LAATSTE BERICHTEl BEKENDMAKINGEN, gat uit te weiden, achten wjj onnoodig, daar het hoofdbestuur hiervan volledig op de hoogte is. Wel meenen wjj met nadruk te moeten wjjzen op hetgeen de regeering voornemens is in deze aangelegenheid te doen, daar dit niet het minste nut kan afwerpen, en alleen kan dienen om de door ons bedoelde verbetering zoolang mogelyk uit te stellen. Hierop is het geheel aangelegd. De minister van waterstaat heeft in de Kamer verklaard dat hjj peilingen in het Hellegat zal laten bewerkstelligen. Aardig verzonnen, want de peilingen kunnen lang duren. En worden wjj van de peilingen afhankelyk gesteld, dan zullen wy oud van dagen zjjn, voordat die verbetering tot stand zal zjjn gekomen. Daar in de vorige Kamer met groots meer derheid besloten was tot de verbetering van het Hellegat over te gaan, en de vorige regee* ring reeds peilingen had laten verrichten, is het te betreuren dat nu door dezen minister aan alle hoop op verbetering de bodem wordt ingeslagen. Het zou niet te verwonderen zyn wanneer het geduld eenmaal is uitgeput en wan neer de gemoederen in opstand geraken, daar de houding van de regeering in deze zaak toch te zeer in het oog loopt. Gaat men eens na, wat er in andere gedeel ten van ons land gebeurt, dan zal men zien, dat by het minste wanneer er ietB hapert, men het doet voorkomen, alsof geheel ons land in gevaar is. Dan tracht men het gebrek met tonnen gelds uit den weg te ruimen. Dan zoekt men geen omwegen. Is dit niet onbillyk Wat nadeel wordt onB, als men het zoo eens nagaaat, niet aangedaan door het leggen der spoorbruggen Hoeveel sohade en op onthoud veroorzaakt dit niet En daar de stryd om het bestaan voor de schippers mede groot is, is het niet te verwonderen, dat in deze aangelegenheid de stem van het volk zich laat hooren tegenover dezen minister van waterstaat, van wien weinig te verwachten is. Wenschelyk is het, op grond van het boven aangevoerde, dat door deze vergadering een commissie worde benoemd, voornamelyk bestaande uit schippers, die naar de regeering worde afgevaardigd om persoonlyk haar belan gen by de regeering voor te dragen en namens Schuttevaer nogmaals er op aan te dringen, dat deze hoognoodige verbetering niet langer worde uitgesteld. Hierna kwam de heer C. A. Kouion, uit Middelburg, aan het woord, die zich tot tolk maakte van den afwezigen heer C. van der Bent en het volgende opmerkt Zooals de voorzitter wel zal weten is op dit oogenblik het Hellegat bevaarbaar voor zoo lang het duurt By ondervinding van ruim 50 jaren kan ik dan volmondig betuigen dat dit vaarwater niet vertrouwd en onvoldoende en zeer ge vaarlijk is het is zelfs zoo onzeker dat, als men den eenen dag er komt, men genoegzaam water vindt, doch den anderen dag het ge heel is verschuurd, veranderd en verondiept. Dat dit zeer gevaarlyk is, behoeft dan ook geen betoog; wie met den toestand eenigszins bekend is zal dit ten volle beamen. Verscheidene schepen en ladingen zyn dan daar ook verloren gegaan, verongeluktgeen uur is men daar zekerdan ligt het vaarwater noord dan I zuidzelfs met windstilte is er met zeilschepen niet in te komen of het te bevaren. Het is daarom van het grootste belang dat het Hellegat wordt verbeterd, eer het zoover komt dat het óp eens onbevaarbaar wordt. Het is daarom dat ik u en deze vergade ring dringend verzoek te bevorderen dat er maatregelen worden genomen om met kracht aan te dringen dat eindelyk de hand worde geslagen aan het verbeteren van genoemd vaarwater. De heeren Van Buuren, burgemeester van Brouwershaven, en de heer K. van der Linde, hebben zich al zooveel moeite en offers ge troost. Laten wy allen dan, die er eenig belang by hebben en erin stellen, hen ter zyde staan elk uitstel is gevaarlykhet geldt het be lang van geheel Zeeland, westeljjkN. Brabant en op internationaal gebied België en Duitach- Jand. Komt dan op allen, om met vereende krach ten hetgeen wy wenschen tot stand te brengen. Mag ik den voorzitter verzoeken in deze vergadering te dezer zake een besluit uit te lokken. De afgevaardigde van Bergen op Zoom achtte den toestand voldoende; de betonning is goed, lleen is een vluchthaven noodig. Die van Rotterdam was het daarmee eens er is water genoeg en de verlichting is vol doende. Da afgevaardigde voor Zierikzee verklaarde dat, naar zyn gevoelen, de toestand goed was yoor stoomschepen maar niet vcor zeilers, wat hy door voorbeelden aantoonde. Terneuzen wees erop dat het Hellegat nooit een goed vaarwater was. Tienduizendtuaal is het in 30 jaar veranderd. Goedgevonden werd de zaak in het hoofd bestuur te bespreken en naat bevind van zaken te handelen. n Eindelyk stelde de afd. Schouwen en Dui- veland voor nogmaals by den minister van waterstaat aan te dringen op wegruiming van de wrakken der in het Brouwershavensche gat en voor het Krabbengat gestrande schepen Ihomas Sorby en Empress of India. De voorzitter deelde mede dat die zaak door den afgevaardigde van Zierikzee in de Kamer is besproken en het niet noodig is daarop nader aan te dringen. Aangenomen werden de volgende voor stellen van de afdeeling Sliedrecht: om te verzoeken een gasboei te doen plaatsen op of tegen den hoek van de Ballastplaat in het Nauw van Bath ■ggggggg^É^J ii te vragen om opruiming van den draad van het pontveer te Spykenisse, wanneer de nieuwe brug aldaar in gebruik iB gestelden om te verzoeken reinmingswerken te doen plaatsen voor de kleine schutsluizen te Hans- weert en te Wemeldinge. De afd. Oude Tonge had een voorstel in gel jj ken geest gedaan. Een voorstel van de afdeeling Sliedrecht om aan de betrokken autoriteiten te verzoe ken geen rijkssubsidie te verleenen aan tramweg-maatschappyen die ruwe goederen en grondstoffen vervoeren, werd als een sociaal punt beschouwd en in verband met de aan genomen motie-Yan Schouwen niet behandeld. De afd. Sommelsdyk wenschte pogingen aan re wenden tot verbetering van de haven te Willemstad en betere bakens te verzoeken op de Mark en Dintel. De afd. Oude Tonge stelde o. a. voor by de bevoegde autoriteit aan te dringen op uitdie ping van de buitenhaven te Dintel. De afd. Zwartsluis wenschte beter politie toezicht te verzoeken op het nakomen der wettelijke bepalingen betreffende het aankop pelen van vis8chersvaartuigen. Door de afd. Zwolle werd onder meer het voorstel gedaan om aan de betrokken autori teiten te verzoeken instructies te geven aan de beambten van den waterstaat om toe te zien dat op opgesleept wordende vaartuigen steeds iemand by het roer aanwezig is. Al die voorstellen werden aangen omen. Door Amstterdam was voorgesteld aan den minister van waterstaat enz. te verzoeken wij ziging van eenige artikelen van het regle ment, ter voorkoming van aanvaring of aan drijving op openbare wateren in het rjjk, die voor de scheepvaart open staan. Dit voorstel werd breedvoerig toegelicht door den afgevaardigde van Amsterdam en daarby ook gewezen op de ramp op den Amstel, die zoo treurige gevolgen had. Er was heel wat versohil van meening om trent de wenschelykheid van hetgeen Amster dam wildaarom werd dit punt aangehouden. Dezelfde afdeeling stelde voor zich omtrent het toezicht en de zorg voor gasboeien te wenden tot de betrokken autoriteiten. Daartoe werd beslotenevenals om, op voorstel van de afd. Bergen op Zoom, aan den raad van Vlissingen te verzoeken remming- werk aan te brengen aan den Westkant buiten de kleine Biuis aldaaren om aan de betrokken autoriteit te verzoeken om ver betering van de buitenhaven van de Dintel en beperking van te lange sleepconvooien aldaar. Ook werd aangenomen een voorstel van dezelfde afdeeling om nogmaals aan den mi nister van marine te verzoeken, een lichtboei te doen plaatsen op de Zandkreek. Daaromtrent waren door de afd. Middelburg en Schouwen en Duiveland voorstellen gedaan van dezelfde strekking. Bergen op Zoom wenschte dat nogmaals werd verzocht roode lichten te doen plaatsen aan den oostkant op de bermen te Hans- weert en Wemeldinge en dat andermaal zou worden aangedrongen op het nemen van maat regelen tegen het laden en lossen van zeeboo ten in het Mallegat by Dordrecht. Door de afd. Schouwen en Duiveland was een gelyk voorstel gedaan. Beide voorstellen werden aangenomen. Door de afd. Deventer was voorgesteld bjj de regeering aan te vragen dat alle spoorweg maatschap pjjen door het ryk worden overge nomen. Het werd, in verband met de motie-Van Schouwen en met het oog op den vergevor derden tyd, aangehouden. De afd. 's Gravenhage stelde voor aan den minister van fiaanciën te verzoeken een rege ling te maken, waarvan het gevolg is dat de uitslag der scheepsmeting overal dezelfde zjj. Nadat de afgevaardigde gewezen had op de groote verschillen die zich voordoen, werd dit aangenomen. Dezelfde afd. stelde voor te verzoeken aan alle afdeelingen dat zij te hunner plaatse po gingen in het werk stellen by de betrokken autoriteiten, om ééne klasse der openbare lagere school open te stellen voor schippers kinderen, die daar tydelyk vertoeven. Dit werd aangenomen, nadat op voorstel van den voorzitter was goedgevonden aan de afdeelingen ten deze den wensch kenbaar te maken. De afd. Terneuzen Btelde voor de regeering te wyzen op de zware concurrentie die de binnenschepen ondervinden van die uit het buitenland. Tot toelichting hiervan werd er op gewezen dat de Nederlandsche schipper moet betalen in de bedrijfsbelasting, de vreemdeling alleen dan, als hy drie maanden hier te lande het bedrjjf uitoefent, wat zoo goed als nooit voor komt. Hetgeen elders het geval is wettigt een dergelyke vrijstelling ook niet. Onze schippers moeten zoowel in Duitsch- land als België belasting betalen, al komen ze slechts eenmaal en voor kort daar. Voor den schipper verdiende de oude patent-belas ting de voorkeur. Er werd besloten die zaak by de regeering aanhangig te maken. Dezelfde afd. wenschte nog te verzoeken vergrooting van de tramhaven te Zjjpe, opdat deze voldoende ruimte biedt om ook als vlucht haven te kunnen worden gebruikt. Nadat Rotterdam de bezwaren, die beston den, had toegelicht, werd ook dit voorstel aangenomen. Nog had de afdeeling voorgesteld te ver zoeken het plaatsen van bolbakens op drie blinde bermen aan de westzyde van het einde der Dordtsche Kil, beneden de Kleine Wacht. Daar meegedeeld werd dat de bakens er thans zyn, werd dit punt van de agenda af gevoerd. Eindelijk stelde de afdeeling Terneuzen nog voor een onderzoek in te stellen naar het al of niet mogeljjke van een langer openingstyd der spoorwegbrug te Dordrecht. Ook dit werd aangenomen Ten slotte werd mededeeling gedaan van ontvangen telegrammen met goede wenschen voor Schuttevaer. De voorzitter constateerde hierop dat de dag eene bolangryke geweest is en hoopte dat het resultaat zal wezen dat hy een krans vlecht voor de vereeniging. Hy dankte nogmaals voor de ontvangst en uitte de hoop dat 1902 voor de schippery een gunstig jaar zjj. Dan zullen de gevolgen ook voor de maatschappij gunstig zyn. Nog 'werd door hem een lang leven aan de afd. Schouwen en Duiveland toegewenscht. Ter eere van haar werd door den restaura teur van het Huis van Nassau een schild aan geboden. Een driemaal »hoog" kreeg de voorzitter voor zyn eminente leiding. Nog werd eene collecte gehouden ten bate der vrouwenkampen in Zuid-Afrika als gave van Schuttevaer. Hierna werd de vergadering gesloten. Het was een laDge dagvan tienen tot half zeven duurde de bjj6eDkomst en de maaltyd, die den leden wachtte, was, zoo ooit, thans welverdiend. Het meerendeel der leden vereenigden zich daaraan. 'sGravenhage. Eerste kamer Als vervolg op hetgeen in het hoofd blad is gemeld, nog het onderstaande De minister Kuyper dankte voor de welwil lende houding der Kamer. Ook hij heeft op de deputa ten-vergadering duidelyk verklaard dat de naam des Heeren niet ydelyk in de politiek mag misbruikt. De regeering wil zelfstandig overwegen of drooglegging der Zuiderzee mogelyk en finan cieel uitvoerbaar is. De vaccine-questie liet de minister rusten waar hy voornemens is binnen eenigen tyd een voorstel in te dienen. Zonder beschouwing van een dogma te aan vaarden acht de regeering toch verandering van den bestaanden toestand noodig in's lands belang. De minister verdedigde verder de wijzigin gen in het reglement van den ministerraad. Hy aanvaardde niet den titel van president minister want alleen in den ministerraad is hy voorzitter. De Ministerraad is geen collpge van Staat de gemaakte wijzigingen in het reglement werden aan de Staten-Generaal medegedeeld uit beleefdheid. Ten laatste behandelde dr Kuyper de prin- cipieele quaestie omtrent de christeljjke be ginselen. De bedoeling is om zonder eenige clericale eenzijdigheid de christelijke beginselen in 't volksleven terug te brengen met geljjkheid voor alle belijdenissen. 't Algemeen debat is gesloten. Hoofdstuk 2 is goedgekeurd. Zutphen. De correspondent der Zutph, Cit, beklaagd van beleediging, wegens kritiek op de veldwachters te Hengeloo, is heden veroor deeld tot den vollen eisch, zynde 25 boete, subs. 20 dagen hechtenis. Fatnurkandig gezelschap te Middelburg. De zingende electrische lichtboog. De heer M. de Haas, leeraar in de natuur kunde aan de Polytechnische school te Delft, behandelde bovengenoemd onderwerp ia de Maandagavond gehouden by eenkomst van dit gezelschap. Spreker begon met een electrischen stroom te vergelijken by een waterstroom, waarvan het eene niveau boven het andere is gelegen. Het water beweegt zich en we zouden kunnen spreken van eene aquamotorische kracht, ter- wjjl we by een electrischen stroom deze electromotorische kracht noemen. Deze laat ste kunnen we op zeer verschillende wyze te voorschyn roepen o. a. door galvanische cel len, accumulatoren, dynamo's, enz. Bij het bewegen van water ontstaat door wry ving een weinig warmte en zöo wordt eveneens door de wry ving van electrische ionen tusschen de metaalmoleculen warmte opgewekt. Deze is zeer welkom by electrische verlichting, daar op de plaats, waar in den stroom de grootste weerstand zich bevindt, een zeer hooge temperatuur kan verkregen worden, waardoor een kooldraad in sterke gloeiing wordt gebracht en dientengevolge een sterk licht uitstraalt. Het vindt eveneens toepassing in den electri schen lichtboog, waar de electrische stroom overgaat tusschen koolspitsen, ook al zyn deze van elkaar verwyderd. Men kan hiermee eene temperatuur van 3500° bereiken. Wanneer een electrische stroom gaat door een geleider, oefent hy niet alleen invloed uit in deze, maar ook daarbuiten. Om den geleider wordt gevormd een magnetisch veld. Dit vindt zjjne toepassing by den galvanometer; buiten de geleiding richt zich het magneetje. Ook wordt een stuk jjzer, dat zich in het magne tisch veld van een geleider bevindt, een magneet. Als men in de nabyheid van een geleider, waardoor een electrische stroom gaat, een anderen geleider plaatst, dan wordt in dezen laatste eveneens een electrische stroom opge wekt (inductiestroom). Elke verandering van den electrischen stroom in den geleider heeft eene verandering van het magnetisch veld tengevolge en omgekeerd. Dit wordt toegepast bjj de telefoon. Door de trilling van het plaatje verandert het magnetische veld en hierdoor gaat in den geleider een stroom [heen en weer, waardoor ook het plaatje aan het andere station eene analoge trillende beweging maakt. Een groot bezwaar tegen de veelvuldige toepassing van de telefoon was de geringe intensiteit van het overgebracht geluid. Veel beter doet dit de microfoon. Deze be staat uit drie koolstaafjes, waarvan de eene is verbonden met het eene uiteinde en een tweede met het andere uiteinde van een keten. Het derde, dat zeer dun en elastisch moet zyn, drukt op de beide andere. Wordt dit kool staafje bewogen, dan ontstaat telkens veran dering van weerstand in de keten, daardoor afwisselende stroomsterkte, en m de telefoon openbaart zich dit door het geven van een geluld. Mixen Genest gingen het eene kool staafje vervangen door koolkorreltjes. Deze inleidende beschouwingen gaf spreker ons, om te komen tot het hoofdpunt van zyn onderwerp, nl. de zingende electrische licht boog. Simon te Erlangen hield zich hiermede het eerst speciaal bezig. Hy plaatste in den stroomgeleider een draadklos en schakelde ter weerszyde van deze door geleiddraden een microfoon in. Wordt er nu voor den microfoon een geluid voortge bracht, dan ontstaat een afwisselende stroom in de geleiddraden van deze en dientengevolge een afwisselende stroom in de hoofdgeleiding van den booglamp, die zoodanig influenceert op den lichtboog, dat hierdoor temperatuurs wisseling en vervolgens een geluid wordt op gewekt, analoog met dat voor den microfoon. Deze laatste was opgesteld in een verwyderd locaal en achtereenvolgens werden voor deze geluiden gemaakt met een bel, viool, gram- mafooD, de menschelyke stem. De electrische lichtboog gaf deze geluiden zeer goed terug, en maakte op het auditorium een wonderbaar lijk en enthousiast effect. Hierby iB men echter niet blyven stilstaan. Men had in het Selenium, een zeldzaam ele ment door Berzelius ontdekt, een stof gevonden die snel van weerstand verandert, naarmate er meer of minder licht op valt. Deze afwisselende weerstanden kon men weer omzetten in ge luidstrillingen. Men construeerde van dit Sele nium een element, die voor afwisselende be lichting zeer gevoelig was. De lichtstralen zelt ondergaan een intensi- teits-verandering met het gesproken woord en zoo kon Simon door deze op te vangen op een selenium-element, verbonden met een telefoon telefoneeren zonder draad op een afstand van 4 a 5 K. M. Ruhmer teekende de variaties in de inten siteit van de lichtstralen op door middel van de photographie op een lichtgevoelig papier een zoogenaamde film. Op deze film ontstaan dan donkere en lichte strepen. Deze kon men beschouwen als het negatief. Door dit te plaatsen voor een lichtboog en de lichtstralen te laten vallen in een selenium-element, krjjgt men in de telefoon het oorspronkelijk geluid terug, (fotofouograaf van Ruhmer.) Het publiek, in groote getale aanwezig, was den heer De Haas zeer dankbaar voor de ken nismaking met deze nieuwe victorie op het gebied der electriciteit. KIEZERSLIJSTEN. De burgemeester van Middelburg uoodigt de mannelijke inwoners der gemeente uit, die vóór of op den 15en Mei 1902 den leeftijd van 25 jaar hebben bereikt, die niet in die gemeente over het dienstjaar 1901 zijn aangeslagen in de grondbelasting voor een bedrag van minstens 1, of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de personeels belasting, of niet iu die gemeente over het dienstjaar 1900/1901 zjjn aangeslagen in de vermogensbelasting of belasting op bedryfs- en andere inkomsten, en aanspraak willen maken om geplaatst te worden op de Lyst, aanwjjzende ben, die tot het kiezen van leden van de Tweede Ka me rvan de Provin ciale Staten en van den Gemeente raad bevoegd zyn, vóór den 15en Februari 1902. A. zoo zy in eene andere gemeente zyn aangeslagen over het dienstjaar 1901 in de grondbelasting (in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag in hoofdsom van ten minste f 1), of over het dienstjaar 1901 naar een of meer der vjjf eerste grondslagen van de personeels belasting of over het dienstjaar 1900/1901 m de vermogens belasting, of over het dienstjaar 1900/1901 in de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten daarvan door overlegging der behoorljjk voor geheel voldaan geteekende aanslagbiljetten te doen blykenaanslagen in die belastingen over genoemde dienstjaren, waarvoor eerst na 31 December 1901 een aanslagbiljet is uitgereikt, blyven daarvoor buiten toepassing: B. Overeenkomstig vastgesteld Model no 11 en onder overlegging van bet aanslagbiljet of door den ontvanger gewaarmerkt kosteloos af te geven duplicaat daarvan, eene opgaaf van het bedrag van het aandeel in den aan slag en de noodige bescheiden ten bewjjze van het gemeenschappelijk bezit, aangifte te doen zoo zjj als mede-eigenaar over het dienstjaar 1901 zyn aangeslagen in de grondbelastingwe gens onroerende góederen eener onverdeelde nalatenschap, mits het aandeel in dien aanslag in hoofdsom minstens f 1 bedraagt en de aan slag ten volle zy betaald C. overeenkomstig vastgesteld Model no IIT. A of III, B aangifte te doen, zoo zy als hoofden van gezinnen of als alleenwonende personen op den 31 Januari 1902 sedert den 1 Augustus 1901 hebben bewoond krachtens huur (die ook verschuldigd kan zyn in den vorm van con tributie aan eene coöperatieve bouwvereeni- ging) EEN huis, of gedeelte van een huis, waar voor met of zonder bjj behoorenden of in huur gebruikten grond of lokalen en bjjgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkeljjke huurprijs per week berekend ten minste heeft bedragen de som voor de gemeente of het ge deelte der gemeente, waar het huis gelegen is, vermeld in de by de kieswet gevoegde tabel voor Middelburg f 1.50 's weeks), of wel achtereenvolgens in dezelfde gemeente TWEE zoodanige huizen of gedeelten van huizen-, Hy, die verkeerende in gelijk geval als hiervoren sub O is bedoeld reeds eenmaal op de kiezerslijst is vermeld en op 31 Januari 1902 nog hetzelfde huis of ge deelte van een huis bewoont, wordt zon der nadere aangifte op de kiezerslyst ge plaatst, tenzy hy vóór of op 1 Februari 1902 eene der voor de kiesbevoegdheid gestelde eischen heeft verloren of opge- gehouden heeft inwoner van Middelburg te zyn. D. overeenkomstig Model IV aangifte te doen zoo zjj als hoofden van gezinnen of al leenwonende personen op den 31 Januari 1902 sedert den 1 Augustus 1901 hebben bewoond krachtens e'gendom, vruchtgebruik of huur een zelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke meter inhoud of 24000 kilogram laadvermogen Hy, die verkeerende in gelyk geval als hiervoren sub D is bedoeld reeds eenmaal op de kiezerslyst is vermeld en op 31 Januari 1902 nog hetzelfde vaartuig be woont, wordt zonder nadere aangifte op de kiezerslyat geplaatst, tenzy hy voor of op 1 Februari 1902 eene der vóór de kies bevoegdheid gestelde eischen heelt ver loren of opgehouden heeft inwoner van Middelburg te zjjn. E. overeenkomstig Model Va, Vb of VI aangifte te doen, zoo zy op den 31 Januari 1902 sedert den 1 Januari 1901 hetzjj bjj den zelfden persoon, onderneming, openbare of bijzon dere instelling, hetzy achtereenvolgens bij niet meer dan twee personenondernemingen, openbare of bijzondere instellingen in dienstbetrekking, hetzy als inwonende soon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zyn geweest en als zoodanig over het jaar 1901 een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zy wonen, is vermeld in de bjj de kies wet gevoegde tabel 'voor Middelburg f 400, met dien verstande dat by de berekening van dat inkomen ad f 400, vrije woning of inwoning als 75 inkomen geldt, dat vrije kost en in woning als 275 inkomen geldt, en dat enkel vrije kost als 200 inkomen geldt. Aan hem, die verkeerende in gelyk ge val als hiervoren sub E is hedoeld reeds op de kiezerslyst voorkomt, wordt, zoo hy nog op 1 Februari 1902 in Middelburg woont, door den Burgemeester vóór 8 Februari een aangiftebiljet ter invulling toegezonden. Indien de aard der werkzaamheden in een bedryf medebrengt, dat zjj in deu regel een gedeelte van het jaar niet worden uitgeoefend, wordt ter berekening van dien tyd, gedurende welken iemand volgens litt. E in dienstbetrekaing is geweest, de tyd medegeteld gedurende welken de werk zaamheden, waarvoor hjj in dienst is, hebben stilgestaan, ook indien gedurende dien tyd de dienstbetrekking tydelyk was opgeheven. Indien in de plaats van het inkomen, onder E bedoeld, eene tydelyke ongevallen rente wordt genoten, wordt deze zoolang zjj wordt genoten, in rekening gebracht tot een bedrag, gelyk aan het normale loon. Inkomen, als vorenbedoeld, der vrouw geldt voor haren man dat van de inwo nende minderjarige kinderen voor de helft van hun vader. Ten aanzien van vrjjen kost wordt geene rekening gehouden met den Zondag of algemeen erkende christeljjke feestdagen of, voor zooveel Israëlieten betreft, met den Sabbath. F. Overeenkomstig Model Vil aangifte te doen, zoo zjj op den len Februari 1902 in het genot zjjn van een door eene onderneming, openbare of bijzondere instelling verleend pensioen of verleende lijfrente van geljjk bedrag als het inkomen hiervoren onder E bedoeld voor Mid delburg, zooals bjj E tusschen haakjes is vermeld); Hij, die verkeerende in gelyk geval als hiervoren sub F is bedoeld, reeds eenmaal op de kiezerslyst is vermeld, wordt zonder nadere aangifte op de kiezerslyst geplaatst, tenzy hy vóór of op 1 Februari 1902 eene der voor de kiesbevoegdheid gestelde eischen heeft verloren of opgehouden heeft inwoner van Middelburg te zyn. Pensioen en lyfrente, als vorenbedoeld, der vrouw geldt voor haren man. G. Overeenkomstig Model Villa of VIlib of VIIIc aangifte te doen, zoo zjj zoowel in het geval onder E als onder dat van F ver- keeren en het noodig is dat ter bereiking van het vereischte inkomen, het inkomen en pen sioen of lijfrente worden samengeteld Aan hem, die verkeerende in gelyk geval als biervoren sub G is bedoeld reeds op de Jriezersljjst voorkomt, wordt, zoo hjj nog op 1 Februari 1902 in Middelburg woont, door den burgemeester vóór 8 Februari een aangiftebiljet ter invulling toegezonden. H. overeenkomstig Model IX, A of B aan gifte te doen, zoo zjj op den 1 Februari 1902 sedert den 1 Februari 1901 den eigendom met recht van vrjje beschikking hebben van ten minste f 100 nominaal ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld ol van ten minste 50, ingelegd in de Rijkspostspaarbank, m eene gemeentelijke spaarbank of in eene spaar bank beheerd door het bestuur van eene rechtsper soonlijkheid bezittende vereeniging, van eene naatn- looze vennootschap, van eene coöperatieve vereeni ging of van eene stichting, zulks met dien ver stande dat onder bedoelde bjjzondere spaar banken, voor zoover deze na 1 Mei 1901 zyn opgericht, alleen begrepen zyn die, welke een waarborgfonds van 25000 bjj de Nederland sche Bank hebben gedeponeerd. Hy, die verkeerende in gelyk geval als hiervoren sub H is bedoeld reeds eenmaal op de kiezerslyst is vermeld, wordt zonder nadere aangifte op de kiezerslyst geplaatst tenzy hy eene der voor de kiesbevoegd heid gestelde eischen heeft verloren of vóór of op 1 Februari 1902 opgehouden heeft inwoner van Middelburg te zyn. I. Overeenkomstig Model X aangifte te doen, zoo zjj met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemeenen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, voor de vervulling van eenige betrekking of voor de uitoefening van eenig bedryf of beroep. Hjj, die verkeerende in geljjk geval als hiervoren sub I bedoeld reeds eenmaal op de kiezerslyst is vermeld, wordt zon der nadere aangifte op de kiezerslyst geplaatst, tenzy hy vóór of op 1 Februari 1902 eene der voor de kiesbevoegdheid gestelde eischen heeft verloren of opge houden heeft inwoner van Middelburg te zyn. De verschillende modellen II tot en met X voor de aangiften zyn gratis verkrygbaar ter gemeente-secretarie en bjj de stadsdrukkers J. C. W, Altorffer. Middelburg, den 28 Januari 1902. De burgemeester voornoemd SCEORER. I Stoomdrukker^-D. G. Kröber Jr. - Middelbar

Middelburgsche Courant | 1902 | | pagina 6