MIDDELRURGSCHE COURANT. Donderdag 9 Januari. tï°. 7 i4o6 Jaargang, 1902. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitsondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor a Je plaatsen in Nederland franco p.p., f 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. THERMOMETER EN VERWACHTING. 8 Jan.8 u. vm. 45 gr., 12 u. 46 gr., av. 4 ti. 45 gr. F. Verwacht: matige Z. W. wind, zwaar bewolkte lucht en weinig verandering in temperatuur. Ad verten ti§n20 cent per regel, de boor te-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Seclames 40 cent per regel Srroote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betredende Handel, Ng verheid en Geldwezen, is uitsluitend gerechtigd het Jdgeuassm Adwwrtenif■?"'Bvaro»a A. E>S LA MAR As®., K.S. TmnKnugml »G«, Middelburg 8 Januari. BEN O EMIX G EN EN Bjj kon. besluit ia tot vertegenwoordiger van de Nederland- sche regeering by het iu April 1902 te Rome Ie houden Internationaal geschiedkundig con gres, buiten bezwaar van 's ryks schatkist, benoemd dr U. Pb. Boissevain, hoogleeraar aari de rjjks-universiteit te Groningenen is aan den commies der telegraphie K- Storm, op zijn verzoek, wegens lichaamsgebre ken, eervol ontslag uit 's ryks dienst verleend. Ook de minister van binnenlandsche zaken verleent deze week geen audiëntie. UIT STAD EN PROVINCIE. Dinsdagavond is door de afdeeling Mid delburg van Patrimonium haar 20e jaarver gadering gehouden, welke door 55 leden werd bygewoond en door den voorzitter met een opgewekt en boeiend woord werd geopend. Uit het jaarverslag van den secretaris over 1901 bleek dat het aantal leden by na 100 bedraagtdat de in het afgeloopen jaar ge houden Transvaalavond goed geslaagd mag heeten en de goede gevolgen dezer byeenkomst reeds te bemerken zyn geweest, Bljjkens het verslag van den penningmeester sluit de rekening over 1901 met een goed slot van ongeveer 40. In de kas van het, aan de afdeeling verbon den, ziekenfonds is f 132.43, terwyl voor het bouwfonds aanwezig is 392.13. De aftredende bestuursledende voorzitter, de penningmeester en een lid van advies, werden allen met .groote meerderheid her kozen zy namen de herbenoeming aan. Als afgevaardigde naar het Middelburgsch Comité inzake den boycott bracht de voorzitter dienaangaande zyn verslag uit, waarop de ver gadering, na nog enkele bezigheden van huis- houdelyken aard, werd gesloten. Maandagavond hield in het lokaal van R. R. van de Woestyne alhier de afdeeling Middelburg, in vereeniging met de Ylissing- sche afdeeling, van den Nederlandschen Barbiers, en Kappei'sbond eene vergadering, die ook toe gankelijk wa3 voor alle vakgenooten. Als spreker trad op de heer W. Inte Onsman, te Amsterdam, eerste secretaris van genoemden bond. Hy besprak »De taak van een vakbond". Hy schetste het ontstaan van den Barbiers- en Kapper&bond, die ten doel heeft verbetering van minder goede toestanden, o. a. te komen tot verbeterde opleiding van leerlingen, ver hooging van loon, verkorting van te lange arbeidsduur, het niet scheren des Zondags enz. Spreker herinnerde eraan hoe te Amsterdam van de circa 600 kappers- en barbierszaken er nog slechts een 40 tal zyn waar de verkorte arbeidsduur nog niet is geregeld en dat een beweging in denzelfden geest te Utrecht, Rotterdam, Den Haag en in andere plaatsen gunstig gevolg heeft. Hy spoorde zyn hoorders aan om te trachten ook hier een verkorten werktyd in te voeren en de salons en winkels van Maandag tot en met Donderdag 's avonds te 9 uur te sluiten. Daartoe dient de hulp van de pers en van de burgerjj ingeroepen te worden. Na eenige bespreking werd door de verga dering de volgende motie aangenomen. »De gecombineerde afdeelingen Middelburg en Vlissingen, van den Nederlandschen Barbiers- en Kappersbond, te Middelburg vergaderd Gehoord den inleider, en de debatten. Zullen beginnen te agiteeren en zien te ver krijgen, hopende en vertrouwende op de wel willende hulp en steun in deze van de pers, en publiekde negen ure sluiting door te voeren van af 's Maandags tot en met Donder dag uitgezonderd den Vrydag en Zaterdag". De spreker, die de zaak zeer duideljjk had uiteengezet, werd daarvoor met applaus en den dank van den voorzitter, den heer A. J. Kooman, beloond. In 1901 werden in Middelburg in gevoerdbakvisch doo r5379 vrouwen.'6 schui ten met schardyn, 2 stuks roggen, 615 schel- visschen, 27 elften, 10 herders, 58 koppel tarbot, 265 koppel tong, 7 koolvisschen, 17 groote knorhanen, 409 stuks kabeljauw, 684 manden bakvisch voor den afslag, 67 stuks groote schol, 225 manden Hollandsche waar, 995 korven met garnalen, 3 koppel gnetenbot, 48 karren met schardyn, 5 manden bakvisch om te venten, 12.600 stuks panharing, 543 KG paling. Acht manden werden afgekeurd, evenals een mand tarbot. Gedurende het jaar 1901 werden door de gemeente-politie te Middelburg opge maakt 631 processen-verbaalen wel 2 wegen8 misdryven tegen de openbare orde, 2 voor misdryven tegen het openbaar gezag, 6 wegens muntmisdryven, 7 voor misdryven tegen de zeden, 27 wegens beleediging, 37 voor mis handeling, 4 wegens het veroorzaken van den dood of van lichamelyk letsel door schuld, 48 voor diefstal en stroopery, 25 wegens ver duistering, 7 voor bedrog, 34 wegens overtre ding betreffende de algemeene veiligheid van personen en goederen, 8 voor vernieling of beschadiging van goederen, 52 wegens over treding betreffende de openbare orde, 14 wegens overtreding betreffende de veldpolitie, 2 inzake overtreding drankwet, 213 wegens dronken schap en 143 voor overtredingen van alge meene wetten en provinciale en politie-ov er- tredingen. Wegens dronkenschap werden 124 mannen en 6 vrouwen tydeljjk in bewaring gesteld. 49 personen werd aan het commissariaat van politie nachtverblijf verleend. 18 vreemdelingen zonder geld of middel van bestaan werden uit deze gemeente uit het ryk verwijderd. 26 bewyzen van besmettelyke ziekte zyn gedurende het vorig jaar aangeplakt, als 12 voor roodvonk en 14 voor diphteritis. Uit Vlissingen. De uitslag der Dinsdag in district I gehou den stemming voor een lid van den raad vacature-Verkujjl Quakkelaar is dat eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren B. Stofkoper, die 221, en J. H. Voerman, die 141 stemmen verkreeg. Op den heer A. E. Dudok van Heel waren er 87 uitgebracht. Van de 726 kiezers stemden er 460. 11 stemmen waren van onwaarde. Dit bericht is nog opgenomen in een groot deel der der oplaag van ons vorig nommer. Men schrijft ons uit Z u i d-B e v e 1 a n d Aangezien Zeeland voor het allergrootste deel van het landbouwbedrijf bestaat, zullen de antwoorden op de zeven vragen, betreffende de werkloosheid in dezen winter, vragen ge daan door den Minister van Binnenlandsche Zaken, vrij wel aan elkaar gelijk zyn Met het oog op den zachten winter is er van werkloosheid nog geen sprake. De vrou wen, die veldarbeid verrichten, hebben, als ieder jaar, nadat de bieten opgeruimd zyn, gedaan gekregen. Eene schadepost voor de gezinnen van 3 per week, onverminderd bet bedrag dat jonge jongens inbrachten. De oorzaak der werkloosheid is geheel toe te schrijven aan den aard van bet bedrijf, dus aan het seizoen. Voor de mannen is er nog werk, maar krygen wy een strengen winter, dan zyn de meeste veldarbeiders zonder werk. Men kan hen verdoelen in vaste en losse arbeiders. De vaste hebben bijna altyd werk; alleen als de winter lang duurt en alles gedorsciien is een poos niet. De losse hebben soms weken niets te verdienen. De boeren of zy die land hebben laten spitten in plaats van ploegenook laten zy met den vlegel dorschen in plaats van machi naal. De gemeentebesturen zetten vele arbei ders aan de wegen en dijken. Dit alles om den menschen zoolang mogelyk werk te ver schaffen, zy het tegen lage' loon dan in den zomer. Is er een laat voorjaar, dan kan het half, April worden eer al de arbeiders weer vast werk hebben. De schade, die de arbeiders bij een langen winter ondervinden, kan op f 4 5 per week berekend worden. De losse arbeiders voorzien in hun onder houd door boomen rooien en door werkzaam heden die afhangen van de goedheid der boeren en besturen, zooals wy hierboven aan gaven. In den grootsten nood wordt voorzien door grootere bedeelingen van de arm- en diaconie- besturen. Zy geven geld, brood en kolen. En eene extra gave met nieuwjaar en voor som migen met Kerstmis is een niet onaardige by- slag in het onderhoud. Op de plattelandsgemeenten zyn gesne an dere maatregelen tegen werkloosheid toe te passen. In de vergadering, Maandagavond gehou den door het departement Zie rikzee der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering Nijverheid, sprak de heer J. A. de Bruyne over •J. B. André Godin en Pieter Cornelisz Plookhoy in is Dierei. Afdeeling Zeeland. JAARVERSLAG OVER 1901. Geen jaar schynt er te kunnen omgaan, zon der dat het bestuur van de afdeeling Zeeland van de Nederlandsche vereeniging tot bescherming van dieren een of meer zjjner leden uit zyn midden ziet heengaan. Zoo ook in het jaar 1901, waarin de heeren E. L. baron van Har- denbroek en P. Polvliet, wegens hun vertrek uit deze provincie, hunne functie als bestuurs lid moesten nederleggen. Het bestuur ziet beide heeren met leedwezen vertrekken, omdat het door de wyze, waarop beiden de hun opgedragen taak volvoerden, steeds een genoegen was met hen samen te werken. Bovendien verliest de afdeeling in eerstgenoemden den man, die de eerste stap pen deed, welke tot de oprichting der afdeeling leidden, en in laatstgenoemden haren nauwge- zetten penningmeester. Moge het beiden heeren gegeven zyn ook in hunne nieuwe woonplaatsen nog lang de belangen der dierenbescherming te blyven be hartigen! Waar het jaar 1900 voor de afdeeling Zeeland feitelyk sloot met een tekort, is het bestuur in 1901 zuiniger geweest, waardoor dit jaar sluit met een niet onaanzienlijk batig saldo, tengevolge waarvan in 1902 weer meer in het belang der dierenbescherming zal kun nen gepraesteerd worden. Intusschen mag met dankbaarheid herdacht?' dat op den avond van den dag, waarop ten vorigen jare de al gemeene vergadering werd gehouden, terstond een bedrag van tien gulden werd ontvangen ter gedeeltelijke dekking van het tekort, en dat nog wel van een niet-lid. Wel een bewjjs, dat ook niet bij de vereeni ging aangesloten personen toch in vele opzich ten met haar streven symphatiseeren. Ook aan het hoofdbestuur zyn wy veel dank verschuldigd voor de wyze, waarop dit ons steeds by onze taak steunde, o. a. door ons kosteloos tal van brochures van dierenbe- schermenden aard ter verspreiding toe te Van de bekende brochure Onnoodige gruwelen in voedselmode en sportmet de verspreiding waarvan wy in 1930 zooveel succes gehad hadden, en eveneens van de ook reeds vroeger door ons verspreide brochure Over het van den bok rijden en de behandeling van paarden, ezel enz., werden in 1901 wederom tal van exem plaren kosteloos door ons rondgedeeld. Van laatstgenoemde brochure hebben wy nog een aantal exemplaren disponibel. Verder verspreidden wy nog in 1901 de brochure Vogelbescherming, vry bewerkt naar Hans Freiherr von Berlepsch door J. W. M. van der Kun, waarin eene volledige beschrij ving wordt gegeven van de bekende »Von Berlepsch'sche nestkasten" en van de w van plaatsing daarvan, met opgave van het adres waar en van den prys, waarvoor ze ver krijgbaar zyn. Vooral eigenaren van buiten plaatsen, hofsteden en boomgaarden kunnen, wanneer zy de in die brochure gegeven wenken nakomen, er veel toe bydragen om de nuttige van Zierikzee, twee menschenvrienden op het gebied der njj verheid." Nadat spreker de levensgeschiedenis van den Franschen kachelsmid en later beroemden fabrikant van verwarmingstoestellen, eigenaar der fabrieken te Guise en Laeken, van zyn geboorte te Esquéhéries in 1817 tot zyn dood in 1888 beschreven had, en eene uiteenzetting had gegeven van zyn belangrijke stichtingen in het belang der werklieden, het familistère in 1859 en de oorkonde van 1879, waarby de arbeiders mede-eigenaars der fabriek geworden waren, deelde hy aan de hand van latere ge gevens het een en ander mede over den tegen- woordigen toestand van de fabriek en van hare inrichtingen. Vervolgens deed de heer De Bruyne aan de hand van prof. Quack eenige mededeelingen r een der geestelijke voorouders van Godin, den Zierikzeeschen menist Pieter Cornelisz Plockhoy, van wiens geschriften slechts zee* enkele exemplaren meer bewaard gebleven zynlo. zyne brieven aan Cromwell en het Engelsche parlement over de oprichting van een algemeenen Magistraat ter handhaving der vryheid van godsdienst, van geweten en van spreken en tot bevordering der algemeene verdraagzaamheid2o. zyne, eveneens in 't Engelsch geschreven, verhandeling over de wyze om de armoede te bestrjjden en de armen gelukkig te maken door de vestiging van een soort van groote huishouding of gemeenebest, het samenwonen en samenwerken van men schen van verschillend bedryf in hun gemeen schappelijk belang met behoud van het eigen dom en volkomen vryheid van beweging, waardoor hy de eerste grondlegger en voor- looper werd der latere coöperatie, van wiens denkbeelden o. a. door John Bellers in 1 druk gebruik gemaakt is3o. de uiteenzetting van zyn plan tot vestiging eener kolonie op de bedoelde grondslagen in Nieuw-Nederland in Noord-Amerika, welke kolonie ook werke- lyk in 1662 gesticht maar in 1664 door de Engelschen te vuur en te zwaard geheel ver nield werd. Hoewel het ongeluk hem in zyn geheele leven vervolgd heeft en na zjjn dood zyn ge schriften door anderen op hun naam uitgege ven en zyne denkbeelden als de hunne ver kondigd werden, heeft hy niet voor niet ge leefd, daar de denkbeelden, al zy het dan niet op zyn naam, toch in later tyd vruchten gedragen hebben en gedeeltelijk zoowel door de pioniers van Rockdale als. door Godin ver wezenlijkt zyn. Plockhoy kan dus met Godin gerekend worden tot de verdienstelijke men schenvrienden op het gebied der nyverheid. Te Stavenisse is tegen 15 dezer tot brievenbesteller benoemd P. Bastiaanse, thans postbode van Dreischor op Schuddebeurs. In de Dinsdag te H u 1 s t gehouden raads zitting werd het dagel. bestuur gemachtigd over hoogstens 50 uit de gemeentekas te beschikken, tot het aankoopen van een ge schenk voor den heer Claassen, die met nieuw jaarsdag 25 jaar openbaar onderwijzer was. Als gratificatie aan het Liefdehuis aldaar werd een bedrag van ƒ50 gevoteerd voor het gebruik van een schoollokaal tijdens de aan bouw der nieuwe school. De heer Pohlman verkreeg op zjjn verzoek verlof tot het aanleggen van telephoondradmi over gemeentegrond tot wederopzeggens toe en op eene hoogte van minstens 10 M. boven beganen grond. In die gemeente heeft zich wêer een geval van pokken voorgedaan. De lijder is een man van ver in de 70. - Door de rijkspolitie is te Koewacht een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van den brand in de vlasoppert van L. N. aldaar, waarvan in het vorig nommer melding is ge maakt. Daar de my ten in het veld stonden in een onbewoonde buurt, wordt aan boos opzet gedacht, te meer daar op den avond van den brand in de onmiddellijke nabijheid van het vlas een ledige petroleum flesch in een sloot gevonden werd. Eendracht maakt Macht. De Dinsdagavond in een der lokalen van de sociëteit De Vergenoeging a 1 hi er, onder voor zitterschap van den heer Herm. Snijders, ge houden verdaagde algemeene vergadering van bovengenoemde kiesvereeniging werd door 29 leden bezocht. Nadat de notulen van het verhandelde in de vorige byeenkomst waren gelezen en goed gekeurd, werd in de eerste plaats gevraagd of, waar Eendracht maakt macht door zyn mede oprichterschap van den Vrijzinnig-Demo- cratischen Bond van zyn sympathie voor die richting blyk gaf, die vereeniging geneigd is zich formeel bjj dien bond aan te sluiten. Deze vraag werd met applaus bevestigend beantwoord. Wjjl in de vorige vergadering de beginsel verklaring en het ontwerp-werkprogram van den Vrijzinnig-Democratischen Bond reeds zjjn behandeld, was de vergadering van oordeel dat het het onnoodig was die verder te bespreken. De te benoemen afgevaardigden zullen met het toen in het midden gebrachte zooveel mogelyk rekening hebben te houden. Aan de orde was nu de benoeming van af gevaardigden en plaatsvervangende afgevaar digden voor de vergadering van den Vrijzinnig- Democralischen Bond op 11 Jan. De veieeni- giDg, die tusschen de 180 en 190 leden telt, heelt het recht drie afgevaardigden te zenden. De heer J. J. H. DoorenboB vroeg of het wel bepaald noodig is drie afgevaardigden te zenden. De kosten loopen nog al hoog en mis schien zal het niet gemakkeljjk zyn drie per sonen te vinden, die genegen zjjn naar Am sterdam te gaan. Zou het niet voldoende zyn een of twee personen te benoemen De voorzitter achtte het beter drie afgevaar digden te zenden. Men kan nooit weten welke beslissingen aan de orde zullen komen, en de kosten zyn niet zoo bezwarend. Hierop werd tot stemming overgegaan, waar van de uitslag was dat 28 briefjes ingeleverd werden, waarvan er een blanco was. Tot afge vaardigden werden gekozen de heeren A. de Voider van Noorden met 16 en L. A. E. van der Ley met 14 stemmen. vogels, wier aantal overal zoo vermindert wederom te doen toenemen. De slachtquaestie maakte in 1901 een punt van onderzoek uit, dat echter nog niet tot eenig resultaat heeft geleid. Eene commissie, benoemd om een onderzoek dienaangaande in te stellen, bestaande uit de heeren A. A. A. E. Gewin en J. Kraamer Jzn, moest tot haar leedwezen rapporteeren dat de slagers hier ter stede onwillig bleken om de commissie bjj het slachten toe te laten. Waar deze houding van de of althans van meerdere slagers er hoogstwaarschynlyk op wyst dat bij hen zeker niet de zachtste wyze van dooden van bet vee wordt in praktjjk gebracht (waarom toch zouden zy anders zoo angstvallig hunne deuren voor de genoemde commissie gesloten houden zal het bestuur het hierby zeker niet laten, maar, indien hierin geene verandering komt, nader over wegen, welke maatregelen tot een beteren toestand kunnen leiden, desnoods door te gelegener tyd met kracht aan te dringen pp en de noodige stappen te doen, die kunnen leiden tot de oprichting van een abattoir. Inmiddels zyn, zooveel mogelyk onder alle slagers in Zeeland tmee brochures verspreid, waarin de heeren D. F. van Esveld, leeraar aan 's Ryks Veeartsenijschool te Utrecht, en D. Krujjt, gemeente-veearts te Delft, beiden tot de conclusie komen dat de beste slacht methode is die, waarby wordt gebruik gemaakt van het schietmasker, eene methode die dan ook meer en meer in toepassing wordt ge bracht, zoowel in de abattoirs als in particu liere slachteryen. Zullen ook de Zeeuwsche slagers door de lezing dier brochures er toe gebracht worden dat goede voorbeeld te volgen Ons is tot nu toe slechts éen slachter in Zeeland bekend, die sinds jaren reeds van bet schietmasker gebruik maakt. nl. de slager Brand te Oost- kapelle. Op een ander punt had het bestuur meer succes, wat nl. betreft het bjj de hengsten- keuringen onbarmhartig ranselen op die dieren, wanneer ze aan de longe moeten loopen om op cornage onderzocht te worden. Toen in het laatst van 1900 daaromtrent klachten bjj het bestuur inkwamen, heeft dit zich dadelijk gewend tot de keuringscommissie, die met de meeste bereidwilligheid de gevraagde inlich tingen verstrekte. Genoemde commissie er kende dat dat ranselen veelvuldig voorkwam, en dat ook zy dat weerzinwekkend vond, maar gaf de schuld daarvan aan de hengstenhoudors, die dat euvel konden voorkomen, wanneer zy hunne paarden er maar aan gewenden om aan de longe te loopen, wat tot nu toe niet of zoo goed als niet gebeurde. Het bestuur stelde zich daarna in contact met het hoofdbestuur van de Maatschappij tot bevordering van Landbouio en Veeteelt in Zeeland, dat zoo bereidwillig was om in het Maandblad dier Maatschappij eenige wenken over het oefenen der hengsten aan de longe te plaatsen Aan genoemde keuringscommissie en aan het hoofdbestuur van de Maatschappij tot bevorde ring van Landbouw en Veeteelt betuigen wy onzen oprechten dank voor de ondervonden medewerking. De hengstenhoudors weten nu dus waar het kwaad schuilt en hoe het kan voorkomen worden. Indien zy nu slechts de gegeven wenken gelieven op te volgen, zullen zy alle dierenvrienden daardoor dankbaar stemmen, en tevens handelen in hun eigen belang. Nog in meer gevallen trad het bestuur han delend op. Zoo vervoegde zich o. a. in het afgeloopen jaar bjj het bestuur een man, die zyn brood verdient door het land in te gaan met een hondenkar en wiens hond toen in zulk een zwangeren toestand verkeerde, dat het i r toen niet meer voor trekken geschikt 48. Die man wilde dan ook gaarne dat dier rijdelyk buiten gebruik stellen, maar had geen geld om zich een anderen hond aan te schaf fen, en vroeg toen of de vereeniging hem wellicht een voorschot zoude willen geven tot aanschaffen van een anderen hond. Aan dat verzoek is voldaan, maar de ondervinding, hierby opgedaan, zal zeker het bestuur zeer angstvallig maken om in het vervolg op dien weg voort te gaan. Meerdere klachten kwamen ook in 1901 by het bestuur in, we'ke steeds met bekwamen spoed werden beha-deld, en, zoo daarvoor termen aanwezig waren, werden ter kennis gebracht van de betrokken autoriteiten, waar van wy wederom de meest mogelyke mede werking mochten ondervinden. Meerdere vonnissen werden ook in 1901 wederom te dezer zake uitgesproken. Zoo veroordeelde de arrondissements-rechtbank te Middelburg 3 personen wegens dierenmishan deling, en wel 2 ieder tot eene geldboete van f 8, subsidiair hechtenis van 8 dagen, en 1 tot

Middelburgsche Courant | 1902 | | pagina 1