Verschillende Berichten. het schip gelost werd, te kunnen beschikken- Het waren twee loopers, maar een takel was er niet by. Hjj heeft het touw aan Leunis willen ver- koopen, die het echter niet koopen wilde. Hy heeft het touw toen later verkocht by Van Byswyk, Hy heeft voor het touw 0.80 gekregen en daarvoor jenever gekocht, die in de ploeg, waarmede hy werkte, is opgedronken. De officier van justitie, die daarop het woord verkreeg, stelde in het licht dat de late be handeling van de zaak, welke in December reeds voorviel, een gevolg was van het iets duistere in deze, dat moest worden onderzocht. Spreker was er op voorbereid dat sommige getuigen niet de waarheid zonden zeggen, wyi, naar hem is bericht, zjj bewerkt waren in het voordeel van den beklaagde. »Zy zullen het touwwerk niet herkennen en zich in de da tums vergissen"; schreef de inspecteur van politie den officier, en dat is uitgekomen, Naar het den officier voorkomt, is ter te rechtzitting wettig en overtuigend bewezen dat door den beklaagde touw, dat hem niet toebehoort, is verkocht aan Van Rjjswyk. Dit staat vast. En de diefstal is gepleegd alleen om jenever te koopen die de ploeg heelt opgedronken. Beklaagde staat daarvoor terecht en zal daarvoor veroordeeld worden. Maar ook de kameraden uit de ploeg hebben schuld, door van de opbrengst van het gestolen goed mee te drinken. De officier vorderde veroordeeling van be klaagde tot twee maanden gevangenisstraf. De verdediger van beklaagde, de heer mr P. Dieleman, was van oordeel dat, wat betreft het wegnemen van touw van de stoomboot de bekentenis van beklaagde alleen staat, waarom hiervoor geen veroordeeling volgen kan. Wat aangaat het stelen van loopers van den heer Schalk is ook niet gebleken dat de be klaagde daaraan schuldig is. Het stuk touw, dat hy weggenomen heeft, eerst van de kaai en later uit de bergplaats, achtte beklaagde waardeloos en wat hy daaromtrent bekende, is ook niet gestaafd door andere bewijsmid delen. Spreker meende dus dat bekl. van beide te laste gelegde feiten zal dienen te worden vry gesproken. Mocht de rechtbank die meening niet dee- lenj dan hoopt de verdediger, dat zy bekl., die goed bekend staat, gehuwd is en kinde ren heeft, niet zulk een zware straf zal op leggen, maar in ruime mate verzachtende omstandigheden zal in aanmerking nemen. De uitspraak wordt daarop bepaald op heden over acht dagen. HELING. De nu volgende zaak stond in onmiddellyk verband met de voorgaande. Op de bank der beklaagden nam plaats de 74jarige tagryn A. van R. te T e r n e u z e n, beklaagd van heling. Hem werd te laste gelegd dat hy te Ter- neuzen op den 24en Dezember opzettelijk een looper van mamllatouw, toebehoorende aan Ludwig Schalk, althans aan een ander persoon dan aan hem, verdachte, van zekeren Jan de Doelder heeft gekocht, wetende dat dit touw afkomstig was van een door dezen of door anderen gepleegd misdryf. In deze zaak waren drie getuigen gedag vaard, terwyl als verdediger van den be klaagde optrad de heer mr AG. A. Jacobse Boudewynse, advocaat te Middelburg. Bjj het getuigenverhoor verklaarde de eerste getuige, de inspecteur van politie Elaassen te Terneuzen, dat De Doelder hem had bekend het touw, in de vorige zaak bedoeld, te heb ben verkocht aan Yan R. en dat getuige dit by Van R. in beslag had genomen. Van R. had hem verklaard dat hy het touw van De Doelder had gekocht, ofschoon hy gewaarschuwd was dat er touw gestolen was. Op een vraag van den officier verklaarde getuige dat bekl. gunstig bebend staat en nimmer goed koopt wanneer hy weet dat het van diefstal afkomstig is. Naar zyn meening heeft Van R. het touw ondoordacht gekochtis hy er in geloopen. De volgende getuige J. de Doelder ver klaarde dat hy den 24 December het touw, waarvan hier sprake is, aan Van R.aheeft ver kocht voor 0.80. Yroeger had getuige nooit iets by Van R. verkocht. De laatste getuige, de onderbaas G. J. Ver- linde, is, nadat de vermissing van touwwerk bekend was geworden, naar Van R. gegaan om hem te waarschuwen dat hy, wanneer hem touw werd aangeboden, dit hem diende mede te deelen, wyl er touw was gestolen. Van R. zeide hem toen aan het verzoek te zullen voldoenhoewel het moeielyk was. De beklaagde verklaarde dat hy aan Ver- lmde geen kennis gegeven had van den aan koop, omdat het touw niet overeenkwam met de beschrijving die hem ervan was gegeven. Hy beweerde verder aan Verlinde gezegd te hebben »is het niet beter dat ik het touw, als het my aangeboden wordt, koop," waarop deze zeide: »dat is goed, ga je gang maar." Op een vraag van den officier hoe Verlinde er toe gekomen was om Van R. te waarschu wen, antwoordde hy omdat die altjjd touw opkoopt; hy is koopman, en getuige^hadver moeden dat het touw by bekl. zou worden verkocht. Getuige verklaarde verder nog dat bekl, ste'eds het oude touw, dat niet meer te ge bruiken is van den heer Schalk koopt. By zyn verhoor verklaarde de beklaagde het touw van De D. gekocht te hebben voor 0.80, ofschoon Verlinde hem had gewaar schuwd. Hy had gezegd dat het moeilyk was om den koop niet te sluiten wyl hy dan by het volk bekend zon staan als de boeman. Hy had het touw gekocht in verband met de afspraak met Verlinde. Op de vraag van den voorzitter, waarom hy na den koop Verlinde niet heeft gewaarschuwd herhaalde hy dat hy niet dacht dat het ge kochte touw het ontvreemde was. Ook was het 24 Dee., waarop dé Kerstdag volgde. Op een vraag van den officier verklaar de getuige oud versleten touw op te koopen van schippers. Nooit heeft hy idee gehad dat het gestolen touw was. Wanneer hy dat dacht, gat hy kennis aau de politie. Bekl. bende De Doelder; hy wist dat deze bootwerker was en hy had hem gezegd het touw op de Kaai gevonden te hebben. De officier achtte het wettig en overtui gend bewys van de schuld van bekl. geleverd. Hy toonde dit aan uit de afgelegde getui genverklaringen. Bekl. wist dat het touw niet eerlyk was verkregen. Bekl. wordt hier geschilderd als een eerlyk man, maar spreker gelooft dat het iemand is die, als de meeste tagrjjnen, wel eens iets heeft gekocht dat niet eerlyk is verkregen. Met het oog op bekl's hoogen leeftyd en ook wyl hy nog niet veroordeeld is, had de officier hem gaarne in zyn zak willen treffen en een geldboete zien opgelegd, maar de wet verbiedt dit; hy eischte echter geen zware strateen gevangenisstraf van 8 dagen. De verdediger begon met er op te wyzen dat een 74jarige grysaard, met een tot dusver vlekkeloos leven, beschuldigd wordt van heling; een ernstig misdryf dus. Bekl., sedert jaren tagryn, staat gunstig bekend nimmer heeft de politie ook maar vermoeden gehad dat hy oneerlyke praktyken dreef. Spreker achtte niet het wettig en overtui gend bewys geleverd dat de beklaagde, op het oogenblik dat hy het touw van Den Doelder kocht, wist dat dit op onwettige wyze was verkregen. Hy was gewaarschuwd dat by den heer Schalk touw was gestolen, maar dat sluit niet in zich dat hy wist dat het touw, door De Doelder hem aangeboden, van diefstal afkom stig was. Toen bekl. het touw kocht, was er nog een derde persoon in zyn pakhuishy kocht het niet voor een prysje, maar voor de som die er gewoonlyk voor wordt betaald. Bekl. heeft dadelyk by zyn verhoor door den inspecteur Klaasse erop gewezen dat hem door Verlinde een andere beschrijving van het touw is gegeven dan waaraan het gekochte beantwoordde. Dat verklaart waarom bekl. niet van den koop gerept heeft. Bekl. durfde, waar hy niet zeker was van zyne zaak, ook niet den verrader spelen tegen over dien stoeren bootwerker, die, door drank verhit, in zyn pakhuis kwam om iets te verkoopen. Verder wees pleiter erop dat het touw, waarvan hier sprake is, door niemand als zyn eigendom is herkendook niet door den stuurman van het schip, waarvan het heet ontvreemd te zyn. Het iB niet bekend dat het touw het voor werp is van een misdryf. Pleiter vroeg daarom dat beklaagde van het hem ten laste gelegde zal worden vrygesproken. Verlinde, opnieuw voorgeroepen, werd door den president gevraagd of hy aan Van R. een beschrijving van het touw had gegeven. Hy ontkende dat. De beklaagde echter hield pertinent vol dat Verlinde hem wel degel jjk had medegedeeld hoe het ontvreemde touw er uitzag. Hierna werd het onderzoek gesloten en ook in deze zaak de uitspraak bepaald op heden over acht dagen. Door dezelfde rechtbank zyn heden veroor deeld wegens mishandelingJ. C. B., 24 j., landbouwer, Zand- berg, gemeente Grauw, tot 2 m. gev. straf, en J. B., 33 j., schippersknecht, Goes, tot 10 b. s. 10 d. h., en A. S. K., 20 j., hvr, van F. v. M., zonder beroep, en C. K. J. Pz., 17 j., des tijds schildersleerling, thans zonder beroep, beiden Goes, de le tot f 10 b. s. 10 a. h. en de 2e tot 5 b. s. 5 d. h. diefstal-. J. S., 49 j., arbeider, Koudekerke, tot 1 m., en J. B., 17 j., landbouwer, Sant- vliet (België), tot 14 d. gev. straf; vernieling: J. P., bygenaamd K. v. F. d. B., 24 j., schipperskkecht, Ierseke, tot 5 b. s. 5 d. h. huisvredebreuk; P. v. H., 37 j., werkman, Goes, tot 5 b. s. 5 d. h., en twee ^eiten van schennis der eerbaarheidC. Q., 26 j., arbeider, Schore, tot 10 b. s. 10 d. h. VrijgesprokenH. v. V., 31 j., arbeider, Kou dekerke, beklaagd van diefstal. De rechtbank te 's Hertogenbosch ver oordeelde A. R., huisvrouw van E. K. te De Werken, beschuldigd van poging tot moord op laatstgenoemde, door hem vergif toe te dienen, tengevolge waarvan hy is overleden, - tot eene gevangenisstraf van vijftien jaar. De uitgevers van het anti-revolutionnaire orgaan, de Nieuwe Prov. Groninger Courant, de heeren J. en R. L. Haan, zyn door de recht bank te Groningen wegens smaadschrift (het opnemen in hun blad van een ongeteekend ingezonden stuk, dat beleedigend was voor den heer Djjkema, hoofd der openbare lagere school te Saaxumhuizen, en waarvan zy niet den schrijver wilden noemen) veroordeeld ieder tot 20 boete, subs. 10 dagen hechtenis. ONDERWIJS. Te Ou d-V o s m e e r is door den raad bepaald, dat de jaarwedden der onder wijzers geheel geregeld zullen zyn zooals de wet deze aangeeft in minimumaan weduw naars boven 28 jarigen leeftyd en kinderen beneden 18 jaren ten hunnen laste, zal evenwel ook 50 voor huishuur worden toegekend. Tevens werd besloten den nabestaanden van een overleden onderwijzer het volle kwartaal bedrag der jaarwedde uit te keeren over het kwaartaa 1, waarin eventueel de onderwijzer mocht overlijden. De nieuwe cursus aan de theologische school der Gereformeerde kerken te Kampen is in de Aula geopend met een toespraak van den rector, prof. M. Noordtzy. Ingeschreven zyn 71 studenten, waarvan een elftal voor de eerste maal. LETTEREN EN KUNST. Aan Het Nederlandsch looneel, dat bezig is met het instudeeren van Julius Caesar, is sinds 1 October verbonden Jonbvrouwe Jac queline Sandberg uit Haarlem. De heer en mevrouw Jos Tyssen—Bre merkamp, nu aan de Nederlandsche opera verbonden, hebben zich tegen het volgende seizoen verbonden aan de opera te Hamburg. Mounet Sully geeft de volgende week voorstellingen in Amsterdam en Den Haag van Oedipe Koi De verontrustende berichten over Ibsen's toestand schynen ongegrond te zyn geweest. Ibsen gaat langzaam vooruit. Beslist tegengesproken wordt het, in ons vorig nommer uit Het Volk overgenomen, bericht omtrent een telegrambestellerdie Zondag, een telegram bjj dr Kuyper bezor gende en wegens afloop van zyn diensttijd niet verplicht zynde een nieuwe telegram voor dezen mede terug te nemen, eerst wei gerde, maar zwichtte, toen dr Kuyper het hem, met een beroep op zyn ministerschap, beval. Naar de Nieuwe Courant ter oore kwam, is deze voorstelling geheel bezyden de waarheid en heeft de besteller, zonder dr Kuyper ge sproken te hebben, het antwoord-telegram uit eigen beweging medegenomen. Een landelijk comité is opgericht, dat zich ten doel stelt een spoedige invoering der Ongevallenwet te verbrygen. Weldra zal een adres worden gezonden aan de Tweede Kamer en zullen alle arbeiders- vereenigingen worden uitgenoodigd, adressen van adhaesie te sturen. Het saldo van de tweede wetenschappe lijke balans van het pensioenfonds van weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren is thans opgemaakt. Na aftrek van de aan het ryk verschuldigde uitkeering van 4 millioen, zal eene som van ruim tien millioen gulden over blyven. De Amsterdamsche rechtbank heeft de preventieve hechtenis van den heer Noël van Wageningen met 30 dagen verlengd. Het provinciaal Hogerhuis-comité van Noord-Holland heeft aan den minister van binnenlandsche zaken een open brief gericht, waarin het een spoedig antwoord verzoekt op het bekende schryven van den heerDomela Nieuwenhuis aan den minister. Van 1 Mei tot 1 December 1903 zal te St. Louis (Missouri) eene internationale ten toonstelling worden gehouden. Voor ons land liggen bescheiden omtient de regeling enz. dezer tentoonstelling ter in zage van belangstellenden aan ons departe ment van buitenlandsche zaken. De Vereeniging tot bestrijding van knoeie rijen in den Boter- en Kaashandel looit uit eene som van» drie honderd gulden" yoor het beste' populair en bevattelyk geschreven werkje, waarin: a. wordt uiteengezet de samenstelling, voedingswaarde en verteerbaarheid van boter en van de meest gebruikte, op boter gelykende, vetwaren; b. worden beschreven de tot dusver bekende methodes van onderzoek van boter, op de aanwezigheid van vreemde vetten, met vermelding van die zelfstandigheden, door welker toevoeging het onderzoek in elk geval zeker is. Ter gelegenheid van de loting voor de nationale militie van 8 tot 12 Oct. zal de afdeeling Utrecht van den Volksbond, Vereeni ging tegen drankmisbruik, weder optreden ten behoeve der lotehngen. Op haar verzoek hebben burg. en weth. aan de afdeeling in 't gebouw van Kunsten en Wetenschappen, waar de loting plaats heeft, kosteloos een zaal ten gebruike afgestaan, welke tot wachtkamer zal worden ingericht. De oude heer Bamberg, de bekende gooche laar, zal daar de lotelingen den tyd korten, terwyl ook lectuur en dam- en dominospelen te hunner beschikking worden gesteld. De prijs van eenige consumptie-artikelen zal voor deze gelegenheid aanmerkelijk wor den verlaagd. Jeugd. Te Tilburg en omgeving zegt de Nbr. zyn vele fabrieksarbeiders, die hunne kinderen voor en na schooltyd zakken laten naaien. Van des morgens 6 tot 9 uur, tusschen de schooltyden, en van 5 uur tot des avonds 10 uur, zoodat sommige kinderen 30 zakken per dag maken, maakloon 1 cent per zak. Van speeltyd is by die kinderen geen sprake. De bleeke, fletse wangen dier stumperde geven doorslaand bewys van over spanning. Te Breda zal een commissie pogingen aanwenden tot het oprichten van een sanato rium voor borstlyders in het naburige Mast- bosch. De noodige stappen moeten reeds zjjn ge daan om den grond te verkrygen, noodig tot het bouwen van dit herstellingsoord. De heer C. J. A. Umbgrove, sedert Maart 1888 ontvanger der directe belastingen enz. te Velp c. a., heeft 1 dezer den dag herdacht, waarop hy vóór 40 jaar tot surnumerair by die administratie werd benoemd. De heer Reigersberg Versluis, ingenieur van den rjjkswaterstaat te 's Hertogenbosch, kreeg van de Singkep Maatschappij het aan zoek om in haar dienst over te gaan. Het badseizoen te Zandvoort is gesloten. Dit jaar waren er 5781 badgastenhet vorige jaar 5500. Op het stoomschip Potsdam, liggende te Rotterdam, heeft de politie een 23-jarigen stoker gearresteerd, verdacht van medeplich tigheid aan diefstal met braak, te Amsterdam gepleegd. De aanhouding geschiedde op ver zoek der Amsterdamsche politie. Een schoenmaker, die een luchtje sehepte voor zyn woning in de Vletstraat aldaar, werd door een hem onbekend heer, die zeide uit Amsterdam te komen, aangesproken, met ver zoek om een paar gulden te leen, teneinde de thuisreis te kunnen betalen. Hy verklaarde zjjn portemonnaie verloren te hebben, en, om den schoenmaker garantie te geven, bood hy hem als onderpand een ring en een dasspeld aan, blykbaar van goud. De schoenmaker ging op de leening in, en de Amsterdammer vertrok, doch moet nog terugkomen om zyn 2 terug te geven. De z.g. gouden ring en dasspeld bleken bjjna waardeloos te zyn. Te Schipluiden kreeg, in een stoomtram, een 61-jarige grysaard een beroerte, bloed uitstorting in het hoofd, doordien hy te hard had geloopen om de tram nog in te halen. Een spoedig gewaarschuwde geneeskundige' kon slechts den dood constateeren. Woensdagavond is aan den Loosduin- schen weg onder 's-Gravenhage een kar met mest gekanteld en in een nabijgelegen sloot geraakt. De bestuurder, een 18-jarig jonge ling, is verdronken. In het kantoorlokaal van den Hortus Botanicus te Amsterdam hebben inbrekers wederom hun slag geslagen. Zy zyn, blykenB de voetsporen, over de hekken geklommen, die om het gebouw zjjn geplaatst, hebben toen door middel van een valschen sleutel een achterdeur geopend en zyn vervolgens binnen gedrongen in de kantoren. Alles is hier doorsnuffeld, een kast geopend, en een houten bus, waarin de entreegelden, circa 500, werd gestolen. Door de politie werd een onderzoek ingesteld en de geledigde bus gevonden, waarin door de dieven een dubbeltje was achtergelaten. Te Hoofddorp is inbraak gepleegd in de openbare school. Uit de kast werd het week- schoolgeld eener klasse ontvreemd, benevens eene hoeveelheid stalen pennen. Als hond en kat. Bjj den hondenoppasser aan 's Rjjks Veeartsenij school te Utrecht wor den twee j ,nge honden grootgebracht door een kat, die ook twee eigen jongen heeft. Het moeder-dier laat de vier kleintjes samen rustig zuigen. Onder Rheden is uit den IJsel opge haald het in vergevorderden staat van ont binding verkeerende lyk van een ongeveer 40-jarigen onbekenden man. Te Njjmegen is een veertien-jarige knaap na bjj de ouderlyke woning overreden door een wagen van een zandtrein, waar hy waB afgesprongen, vóór de trein stilstond. De knaap was onmiddellyk dood. Het gezin te Appelscha, bestaande uit man, vrouw en vier kinderen dat drie maan den achtereen in 't schoolturfhok aldaar door bracht, heeft eindeljjk eene woning van de armvoogden bekomen. Zy werden niet be deeld en moeten geen bedden hebben. Hun voedsel bestond uit aardappelen, droog rogge brood en soms wat vet. Verregaande brutaliteit l De vorige week kwam te Beesterzwaag een koopman, die aan de huizen ventte met zoogenaamde kanarie vogels, tegen 2 per stuk. Vele personen in het dorp kochten een exemplaar, doch later bleek het, dat het geverfde musschen waren -- Een hevige veenbrand woedt tusschen Bourtange en Vriescheloo. Op enkele plaat sen zit het vuur reeds twee meter diep in den grond. De schade is niet te overzien. Barnum and Bailey schynt in Noord- Brabant groot succes te hebben. Verschillende fabrikanten uit den omtrek trokken met hun geheele personeel naar Tilburg om er een voorstelling bjj te wonen. Sommigen trok ken met mnziek derwaarts. Een sigarenma ker, dien dag juist gehuwd, maakte den tocht naar het reuzencircus mede, by wyze van huweljjksreis. Andere fabrikanten gaven al hun arbeiders vry biljetten. Een Bredaënaar noemde zyn zoontje, op den dag der voorstelling geboren, Barnum Bailey Wat dit laatste betreft, zal zeker bedoeld worden dat die enthousiastische vader zyn telg de namen van de Amerikaansche reclame koningen als bjjnamen toebedeelde, want wjj meenen dat het by de wet verboden is eigen namen als voornamen in de registers van den burgerljjken stand in te schryven. Te Bokstel is Dinsdagavond de hoofd onderwijzer, waarschijnlijk door de duisternis misleid, te water geloopen en verdronken zyn lyk werd eenige uren later opgehaald. Door het geraas van een voorby snor- renden automobiel schrikte Woensdag te Roo sendaal het paard van een bierbrouwer en sloeg op hol. De beryder, een brouwersknecht, viel van het paard af en werd zwaar gewond opgenomen. Sterke verbeeldingskracht. VriendinMis je je man niet erg, na by op reis is." Jonge doktersvrouw »'t Gaat nog al. Aan 't ontbyc zet ik de courant recht op tafel, dan verbeeld ik me nog altyd, dat hy er achter zit." De oorspronkelijke Fransche uitgave van de teekeningen van Jean Véber over de concentratiekampen is niet geheel geljjk aan de Hollandsche. In de Fransche staat aan de achterzjjde een prent van L'impudique Albion de Engelsche maagd, die walgelijk haar naakt heid toont, en waarop ook een portret van koning Eduard voorkomt, 't Schynt voorna melijk deze plaat te zyn die de politie tot optreden heeft genoopt. Deze plaat komt in de Hollandsche uitgave niet voor. Jean Véber heeft in een intervieuw gepro testeerd tegen de shuichelary" van de redenen, die voor zyn vervolging worden aangegeven. Hy wordt niet vervolgd voor beleediging van koning Eduard, maar wegens schending der zeden, pornographie, wegenB de teekening van de Engelsche maagd. Hy heeft een poli tieke plaat gemaakt, zegt bjj, en men kent hem genoeg om te weten dat hy niets inde cents bedoelt. Ook voor Dnitschland is er een afzonderlijke uitgave gemaakt, maar er is weinig kans dat ze daar ongehinderd verkocht zal mogen wor den. De Lustige Blatter heeft zich daar met de verspreiding belast. Een concierge van een huiB in de rue des Ormeaux te Parys heeft met zjjn vrouw een van de bewoners, den heer Tablot, gedood. Laatstgenoemde kwam 's avonds thuis, en schynt zich boos te hebben gemaakt op den concierge. Men weet, zegt de Temps, dat som mige concierges honderdduizend middelen hebben om de bewoners te plagen. Wat er precies is voorgevallen, weet men nog niet, maar de concierge werd woedend over de verwyten van den heer Tablot, pakte hem beet, terwyl zyn vrouw met een stok op Tablot los sloeg, die eindelyk bewusteloos op den grond viel. Ze lieten hem liggen, maar toen hy weer bijkwam en naar zyn kamer trachtte te gaan, loste de concierge zes revolverschoten op hem, waarvan vier hem doodelyk troffen. Het gevaarljjke echtpaar is in hechtenis ge nomen. De veertien bedolven mynwerkers in de myu van Ostricourt bjj Rjjssel, zyn allen weder gered. By den Nederlandschen consul-generaal te Londen zyn meermalen klachten ingekomen van Nederlanders, die, naar aanleiding van in de Nederlandsche dagbladen verschenen adver- tentiën betreffende een middel tegen doofheid, zoogenaamde oortrommels, een zekeren dr. Nicholson geld hadden gezonden, doch de beloofde geneesmiddelen niet ontvingen. Bedoelde dr. Nicholson staat thans te Londen terecht, beschuldigd van oplichting. Dus toch gestolenDe officieuse Nord Deutsche Algemeine Zeitung deelt mee dat, toen de normale verhoudingen tusschen China en de mogendheden na de onderteekening van het protocol nersteld waren, de Duitsche regee ring de astronomische instrumenten, uit Peking door het Duitsche contingent meegenomen, weer ter beschikking van de Chineesche regee ring heeft gesteld. Alsof men by 't opstellen der instrumenten in Potsdam niet reeds wist, dat het protocol spoedig zou geteekend worden. En wat is 't ook eigenlyk voor motief ter rechtvaardi ging van den diefstal! De Chineesche regeering heeft ze niet terug willen hebben. Ze heeft geantwoord dat ze er afstand van deed met het oog op de tal- looze moeilijkheden, verbonden aan de terug zending naar China en het weder opstellen. Achter dit weigerend antwoord kan echter nog veel meer gezocht worden. Een zonderlinge moord is te Berlyn ontdekt. Een zekere Eduard August Löffier, geldschieter van beroep, werd dood in zyn kamer gevonden. Zyne huishoudster vond 's morgens de deur gesloten, en wachtte tot half tien, toen de boekhoudster van Löffier kwam, die een sleutel van de deur bezat. Toen men deze opende, vond men Löffier in zyn kamer dood op de sofa liggen. Zyn boord, hemd en vest waren losgerukt alsof hy hevige pjjn gehad had. Voor hem op tafel stond een halfleeg glas met water. In het als kantoor ingericht vertrek, was de schrijftafel doorzochtuit de geldkist, zoowel als uit L's portemonnaie, was al het geld verdwenen, terwyl ook een groote stapel wis sels wordt vermist. Daags te voren was de dokter nog by hem geweest en had hem een antipyrine-poeder voorgeschreven. Dit recept was niet gebruikt,, maar op de schrijftafel stond een doosje met. een wit poeder, dat, zooals uit het onderzoek bleek, strychine bevatte. Alles schynt er op te wyzen, dat L. tegen middernacht in zyne woning op raadselachtige wflze is vergiftigd en door den moordenaar is beroofd. Deze heeft de patjes, die de wissels bevatten, blykbaar daarom meegenomen, om dat hy de verdenking van het misdryf op kringen wilde laten vallen, waarmee L. in betrekking stond. L. had zich door zyn woekerhandel een aanzienlijk vermogen ver worven. De politie heeft nog geen spoor ge vonden, dat tot ontdekking van den moorde naar kon leiden. Een Duitsch soldaat, Ernst Martin, is door den krjjgsraad te Thorn veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Hy had, door honger gedreven, een paar Groschen uit de beurs van een anderen soldaat genomen en daarvoor brood gekocht, dat hy verslond toen hy ter nauwernood den winkel uit was. In de beurs zat, behalve de Groschen, ook nog een vyfmark- stuk, maar dat had hy niet aingeraakt. Na een wegens te zwakken wind mis lukten wedstrjjd op Dinsdag is Donderdag opnieuw tusschen de Columbia en de Shamrock II gezeild, ditmaal over een baan van 30 Engelsche mjjlen in een driehoek met zjjden ieder van 10 mjjl. De Columbia heeft opnieuw overwonnen met den vry grooten voorsprong van 2 minuten 52 seconden. De bepalingen van den wedstrijd om den Amerikaanschen beker zyn, dat ae winnaar in drie wedstrjjden van de vjjl als eerste moet aankomen. Er zal dus nog een wedstryd moeten plaats hebben. De werkstaking der dokwerkers in San Francisco, die nu reeds een paar maanden duurt, heeft aanleiding gegeven tot ernstige

Middelburgsche Courant | 1901 | | pagina 2