buitenland. Verschillende Berichten. Verkoopingen enz. LAATSTE BERICHTEN. Nykerk A. J. van Wgngaarden te Katwjjk aan ZeeLutjegast E. van den Berg, cand.; Ze venhoven W. van Dooren, cand.; Goudriaan en Stellendam A. Hoogendjjk Ez., oand.; en naar Noordwjjkerhout G. Oorthuis, cand. Aangenomen naarRattem door H. J. de Groot te Zoeterwoude. Bedankt voorHoedekenskerke door H. A. Gerretsen te Kolderveen Groede door J. Visser te Egmond aan ZeeHiaure en Bornwerd door J. C. Fontein, cand.; en voor Puiflyk en Leeu wen door H. van Djjk, cand. Gereformeerde kerken. Beroepen naarHalfweg N. G. van Goor te Boxumen naar Doesburg T. A. Bakker te Bunschoten. Aangenomen naar: Deventer door P.J.Jonk- bloet te Ooster-Njjkerk. Bedankt voorSleeuwjjk door B. de Goojjer te Bennekom. RECHTSZAKEN. Te zjjner tyd hebben we medegedeeld, dat een inspecteur van politie te Amsterdam een brief ontving, waarin hem werd aange zegd, dat hjj op een bepaald uur in het Weteringplantsoen had te brengen 50. De inspecteur begaf zich op den aangege ven tyd derwaarts en vond daar twee per sonen. Beiden werden gearresteerd, zooals men weet. Daar d# brief geen bedreiging bevatte, had het O. M. geen reden gevonden tegen de man nen eene vervolging in te stellen ter zake van afdreiging. Zjj werden evenwel ter verant woording geroepen ter zake van Jandloopery en deswege hoorden zy tegen zich requireeren 8 dagen hechtenis en opzending naar een ry ks werkinrichting. Mishandeling van zieken I Tegen N. Z., directeur van een zenuwlydersgesticht te Ede, beklaagd van mishandeling van een patiënte, is 25 boete geëischt. De vrouw verklaarde, naar aanleiding van een twist over een koffer, door den directeur heftig gescholden en geslagen te zyn. Een verpleegster bevestigde dit en verklaarde dat meerdere patiënten zich over slechte behan deling beklaagden, maar zy daarvan geen ge tuige is geweest. Het bericht, dat de dienst op Zondag aan het departement van waterstaat geheel is afgeschaft, moet aldus worden verstaan dat de dienst op Zondag wel afgeschaft is aan het hoofdbestuur der posteryen en telegra- phie, Parkstraat. Eerstdaags wordt het praeadvies van burg. en weth. van 's Hage verwacht op de verschillende adressen, waarby verzocht wordt het spel op de Wandelpier te Scheveningen te verbieden. Het dagelyksch bestuur zal den raad voorstellen om in deze aangelegenheid een beslissing van den rechter uit te lokken. De toestand van luitenant-kolonel Von Ziegler gaat steeds vooruit. Den mond, die door den stoot aan de kaak slecht fungeerde, kan hy weer bewegen, waardoor de voedsel- opname gemakkelijker gaat. De koningin-Moeder ia Zaterdag ochtend van Soestdjjk naar Het Loo vertrokken, waar H. M. denkt te vertoeven tot omstreeks half October. Dinsdag zal H. M. de Koningin-moeder voor een dag naar Keulen vertrekken met de bedoeling om daar de koningin van Rumenië te ontmoeten, 's Avonds keert de koningin naar Het Loo terug. Prins Hendrik zal ongeveer drie weken in het buitenland vertoeven. De Alkmaarsche vuurwerklustigen hebben zich in de afgeloopen week kalm gehouden. Wel verzamelt zich nog eiken avond in de Lagestraat en Steenebrug een vrjj groot getal nieuwsgierigen, om te zien of er ook ietBby- zonders gebeurt, doch zy trekken dan weder spoedig teleurgesteld huiswaarts. Nu en dan worden er door jongens nog wel eens eenige voetzoekers afgestoken, doch het vijandig optreden tegen de politie is niet weer herhaald. De rijksveldwachters, wier hulp was inge roepen, zyn bjjna allen naar hunne stand plaatsen teruggekeerd eenigen van hen bleven nog, voor het geval de opstootjes weer zouden beginnen. Zaterdag is te Rotterdam van de werf op Feyenoord, in tegenwoordigheid van vele autoriteiten en marine-officieren, met goed ge volg te water gelaten het voor de Nederland- sche marine nieuw gebouwde pantserschip De Ruyter. Te Delft werd Vrijdagavond kort voor een optocht een student in de Kloksteeg door een burger in den linkerschouder gestoken, welke wond nogal ernstig was. Na in het gesticht Bethel te zyn verbonden, is de ge wonde naar zyn kamer vervoerd. Drift. Tusschen twee werklieden te Leiden had Donderdagnamiddag een vecht partij plaats, waarby van messen werd gebruik gemaakt. Een hunner ontving daarbjj een forschen steek in de zjjde, zakte ineen en werd in levensgevaarlijken toestand vervoerd naar het naastbjjzjjnd politiewachthuis. De andere vechtersbaas werd in arrest gesteld. In den nacht van Donderdag op Vrjjdag heeft een te Haarlem gestationneerde rijks veldwachter in het Bloemendaalsche park een persoon betrapt, die bezig was in een villain te breken. De man werd gegrepen en bleek reeds meermalen in het park te hebben ge stolen. In zyn zakken werden gevonden ver scheidene lombardbrietjes, waarop vele ge stolen goederen beleend zyn. De dief is te Haarlem in verzekerde bewaring gebracht. Te Halfweg (by Haarlem) is een twee jarig kind van een spoorbeambte onder een met steenkolen beladen wagen geraakt, waar van een der wielen het meisje over het lichaam ging; vreeselyk verminkt stierf het kind reeds bij de opname, Te Amsterdam werd een kind door een vlieg in het aangezicht gestoken. De kleine krabde het wondje stuk, het gezicht zwol op en Vrijdagavond is het kind aan bloedvergif tiging overleden. In de rivier de Waal, onder Hurwenen is een in werking zynde baggermachine ge zonken. De bemanning kon zich slechts met moeite redden. Te Yelp is een landbouwer, die by het afwerpen vanjiavergerven van een korenzolder viel en met het hoofd op den dorschvloer terecht kwam, zonder tot bewustzyn te zyn gekomen, overleden. Vrjjdag brak de as van een grooten petroleumwagen, die uit Deventer de afnemers te Apeldoorn voorziet. De 40-jarige bestuur der, vader van vier kinderen, kwam onder het gevaarte en was terstond een lyk. Een landbouwer uit Goingaryp keerde met zyn dienstbode per rytuig huiswaarts. Naby Joure zette het paard plotseling wat krachtig aan en beiden tuimelden achterover. De landbouwer kwam daarbjj terecht in een paar jjzeren pennen en werd bewusteloos in een woning binnengedragen en vandaar 's avonds naar huis overgebracht. Den volgen den morgen overleed hy. DE RAMP TE VALKENBERG. De chauffeur van de automobiel, die te Valkenberg is verongelukt, wordt door de Limb. Koerier hoog geprezen. »Hjj is een held, zegt het blad, hy is oor zaak geweest, dat er niet meer ongelukken zjjn geschied deskundigen beweren dat zyn werk een meesterstuk is geweest. Toen de rem boven op de hoogte brak niidat hem alle gelegenheid benomen was om een zjjweg in te slaan had hy maar éen uitwegde poortdoch men stelle zich voor een sterk slingerend rytuig van groote zwaarte, hollende van een steile hoogte, door het ontbreken van alle remmiddelen niet meer voldoende luiste rende naar het stuur En nog zou Willem er in geslaagd zyn allen te redden, zoo de weg by den ingang van de poort niet Blik kerig ware geweest, het achterwiel daardoor niet ware geslibd en tegen een uitstekenden steen terechtgekomen. Alles vloog uit elkaar, doch Willem bleef zitten op zyn bok, het stuur nog in zyn hand als een kapitein van een schip, dat vergaat, op zyn brug. Alles vliegt over hem heende kleine groom eenige meters ver. Baron von Ziegler, baron Van Asbeck zelfs stukken wielen, de kat tenbak, allesen hy, de brave, dappere jongen, hy blyft waar hy is, op zyn bok, de ketel springthy blyft, een diep gapende wonde in zyn rechterbeen, eenige ernstige kneuzingen, is het loon voor zyn heldenmoed, want Willem is een held. Dat hebben ook de vreemde attachés inge zien samen hebben zy den chauffeur als bljjk van hun sympathie van hun dankbaarheid voor zjjn zelfopoffering, een hem zeer zeker welkom geschenk gegeven." De onderhandelingen omtrent de overname der Belgische glasfabrieken door de Ameri kanen, zullen waarscbjjnljjk een tydperk van stilstand ingaan. Uit inlichtingen, door de Belgique financière meegedeeld, bljjkt dat er eigenlyk geen spraak is van het verkoopen hunner fabrieken door de Belgische fabrikanten, maar van het bijdragen ervan in eene alge meens maatschappjj, waarin de Amerikanen eigenljjk de voornaamste belanghebbenden zouden zyn. Maar er doet zich eene rechtskwestie voor, over welke de rechtsgeleerden het nog niet eens zyn. Er valt evenwel niet aan te twjj- felen dat eens het ontwerp tot verwezenlijking zal komen. En dit is het, wat de Belgische fabrikanten wenschen, zoowel ais hunne Ameri- kaansche vakgenooten. Aan de Belgen worden voordeelige voor waarden aangeboden, en de Amerikanen meenen, door den grooten invloed op de markt van de Belgische fabrieken, na de over eenkomst in staat te zyn de prjjzen geheel te beheerschen. 't Is dus weer de vorming van een trust. - - Het zonderlinge denkbeeld van den heer Deutsch om in de stierengevechten het paard te vervangen door een automobiel, heeft by een proefneming te Bayonne .een groot lach succes gehad, maar meer niet. Er zyn eerst repetities gehouden waarby een der stieren vechters van Bayonne de rol van stier vervulde. De man vervulde zyn taak buitengewoon goed. en met grooten jjver, zoodat het publiek schaterde van lachen, een ongewoon geluid in een arena voor een stierengevecht. Zondag is de echte stier opgetreden. In de automobiel zaten twee personen, de chauf feur van den heer Deutsch en een cdbalero met een lans. De deur ging open en de stier verscheen in het perk. Maar nauwlyks zag hij dat onbekende monster naar zich toe tuf- tuffen, of hy keerde zjjn aanvaller zyn staart toe en ging er van door, onder luid gelach der toeschouwers. Toen eindelyk de automo biel hem tegen de barrière had gejaagd, hield het gelach op. De stier stond stil. Maar slechts een kort oogenblik. Want toen be kroop hem de vrees weer, en met een sprong probeerde hy over de barrière te springen. Dit mislukte en de koning van de arena viel onder luid gelach. Dat was 't einde van de vertooning. Walgeljjk De Shamrock 11 heeft bjj den hernieuwden stryd op Zaterdag tegen de Columbia een ge- ljjk lot ondervonden als haar voorgangster. Langen tyd bleef de Shamrock 11 voor, maar de Columbia haalde in, en hoewel het Engel- sche jacht nog eenmaal de kansen deed ver anderen, bleef ten slotte de overwinning aan de Columbiadie, met haar voorgift van 43 seconden wegens haar mindere lengte, een minuut 23 seconden eerder aankwam. Natuurljjk is de teleurstelling in Engeland bjjzonder groot. Yandaag zou de tweede stryd plaats hebben. Sir Thomas Lipton, de eigenaar van de Shamrock II, wanhoopt nog niet. Uit Londen wordt gemeld dat op het Killaney-meer een boot met zeven toeristen en vjjf bootslieden gebotst is tegen de brug. De boot verging, twee bootslieden en kapitein Debremer van het Nederlandsche leger verdronken. De kapitein was op zyn huwe lijksreis. Wjj vinden in de naam- en rangljjst van officieren onder de kapiteins alleen vermeld den kapitein van het Indische leger H. .1. van Bremen. Heyermans' Op hoop van zegen had te Berlyn een beslist succes. Het Deulscher Iheatei- was geheel uitverkocht. Na elk bedrjjf moest de directeur, de heer Brahm, op het tooneel verschynen, om het publiek dank te zeggen namens den auteur, die in de zaal aanwezig was, voor den grooten bjj val. Het publiek was zeer onder den indruk van het stuk. Omtrent de pest te Punto-franco bjj Napels luiden de berichten geruststellender. Nieuwe gevallen zyn er sedert Donderdag niet meer bygekomen. Er heerscht kalmte in de stad. Het visschen in de nabijheid van Punto-franco is verboden. DE MOORDENAAR TAN MC. KINLEY. Czolgosz is ondergebracht in de gevangenis van Auburn, in afwachting van zyn ter dood brenging. Yolgens den New-Yorkschen cor respondent van de Standard zit hy daar in de zg. »Moordenaarsrjj", een vjjftal cellen, ge bruikt voor hen die hun electrocutie afwach ten. Czolgosz heeft na de uitspraak van het doodvonnis geheel en al de zelfbeheersching verloren, die hem tot dien tyd gekenmerkt had. In den nacht van Donderdag op Vrjjdag zou hy worden overgebracht naar de gevan genis te Auburn. Tegen 3 uur in den morgen kwam de veroordeelde natuurljjk onder sterk politiegeleide te Auburn aan. Of schoon de politie de grootst mogelyke geheim houding had betracht, was het in de stad be kend geworden dat, en hoe laat, de moorde naar zou aankomen. Een groote menschen- mas8a wachtte Czolgosz en zyn begeleiders op en trachtte hem aan zyn bewakers te ont rukken om hem te lynchen. Een verschrik kelijke worsteling had plaats en slechts dooi oumeedoogend van hun gummistok gebruik te maken, slaagden de politiemannen er in, Czol gosz veilig in de gevangenis te krygen. Czolgosz was gedurende de worsteling aan een verschrikkeljjken angst ten prooitoen hy gelukkig binnen de hem beschermende mnren was, viel hy als een dronken man neer op een bank. Hy was zoodanig onder den indruk van het gebeurde, dat het wel Bcheen of hy sterven zou. Men dacht zelfs een oogenblik dat hy zich op een of andere manier had weten te vergiftigen, en stuurde om een dok ter. Het bleek echter dat hiervan geen sprake was. Toen de celdeur achter Czolgosz toeviel, zonk deze op de knieën. Op weg naar de ge vangenis moet hy verklaard hebben, dat hy berouw had over zyn daad, en dat hy mevr. Mc Kinley oprecht beklaagde. Ten overstaan van den notaris A. M. Tak werd heden voormiddag in de herberg De Roode Leeuw te N i e u w- e n S t. J o o s- 1 a n d verkocht de hofstede De Schorerpolder, bestaande in woonhuis, schuur en verderen timmer, met daarbjj behoorende uitmuntende, geheel tiend- en jachtvrye bouw- en weilan den, staande en liggende in de gemeenten Nieuw- en St, Joosland en Ritthem, ter grootte van 32 hectaren, 53 aren, 85 centiaren, be- djjkt ten jare 1860. De verkoop geschied le in perceelen en in massa. In massa is de hofstede gekocht voor 49.150 door Js. de Rjjke te Gapinge. Te Nieuw- en Sint Joosland zyn Zaterdagmiddag in de herberg De Zwaanten overstaan van notaris Tak, verkocht een huis en erf met tuin, aldaar op het Oude Dorp, wjjk B no 21, groot 2 a. 80 cent., en een huis en erf met tuin aldaar, wjjk B no 20, groot 2 a. 20 cent. Beide perceelen werden gezamenljjk verbocht voor 886. Te Hulst is heden door het best uur van den Nieuw Kieldrechtpoldex aanbesteed in twee "perceelenhet met beien bestraten van eenige wegen en wegsgedeelten in de gemeente Clinge. Raming van het le perceel, lang 5360 M., 39685, en van het 2e perceel, lang 1973 M., f 14605. Minste inschry ver waren van het.Ie perceel B. van Eek en K. de Vos te Terneuzen voor 39.570 en voor het 2e perceel dezelfden voor 13.740. Het werk is gegund. Verzending en laatste buslichting der MA11 aan het postkantoor te Middelburg. Oost-Inclië. I Alles plaatsuijke tijd.) Marseille Lloyd). 2 Oct. 7.10 's avonds. Rotterdam Lloyd) 4 Oct. 7.10 's svonds. Marseille (Fr. dienst) 5 Oct. 6.15 's morgens. Genua (Nederl.) 8 Oct. 7.10 's avonds. Brindisi (Eng. dienst). 11 Oct. 1.5 'snaimd. Amsterdam (Nederl.) 11 Oct. 7.10 ,s avonds. Napels (Duitsche dst.) 14 Oct. 1.5 's namid De verzending der correspondentie voor Atjeh en Sumatra's Oostkust ge schiedt eiken Vrjjdag met de Britsche booten, buslichting te 1.5 'snamiddags, voor de sup pletoirs verzending te 7 10 's avonds. Voorts des Donderdags om de 14 dagen, twee dagen vóór de verzending der Fransche mail, te 1.5 's namiddags. Wjj vestigen de aandacht onzer lezers, vooral in Middelburg en Vlissin- g e n, op de in dit nommer onder adverten- tiën voorkomende kennisgevingen van burgemeester en wethouders van laatst genoemde gemeente, waarby tegen morgen (Dinsdag) omtrent rjjtuigen zeer practisehe en verstandige maatregelen zjjn genomen van den Rijkswaterstaat omtrent het even verstandige besluit om 's avonds het verkeer over de Schutsluis te verbieden en van de directie der Rottordamsche boot om trent uur en plaats van afvaart te Middelburg des middags. Een en ander in verband met de voorstel lingen van Barnum en Bailey. Ai'nemnideu. Tot gemeente-secretaris is benoemd, met algemeene stemmen, de beer Wabeke te Dordrecht. Goes. De J., die den 24 Augustus op het stations-emplacement alhier zulk een ernstige val deed, heeft heden het gasthuis verlaten en is per rytuig naar Kwadendamme vervoerd. Zyn denkvermogen betert. Rotterdam. Heden ia in dienst gesteld H. M. opnemings vaartuig Van Doornbestemd voor de Indische militaire marine, gebouwd op de werf De Maas. Het commando is op gedragen aan den luitenant ter zee F. J. Stom. De bemanning bestaat uit 70 onderofficie ren en minderen. 's Graven hage. De automobiel Peugot, waarmee het bekende ongeluk te Valkenberg gebeurde, behoorde noch aan het ryk noch aan het departement van oorlog, maar was ter beschikking gesteld van den leider der manoeu vres door een Haagsch fabrikant, als proef, in verband met eventueele aanschaffing van automobiels voor legergebruik. Tot ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw is benoemd de heer Van den Honert te Hilversum, president der Deli-maat- schappij, die zich aan het hoofd stelde der commissie voor de stichting der heden op Java voltooide dokter-Djawaschool, opleidings inrichting van inlanders tot het verleenen van geneeskundigen bystand. Amsterdam. Dr G. W. Kernkamp aan vaardde heden het hoogleeraarsambt in de ge schiedenis enz. aan de universiteit alhier met eene rede in de Aula over de materialistische opvatting der geschiedenis. Bergen (Noord-Holland). Alhier is heden onthuld het gedenkteeken voor de alhier ge vallen Russische Boldaten. Bjj die plechtigheid waren tegenwoordig de leden der Russische legatie, de militaire attache's van Engeland en Frankryk, de ver tegenwoordigers van den minister van oorlog en generaal Lanian Trip, buitengewoon adju dant van H. M. de Koningin. Aan de nasporingen van den Russischen militaire attaché De Meuller was de ontdek king te danken van de plaats waar de soldaten begraven werden. Het eenvoudige monument bestaat uit een rotsblok van gr jj Brood Zweedsch graniet, met een gebeitelde herinneringsinscriptie en een Russisch kruis boven in het rotsblok. Bsmbaj. 30 Sept. De Bombay Gazette ver neemt dat binnenkort een proclamatie wordt uitgevaardigd, waarin het Engelsche protec toraat over Kjoewit wordt afgekondigd. OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Melmoth 27 Sept. 1500 Boeren onder Grobelaar vielen het fort Prospect, bezet door een inlandsche grenslichting, aan en hebben deze uiteengejaagd. De Boeren verbrandden vele kralen en namen veel vee mee. De aanval werd den volgenden dag hervat. Volgens Hamilton zouden de Boeren erkend hebben 19 dooden gehad te hebben, doch volgens de kaffers meer. Greytown 26 Sept. De Boeren vielen den 24sten dezer de Basoetos aan en deze trok ken na een ernstig gevecht terug. De Boeren zouden 3 dooden hebben. De Basoetos hebben zware verliezen geleden. Durban 30 Sept. De officieele verliesljjst toont dat majoor Chapman het fort Itala, grenzende aan Zoeloeland dapper verdedigde tegen den aanval van de Boeren. De Britsche verliezen zyn een officier en elf man gedood, 5 officieren onder wie Chapman, en 38 man gewond en 63 man vermist, waarvan men weet dat vele gedood of gewond zyn. Voorts werden gedood 153 paarden, 82 muil dieren. (Kitchener seinde den 28sten uit Pretoria dat de aanval werd afgeslagen met zware verliezen voor de Boeren. De vraag rjjst echterhoe en waardoor zyn dan 63 man vermist Red).. Londen, 30 Sept. De Daily News bevestigt zyn jongste mededeelingen, dat in den laatsten ministerraad, bijeengeroepen na zyn terugkeer van 't vaste land, de koning een zeer krach tige houding aannam betrekkelijk Kitchener's positie. Vooral Brodrick, wien een particuliere audiëntie verleend werd vóór de ministerraad byeenkwam, werd scherp ondervraagd. Nauwkeurig ging de koning de voorstellen der ministers na, voornamelijk met 't oog op de vermindering in aanwerving voor 't dienst- nemen. De limes verneemt uit Colombo dat de gouverneur in het voluntier-oefeningskamp mededeelde, dat 200 Boeren gevangenen aldaar op parool zich bereid verklaarden den eed van trouw af te leggen, en zich te laten aanwer ven voor 't Engelsche leger om dienst te doen buiten Zuid-Afrika. Marktprijzen van Tarwe en Meel. Maantlag 30 September. Rotterdam. (Bericht van den makelaar H. van Randivijk.J Ter markt van heden waren buitenlandsche granen traag. Meel was ook traag. Zaterdag 28 September. Antwerpen. Tarwe prjjsh.; La Plata fr.15.— P a r jj s. Tarwe kalm loop. md. fr. 21.05. P e s t h. Tarwe lusteloos Zaterdag kr. 8.22. Vrjjdag kr. 8.20. Berlyn. Tengevolge van de flauwe tele grammen uit Noord-Ainerika moesten voor het ruimere aanbod van tarwe en rogge weder veel lagere prjjzen worden ingewilligd, maar doordien er naderhand meer kooplust ontstond, werd de daling weder grootendeelB herwonnen. VERKOOPINGEN EN VERPACHTIN GEN IN ZEELAND. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information 2 Oct. Koudekerke, Meubels enz.Loeff. 3 Middelburg, Hout, Kouion. 3 Middelburg, Boomen, Polder Walcheren. 2 Goes, Schilderyen enz., Pilaar. 5 Middelburg, Inspan enz., Tak. 5 Meliskerke, Bouw-&weil.Loeff. 7 Zoutelande, Huis enz., Loeff. 8 Middelburg, Manufacturen enz., Notarishuis 9 Vlissingen, Koffieh. enz. Maret Tab. 9/10» Rilland, Woonhuizen, Meubels enz.,De Vos. 10 Middelburg, Huizen enz., Tak. 11 Middelburg, Albraabenz.Notarishuis. 12 Arnemuiden, Huizen enz., Tak. 21 Groede, Hofstede enz., Hammacher TE HOLDEN AANBESTEDINGEN. Dinsdag 1 October. Middelburg. Bureel Garnizoenscomman dant 12 u.levering van aardappelen. Inlich tingen Garnizoenscommandant. Algemeen Overzicht. T u r k y e is op 't oogenblik het eenige land, buiten de Z.-Afrikaansche kwestie, dat politieke belangstelling vindt. 't Blyven echter vry wel dezelfde onderwer- werpen die in dat ryk de aandacht vragen. De finantieën blyven wanhopig. Volgens de lemps verwacht men van het loopende be- grootingsjaar dat 13 Maart a.s. zal eindigen, een tekort van 3 millioen Turksch ponden ongeveer 33 millioen galden. De nieuwe minister van financiën, Redjad Pacha, ver zekert wel aan den sultan, dat by zich sterk maakt om een leening te sluiten tot Maart, en dat heeft hem ook wel weer in de gratie gebracht bjj den sultan, maar 't zal de vraag zyn of hy er in slagen zal. Vooral de nieuwe aderlatingen door Frankryk hebben de Porte heel wat bloed afgetapt. De hooge ambtenaren ziet men in deze dagen te ver geefs bjj de Ottomaansche bank in Constanti- nopel aankloppen om afbetaling, al is 't ook maar voor een deel, van het achterstallige tractement. Maar er is niets. En overal zyn er woelingen en opstanden. Het ministerie van marine heeft bericht ont vangen dat er een bloedige botsing heeft plaats gehad te Beiroet by Damascus tusschen muzelmannen en christenen. En nog erger zyn de berichten uit Monastir (Macedonië), die melding maken van een oproer waarby ook een buitenlandsch consulaat zou zyn aan gevallen door de Albaneezen. De telegrafische verbinding is verbroken. Hoe het er in Armenië uitziet is moeiljjk te zeggen, want de berichten zjjn uiterst schaars, maar vorontrustend. En daarbjj komt de nog altjjd hangende kwestie met Frankrjjk. Geen wonder dat de gezondheidstoestand van den sultan veel te wenschen moet over laten. Volgens een telegram aan 't Berliner 1 ageblatt uit Constantinopel is 't zelfs van dien aard, dat een der gezantschappen het noodig heeft geoordeeld, zich door zyn geheime agenten in de omgeving van den sultan dage- ljjks van diens toestand op de hoogte te laten houden, en tevens van het doen en laten van den Padi shach, om mogelyke hofintrigueB tegen dezen troonopvolger te voorkomen. Het telegram over de Turksch-Engelsche geschillen in de Perzische golf be treft klaarbljjkeljjk een reeds bekende kwestie, nl. 't geschil tusschen een Engelsche kruiser en een Turksch vaartuig over het landen van Turksche troepen te Kjoewit. De zaak iB echter weer onder de aandacht gebracht door een telegram uit Bombay aan de limes, mel dende, dat volgens berichten uit Bouchir van den 17en September, de Turken opnieuw den 24en Augustus getracht zouden hebben troepen te landen te Kjoewit. Indertjjd werd van Engelsche zjjde gemeld dat de souvereiniteit van de Turken te Kjoe wit door de Engelschen erkend was, maar dat er geen troepen door de Turken geland waren. Da( klonk zonderling, en werd eenigszins verklaard door een ander bericht, meldende dat er wel geen Turksche troepen aan wal gezet waren, maar dat er andere troepen over land naar Kjoewiet trokken om het te bezetten. In verband daarmee is het volgende tele gram, Zaterdag uit Bombay gezonden, niet goed verstaanbaar »De Turken zouden 30.000 man te Bassorah hebben bijeengebrachtze verklaren dat zy

Middelburgsche Courant | 1901 | | pagina 2