Verschillende Berichten. Gemeenteraad van Vlissingen, VOORSTEL IN ZAKE DE STICHTING EENER HOOGERE BURGER SCHOOL. De bekende adressen van de heeren H. C. Beyerman c. 8. tot oprichting van een H. B. Sohool in Vlissingen en van Th. Kamermans c. s., verzoekende om op dat adres afwyzend te beschikken, zyn door Burg. en Weth. on derzocht met den ernst die het belang dezer zaak verdient. B. en W. zyn nl. ten volle overtuigd van het groote belang van vol doende gelegenheid om onderwys te kunnen genieten. Dit is trouwens meermalen geble ken en met voldoening constateeren B. en W. dan ook dat Vlissingen te dezen opzichte de vergelgking met andere gemeenten gerust kan doorstaan. Een gemeente die het groote belang van het lager onderwys inziet, werkt, meenen B. en W., mede tot ontwikkeling en bloei voor 't toekomstige geslacht. Hoe is het echter met het middelbaar onderwya te Vlissingen gesteld De gemeente bezit daarvan alleen een Bur ger avondschool, terwijl voor kinderen die de 6 klassen der lagere school hebben afgeloopen in de hoogste klassen van school E en op het instituut van den heer V an Lmschoten echter nog gelegenheid bestaat meer uitgebreid lager onderwys te genieten. Zy, die hunne kinderen een H. B. school willen laten bezoeken, kiezen daarvoor ge woonlijk Middelburg, alwaar een vry aanzien lek getal VliBsingsche jongens en meisjes school gaan. Dat een dergelijke school te Vlissingen niet gevestigd is, wordt door B. en W. be treurd en in zooverre kunnen zy medegaan met het adres Beyerman c. s. B. en W. erkennen het bezwaar om vry jonge kinderen zonder geleide in een publiek vervoermiddel naar school te zenden en van des morgens 8 tet des middags 5 uren aan het ouderlyk toezicht onttrokken te heb- bén. Zjj stemmen toe dat het voor sommigen financieel bezwaar kan opleveren wegens kosten van reis en verblyf te Middelburg. B. en W. weten bovendien dat Vlissingen door ambte naren en officieren met gezinnen dikw^ls ver meden wordt in verband met het ontbreken van gelegenheid om middelbaar onderwys aan een H. B. school te genieten. Bovendien heeft Vlissingen met hare 19000 inwoners ook recht op een dergelyke inrichting. Het drukke bezoek en de zeer gunstige resultaten van de Burger Avondschool bewyzen dat Vlissingen wel in aanmerking mag komen als gemeente, die een H. B. school bezit. De onderteekening van het adres door 188 ingezetenen, allen be- hoorende tot uiteenloopende beroepen, versterkt B. en W. in die meening. Een getal leerlingen als thans uit Vlissingen te Middelburg school gaat, vermeerderd met verscheidenen die verwaoht mogen worden, wanneer te Vlissingen een H. B. school ge vestigd ware, geeft voldoenden grond om een dergelyke school te VÜBsingen levensvatbaar te achten. Op vorenstaande gronden tot deze slotsom gekomen, zyn B. en W. echter op een groote moeilykheid gestuit, nl.de financiëele zyde. B. en W. zyn alras na ontvangst van inlich tingen omtrent de kosten van oprichting en instandhouding tot de conclusie gekomen, dat het financieel bezwaar voor de gemeente o n overkomelyk is en dat B. en W. geen vryheid kunnen vinden eenig voorstel in die richting aan den gemeenteraad te doen. Reeds de in de toelichting b{j het adres Beyerman o. s. opgenomen berekening noemt een bedrag van 4860 per jaar, dat de ge meente zou hebben by te passen, welke bere kening, naar B. en W. meenen, nog te laag is; en welk een druk dat op de belastingplich tigen zoude leggen, achten B. en W. niet noodig om nader uiteen te zetten. Bovendien is daarbij nog niet eens gerekend op de kosten van aanschaffing van een gebouw, waarvoor een geldleening zou moeten worden gesloten, die voor rente en aflossing het jaarlyksch bud get zou verhoogen. Echter aangenomen dat de berekening van de heeren Beyerman c. s. juist is, dan nog meenen B. en W. dat de jaarlyksche uitgaven voor dat doel de financieele krachten dezer gemeente te boven gaan. Waar de gemeente nog een zeer belangryke inkomst moet hebben uit de belasting op het gedistilleerd, die in bjjna alle gemeenten is afgeschaft; waar de bevolking voor een groot deel bestaat uit personen die geëmployeerd zyn aaD enkele groote maatschappijen en de welvaart derhalve ten deele samenvalt met die van de bedoelde maatschappijen; waar de ves tiging van weinig personen in het bezit van groote kapitalen den hoofdelyken omslag, thans reeds meer dan 3 pet bedragende, drukkend maakt voor de arbeidende klassen waar dit Wy ontleenen deze voorstellen aan de Vliss. Crt., die deze in haar Woensdagavond uitge komen nommer mededeelt. Met verwondering namen wy van die op name kennis wjjl indertyd eene regeling is gemaakt waarby aan de verslaggevers der bladen eerst vergund wordt den dag vóór de raadszitting op vastgestelde uren kennis te nemen van de voor de raadsleden ter visie liggende stukken en het ons niet bekend was dat in die regeling eene verandering is geko men. Wy waren alzoo niet in de gelegenheid die stukken t$ excerpeeren. Mocht in deze, om bijzondere redenen, een uitzondering zyn gemaakt, dan meenen wy dat ons, die ook geregeld uitvoerige verslagen van de raadszittingen geven, en vooral in deze voor Vlissingen zoo gewichtige zaken door opstellen onze belangstelling toonden, toch ook wel daarvan mededeeling had gedaan kun- seo zyn. Red, alles het geval is, daar kunnen B. en W. geen vryheid vinden een voorstel aanhangig te maken dat tot zoo ver strekkende financieele gevolgen zou leiden. Meenen B. en W. te hebben aangetoond dat het in de bestaande omstandigheden voor de gemeente onmogelyk is om het initiatief te nemen teneinde te geraken tot de oprichting eener H. B. school te Vlissingen, zjj achten het wel wenschelyk den minister te verzoeken pogingen aan te wenden om de oprichting eener H. B. sohool van rykswege te willen bevorderen. B. en W. meenen dat er voor het Ryk termen genoeg aanwezig zyn om de zaak ter hand te nemen; de noodzakelyke uitbreiding der R. H B. school te Middelburg zou hiermede waar- schynlyk kunnen vervallen. Op grond van een en ander stellen B. en W. dan ook den Raad voor te besluiten een adres te richten aan den minister van bin- nenlandsche zaken, met verzoek de oprichting eener Ryks Hoogere Burgerschool met 5-jari- gen cursus te Vlissingen wel te willen bevor deren, onder mededeeling dat de gemeente bereid is dienaangaaande te zyner tjjd verder in overleg te treden en voorts de redactie van bedoeld adres over te laten aan B. en W. Daar aan alle verzoeken van voor- en tegen standers in deze kwestie is voldaan, stellen B. en W. dan ook voor bedoelde adressen overi gens voor notificatie aan te nemen. VOORSTEL IN ZAKE DB OPRICHTING EENER ZEEVAARTSCHOOL. Naar aanleiding van het adres van de hee ren C. L. van Woelderen, J. W. A. F. van Maren Bentz van den Berg en mr J. Smit Az. tot oprichting van een zeevaartschool te Vlis singen, wordt door B. en W. aan den raad medegedeeld dat zy met instemming het plan van de genoemde heeren hebben begroet. Ook B. en W. komt het voor dat Vlissingen een gemeente is als het ware aangewezen voor zetel eener zeevaartschool. Waar die gemeente niet alleen vele zeeva renden herbergt, doch bovendien de standplaats is van tal van Nederlandsche en Belgische zeeloodsen, bestaat er voldoende grond om aan te nemen dat de school in een bestaande en dringende behoefte zal voorzien. Wel zyn in het noorden van ons land, met name te Delfzyl, Groningen, Harlingen, Helder, Schiermonikoog, Terschelling en Vlieland, zee vaartscholen gevestigd, doch in het zuiden bestaat helaas een dergelyke sohool niet. Gelyk- door de adressanten wordt vermeld, is Rotter dam de meest naby gelegen gemeente, waar Zeeuwsche jongelieden op dat gebied Uunne opleiding kunnen ontvangen. Aangezien tegenwoordig voor eene plaatsing by het Loodswezen het bezit van een diploma als derde stuurman verplichtend is, heeft dit voor personen van Vlissingen en naby gelegen zeeplaatsen tengevolge, dat zy niet in aan merking kunnen komen, daar zy geen oplei ding voor het bedoelde examen konden ont vangen. Burg. en Weth. verwachten dat de school niet alleen zal worden bezocht door Vlissmg- ache jongens, doch ook door personen uit ge meenten als Breskens, Terneuzen,Veere, Brou wershaven en andere die vele zeevarende» tellen. B. en W. meenen daarom dat het zeer zeker op den weg der gemeente ligt in deze het particulier initiatief te steunen, daar zy van het tot stand komen der school vele directe en indirecte voordeelen tegemoet zien. Aangezien de belangen van meerdere gemeenten hierbjj betrokken zyn, koesteren B. en W. de hoop dat ook de provincie en het ryk bereid zullen zyn hunne medewerking aan het toestaan van subsidie te verleenen. De gevraagde som van 500 achten B. en W. het maximum waartoe Vlissingen kan gaan B. en W. geven in overweging de subsidie toe te zeggen voor 20 achtereenvolgende jaren, aanvangend met den dag waarop de school geopend en in gebruik zal zyn. Na afloop van dezen termyn kan worden beslist of het nood zakelijk ia dezen te verlengen. B. en W. stellen dan ook voor te besluiten: lo. aan de bovengenoemde commissie tot oprichting eener Zeevaartschool een subsidie toe te kennen van 500, gedurende 20 ach tereenvolgende jaren, aanvangende met den dag waarop de school geopend en in gebruik genomen zal worden zulks onder de navolgende voorwaarden a. dat de eerste halfjaarlyksche termyn, waarin de subsidie zal worden uitgekeerd, vervalt zes maanden na den dag waarop de school geopend en in gebruik genomen zal zyn b. dat gedurende den tyd dat de subsidie wordt verleend steeds een geregelde cursus worde onderhouden ter beoordeeling van den gemeenteraad c. dat jaarlyks aan den gemeenteraad een verslag worde ingediend van den toestand der school en een rekening over het afgeloopen jaar; d. dat de subsidie kan worden ingetrokken wanneer het sub b en c bepaalde niet wordt nagekomen 2o. Een b drag van 500 beschikbaar te stellen voor kosten van inrichting der school, te voldoen binnen dertig dagen nadat de school geopend en in gebruik genomen is. LANDBOÜWr PLANTENZIEKTEN. Dr Van Hall van het Laboratorium voor plan tenziekten te Amsterdam behandelde Woens dagmiddag te Kruiningen, voor een wei nig talryk gehoor, in de vergadering van de Landbouwafdeeling Kruiningen eenige hier alge meen voorkomende plantenziekten by veldge wassen en boomvruchten. Sommige dier ziekten worden, zoo begon spreker, veroorzaakt door sohimmels of zwam men, andere door insecten, waaronder micros copisch kleine. Een schimmelplantje wordt ge zaaid in den vorm van een spoor, die in een of ander voorwerp b. v. een stuk brood, met vele worteltjes of draadjes voortwoekert, waar van een enkele naar buiten treedt, en daar zaad maakt in den vorm van ontelbare spoor tjes, die door de geringste oorzaak zich ver spreiden en elders een nieuwe zwam of schim melplant vormen, indien maar voldoende warm te en vocht aanwezig zijn. Vóór vele planten zyn roofzwammen de ge vaarlijkste, omdat deze meestal hun verwoes ting en eindelooze vermenigvuldiging ver richten, vóórdat het kwaad ontdekt is. Zulke roofzwammen veroorzaken o. a. lo. de schimmelziekte in de uien, waarby de sehimmel in de bladen zit, die geel worden en afsterven, zoodat de plant niet meer groeit2o. de knolvoet in de kooienkoolrapen zelfs in som mige onkruideneen ziekte, die aan den Langendyk, een streek in Noord-Holland, waar tal van jaren steeds op denzelfden grond kooien worden geteeld, gedurende de jaren 1895 —1901, zulk een omvang nam dat in bet laatste jaar de helft tot 9/l0 van den oogst mislukte3o. do welbekende stinkbrand in de tarwe, stuif brand in de haver en de rogge, waar van de eerste in Noorwegen zooveel kwaad deed dat de geleerden daar door onderzoek aan het licht brachten, dat het beste bestrij dingsmiddel tegen deze zwammen bestaat in het drenken van het zaaizaad (dat, niet toe bereid, de sporen der ziekte overbracht op den bezaaiden akker) in een oplossing van 1/3 KG- kopervitriool voor stuifbrand j KG. op 100 liter water en dat gedurende 12 uur. Die oplossing doodt de oorzaken der ziekte, doch beneemt het zaad zyn kiemkracht niet. Dit be strijdingsmiddel wordt in Groningen algemeen toegepast. Een ander middel, de heetwater- methode, reeds vroeger in dit blad besproken, vond spreker wel wat omslachtig. Een proef met vitriooloplossing, in Noorwegen toegepast een halve akker bezaaid met gedrenkt, de andere helft zonder gedrenkt zaaigraan leerde, dat op de laatste helft ruim 50, op de eerste slechts 1 van 1000 aren door de ziekte was aangetast. Ten 4o veroorzaken zulke roofzwammen de roest in de boonen, waarvan de wintersporen soms overwinteren op de boonstokken. Deze ziekte, evenals de schimmelziekte in de uien, wordt het best bestreden door de zieke plan ten, zoodra die ziekte ontdekt is, liefst voor zij een uitgestrekt gebied heeft aangetast, te besproeien met Bordeausche pap door middel van een pnlveriBateur. Deze pap krijgt men, door 3 K. G. kopervitriool op te lossen in 100 L. wa ter, 3 K. G. ongebluschte kalk eveneens in 100 L. water en die 200 L. by elkaar te voegen. Wie zich de weelde niet kan veroorloven, zoo'n spuit te koopen, kan die gratis voor een proef ter leen krygen van het Laboratorium te Amsterdam, waaraan spreker verbonden is. Het kopervitriool kost 35 cent per K. G.de kalk is zoo duur niet, en de pap is voor vele ziekten, doch niet alle, een afdoend middel. Andere ziekten woMen veroorzaakt door kleine wormpjes of aaltjes. Zulke aaltjes ver oorzaken de bietenmoeheid in de gronden, die lang achtereen voor suikerbieten dienden. De bieten vertoonen zeer vele worteltjes, die, hier en daar opgezwollen, de moederdiertjes met vele eitjes in zich bevatten, waaruit een nieuw geslacht voortkomt. Deze ziekte vindt haar oorzaak in de gestadige teelt van dezelfde vrucht op denzelfden grond en kan dus, ofschoon langzaam, het gemakkelijkst bestreden worden door vruchtenwisseling, die eveneens het beste middel is, om van den knolvoet bij kooien en de ziekte van de juinvlieg in de uien af te komen. De juinvlieg legt haar eitj'es in April of Meide larve, uit de eitjes ontBtaan, leeft 3 of 4 wekeD, verpopt en levert na een dag of wat een vliegje, dat op dezelfde wjjze voor de voortplanting zorgt. In tjjds de eerst aan getaste planten optrekken, ook het rotte on derste deel, en verbrandenlaat zaaien, om de vliegjes, die overwinterden, niet in de ge legenheid te stellen, hun eitjes op uien te leggen en verschen stalmest van zyn uienland verwjjderd te houden, zyn nog andere mid delen, die tegen ditlastig veelvuldig voorkomend insect bunnen toegepast worden. Behalve door vrwchtenwisseling kunnen vele planten-ziekten voorkomen worden door rein heid; bv. door het onkruid te verwyderen, waarvan sommige soorten aan knolvoetziekte lyden, vry waart men de kooien van het vol gend jaar op dien akker voor die ziekte. Door de stoppels zoo spoedig mogelyk diep om te ploegen, voorkomt men de ziekte, door den tarwehalmdooder veroorzaakt, op een graan bouw in het volgend jaar. Sommige insecten, die de boomvruchten of de bloesem aantasten, kunnen worden gevan gen door middel van rupsenbanden om de stammen der boomen, of gedood door het be- kalken der stammen en dikke takken, of ver wijderd in het vroege voorjaar vóór ze de ge legenheid hebben, door eitjes zich te verme nigvuldigen. Bladluizen doodt men met Wellings-insecten- poeder, waarvoor men een goedkoop soort blaasbalg gebruikt, die tevens dient om de druif te bezwavelen tegen den meeldauw. Nog vele ziekten zou de heer Van Hall heb ben kunnen bespreken, doch hjj wees liever op de gelegenheid, die bestaat, om van elke ziekte den aard en de bestrijdingsmiddelen te leeren kenneD, door planten, die aan een by den landbouwer onbekende ziekte lyden, op te zenden aan het Laboratorium voor planten ziekten te Amsterdam, waar men gaarne gratis den landbouwer en vruchtenteeler op de hoogte stelt, en zelf op de hoogte gesteld wil worden aangaande een of andere ziekte waarvan in de geleerde wereld het bestaan in ons land nog niet vermoed werd. Zoo kon spr. tot zyn leed wezen niets zeggen omtrent de St. Jansziekte in de erwten en hield hg zich daarom aanbe volen voor een toezending van een erwten plant die daaraan leed. Hy hoopte bovengenoemd Laboratorium by de Zeeuwen meer bekend te maken als een nuttige instelling, die hier nog veel te weinig bekend is, wat niet alleen te bejammeren valt voor den man van de praktyk, doch ook voor den geleerden onderzoeker, die van elke streek gaarne op de hoogte gesteld wordt van de daar heerschende ziekten. Na een kort woord van dank aan den spre ker voor zyn heldere, met vele platen toe gelichte voordracht, Bloot de voorzitter de ver gadering. Dezelfde spreker zou heden middag te Goes optreden om hetzelfde onderwerp te behandelen» LETTEREN EN KUNST. Ten behoeve van de Boerenvrouwen en kinderen in de concentratiekampen ia door het Rotterdamsche weekblad De Vaan van het Noorden een Zuid-Afrika Album uitgegeven, dat tegen 1 verkrygbaar is gesteld. Het album is ingericht naar 't gebruikelyke recept van dergelyke uitgavenmen vindt er een verzameling bydragen in van tal van be kende en onbekende personen. Onder de ge schreven bydragen is ook een brief in facsi mile van miss Hobhouse. Eenige bekende kunstenaars zonden teeke- ningen ter opname. Vooral de midden pagina met fraai gedrukte teekeningen van J. Israels, Mesdag, Apol, du Chattel en Gabriel, is goed geslaagd. Yoorts vindt men er nog muziek in (even eens in facsimile) van J. S. Brandts Buys en G. B. van Krieken. De teekening op den omslag is met geluk kig uitgevallen. De druk en verdere afwer king verdienen allen lof. Nu Louis Bouwmeester in Parys is opge treden, moet hy zjjne kunst ook in andere landen doen bewonderen. Yerschillende im- pressario's hebben portretten van hem opge vraagd en zullen hem voor gastvoorBtellingen engageeren. In Antwerpen speelt hy in de tweede helft van April de Oedipus met de Kon. vereeniging Het Nederlandsch looneel, in Brussei de Shylock met het Ylaamsche gezelschap aldaar. In beide plaatsen is men reeds bezig hulde- betoogingen voor te bereiden. Het vijftigjarig bestaan van het bekende Or and Theatre Van Lier in Amsterdam wordt dezer dagen gevierd. Woensdag had er eene receptie en gala voorstelling plaats; heden avond eene tweede, eene internationale. Den heer Lion van Lier werd overhandigd het brevet van de Pruisische kroonorde 4e klasse, hem door den Duitschen keizer-koning vereerd, ter erkenning van wat het Grand Theatre gedaan heeft voor de Duitse he tooneel- kunst in Nederland. Verder ontvingen de gebroeders tal van kransen en eene goed gevulde enveloppe. Van 't Kruys heeft te Groningen Liszt's Heilige Elisabeth doen uitvoeren. Solisten waren Sistermans, mej. Blyenburg, Meta Geyer, en Hoes. De uitvoering wordt zeer geroemd. Aan Van 't Kruys werden onder warm applaus twee kransen aangeboden. RECHTSZAKEN. De krijgsraad te 's Gravenhage heeft ver_ oordeeld de volgende bjj het algemeen depót van discipline gedetacheerde personen J. W. S., marinier 3e kl., die op 30 Dec. 1901 te Vlissingen tydenB de exercitie uit drukkelijk weigerde en opzettelijk naliet te voldoen aan een tweemaal door een meerdere gegeven last om zyn geweer te hernemen en aan te treden, wegens dienstweigering tot vier maanden militaire gevangenisstraf met ontzeg ging van het recht om te dienen gedurende den tyd van 5 jaren. J. A. v. d. M., soldaat by het 7e regt infan terie, die op 13 Januari 1902 te Middelburg tydens den militairen marsch opzettelijk heeft nagelaten te voldoen aan den tot tweemaal herhaalden last van een meerdere in rang, om zgn geweer en uitrusting, die hy had wegge worpen, op te rapen, wegens dienstweigering tot acht maanden militaire gevangenisstraf met ontzegging als voren en T. V., milicien-kanonnier bjj het le regt veld-artillerie die op 11 Jan. 1902 te Vlissin gen onder hevig vloeken een meerdere in rang heeft beleedigd met woorden en heeft gedreigd met handtastelijkheden, wegens insubordinatie jegens een meerdere in rang tot zes maanden militaire detentie. Voor de arrondissements-rechtbank te Maastricht stond Dinsdag terecht de directeur der Electrische Maatschappij te Luik, beschul digd van het door schuld veroorzaken van den dood van Octave Autrobe, zuster in het kloos ter der Franciscanessen te Breust-Eysden die door de automobiel, waarin beklaagde was ge zeten en waarmede hy in volle vaart door Eysden weer, werd aangereden en zoodanig gekneusd, dat zij op de plaats dood bleef. De eiBch is 6 maanden hechtenisstraf. Vry dag vertrekt van Den Briel, onder be vel van den len luit. J. N. Boom van het korps torpedisten, een detachement onderofficieren en minderen, benevens een stoomvaartuig en twee schokkers, ter opruiming van het wrak van het in het Pas van Neuzen gezonken stoom schip Aline. Bjj de regeering moet het voornemen be staan de by de onderscheiden departementen van algemeen bestuur behandeld wordende statistieken te vereenigen onder het beheer van 't centraal bureau voor statistiek. De heer J. F. Wesselink, te Zutphen, oud-secretaris van het hoofdbestuur van den Nederl. Wielerbond, is benoemd tot directeur der Wielerbaan Sportplatz, te Bocholt, die den 27sten April zal geopend worden. Woensdagmiddag te vier uur is het lyk van de verslagene Mina de Leeuw van Bus- sum naar Amsterdam vervoerd om gerechtelyk geschouwd te worden. De dader, J. v. d. H., werd daarna van uit het café, waar het drama plaats vond, naar de politiewacht gevoerd, waarby de menigte hem met ateenen wierp en een oogenblik gevaar ontstond dat hy aan de handen der politie zou worden ontrukt. Naby Oostzaan zyn twee kinderen, 7 en 5 jaar oud, door het ys gezakt en verdronken. Bjj een arbeider onder Voortbuizen is, terwyl niemand thuis was, ingebroken en zyn al de spaarpenningen, ongeveer 120, den dief ten buit gevallen. De geschorste onderwyzer te Zwaagdjjk heeft het voorstel van den raad om excuses te maken enz. geweigerd. Vrydag a. volgt nu de beslissing over zyn ontslag. Terwyl een vrouw te Steenbergen zich even uit haar woning verwijderde, viel het byna vier-jarig dochtertje tegen een brandende kachel, met het gevolg dat het kind eenige oogenblikken daarna overleed. Te Uden is een reiziger door twee onbe kende personen aangevallen, mishandeld en van zyne portemonnaie met geld berooid, - Onder Roosendaal kwam een zesjarig meisje met vuur in aanraking en stond weldra in laaie. Een geneesheer, die voorbjj kwam en het kind hoorde gillen, doofde de vlammen, doch zyn hulp kwam te laat. Na een lyden van twee uren overleed de kleine. DB WERKSTAKING TE ENSCHEDÉ. Zooals gemeld, circuleerde te Enschedé een bericht, dat by den voorzitter van het stakerscomité zich j.l. Zaterdag twee personen hebben vervoegd, die hadden gegarandeerd aan de stakers 0.50 voor ieder uit te keeren, dus 80 per week gedurende 6 £l 8 maanden, als zy het werk willen hervatten. Dit ver tegenwoordigt ongeveer het toonverschil by de vroegere en nu vastgestelde tarieven. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat het twee personen zyn geweest, geheel buiten de industrie staande, die de gevolgen der staking, d. i. de uitsluiting met den aan hang van dien, wilden voorkomen in het be lang van de arbeiders en de stad. De betrok ken personen waren ook geen neringdoenden, die natuurlijk ook nauw by de staking be trokken zyn. De stakers hebben evenwel, ofschoon zy hun voorzitter Reudink opdroegen daarvoor hun dank over te brengen, het aanbod niet aan vaard, omdat de beide heeren, daar zy geheel buiten de industrie staan, niet konden garan deeren dat na afloop der 6 maanden het oude loon weer zou worden uitbetaald. Woensdag hielden een 1600 stakers en uit- geslotenen een demonstratie. De orde werd niet verstoord. De arbeiders van de firma Van Heek en Co. hebben een motie aangenomen waarin zy hunne afkeuring uitspreken over de zeer onjuiste, partjjdige en soheeve voorstelling die in de Nieuwe Ct over de werkstaking en uitsluiting is gegeven. Van Parys naar Calais loopt nu een trein die de reizigers vervoert met de grootst e snelheid, welke tot dusverre in Europa be reikt werd. Hy vertrekt te 12.20 'snam. en komt te 3.25 aan de haven te Galais, na in 3 uur 5 minuten een afstand van 298 kilometers te hebben afgelegd, men kan de snelheid op 100 kilometers in het uar stellen, want te Amiens houdt de trein 4 minuten stil, en de drie laatste kilometers, ten deele langs de kade te Calais, worden stapvoets" afgelegd. De trein is uitsluitend beBtemd voor reizigers die van de Riviera komen op weg naar Enge land. Aan het politiebureau te Madrid ver voegde zich dezer dagen een jonge vrouw die met een klagende stem een droevig verhaal deed. Zy vertelde 25 jaar ond te zyn. Ze was op 15jarigen leeftyd in een naburig plaatsje gehuwd met zekeren Murcie, en daarna in Ma drid komen wonen. Maar al die 10 jaar was zy door haar man opgesloten gehouden. Ze moest steeds verblyf houden in een vertrek dat op een binnenplaats uitkwam, en mocht nooit uitgaan. Wanneer ze klaagde, sloeg hy haar, tot ze in zwym viel. Zy en haar drie kinderen waren gekleed als bedelaars en kre gen juist genoeg te eten om niet om te komen. Hy had altyd den sleutel van het vertrek by zich, maar dien dag was hy in slaap gevallen, en zy had toen den sleutel weggenomen, en was naar buiten, naar 't politiebureau geloopen. Een onderzoek heeft de waarheid van haar verhaal vastgesteld. De man is in hechtenis gebracht. Op de lyn WarschauWeenen heeft men proeven genomen om de locomotieven te stoken met steenkool-stof uit de mynen. Zy moeten bevredigend zyn uitgevallen. Berichten uit Teheran melden dat de sjah tegen half April een reis naar Europa zal maken. Hy zal in Engeland de kronings feesten by wonen, en de terugreis nemen over Rusland. Zyn gevolg zal minder talryk zyn dan by zyn vorige reis. Onder de Amerikaansche vrouwen circu leert een adres aan president Roosevelt waarin gevraagd wordt een einde te maken aan de onhebbelykheid van de douanen in New-York, 't Is waar dat die wereldberucht zyn. Te Saint Louis in de Vereenigde Staten is by een brand van een fabriek het gebouw onverwacht ingestort met het ongelukkige ge volg, dat negen brandweermannen bedolven werden. Allen kwamen om het leven, Een verschrikkelyk myn-ongelnk wordt gemeld uit Texas. In een van de steenkolen- mynen van de Honda Company ontstond een ontploffing van het steenkolenstof. Er waren 165 man beneden aan het werk toen het onge luk gebeurde. Vyf van hen zyn levend te voorschijn gebracht. Van 116 is de dood vast gesteld, en van een twaalftal dat nog vermist wordt, vreest men ook dat zjj by de dooden

Middelburgsche Courant | 1902 | | pagina 2