BUITENLAND. Verschillende Berichten. LAATSTE BERICHTEN. to ces zou kunnen hebbenreeds veel is in die richting gedaan maar steeds heeft men fiasco gemaakt. Dit is een gevolg hiervan, meende De Lange, dat alle regeeringen éen ljjn trekken en alle dezelfde politiek volgen, die Engeland tot den Zuid-Afrikaanschen oorlog heeft geleid. De voorzitter achtte hierin veel waars, doch vroeg of de moreele zjjde van de kwestie niet opweegt tegen de flnantieele schade. Hoewel by niet gelooft, dat de boycot die uitwer king zal hebben, welke men zich schjjnt voor te stellen, meent hy toch dat by doorvoering daarvan zal blyken dat vele schakels ontbre ken in de keten der internationale organi satie van de arbeiders van Europa; daarom acht hy de beweging van veel waarde. Komt het plan tot uitvoering, dan moet bljjken of ook de bezittende klasse mede wil werkendaarom moet men tot daden besluiten. Misschien, als de sympathie werkelyk zoo groot is als ze ljjkt, zal Engeland gedwongen worden. Bimmel meent dat de arbeiders, vroeg of laat, een stap als deze moeten doen, om misdaden in de maatschappij, als de oorlog, weg te nemen. Dr Bolle gaf nog een uiteenzetting van de houding, die Het Volk van den beginne at'heeft aangenomen een zeer gereserveerde houding in den aanvang, doch later is de redactie warm geloopen voor het plan. Deze spreker betoogde de wenschelykheid dat het internationale ar beidssecretariaat te Brusselzichuitsprekeover het vóór of tegen van den boycot. Dr Bolle schynt het plan onuitvoerbaar toe door de verbazende verarming van de arbeiders, die het tengevolge zal hebben. Hy bestreed ook BimmeTs opvatting en ried de arbeiders aan hun krachten niet te overschattenanderB zal men bedrogen uitkomen. Wanneer de bootwerkers weigeren de En- gelsche booten te laden of te lossen, staan drommen gereed om, gesteund door het ge het werk over te nemen. En spreker achtte ons gemoedsleven niet ryp genoeg om vrouw en kinderen honger te kunnen zien lyden voor een ideaal. Met warmte wees dr Bolle op de groote verant woordelijkheid die men met het doordry ven van den boycot op zich zou ladenhen dezen vorm te steunen, noemde spreker spelen met vuur. Een der aanwezigen, Mullié, meende in dr Bolle wellicht den vertegenwoordiger op dezen avond te zien van de bourgeoisie, die begon te sidderen, nu het proletariaat begint te rammelen. Hy verklaarde zich tegen het door dr Bolle voorgestelde plan en meende dat men wel een strjjd mocht wagen tegen kapitalis tische hebzucht en wreedheid. Deze spreker zou willen dat men een motie van sympathie met het AmsterdamBche comité aannam. Is er geen voldoende financieele steun, welnu, dan gaat het plan niet door. Gelukt het den boycot wèl met succes door te dry ven, dan zal, zooals Troelstra ook heeft gezegd, meer gelukken. Nadat deze spreker had verklaard dat men het Secretariaat te Brussel niet om zyn oor deel over den boycot m dezen vorm h gevraagd, merkte dr Bolle op dat het heeft uitgemaakt dat een dergeljjk plan onuitvoer baar was. Hy gaf als zyn meening te kennen dat Troelstra's werken voor den boycot, nadat het Secretariaat die uitspraak had gedaan, slechts ten doel had de neuzen der sociaal democraten, ook in ons land, te telleneen fijne strategische zet. Nadat nog enkele opmerkingen waren ge maakt en denkbeelden geopperd, werd aange nomen een voorstel van eenige aanwezigen om uit de voorstanders van den boycot in deze vergadering een comité samen te stellen, dat zich in verbinding zal stellen met ver schillende corporaties teneinde een sub-comité van het Amsterdamsche hoofdcomité te kun nen vormen. De voorstanders, ruim een zestigtal, bleven hierop, na het sluiten der vergadering, nog bjjeen, om een, uit 7 personen bestaande commissie te benoemen, waarin twee boot werkers zitting zullen hebben. By acclamatie werden gekozen de beide bootwerkers Vyge- boom en VanVeen, en,na stemming,Termeulen, De Lange, De Voogd, D. Bimmel en Wolders. ONDERWIJS. Te 's-Gravenhage is het examen in schoonschryven M. O. afgelegd door den heer J. J. Ie Bleu van Vlissingen. Dit bericht is reeds in een deel der oplaag van ons vorig nommer opgenomen. Te Utrecht slaagde Dinsdag voor surnu merair by de Staatsspoorwegen de heer J. C. Boone te Golynsplaat. RECHTSZAKEN. Heden (Woensdag) is het verzet, aangetee- kend door F. C., Middelburg, tegen een vonnis van 9 October jl., door niet verschijning van den beklaagde, vervallen verklaard. Het door ons gemelde uitstel der be handeling van de zaak A. W., evangelist te Zierikzee, die, verdacht van brandstichting, naar de openbare zitting der rechtbank aldaar was verwezen, is een gevolg hiervan dat hy tegen die beschikking in verzet is gekomen. De Hooge Raad heeft Maandag afgewe zen de aanvragen om revisie van C. A. Eykelenboom, rijksveldwachter, door de recht bank te Dordrecht en het Hof te 's Graven- hage veroordeeld tot 2 jaar, wegens meineed in een jachtzaak, en van G. Knappers, rijks veldwachter, eveneens wegens mjjneed in dezelfde zaak tot geljjke Btraf veroordeeld. Bjj de rechtbank te Amsterdam is de failliet verklaring van W. P. Noëls van Wageningen aangevraagd» LETTEREN EN KUNST. Het nieuwe stuk van Herman Heyer- mans, dat door de Nederl. Tooneelveremiging in studie is genomen, heet Het Pantser. Zoo gaat het goed! In Londen- sche schouwburgen presenteert men in de pauze gratis thee en koekjes. En in de pauze wordt de orkestmuziek vervangen door optreden van specialiteiten. Waar de groote vy and van het schouwburg bezoek is het variété-gezelschap, kan dit wel licht de oplossing zyn om het publiek weer terug te brengen in de komedie. Te Berljjn was de vorige week Woens dagnamiddag de Schiller-schouwburg geheel bezet door de schooljeugd. Ongeveer 1200 'ongens en meisjes van de hoogBte klasse der volksscholen woonden een opvoering by van Wilhelm lell Gedurende dezen winter zul len aldus tien opvoeringen van klassieke wer ken voor de jeugd plaats hebben, waartoe de middelen worden verschaft door de Cohn-Op- penheim-stichting. Op 23 Dec. a. s., zal aan 's rjjks munt gelegenheid gegeven worden tot het afleggen van het examen als essaieur, bedoeld by ar tikel 7 der wet van 1 Juni 1850 (Stbl. no 25). Men zie no 266 der St. Crt. De minister van binnenlandsche zaken heeft den ryks-archivarisBen opgedragen rap port uit te brengen over den toestand der oude kerkeljjke archieven. Bjj de aanvaarding van de opdracht van het Nederlandsch Zendingsjaarboekje voor 1902 heeft de minister van koloniën, jhr mr T. A. J. van Asch van Wjjck, hulde gebracht aan het standpunt, ingenomen door zyn voor ganger, minister Gremer, ten opzichte van het Zendingswerk. Den eersten Januari zal het 50 jaar ge leden zyn, dat in Nederland de eerste post zegels werden ingevoerd. Noordbrabantsche bank. Door de Noord- brgbantsche bank is aangekondigd, dat tegen 15 dezer weer aan de crediteuren een uitbe taling van 10 hunner vorderingen zal plaats hebben. In de Rjjnhaven te Rotterdam ligt thans een der mooiste schepen van de Holland-Amerika Ijjn, de Rijndam, die de eerste reis heeft maakt. Het schip meet 12.500 ton, de manning telt 210 koppen en 1650 passagiers kunnen ermede vervoerd worden. Nabjj Nieuw-Vosmeer was een klein 'je ongemerkt op de buffers van den achtersten wagen van een peeëntrein geklom men. Het kind viel en is, hangende met zyn broek aan een kettinghaak, met het hoofd over den grond gesleept en gedood. Door de politie te 's-Gravenhage is tegenover de stationneerende, zoowel als de niet direct onder politiecontrole staande voer lieden een maatregel genomen, waardoor wordt tegemoet gekomen aan de grief dat de num mers der rjjtuigen zoo goed als niet zichtbaar zyn aangebracht. Op haar last is het rjjtuig- nummer op flinke grootte geschilderd ter weerszijden van den bok van het voertuig, evenals reeds is toegepast bjj de xytuigenvan de C/róafne-maatschappy. Een tweetal dames, zusters, te Amster dam zyn op een onaangename wjjze van haar sieraden afgekomen. Zondagavond zyn tydenB haar afwezigheid ongenoode gasten binnenge komen en hebben, behalve eenige gouden sieraden, een granaten collier met gouden slot en ongeveer 12 aan specie medegenomen. Maandagnamiddag is in die stad, op de verbindingslijn, een arbeider der Staats spoorwegen door de Gooische stoomtram over reden, met het gevolg dat de dood terstond volgde. Maandagochtend is naby de halte Dui- vendrecht op den spoorweg het lyk gevonden van een onbekend man, door een der staats spoor treinen aangereden. Het lijk is ter be schikking gesteld van den burgemeester van Ouder-Amstel. Een ingezetene te Helmond bewaarde in een lade van een hoekkastje, met eenige an dere papieren, 4 bankbiljetten van 1000. Dezer dagen kwam hy tot de ontdekking dat de 4000 verdwenen waren. Overige papieren werden gedeeltelijk verbrand in de lade gevondenvermoedelijk heeft men den schjjn willen wekken dat ook de biljetten verbrand zyn. Tot nog toe is geen spoor ontdekt. Te Oldenzaal is een 20-jarige wissel wachter, die bezig was licht in een wissel te plaatsen, door een sneltrein uit Duitschland gedood. Men vond zyn vreeselyk verminkt lijk op de rails liggen, Te Stekene is gearresteerd en van daar zwaar geboeid naar Dendermonde overgebracht een der veesmokkelaars, die zich onlangs hevig tegen de politie verzetten en den ge meente-veldwachter verwondden. Door die arrestatie zyn thans al de acht dader3 van het verzet in handen der justitie. Professor Ghantemesse te Parys, een leerling van Pasteur, moet een doeltreffend anti-typhus serum samengesteld hebben. Een der directeuren van de Hamburger paketvaart op Amerika vertoeft op 't oogen- blik in Londen, teneinde daar, naar de Börsen- halle meedeelt, plannen voor te bereiden tot regeling van de concurrentie, voornamelijk in het passagiersvervoer, tusschen de groote trans- Atlantische stoomvaartlijnen. De tegenwoor dige toestand moet zeer drukkend zyn door de gevoelige vermindering in het vrachtver keer. Maar bovendien zou men in Hamburg maat regelen beramen teneinde den dreigenden invloed der Amerikanen tegen te houden. Deze hebben reeds, door Morgan geleid, hun intrede gedaan in de Noord-Atlantische scheepvaart en nu zyn, volgens &&Börsenhalle, I de Hamb. Amerik. Packetfahrt zoowel als de Norddeutsche Lloyd voornemens tot een statuten wijziging over te gaan, waardoor het verboden wordt dat niet-Duitschers in het bestuur zit ting krjjgen, en waardoor men zal verhinderen dat een toevallige meerderheid het karakter of de nationaliteit van de onderneming zal veranderen. Te Stasfurt heeft in de myn Ludwig II door het breken van steunbalken een instor ting plaats gehad. Zeventig mynwerkers wer den van den uitgang afgesneden of bedolven. Onmiddellijk werd er met het reddingswerk begonnen. Vier dooden werden opgehaald en 25 verwonde28 personen bleken ongedeerd te zyn. Er woiden echter nog 23 personen vermist. Het verschuiven van 'tzand maakt 't reddingswerk moeilijk. Toen Rhodes en Jameson per automo biel te Verona waren aangekomen, gat half de stad aan het hotel, waar zjj waren afgestapt, brieven en visitekaartjes af met het opschrift: «Leve Kruger, leve de Boerenen andere minder tamme wenschen en uitdrukkingen. Binnen vermakeljjk korten tyd waren de heeren weer verdwenen. De Amerikaansche regeering heeft haar volkje gekend toen ze het ljjk van Czolgosz, den moordenaar van Mc Kinley, met kalkjjliet begraven om het zoo spoedig mogelyk te doen verteren, en toen ze al zyn kleeren en papieren liet verbranden. De aanstellerij van het pu bliek om reliquiën te verzamelen ter herinne ring aan den moord, wordt erger dan belache lijk. De hoofdaanval van de verzamelaars is gericht op het huis van den heer Milburn, waarin de president overleed. Nacht en dag is het huis door politie bewaakt, doch de planten, de bloemen, zelfs boomtakken en struiken uit den tuin werden weggehaald. Toen op zekeren nacht de twee politie beambten beiden aan de voorzyde waren, slopen een aantal »vereerders" aan den ach terkant tot by het huis, en wisten daar een paar steenen uit den muur los te breken. Jumbo II, olifant te Buffalo, oud van jaren, heeft een electrischen stroom van 2.200 volts door zyn berg van levend vleesch en levend merg voelen gaan, uit twee electroden aan z'n ooren en een op zyn ruggegraat. Met een kwispelen van zyn staart en'een gesnork van bjjval heeft hy zjjne voldoening over deze kitteling van hooge spanning te kennen ge geven. EEN HULDE AAN DIS WET. Van het Duitsche plaatsje Schierstein naby Wiesbaden is onlangs een oproeping »aan alle Ghristiaans van Duitschland" uitgegaan om bjjdragen te zenden ten einde voor den moedigen strjjder Christiaan een monument als blyk van vereering en sympathie op te richten. In het kleine plaatsje, vanwaar dit plan uit ging, teekenden dadeljjk 18 Christiaans voor 18 mark, de vele Christiaans van het overige Duitschland lieten zich evenmin onbetuigd en het resultaat is, dat aanstaanden Zondag te Schierstein een gedenkteeken voor Chris tiaan de Wet onthuld zal worden. Het ont werp is van den Berlynschen professor Pfretzschnerop een voetstuk staat de buste van Christiaan de Wet, begroet door een Duitscher, die hem een lauwerkrans aanbiedt aan den voet ligt een monster, de oorlogs verwikkelingen voorstellend. Uit alle deelen van Duitschland, ook uit Italië en België, waren geldelyke bijdragen ingekomen. Te Parys is door een aantal Ieren een eere sabel geschonken aan Mac Bride, een van de aanvoerders van een Iersche afdeeling in het Boerenleger. Dat hierby menig hartig woordje gezegd werd, is te begrypen. DE AGITATIE TEGEN HET DUEL heeft in Duitschland zulk een grooten omvang genomen naar aanleiding van hot gebeurde te Insterburg, dat wy van deze diep treurige ge schiedenis hieronder uitvoerige bijzonderheden laten volgen. Een 25jarig luitenant, Kurt Blaskowitz gat eenige dagen vóór zyn huwelyk een afscheids partij aan zyn kameraden. Hjj schynt te veel gedronken te hebben en werd in beschonken toestand op straat gevonden door twee artil lerie-officieren die hem naar huis brachten. Blaskowitz heeft daarby van zich afgeslagen en schynt hen geraakt te hebben en de «belee- diging" was er. De zaak kwam voor den raad van eer, be staande uit de regiments-commandanten en eenige officieren, en dit lichaam, dat juist moet dienen om het duelleeren te beperken, vond in de onbewuste daad van een dronken man reden om een duel te bevelen. Blaskowitz had zich den volgenden dag niets van het gebeurde herinnerd; hjj had het dronkenschap gedaan. Hy was op reis ge gaan naar zyn bruid, en kreeg toen telegra fisch het bevel om te Insterburg terug te komen om te duelleeren. Vergezeld van zyn vader, zyn moeder en zyn bruid kwam hjj terug, en bood alle mogelyke verontschuldigingen aan voor zjjn onbewuste daad. De artillerie-officieren waren dan ook bereid hun uitdaging terug te nemende vader van Blaskowitz, een predikant, ging zelf naar den regiments-kommandant om den raad van «eer" tot een andere beslissing te bewegen, maar 't hielp niet. Met zyn stompzinnige bekrom pen begrippen van militaire eer, werd door den raad aan haar beslissing vastgehouden en er werd geduelleerd, met den wreeden uitslag dat luitenant Blaskowitz een kogel in 't onderljjf kreeg en binnen een uur stierf. Dit verhaal moge echter nog zoo schrynend zyn voor iemands rechtsgevoel, en de veront waardiging in de Duitsche bladen moge aan zwellen tot een golf, de Duitsche militairen laten in hun hooghartigheid die golf aan alle zjjden langs zich afloopen. Toen Blaskowitz beg aven werd, riep een predikant in een lijk rede uit «Wanneer zal de moedige man optreden die het durft wagen gelyk recht voorallente vorderen, zoodat niet de eene stand andere be grippen van recht en rechtvaardigheid heeft dan de anderen?" Masr men voelt het in Duitschland dat de meesten niet durven. Het is helaas zóo gesteld, zegt de Frankfurter Zeit., dat de voorstanders van het 't duel zich kunnen aanmatigen de tegenstanders van gebrek aan moed en eer gevoel te betichten, zonder dat hun wegens die eerrooverjj iets geschiedt. Er wordt gomeld dat de minister van oorlog een ernstig onderzoek heeft bevolen, om in staat te zjjn te antwoorden op de aangekon digde interpellatie in den Rjjksdag. Men vraagt zich af of er dan geen reden is om, voor de interpellatie gedaan wordt, de schuldigen te straffen en maatregelen te nemen KrabbemlJjke. Heden morgen vond landbouwer J. W. een jarige vaars dood in den stal liggen. Het dier was door worging om het leven gekomen. Een jaar geleden gebeurde hetzelfde in diens stal met twee twee jarige ossen. Tei-neuzcn. Nadat bjj koninklyk besluit vernietigd was het besluit van Gedeputeerde Staten van November 1900, waarbjj de nieuwe polders onder Philippine en Hoek tot éen water schap werden vereenigd, besloten Gedeputeerde Staten tot het vormen van twee polders, die westeljjk van 't kanaal, genaamd Mosseipolder, en die oostelijk van het kanaal van Philip pine, genaamd Kauaafpolder. Beide polders zullen onder éen bestuur komen. Bezit van een hectare geeft volgens het besluit stemrecht. Nas van Gent. De verbrande Walzen- meelmolen alhier zal vermoedeljjk terzelfder plaatse weder worden opgebouwd. 's Gravenhage. Prins Hendrik komt Don derdagavond alhier aan, om Vrydag met ge zelschap in den Oranjepolder te jagen. De kapitein ter zee Sybrandi zal den zee dienst met pensioen verlaten. Londen 13 Nov. Keizer (Wilhelm sohonk aan koning Eduard een zilveren tafelservies op diens verjaardag. Aan de limes werd heden morgen ge seind dat de bemanning van het lichtschip, dat by Diver in den afgeloopen nacht is aan gevaren, by Foreland is aan wal gebracht. De mail en passagiers zyn nog aan boord van het stoomschip Le Nord. Een Lloyd-telegram uit Dover meldt dat de bemanning van het lichtschip gered en te Dover aan wal gebracht is. Madrid 13 Nov. Alhier werden gekozen 14 liberale, 4 conservatieve en 4 republikein- De oorlog in Zuid-Afrika. Londen, 13 November. De limes meldt uit Middelburg, dat de toestand in de Kaapkolonie, van Kaapstad uit waargenomen, geen gunstigen indruk maakt, terwyl ook in de Noordelyke en Oosteljjke provincies de Boeren zich min of meer permanent schynen gevestigd hebben. Dit geeft echter geen juist beeld van den toestand. Na eene afwezigheid van 2 maan den te Middelburg teruggekeerd, zegt de correspondent, merkte ik aanmerkelijke ver betering van den toestand in de Kaapkolonie op, voornamelijk te danken aan krachtige maatregelen van French. Wel zyn de Boeren weer in het uiterste Zuid-Westen uit de nabyheid van Glanwil- liam doorgebroken met een snellen stouten tocht naar 't Zuiden tot Hopefield, doch slechts 350 man sterk, van wie 120 ongewapend. Enkele over 't westeljjk deel verspreide kleine commando's kunnen slechts weinig kwaad doen. De Standard meldt uit Kaapstad dat de Boeren vee opcommandeeren uit de omstreken van Malmesbury. Vrijheid 13 Nov. Kolonel Garatt, die een maand geleden vertrok, zond 34 gevangenen naar Utrecht; onder deze is veldkornet Okster. Op 4 Nov. verlieten 150 Australiërs het kamp van kolonel Bultesey na een marsch van 12 mjjlen verrasten zjj 80 Boeren in een hoeve. Van deze werden twee gedood, 1 gewond en 11 gevangen genomen de oerigen wisten te ontsnappen. De troepen verloren een luitenant en twee man aan dooden en drie gewonden. Zjj maakten 70 ponnies en een groot aantal paarden en trekossen buit. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Vrydag 15 November. Middelburg. Burgerweeshuis ll1/, u. levering levensmiddelen enz. Inlichtingen secr.-penningm. v/h bestuur der Godshuizen. Donderdag 21 November, liddelburg. Lokaal (Simpelhuisstraat) comm. van spysuitd. aan minverm. 2 u. steenkolen, schenkelvleesch, spek en gort. Inlichtingen concierge. Woensdag 27 November. Middelburg. Gebouw Provinciaal Be stuur 11 u. het onderhoud van het kanaal door Walcheren, gedurende 1902, 1903 en 1904. Raming f 30.000 per jaar. Inlichtingen hoofdingenieur Bekaar, Middelburg, arrondis- sements-ingenieur Hoogenboom, opzichter Van Lange veld, beiden Vlissingen, en opzichter In 't Hout, Middelburg; VERKOOPINGEN EN VERPACHTIN GEN IN ZEELAND. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information 14 Nov. Middelburg, Hout, Kouion. 14 Wissekerke, Hofstede, enz., Noordyke. 14/15Hoedekensk. Boomen, P. Overman, 's Gravenp. 15 Middelburg, Afbraak, Notarishuis 15 Middelburg, Steenen enz.Verhulst. 15 Oostkapelle, Hout enz., De Vos. 15 Domburg, Hout enz., De Vos. 15 Veere, Overhoeken, Ontv. reg. 16 Aagtekerke, Hout enz., De Vos. 16 Westkapelle, Hout enz., De Vos. 18 Middelburg. Boeken, Le Cointre. 18 Arnemuiden, Overhoeken, Ontv. reg. 20 W.-Souburg, Woonhuis Wisboom enz., Verstegen. 20 Serooskerke, Huis enz., Tak. 21 Middelburg, Huizen enz.,Wisboom Verstegen. 22 Middelburg, Overhoeken, Ontv. reg. 22 Ritthem, Hout enz., De Vos. 22 Koudekerke, Hout enz.. De Vos. 23 Biggekerke, Hout enz., De Vos. 23 Zoutelande, Hout enz., De Vos. 26 Biggekerke, Hofstede Wisboom enz., Verstegen. 26 N. St.Joosl. Boomen, Tak. 27 N. St.Joosl. Boomen, De Vos. 28 Middelburg, Bouwterrein,Havers. 29 Meliskerke, Hout enz., De Vos. 29 Grjjpskerke, Hout enz., De Vos. 30 N.&S.Joosl., Hout enz., De Vos. 30 Arnemuiden, Hout enz., De Vos. 3 Dec. Groede, Hofstede, Hammaoher 3 Hulst, (verp.)Toll.,Prov.Griffie. 3 Sluis, Boomen, Lans. Groin. Algemeen Overzicht. De liberalen van Engeland en Wales zjjn bijeengeroepen om weer gezamen lijk op te trekken. Het uitvoerend comité van de Nationale liberale Federatie heeft tegen 4 December te Derby de algemeene vergade ring bijeengeroepen ter bespreking van den ernstigen toestand in Zuid-Afrika. Zal 't nu gelukken om de gesoheidenen weer te vereenigen De resolutie, die er zal voor gesteld worden, is er op ingericht. Daarin erkent de vergadering de ernstige gesohillen in de party over de eerste tjjdperken van den oorlog, maar verklaart de tjjd voor gekomen, dat de natie op de hoogte moet worden ge bracht van de voorwaarden waarop de regee ring bereid is vrede te sluiten. Die vraag moet aan de regeering gesteld worden. Als tweede punt in de resolutie wordt de verschrikkelijke sterfte in de concentratie kampen genoemd, en wordt voorgesteld bjj de regeering aan te dringen op dadelyke maat regelen tot verbetering, onverschillig tegen Sir Gampbell-Bannerman heeft in een toe spraak in een mtiemen kring reeds een woord van welkom toegeroepen aan lord Roseberry bjj diens eventueelen terugkeer m de party. Toen lord Roseberry zich afzonderde zei hjj dat hy voortaan zyn eenzame voor alleen zou ploegen, en misschien zou hy aan het einde niet meer alleen zyn. De beeldspraak heeft al tot heel wat caricaturen aanleiding gegeven. Hy schynt echter nog altjjd alleen te zynen toen sir Bannerman op den beweerden terug keer van den eenzamen ploeger wees, meende by te moeten opmerken dat ploegers gewoon lijk alleen zynhjj had nog nooit twee ploegen dezelfde voor zien ploegen. De libe ralen zouden echter allen den eenzamen ploeger welkom heeten, mits wat hjj wilde doen aan neembaar was voor de liberale party. «Het is nu de tjjd om bezuinigingen te doen," laat Caran d'Ache in de Figaro den sultan tot zyn minister zeggen: «Betaal myn leger niet meer." »Sire," zegt de minister, »uw bevel wordt reeds sedert drie jaar uitgevoerd." 't Wordt een zonderlinge toestand voorden sultan. Want nauwelijks heeft hjj Frankrjjk de deur uitgekregen door allerlei beloften en verzekeringen, of Oostenrjjk komt voor hem staan met een vragenlijstje van veertien vorde ringen, eveneens dreigend met terugroeping van zyn gezant. En 't telegram voegt erbjj dat na langdurige besprekingen de Porte Maandagavond heeft toegegeven. Maar wat de vorderingen inhielden, vonden we niet vermeld. Men zou byna medelyden met den sultan krjjgen, maar waarempel, hy verdient 'tniet. Het wanbeheer in zyn rjjk is wel zoo weerzin wekkend mogelyk. Volgens een telegram uit Gonstantinopel aan de limes is de Musel- mansche bevolking zeer pjjnljjk getroffen door de ondergane vernedering, en een hoog ge plaatst paleis-ambtenaar heeft volgens den zelfden correspondent een rapport aan den sultan aangeboden, waarin uiteengezet wordt dat de voortduring van het tegenwoordig ge- l der regeering binnenlandsche moeielyk- heden zal scheppen. Die ambtenaar moet een man van moed zyn. Want volgens berichten van andere zjjde is men in hooge Turksche kringen niet zoo erg diep onderden indruk. Volgens den correspondent van de Frankf. Zeit. was er wel ongerustheid toen de Fransche vloot uitzeilde, maar toen Mytilene bezet werd, werden ze weer gerust. «Dat land is toch heelemaal Grieksch" zeiden de Turken. Neen, ze dachten dat de Franschen weer naar Syrië zouden gaan, naar Beiroet, zooals ook in 1860 gebeurd iseen daad die Frankrjjk in die streken een enorm prestige heeft verschaft. Maar Mytilene En nu ze tot hun plezierige verbazing zien dat de douanen ook weer zyn vrjjgelaten, komt de oude onbezorgdheid weer geheel terug. Er zgn er meer die het plotseling ophouden

Middelburgsche Courant | 1901 | | pagina 2