BUITENLAND Verko oplagen enz. LAATSTE BERICHTEN Per transport 1363.Q2J 19 Febr. Van L. P. te Medan (0.1.) voor de Boeren-vrouwen en kinderen 12.50 20 Van F. 0. -V. de W. H. fce Haarlem nit de op brengst der tentoonstel ling van voorwerpen, door krijgsgevangenen ver vaardigd, alhier gehouden voor de Concentratie kampen 500.— Van denzelfde van eenige Hollandera te Buenos- Ayres voor de vrouwen en kinderen 87.58 Van denzelfde van de letterlievende ver. Cremer te Haarlem, gecoll. op een bal masqué 27.97 J Van denzelfde ontvangen van mej. C. E. v. O. te Amsterdam voor de con centratiekampen 5.— 21 Van een collecte op jaar feest der Chr. Zangver- eeniging de Lo/ttem te Nieuwendyk, gem. Alm- kerk voor de concentra tiekampen 10.— 22 Van L. IJ. te Kimswerd (Friesl.) voor de Concen tratiekampen 1.50 Van L. v. d. K. te Brielie, opbrengst eener collecte na voorstelling der gra- mophoon voor de con centratiekampen 16.80 24 Van de Muziekvereni ging Harmonie te Oostburg 7.16 J Van W. R. voor de Boe- renkrygsgevangenen 25.- Van netto opbrengst too- neelvoorstelling door HH. Onderofficieren te Bergen op Zoom voor de concen tratiekampen 108.50 Van de Vereeniging van collectanten te Zwyn- drecht voor de concen tratiekampen 25.— 26 Van Not. H. G. H. Groede van eene collecte op een veiling op 24 dezer ten behoeve der Vrouwen kampen in Transvaal 5.67 27 Van Mej. E. d. H. te Rot terdam voor do Boeren vrouwen en kinderen in Z.-A. 27.30 Van M. v. B. te Herwjjnen 30.08J 28 Van P. J. v. d. D. Utrecht gecollecteerd op een uit voering van >ons Zang koor" voor de Vrouwen kampen 27.12 Te zamen in Februari ontvangen 2275.22 Totaal tot 81 Januari 1902 61036.14* Totaal tot 28 Februari 1902 68311.364 Geldzendingen hebben plaats gehad den 19en Februari: aan den heer M. P. Barentsen, penning meester van het bjjstandsfonds voor Zuid- Afrika te Pretoria, 100 pd st.; aan den heer J. Brill, consulair agent der Nederlanden te Bloemfontein, 50 pd st. aan D» H. J. Becker te Bethulië 25 pd st.; aan den heer P. J. Ie Roux te Aliwal-Noord 25 pd st. alles bestemd voor de vrouwen en kinderen n de eonoentratiekampen naby die plaatsen. Aan goederen werd verscheept naar Kaap stad voor de vrouwen en kinderen in de kampen 6 Februari per s.s. Cawdor Cattle Van het Transvaal-comité de Vierkleur te Amersfoort 45 rokken, 14 broeken, 54 hemden, 33 pr kousen, 7 kinderjurkjes; mevr. V. O. Hilversum borst rokken, blouses, kousen, lappen, japon stoffen, theedoeken, jongensbroekjes, lijfgoederen 10 Februari per s.s. Saxon: Van het sub comité te Zaandam 5 bassen gort, 10 bussen cacao, 4 bussen rijst, 1 bus bruine boonen, 2 bussen witte suiker, 3 bussen biscuits, 4 bussen koffievan de Drukkerjj van het Doorgangs huis te Hoenderloo 5000 exemplaren >Preeken voor den Zondag." 19 Februari per s.s. Berwic Castle van mevr C. W. C., Amsterdam, 4 jurkjes, van mevr. v. M., Utreoht, tafelkleed, wollen doek, boven- kleeren voor mannen, vrouwen en kinderen en blikken- havermout; van mevr. S., Den Haag 24 pr sokken, 6 pantalons, 6 borstrokken, 24 rokken, en 2 wollen dekens; van J. E. de G., Den Haag, 1/a picol Javakoffie; van Middelb. Damescomité 50 wollen dekens, 75 el zwart caohemire, 64 el merinos, 16 el grijze voering, lOO'/j el gestr. flanel, 30 onderbroeken, 41 borst rokken, 7 rokjes, 12 hemden, 20 popjes, 10 parketspellen, 10 blokkendoozen, 20 bl. melk, 2 stukken keper, 84'/s el oogjesgoed, 6 scharen en naaigerjj, 2 doz. paar kousen, 1 pr kinder kousjes en 1 bijbeltjevan mevr. de J. v. B. D., Amsterdam, 2 juikjeB, 2 pak havermout, 10 pak maizena, 1 das, 8 hemden, 4 borst rokken, 6 paar kousenvan mevr. v. V., Den Haag, 6 rokken, 4 hemden, 4 hemdjes en 2 jurkjesvan het lid van het Middelburgsoh Damescomité te Vlissingen, 1 pak kleeren voor mannen, vrouwen en kinderenvan mevr. W. te Goch, 2 jurkjes, 1 lijfje, 5 mutsen, 2 pr kousen, 2 borstrokben van Comité d'aclion en faveur des Républiques du Transvaal et d'Orange, kousen, schoenen, mantel en jurk; van het Persbureau te Dordrecht, boekjes; van onbe kende te Arnhem, 2 dassen. Al deze goederen zjjn gezonden aan den 6 oneul der Nederlanden te Kaapstad. Aan goederen werd verscheept naar St. Helena Wor de krijgsgevangenen aldaar19 Februari per si. Qolh van mev. G. S. de VI., Rotterdam 2 kisten tabak, 50 dekens, 50 sporthemden, 22 pantalons, 1 boek, 4 bus cacao, 4 blik ta bletten, 1 kistje voor mevr. Cronjé, 11 pr sokken en karton, 16 broeken, 100 pr sokken, 1 doOB voor den heer G. R. K., 2 pak katoen, 6 fleschjes inkt,.3 doos pennen, 2 doos kokertjes met naalden, knoopen, stopnaalden, 24 boek papier, 3000 enveloppenmevr. v. R. G., Arn hem schoolbehoeften, 21 pr sokken, 1 sport hemd L. H. L. 10/s KG. tabakvan het sub comité te Zaandam 1 kistje schoenmakerama- terialen, inkt, 3/4 gros elzen, 1 gros Smger- naalden, draad, 5 priemen, 8 stel platen voor leesten, was, 1 rol overleder, 1 rol flanellette, 1 trommel suiker, 1 trommel koffie, 1 trommel rjjBt, 2 kistjes sigaren, 1 pot snuif en 68* KG. tabak; C. P. D., Amsterdam muziek; J. Br. Zn., Amsterdam Godsd. boeken, bjjbels, Psalmboeken. Al deze goederen zyn gezonden aan den consul der Nederlanden te Jamestown op St. Helena. Aan goederen werd verscheept naar Ceylon voor de krijsgevangenen aldaar 13 Februari per s.s. Yorkshire: van v. D. Co., Amsterdam, 27 K.G. tabak-, van mevr.A.v. S, Twello, boeken; van mej. R. B., Soestdjjk, en J. B., Amsterdam, 21 doz. zeep, 24 blik. melk 6 p. kaarsen, 5 bl. Sardines, 2 bl. bouillon, 1 doos naaigereedschap, 4 kistjes (200) sigaren, 2 bl. tong, 2 bl. zalm, 30 pak tabak, 1 kistje (100) sigaren, 5 Kistjes (250) sigaren, 4 pak lucifers, 1 K.G. thee, 8* K.G. koffie in 2 bl., 10 fl. kina De Vry, 1 fl. kaBcara, 1 doos maag poeder, 4 lepels, 2 borden, 2 pannen, 4 kroezen, 1 zak suiker, 2 borstels, 5 pijpen, 48 pak havermout; van mevr. C. S. d. V., Rotterdam, 250 pond tabak. Al deze goederen zjjn gezonden aan den consul der Nederlanden te Colombo op Ceylon. Aan goederen werd verscheept naar Ber muda's eilanden per ss. Cayo Romano op 10 Februarivan Mevr. C. S. de V. Rotterdam, 105 kilo rooktabak72 hemden, 72 triootbroe- ken, 100 broeken en 100 sporthemden; 50 dekens, 19 doz. paar sokken, 32 boek papier 4000 enveloppen, boeken, 12 fl. inkt, 6 doz. penhouders, 6 doz. potlooden, 12 doz. zeep, 6 rol band, knoopen, vingerhoeden, garen en naalden. Van C. fce Nieuw en St. Joosland, boebenvan D. W. F. O. den Haag, 13 kilo tabak, kleeren en lectuurvau P. J. H. B., Oostbnrg, boekenvan mej. G. K., Utrecht, boeken; van B. S., den Haag, boeken; van J. E. v. B., Utrecht, boeken; van E. L., den Haag, boekenvan het lid van het M. Dames comité te Vlissingen 8 p. tabak en boeken van mej. W. te IJde, boekenvan onbekende, Eist, boeken van onbekende, Vlaardingen, 4 broeken, 4 jassen, 2 vestenvan het subco mité te Zwolle, 41 sporthemden, 1 bouffant, tabak en boeken. Al deze goederen zjjn gezonden aan den Consul der Nederlanden te St. Georgetown op de Bermuda's. De gezamenlijke waarde der goederen, in Februari verscheept, bedraagt 2750. Voor al deze goederen zegt het comité haren harteljjken dank en verklaart zich steeds be reid tot het in ontvangst nemen van giften in geld en goederen. Ten overstaan van den notaris W. C. de Smidt werden Maandag te Breskens voor- loopig geveild verschillende onroerende goede ren aldaar. Geboden werd voor eea woonhuis met stallen, op het Marktplein, en grond 8810 eon woonhuis, schuur en tuin met grond 2100 het logement Hotel du Commerceaan de Westspuikom, f 5775 een woonhuis, schuur en grond 1700; een landbouwschuur met grond 1915; voorts verschillende perteelen land, waarvoor geboden werd respectievelijk 285, 1754 1210, 4000, 2000, 1751, 8500, 8700^ 2375 en 1601. Verzending en laatste buslichting de- MA;L aan het postkantoor te Middelburg. Oost-Indië. Alles plaatselijke tijd.] üotterdam LloydJ 7 Maart 7.10 's svonds. Marseille (Fr. dienst)8 Maart 6.15 'smorgens Genua (Nederl.) 11 Maart 7.10 'Bavonas. Brindisi (Eng. dienst). 14 Maart 1.5 's namid. Amsterdam (Nederl.) 14 Maart 7.10 's avonds. Napels (Duitsche dst.)17 Maart 1.5 's namid. Marseille Lloyd)18 Maart 7.10 's avonds Voor suppletoire verzendingen over Napels en over Brindisi wordt de bus nog te 7.10 ge licht; doch de aansluiting op het vertrek der booten uit de genoemde havens is daarvai niet verzekerd. De verzending der correspondentie voor Atjeh en Sumatra's OoBtkusfc ge schiedt eiken Vrjjdag met de Brifcsche booten, buslichting te 1.5 'snamiddags, voor de sup pletoire verzending te 7 10 's avonds. Voorts des Donderdags om de 14 dagen, twee lagen yóor de verzending der Franscbe mail, Ce 1.5 's namiddags. Met de Duitsche booten wordt verzonden de correspondentie voor Sumatra's OoBtkusfc, Riouw, Palembang, Banka, Billiton en de Westerafdeeling van Borneo; voor het overige gedeelte van Ned. Oost-Indië alleen op verzoek Suppletoire verzending van brieven, brief kaarten en aangeteekende stukken den vol- genden morgen te 6.15 's avonds, W est-Indië. O uragao over Queens- fcown 7 Maart 10.10 's avond Surmamevia St. Na- zflire8 Maart 7.10 'a avond' Suriname via Amster dam14 Maart 7.10's avonds 0ara9asJ met K. W. I. maildienst14 Maait 7.10 's avonds Sartname via Sout hampton 18 Maart 7.10 's avonds Halst. In de Dinsdag gehouden raadszitting was ingekomen een verzoek van de Vennoot schap tot aanleg eener tram van Hulst naar Walsoorden om toestemming te bekomen den tramweg te mogen aanleggen en de tram te laten loopen, in plaats van door de Genfcsche poort, terzjjde van die poort door de wallen heen. Het verzoekschrift werd in handen van burg, en weth. gesteld, dewijl het request te laat was ingekomen om reeds rapport uit te brengen. Vervolgens werd na gesloten zitting het nieuwe kohier van den hoofdeljjken omslag vastgesteld. Cadzand. Tot ontvanger der gemeente is benoemd de heer J. A. Blankert. 's Ctoavenhage. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben het besluit van den raad van Delft, waarbjj ontslag verleend werd aan den heer Ter Laan, goedgekeard. De toestand van den minister van koloniën blQft bevredigend. Geslaagd voor de akte 1. o. nuttige hand werken mej. C. P. Panny, van Goes. Tweede Kamer. Bjj het heden voort gezet debat over de militaire pensioen-wetten verklaarde de minister van oorlog onaanneme lijk de amendementen der heer en Staalman en Hugenholtz es., die beoogden verruiming der gelegenheid om recht te krjjgen op voortdu rend pensioen voor alle militairen, ook mili ciens. De minister voegde er bjj dat door het meerdere te wenschen 't mindere bjj de wet aangebodene niet verkregen zou worden. Ook de andere amendementen op art. 2 wer den door den minister bestreden, die alleen geen bezwaar had tegen het amendement— Verhey, wanneer dit zoodanig werd gewjjzigd dat bepaald werd dat verlenging van dienst verband niet geweigerd kon worden zonder machtiging van den minister van oorlog. De minister van financiën waarschuwde ern stig tegen ingrjjpende amendementen die de toch reeds enorm stjjgende fiaancieele lasten nog zouden vermeerderen. De minister van oorlog verzocht aanhouding van het amendement der commissie van rappor teurs om in de wet meer verband te leggeD tusschen dienst en ongeschiktheid, evenals in de ongevallenwet geschiedt. De heer Duymar van Twist wjjzigde het amendement—Verhey c. s. in den door den minister aangegeven zin. De heer Hugenholtz hield tegenover den minister vol dat in het leger den klagers vaak de mond wordt gesnoerd en beval zjjn amen dementen, die eenvoudig recht en billijkheid beoogen, aan bjj de demooraten van alle par ty en. De heer Schokking motiveerde zjjn stem tegen die amendementen en wenschte verhand gelegd fcussohen ongeschiktheid en dienstver vulling zooals het amendement van de com missie van rapporteurs dit aangeeft. Aangezien de minister had verzocht aan houding van laatstbedoeld amendement, vroeg de heer Goeman Borgesius des ministers advies daaromtrent schriftelijk uit te brengen by nota-wjjziging. De minister van oorlog zegde zulk een schriftelijk advies toe. Inmiddels werd het debat geschorBt. Morgennamiddag is inmiddels de motie van den heer Helsdingen betrekkeljjk de jachtwet aan de orde gesteld. De heer Melohera heeft verlof bekomen den minister van binnenlandsche zaken op éen later te bepalen dag te vragen om publieeering of inzage voor de kamer van de resultaten van het ingesteld onderzoek naar den omvang der werkloosheid. New-York 5 Maart. Wessels en Wolma- rans werden door den Staats-secretaris vol komen officieel doch als particulieren ontvangen. De oorlog In Zuld-Afrika. Londen 3 Maart. De Standard geeft een interessant verhaal over 't gevecht by Klerksdorp. 500 Boeren, in een dicht boschje verscholen, vuurde* by 't aanbreken van den dag op de voor by trekkende colonne, doch werden door kanonvuur schjjabaar daaruit ver dreven. Daar de Boeren een stoutmoedigen aanval deden (enkele reden tot binnen 100 yards der Engelsche linie, vurende uit den zadel) ont stond er verwarring in de colonne en holden de muildieren weg. Desondanks werd deze aan val ook afgeslagen. Een derde besliste aanval op de beide flanken en de achterhoede bracht algeheele verwarring. Te 7 uur was de Engelsche weer stand gebroken. Het geheele veld was bedekt met dooden en gewonden. Delarey zelf herstelde de orde, verbood de gewonden uit fce schudden en ge lastte de gewonden naar Klerksdorp te bren gen. De Boeren hadden 30 dooden en 28 gewonden. Calcutta 5 Maart. Het grootste deel der Boerenkrygsgevangenen weigerden hun woord te geven niet te ontsnappen in verband met de overbrenging naar de heuvels van Simla (N. W. Britsch Indië) wegens de warmte. Ver schillende voorrechten zjjn hierdoor in gekort. De gevangenen vroegen een sohool te mogen opriohten maar zagen later daar van af. Zjj worden beschreven als halstarrig en wantrouwend. (Dat is zoo verwonderlijk niet. m.) VSRKOOPlNtiE!! ES VERPACHTIN GEN IN ZEELAND. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informaties 6 Maart Middelburg, Land enz., Tak. 6 Middelburg, Huizen, Verhulst. 6 Kloetinge, Inspan, P. Overman 6 Middelburg, (verp.) Mossel zaad, Polderbest. 6 Middelburg, Afbraak enz. Notarishuis. 7 Middelburg, Hout, Kouion. 8 'sHeerArendsk. Hout, Kouion. 12 Middelburg, Inboedel, RoBier. 13 Middelburg, Huizen, Tak. 18 Middelburg, Huizen, koetsh., De Vos. 14 Cats, Inspan, Flipse. 17 Sas van Gent, Ars. en Vollcnhoven Goudfabr. van Daalen. 19 Middelburg, Inboedel, Notarishuis Algemeen Overzlebt. De Fransche socialisten zyn Zondag voor hun algemeen congres bijeengekomen te Tours. Er waren een 100-tal afgevaardigden, ver tegenwoordigende 940 groepen, vakverenigin gen en coöperaties en 360.000 kiezers, d. w*. z. dat bjjna de helft van de stemmen bjj de vorige verkiezingen op de socialisten zjjn uitgebracht. Een van de voornaamste punten van behan deling was het programma voor de partyhet Congres heeft een commissie van 15 leden benoemd die een ontwerp zal uitwerken. Lang en breed werd er Zondag gesproken over de kwestie van een party-orgaan. Het is ook geen wonder dat het finantieele en poli tieke succes van de Duitsche Vorwtirts hen toelacht. Het werd echter door 't congres voor 't oogenblik nog wegens stoffeljjke bezwaren on mogelijk geacht een dagblad te vestigendoch in afwachting zal er een tijdschrift van de party worden gesticht. By de debatten kwam ook het ministerschap van Millerand ter sprake, dat al zoo veel oneenigheid heeft verwekt. Jaurès verklaarde daarby dat het zitting nemen van Millerand in het ministerie Waldeck-Rousseau moet be schouwd worden als een proefneming. Hy was échter van meening dat men die proei niet herhalen moest in een volgend ministerie. Dinsdag is "het congres voortgezet. Het heeft de socialistische kamerleden uitgenoodigd om in den loop der volgende zitting een wetsont werp in te dienen tot opheffing van alle decoraties. Dat zou een slag zyn voor 't ydele in 't FranBche gemoed Een der afgevaardigden vroeg uitsluiting buiten de party van de Kamerleden die ge stemd hebben vóór de gelukwensohen aan het leger dat in China is geweest, maar op voorstel van Viviani werd de gewone orde van den dag aangenomen. e De Engelsche legerkwestie komt ieder oogenblik weer aan de orde, en aldoor wordt er weer gesproken van legerhervorming, en aldoor huiveren de Engschen opnieuw voor de mogelijkheid van invoering van dienstplicht. Voorloopig is het dan ook nog niet zoover. Bjj het indienen der begrooting in het Lager huis deelde minister Brodrick een en ander mee ever de hervormingsplannen tot verbete ring van den toestand. Steiken nadruk legde hy op de moeilyk- heden, die veroorzaakt worden dooi den onvoor- zienen langen duur van den oorlog. De cyfers betreffende het aantal recruten toonden aan, dat de grens der werving onder het nu geldende stelsel ia bereikt. In 't vervolg zou de soldaat drie jaar by den troep dienen en negen jaar by de reserve worden ingedeeld of acht jaar by den troep en vier in de reserve. De betaling der sol daten zal worden verhoogd van 10 penny per dag tot een shilling, en te beginnen met 1 April 1904 zal ieder soldaat, die zich voor 8 jaar verbindt, een shilling en zes pence per dag krygen. Er was voorgesteld een militie van een jaar in te stellen uit de vrywiiliger- reserves. De meèrdere kosten zouden ongeveer bedragen 1.830.000 pond sterling. De regeering was besloten dat het Engelsohe leger krach tiger uit den oorlog zoude te voorachyn komen. Een vrome wenschl Er zullen echter heel wat Engelschen zyn die hun: >Zoo zjj het!" uitspreken met een diepe zacht, 't Vertrou wen is er niet groot op. Over de koloniale strydmachten zou de re geering gelegenheid krygen om na te gaan hoe de plannen, die zy op 'toog had, aan de koloniën toeschenen, wanneer de koloniale Btaatlieden overkwamen naar Engeland voor de kroning, en zy kon dan tevens zien in hoe ver de koloniën bereid waren om verantwoor- delykheden op zich te nemen, die de verschil lende deelen des rjjks eng aaneen zouden kunnen knoopen. Als slot-vuur werk protesteerde Brodrick tegen al de beschuldigingen, over de menschelykheid, over de samenstelling en de krygstueht van het Engelsche leger uitgesproken, wat na- tuurlyJc luide toejuichingen uitlokte. Maar de mededeelingen komen dus hierop neer, dat 't Engelsohe leger vry wel blyft zooals 't isdat het voortaan ook zal worden aangeworven, en dat men ter verhelping van 't gebrek aan liefhebbers de diensttyd zal ver lengen, en de soldy verhoogen. Beknopte Mededeelingen. De toestand van minister Waldeck-Rous- seau is gunstig. De pya in den schouder is minderen men verwacht die geheel te kunnen genezen door massage. Het verloop van de glaswonden is gunstig. Keizer Wilhelm heeft aan den koning van Italië vier ChineeBche kanonnen uit den oorlogsbuit ten gesohenke gegeven. De koning heeft bevolen se op te stellen in de Enge lenburg. Twee bekende leden van het Hongaowche parlement, graaf Stefan Tisza en de leider van de clerikale volksparty, RakovBzky, hebben een duel gehad op de sabel. De bepalingen waren zeer zwaar, en het duel eindigde met een ernstige verwonding van Rakovszky. De duel- lanten gingen onverzoend uiteen. De Boelgaarsche verkiezingen zyn ten vQordeele van de regeering uitgevallen, nl. 97 regesringsleden tegen 81 leden van de andere groepen. Te Sofia werd de geheele ïyst van candidaten der regeeringsparty gekosen tegen de vereenigde oppositiegroepen. De Amerikaansohe gezant te Constanti- nopel moet aan de Hooge Porte een nota gericht hebben betreffende de gevangenneming van miss Stone, de bestraffing vragend van de sohuldigen. De Porte zou in haar antwoord alle verantwoordelykheid van zich hebben afgewezen. Een betoek, door studenten van Sicilië aan Malta gebracht, heeft aanleiding gegeven tot irridentische of pan-Italiaansche betoogin gen, tot ergernis van de Engelsohe kringen op het eiland. Prins fleinrich is Zondagavond te Chicago aangekomen, maar hoewel hy er langer bleef dan in de andere steden, heeft hy er „niet veel rust genoten. Dadeiyk by zyn aankomst be gon het met een feestmaal, gevolgd door een uitvoering van Duitsche koorvereenigingen, een reuzen bal in de groote zaal van 't Audi torium en een Bouper. Toen kreeg hy gelegen heid tot 6 uur te slapen, en daarna ging het weer in éen sliert voort, totdat hy vertrok. Zyn bezoek aan de Niagara sal een privaat karakter hebben. De militaire voorbereidsels zyn dan ook afgelast. Er leopen weer nieuwe geruchten over het Panamakanaal. De directeuren van de Panamamaatschappy zouden van een Engelsoh- Fransch syndidaat een aanbod van 400 millioen francs hebben gekregen tot aankoop der ender neming, teneinde het werk te voltooien en het onder Fransch toezicht fce behouden. Het onder-comité van de Senaatcoa»- tnissie der Vereenigde Staten heeft aanbevolen, niet verder op het aanbod tot overname van het Panamakanaal in te gaan, daar er. te veel wettelyke complicaties aan verbonden zyn. Volgens berichten uit Kaapstad is de gezondheidstoestand van den heer Rhodes ietB beter. In Centraal Arabië is Abdoel Agir ben Feysoel, een nakomeling van den ouden emir der Wababis, opgestaan, en heeft zioh in de stad E'Riad een leger van 2000 man gevormd. Tal van stammen scharen zich om zyn banier. Naar Reuter uit Bombay meldt, streven de Wahabis er naar de oude opperheerschappy te herstellen en den sultan Iboe Rasjied af te zetten. BLOBTB OORLOGSBERICHTEN. Er is in Londen in den vQj-m van een White Book een verzameling gepubliceerd van de documenten, betreffende de paardenverzen- dmgen naar Zuid-Atrikaen wat daarby aan 't licht komt, wekt in Engeland algemeens ver ontwaardiging. Het was niet alleen met de contracten dat de boel niet in orde was, de geheele dienst was onvoldoende ingericht. Toen de oorlog begon, was het aantal paarden, dat in de Kaapkolonie in reserve was, belache- lyk klein, en het personeel van den staf voor den dienst was geheel onvoldoende. Er kwamen dan ook voortdurend klachten van de bevelhebbers in Zuid-Afrika om paarden, al maar meer paarden. Eerst seinde het oor logsdepartement dat er geregeld nieuwe be- zendingen zouden komen, maar later, blykbaar verschrikt over de enorme uitgaven voor paarden, vroeg het telkens aan den opper bevelhebber in Zuid-Afrika of het getal niet kan worden verminderd. En nog later drong Brodriek er by Kitchener op aan de paarden meer te laten rusten. Den 25sten November Beinde hy. o. a. »De kwestie van het ruBten van paarden ïykfc ons van 't hoogste belang. Wjj zullen officieren zenden om u te helpen. Maar geen verande ring van helpers zal uitwerking hebben, wanneer gy niet beslist bepaalt, dat de kolon- nes moeten ruBten tot de paarden in behoor- lyken toestand zyn. Wy kunnen niet tot on- bepaalden tyd voortgaan iedere maand 10.000 tot 12.000 paarden te zenden, om deze door de bevelhebbers der kolonnes te laten verbruiken in enkele dagen." Voor de africhting van de in Zuid-Afrika aankomende paarden was geen personeel ge noeg. Het groot verbruik van de paarden wordt voor een groot deel toegeschreven aan het feit, dat ze te Bpoedig na de reis hard moesten werken. Telkens klinken er meer protesten in Engeland tegen het fusilleeren van Boeren- krjjgsgevaugenen. Aan de universiteit van Oxford is een dergelyk protest opgesteld, een plaats vanwaar men zoo iets niet verwach ten zou. Voorts heeft in de Daily Mail de bekende Bchryver Meredith een schryren geplaatst, waarin hy het doodschieten van gevangenen zooals dat geschied is, wel overeenkomstig de strenge militaire wetten acht, maar meent dat daarby geen rekening wordt gehouden met den beschavingstoestand van den Boer, die om het leven van een zwarte evenveel geeft als om dat van een kreupel paard. Tegenover de Engelsohen zyn ze over 't alge meen eerlyk geweest, hoewel de onde gewoonten van de oorlogen tegen de kaffers van zelf naar voren moesten komen, vooral als hun vjjand sterker blykt. Ze zyn erkend moedig, en meent Engeland nu hen bang te maken door sommigen van hen dood te schieten, en nog wel voor daden waarvan zjj het misdadige niet begrypen Laat men onthouden, zegt M., dat de Boer iets in zioh heeft van den Geus, en dat hy een afstammeling is van de ontembare bewoners van de Beneden Byn, die zooveel moeite gaven aan de Romeinen.

Middelburgsche Courant | 1902 | | pagina 2