MIDDËLRIJRGSCHE COURANT. N°. 20. Vrijdag 24 Januari. Het vaccine-vraagstuk. i'-'tii" Jaargang, 1902. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, sael uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor aJe plaatsen in Nederland franco p.p., f 2.~ Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. THBRUOMETEIt RW VERWACHTING. 23 Jan.8 n. vm. 48 gr., 12 n. 49 gr., av. 4 u. 49 gr. F, Verwacht: matige Z. W. wind, bewolkte lucht, nevelig weer, weinig verandering in temperatuur. AdverteutiSn20 cent per regel. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten ea Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, botreftende Handel, Ngverheid en Geldwezen, is uitsluitend gerechtigd het A. SMS 11A MM R AKffl., N.S. AlttMUBwataw. I. Dit vraagstuk is stellig al ruim een eeuw oud. Van het oogenblilc dat Edward Jenuer in 1796 zijne eerste inenting ver richtte en in 1798 zijne voor de mensch- heid zoo heilzame ontdekking openbaar maakte in een geschrift, getiteldAn in quiry into the causes and effects of the cow-poxor variolce vaccinae, zal er wel strijd zijn geweest over de waarde en het nut van zijne uitvinding. Zij werd het spreekt van zelf door menigeen met wantrouwen gadegeslagen de vooroordeelen tegen al wat nieuw is en de bezwaren, die op grond van godsdien stige begrippen, velen koesteren tegen de wetenschap, hebben van den beginne af aan zich doen gelden. En zoo is het gebleven tot op den hul digen dag. Wij zullen niet herinneren aan al wat reeds zoo dikwijls is gezegd, en zoo her haaldelijk betoogd. Er zijn nu eenmaal van die vraagstukken welke steeds de wereld zullen beheerschen en nooit worden opgelost. Tegenover de vaccine zullen zich voort durend party stellen tal van personen die niet te bekeeren zijn, personen die op grond van zeker godsdienstig fatalisme en van enkele Bijbelteksten zich tegen de inenting blijven verzetten. Hen tot andere gedachten te brengen behoort wel tot de onmogelijkheden. Men moge tegen hunne opvatting ook al aanvoeren, dat wie in de albestierende al macht van God gelooft, toch ook in Jenner een instrument moet zien in Diens hand en zijne uitvinding moet beschouwen als een genade van boven, als een middel waarvan men gebruik mag maken, het zal niet baten. Zij zullen blijven vasthouden aan eenmaal ingewortelde meeningenen eerst een vol gend geslacht zal misschien tot andere ge dachten komen. Toch gelooven wij dat wij reeds in ons land op dat gebied veel verder zouden ge weest zijn, zoo men ook van deze kwestie niet een agitatie-middel voor politieke doel einden had gemaakt. Dr Bronsveld moge in zijn jongste kro niek opgemerkt hebben dat men, al gelooft men aan eene bovennatuurlijke openbaring, toch verschillen kan o. a. omtrent koepok inenting, leerplicht, doodstraf enz., en dat men te ver gaat indien men spreekt alsof men omtrent al deze dingen een geopen baarde waarheid, kennis en gedragslijn bezitdit neemt toch niet weg dat velen ook van die zaken, op grond van het geloof, uitsluitend een politiek wapen hebben ge smeed. En daarin worden zij geholpen zelfs door hen die voor zich persoonlijk deze bezwaren niet deelen. Want het is ontegenzeggelijk waar, wat De Tijd dezer dagen opmerkte, dat de overgroote meerderheid van de beschaafde anti-revolutionnairen, nu zoowel als vroeger, hun kinderen en zich zeiven door den huisarts doen vaccineeren revaccineeren. Men heeft het nu over een anderen boeg geworpenmen heeft nu niet meer te ageeren tegen de vaccine zelve maar tegen den dwang, die door art. 17 der ziektewet op velen wordt uitgeoefend. Daarbij wordt bepaald „Onderwijzers, onderwijzeressen of leer lingen, die niet blijkens verklaring vaneen geneeskundige, met goed gevolg of meer dan eens de inenting der koepokken hebben ondergaan of aan de natuurlijke kinderpok ken variolaehebben geleden, worden in de scholen niet toegelaten". Dien dwang wil men opheffen, omdat deze. naar de meening van velen, is af te keuren waar het nut van de vaccine niet voor alle gevallen vaststaat, en dwang iets hatelijks krijgt, als men niet zeker is van de voor treffelijkheid of onschadelijkheid eener kunst die worden aangevoerd om een dergelijk standpunt te verdedigen. Onze lezers kennen die, evenals wij, al voldoende. Maar wij vragengetuigt het van ernst in zulk eene belangrijke zaak wanneer een voorvechter voor de opheffing van den vac- ang, zooals dezer dagen gebeurde, durft beweren dat lymphe, die gebruikt wordt bij inenting, etter is en dat, als men dit in iemand's bloed brengt, men vooruit kan zeggen er moeten schadelijke gevolgen komen Geen wonder dat een dergelijke bewering, geuit door den heer H. J. C. Pierson, pre dikant te Ressen, een ernstig protest ont lokte aan I)e Tijd. wiens redactie schreef: „Zie, toen wij dat gelezen hadden, heb ben wij stil gestaan en ons de oogen uit gewreven. Nog eens gelezenJa, werke lijk het staat erlymphe is hetzelfde als etter. En inenting is een operatie, waarbij etter in iemands lichaam, nog nauwkeuri- irin iemands bloed gebracht wordt. Als dat maat en waardebepaling moest aangeven der wetenschappelijke bezwaren, welke tegen de vaccine worden aangevoerd, dan gewis zouden deze niet veel aanspra ken op eerbiediging kunnen doen gelden. Immers, 't gelijkt er niets naar, dat lymphe hetzelfde is als etter. Wat lymphe is, kan de heer Pierson leeren uit elk elementair handboek over physiologic (de leer der le vensverrichtingen bij den gezonden mensch); om er achter te komen, wat etter is, zal hij een ziektekundig (pathologisch) leerboek moeten raadplegen. Absoluut onwaar is ook, dat bij inenting etter in het bloed wordt gebracht. De gesteriliseerde lymphe worut daarbij gebracht in het onderhuid- sche bindweefsel op de plaats zelve waar zij effect moet sorteeren. De geheele voorstelling, door den heer Pierson gegeven, om leeken tegen de vac cine in te nemen, als werden bij de inen ting rotting-wekkende zelfstandigheden in het bloed gebracht, gelijkt naar niets. Maar al wordt er ook geen etter in het bloed gebracht, zal men ons misschien opmerken, ook bij inenting met lymphe blijft besmet ting mogelijk. ToegegevenToch erop gewezen worden, dat tegenwoordig in ons land by na uitsluitend wordt gevacci neerd met lymphe, bereid in de pares vac- :nes, welke lymphe voor medici kos teloos verkrijgbaar is. 't Zou ons te ver leiden, wilden wij al de voorzorgen ver melden, die bij het verzamelen en bewaren dezer lymphe genomen worden, om haar absoluut vrij van alle smetstoffen (bacte riën) te kunnen afleveren. Vermelden wij alleen, dat elk kalf, waarvan lymphe ver zameld werd, terstond na deze bewerking wordt geslacht en geneeskundig onderzocht. Blijkt daarbij, dat het dier niet volkomen 1 was, zoo blijft de daarvan afkom stige lymphe ongebruikt." Wij zullen ons niet wagen aan een breede opsomming van al de bekende argumenten, Tallooze malen revaccineerde hij zich zeiven en zijn goziu, inzonderheid tijdens de hevige pokken-epidemie van 1870 nooit bleek dit schadelijke gevolgen te hebben. Mét zijn geheele gezin bleef hij van de ziekte bevrijd, hoewel hij dagelijks in het Militaire Hospitaal en in den buitendienst massa's polckenlijders behandelde. En de heer Van der Mijle verklaarde, op grond van zijn ruim acht en veertigjarige praktijk, waarin hij tot in negen gemeen ten practiseerde en vaccineerde, en tot he den tussehen de dertien en veertienduizend inentingen heeft verricht, dat nimmer een persoon, behalve by enkelen een lichte reactiekoorts, ziek is geworden, nog veel minder is gestorven Iets dergelijks, gewis, zouden, volgens hem, honderden medici kunnen verklaren alleen in ons vaderland. Het is niet te verwonderen dat in den tegenwoordigen tijd, nu wij een christelijk kabinet hebben, ook de bezwaren tegen de vaccine weer op den voorgrond treden, Maar tegenover dezen stellen wij de eenvoudige naakte feiten, die ozoo wei- Zeker, er zullen wel eens bij of na eene inenting min of meer ernstige ziektever schijnselen zich hebben voorgedaan, doch zij bleven toch hooge uitzonderingen, al werden door de tegenstanders der vaccine breed uitgemeten. Voor zoover ons bekend, is er in onze omgeving, nadat de Vereeniging voor animale koepokinenting in Middelburg haar nuttigen arbeid verrichtte, nooit iets dergelijks voor Middelburg 23 Januari. En nog dezer dagen lazen wij twee sprekende getuigenissen: een van den heer B. G. van der Hegge Zijnen te 's Graven- hage, en een van den heer dr Van der My le te Groot Ammers. De eerste verklaarde dat hij in zijn ruim 24-jarige militaire en nagenoeg 29-jarige civiele praktijk duizenden individuën, zoo wel volwassenen als kinderen, gevaccineerd en gerevaccineerd heeft en dat hij van die kleine operatie nimmer bij een der gevac- cineerden eenig nadeelig gevolg heeft kun nen waarnemen. SUCCESSIERECHTEN IN 1900. De successierechten hebben in het jaar 1900 een buitengewoon boog bedrag in de schat kist gebracht, bjjna 16 millioen, bij een ge middelde van 12Ys millioen in elk der vjjf laatste jaren. In De Economist van JaBuari vinden wjj een artikel, onderteekend Li (op den omslag echter S. v. N. als schrjjver genoemd); waarin ter verklaring van dit boog bedrag een statistisch onderzoek wordt ingesteld. Daarin worden voor de opbrengst in de jaren 1895 en volgende lagere cyfers opgegeven dan juist schijnen te zjjn. Zjj zjjn ontleend aan een staatje op bi 263 der Jaarcijfers over 1900, dat afwjjkt van hetgeen in een overzicht van de opbrengst der rijksmiddelen op bi. 266 67 wordt gevonden. Volgens deze laatste opgaaf hebben de successierechten in 1900 opge bracht in ronde cjjfers niet 15.495.000 maar 15.966.000, wat ook strookt met het bedrag in de «bescheiden betreffende geldmiddelen" over 1900, bl. 72 opgegeven als hoofdsom 11.570.000), als men daarbjj de 88 opcenten telt. Hoe dit zjj, de verklaring, door den schrijver gevonden, komt nagenoeg overeen met die welke wjj reeds in ons blad van 26 April 1901 hebben opgegeven en met enkele cjjfers toe gelicht. De reden lag nl. in de grootere sterfte 1899—1900 en hetzelfde geldt, zooals wjj destjjds mede aantoonden, voor het jaar 1892 toen het recht boven 15 millioen opbracht, «blykbaar een gevolg van de groote sterfte wegens de influenza-epidemie", geljjk wjj schreven en waarop ook de schrjjver in De Eeonoimst wjjst. Door hem wordt dit nog in belangrjjke bijzonderheden toegelicht. Een andere reden voor de hoogere opbrengst is echter voorbijgezien. In het totaal is ook begrepen het afzonderlijk recht van overgang", dat van effecten wordt geheven. Zooals wjj in ons genoemd artikel van 26 April jl. hebben opgegeven, werd in 1900 aan effecten vererfd een bedrag van 143 millioen, tegen 108 en 118 gemiddeld in elk der beide voorafgaande vijf jarige tjjdperken. Daaraan is ook voornamelijk toe te schrjjven dat in 1892, ofschoon de sterfte toen nog hooger steeg dan in 1899—1900, de opbrengst toch nog 9 ton lager was. In dat jaar ging namelyk 12 millioen minder aan effecten over. Nog een reden is te vinden in het betrek kelijk hoogere aantal nalatenschappen var groot bedrag die openvielen, zoeals de schrij ver in een staatje aantoont en wjj uit een vergeljjking met het tijdperk 1895—99 afgeleid. Ook het verschillend recht dat van de rechte lyn en in andere gevallen wordt geheven, is niet zonder invloed geweest j ook daarop hebben wy in onze ontleding der sta tistiek van het erfrecht gewezen. Al stemmen wy dan ook in hoofdzaak in met de slotsom van den schrjj ver, die de hooge opbrengsten toesehrjjft aan de influenza van 1891—92 en de groote sterfte wegens acute ziekten der ademhalingswerktuigen in 1899- 1900, er waren blijkbaar nog andere oorzaken, die juist in het laatste jaar der vorige eeuw dat middel tot een nog ongekend bedrag heb ben doen stjjgen. (Hbld.) wonen waar de kweekschool gevestigd is, of die, elders wonende, zelf in de kosten van huisvesting en verpleging voorzien. By de aan gifte moet daarvan door de ouders of voogden der adspiranten melding worden gemaakt. Zjj die voor plaatsing aan eene der rijks kweekscholen voor onderwijzers in aanmerking wenschen te komen, moeten zich vóór 1 Maart 1902 aanmelden by den directeur der rijks kweekschool die zjj wenschen te bezoeken, en zij die plaatsing verlangen aan de rijkskweek school voor onderwijzeressen te Apeldoorn :ten zich vóór 20 Februari 1902 by de directrice dier inrichting aanmelden. Een en ander met overlegging der vereischte stukken. De examens ter verkryging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige en in de fraaie handwerken voor meisjes zullen aanvangen op 14 Februari e. k. Zjj die zich aan het examen in éen dezer vak ken ot in beide wenschen te onderwerpen moeten zich vóór 1 Februari a.s. aanmelden by den voorzitter der commissie of de voor zitters der commissiën, voor welke zjj wenschen te verschijnen, met overlegging van de ver eischte stukken. In de tweede helft der maand Februari 1902 zal een vergelykend examen voor de betrek king van tweede-klerk by het dep. van oorlog worden gehouden. Men zie voor bijzonderheden omtrent al deze examens no. 19 der St. Ct. UIT STAD EN PROVINCIE. Woensdagavond traden te G o e s in de Prins van Oranje ook als sprekers voor het algemeen kiesrecht op de heeren F. M. Wibaut en F. van der Goes. De eerste sprak vóór de pauze over de middelen om tot het algemeen kiesrecht te geraken; de tweede, naöepauze, over het doel en het streven van het socialisme. Aan het einde hunner reden werd den sprekers nog al by val geschonken. Van tot debat werd geen gebruik gemaakt. Er waren ruim een honderdtal hoorders, voornamelyk uit de arbeidende klasse, en en kele ineergegoeden, onder wie een drietal «nes. In de jongste zitting van den gemeente raad van Zierikzee kwam o. a. ter tafel het ingediend collectief ontslag door de com missie van toezicht op het M. O. Burg. en weth. stelden voor het ontslag eervol te ver- leenen onder dankbetuiging, doch op voorstel van den heer mr Cau werd met algemeene stemmen een motie aangenomen van den vol genden inhoud: »De Raad, van oordeel, dat een gelgktydige aftreding van alle leden der commissie zou strekken tot nadeel van het onderwijs, dat aan hunne zorgen is toever trouwd, noodigt de leden der commissie uit om in het belang van het onderwys hun ver zoek om ontslag terug te nemen." BMOMNGM MZ. Op 1 Mei e. k. kunnen by de rijkskweek scholen voor onderwijzers te Njjmegen, Haar lem, Middelburg, Deventer, Groningen en Maastricht en bjj de rijkskweekschool voor onderwijzeressen te Apeldoorn, kweekelingen worden geplaatst. Bjj gelyke bekwaamheid en aanleg genieten diegenen de voorkeur, die ia de gemeente Men schryft ons uit Koewacht: Vroeger werd door Belgen in veelbosschen deze buurt groote schade aangericht, door het uitsnyden der toppen van jonge spar ren. Menig bosch werd daardoor totaal vernield. Wat men met die toppen deed is niet goed bekend. Velen meenden dat ze in brouweryen gebruikt worden, anderen beweerden dat er een soort verf van wordt gefabriceerd. Dat is ech ter zeker, dat velen met een benydenswaar- digen moed en y ver, een betere zaak waardig, sneden en dus vernielden. Door het verven der toppen, een geestdoo- dend en vervelend werk, met roode verf, werden die toppen voor het doel onbruikbaar gemaakt. Daardoor en ook door het zeer strenge toezicht der politie er werden ook als goed voorbeeld zware vonnissen geveld indertyd - werd aan dat schandelijk werk zoetjes aan zoo goed als een einde gemaakt. Nu bepaalt men zich tot het afsnyden van jonge, groene sparappels, die tot hetzelfde doeleinde worden aangewend, van gevelde of nog groeiende sparren. De eigenaars der bosschen laten dit gewoonlijk, om erger te voorkomen, toe, en velen verdienen met die bezigheid een aardig dagloon. Met ingang van 1 Februari a. s. zyn verplaatst de kommiezen 4e klasse bjj 's Ryks Belastingen J. Hamerlinck van Zuid- d o r p e (tyd.), gedetacheerd te Hulst, naar Locht, en A. J. W. van de Wiel van Aar denburg (tyd.), gedetacheerd te Oostburg, naar Well. COÖPERATIEVE VOORSCHOTVER- EENIGING NIET SPAARBANK TE MIDDELBURG. Woensdag avond werd in een der lokalen van de sociëteit De Vergenoeging alhier, onder voorzitterschap van den heer mr J. J. Heyse, vice-voorzitter, eene door een 25-tal leden bjjgewoonde vergadering gehouden van boven;- moemde vereeniging. Door den heer k. de Vulder van Noorden werd warme hulde gebracht aan de nage dachtenis van den overleden voorzitter, den heer C. van Karssen, onder herinnering aan wat bjj voor de vereeniging is geweest Tot voorzitter werd benoemd de heer A. J. Adriaansen, tot dusver commissaris, en als commissarissen werden aangewezen, in de plaats van de heeren M. Meulenberg en F- L. Klaassen, de heeren H. Pieterse en A. R. de Muynck. Blykens het 26e jaarverslag werd 1901 be gonnen met 91 leden. Dit getal nam in den loop van het jaar met 9 toe, verminderde daarentegen met 5, zoodat het ledental op 31 December 95 was. De leden hadden op 1 Januari op de aan- deelen 6383,31 gestort. Tot 31 December werd bjjgestort 219,09, samen 6602,40 en aan de uitgetreden leden werd 261,34'terug gegeven. Dit laatste cyfer afgetrokken van de 6602,40 geeft een saldo van 6341,05'. By de spaargelden, die tot een bedrag van 5804,34 op 1 Januari 1901 in kas waren, werd in den loop van het jaar 3105,88' ingebracht, te zamen 8410,22'. Een bedrag van 2979,73 werd opgevraagd. Dit afgetrok ken van de 8410,22' geeft een saldo van 5430,49', hetwelk de 108 spaarders op 31 December te goed hebben. Aón rente moet j 102,15 daarbij worden gevoegd. Het totaal geeft dus een saldo van 5532,64*. inomen bjj particulieren werd j 9800. Daarvan is 7400 terugbetaald. Er bleef dus nog f 2400 schuldig. 16357 waren op 1 Januari 1901 nog aan voorschotten in te vorderen. In 135 posten werd in dit jaar 22754 uitgezet, ƒ39111 dus in 't geheel. Hierop is afgelost f 23309 zoodat op 31 December 1901 nog 15802 in te vor deren is. De rente op deze voorschotten van de reke ning 1900 overgeschreven en dit jaar ontvan gen bedraagt 1522.89, waarvan f 15.28 we gens vervroegde terugbetaling is gerestitueerd. De rente van opgenomen kapitalen bedroeg 1.06'. De rente voor spaargelden uitbetaald bedroeg 30.83' en die van tydelyk belegd kasgeld ontvangen 34.84. De onkosten der vereeniging bedroegen 76.40 en een bedrag van 3.92 werd als boete voor te late terugbetaling van voorschot ten geïnd. Het reservefonds waB op 1 Januari 1901 1377.70 en op 31 December 1401.89 en vermeerderde dus met 24.19 voor verkochte boekjes en ontvangen entróe. De uitkomst is de volgendeontvangen rente op de voorschotten 1522.89, de rente van uitgezet kasgeld 34.84, de ontvangen boete f 3.92, samen f 1561.65. Hiervan moet worden afgetrokkenlo. de rente van voorschotten op 1902 over te schrjjven 511.89, 2o. die op spaargeld uit betaald 30.83', 3o. die op spaargeld bijge schreven j 102.15, 4o. die voor opgenomen kasgeld uitbetaald 60.06', 5o. die voor ver vroegde aflossing uitbetaald j 15.28, 6o. de onkosten 76.40, samen 796.62de zuivere winst is dus 765.03. Overeenkomstig art. 30 der statuten stelde het bestuur voor dit bedrag te bestemmen lo. tot uitkeering aan het bestuur voor admi nistratiekosten 378.76', 2o. tot uitkeering aan de leden van 5Ya over hunne stortingen 347.87', 3o. tot storting in het reservefonds van 30.89, 4o. voor bedrijfsbelasting 7.50, samen 765,03. Dit voorstel werd goedgekeurd. LANDBOUW. Het aantal van hen, die gevolg hadden ge geven aan de oproeping om heden middag saam te komen in de kegelbaan der sociëteit De Vergenoegiug alhier, om de oprichting te bespreken eener Hengstenvereeniging voor Walcheren, was nog kleiner dan Maandag. Slechts een dertiental personen was aan wezig. De heer J. Polderdyk, die de vergadering leidde, deed rsededeeling van het verhandelde in de vorige bijeenkomst, waarvan een verslag is opgenomen in ons nommer van den 21 dezer. Spreker had ditmaal een vry wat tal- ryker opkomst verwacht en sprak als zyne meening uit dat het, waar van zoo weinig belangstelling bleek, niet mogelyk zou wezen om het vereischte aantal aandeelen van f 25 te plaatsen. Een der aanwezigen vroeg of misschien een aandeel van 25 voor velen niet te bezwarend was en of het geen overweging zou verdienen aandeelen van 10 uit te geven en de leden eenige contributie te doen betalen. De voorzitter wees er op dat het z. i. niet gemakkeljjk zou vallen om zooveel aandeelen

Middelburgsche Courant | 1902 | | pagina 1