BUITENLAND. Verschillende Berichten. LAATSTE BERICHTEN. gemeente toch tot het noodige bedrag moet komen. Zg die beneden f 1100 inkomen hebben, profiteeren. maar wie boven 1800 genieten, zullen veel meer moeten betalen. De zwaarte der belasting wordt nog te veel gelegd op de middenklasse. Wanneer men heeft 1700 tot 2000, be taalt men zonder progressie ruim 7 meer dan tot nu toe; met progressie zal dat zyn rnim 1 Spreker noemt verder nog tal van cijfers om zyn beweringen te staven. By een tarief met progressie zullen de in komens van 2500 tot 3000 evenveel te betalen hebben als vroeger; dan eerst begint de meerdere heffing, Het behoeft z. i. weinig betoog dat de grootere inkomens beter iets meer kunnen be talen dan de middenklasse.; De heer Van der Swalme meent dat de wet niet toelaat te handelen zooals de heer De Veer wenscht. De heer De Veer deelt mede dat hy het tarief overneemt, door burg. en weth. by de stukken overgelegd. Dat tarief is gebaseerd op de wet en berust ook op een zeer matige progressie. Men zou nog verder kunnen gaan zonder met de wet in conflict te komen. De heer Sprenger wyst erop dat het op maken der verordening weken gekost heeft. Burg. en weth. zyn na lang wikken en wegen er toe gekomen om daarin geen progressie op te nemen. De commissie van financiën heeft evenzoo beslist, Spreker kan nu niet op eenmaal van denk beeld veranderen en zal dus tegen het voor stel stemmen. De heer Den Bouwmeester zegt dat, indien in Middelburg alle inkomens, in den staat ge noemd, voorkwamen, by voor progressie zyn zou, dooh niet waar thans, na de 53e Jrlasse, groote hiaten zich voordoen. Burg. en weth. hebben verschillende becij feringen gemaakt op grond van de progressie door de regeering aangegeven, en zyn daarbjj tot allervreemdste verschijnselen gekomen. Daarom hebben zy een tarief zonder pro gressie gemaakt en daarby in het oog gehou den dat inkomens beneden 2000 zooveel mogelyk moesten worden ontlast. De heer Den Bouwmeester toont door ver schillende cyfers aan wat het verschil zou wezen by invoering van progressie en by het weglaten ervan en beveelt ten slotte aanne ming van het voorstel van burg. en weth. aan. De heer De Veer geeft den heer Den Bouw meester gelyk dat het streven van burg. en weth. geweest is om de lage inkomens te ont lasten. Dat is waar voor inkomens beneden de 1000, maar niet voor inkomens daarboven. De heer Den Bouwmeester stelt door cyfers in het licht dat ook inkomens van 1700 tot 1800 niet meer betalen dan vroeger. De klassenverdeeeling is anders geworden. De heer De Ve#r wyst erop dat hy het ge middeld cyfer genomen heeft. Na nog eenige discussie tusschen de heeren Den Bouwmeester en De Veer komt het voor- stel-De Veer om progressie in te voe ren in stemming. Het wordt verworpen met 10 tegen 7 stemmen. Voor stemmen de lieeren Van der Harst, De Veer, Van de Ree, Wisboom Verstegen, Verhage, Koole en De Rycke. Daarop wordt art. 7 aangenomen. Op art. 8 stelt de heer jhr mr E. P. Schorer voor te laten vervallen dat het kohier xn druk en tegen betaling zal worden verkrygbaar gesteld. Hy licht dit toe door erop te wyzen dat aan het in druk verkrygbaar stellen voor- en nadeelen verbonden zyn, maar dat de nadeelen de voordeelen ver overtreffen. Hy wyst erop dat de kohieren op de secre tarie ter inzage kunnen liggen. Het is niet noodig ieders vermogen zoo publiek bekend te maken en het kohier in handen te brengen van nieuwsgierigen en tal van personen, voor wie het niet noodig is. De heer Koole is het met den heer Schorer volkomen eens. De heer Den Bouwmeester zegt dat een hoofdelijke omslag een goede belasting kan zjjn. Indien ieder eerlyk opgaf zou het per centage "hier belangryk minder zyn dan het nu is. Een voordeel van het algemeen verkrygbaar stellen van het boekje boven het gelegenheid geven om te komen kyken op de secretarie is dat een massa fraude wordt voorkomen. Zoodra de publiciteit aan het kohier wordt ontnomen, zal de fraude toenemen en het percentage verhoogd moeten worden, waar door de belasting op de eerlyke menschen nog meer zal drukken dan tegenwoordig het geval is. De heer Van Dunné is het eens met den heer Schorer. Hy heeft het nut van het in druk brengen van het kohier nooit kunnen inzien. Hy heeft er veel tegen. Wil men het kohier zien, men kan dat op de secretarie dat is voldoende contröle. De heer Van der Swalme voelt wel wat voor de bezwaren van den heer Schorer. Het is een onkieschheid dat men voor enkele centen ieders inkomen kan naslaan. Maar nu dit al jaren heeft bestaan, moet het bezwaar van den heer Den Bouwmeester meer wegen. Een openbare controle zal dikwijls aanleiding geven dat verkeerde aangiften worden gesig naleerd en verbeterd. Hg gelooft dat de voordeelen grooter zyn dan de nadeelen. De heer Schorer gelooft niet dat knoeiers door de contröle van anderen zullen gebeterd worden. Het voorstel-Sehorer wordt alsnu in stem ming gebracht en verworpen met 14 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren Schorer, Van Dunné en Koole. Alsnu stelt de heer Schorer voor uit het boekje te doen vervallen de aanteekening of de aanslag is volgens eigen aangifte al Ran niet. De heer Schorer licht dit voorstel toe. Hem dunkt dat, wanneer men wil publiceeren iemands bydrage in de inkomstenbelasting, voldaan is aan de bedoeling, waarmede die maatregel is ingesteld. Waarom is het nu nog noodig er by te vermelden of de aanslag ambtshalve is geschied? Hy kan zich het nut daarvan niet voor stellen. De heer Den Bouwmeester zegt dat dezelfde bezwaren, die bestaan tegen het niet drukken van het boekje, ook geldeu voor de bewuste bijvoeging. Het voorstel wordt v erworpen met 15 tegen 2 stemmen, die van de heeren Schorer en Van Dunné. Bfj art» 10 vraagt de heer Gratama of door de daarby in de verordening aangebrachte wijziging niet wordt weggecijferd de eigen aangifte. Hem komt het zoo voor dat het de be doeling is de eigen aangifte over boord te werpen. De voorzitter gelooft dit niet. De heer Heijse zegt dat eigen aangifte de grondslag zal wezen; hy weet geen betere redactie dan de nu voorgestelde. De heer Gratama beweert dat in de vorige verordening veel duidelyker is omschreven dat eigen aangifte regel is. De voorzitter zegt dat eigen aangifte als regel zal worden aangenomen. De heer Van Dunné meent dat de zaak precies blyft als vroeger. Ejj licht dat in het breede toe. Art. 10 wordt daarop goedgekeurd. De overige artikelen geven tot geen dis cussie aanleiding. Dat doen ook niet de artikelen der ont- werp-verordening op de invordering. De verordeningen worden daarop in kaar geheel zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. O Goedgekeurd worden door burg. en weth. voorgedragen staten van oninbare posten der plaatselijke directe belastingen op de inkom sten in de jaren 1899, 1900 en 1901. Zy be dragen respectievelijk 3.30, f 8.81 en 1036.22'. Burg. en weth. stellen voor een wyziging te brengen in het raadsbesluit van 3 Juli tot het aangaan eener geldleening van 115.000. De wyziging strekt om de datums van aflossing een half jaar later te stellen. De raad heeft hiertegen geene bedenking. Dat heeft hy ook niet tegen eene door burg en weth. voorgestelde wyziging in de ge in een fcebegrooting voor 1901. Burg. en weth. stellen voor te beschikken over een post van 50 uit den post voor onvoorziene uitgaven op de gemeentebegroo- ting voor 1901, voor eene uitkeering aan de Nederlandsche vereeniging voor Gemeentebelangen als tegemoetkoming in de kosten van onder zoek ter zake van een pensioneering van ge meente-ambtenaren en hunne weduwen en weezen. Dit wordt aangenomen. Aan de orde is nu het voorstel van burg. en weth. tot het maken van kaaibeschoeiin- gen aan den Kousteenschendyk en tusschen den paardentrap en het Sas, tot de uitvoering waarvan thans de commissie van fabricage adviseert. Het wordt goedgekeurd. De verdere zaken, op de agenda genoemd, stelt de voorzitter voor aan te houden tot een volgende vergadering. Dit wordt goedgevonden, ln verband met de spontaan ingebrachte motie van den heer Van Dunné stelt de voorzitter, namens burg. en weth., voor de behandeling daarvan aan te houden tot eene volgende by eenkomst. Dit wordt goedgevonden. Hierna wordt de zitting gesloten. Dit slot van het verslag is Woensdagavond reeds in een bijvoegsel ter kennis gebracht van onze geabonneerden in Middelburg.) Het comité van voorbereiding voor het Derde Nationaal Congres voor Geheelonthouding van Alcoholhoudende dranken, te houden op 27 en 28 November a. s., is als volgt samenge steld: voorzitter prof. dr Yan Rees; vice- voorzitter P. van der Meulen, radacteur van Sluit Schiedam le secr. mevr. J. A. van der Lee—Birnie, Amsterdam; 2e secr. mevr. C. W. baronesse Yan Yerschuer—Van Balveren; le penn. mej. H. W. Crommelm 2 penn. dr. Joh. W. Pont, pred. Utrechtleden jonkvr. L. van Baerle, dr. J. H. A. van Dale, directeur van het krankz. gesticht Veldwijk; dr J. H. Gunning Wzn., privaat-docent aan de univer siteit te Utrecht, N. J. C. Schermerhorn, pred. te Nieuwe-Niedorp, Th. W. van der Woude, red. van De Wegwijzer, en A. van der Heide, pred. te Engelum. In een Woensdag te Amsterdam gehou den aIgemeene vergadering der Nederlandsche Vereeniging van handelaren in buitenlandsch meel werd onder meer besloten met kracht propa ganda te blyven maken tegen invoerrechten op eerste levensbehoeften. Het bestuur deelde mede, dat, volgens ver kregen officieele en officieuse inlichtingen, by de tegenwoordige samenstelling der Tweede kamer voor een invoerrecht op buitenlandsch meel geen gevaar bestaat. Last van zyn aanhangers. De heer Paul Horrix, schrijver van adressen aan de Kamer, den voormaligen minister van bin- nenlandsche zaken, mr Goeman Borgesius, enz., richtte thans aan den huidigen minister van binnenlandsche zaken, dr A. Kuyper, weder een verzoekschrift, om opheffing van den vacci- natiedwang." Adressant beroept zich op en haalt aan hetgeen de minister in zyn werk Ons Program aangaande dit vraagstuk schreef. Tegenover de treurige beweging van dien ruynheer Horrix mag wel gewezen worden op het feit dat in Londen de pokken nog niet afnemen. Zaterdag middernacht waren er 175 lyders in behandeling en Zondag kwamen er tien nieuwe by. Indertyd nam mr Vening Meineaz zyn ontslag als burgemeester van Amsterdam, omdat hg niet wenschte uit te voeren het besluit van den raad, om het straffenstelsel by politie en brandweer te regelen. En nu komt in het antwoord van burg. en weth. van Amsterdam op het verslag der af- deelingen over de begrooting voor 1902, de mededeeling voor dat in deze zaak noch van den burgemeester, noch van burg, en weth, voorstellen zyn te verwachten. De heer Van Leeuwen wil dus al evenmin aan den weusch van den raad voldoen Men zegt, dat dit geschil thans geen conflict meer zal uitlokken. Maar eilieve, vraagt de G. Crt terecht, waarvoor is het dan noodig geweest van bur gemeester te wisselen Tot lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland, in de vacature-W. Hovy, is gekozen de heer dr J. Woitjer (anti rev.) met 1042 stemmen. De candidaat der liberalen 0. N. J. Moltzer had 772 stemmen. Ook de heer De Wilde te 's Gravenbage maakt deel van de redactie van De Standaard uit. Jl. Zaterdag bedroeg het totaal van de by de Ned. Zuid-Afrikaansche vereeniging in gekomen giften 1.288,555,35. Een Rotterdamsche rechercheur heeft op den Honingerdijk aldaar een minderjarige jongenaangehouden, diete Scherpenisse was weggeloopen. Hy was werkzaam op een Rynschip. De te 's Hage vermiste kellner uit Delft blyft nog altyd zoek. Er is in verschillende waters gedregd en met den zegen gevischt doch tot nu toe zonder resultaat. De verklaringen, door de gearresteerde nachtkoetsiers afgelegd, worden door feiten weersproken, (Men zie Laatste berichten.) Te Maasbommel is een boerenbehuizing afgebrand. De geheele inboedel, varkens, kal veren en kippen werden een prooi der vlammen. Na het plegen van ergerlijke baldadig heden aan de woning van een landbouwer te Haarlemmermeer, heeft de zoon, nadat de rustverstoorders vertrokken waren, ze achter- volgd, gewapend met een revolver. Spoedig werd een sehot gehoord en een der achter volgden stortte ernstig gewond ter aarde. TerwyT te Haarlem een moeder even afwezig was, sprong een hond op het ledikant waarin een kind van eenige maanden sliep. De hond beet het kind zoodanig in de keel dat de dood terstond volgde. De man in de Bloemstraat te Amster dam wiens huis bewaakt werd wyl men hem verdaoht van diefstal met bpaak, is Woensdag met zyne vrouw gearresteerd. Dezer dagen is op ongelukkige wyze een jong kind te Hilversum gestorven. De ouders, die een feest gingen by wonen aan de fabriek, waar de vader werkt, gaven by buren hun kind om er op te passen. Daar schynt het kind om te slapen iets te hebben ingekregen, met het gevolg, dat het overleed. De zaak is in handen dor politie. Woensdag ochtend is een 18jarige dienst bode uit Ubbergen die, na do kermis te Nyme- gen te hebben doorgebracht, huiswaarts keerde, aangevallen. Een in het grys gekleede kerel sprong uit het bosch op haar toe, greep haar aan en wierp haar op den grond, onderwyl haar een zakdoek tot prop samengewrongen in den mond duwende, opdat zy niet om hulp kon schreeuwen. Onder vreeselyke bedrei gingen rukte de aanrander haar de gouden oorbellen uit de ooren, waarbij de oorlellen doorgescheurd werden, rukte hy een gouden ring van haar vinger, en Btal de portemonnaie. Vervolgens werd zy door den kerel gemeen mishandeld. De misdadiger verdween in de richting van Nymegen. Het meisje ligt ziek te bed. Zy beweert haar beroover te kunnen herkennen. Haar toestand was 's middags bevredigend. Men verdenkt een 23-jarigen man de aanrander te zyn. Te Zutphen viel by het verhuizen iemand achterover van den wagen en bekwam zuike ernstige verwondingen, dat hy aan de gevol gen overleed. Een bekend woesteling te Eindhoven heeft in dronkenschap een boer, die een kar in de stad kwam brengen, een steek met een mes in de zyde toegebracht. EEN STOUT STUK. Te Uden, in de provincie Noord-Brabant, kwam naar het U. D. verhaalt na een lange discussie over de door Barnuin en Bailey ten aanschouwe gegeven wedrennen, ook het moeilyke en kunstige ter sprake van de ruiters, die, staande met onder eiken voet een paard, deze beestjes in woesten galop in toom wisten te houden en te besturen. Een der aanwezigen, Verbrukx genaamd, betwistte het gevaarvolle van zoodanigen rit, t.nminste hy nam aan hetzelfde op een twee tal ongedresseerde paarden te leveren. Een weddenschap werd gemaakt en daarby bepaald, dat Yerbrukx ongeveer een uur afstands op deze wyze zou afleggen. En werkelyk heeft de persoon de roekelooze weddenschap glansrjjk 'gewonnen. Met geen enkel oogenblik falende zekerheid is hy in duizelingwekkende vaart over den weg ge vlogen, ver achter zich latende al wat in rytuigen, op rywielen of andere wyze poogde den waaghals by te houden. Onder luid bravo werd de heer Verbrukx eenige oogenblikken later op den eindstreep door degenen die volgden begroot, terwyl het volk den koenen ruiter met bloemen begiftigde. Te Antwerpen hebben honderd-veertig diamantwerkers in de slyperij van Albrecht Woensdag gestaakt wegens een leerlingen kwestie. Dinsdag nacht had, ter hoogte van Nieuwpoort, eene aanvaring plaats tus- sohen de rykssleepboot van Ostende en de visscherschuit no 6 van Coxyde. Deze laat ste zonk onmiddellijk na de botsing. De equipage,, bestaande uit 3 man, werd geluk kig gered. De sleepboot, die een vaartuig op sleep touw had, bekwam geen avery en kon haar reis voortzetten. Het schynt dat de vischsloep, die ten anker lag, geen lichten op had. Twee nieuwe straten te Antwerpen zyn door het gemeentebestuur gedooptKatharina- Beersmans-straat en Victor-Driessens-straat. Te Mariakerk, aan de Belgisch-Neder- landsche grenzen, heeft een jonge man een 27-jarigen jongeling met een mes gedood. De dader is in hechtenis genomen. De socialisten van het 18e arrondisse ment te Parjjs zullen een protestvergadering beleggen om de veroordeeling van den anar chist Tailhade aan de kaak te stellenals voorzitter hebben zy uitgenoodigd Emile Zola en die heeft aangenomen. Tragisch. Voor eenigen tjjd verliet te Parys een achttienjarig jongmensch het vader- ljjk dak >om het leven te genieten". Ont goocheld kwam hy Maandagmiddag thuis, om daar toen van zyn moeder te hooren, dat zyn vader den vorigen avond gestorven was. Zonder een woord te spreken ging hij naar de keuken en stiet zich een mes door 't hart. Volgens een te Madrid uit Rio Muni, West-Afrika, ontvangen bericht hebben de inboorlingen daar een onderofficier en zes sol daten van de Spaansche mariniers gevangen genomen en opgegeten. De federatie van de Britsche tabaks- firma's, in antwoord op de pogingen der Amerikaansche tabakstrust om zich in Enge land vasten voet te verschaffen, is tot stand gekomen. De federatie (eigenlijk ook een soort trust aan deze zyde van de Athlantische Oceaan) heeft den naam van de Imperial Tobacco Company. In een circulaire van deze nieuwe combinatie wordt gezegd dat zy de belangen van den kleinhandel zorgvuldig in het oog zal houden. Voor de rechtbank in Lambeth (Londen) was dezer dagen een rijwielhandelaar gedaagd door een man, wiens 15-jarige zoon den han delaar by stukjes en beetjes 30 sh. had betaald op afkorting voor een rjjwiel. welk geld de vader nu terug eiBchte. Het bleek, dat de knaap in stilte »spaarde" van het geld, dat hem voor zyn twaalfuurtjes en voor omnibusritten werd gegeven en dat hij daardoor zyn gezondheid had benadeeld. De rechter wees den eisch toe en sprak de hoop uit, dat hierdoor handelaren voortaan weerhouden zouden worden van het verkoopen van rywielen aan jongens en meisjes op die manier. In een kennisgeving in de Londensche Gazette wordt het gebruik van stoffen die arsenicum bevatten verboden bij het brouwen van bier. Op de overtreding is een boete gesteld van 50 pond. Men zal zich herinneren dat er ernstige vergiftigingen zyn voorgekomen door de aanwezigheid van arsenicum in En- gelsch bier. De toestand aan de Italia ansche zyde van den Simplon-tunnel, veroorzaakt door 't aanboren van water, wordt als ernstig beschre ven. De Italiaansche minister van openbare werken is er heen geweest, en heeft by zyn terugkeer te Rome den benarden toestand der werken niet verheeld. Het water spuit uit de aangeboorde bron met een groote bracht. De hoeveelheid werd berekend op 540 liter per seconde. In den tunnel staat het water de arbeiders tot aan de borst. Men heeft ge tracht door een tweetal mynen de opening, waaruit het water komt te vergrooten. Een der mynen kon men doen spriDgen zoodat er nu bijna 600 liter per seconde uit de opening komt. Met groote moeite heeft men nog de drie rotBboren kunnen redden. Men zag bljjk- baar geen kans den watervloed af' te wenden- In Februari en Maart 1902 zal te St. Petersburg eene internationale visscherjj-ten- toonstelling worden gehouden. Exemplaren van het programma en regie ment der tentoonstelling zyn voor belangheb benden gratis aan ons departement van water staat enz., te 's Gravenhage, te bekomen. LOTING NATIONALE MILITIE. Wy herinneren dat de loting voor de lichting der nationale militie van het jaar 1902 zal plaats hebben in de gemeenten en op de da gen en uren als hieronder zyn aangewezen: IJ z e n d y k e, 18 October, te 9.30 u. vm. voor IJzendyke, 10.30 u. voor Biervliet, 11.15 u. voor Schoondyke, 11.45 u. voor Waterland kerkje en 12 u. m. voor Hoofdplaat; O o s t b u r g, 19 October, te 10 u. vm. voor Groede, 10.30 u. voor Breskens, 11 u. voor Nieuwvliet, 11.15 u. voor Zuidzande en 11.30 u. voor Oostburg. Hulst, 22 October, te 10 n. vm. voor Hulst, 10.45 u. voor Clinge, 11.30 u. voor Koe wacht, 1 u. nm. voor Grauw en Langen- dam en 1.30 u. St Jansteen. Krniniugeu. In den afgeloopen nacht zyn by een inwoner, een eind buiten het dorp, 15 groote konijnen gestolen, eene waarde van ongeveer f 15 vertegenwoordigende. Tengevolge der mazelen zyn alhier 3 kin deren gestorven, wat veel heeten mag op een bevolking van nog geen 2000 zielen. 's Gravenhage. Door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland is niet goedgekeurd het be sluit van den raad van Rynsburg tot ophef fing der openbare lagere school. Met I Januari bomt de nieuwe referendaris Quarles van Ufford, oud-kamerlid en Staten lid, by de afdeeling binnenlandsch bestuur, waarvan het kamerlid Van Idsinga chef was. De referendaris Royer vervangt het kamer lid De Stuers by kunsten en wetenschappen. Inzake de verdwjjning van den kellner V. d. K. is geconstateerd dat beide verdachte koet siers den 9 October vroegtijdig in de Schevening- ache duinen gezien zyn. Louden 17 October. Aan de limes meldt men uit Peking dat er onderhandelingen gaande zyn tusschen Li-Hung-Chang en Lessar over een nieuwe Mandsjoerysche conventie, daar die op 5 April door Rusland is ingetrokken. Hierover wordt thans de strengste geheim houding betracht. Madrid, 16 Oct. In de Kamer las generaal Weyler een telegram voor van den kapitein- generaal van Sevilla, meldend dat de ruBt volkomen hersteld is, en het werk aan de haven hervat is. Alle magazyneu zyn open. Weyler deed daarna meedeeling van een wetsontwerp om de lichting voor 1902 terug te brengen tot 40.000 man. De minister van binnenlandsche zaken be vestigde de geruststellende berichten uit Sevilla. OORLOG IN ZUID-AFR1KA. Frankfort (in 't Noorden^ van den Vrjj- staat) 15 October. De colonne van majoor Damant kwam hier Zondag aan. De komman danten Roos en Meyer met eenige honderden Boeren verlieten de plaats kort voor de aan komst van Damant, in Zuidelyke richting trekkende. Zy werden achtervolgd door de colonne Damant, die hen hevig met geschut vuur beschoot. De Boeren lieten 7 karren achter. Maandag, den 14den, geraakte de colonne van majoor Rawlinson slaags m>t Meyer's com mando, waarby ongeveer 20 Boeren gedood, gewond of gevangengenomen werden en Meyer's transport in Engelsche handen viel. Dinsdag, den 15den, rukte de colonne Damant op in Zuidelyke richting van Frank fort, en verjoeg Roos en Meyer uit een poBitie by Blauwbrantz en daarna uit een tweede sterkere stelling by Roodewal. De Boeren ver loren 3 dooden, 1 gewonde en eenige paarden. Roos en zyn adjudant, Theron en een andere Boer werden gevangen genomen. De Engel- schen hadden geen verliezen Den 14den verjoeg kolonel Remmington een commando nabjj Villiersdorp aan de Vaal, waarbij drie Boeren gedood, een gevangen en eenige wagens genomen. De colonnes, opereerende in de Zuidelyke richting, maakten 70 gevangenen. Kolonel Williams viel Nieuwhoudt aan bjj Jagersfontein 60 Boeren werden gevangen genomen. Kaapstad, 16 October. Verschillende Boeren-commandos, ongeveer 500 man, rukken in Zuidelyke richting op, door het dal der Groote Bergrivier, trachtende recruten te werven langs den af te leggen weg. Een deel dezer commandos kwam by Saldanhabaai en Hopefield aan. Cradock 16 October. Luitenant Brida van Bethulie is veroordeeld tot den strop wegens het vernielen van treinen en 't doodschieten van inboorlingen. Lord Kitchener bevestigde het vonnis. Verzending en laatBte busliohtmg der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. Oost-lndië. (Alles plaatselijke tijd.) Rotterdam t LloydJ 18 Oct. 7.10 'e svonds. Marseille (Fr. dienst) 19 Oct. 6.15's morgens. Genua (Nederl.) 22 Oct. 7.10 's avonds. Brmdisi (Eng. dienst). 25 Oct. 1.5 's namid. Amsterdam (Nederi.) 25 Oct. 7.10 ,s avonds. Napels (Deutsche dst.) 28 Oct. 1.5 's namid Marseille Lloyd)30 Oct. 7.10 'a avonds. De verzending der correspondentie voor Atjoh en Sumatra's Oostkust ge schiedt eiken Vrydag met de Britsche booten, buslichting te 1.5 'snamiddags, voor de sup- pletoire verzending te 7 10 's avonds. Voorts des Donderdagsomde 14 dagen, twee dagen vóór de verzending der Fransche mail, te 1.5 'snamiddags. W est-Indië. C ura^ao over Qneens- town18 Oct. 10.10 's avonds. Suriname via Sout hampton 29 Oct. 7.10 's avonds. Curasao met K. W. 1. maildienst 31 Oct. 7.10 's avonds. Suriname via Amster dam. 31 Oct. 7.10 's avonds^ Suriname via St. Na- zaïre 8 Nov. 7.10 's avonds. l'ergaderiugeiffi, fonccrten enz. Middelburg. Vrydag 25 Oct. Transvaalavond. Schut- tershof 8 u. Zaterdag 26 Oct. Alg. Verg. Kindervoeding Soc. St. Joris 8*/« u. Zondag 27 Oct. Opvoering Soc. Tooneel- vereeniging. Schuttere- hof 8 u. Dinsdag 29 Oct. Concert Em. Von Brüc- ken Fock met Arnh. Orkest. Concert- en gehoorzaal 7% n. D o n d e r d. 31 Oct. Uitv. Hosanna. Concert en gehoorzaal 8 u. Vrydag 22 Nov. Concert Pablo de Sarasate B. M. Goldschmidt. Concert- en Gehoorzaal 8 u.- Vrydag 29 Nov. Concert Vereen, v. Instru ment. Muziek. Concert en gehoorzaal 8 u. Dinsdag 17 Dec. Uitv. Zangv. lot Oef. en TJitsp. Concert- en ge hoorzaal. Ylissingeii. Zaterdag 19 Oct. Buiteng Verg. aandeelh. De Schelde. Kantoor der Maatsch. 2 n. Algemeen Overzicht. In de »belangenpolitiek" in China heeft Frankry k niet aan den wedijver in de Noord-Chineesche streken deelgenomen, toen Duifcschland daar in 1898 Kiautsjau pachtte. Rusland Port Arthur kreeg en Engeland Wei- Hei-Wei bezette. Dat was niet uit onbaat zuchtige braafheid, want toen die geruchtma kende inpalmerjjen in Noord-China plaats hadden, zocht Frankryk in Zuid-China zich vast te zetten. Er is minder over gesproken, maar Frankryk heeft toch in datzelfde jaar, in betaling voor een vermoorden priester en. een vermoorden ingenieur, evengoed een haven in Zuid-China in pacht gekregen, met tevens de belofte dat de Chineesche landen, grenzende aan 't Fransche Tongkinggebied in Achter- Indië, benevens het eiland Hainan, niet aan andere mogendheden zouden worden afgestaan» Het is begrypelyk dat Frankryk zyn Achter- Indische belangen op wat voordeeliger grond slagen wil vestigen. Cochm-Chma en Tong- king koBten veel geldze zyn erg ongezond,-

Middelburgsche Courant | 1901 | | pagina 2