MIDDELBISRGSCH N°. 109. 14S8 Jaargang, 1902, Zaterdag 10 Mei, Deze courant verschijnt dagelijks, mot uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. THERMOMETER EN VERWACHTING. 9 Mei 8 u. vm. 48 gr., 12 n. 55 gr., av. 4 u. 51 gr. F. Verwacht: matige N. O. wind, bewolkte lucht, droog, guur weer. Advertentiën20 cent per regol. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50; elke regol meer 20 cent. Reclamens 40 cent per regel. Gfroote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betredende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is uitsluitend gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE IiA MAR Azn., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. Middelburg 9 Mei. TOESTAND DER KONINGIN. Donderdag ontvingen wy de volgende gun stige tijdingen Het L o o 's morgens te negen nur. »H. M. de Koningin had gisteren avond geen verhooging van temperatuur. De nacht was rustig. De oogenblikkelyke koestand geeft reden tot tevredenheid. Dr Roessingh, L. Pot, arts." Des namiddags te twee uren. »Sedert heden morgen blijft de toestand van H. M. de Koningin bevredigend. Dr Roessingh, L. Pot, arts." m Heden (Vrjjdag) luiden de berichten als volgt Het L o o 's morgens te negen uur. »Ook heden nacht weid door H. M. de Ko ningin rustig doorgebracht. Temperatuursverheffingen blijven uit. De voedselopname iB voldoende. De toestand. mag bepaald bevredigend ge noemd worden. Dr Roessingh, L. Pot, arts." Des namiddags te twee uren. »De gunstige toestand van H. M. de Ko ningin bljjtt tot op dit oogenblik aanhouden. Dr Roessingh. L. Pot." Verder wordt gemeld dat de geneesheeren zeer tevreden waren. Na het bezoek der geneesheeren ging Prins Hendrik heden paard ryden, Prins Hendrik woonde Donderdag te Apel doorn de godsdienstoefening by, die geleid werd door den heer Hattink. Deze begon met een dankgebed voor het behoud der Koningin, waarin hy ook herin nerde san de beproeving voor de Koningin, den Prins en de Koningin-Moeder door de teleurstelling eener blyde verwachting. De Prins waB blykbaar zeer getroffen. Men heeft het noodig geacht nog nader te berichten dat,'daar dezer dagen melding werd gemaakt van eene operatie, die H. M. zou hebben ondergaan, met dit woord werden aangeduid de verrichtingen en handelingen van de geneesheeren in omstandigheden als waarin de zieke verkeerde. Het was geenszins de bedoeling daarmede te zeggen, dat een speciale heelkundige kunstbewerking plaats had gevonden. tuchtschool worden, waar discipline wordt aangeleerd. Voorts moest de positie van den commandant verbeterd worden, die geheel en al onafhankelijk diende te zjjn. Ook het kader moest uit het puikje van de onder officieren bestaan. En er behoorde een splitsing gemaakt te worden fcusschen de patiënten van de land- en de zeemacht. Al te gader dus uit nemende gedachten. Wat den geachten afge- vaardige echter niet mooi stond, was al het leelyks, dat hjj over het klimaat van de goede veste Vlissingen vertelde. Van die Zeeuw - sche koortsen wist hy allerlei narigheden te verhalen. De klasse moest dan ook iïlico uit Vlissingen verplaatst worden. Gelukkig nam de minister van oorlog het voor Vlissingen op. Hy waB daar altyd koortB- vrjj geweest; en al mocht de stad vroeger in een slecht blaadje gestaan hebben wegens de koortsen, thans was het hem niet bekend, dat men er zooveel kinine gebruikte. Vande regeeringstafel werd Vlissingen dusbehoorlyk gerehabiteerd. Overigens werden van daar uit allerlei toezeggingen gedaan, die de heereD Verhey, Tydeman en Schaper gerust konden stellen. De klasse was lang niet »dat" aldus de minister van oorlog, waarbjj zich de regeeringscommisaaria aansloot met de mede- deeling, dat een geheel nieuwe regeling in de maak is. Het Belgisch systeem met de split sing in drie compagniën, die van straf, beloo ning en proef, zou daarbij als voorbeeld worden By art. 18 (duur van plaatsing in de strafklasse) was door den heer Hugenholtz een amendement voorgesteld om de minima en maxima van 3 maanden en 2 jaar in 1 maand en een jaar te veranderen. Toegelicht door den heer Schaper, die van daag als de militaire spreker van de sociaal democraten optrad en dit vry wat beter en genietbaarder deed dan de heer Hugenholtz by vorige gelegenheden, werd het amendement na korte discussie verworpen met 48 tegen Verder had er nog een gedachtenwisseling plaats bjj de artt. 20 en 25 (voorwaarde- lyke invryheidss telling) maar de animo was er reeds lang bjj de Kamer af. De meeste leden verlangden naar huis, en toen de vergadering uiteenging, waren er dan ook nog maar nauwely ks een vyftigtal heeren present. B de laatste stemming was het dan ook op het kantje af. Er waren juist twee heeren r dan het vereischte 51tal. Een paar hadden zich in de koffiekamer gaan verstoppen. Zy waren nergens te vinden, hoewel zy nog kort van te voren in de zaal gezien waren. O! die deugnieten'. zal de voorzitter wel gedacht hebben. Dinsdag wordt er wederom door de Kamer geschutterd," waarmede een volksvertegen' woordiger deze militaire beraadslagingen in een gesprek met schrijver dezes erg oneer biedig vergeleek. Kameroverzicht. Zitting van Dinsdag was het een dag van stemmingen met een vry droog debat, heden begon de Kamer insgelyks met te stemmen en was het debat evenmin bijzonder interessant te noemen. Bykans tot 12 uur toe duurde het alvorens de stemming voor het opmaken der nominatie voor de benoeming van een lid in den Hoogen Raad was afgeloopen. De uitslag is den lezers uit de rubriek Laatste Berichten in het vorig nummer reeds bekend. Mr. A. P. L. Nelissen, een katholieke rechter in de arrondissements rechtbank te Breda, is de gelukkige, die met no. 1 op de nominatielyst kwam te staan Hanlo uit Maastricht kreeg de tweede plaats, en mr Brn. Baud uit Amsterdam na vier stem mingen de derde plaats. Het schynt wel alsof de Kamer Brn. Baud tot een eeuwigen candi- daat wil promoveeren. Nu, de stemming voor de nominatie afgeloo pen, werd de beraadslaging over het militaire strafwetboek voortgezet. Hoofdzakelijk liep hierby h0t debat over de plaatsing in de straf- klassen. Verschillende sprekers hielden over dit onderwerp lange redevoeringen. Vooral de heer Tydeman was tegen die straf klasBe gekant. Hy had er dan ook over gedacht om voor te stellen de plaatsing in zoo'n inrichting uit de bijkomende straffen te schrappen. Maar ze waren dan toch nog goed om onver beterlijke individuen, die gaarne uit den mili tairen dienst wenschten ontslagen te worden, veilig op te bergen. Dat nut had de klasse van discipline dan toch in elk geval. Dit nam echter volgens den afgevaardigde uit Tiel niet weg, dat de strafklasse van onder tot boven moest gereorganiseerd worden. Het moest TWEEDE KAMER Kabelverbindingen. Blykens het Voorloopig Verslag omtrent het wetsontwerp tot goedkeuring eener overeen komst met de Duitsche Regeering betreffende het tot stand brengen van kabelverbindingen meenden enkele leden dat de Regeering het belang van ons land by het verkrygen eener nieuwe telegraphische verbinding tusschen Indië en het Moederland heeft overschat. De groote meerderheid daarentegen was van ge voelen dat inzonderheid voor tjjden van oorlog en oorlogsgevaar het verkrygen eener nieuwe verbinding van Indië met het Moederland, welke bjj belemmering van het verkeer over de Straits-Settlements in de behoefte aan tele graphische gemeenschap kan voorzien, voor ons. land van veel belang is. Evenwel waren er ook onder deze leden verscheidene die tegen de wjjze waarop de Regeering blykens het tractaat dit doel wil verwezenlijken, bezwaar hadden. In de eerste plaats werd gevraagd, waarom men ten dezen met Duitschland zou moeten samenwerken. Bedoelde samenwerking toch brengt met zich het gevaar van een be langrijke subsidie gedurende 20 jaar, aan Nederland worden by het tractaat verplichtin gen opgelegd welke niet boven bedenking verheven zyn en men vreesde dat in de opte- richten vennootschap de Duitsche invloed overwegend zal worden. Het belang Duitschland schynt door deze regeling beter gediend dan dat van ons land. Gevraagd werd of het- niet mogeljjk en beter ware eene nieuwe verbinding te maken door het leggen van een kabel tusschen Menado en een der Philippynen, bv. Cebu of Negros, welke telegraphisch met Manilla verbonden zyn. Dan zal samenwerking met Duitschland onnoodig wezen, terwyl het uitzicht op heb leggen van een kabel tusschen het Ameri- kaansche eiland Guam en Yokohama deze handelwijze te meer aanbevelenswaardig scheen ,te doen zyn. Sommige leden zouden, indien de kosten niet te hoog zjjn, boven verbinding van Menado met Manilla nog de voorkeur geven aan het leggen van een onderzeeschen kabel tusschen Batavia en de Philippynen. Tegenover deze beschouwingen werd aan gevoerd dat het feit dat de belangen van Duitschland en, hoezeer dan ook i a mindere mate, die van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika by de nieuwe verbinding be trokken zjjn, bepaaldelijk in tyden van oorlog en oorlogsgevaar een goeden waarborg op levert voor de veiligheid van het telegraphisch verkeer. Aanraking op» politiek gebied alleen met Amerika achtte men minder gewenscht. Van de mate waarin de Nederlandsche geld markt, die krachtig genoeg is om een groot deel van het kapitaal der op te richten ven nootschap te nemen, zulks doet, zal de invloed van Nederland in de vennootschap afhangen. Verbinding van Menado met een der Phi- lippynsche eilanden door een gouvernements kabel ware niet wel mogelyk. Men onderstelde toch dat de Regeering der Vereenigde Staten zich gebonden zou rekenen aan het monopolie, door Spanje in 1898 voor bet leggen van kabels tusschen de Spaansohe bezittingen voor 20 jaar verleend aan de Eastern Extension Australasia and China 1 elegraph Company. De verbinding Batavia-Manilla zou veel duurder uitkomen dan de thans voorge stelde. Gevraagd werdof er thans zekerheid be staat dat de geprojecteerde Pacifickabel werke- ljjk zal worden gelegd en of eenige mededee- ling omtrent het t yds tip van aanvraag kan worden gedaanof er onderhandelingen zyn gevoerd met Frankryk ten aanzien van de telegraphische verbinding van Indië met Saizon;- en of het niet wenschelyk was, vóór men zich verbindt tot het verleenen van het voorgesteld subsidie, den uitslag van nadere proefnemin gen met de draadlooze telegraphie af te wachten. Men achtte het ni*vi zonder bedenking dat in de Memorie van Toelichting de afhanke lijkheid van Nederland in het verkrygen van een kabelverbinding, van het gebied van an dere Mogendheden zoozeer op den voorgrond was gesteld. Sommige leden meenden dat ook het slot- protocol de goedkeuring der Staten-Generaal behoeft. Door sommigen werd gevraagd welke redenen er bestaan dit slotprotocol niet te publiceeren. De aandacht werd gevestigd op eenige ver schillen van terminologie in den Nederland- sohen tekst van het tractaat. Yan verschillende zjjden werd ge klaagd over het gemis van elke toelichting van het bedrag van het te verleenen subsidie (1.400.000 mark)nergens wordt gezegd op welke gronden is voorgesteld het aandeel van Nederland op 875.000 te bepalen. Verder werden nog eenige opmerkingen van minder belang gemaakt. ONGBYALLENW ET. Ter uitvoering van de Ongevallenwet 1901 is by resolutie van den minister van financiën bepaald, dat op den eersten werkdag van elk kwartaal, te beginnen met 1 Juli 1902, de scheepsmeters, belast met de byhouding van den ligger der binnenvaartuigen, een uittrek sel uit dien ligger zullen inleveren bjj den inspecteur der directe belastingen en accynzen. over hun district. Het uittreksel, in te zenden op 1 Juli 1902, zal bevatten alle vaartuigen op dat tjjdstip in den ligger ingeschreven. Da uittreksels over de volgende kwartalen de schepen, in het afgeloopen kwartaal ingeschre- m. De inspecteur zendt de bjj hem ingekomen uittreksels aan het bestuur der Rijksverzeke ringsbank te Amsterdam. Heden middag had op de algemeene be graafplaats alhier de bijzetting plaats van den heer C. Verweys, gedurende ruim 45 jaren godsdienstonderwijzer by de Ned. Herv. ge meente alhier. Op den doodenakker waren, behalve vele vrienden van den overledene, ook aanwezig leden van den kerkeraad van bovenge noemde gemeente, leden van besturen van vereenigingen waarin de heer Verweys zitting heeft gehad, en enkele belangstellenden. De heer dr. J. R. Slotemaker de Bruine, predikant bjj meergenoemde gemeente, schetste aan de groeve de verdiensten van den man die in eenvoudigheid zyn arbeid goed volbracht. De zoon van den overledene, de heer C. Verweys, predikant by de Ned. herv. gemeente te Wissekerke, bedankte voor de eer, zyn dierbaren vader bewezen. Heden middag had ten raadhuize alhier de opening plaats van de inschrijvingen van houders van caroussels, kramen, tenten en andere inrichtingen (behalve stoomcaroussels enz. of tenten van groote afmetingen) die dit jaar de jaarmarkt alhier wenschen te bezoeken, en boven het gewone marktgelö voor een staanplaats wenschen te bieden. Er was zeer veel animovoor caroussels, een schiettent, slagmachmes, een luchtachom- een fietsmolen, reuzen en reuzinnen, ververschingstenten, opgezette dieren, een bioscoop en verder voor suiker werk-, koek-, wafel-, galanterie-, gebak-, paling- en andere kramen. De geboden sommen liepen uiteen van 50 tot f 1. De, wegens het ongunstige weder, Donder dagavond uitgestelde muziekuitvoering op het Molenwater alhier is thans bepaald op Maandag a. s. des avonds te 7 uren. Het volgende programma herhalen wy hier: Le drapeau de la liberiemarche couronné, No- wowièski; Lustspiel, ouverture, Oertel; lout en Bose, valse de concert, WaldteufelFragment uit de opera Hérodiade, MassenetEinxug dei Gladiatoren, Ungarischer Triumphmarsch, Fucik; Sans Souci, Gavotte, Czibulka; Ooneert Polka, (voor twee Cornetten), Godard, en Fantasie over Hongaarsche volksliederen en dansen, Morks. De tram uit Vlissingen, die heden och tend te half negen alhier moest aankomen, is tusschen Souburg en den wissel bjj die ge meente ontspoord. De locomotief geraakte ge heel en al uit de rails en kwam te staan op het aan den weg grenzend stuk bouwlandde wagens bleven op den weg. De passagiers moesten te voet naar Middel burg trekken. Don ganschon dag was het vorkeer per tram gestremd. De bekende stoombargedienst tusschen Middelbur g—V lissingen wordt Maan dag weer hervat. De handboogschuttesy Eensgezindheid 1 h i e r heeft voor den provincialen wedstrjjd op 27 Juli a. van Prins Hendrik der Neder landen een groote zilveren medaille ontvangen. ÖÏT STAD EK PROVINCIE. De gezondheidscommissie alhier waar schuwt tegen het gebruik van ongekookte melk. Men zie de desbetreffende advertentie in dit nummer. - Met genoegen vernemen wy dat het idee van de Vereeniging tot bevordering van het vreem delingenverkeer in Walcheren alhier, om etalagewedstrijd en een reclame-tentoonstelling te houden, by de naastbelanghebbenden veel sympathie ondervindt, blykende nit de lyst van bjjdragen, waarop in enkele dagen voor ruim 100 werd geteekend. De vereeniging zal zich nu ook wenden tot andere belangstellenden. Zooals uit een in ons vorig nommer opgenomen advertentie bljjkt, is by den heer M. W. Hildernisse J.Jz. alhier verschenen de zomerdienstregeling, ingegaan 1 Mei, van het postkantoor te Middelburg, de bekende, voor ieder die veel per post te verzenden heeft, gemakkelijke gids en voorlichter. dingen, in verband met de stichting van het stoomgemaal, wordt eene leening gesloten van 4800. Naar de Tem. Ct. verneemt, is er sprake van eene toenadering tusschen de spoorweg maatschappijen Mechelen—Terneuzen en Gent -Terneuzen en zouden de bestaande kwesties gelost worden. Mocht dit bewaarheid worden, dan zou er kans bestaan dat de zoo noodige verbeteringen aan loskaden enz. verkregen worden, wat voor den handel dringend noodig is. Verder zou aan de exploitatie der spoorweg maatschappijen uitbreiding worden gegeven. Donderdag hield de schietvereeniging "deeling van Volksweerbaarheid, te Breskens een huishoudeljjken schietwed strijd, waartoe waren uitgenoodigd de zuster verenigingen van Biervliet, IJzendyke, Groede, Zuidzande en Oostburg. Aan dezen wedstrjjd was ook eenkorpswed- stryd verbonden. Van de zes mededingende vereenigingen behaalde de schietvereeniging van Breskens de zilveren medaille, met 231 punten, en die van Biervliet de bronzen medaille met 179 punten, terwyl de schietvereeniging van Zuid zande eveneens een bronzen medaille behaalde met 172 punten. Voor nu en voor het vervolg herhalen wjj dat met opgaven van dergeljjke schietwed strijden, die natuurljjk zullen toenemen, wy ons moeten beperken en daarom niet kunnen opnemen de pryswinners op personeele banen. Voor Provinciale schiedwedstryden maken wy hierop natuurljjk eene uitzondering. Voor surnumerair by het staatsspoor a. de heer J. van West te Groede. Te Sluis vierden Woensdag de heer Ch. Delmé en zyue echtgenoote M. van der Haeghen bun 50jarig huwelijksfeest. De buren hadden eene eerepoort voor hunne woning opgericht en velen gaven door het uitsteken der vlag een bewys van deelneming met dit zeldzaam voorkomende feest te kennen. Om negen nur begon dit met eene mis in de R. K. kerk, waarheen men ging in drie koet sen, voorafgegaan door het muziekgezelschap Apollo. Na afloop der mis had onder den toeloop van velen een tooht door de gemeente plaats. 's Avond 8 te acht uur bracht genoemd ge zelschap het echtpaar eene serenade. Beiden zyn nog krasse oudjes de man is 75, de vrouw 74 jaaren mogen zich in het bezit van 6 kinderen en 24 kleinkinderen verheugen. SCHIETOEFENINGEN. In de Woensdag door ingelanden van den polder Oud-Noord-Beveland gehouden vergade ring bleek dat de rekening over 1901-2 sluit met een goed slot van J 4944.55". De inkom sten beliepen 30.555.33" en de uitgaven 25.610.78. De begrooting voor 1902-3 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 30.168.24. Het üykgeschot werd vastgesteld op 14 per HA, De aanbestedingen voor levering van djjks- materialen en grint werden goedgekeurd. Wegens periodieke aftreding van "een ge zworen werd een voordracht opgemaakt, be staande uit de heeren M. de Regt Cz. (aftr.), P. J. Tazelaar en A. J. Ridder. De beide eersten wonen te Oats, de laatste te Colynsplaat. De majoor-commandant van het 4e bataljon 3e reg, infanterie te Vlissingen brengt ter kennis, en zulks als vervolg op de kennisgeving van 21 April jl., dat, ingevolge aanschrijving van Z. E. den minister van oorlog dd. 25 April 1902, tot de bedoelde schietoefeningen ook zullen worden toegelaten de mannelyke stenen van 16—24-jarigen leeftjjd, die een bewys kunnen overleggen, afgegeven door den betrokken officier-onderwyzer, waar uit bljjkt, dat zy met vrucht het voorbereidend schietonderricht hebben doorloopen. De uitvoering van „Toonkunst" te Goes. Die Legende von der Heiligen Elisabeth van Franz Liszt, Woensdagavond door de afdeeling Goes van ^Toonkunst" in de concertzaal van de sociëteit V. O. V. uitgevoerd, is een werk, dat op zich zelf al niet geheel van langdradigheid is vry te pleiten, en dat nog meer verliest, wanneer, zooals hier, een piano het orkest moet vervangen. Voor een groot deel ligt die langdradigheid aan den tekst. Hoewel voor oratorium geschre ven, heeft hy door het half wereldsch, half geesteljjk karakter ook iets van een opera Het werk ie zelfs een enkele maal op 't too- neel opgevoerd, en we vermoeden dat daarby het gebrek aan handeling, aan spanning minder drukkend zal hebben gewerkt, omdat men dan tenminste de personen zag bewegen. Een Hongaar zal misschien geboeid kunnen blyven door die zes los samenhangende tafe- reelen uit de geschiedenis van zyn land, maar voor een ander i» er, vooral in de eerete af« deeling, te weinig actie in. Eerst in de tweede afdeeling, by de versfcooting van Elisabeth, komt er een plotselinge climax, en dat tafereel staat ook midden in het werk als een scherp beljjnd, geprononceerd stuk, maar, naar den tekst te oordeelen we konden niet tot het eind blyven met 'toog op 'tvertrek van den trein bljjft men ook daarna weer in één zelfde stemming zonder handeling. Wat nu de componist door de muziek uit die egale tafereelen en relief heeft gebracht, berust voor geen gering deel op het orkest Dondermiddag is van Scherpenisse naar het huis van bewaring te Zierikzeo over gebracht zekere P. v. T., verdacht van dief stal, Zaterdagavond 1.1. gepleegd bjj den land bouwer C. K. nabjj Scherpenisse. Donderdag viel aldaar een driejarige jongen al spelende juist met het oog op de punt van een klomp. Er bestaat gevaar dat het kind het oog zal moeten missen. Te O u d-V o s m e e r werd door inge landen van het waterschap tot gezworen be noemd de heer F. J. Ampt; rekening en ver antwoording der verschillende polders werd gedaan en ook van het stoomgemaal de Drie groote polders, dat zeer gunstig werkthet laatste eischt een bedrag van ƒ3234.205. Voor het djjkgeschot, verdeeld over de polders Kerke, Hikke en Oud-Vossemeer, zyn zes klassen van gronden aangewezen, die naar hoogteligging betalen. De quaestie over het betalen van de boete voor de te late levering der machines is nog steeds niet uitgemaakt en het bestuur zal trachten deze zaak tot een goed einde te brengen. Voor het verbeteren der waterlei- en hoe bewonderenswaardig de heer A, A. N.

Middelburgsche Courant | 1902 | | pagina 1