Verschillende Berichten. zaken besteed worden dan eene onvruchtbare gedachtenwisseling over een feit, waaraan toch niets meer te veranderen valt, dat reeds van alle kanten is bekeken en waarover de gevoelens verschillen onder alle partpen. Tegenover het aangehaalde gevoelen van dr Kuyper staat de meermalen meegedeelde meening van den heer Eloat van Soeterwoude, die zich bèslist aan de zjjde van dr Schaep- man schaarde. En.wie weet of dr Kuyper na 1875ook niet van gedachten ïb veranderd. DB KINDERWETTEN. De vreeB dat de tegenwoordige regeering zich vooralsnog met de invoering der Kinder wetten niet wilde haasten, heeft, naar mr. Rethaan Macaré, bljjkena eene mededeeling van hem in het 2tijdschrift v. Armenzorguit goede bron verneemt, geen reden van bestaan. Integendeel heeft de tegenwoordige minister van justitie het vaste voornemen, de inwer king-treding der bedoelde wetten, aan wier tot-stand-komen hjj als rapporteur, zoo groot aandeel had, met krachtige hand voor te be reiden en te bevorderen. Dat deze belangrijke wetten noch in de aluitingsrede, noch in de Troonrede vermeld zijn, mag geweten worden aan het feit dat mr Loeff, tengevolge van treurige familie-om standigheden, in den ministerraad geen deel heeft kannen nemen aan de vaststelling van beide staatsstukken. OPCENTEN OP DE BELASTINGEN. Door den Minister van Financiën zjjn nieuwe bepalingen vastgesteld omtrent de uitkeering en beschikbaarstelling der opcenten op de directe belastingen. De gemeente-opcenten op de directe belas tingen worden na afloop van iedere maand voor elk middel en eiken dienst afzonderlijk aan de gemeenten uitgekeerd. De uitkeering wordt geregeld naar de gezamenlijke ontvang sten (hoofdsom en alle opcenten), zooals die by het einde der maand worden aangewezen. BEHÜËnuuëFMK. Bjj kon. besluit is de heer O. W. C. Blanck, consul-gene raal der Nederlanden te Stokholm, benoemd tot commandeur der orde van Oranje-Nassauen is de kap. t/z A. H. Hoekwater eervol ont heven van het bevel over Hr. fls. monitor Cerberus en dat bevel opgedragen aan den kap.-luit. t/z H. P. Netscher. In de maand December en, zoo noodig, Ja nuari e. k., zal te Leiden, te Utrecht, te Groningen en te Amsterdam gelegenheid wor den gegeven tot het afleggen van de practi- sohe examens van apotheker. De dag van aanvang dier examenB zal nader worden be kend gemaakt. De commission, die in het jaar 1901 belast zyn met het afnemen van de examens van apothekersbediende, zullen zitting houden te Arnhem en te Venlo op 14 October e. k. Voor nadere bijzonderheden omtrent deze examens, zie men no. 234 der St. Ct. Volgens by onze regeering ingekomen be richt, heeft het congres der vertegenwoordi gers van de Russische spoorwegen een prijs vraag uitgeschreven voor eene automatische koppeling van spoorwegwagens, voor de be antwoording waarvan ook vreemdelingen worden toegelaten. Bovengenoemd no. der St. Ct. bevat de aan kondiging dienaangaande, verschenen in het Journal de St. Pétersbourg van 2/15 Sept. jl. UIT STAD EN PROVINCIE. Om mede te gaan met de eischen van den tyd, maar vooral om over meer ruimte te kunnen beschikken en over meer licht, heeft de heer Frederik Bo&sson zyn bedden- en tapijtenmagazjjn in de Langedelft alhier een groote verandering, een uitstekende verbete ring doen ondergaan. Het front maakt, zonder overladen te zyn, een aangenamen indruk en een flinke etalage kast, die Zaterdagavond by de heropening van het magazyn schitterend verlicht en zeer smaakvol geschikt was, geeft een goede ge legenheid om de aandacht te vestigen op de artikelen die de heer Boasson in voorraad heeft. Daaronder is te verstaan alles wat maar eenigszins tot het bedden- en tapytvak kan gerekend worden te behooren, zoowel in duurdere alB in goedkoope kwaliteit en, in enorme keuze. Verder heeft de heer Boasson het voornemen om zyn zaak belangryk uit te breiden door er aan toe te voegen een magazyn van slaap kamer-ameublementen en zich speciaal toe te leggen ook daarin het nieuwe en kostbare even goed als het eenvoudige en goedkoope voorhanden te hebben. Daarbij wil hy er naar streven, by billy ke prysuoteering, zyn naam te handhaven van degeljjke artikelen in den handel te brengen. Kapitein Veraélewel de Witt Hamer te St. Helena zond onlangs aan het Middélburg- sche Dames Comité namens zyne mede-krygs- gevangenen een door den heer L. J. v. d Merwe vervaardigden dames wandelstok met verzoek dien aan te bieden aan H. M. de Koningin. Het comité, voor wie het hoogst aangenaam was aan dit verzoek te kunnen voldoen, mocht het bericht ontvangen, dat het geschenk door H. M. gaarne is aangenomen. De fraai gevormde stok xs donker gepolyst van lichter kleur is de knop, die gevormd wordt door twee in elkaar gevouwen han den op de eene hand staat gegraveerd Z. A. R., op de andere O. V. S. Aan het boveneinde van den stok is met vergulde lettertjes in gesneden Koningin Wilhelmina Nederland L. J. v. d. Merve K. G. V. Deadwoodkamp, St. Helena 1901. De heeren J. L. van der Plas en R. van Houten, surnumerairs der directe belastingen, invoerrechten en accynzen, zyn verplaatst van de directie Middelburg: eerstgenoemde naar de directie te Rotterdam, laatstgenoemde naar die te Arnhem. Van de onlangs benoemde surnumerairs zyn de heeren K. O. Gesner van der Voort, J. W Roskes, W. de Bas en W. F. Sturm ingedeeld by de directie te Middelburg. Een en ander met ingang van 1 November a. Zondagmiddag viel op den Segeersweg nabjj onze stad een meisje van vyf jaar, dochtertje van D., van den zolder in hare woning, waar zjj bezig was geweest met schommelen. De kleine kreeg schedelbreukde genees kundige geeft weinig hoop op herstel. Met de leiding van het voorbereidend, militair onderricht te Middelburg van 15 October—Maart a. s. is belast de 2e luite nant C. J. H. van der Harst, alhier. In tegenstelling van vorige jaren, toen slechts 10 jongelieden aan genoemd onderwys deel namen, diene dat zich nu een 50-tal hebben aangemeld. Tot 25 October a. s. bestaat nog gelegen heid zich voor deelname op te geven. Zoodra de nieuwe legerwetten in werking treden, zullen de jongelieden, die gedurende 2 jaren aan genoemd onderricht met gunsti- gen uitslag hebben deelgenomen, het eerst in aanmerking komen voor verkorte oefenplicht, nl. 4 maanden. Natuurlyk is de storm, Zaterdagavond opge komen en Zondag woedende met hevige kracht, en waarvan we heden het staartje genieten, niet voorbijgegaan zonder hier en daar sporen van zyn geweld achter te laten in onze provincie. Boomen werden ontworteld, takken afge scheurd, schoorsteenen, dakpannen, ruiten, hadden het zoo hard te verduren, dat som mige zelfs bezwekendoch van ernstige ongelukken in onze omgeving hoorden we niet. Te Goes viel een omwaaiende olmenboom op een koffiehuis, waardoor aan het dak nogal schade is aangericht. Het aantal te Vlissingen in het afge- loopen badseizoen gebruikte zeebaden bedroeg 5830, dus ruim 800 meer dan het vorig jaar. Wanneer wy zoo nu en dan in Fransche tijdschriften of couranten artikelen lezen, dan vallen ons steeds op de aangename vorm, waarin de schrijvers hun onderwerp behandelen, de gemakkelijke toon, dien zy aanslaan, en, waar het verslagen geldt, de massa aardige bijzon derheden, die de reporters daarin weten te vlechten. Dat zjj echter met de waarheid het niet bijster nauw nemen, wordt dikwjjls beweerd maar is natuurlyk niet altyd na te gaan. Wel te doen is dit waar het mededeelingen geldt omtrent zaken die wy zeiven bijwoon den. Zoo bevat nu de Figaro een artikel over onze koningin, van de hand van Francis de Croisset, waarin hy onder meer het een en ander mededeelt omtrent den tocht van H. M. door Walcheren. Daarin vertelt hy o. a. dat de Koningin by haar bezoek aan Veere het Zeeuwsche costuum droeg en dat, toen de burgemeester, »een eenvoudige visscher," zyn welkomstspeech zou voorlezen, dit den ouden man te machtig was. Zyn stem slokte, 't papier gleed uit de handen. Toen, zoo zegt Croisset, viel de kleine prinseB, in een aanbiddelijke opwelling van dankbaar heid den grijsaard om den hals en kuste hem op beide wangen." De Fransche schryver kon bjj dit gezicht zyn tranen niet bedwingen en stootte ook zoo goed en zoo kwaad als het ging zyn »Leve onze Koningin" uit. Dit is nu wel aardig geschreven, maar zoo veel woorden, zooveel onjuistheden. Dat jhr mr A. A. van Doorn van Koude kerke, toen burgemeester van Yeere, den indruk van een eeuvoudigen visscher en een grjjsaard maakte, zal zeker niemand meer dan hemzelf verwonderen en dat de Koningin hem om den hals viel en op beide wangen kuste, zal hem zelfs niet in den droom zyn overkomen. Wy zouden dit eene staaltje met veel andere kunnen vermeerderen, zoo bjjv. waar De Croisset vertelt van de kroning, waarby by o. a. verklaart een saltaar" gezien te hebben met zooveel kaarsen, dat de bloemen er van leden en waarby »de geestelijkheid stond, van het hoofd tot de voeten schitterend van goud." Honderden werklieden zeker veel verkleede heeren, o. a. lord Rosebery, die zich vermomd had als metselaar om in de kerk te kunnen komen z ig men er zoo maar naast kamer- heeren, smaarschalken" en »senatoren" bjjeen. 'tis aardig, maar de reporters duim is ook hierin voldoende te herkennen. Tot sub-ontvanger der accynsen op het geslacht teBorssele is benoemd de heer J. van Dujjne Fz., adsistent-telefonist aldaar. In den polder Borssele is een blauwe haas geschoten. Men vermoedt dat de doodelyk getroffene een konjjn tot vader of moeder heeft gehad. Uit St. Philipsland schryft men ons: 't Wil met onzen postdienst nog maar niet geheel in 't reine komen. Zoo af en toe onder vinden we, hoe omslachtig de weg is, dien een groot deel van onze post moet afleggen, om onze gemeente te bereiken. Onze eerste bezending komt al. over Bergen op Zoom, Tholen, Stavenisse, Viane, Zierikzee. Kan de nachtdienst op het veer Stavenisse—Viane niet op tyd geschieden, wat vermoedelyk in den nacht van Zaterdag op Zondag wegens den harden wind het geval zal geweest zyn, dan ontvangen we die post op werkdagen eenige uren te laat, doch op Zondag in 't geheel niet. Zoo ontvingen we Zondag 11, o,a. geen dagbladen; alleen een ochtendblad,aan gezien dit over Steenbergen was verzonden. Zaterdag namiddag had op de Wereld bjj Nieuwerkerk zekere J. L„ een oud man, die mee hielp aan het voortduwen van een waggon met suikerbieten, het ongeluk te vallen, waardoor de wielen van den waggon hem over den voet gingen, en eenige teenen totaal werden afgereden. Geneeskundige hulp werd dadelyk ingeroepen. Door drie heeren jagers zjjn in de ver- loopen week in Sir Jansland en inOos- t e r 1 a n d omstreeks een honderdtal fazanten geschoten plus eenige hazen. Het waalschip Frederic, schipper P. v. d. Bussche, van Dixmude, in het kanaal te Terne u zen suikerbieten ladende, is, toen het bjjna afgeladen was, lek geworden en ge zonken. De deklast is in een ander schip overgeladen, waarna men beproeven zal door uitpompen van het water, het vaartuig te lichten. De bieten zyn bestemd voor de fabriek La Ruche te Gent. Schip en lading zyn verzekerd. Men schryft ons uit Saa van Gent: Telken jare wanneer in België de suikerfa brieken hunne campagne zyn begonnen, heerscht in het kanaal een ware visch-slach- ting. Men weet: de Belgische suikerfabrieken loozen hun vuil water in het kanaal. Daardoor wordt het kanaalwater vuil en stinkend, zoo dat de daarin aanwezige visch het onder water niet meer kan uithouden en zich op de oppervlakte laat dryven. De visch is dan suf en gaat weldra dood. Natuurlyk weet men daar raad mee, door ze bytyds te vangen en op te eten. Zelden is men in de gelegenheid zich zóó aan visch te goed te doen als in dezen tyd, daar alle vischsoorten in grooten getale »boven komen." Dat de visschery daardoor veel schade lydt, behoeft zeker geen betoog. Een vraag echter kan men de Belgische fabrieken niet verbieden hun vuil water in het kanaal te laten loopen? De fabrieken hier ter stede mogen het niet en moeten hun water door middel van leidin gen naar de Schelde overbrengen. Wy betwjjfelen of hieraan wel iets te doen is. Onze Rykswaterstaat heeft, meenen wy, niet de macht zulk een verbod uit te vaardigen. In de haven te Philippine werden in September 13218 balen mosselen gelost. De beste maanden voor den mosselhandel aldaar zyn steeds Juli, Augustus en Septem ber. Het aantal balen, dit jaar gedurende deze maanden van daar verzonden, is niet minder dan in andere jaren. Toch zal de zomer van 1901 met een zwarte kool geboek staafd worden. Door de groote sterfte onder de mosselen in het begin van het seizoen waren alle han delaars gedwongen zeer veel mosselen aan te koopen op de Zuiderzee, ten einde genoeg handelsvoorraad te hebben. De warme dagen in de laatste weken deden bovendien vele bezendingen bederven en wa ren zoodoende een niet geringe schadepost. ONDERWIJS. Aan de universiteit te Leiden heeft o. a. de heer W. H. A. Scholte uit Oostburg, het candidaats-examen godgeleerdheid afge legd. Voor de betrekking van hoofd aan eenige openbare lagere scholen le kl. te Amsterdam hebben zich 257 sollicitanten aangemeld. Zondag herdacht prof. dr S. Talma zyn vyf en twintigjarige ambtsvervulling als hoog- loeraar aan de hoogeschool te Utrecht. Uit alle oorden des lands en ook uit het buitenland ontving de professor blyken van sympathie. Eene commissie uit leerlingen en oud-leer lingen, waarin o. a. ook zitting bad de heer A. J. Hoorweg te Middelburg, bood den jubilaris een fraai album aan, bevattende de portretten van oud-leerlingen en leerlingen, welk album vergezeld was van een oorkonde met een opdracht en de namen der deelne mers. Tevens is een geldsom bijeengebracht, waarvoor de professor eene bestemming kan aanwijzen. LANDBOUW. De plannen voor de proefvelden in Zee land 1901/1902, door den rjjkslandbouwleeraar opgemaakt in overleg met de proefnemers, zjjn in de vergadering van de commissie van toe zicht vastgesteld. Voor den aanleg der proefvelden wordt ge raamd 748.31 en voor 8 proefveldjes voor landbouw wintercursussen f 200, samen alzoo 1100. In de afdeeling Walcheren zal de wed. Mest! te Nieuw- en St. Joosland een bemes- tingsproef nemen op aardappelen. In de afdeeling Zierikzee zal de heer C. J. Hocke Hoogenboom te Zonnemaire een bemestingsproef nemen op suikerbieten en de heer A. Bejje te Burgh eveneens. In de afdeeling Tholen zal de heer H. Dorst te St. Annaland een bemestingsproef nemen op aardappelen, wat ook de heer M. Kortense te Kruiningeninde afdeeling van dien naam voornemens is. Voorts neemt daar de heer L. de Koeyer een bemestings proef op weiland en de heer P. Lindenbergh te Wemeldinge een afstandsproef met suiker bieten. In de afdeeling Heinkenszand neemt de heer A. Kooman te Kapelle een bemestings proef op uien en de wed. De Jager, eveneens te Kapelle, een dito op aardappelen. De heer J. Koert te Wol phaartsdjjk wil een bemestings proef nemen met Chilisalpeter op verschil lende tjjden uitgezaaid op suikerbieten en de heer J. D. Elenbaas te 's Heer Arendskerke eene bemestingsproef op suikerbieten. In de afdeeling Oostburg neemt de heer .T, van Crujjningen te Znidzande een variëteits- proef met tarwe, de heer J. J. Risseeuw—De Hullu aldaar een bemestingsproef op uien, de heer J. J. RisseeuwTromp te Schoondyke een variëteitsproef met tarwe, terwijl de heer Iz. Leenhouts te lJzendjjke de meest verbouwde inlandsche tarwevariëteiten wil vergelyken met drie nieuwe variëteiten. In de afdeeling Hulst neemt de heer Ch. Pauwels te Sas van Gent een variëteitsproef met aardappelen, de wed. Jos. Daelman te Westdorpe een cultuurproef met suikerbieten-^ variëteiten, de heer Alph. de Beleir een variëteitsproef met suikerbieten, terwyl de heer Joh. der Feyter Pz. te Zaamslag wil nagaan, welke de maximum hoeveelheid Chili-salpeter is, die met voordeel bjj suikerbieten aange wend kan wordende heer O. F. de Deckere te Clinge neemt een proef met suikerbieten variëteiten en de heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury te Hontenisse een bemestings proef op suikerbieten. KERKNIEUWS/ Door kerkvoogden en notabelen der Hervormde gemeente te Zierikzee is be sloten tot de invoering van een kerkelyken hoofdelyken omslag van hoogstens twee duizend gulden. Tot grondslag der heffing zal de aanslag in den hoofdelyken omslag der ge meente Zierikzee worden genomen. Wekelijlcsche opgaaf betreffende de: Ned. Herv. kerk. Beroepen naar: Rilland-Bath G. Oortliujjs, cand.; Klaaswaal en Langerak A. Hoogendyk Ez., cand.; Franeker J. Heep te Wjjdenes; Tricht E. van den Berg, cand.; Groningen J. D. J. Idenburg te HilligersbergHoogwoud H. I. van Veen te Berlicum; Hekelingen F. H. G. van Iterson, cand.; en naar Papendrecht. P. Bokma te Gameren. Aangenomen naar: Gulemborg door J. Visser te Egmond aan Zee; en naar VierlingBbeek door A. Carlier te Spankeren. Bedankt voorHaamstede door J. D. Dar- denne Ankringa te AartswoudHeemstede door Posthumus Mejjes te Dubbeldamen voor Edam door W. A. van der Scheer te Tiel. Gereformeerde kerken. Beroepen naarMolenaarsgraaf c. a. J. Mul der, cand. Bedankt voor: Oostburg door S. Bosma te Buitenposten voor Harmeien door J. C. C. Voigt te Raamsdonk. Op de, dezer dagen te Keulen, door de Gustaaf-Adolf-Vereeniging gehouden algemeene vergadering bleek uit het jaarverslag dat het aantal afdeelingen van 1918 gestegen is tot 1926, dat van de aangesloten vrouwenvereni gingen van 590 tot 604. De totale inkomsten hebben 2,170,358 mark bedragen (vorige jaar I,997,842), de uitgaven 1,637,881 mk. (v. j. 1,499,402 mk.) Vooral in Oostenrjjk heeft de Vereeniging groote vorderingen gemaakt en in 't geheel kan zy in 't afgeloopen jaar op 13,000 bekeeringen wjjzen (d. w. z.van het katholieke naar het Luthersche geloof). Ver scheidene gemeenten bly ven echter noodlydend en vragen om ondersteuning, daaronder 35 in Nederland. Namens het hoofdbestuur werd gewaar schuwd tegen het koopen van den te Dresden uitgegeven Gustaaf Adolf-kalender, waarop geheel ten onrechte leden van het hoofdbe stuur als medewerkers staan genoemd en die met de vereeniging niets heeft te maken. Het Volksblad, directeur-hoofdredacteur de heer R. Schwarz, deelt in zyn jongste nom- mer mee dat de heeren mrs. J. D. Veegens, A. Kerdjjk, prof. M. W. F. Treub, C. Th. van Deventer en dr. D. Bos, allen vryzinnig-demo- craten, zich bereid hebben verklaard, als me dewerkers aan het blad op te treden. Hun opstellen zullen of met den naam voluit of met initialen worden geteekend. Dat de heer Veegens gedurende het begon nen zittingjaar der Staten-Generaal de lezers van het blad, in den regel wekelijks, op de hoogte zal houden van de parlementaire werkzaamheden, weten wy. De heeren Kerdjjk, Treub en Bos zullen sociale, economische en politieke onderwerpen, telkens als zy daartoe aanleiding vinden, behandelen, terwyl mr. Van Deventer meer ïn^het byzonder de koloniale aangelegenheden tot punt van studie en be spreking zal maken. De lieer Veegens levert in genoemd nom- mer reeds eene beschouwing om exploitatie van de spoorwegen door den staat in ons land te bepleiten. Op dit oogenblik valt in het belang daarvan echter weinig te wachten. De tegenwoordige minister van waterstaat, die de spoorwegcvereenkomsten van 1890 heeft helpen ontwerpen, zal wel geene voorstellen tot zulk eene exploitatie doen. Slechts de grootst mogeljjke uitbreiding van kiesrecht kan daartoe den weg banen. De rechtbank te Arnhem veroordeelde N. Z., directeur van een inrichting voor zenuw- lyders te Eede, wegens mishandeling tot ƒ100 boete, subst. 42 dagen hechtenis. De eisch was 25 boete. Van bjjzondere zjjde is te Arnhem een traktaatje verspreid, gericht tegen het bezoe ken van Barnum en Bailey's World Show. Een der bijzondere scholen aldaar stond eene vacantie op Zaterdag toe voor den intocht van Barnum en Bailey. Byzonder en byzonder zyn tweemerkt de Arnh. Crt op. De werkstakende dienstmannen te Rotter dam zullen aan de ingezetenen aldaar een circulaire zenden, waarin zjj de redenen zullen uiteenzetten, die hen bewogen hebben het werk voor de Maatschappij neer te leggen. Zjj zullen tevens een beroep doen op het publiek om hen in hun strjjd te steunen. In Friesland heeft het hoofd eener bij zondere school een waarschuwing van den arr-schoolopziener ontvangen wegens overtreding van de leerplichtwet. Valsche guldens zyn in beslag genomen te Edam en Schermer, in Noord-Holland. Aan de winkeliers, die tegen een kleine provisie van rijkswege zich belasten met den verkoop van postzegels en andere posterjj- benoodigdheden is, evenals aan hunne huis- genooten, het verkoopen van prentbriefkaar ten verboden. Zaterdag avond is, door onbekende oor zaak, een zware brand uitgebroken in een chocoladefabriek te Scheveningen. De Scheve- ningsche en de Haagsche brandweer hebben alles gedaan om het vuur te stuiten, doch tevergeefsde fabriek is verloren gegaande muren stortten des nachts, tegen éen uur, in. De omliggende huizen zynbehouden 'gebleven. Het ergste is, dat, ongeveer te middernacht, de groote stoommachine is omlaag gestort. Geheel vernield ligt thanB het gevaarte onder de puinhoopen. Tengevolge hiervan moet het geheele bedrijf stil staan. Byna 100 arbeiders zyn plotseling zonder arbeid, doch de aandeel houders en de directeuren zouden heden be raadslagen over de vraag hoe men de werk lieden voorloopig met het een of ander zou kunnen bezigheden. Zondagmorgen werd nog steeds met twee stralen water gegeven op enorme smeulende cacao- en chocolade-massa's welke, om gevaar te voorkomen, buiten het fabrieksgebouw werden gebracht. Assurantie dekt de schade, die globaal op circa 2 ton gouds wordt geschat. Dit hoog schadecjjfer wordt evenwel nog overtroffen door de aanzienlijke indirecte schade tenge volge van het stilstaan van het bedrjjf, waar door belangrjjke leveringen niet kunnen door gaan. Een brandweerman en een persoon van het Scheveningsche vrijwillige brandweerkorps hebben by het blusschingswerk eenige lichte verwondingen bekomen. De boeken der vennootschap konden nog tydig door den boekhouder gered worden. Te Bergschen Hoek is ontdekt de dader van den onlangs aldaar gepleegden diefstal met inbraak in de pastorie der Hervormde gemeente en in een woning. De man, die bekend heeft, is te Rotterdam achter slot en grendel gezet. Te Haarlem heeft Vrijdagmorgen, zeer vroeg, een man ingebroken in een woning en twee horloges ontvreemd. Men was den dief spoedig op het spoor; toen hy in de wacht kamer van het station kwam om er met den trein van door te gaan, hield de politie hem aan en stelde hem in verzekerde bewaring. Een zeventienjarige geëmployeerde van de Hollandsche Spoor is op het rangeerter rein te Amsterdam door een locomotief aan gereden en zoodanig verwond, dat hy aan de gevolgen is overleden. Te Statendam kreeg een arbeider ineen beetwortelsuikerfabriek een kei, die uit een lift viel, op het hoofd. De man, die bewuste loos werd weggedragen, verkeert in levens gevaar. Zaterdagnacht zjjn te Wildervank twee huizen totaal uitgebrand. De brand, ontstaan bjj een schoenmaker, tastte daarna een café aan, waarin tevens een modezaak werd uit geoefend. De familie uit het café redde zich met moeite. Alles was verzekerd. De storm heeft zich ook geducht doen voelen in België. In Luik is de kermis op een ongelooflijke wjjze gehavend. Geen tent kwam er zonder schade af, behalve een museum waarvan de directrice met 't oog op den lagen barometerstand speciale stutten had doen plaatsen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Byna langs alle spoorlijnen zyn er tele graafpalen omgerukt. De telegraphische ver binding van Brussel naar Parys was van Zondagavond 10 uur af den geheelen nacht verbroken. Bjj Charleroi zyn een paar huizen ingestort. De werkstaking in het Luiksohe bekken heeft opnieuw aanleiding gegeven tot ernstige ongeregeldheden. Zaterdag middag verza melde zich een troep van 800 stakers te Kerstal, en begaf zich naar de mjjn te Abhooz. Hun houding was verre van geruststellend. De kolenmjjn werd bewaakt door gendarmes en deze maakten een charge op de stakers, en arresteerden twee van hen. Doch de houding van de menigte was zoo dreigend, zegt de Petit Bleu, dat zy weer moesten worden losge laten. De burgemeester heeft de stake» weer tot kalmte weten te brengen. Te Parys overleed de natuurkundige König, bekend door zyn onderzoekingen op het gebied van licht, warmte en geluid. Zaterdag avond is er op het Trinité-plein te Parys een bom geworpen die met zwaren slag ontplofte. SlechtB éen voorbijganger werd licht aan 't oor getroffen. De bom kon slechts geringen omvang hebben gehad. De daders worden gezocht. Miss Catherine Brogdon, schrijfster van een bekend boek, What to do with our girls (Wat moeten wy met onze jonge meisjes doen?) is dezer dagen te Londen zonder onderkomen en in beschonken toestand door de politie opgepakt. De rechter, die haar tot een boete van een paar shillings veroordeelde, maakte de opmer king, dat haar gedrag geheel en al in strjjd was met hetgeen zjj in haar boek had verkondigd, en Miss Brogdon antwoordde, dat zeggen en doen twee waren, en dat hier opnieuw het groote verschil tusschen theorie en practyk was gebleken. Een droevig en tragisch feit Een afstammeling in de rechte lyn van Joh. Seb. Bach leeft in zeer armoedige om standigheden als piano-onderwyzèr te Erfurt. Den muzikalen aanleg van dezen Hermann Bach, die reeds meer dan vjjftig jaren telt en nog ongehuwd is, moet hy van zyn beroemden grootvader geërfd hebben. Hy heeft een buitengewoon muzikaal ge heugen, waardoor hy in staat is, zelfs uitge breide compositiën, die hy Blechts eens ge hoord heeft, nauwkeurig weder te geven. Er is in Amerika een nieuwe werksta king van groote afmetingen op handen. 30.000 arbeiders van katoenweveryen aan de Paal Rivier hebben besloten den 7den October het werk neer te leggen als aan hun eisch van 5 loonsverhooging niet voldaan wordt. In Califoraië is tegenwoordig een Phi- hppynsch dwergje te zien, zekere Puceto, een kereltje van zestig, met sneeuwwit haar, acht palm hoog. Hy moet in den oorlog wel honderd Amerikaansche schildwachten hebben doodgeschoten. Hy sloop in 't kreupelhout voorzichtig nader en vuurde onverhoeds op hen. Een jager onder de Yankees wist hem te overrompelen en droeg hem op een goeden dag, als een spartelend kind, in zyne armen naar 't kamp. —Een treffend sterfgeval aan cholera. Het Bat. Nbld. schryft Een familie had nauwelyks een nieuwe woning betrokken of de vrouw des huizes kreeg cholera en was binnen korten tyd een lyk. Achteraf bleek nu dat de man die in •pdracht had de woning, toen zjj ledig stond, te bewaken, daar eyeneens een prooi was ge worden aan de ziekte. De naastbestaanden hadden dit verzwegen omdat zjj bang wa ren dat de nagelaten kleederen van den overledene op hooger last verbrand zou den worden zonder schadevergoeding. De zaak bleef dus geheim, het huis werd niet ontsmet en de gevolgen deden zich gelden in een sterfgeval, dat, naar menscheljjke bereke* ningen, voorkomen had kunnen worden. 1

Middelburgsche Courant | 1901 | | pagina 2