Verschillende Berichten. Yerkoopïngen eiu.. LAAfsfllERÏCHTEW. destiene prostitutie bevorderen, en daaruit de gereglementeerde voeden. En het ergste van alles is wel de internatio nale handel in blanke slavinnen, ten behoeve van de groote inrichtingen. De politie be strijdt dien handel wel, maar deze hangt juist ten nauwste samen met het bestaan der open bare bordeelen. Op vele plaatsen in ons land past men het tweede stelsel toe, het niets doen, en zoolang het de private moraal geldt, mag de overheid ook niet optreden. Zoodra het kwaad echter openbaar wordt, en een gevaar wordt voor derden, moet de overheid optreden, niet door reglementeering maar door wettelijk verbod. En zoolang de rjjksregeering dat nog niet doet, is het de taak der gemeenten om een dergelyk verbod uit te spreken. De tweede spreker was de heer H. Pierson, de bekende president directeur van de Heldring gestichten te Zetten, die op zjjn gewone boeiende wjjze verschillende punten van het vraagstuk aanroerde. Hjj deelde, om te beginnen mee, hoe die reglementeering in de wereld is ge komen, want velen weten niet dat zjj iets is van de laatste 50 jaar. Eigenlijk is Napoleon er mee begonnen, die van de dokters den raad kreeg tot verplichte keuring, om zoodoende de verspreiding der ziekten onder zjjn legers tegen te gaan. Na Napoleons vertrek werd de reglementee ring echter dadelyk in ons land opge heven, en eerst 50 jaar geleden, na het ver schijnen van een werk van dr Du Ghattelet te Parijs, is hier in een aantal steden de reglementeering ingevoerd. Doch spoedig ont stond ook de reactie en in tal van plaatsen is zjj thans weer afgeschaft. Onder de plaatsen waar nog een regle menteering bestaat behoort Middelburg, maar zij wordt bier niet toegepast, voornamelyk niet omdat de dokters het werk van het toe zicht' niet op zich wilden nemen. Maar het reglement is er en kan ieder oogenblik her leven. Het doel van den spreker was nu om de aan wezigen op te wekken om mee te werken tot afschaffing dier schandhuizen. De reglementee ring leidt tot ongewenschte verhoudingen. Als men een contract met iets aangaat, als men ermee gaat onderhandelen, erkent men dat het de baas is. Verschillende onderdeelen uit het prostitutie vraagstuk werden daarna door den heer Pierson besproken en met voorbeelden toegelicht. De groote verscheidenheid noopt ons echter tot enkele korte meedeelingen. Zoo wees hjj op de wetenschappelijke be cijferingen van dr Mounier die heeft aange toond, dat op grond van de kansrebenig verre weg de meeste kans bestaat, dat de reglemen teering de verbetering van den toestand tegen werkt. Vervolgens besprak hy den gruweljjken in vloed van de besmettelijke ziekten, o. a. met aanhaling van het tooneelstuk Les aoariés van Brieuxde groote uitbreiding van den handel in meitij es, en de afschuwelijke praktjjken die in dien handel gebruikt worden. Terloops deelde hy daarbjj telkens een en ander mee over de ervaring, te Zetten opgedaan. Dat alles zei hjj met een vryheid van uit drukking die ongetwijfeld op openbare verga, deringen ongewoon is, doch -die by een be. spreking van een onderwerp als dit moeilyk vermeden kan worden, wanneer men duidelyk wil bijjven. En duideljjk was de heer Pierson zeker. Beiden sprekers viel een luid applaus ten deel. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer A. W. Verhejjden, die, hoewel een vurig voorstander van de afschaf fing der reglementeering, zich tegen verbod der bordeelen verklaarde. Hy ontkende de bewering van het bestuur der bovengenoemde vereeniging dat de clandestiene prostitutie niet in de hand wordt gewerkt door verbod der bordeelen, en als lid der vereeniging meende hjj daartegen te moeten proteBteeren. Door opheffing der prostitutie bevordert men de on tucht in andere vormen. De heer Pierson antwoordde. Hy vroeg, waar men het had gezien dat de clandestiene pros titutie door verbod der openbare toenam Een der aanwezigen wees op Glasgow, en op de toeneming van ziekte en gebrekkige kinderen na het verbod van bordeelen in die stad. De heer Pierson zei den toestand daar niet te kennen, maar herinnerde aan 't oordeel van bekwame Engelschen, dat geheel anders luidde. In ieder geval was hem in ons land nergens een dergelyke toeneming na een rerbod van bordeelen bekend. Hy meende ook, dat de clandestiene prostitutie noodzakeiyk moet worden versterkt door de bedorven atmosfeer die een bordeel rondom zich schept. Met een kort woord van dank van den voor zitter werd de vergadering gesloten. VISISCHBRIJGN IN ZEELAND. Bljjkens het verslag omtrent den toestand der viBscherjjen op do Schelde en Zeeuwache stroomen over 1901 kon in het algemeen de toestand der visscheryen niet ongunstig worden genoemd. Wel waren enkele, speciaal de gar- nalenviaschery en de weer visscheryen, slecht, maar de oestercultuur kon in het algemeen over betere qualiteit en betere pryzen roemen dan het vorige jaar, terwjjl ook de mossel- visschers, die vry bleven van de mosselziekte, door de hooge pryzen, een zeer goed jaar maakten. Van de consenten, bedoeld by art. 8 van het reglement werden afgegeven aan Neder landers 803 en aan ingezetenen van België 98. Van de kleine consenten werden afgegeven J609 stuks. De ontvangsten bedroegen f 474.793.95*, waaronder aan pachtprijzen 402.327.89. De vloot bestaat uit 1 stoomjacht, 1 boeier, 1 hoogaarts en 6 botters. Door de beambten, met het toezicht op de visscheryen belast, werden, voor zoover het bestuur bekend is, opgemaakt 219 processen- verbaal, (waarvan 142 door de beambten der visschery politie). De uitloving van premies op het dooden van zeehonden had wel eenige uitwerking. Ia de "WeBter-Schelde is hun aantal eenigBzinB ver minderd, doch blyven er toch nog groote hoe veelheden over. In de Grevelingen konden de bot- en herdervisschers constateeren, dat op de plaatsen, waar vroeger da meeste zeehonden te zien waren, er nu veel minder waren. In de Ooster-Schelde, zoowel boven als beneden, vond men die afname minder zichtbaar en geleek het aantal als gewoonlyk op het Noord- land en de Neeltje Jans- en Vondelingen platen legerende zeehonden nog even groot als vroeger. Hierby dient men in 'toog te houden, dat de zeehondenvangers speciaal de jongen bemachtigen en dus eerst na eenige jaren, als telkens 't nieuwe geslacht is uit geroeid, zal kunnen worden geconstateerd eene werkelyk zichtbare en blyvende vermindering. Het ia echter wel mogeljjk, dat die plaatsen waar de zeehonden het meest gejaagd worden, het eerst door hen worden ontruimd, en daaraan de vermindering in de Grevelingen is toe te schryven. Het is wellicht minder bekend, dat de Staten van Zeeland reeds in 1611 een plakkaat uit vaardigden waarbjj wegens de groote vernie ling van kleine visch door de zeehonden, aan ieder vergund werd, de zeehonden te vangen en uitgeloofd werd voor eiken gevangen zee hond tien schellingen groote Vlaamsch, te betalen door de magistraten der steden, waar de zeehonden werden aangebracht, mits dat de snuit werd afgehouwen, opdat men die niet aan meer dan één magistraat zou kunnen presenteeren. De vaartuigen, die verschillende takken der visschery uitoefenden en op 31 December 1901 een consent hadden, waren vooroesters 125, mosselen 513, garnalen 158, haring en ansjo vis 24, alle andere vischsoorten 121, te zamen 941, met een tonneninhoud van 9780 M3 en een bemanning van 2132 koppen. Wordt vervolgd.) MIDDELBURG IN 1901. Aan het verslag over het afgeloopen jaar van de Kamer van koophandel en fabrieken, waar uit wjj, toen het is vastgesteld, reedB het een en ander mededeelden, ontleenen wy, nu het in druk is verschenen, nog het volgende. De accyns op het geslacht bedroeg 16.285.55 tegen 16.087.70 in 1900, op wjjn f 6518.07 tegen 6157.47, op gedistilleerd 131.752.001 tegen 135.796.87, op bier en azjjn 4063.95 tegen 3426.89' en op suiker 49.772.08 tegen 44.182.26. De invoerrechten brachten 2925.69 op tegen 2519.08 in 1900. Wat de fabrieken en trafieken aangaat, meldt het verslag het volgende De stoomwalzenmeelfabriek der firma wed- J. H. C. Kakebeeke Gz. heeft een vermalings capaciteit van ruim 1600 H. L. graan per dag er werden in 1901 aangevoerd 29.934.308 kilo's tarwevermalen werden 29.024.700 kilo's. Het aantal arbeiders bedroeg 57 op 31 De cember 1901 (allen boven de 16 jaar). De afzet van de fabriek van vitrite en koperen voorwerpen Ihe Vitrite Works, ge dreven door de naamlooze vennootschap »Fa- briek van vitrite en koperen voorwerpen spe ciaal op electrisch gebied", was in 1901 weder vooruitgaande. De landen, waarheen zjj hare artikelen ver zond, warenEngeland, Nederland, Duitsch- land, Oostenryk-Hongarye, Frankryk, Zwitser land en Italië. Naar de eerste twee landen was de afzei grooler dan in 1900, naar de overige daaren tegen kleiner. Deze afneming werd gedeeltelijk veroorzaakt door de onmogelykheid om alle orders, welke inkwamen, uit te voeren, terwjj1 de ruimte in de gehouwen niet toeliet aaD hare inrichting uitbreiding te geven of meer personen daarin te doen arbeiden. Verdere bebouwing van haar terrein bleek daardoor wenscheljjk, weshalve de directie zich tot den Gemeenteraad wendde met het verzoek om door wyziging van het erfpachts contract deze uitbreiding mogelyk te maken.*) Het aantal vaste arbeiders bedroeg op 31 December 123, waaronder 47 gehuwden en 18 beneden de 16 jaar. Aangaande de stoomhoutzagery en en scha very in den molen de Snelheid der firma Den Bouwmeester, Borsius Van der Leyé, kan weder worden vermeld dat deze geregeld werk hadden. Het aantal werklieden bleef stationnair. Op de scheepstimmerwerf de Volharding tevens inrichting tot het herstellen van stoom- en andere werktuigen alsmede stoomhoutza gery en schavery van de firma Den Bouw meester, Borsius Van der Leyé, was geregeld werk in de houtafdeeling, doch niet in die van scheepsbouw of herstellen van werktuigen. In de stoomhoutzagery en schavery de Nijver heid, van de firma I. de Broekert en Co., wa« jn 1901 steeds veel werk. Aangevoerd werden te Middelburg met een brik gezaagd hout uit Memel, met een bark gezaagd hout uit Zweden, met een schoener gezaagd hout uit Rigamet een stoomschip gezaagd hout uit Noorwegen en met een stoomschip balken uit Riga, met stoomschepen via Rotterdam twee partyen gezaagd hout uit Memel en Odessa. Voorts met tjalken en vraehtgoederenbooten verschil lende partyen gezaagd en ongezaagd hout uit Holland. Voor die uitbreiding had heden eene aanbesteding plaats. Men zie de rubriek Verkoopingen ens. Red. In Zierikzee (filiaal) was eveneens druk werk er werd weder een tweemastschoener gezaagd hout uit Gothenburg aangevoerd. Op 31 December 1901 bedroeg het aantal werklieden 31, waarvan 1 beneden de 16 jaar. Voor de stoomhoutzagery c. a. Walcheren en den daaraan verbonden houthandel van de Naamlooze Vennootschap Houthandel, voorheen G. Alberts Lz. en Co., werden in 1901 aange voerd 3 ladingen balken van de Oostzee en 1 deklading balken uit Amerika, 1 lading ge zaagd hout van de Oostzee en 4 ladingen groenhout uit Demerara. Aan de zagery waren 74 vaste werklieden (waarvan 1 beneden 16 jaar) werkzaam, aan de kuipery 8 a 10 man. Voor het lossen van schepen werden tydelyk nog 10 tot 30 werk lieden gebezigd. In de zagery was minder werk dan in 1900in de kuipery was bet werk gering. Gedurende een deel van het jaar was er een scherpe prysdaling voor Noord Europeesche houtwaren, welke haren invloed op het bedryf deed gevoelen. Tegen het einde van 1901 echter herstelde zich de toestand grootendeels. In het droogdok Prins Hendrik der Maat- schappy de Schelde werden in 1901 opgenomen 4 stoomschepen en 2 zeilschepen, met een ge- zamenlyken inhoud van 13979 M3 (tegen 20790 M'J in 1900.) Aan de scheepstimmerwerf de Hoop waren 28 vaartuigen in reparatie, welke alle gebruik maakten van de helling. Vanwege dezelfde inrichting werden in het droogdok Prins Hen drik weder meermalen stoomschepen schoonge maakt en geschilderd. Omtrent de fabriek voor constructie en repa ratie van yzeren werktuigen van de firma Van der Klip en Jolmers kan worden gemeld dat de werkzaamheden in bet begin van het jaar bevredigend waren. Op het laatst van Juli minder, zoodat enkele werklieden moesten worden ontslagen. De stoomoliemolen Luijk van de heeren Jero- niinus Van den Bergh bleef in werking. De fabriek van hennep- en jjzerdraad-touw- werk van de firma wed. B. A. Fokker werd in 1901 opgeheven. Wordt vervolgd KERKNIEUWS. Zondagnamiddag nam de heer O. J. H. Verweys, predikant, vóór zjjn vertrek naar Breukelen, afscheid van de Ned. Hervormde gemeente te Wissekerke (N.-B.) Hy preekte over 2 Cor. 6 vers. 1. Maandag herdacht de heer De Blieck, pastoor te Sluis, zjjn 25jarig priesterschap, 's Morgens te 9 uren had in de zeer fraaie versierde kerk eene plechtige mis plaats, die ook door eenigen zyner ambtsbroeders werd bygewoond. Allerwege gaven zyn geloofsge- nooten een bowys van sympathie door het uitsteken der vlag. Hem werd eene gouden kelk en eene zilveren jichel aangeboden, terwijl het overblyvende der ingekomen bijdragen den armen ten goede kwam. Ook van particuliere zyde ontving de feest vierende verscheidene prachtige geschenken, die alle getuigden van de achting, welke hg geniet. Des avonds bracht het muziekgezelschap Apollo den jubilaris eene serenade. Aller wensch, ook die van anders denkenden, is zeker dat pastoor De Blieck nog vele jaren by dit 25tal mogen geschonken worden. Ook de heer B. J. F. Brouwers, pastoor te Hoofdplaat, herdacht, naar men ons schryft, Maandag zyn 25-jange vervulling van het priesterschap. Veie blyken van belang stelling, zoowel van zyn parochianen als van elders, vielen hem by die gelegenheid ten deel- De heer Eygenraam, hoofdredacteur van De Tijd, is ook door den Paus in particuliere audiëntie ontvangen en Z. H. machtigde hem mede te deelen, dat hot plan bestaat een der paleizen te Romo aan te koopen voor de vestiging van het Hollandsohe College. LETTEREN EN KUNST. In de Deutsche Gesangskunsl, Fachzeit- scliriftfür Sanger,Gesanglehrer und Gesangbefiissene komt een beschouwing voor van mejuffrouw Marie Berdenis van Berlekom over Ein Hol- lündischer Liederkomponist. Zy is gewyd aan den heer Emile von Brucken Fock en zjjne liederen. Te Moskou zal in October een kunst- njjverheidstentoon stelling worden gehouden, die vooral ten doel heeft de Russen bekend te maken met de «moderne kunst". Een der kunstbeschermers van Moskou heeft er zyn paleis voor aangeboden. Een speciale afgezant doorreist nu de voornaamste steden van Euro pa om medewerking. - Henry Gréville is te Parya overleden. Men weet dat achter dezen schrijversnaam zich verborg Mme Durand, geboren Alice Fleury. Ze was 60 jaar en vertoefde langen tyd met haar vader, een leeraar in 't Fransch, te Pe tersburg. Vandaar de talryke romans over Russische zeden en toestanden, die van haar hand verschenen. Haar werken waren ook in ons land zeer gezocht. Op een vergadering van de vroegere ar beiders der firma Van Heek is geen stem vernomen tegen voortzetting van den stryd» ondanks het in ons vorig nommer gemelde besluit der Fabrikantenvereeniging. Door de firma Van Heek en Co. is te Mierloo een dekenwevery opgericht. Te Maastricht heeft zich eene commissie gevormd, die ten doel heeft het oprichten van een gedenbteeken ter eere van Jan Pieter Minckelers, den uitvinder van het steenkolen- ichtgas, die den 2en Dec. 1748 te Maastricht werd geboren. - In Juli en Augustus wordt te Utrecht afgenomen het staatsexamen ter verkryging van een getuigschrift van bekwaamheid voor de studie aan eene universiteit. De Amsterdamsche rechtbank heeft; twee Utrechtsche studenten, die hadden terechtge staan wegens wederspannigheid tegen de politie in een Amerioan Bar na afloop eener promotieparty, veroordeeld onderscheidenlyk tot 5 en 8 dagen gevangenisstraf. In het aquarium van Artis te Amster dam is thans ook, behalve haring, ansjovis levend te zien, wat in geen enkel aquarium der wereld nog gebeurd is. Te Bleskensgraaf' zyn Maandag avond twee aan elkander grenzende hofsteden door brand vernield. Te Budel is Vry dag een 23-jarige werk man zoo ernstig mishandeld dat hy Maandag aan de gevolgen overleed. De dader is in arrest gesteld. In het huisgezin van de familie Scherft' te Batenburg bekend door de Appelternsche moordgeschiedenis moet het weer niet pluis zyn. Aart Scherff is reeds overgebracht naar een gesticht voer zenuwlijders te Loosduinen. Ook Hannes begint zulke wondere dingen te doen, dat opzending naar zulk een gesticht voor hem hoogst wensohelyk is! De geheele gemeente verkeert in spanning. Wanneer kin deren uitgaan, krygen zy de vermaning mee niet dicht by het huis van Scherff te komen, of de vlucht te nemen, wanneer zy iemand van Scherff ontmoeten. Te Wirdum is een vierjarig knaapje, dat een oogenblik aan het ouderljjk oog ont snapte, te water geraakt en verdronken. Twee kinderen gedood. Zondag namiddag heeft op het strand te Ostende een droevig ongeluk plaats gehad. Een paar jon gens hadden, ondanks het strenge politieverbod, een vry diepen kuil in 't zand gegraven. Twee voorbijgaande kinderen, in die gemeente woon achtig, vonden het aardig er eens in te sprin gen. Ongelukkiglijk had op hetzelfde oogenblik een afaehuiving plaats, waarbjj beide kinderen onder 't zand bedolven geraakten, Door schrik bevangen, kozen de jongens het hazenpad en het duurde wel een kwartier lang eer hulp kwam opdagen. Toen men de kinderen van onder het zand had gehaald, werden alle mid delen om de levensgeesten op te wekken aan gewend doch te vergeefs, ze waren reeds dood. Men verwacht te Brussel Engelsche inge nieurs, die aangeboden hebben, met storting van een waarborgfonds van 10 millioen francs, om den electrischen spoorweg Antwerpen— Brussel in éen jaar te maken. Wanneer het éen-rail-stelsel op dclyn Liverpool—Manchester goed voldoet, zal het ook voor Antwerpen Brussel worden toegepast. ';Een dokter te Lyon had een leeuwen temmer genezen van een ernstige verwonding hem door een leeuwin toegebracht. Uit dank baarheid schonk de temmer aan den dokter een jongen leeuw. De dokter heeft nu opnieuw den ander een dienst bewez.en door een ouden wolf uit de menagerie van den temmer, te genezen van een dubbele oogcataract. Het dier was reeds jaren blind. Het werd gelas- seerd, gebonden, gecbloroformiseerd en daarop werden de beide cataracten gelicht en de oogen verbonden. De vrees voor Fort de France is voor het oogenblik weer verminderd. De gouverneur van Martinique ia gemachtigd uit de ondersteuningsfondsen den overtocht naar Frankryk of een der andere koloniën te betalen voor ieder die aantoont dat hy bloed verwanten of hulpbronnen in het land van bestemming heeft. Tengevolge daarvan zyn er 967 personen te Guadeloupe aangekomen, waar de toestand gelukkig gunstig blyft. Bovendien is er 50.000 francs ter beschik king gesteld van den gouverneur van Guade loupe en 10.000 francs van den gouverneur van Gyana, om de eerste kosten te bestryden. Op St. Vincent bidt men om regen de hitte moet er verschrikkelijk zyn. De vorige week Vry dag is te Sheffield by een nederdaling uit een ballon per para chute een luchtreizigster doodgevallen, doordat het scherm zich niet opende. Het was eerpt onmogeljjk een oorzaak voor het niet openen aan te geven; alles werkte, toen het valscherm op den grond lag, nog juiBt zooals het moest. By het gerechtelyk onderzoek heeft zich echter een getuige aangemeld van het drama. De man volgde nl. de luchtreizigster met een verrekjjker, en zag dat zy plotseling afschoof' van de trapeze waarop zy zat, en na een slag omgedraaid te zyn, in de tonwen van het val scherm viel, dat dadelyk van den ballon los brak en omlaag kwam, maar te verward was om zich behoorljjk te openen. Het laatste wat de toeschouwer van haar zag was dat zjj haar arm wild schudde alsof zy een wanhopige poging deed om de touwen los te maken. Voor de eerste maal is to Weenen eene dame, mej. Emma Ott, tot doctor in de philo sophic gepromoveerd. Alle buitenlandsche couranten, die.Rus land per post binnen komen, worden vóór ze aan de geadresseerden worden afgeleverd, door de censuur nagezien. In Petersburg is er een speciale censor voor dat werkje aan het post kantoor bezig. Deze man heeft het, naar aan de Frankfurter Zeitung gemeld wordt, byzonder druk gehad in de laatste maanden. Byna alle meedeelingen over de studentenonlusten, over de vermoor ding van minister Sipjagine, over het oproer in het Zuiden enz., worden öf zwart gemaakt öf uitgeknipt. Alleen de vreemde diplomaten en de redacties der couranten krygen onge censureerde bladen. De bedoelde ambtenaar gaat zeer nauwkeurig te werk. Hy leest niet alleen de rubriek «Rusland" en alle uit Russische plaatsen ge dateerde telegrammen, maar vaak ook rubrieken waarin slechts terloops iets van Rusland ge zegd wordt. Zoo kwam in een Frankj. Zeit. onder de stadsberichten een verslag voor van een 1-Mei vergadering waarin ten slotte gezegd werd dat er een broedergroet was uitgesproken tot de bestryders van het tsarisme m Rusland. Dat vond de censor ongepaste lectuur voor den geadresseerden, en bygevolg werd het geheele verslag zwart gemaakt. Een stad die nooit slaapt. De stad die hier bedoeld wordt is Butte in den Ameri- kaanscben staat Mentona. Het is een myn- werkersstad met 45.000 inwoners, De winkels, de amusements-inrichtingen, de kantoren, zelfs sommige publieke kantoren, zyn dag en nacht open. Men kan er by dag en by nacht zich laten scheren, naar den schouwburg gaan, in de oafé's een kaartje leggen, en inkoopen doen van allerlei aard. De reden van dezen zonderlingen toestand is, dat in de industrie waarvan byna de geheele stad bestaathet mynwerk, het drie ploegen- stelsel is ingevoerd. Iedere ploeg werkt acht uur. Daarnaar is het geheele leven ingericht. Den geheelen nacht door stralen de winkels van electrisch licht, en op ieder uur van den nacht ziet men menschen wandelen. Men kan echter niet zeggen of ze pas zyn opgestaan, dan wel of ze op het punt zyn om naar bed te gaan. Een Australisch journalist heeft een toestel uitgevonden waarbjj, evenals by het Whealestone toestel, niet alleen aan het kantoor van afzending door een schrijfmachine op een doorloopende strook papier gaatjes gemaakt worden maar hetzelfde geschiedt aan het kan toor van ontvangst, en dan brengt een schryf- machine dit gaatjesschrift in gewoon schrift over. Het toestel maakt te gelyk 8 kopieën met gaatjes, en kan by gebruik van dezelfde ljjn in twee richtingen, volgens den uitvin ding 14.000 woorden in het uur overbrengen. Het toestel wordt te Berlyn beproefd. Door de naamlooze vennootschap 7he Vitrite Works alhier werd heden ten haren kantore aanbesteedhet vergrooten van hare fabriek en het bouwen van een glasoven met twee koelovens. Hiervoor werd ingeschreven door de heerenJ. Loois, Vlissingen, 14.728, J. Romeyn, idem, 14.727, P. L. van Miert, ad f 14.498, F. N. de Rooy, Vlissingen, f 14.441, C. A. Goethals Zn. ad f 14.069, M. K. Jeras Zn., ad f 13.990, J. A. v. d. Heil ad 13.900, J. de Buck ad f 13.849, W. v. Uye Zn ad f 13.417, M. P. Kievits, Vlissingen, 13.190, A. Hanewinkel, idem, 12.987 en J. J. Krjjger, idem, 11.873. Het werk iB aan den laagaten inschrjjver gegund. De ioschryvers, by wier naam geen woon plaats is vermeld, wonen te Middelburg. VEBKOOPINGBN EN VBBPAOHTIN. GEN IN IBBIAND. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 29 Mei Middelburg, Huis, Wisboom Verstegen. 29 Middelburg, Hout, Kouion. 30 Koudekerke, Land (verp.), Tak. 4 Juni Oóst-Soub,, Huizen, De Vos. 13 z> Meliskerke, Hofstede, Loeff. 25 Koudekerke, Land, Loeff. 30 j> Koudekerke, Vruchten Loeff. 2 Juli Koudekerke, Inspan, Loeff. 9 Meliskerke, inspan, Loeff. Borssele. Maandag benoemde de vergade ring van ingelanden van den calamiteuzen polder Borssele, ter vervanging van wylen den heer J. P. van den Dries, tot gezworene den heer C. van 't Westeinde Jz. Op uitnoodiging van Gedeputeerde Staten besloot de vergadering den zeedyk voortaan te verpachten, onder voorwaarde dat geen beweiding met rundvee mag plaats hebben. Het verzoek van H. Nieveen te Lemmer, om een subsidie van 0.10 per hectare 's jaars, voor de stoomtram Borssele-Goes—Wolfaartsdyk- sche veer, gedurende 15 achtereenvolgende jaren, werd ingewilligd. Goes. Heden morgen kwam een losloopend rund, dat naar de markt gedreven werd, in een winkel op de Vlasmarkt. Het dier vernielde drie ruiten van de deur en bracht ook schade aan de winkelkast toe. De eigenaar van de koe betaalde de schade. Batli. De spitse ton met bol, die alhier op den hoek van bet Nauw van Bath lag, is heden vervangen door een gasboei. 's-Gravenhage. By de heden gehouden trekking der staatsloterij viel de pry's van 100.000 op no. 11562. De regeerende vorst van Waldeck heeft aan H. M. de Koningin-Moeder de beschikking ge geven over zyn kasteel te Schaumburg, waar heen zy tegen half Juni vertrekt. Heden is vastgesteld dat de Koningin-Moeder het sanatorium te Hellendoorn zal openen, daar de toestand van onze Koningin zulks toelaat. Tweedekamer. In de heden gehou den zitting kwam in behandeling het wets voorstel der heeren Lohman, Kolkman en Heemskerk om de miliciens der lichtingen '95 en '96 vry te stellen van herhalingsoefeningen, met het daarop door de heeren Drucker c. s, voorgesteld amendement om ook de lichting '97 vry te laten. Dit amendement werd op billykheidsgronden en wegens de onafscheidelijkheid die er be staat tusschen de lichtingen '95 en '96 en de lichting '97 verdedigd door de heeren Drucker, Rink en Ter Laan. Daarentegen ondersteunde de heer Van Kempen het voorstel-Lohman uit vrees dat het

Middelburgsche Courant | 1902 | | pagina 2