, voor genoemde school toch de belasting tot ten hoogste 60 per kind is opgevoerd. Is de regeering van oordeel dat de slot bepaling van art. 46 der wet zoo moet worden toegepast (hetgeen burg. en weth. wel moeten aannemen, waar Ged. Staten positiel schryven dat de ingezonden verordening niet voor goed keuring vatbaar is), dan dient de raad zich daar wel neer te leggen. Maar niettemin zouden burg. en weth. het wel wenschelyk achten dat waar de kosten van de school J toch altyd nog niet vaststaan en de kosten van de andere scholen ook kunnen veranderen de beoordeeling of het bepaalde aan het slot van art. 46 der wet wordt nage leefd jaarlyks geschiedde bjj de opmaking van het kohier, en mitsdien de verordening te laten gelyk zy den 4en Juni jl. werd vastgesteld, behoudens de volgende wyzigingen. 1. Aan de verordening toe te voegen Art. 8 (nieuw). Indien door het schoolgeld voor eenig kind overeenkomstig de vorige artikelen te heffen, over eenig jaar in stryd met het bepaalde aan het slot van art. 46 der wet tot regeling van het lager onderwys zou worden gehandeld, zal voor dat kind en over dat jaar niet meer schoolgeld worden geheven dan hetgeen voor het onderwys van dat kind kan geacht worden voor rekening der gemeente te blyven. 2. Art. 9 (thanB nog art. 8) te doen luiden Ontheffing, afschry ving of teruggaaf van school geld wordt, behalve zoo noodig in het geval van art. 8 verleenda enz. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Goes. Dinsdag zyn veroordeeld wegensin gesloten jachttyd jagen zonder consent en vergunning: J. GVeere, tot 2 X 5 b. s. 2 X 4 d. h 's nachts jagen zonder akte en vergunning J. M., Rilland, tot 2 X 5 b. s. 2 X 4 d. h. beiden met verb, verklaringgeen zorg dragen om te beletten dat hond wild opspoort en grypt zonder akte: M. B., Kwadendamme, tot 2 b. s. 2 d. h.; straatschendery P. M., F. W. K., lerseke, ieder tot 1 b. s. I d. h.; nachtrumoerTb. D., A. H., P. v. S., M. M., A. V., K. S., J. de M,, allen lerseke, .f. v. d. W., Wemeldinge, M. G., Middelburg, en J. G., Goes, ieder tot 2 b. a. 2 d. h,; overtreding arbeidswet: J. B., Wolfaartsdyk, tot 1 b. s. 1 d, h.langs spoorweg loopen zonder vergunningJ. V.. 's Heer Arendskerke, tot 1 b. s. 1 d. h. zonder noodzaak in trein aan noodrem trekken: J. R., Goes, tot 1 b. s. 1 d. h.in trein reizen zonder behoorljjk plaatsbewysJ. J. K., Goes, 3 b. s. 2 d. h.zonder vergunning sterken drank verkoopen I. V. van R., Krab- bendyke, tot 5 b. s. 3 d. h.zonder vergun ning sterken drank toedienen L. Z., Krabben- dyke, tot 5 b. s. 3 d. h.vervoeren van voor de landbouw en houtteelt nuttige vogels J. V., Goes, tot 3 b. s. 3 d. h.afwezig blyven by oefening brandspuitC. R., van L., L. C. B., J. de K., K. P. B. en M. P. v. H. allen Goes, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h.te Kapelle zonder vergunning eene openb. vermakelykheid gevenJ. T., Goes, tot 2 b. s. 2 d. h.op openbaren weg met centen spelenF. S., J. J. de P. en P. v. d. W., Hans weert, ieder tot 1 b. s. 1 d. h.wateren buiten urinoirs K. P. B. en P. J. G., Goes, ieder tot /2 b. s. 1 d. h. Verder wegens: bevisschen Schelde zonder consentJ. C. en E. M., lerseke, ieder tot 1 b. s. 1 d. h.Th. E., Philippine, tot 2 b. s. 2 d. h.J. v. d. B., lerseke, tot J 1 b. s. 1 d. h.T. M. v. d. V. en M. T. v. d. V., beiden lerseke. ieder tot 2 X 1 b. s. 2 X 1 d. h. Schelde bevisschen zonder consent te kunnen vertoonen E. B. en O. de K., Philippine, ieder tot 1 b. s. 1 d. h.visschen op een anderB perceel zonder aan ambtenaar verg. te kunnen vertoonenOh. L. V. en J. V., Clinge, ieder tot 2 b. s. 2 d. h.visschen op anders per ceel zonder vergunningJ. T., Krabbendyke, tot 2 b. 8. 2 d. h.rapen schelpvisch aan waterkeerenden djjkP. V. en J. de R., Arne- muidenieder tot 2 b. s. 2 d. h.Schelde bevisschen met vaartuig zonder letterteeken en nommerJ. P. en Th. D., lerseke, ieder tot 2 b. s. 2 d. h.Schelde bevisschen zon der consent en vergunningM. G. v. B., ler seke en S. P., Golynsplaat, ieder tot 2 X 1 b. s. 2 X 1 d. h.oesters beneden de maat aanwezig hebbenCh. L. V., Clinge, tot 3 b. s. 2 d. h.niet in acht nemen voorschriften ter voorkoming van aanvaring: A. P., Sas van Gent, tot 3 b. s. 8 d. h.idem en opgegeven valschen naam ••IA. D, Bansweert, tot 2 X ƒ3 b. s. 2 x 2 d. h.overtreding verordening op het bouwen te KapelleL. J. S., Goes, tot f 5 b. s. 3 d. h.dronkenschapJ. K., Goes, tot 1 b. s. 1 d. h.; G. v. D., C. v. d. V., W. W., A. S., allen Goes, G. R., Heinkenszand, P. S., Wolfaartsdyk, ieder tot 2 b. s. 2 d. h.M. P., lerseke, G. M., Hoedekensfeerke, J. v. d. W., Wemeldinge, L. v. H., Cortgene, ieder tot 3 b. s. 3 d. h.C. v. F., Goes, tot 5 b. s. 3 d. h. Bekrachtigd is het vonnis, dd. 10 Februari 1902 contra L. O. te Goes, waarbjj deze wegens jagen zonder acte on verg. by verstek werd veroordeeld tot 2 X 3 b. s. 2 X 3 d. h. enz. Indertyd is gemeld dat tusBckeu den heer Jan Malherbo, den bekenden tooneelspeler,en den directeur van Seinpost te Schevoningen kwestie was ontstaan. Tusschen beide was overeen gekomen dal Malherbe sin sjja beroep van tooneelspeler, in gezelschap van mevr. Maun— Bouwmeester" op 1 Juni 1902 zou optreden in genoemd gebouw. Mevr. Manu—Bouwmeester was nochtans in de ontuogelykheid aan haar voornemen gevolg te geven, daar de Raad van Beheer van Eet Nederlandsch Tooneel haar absoluut had verboden op te treden op Seinpost; dit geschiedde nadat de bovengenoemde over eenkomst reeds was aangegaan. De directeur eischte 200 schadevergoeding. Deze zaak diende nu voor het 2e kanton gerecht te Amsterdam. De uitspraak werd bepaald op 21 Juli. De dezer dagen overleden mr P. F. Hubrecbt is niet directeur van de Rotterdamsche Hypotheekbank geweest, maar secretaris van de Rotterdamsche Bank. Toen Zondag in de herbergHet Speel hui,n te Dordrecht een zanguitvoering van de zangvereeniging Aurora zou worden gegeven bleek den eigenaar, dat er eene vrye-socialisten- meeting zon plaats hebben. Onmiddellyk werd er gelast dat men op moest houden. Toen hieraan geen gevolg werd gegeven, werd de hulp der marechaussees in geroepen, die de vergadering deed uiteengaan Op alle werken te Haarlem zyn sedert Woensdag weder metselaars en opperlieden aan den arbeid. Op ieder werk was politie. Een 150-tal stakers liep alle werken af. trachtende de werklieden over te halen tot weder-neerleggen van den arbeid, doch daar de politie het staan blyven voor het werk niet toeliet, gaf dat niet veel, en bepaalden de stakers er zich toe om braaf te schelden uit de verte op hen die van het staken genoeg hadden. Sommige metselaars werden door hun vrou wen naar het werk gebracht, tot groot genoe gen van andere toeziende vrouwen, die dat zeer goedkeurden. By het aangaan van het werk des middags wilden stakende lieden beletten aan den arbeid te gaan. De politie trad daartegen echter op. In de stad was het rumoerig j plus minus 100 man zyn aan den arbeid gegaan. Door het regelingscomité uit de stakers is eene proclamatie uitgevaardigd, waarin wordt aangeraden te volharden en den arbeid alleen te hervatten op de voorwaarden, vóór de uit sluiting gesteld, zonder daarop toe te laten aanvullingen en amendementen. Te Amsterdam is eene vereeniging opge richt van alle georganiseerde werklieden in bet spoorwegbedrijf, tot welke 6000 leden zjjn toegetreden. Op verscheidene plaatsen in N. Holland, zelfs daar waar men er tot nu toe nog nooit van gehoord had, is de malaria uitgebroken. Een afschuwelyk feit van dierenmishan deling, dat onlangs te Hoogeveen plaats had, by een zending varkens, bestemd voor Enge land en vervoerd naar Hoek van Holland, wordt door de Zw. Cl medegedeeld. Er was by die dieren een van een ander ras, en om te voor komen, dat dit tydens het transport met de andere zou gaan vechten, werden hem vóór vertrekde oogen uitgestoken I Een inge steld onderzoek toonde aan, dat zulks was geschiedlo omdat het dan niet meer kon zien2o omdat bet dan »te veel pön" zon hebben om naar de andere varkens te gaan. En daarby bleek tevens dat zulk een gruwe lijke manier van handelen op de booten door de dierenvervoerders meer gevolgd wordt. Er is voor de Vereeniging tot dierenbescherming nog heel wat te doen 1 De justitie te Amsterdam heeft eindelyk toch proces-verbaal doen opmaken tegen den oigenaar van het meermalen genoemde ver boden huis aldaar, wegens het onleesbaar maken van een door het bevoegd gezag gedane be kendmaking. De rechter zal dus uit te maken hebben of de verordening al of niet geldig is. Het negentienjarig meisje uit Venlo, dat in een restauratie diende en ontvoerd was, is te Aken gevonden en naar hare ouderB te Sittard teruggebracht. De ontvoerder, een zich noemend artist, is op aanklacht van haar vader, wegens ontvoering van een minderjarig meisje, ter beschikking van de justitie gesteld. Twee personen, broeders uit Eiberge», moesten te Groenloo, by den overweg van den locaalspoor voor een goederentrein met hun paard en wagen wachten. Een hunner nam uit voorzorg het paard bjj den bek, maar werd door het schichtig geworden dier tegen den grond geworpen en zoodanig getrapt, dat hy byna onmiddellyk overleed. De andere broer was op den wagen gebleven en kreeg geen letsel. Eene vry zonderlinge ontploffing, waarby een man werd gewond, heeft Dinsdag namiddag aan de quai aux Briques te Brussel plaats gehad. Eenige werklieden waren bezig met het laden van ledige jenevervaten in een boot. Een van hen, gedreven door zucht naar drank, wilde onderzoeken of een van de vaten volkomen ledig was en stak hiervoor een brandenden lucifer in het spongat. De gassen, welke het vat bevatte, ontbrandden en eene hevige ontploffing was het gevolg. Het vat is uiteen gevlogen, abof het met kruit was geladen en de werkman werd door een stuk hout aan het hoofd getroffen. De wond maakte het noodzakelijk, dat de man naar het hospitaal werd gevoerd. In het Trocadéro te Parys zal Vrydag a. s. eene lezing worden gehouden over rander- tuberculose door dokter Garnault, die zich, naar men weet, heeft laten inenten met de smetstof van een kalf, dat aan tuberculose ljjdende was, zonder dat deze moedige proef tot nu toe eenig resultaat beeft gehad. In deze lezing, waarvan de opbrengst zal aangewend worden ten bate van de ongeluk- kigen op het eiland Martinique, neemt de dokter zich vooral voor zyne hevige aanvallen tegen den Duitschen professor Koch ook onder het niet-wetenschappelyk publiek bekend te maken. Te Oharenton had op de kermis eene jonge dame van 21 jaar in een schietsalon het ongeluk, zonder er iets van te bemerken» het kindje van den eigenaar achter de tent dood te schieten. Toen zy 't later vernam, was zy wanhopig on wilde de hand aan zich- zelve slaan. De Engelsche katoenindustrie verkeert op 't oogen blik in eene ernstige crisis. Ge durende eenigen tyd reeds kunnen de spinne ryen geen aftrek voor al hunne producten vinden. In eenige districten van Lancashire zyn de werkuren reeds verminderd. Men zoekt eene beweging te bewerkstelligen om eene algemeene vermindering van werk uren in deze industrie te verkrygen. Men geeft nu reeds te kennen, dat binnen eenige maanden, niet meer dan drie dagen per week zal gewerkt worden. - Het lid van het Engelsche lagerhuis voor het Iersche kiesdistrict Oost. Cavan, Samuel Young, is door de League van dat district uitgenoodigd zich te verantwoorden over zyn stemmen tegen den achturigen werkdag voor mynwerkers en over het aannemen van een toegangskaart voor de kroningsplechtigheid. Onder veel belangstelling is Woensdag voor het Southwart politie-hof te Londen het verhoor hervat in de zaak tegen den Oosten- rykschen prins Braganza, luitenant in het Oostenryksche leger, die, zooals wy reeds meldden, by de kroningsfeesten in een on aangename kwestie was geraakt. De eerste twee zittingen waren met geslo ten deuren gehouden. Ditmaal was echter de zitting publiek. De prins en een jongen van vyftien jaar stonden terecht als hoofdbeklaagden en een drietal andere personen als medeplichtigen. De verdediger van den prins kondigde aan waarschynlyk aan den magistraat te zullen vragen een vervolging tegen de andere be klaagden in te stellen wegens samenzwering ter besteling en afpersing. De Londensche bladen melden verschei dene gevallen van zonnesteekde warmte was byna onduldbaar geworden. Te Hackney, waar zich uitgestrekte tuinen bevinden, zyn een groot getal kinderen vry ernstig door de muskieten gestoken. Te Neuwied is Dinsdag door den prins Von Wied een gedenkteeken voor Raiffeisen onthuld. - Dezen zomer zullen te Munchen afwisse lend met de Wagnervoorstellingen weer model opvoeringen van opera's van Mozart in het Residenz-theater plaats hebben. Christelyk eenheidsgevoel.— Te UIm in Wurtemberg mogen arme school kinderen voor niets in de Donau een bad nemen. Om het lichamelyk voordeel, dat zulke baden opleveren, een hoogere christelyke wyding te geven, heeft men besloten deze kinderen vol gens hun geloof te scheiden en welzoo, dat de protestanten onder hen vier dagen van de week en de katholieken twee dagen van de baden gebruik mogen maken. Het ontbreekt er nog maar aan, dat men het badwater zelf in een protestantsch en een katholiek bassin afdeeltmerkt de Opr. Eaavl, Crt op. Te Kopenhagen is dezer dagen een zeer merkwaardige toer per automobiel volbracht. Een 34 meter hooge toren, die vroeger als observatorium gebruikt werd en door een zeer smallen spiraalvormigen weg, die 15 centimeter per meter stygt, te bereiken is, werd met een automobiel van 1000 kilogr., voorzien van een motor van 5 p.k., bereden door 3 personen bezocht. Zoowel het stygen als het dalen geschiedde zonder eenige moeilykheid. Twee dames uit de omstreken van Mitau (Rusland) hadden voor gezamenlyke rekening, als heeren verkleed, een struikrooversaftaire opgericht. Het zaakje liep uitstekend totdat de politie er nu eensklaps een einde aan ge maakt heeft. De beide vennooten, op heeter- daad betrapt en ontmaskerd, zyn in de ge vangenis gezet, alwaar haar contract nu force majeure ontbonden is. Te Westkapelle werden Woensdag in de Oranjeboom, ten overstaan van notaris Huvers, verkocht: 39 a. 60 cent. bouwland met sprink, in Flipjeshoekje, aan W. Roelse Lz. voor f 696 40 a. 90 cent. bouwland, aan den grintweg; en 45 a. 20 cent. bouwland, nevens het voor gaand perceel, aan C. Gabrielse voor 1395. Beide koopers wonen te Westkapelle. De Middelburgsche courant wordt 's avonds te acht uur in does bezorgd. Dagelijks worden, tegen twee gulden per kwartaal, abonnementen aangenomen door den agent A. C. BOLUIJT, firma Wed. A. O. DE JONGE aldaar.

Middelburgsche Courant | 1902 | | pagina 2