MIDDELBIRGSCHE COURANT. 145" Jaargang, 1902. Woensdag 1 Januari. In vogelvlucht Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor a;ie plaatsen in Nederland franco p.p., f 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. THBBHOMETEIB ES VERWACHTING. 31 Dec.8 u. vm. 58 gr., 12 n. 53 gr., av. 4 u. 53 gr. F. Yerwaoht: matige W. wind, bewolkte lucht, nachtvorst en weinig verandering van temperatuur. AdvertentïSn20 cent per regel. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 oent per regel Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreftende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is uitsluitend gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A„ VB LA 9SAB Ama., SA. Feerbargwal Anuterdem Bij deze courant behoort een Bijvoegsel, dat zoo spoedig mogelijk wordt nagezonden en Woensdag morgen vroeg in Middelburg zal worden bezorgd. In dat bjjvoegsel worden de Nieuwjaars- wenschea opgenomen. Woensdag a. s., Nieuwjaarsdag, ver. schijnt de Midddburgsche Courant niet. Middelburg 31 December. willen wij als 't ware dè voornaamste gebeurtenissen in bet afgeloopen jaar voor de oogeu van onze lezers doen voorbijgaan. En in tegenstelling met ons vorig jaar overzicht richten wij ditmaal allereerst den blik naar ons eigen land, waarvoor 1901 zeker niet van belang was ontbloot. De bigde gebeurtenis in het leven van onze jeugdige koningin, baar huwelijk, den 7eu Februari, met Hendrik Wladi- mir Albrecht Ernst, Hertog van Mecklen burg, gaf gereede aanleiding tot vreugde- betoogingen in het gansche land. Met grooten luister had dit huwelijk te 's Gravenhage plaats. Niet minder luisterrijk was de intocht vau het vorstelijk echtpaar in de hoofd stad 5 Maart. Amsterdam was toen, niet minder dan de residentie in de bruidsdagen, in feesttooi, zooals de groote stad nog zelden is geweest. Jammer dat moeder natuur, die voor Den Haag zoo goedgunstig zich toonde, de hoofdstad zoo slecht bedacht. In hoever dit voor onze "Vorstin be langrijk feit haar en ons land tot zegen zal wezen, valt nog, na de enkele maan den, die sedert den huwelijksdag zijn verloopen, moeilijk te zeggen. Van den jongen gemaal hoorden wij nog weinig sprekende daden. Het is voor hem ook zoo hoogst moeilijk om, in de eigenaardige positie, waarin hij tegenover eene, hem nog bijna geheel vreemde natie geplaatst is, reeds dade lijk zich nuttig te maken. Eene gere serveerde houding is in de eerste paar jaren wel het meest gewenscht. Moge daarna zijne belangstelling zich vooral richten op al wat handel en nijverheid, kunst en wetenschap, werken des vredes, kan ten goede komen. Dat ook vorstelijke gezinnen niet voor teleurstellingen zijn gevrijwaard, bleek in het laatst van het jaar. Gelukkig dat men ook die te boven kan komen. 1901 was op politiek gebied een zeer druk jaar. Er hadden verkiezingen plaats voor de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad. Welke de uitslag van de stemmingen voor onze volksvertegenwoordiging was, ligt ons allen nog versch in het geheugen. Na vele her- en eenige nastemmingen bleek dat in de Tweede kamer tegenover liberalen, vrijzinnigen en socialisten een betrekkelijk groote meerderheid van anti- revolntionnairen en katholieken stond. De kerkelijke partgen hadden zich nauwer aaneengeslotenen het beginsel loos spel van een deel der Christelijk- Historischen, met dr De Visser aan het hoofd, maakte de overwinning mogelijk. De Christelijk-Historische Kiezershond eenmaal opgericht om den invloed van Rome tegen te gaan, nam nu zijn draai en een groot deel zijner leden, onder aanvoering van genoemd kamerlid voor Rotterdam waar hij echter niet werd herkozen, zoodat, had district H van Amsterdam zich niet over hem ontfermd, hg buiten de Kamer gesloten zon ge weest zijn trok met Rome en Dordt ter stembus op. Tegen zulk een overmacht was het voor de vrijzinnigen niet mogelijk, in elk ge val hoogst moeilijk, de overwinning te behalen. Vooral, wanneer tegenover goed ge organiseerde partijen als de clericalen vormen, vol ijver en toewijding, in be weging gebracht door sterk sprekende leuzen, die niet altijd den toets der eer lijkheid tegenover een politiek tegenstan der kunnen doorstaan o. a. die om trent het ongeloof der vrijzinnigen geplaatst zijn liberalen voor een groot deel zorgeloos en onverschillig eerst walcker wordend als het te laat is. En dit is te erger omdat zij niet over wapenen en middelen kunnen beschikken, die hun tegenstanders met zooveel succes han- teeren. Er is en er wordt nog steeds beweerd dat de scheuring in de liberale partij zulk een nadeeligen invloed uitoefende bij de verkiezingen. Wij betwijfelen dit nog altijd. De Vrijzinnig democraten hebben overal bij eerste stemming hun eigen kracht gemeten, maar overigens in elk geval geholpen de clericalen alias conservatieven te weren. Tegen de overmacht valt echter niet te strijden. De scheiding onder de liberalen is ook een der gewichtigste gebeurtenissen in het afgeloopen jaar geweest. Hoe men daarover ook moge denken, niemand zal ontkennen dat zij van verstrek kende gevolgen is geweest en nog kan zijn. Nadat op de vergadering der Liberale hie26 Januari te Amsterdam gehou den, bij meerderheid van stemmen was uitgemaakt dat zij zich niet zou bewegen in de richting van het algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen, bleef er voor de voorstanders van een tegenovergesteld standpunt niet anders over dan zich af te scheiden. Allen, die op dit punt de meening waren toegedaan dat het tot stand komen van zulk een algemeen kiesrecht een urgente zaak was, en grondwetsherziening, om daartoe te kunnen geraken, een nood- jkheid, werden daarop saamgeroe pen tot eene vergadering te Utrecht tegen Zondag 17 Maart. Die bijeenkomst was zeer druk bezocht en daarin werd besloten tot oprichting van den Vrijzinnig-democratischen Het was te voorzien dat die jonge vereeniging, eerst kort vóór de verkiezin gen in het leven geroepen, nog niet zoo georganiseerd kon zijn om daarbij veel kracht uit te oefenen. Toch was zijn invloed zeer merkbaar, het is nog Vrijdag in de kiesver- eeniging Eendracht maakt Macht opge merkt, in de Kamer mocht die Bond zijne beste mannen behoudenwaartegenc slechts een zeer gering verlies stond. Het ligt voor de hand dat in het nu ingetreden vierjarig tijdvak de Bond een groote macht zal uitoefenen. En door zijn streven zal stellig de beweging voor grondwetsherziening, in het van algemeen kiesrecht, eene flinke schrede voorwaarts doen. Dit is, meenen wij, dan ook het eenige middel om verbetering te brengen in den politieken toestand van het oogen- blik. Wat den uitslag der stemmingen be treft, stippen wij nog even aan dat in het district Zierikzee, steeds door een liberaal vertegenwoordigd, nu een anti- revolutionnair, jhr mr J. J. Pompe van Meerdervoort, werd gekozen en dat het district Hontenisse, als gevolg der coalitie, ?ijn liberalen vertegenwoordiger, mr J. G. van Deinse, verloor, die plaats maken moest voor den katholieken heer P. F. Fruytier. De geheele uitslag bracht den cleri calen in de Kamer een meerderheid van 16 stemmen en eengetalsterkte van 58. Ook bij de verkiezingen voor de Pro vinciale Staten behaalden de clericalen in ganscli het land eenige overwinningen hoewel niet zooveel als zij wel gehoopt hadden. Iu het distriet Vlissingen viel de heer C. L. van Woelderen, Koven wien de heer K. Houterman de meerderheid verkrec Bij dien stand van zaken moest van zelf een clerieaal kabinet het roer van staat in handen nemen. En niemand anders dan dr Kuyper is de aangewezen man om zulk een ministerie te vormen. Hij was de man van het oogenblik. Met takt en met sucees kweet hij zich van de opdracht, hem door H. M. de koningin gedaan. Hij wist bijeen te brengen de vol- personen mr R. Melvil baron van Lynden, mr J. A. Loeff, G. Kvuijs, mr J. J. I. Harte van Tecklenburg, J. W. Bergansius, mr J. C. de Marez Oyens en jhr mr T. A. J. van Asch van Wijek, die onder zijn leiding het land, meer dan waarschijnlijk, in de eerste vier jaren zullen besturen. Het zijn zeer achtenswaardige man nen, van wie het meerendeel stellig geen bekwaamheden mogen worden ontzegd. Nu reeds toonden zij bij de behandeling van hunne begrootingen, met uitzondeling van een tweetal, op -1kcogte te zijn van hun taak. Of zij echter zich zullen staande kun- nen houden, zich zullen willen onder werpen aan het gezag van den leider, wiens macht door eene wijziging iu het reglement van den ministerraad zoo blijk baar is vergroot, zal te bezien staan. Maar bovendienenkele hunner, o. a, minister van justitie, hebben reeds bewezen dat zij ook tegenover de bond- genooten kunne zelfstandigheid niet wil len inboeten, Dit zal teleurstelling baren, niet aan de liberalen die over tal door de ministers afgelegde verklaringen reden tot vreugde kunnen hebben, doch wel aan hen, die. bij de stemmingen in Juni nauw verbon den, stellig andere verwachtingen koes terden. Aan welwillendheid van de zijde der vrijzinnige minderheid heeft het ministerie tot heden niet te klagen gehad. Wij zijn nieuwsgierig wat wij in jaaroverzicht zullen moeten over die wederkeerige verhouding en over de vruchten van den arbeid van een kabinet, geboren uit een verbond dat wij noodlottig big ven achten. En thans slaan wij nog een blik op het meer uitgebreide terrein der wereld geschiedenis van 1901 En dan komt ons in de allereerste plaats voor den geest de moord op het hoofd van een staat, gepleegd door een anarchisteen treurig feit, waardoor het nu afgeloopen jaar overeenkwam met zijn voorganger. In 1900 viel als slachtoffer de koning van Italië, in 1901 de president der Vereenigde Staten van Noord- Amerika, Mac Kinley. Terwijl hij "Vrijdagmiddag 6 Septem ber de Pan-Amerikaansche tentoonstel ling te Buffalo bezocht en zich de muziekzaal bevond, loste zekere Leon Czolgosz, nadat hij den president de hand had gereikt, met de andere twee schoten uit een revolver. Mac Kinley kreeg een kogel in de borst en een in het onderlijf. Hoewel men eerst nog hoop had den het leven te behouden. dit niet geliïkt en acht dagen later, in den nacht van 13 op 14 September te twee uur, overleed de president als slachfc- fer van een in en in perfiede daad. De dader werd later ter dood gebracht. De vice-president van Noord-Amerika, kolonel Roosevelt, nam dadelijk het be wind over en verklaarde geheel het voet spoor van zijn voorganger te zullen drukken. Hg kenmerkt zich door grooten persoonlijken moed en een te waardeeren streven om aan misbruiken een einde te maken en vooroordeelen te bestrijden. Op één punt stelt hij velen te leur in zijne houding tegenover de Boeren in Zuid-Afrika. In deze vooral volgt hij de politiek van onthouding van zijn voor ganger en van alle vorsten in Europa. Trouwens, zijn land heeft nog genoeg te doen met de Pkilippijnen, die steeds den strijd om hunne onafhankelijkheid voortzetten, niettegenstaande hun hoofd Agninaldo gevangen genomen werd. Hetzelfde Amerika kenmerkte het vorig jaar zich door een reusachtigen strijd in de staalindustrie, tusschen de werklieden verenigingen en de zg. Trusts instel lingen der mannen van het kapitaal. De strijd is geëindigd met de over winning der laatste. In Zuid-Amerika gist het. In het Noorden heerscht in Columbia een opstand, die zulk een eigenaardig karakter beeft, dat 't vaak moeilijk is uit te maken of Venezuela er aan deel neemt ja of neen. Door de Europeesche belangen, vooral in Panama, kreeg deze kwestie meer beteekenis dan de gewone Zuid-Amerikaausehe revoluties. Chili en Argentinië staan op voet van wapenden vrede. Het tusschen hen gerezen geschil betrof den aanleg van wegen door Chili op betwist g waarvoor eenige jaren geleden Engeland als scheidsrechter was aangewezen. De laatste geruchten luiden vredelie vender. GelukkigWant wat uit een strijd tusschen beide zon voortkomen, valt niet :kelijk te zeggenvooral niet in verband met de naburen, in 't bijzonder Bolivia en Peru, die allicht niet onzijdig zouden blijven. In ons vorig overzicht wezen wij er op dat in de laatste maand van 1900 het einde der Ckineesehe kwestie nabij i. Het heeft echter nog drie kwart jaar geduurd vóór alles beslist was en het verdrag of vredes-protocol van Peking, China door de groote mogenf elegd, was geteekend en de troe pen van de Europeesche Mogendheden en Japan zich terug trokken. Het kof is thans eerst op weg naar de oude hoofdstad. Met roem en eer zijn de mogendheden stellig uit dezen strgd niet teruggekeerd, De slimme Chinees lacht waarschijnlijk in zijn vuistjeen de antipathie tegen vreemde indringers zal er niet op verminderd zijn. De groote man van het Chineesehe rijk, hij die vooral slag had op slimme wijze met de mogendheden om te sprin gen, Li Hung Tsjang, is middelerwijl overleden, zeker wel in het bewustzijn dat, hij als diplomaat niet voor zijne collega's in Europa behoefde onder te doen. In talent, in sluwheid, vonden dezen in hem hun partner. smaken van een Chineeseh boeteling t© ontvangen. En keizer Wilhelm kon in al zijne grootheid dien boeteling, prins Tsjoen, ontvangen om hem genade te schenken voor den moord, door het volk op den Duitschen gezant in China, Von Ketteler, gepleegd. De vertooning moest diepen indruk maken maar velen hebben daarmee danig den draak gestoken. Een andere plechtigheid was ook een kolfje naar de hand van den op praal en luister zoo belusten monarch. Zg betrof de plechtige viering van het tweehonderd vijftigjarig bestaan van het koninkrijk Pruisen. Jammer voor Z. M. dat de feestviering moest worden afgebroken door de ziekte van 's keizers grootmoeder, koningin Victoria. Z. M. verloor niet alleen haar maar ook zijne moeder, de eerbiedwaardige weduwe van den onvergetelijken keizer Frederik, een vrouw met een edel hart, vol liefde voor nuttige instellingen en met een zeldzamen smaak voor kunst. Populair is die vorstin in Duitschland nooit geweesthaar Engelsehe afkomst en haar Engelsehe aard waren daarvoor een beletsel. Het heeft in 1901 allen schijn gehad of haar zoon keizer Wilhelm ook meer en meer de sympathie van Engeland zocht. Bij gelegenheid der begrafenis van koningin Victoria poogde Z. M. zich daar bemind te maken, en niet het minst trok de be noeming van lord Roberts in de orde van den Zwarten Adelaar algemeen de aan dacht. Iu Duitschland en daarbuiten wekte zij groote ergernis. Het was echter eene tegen-beleefdheid voor zgn eigen benoeming tot veldmaarschalk van het Wie over deze kwestie en hare op lossing evenzeer lachen zal, het is R u s- land, dat zijn invloed in Mantsjoerije zag toenemen, en aan zijne diplomatie te danken heeft tal van voorsprongen daar en elders, waarmee het Engeland en Duitschland jaloersch maakt» Duitschland mocht anders de eer Overigens werd in Duitschland de po litieke toestand geheel beheerscht door het nieuwe tariefontwerp, en niet alleen wat den binnenlandschen toestand betreft De voorgestelde slagboom van buiten» landsche producten dreigt groote moei lijkheden te zullen opleveren met andere rijken, vooral met Rusland en met 't be vriende Oostenrijk-Hongarije. De stuw kracht voor deze protectionistische be weging komt van de agrariërs. Door hun obstructionisme werd de binnenlandsche politiek onmogelijk, en de rijkskanselier Von Bulow heeft hun streven trachten te bezweren door dit ontwerp in te dienen. Met de behande ling is de Rijksdag slechts gevorderd tot 't eind der algemeene beraadslagingen. En zelfs als 't ontwerp afgehandeld en aangenomen is, dreigt de spanning te zullen voortduren door de daarna nood zakelijke herziening van de handelsver dragen met andere rijken. Wat den toestand in Duitschland nog denkelijker maakt, is de groote eco nomische crisis die de zoo hoog opbloeien de Dnitsche-, industrie doormaakt, en die dezen zomer zich uitte in een reeks van iewekkende bankroeten, en dezen winter in een droevig relaas van alge meene werkloosheid. Voegt daarbij de agitatie der Polen, die onder allerlei dwangmiddelen gebukt gaan, en den weerslag, die een gevolg is van deze beweging, en men zal overtuigd zijn dat het in Duitschland lang niet alles rooskleurig mag heeten. In Frank rijk heeft het buiten gewoon zadelvaste ministerie Waldeck- Rousseau de bekende wet op de geeste lijke orden tot stand weten te brengen; een maatregel die te meer de aandacht trekt, omdat juist op aandringen van den Paus de katholieken en monarchisten indertijd hun aanvallen op de republiek staakten, en Frankrijk in buitenlandsche

Middelburgsche Courant | 1902 | | pagina 1